Víte, co byl asi hlavní impuls, pořídit tu sýpku a začít chystat komunitní centrum? Měl jsem za sebou už pár demonstrací, už jsem jezdil po různých sokolovnách, kde jsem se učil mluvit před lidmi a stále častěji jsem začal narážet na prostý a jednoduchý fakt, že se na nebohého hospodského, hoteliéra či jiného majitele nějakého veřejného prostoru slétli libtardi a začali ho na sociálních sítích lynčovat. Najednou měl jeho podnik spoustu negativní recenzí na goooglu a celý den mu volali divní lidé, kteří mu vysvětlovali, že nějakým chcimírům prostě nebude dávat prostor, protože jinak bude mít problémy.
Ani nespočítám, kolikrát nám na poslední chvíli vypověděli už zaplacený pronájem a my pak dělali různá náhradní setkání v mrazu na náměstí. A ti, kteří se nepodvolili a pronajatý prostor nám nechali, ti pak následně opravdu měli potíže s anonymními udáními či kontrolami, protože v tomto umí být pravda a láska velmi důsledná. A nedej Bože, když šlo o nějaké státní nebo obecní kulturní centrum... zastupitelstva se kvůli nám scházela, usnesení přijímala... to nebylo jako se sudetoněmeckým sjezdem v Brně, kde zastupitelstva nenašla odvahu se proti tomu vymezit.... když šlo o Vidláka nebo o Stačilo!, to se všichni předháněli, aby dali najevo své rozhořčení.
Tohle byla vždycky hlavní taktika progresivistů. Systematicky nás vytlačovat z veřejného prostoru. Jo, obhajovat jsme se mohli, jak jsme chtěli, ale na smetišti, nikoliv v centru dění. Novinář Libor Stejskal napsal, že je zbytečné dělat nějakou Vidlákovnu, protože přece existuje tolik krásných kulturních sálů (postavených z našich daní) a je zbytečné dělat nějakou knihovnu Kláry Samkové, protože přece každá obec má veřejnou knihovnu. Inu, nikdy nezažil, jaké to je, když ho systematicky umlčují.
Mimochodem, tohle byla hlavní taktika rekatolizace. Mnohem úspěšnější než mučení či pronásledování. Prostě evangelickou víru jen vytlačili někam do lesů, kam na tajné bohoslužby chodilo pár zaťatých Beranů. Zbytek postupně podlehl zlaceným sochám, velebné hudbě a jezuitské výmluvnosti. Lidé přemýšlejí o tom, co slyší. O čem neslyší, o tom nepřemýšlejí. Ne, není zapotřebí mít chrám svatého Mikuláše, stačí Betlémská kaple. Už ta je nebezpečná.
Národní divadlo se také stavělo, aby lid slyšel češtinu. Bylo vlastně zbytečné, vždyť Praha už měla tolik krásných divadel... německých.
Jak vidíte, nic se za ta staletí nezměnilo. Ten správný, vrchností posvěcený, názor byl vždycky materiálně vyfutrovaný. Mysli si, co chceš, to nikoho netrápí, hlavně, že to nebudeš říkat moc nahlas. Hlavně, aby se lidé podobných názorů nescházeli. Nejde vlastně ani tak o to, jaké názory má kazatel, ale kdo má klíče od kazatelny.
Největším nepřítelem mocných byla vždycky pluralita. Nikomu nevadí, že existují dezoláti, ale odjakživa se děsí toho, že by jejich názor museli uznat za rovnocenný. Mysli si, co chceš, česká lopato, ale do našich krásných mramorových chodeb nám to nosit nebudeš. Nebudeš nám to nosit do Moravcových veřejnoprávních studií a my rozhodneme, co z tvého vyjádření zveřejníme a co naopak před širou veřejností utajíme.
Husitské hnutí nezačalo ani tak Husem, jako spíš Betlémskou kaplí. Prostě se našel jistý Hanuš z Mühlheimu, který zaplatil prostor určený pro kázání a to výhradně v češtině. Kdyby nebyl Hus, našel by se někdo jiný. Důležité bylo, že Hus měl kde mluvit. Vše ostatní už pak přišlo samo. Dobová pravda a láska sice řvala a do svých kostelů Husa nepouštěla, ale prostě ho nevytlačili.
Když v roce 1881 vzplanulo Národní divadlo, nikdo se příliš nedivil. Už tenkrát čeští Němci (jejichž potomci pak chtěli heim ins Reich) vyhrožovali, že ho podpálí. To by přece nešlo, aby česká otázka získala svůj chrám i symbol. To by nešlo, aby mohli hlásat svoje chcimírské, dezolátské a separatistické názory někde jinde než v zaplivaných hospodách. To by nešlo, aby ty foltýnovské svině něco dokázaly. Z toho by taky jednou mohl vzejít požadavek na samostatnost, suverenitu a emancipaci.
I nám už vyhrožuje brněnský ODSák, známá firma, Bronislav Šimoník, že sýpka bude dobře hořet... To by tak hrálo, aby dezoláti získali prostor, odkud je nikdo nevyhodí, ba naopak, stane se jejich středobodem a důvodem k hrdosti. To by tak hrálo, aby začali proti progresivistům používat jejich vlastní zbraně. Kdysi nám cenzurovali knihy, teď nám cenzurují fejsbůky. Ale není horšího moru, než když se lidé scházejí. Rozdělit je, atomizovat a vytlačit z veřejného prostoru. To je lepší než je pronásledovat. Kulturáky ano, ale jenom pravdoláskařské kulturáky.
