O vlivu mědi na zdraví rostlin, zvířat a lidí - díl druhý

V tomto dílu popíšu svoje zkušenosti a vědecké poznatky jako očíslované indicie a v závěru článku se indicie pokusím spojit do ucelenějšího obrazu.

1) Asi před patnácti lety se mi na mladých slivoních o síle kmenů kolem 6 cm začaly dělat puchrovité plody, tzv.banánky. Odněkud mi přišla informace, kterou jsem ihned realizoval. V místě prvního rozvětvení jsem kmeny provrtal, do díry zasunul měděné dráty o průměru 4 mm a na krajích zajistil zahnutím proti vypadnutí. Dráty už dávno zarostly do dřeva. Od té doby se puchrovité plody občas objevily, ale v minimálním množství. Během patnácti let bylo puchrovitých plodů asi na dvě hrsti, v sadu o stovce stromů. 

2) Letos mi uschla mladá Durancie (Kadle, Damastilka). Durancie je známá tím, že její plody jsou extrémně sladké (kolem 20% cukru), s velmi nízkým obsahem ovocných kyselin. Stejně tak je nízký obsah kyselin ve dřevě. Pokud při sklizni nějaké plody přehlédneme a ty zůstanou na stromě, dostane se do nich monilióza, ta proroste do dřeva a během roku až několika let způsobí stromu moniliový úžeh (mrtvici) a uschne v lepším případě větev, nebo v horším případě celý strom. Kyseliny ve dřevě strom chrání před infekcemi. Teprve když Durancie definitivně odešla, jsem si uvědomil že měděný drát je jen ve starších slivoních a Duranciích které jsou zdravé.  Do této mladé Durancie jsem ale drát nedal. Měděný drát chrání strom před moniliovými nákazami.

3) V moderních ovocných šlechtěncích je většinou málo ovocných kyselin, protože většinový zákazník má raději sladké plody, než ty které kroutí pusou tříslovinami, hořčinami a kyselinami. Jsou to většinou meruňky, které trpí moniliovým úžehem také. Broskve a nektarinky trpí kadeřavostí, což je také moniliová choroba. Hrušně mají nízký obsah kyselin a trpí rzí, což je také moniliová choroba.  Jabloně se sladkými plody trpí moniliovými chorobami i tzv.rakovinou. Popraskané třešně hnijí daleko rychleji než ptačinky, protože ty obsahují víc hořčin, kyselin i tříslovin. Vypozoroval jsem, že pokud jsou kyseliny v plodech, jsou i ve dřevě a ty je chrání před infekcemi. Jabloně mají pak ještě jeden mechanismus ochrany plodů a tím je přírodní vosk, který zabraňuje sporám vniknout do plodů.

4) Letos se mi podařilo sehnat 15 kubíků čerstvé rašeliny ze štěpky a trávy. Při výsadbě nových stromků a keřů, jsem ve snaze vylepšit kvalitu půdy přidal rašelinu i ke stromkům. Výsledkem bylo že mi uhynulo 12 ks borůvek, jedna švestka a jedna třešeň. Také mladý ořešák tragicky usychal a byl v posledním tažení. Zprvu mne napadlo že by to mohlo být nízkým Ph rašeliny, ale mně odešly i borůvky které mají nízké Ph rády. To už mi začínalo svítat, že na vině je houba s bílým myceliem, která prorůstala rašelinou a začala vytvářet nadzemní plodnice. Houba prorostla do dřeva stromků a ucpala rostlinné cévy a pletiva. Měl jsem po ruce roztok Championu (dřívější název Kuprikol - s obsahem síranu měďnatého) a tak jsem k ořechu nalil asi litr roztoku a čtyřmi konvemi vody ho stlačil ke kořenům. Za pár týdnů opadly zcela suché listy, ale na jiných místech začaly rašit pupeny a pak i letorosty s listy. Ořech je už v pořádku a jen doufám že nové letorosty stihnou vyzrát a přežít zimu. Tak rychlé vyléčení stromku jsem opravdu nečekal.

5) Letos jsem zachytil zprávu, že někteří pěstitelé rajčat do jejich kmínků zasunují tenký měděný drát, aby si rajče bralo měď samo. Můj kamarád do zeminy na pěstování rajčat přidal drcenou měď. Proč aplikovat drahý síran měďnatý pod názvem Champion, když za zlomek ceny lze dodat rostlinám potřebnou měď na několik sezón?

6) Pokud se Candida albicans v lidském těle přemnoží, může vytvářet mnohobuněčnou vláknitou formu https://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans , která snižuje průchodnost cév a potažmo zhoršenou funkci napadených orgánů. Pokud napadne končetiny, jejich cévy se mohou při prudkém podchlazení uzavřít. Tím pádem rapidně vzroste krevní tlak, jehož vlivem může dojít k infarktu nebo mozkové příhodě.