Jdeme vám to prolomit. Už máme vlastní média, už máme vlastní politiku a teď si ještě uděláme vlastní veřejné prostory.
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

- Log in to post comments
Komentáře
Komentáře k Vidlákovu článku..
Pokud by něco hořelo,
- bude se vědět, odkud "vítr vál". Takový člověk je považován za navoditele. Pokud návod směřuje k vykonání konkrétního trestného činu, je navoditel posuzován jako účastník na trestném činu. (Bróňo, kapišto?)
Včelka
Zní to sice hezky, ale známe ten dvojí kilometr! Nemyslím si, že tady by to bylo jinak? Něco řečeného, udělaného může být na jedné straně "trestný čin", na straně druhé jen taková malčikost! Teď zas z něčeho pro změnu osvobodili ocasana...
Meesře Vidláku, a co rozjet akci mnoha Vidlákoven?
Nemusejí být bůhvíjak velké, v některých místech by stačilo i jen pro 10 lidí nebo tak. V podstatě takové vidlákovské klubovny, které by někdy mohly i suplovat osvěžovny (hospody/putyky). Ale byla by to malá komunitní centra a třeba by pak v příštích volbách Stačilo! aspoň prošlo do PS.
Jednu velkou Vidlákovnu zničit nejspíš dokážou. Ale tisíce malých klubovniček? To už těžko.
ing. Bronislav Šimoník
Brno, Merhautova 206, stavební činnost, on je ale asi trochu jako Novotný z Řeporyjí
Bob
Takže tedy "brněnské prase" :-) Brňóňa😄
Krátké povídání o německých válkách a jejich důsledcích. Část 1.
Němci mají nejméně oblíbeného šéfa vlády na světě.
V německých zemích se soustředil průmysl a Rakousko mu muselo poskytovat suroviny...? No pravda, Němci vždy dokázali kdekoho využít, stejně jako dnes Amíci. Dobyli Paříž, ponížili Francii, a přesto jim Eman dnes leze kamsi… Ambice mít větší vliv ve světě mají skopčáci stále. To, že kvůli závislosti na americkém kapitálu byli zasaženi silněji… Toť i náš problém, neb jsme se dopracovali k totální závislosti na Němcích. A pořád jsou, jak oni tak i my, nepoučitelní.
Merz po Fialovi „poskočil“ v oblíbenosti na dno
Německý kancléř už je nejméně oblíbený šéf vlády na světě
Více odpůrců neměl v historii měření žádný německý kancléř. .
Je to rekord, jakým se žádný politik chlubit nechce…, poslední příčku ve stejném typu výzkumu si v minulosti vysloužil i Petr Fiala. O poslední příčku se navíc Merz dělí se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.
- Krátce řečeno: miláčkem voličů Merz nebyl nikdy.., šéf agentury Forsa Manfred Güllner konstatuje: „Opravdu masivní výhrady proti němu mají ženy, mladí voliči a východní Němci.“
- Němci ale mají za sebou dlouhou éru Angely Merkelové, mezi jejíž metody patřilo důsledné zahlazování konfliktů a zamlčování problémů.
- Jedna z nejčastějších výtek zní, že Merz je odtržený od reality běžných lidí.
- Ekonomové přitom už teď mluví o „nejdelším období stagnace v poválečné historii“.
- Zemí se valí vlna bankrotů, v průměru krachuje jeden podnik za 20 minut. Ještě více alarmující je ale nárůst počtu firem, které sice insolvenci neohlásí, ale podnikání prostě vzdají. Jejich počet se oproti loňskému roku zvýšil zhruba o 50 %.
„Motor růstu už v Německu nenaskočí,“ varuje šéf ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher. (úryvky článku seznam.cz)
Íránci "ponižují" USA...? A kdo si začal?
-------------------------------------------------
Írán „ponižuje“ Spojené státy, které nevědí, jak se dostat z války, prohlásil Merz.
„Američané zjevně nemají strategii. V tuto chvíli nevidím, jakou strategickou cestu odchodu si Američané zvolí, zejména proto, že Íránci zjevně vyjednávají velmi obratně,“ sdělil kancléř.
Američané jsou podle něj vystaveni „ponižování ze strany íránského vládního vedení, především ze strany těchto takzvaných revolučních gard“.
Válka proti Íránu proto byla podle Merze nedomyšlená. "Íránci jsou silnější, než se myslelo, a Američané zjevně nemají opravdu přesvědčivou strategii ani při vyjednávání“.
@neCT24
Šimoník
Není tohle vyhrožování?
On dobře ví, jak to říct,…
On dobře ví, jak to říct, aby mu policie nic nepřišila.
a kdepak
bydlí Šimoník ?
Tak
Tak si teď představte, že by někdo poslal fotku domu pně Šimoníka, a připsal k tomu úplně stejný text......Myslím, že mediální a policejní manévry by započaly okamžitě.
klasika
Klasika. Opět by fungoval dvojí kilometr...?