Kamarád - lékař který jezdí s rychlou záchrankou, mi vyprávěl jak měl výjezd ke smrťáku, se všemi podrobnostmi a souvislostmi.  To si jeden vdovec v létě našel vdovu, kterou navštěvoval za účelem sexu. Źena bydlela v patře rodinného domu a v přízemí bydlela dcera s rodinou. Muž byl prostatik a potřeboval jít na záchoda. Nechtělo se mu oblékat a chodit do přízemí na záchod, protože v patře nebyl. Protože venku bylů teplo, řešil to čuráním z balkonu dolů do trávy. Na návštěvy chodil vždy potmě, takže nebudil pohoršení sousedů. V onen osudný den se ale venku citelně ochladilo, protože už nastával podzim. Po sexu jako obvykle pocítil potřebu, a tak jak byl nahý, rozpumpovaný, s EKG až v nebi, šel na balkon. Vlivem chladu se mu stáhly cévy, ale opravdu extrémně tak, že krev s natlakovaného srdce neměla kam proudit, rázově mu vzrostl krevní tlak do té míry že srdce ho nevydrželo a muž dostal infarkt tak silný, že byl na místě mrtev. 

Tyto "houbové špunty" jsou příčinou dysfunkcí všech orgánů, z důvodu podvyživenosti a sníženého proplachu krví, potažmo snížené schopnosti detoxikace.. 

7) V Tibetu se před čínskou anexí vařilo v měděném nádobí.  Někteří lámové skládali zkoušku ze sušení mokrých prostěradel na nahém těle v mrazu a vichru. Viděl jsem fotky dalajlámových panenek a jsou na nich vidět skvrny zvýšeného obsahu mědi v těle. Obsah mědi v těle je pravděpodobně jedním ze zásadních předpokladů pro snášení nízkých teplot. Pokud by tohle zkusil natrénovat evropan s plísněmi, zabilo by ho to. Už tak plísní zúžené cévy by se chladem smrštily a nastal by kolaps.

8) Bronzové zahradní nářadí údajně zvyšuje úrodu: http://bronzovenaradi.albums.cz/

9) Lidi a zvířata před mykózami chrání mj. vysoká tělesná teplota. Podrobnosti se dozvíte v tomto dokumentu: https://www.youtube.com/watch?v=AD4FB12E0EA

10) Teplota lidského těla za 200 let poklesla údajně o 0,5 °C. https://www.nasezdravotnictvi.cz/aktualita/normalni-teplota-37-c-zapomente-to-uz-neplati-nase-tela-chladnou

Možná je už tento údaj starý, protože já jsem v poslední době lidem nenaměřil víc jak 36°C. Ale možná je to tím, že se na mne obracejí lidé kteří mají zdravotní potíže a oficiální údaje uvádějí průměrnou teplotu..

11) Měď jako lék i jed. ´Měď ochraňuje rostliny proti mykózám. Přemíra mědi v půdě ale může vyhubit potřebné mikroorganismy. Podobně je tomu i v lidském těle   https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9B%C4%8F#Biologick%C3%BD_v%C3%BDznam v odstavci 6. - Biologický význam

Shrnutí

Základním předpokladem pro zdraví je plná průchodnost cév, pro zajištění dostatku "paliva" (krevních cukrů a kyslíku) pro všechny orgány. Základní funkce rostlin a živočichů jsou v zásadě stejné. Tyto organismy mají cévy pro transport paliva (cukry) a okysličovadla (vzduch s obsahem kyslíku). Na ucpání cév mají značný podíl plísně (2.3,4,6), Funkci takto ucpané cévy si můžeme představit asi tak, jak když do zahradní hadice strčíme kus plastové houby. Voda poteče, ale určitě ne plným proudem a tlakem.. 

Na tomto místě se vrátím ke covidu. Umírají na něj zejména starší lidé s  řadou jiných nemocí, zejména hypertenzí a rakovinou. Ty jsou zapříčiněny horší průchodností cév (6). 

Náhubky dělají víc škody jak užitku. Člověk s omezeným příjmem kyslíku se dá přirovnat k motoru při jízdě na sytič. Na palivo bohatá směs (málo kyslíku) způsobuje nízký výkon motoru a karbonizaci. Myslet si že náhubky jsou něčím přínosné pro lidské zdraví, to si může myslet opravdu jen člověk "momentálně zaostalý". Situaci dokresluje tento článek https://domazlicky.denik.cz/…tml

Ta samá zpráva i vysvětlujícím komentářem se souvislostmi je zde: https://aeronet.cz/…ji/

Respirátory a roušky mají význam u specifických profesí, např. proti prachu, nebo aby chirurg nenakuckal do otevřené rány a to jen na dobu nezbytně nutnou. Ten kdo je nosí denně 8-12 hodin, má kvalitu dýchání asi jako velmi silný kuřák.

Jedním z ochranných faktorů je tělesná teplota (9), ale lidská teplota se z neznámého důvodu snižuje (10). Dalším ochranným faktorem jsou kyseliny (2,3), u lidí zejména kyselina askorbová. Tu si ale lidské tělo na rozdíl od většiny zvířat neumí vyrobit a navíc její účinek není univerzální.

Posledním ochranným faktorem je měď (1.4,5,8,7,11). Její účinek je jasně patrný na domech. V místech pod měděným oplechováním komínů, okapy a hromosvody nikdy nerostou mechy ani plísně. Dalším příkladem je po staletí používaná Bordeauxská jícha  https://www.zahradkari.cz/…=92 Její stopy zůstávaly na bobulích révy i po deštích. Měď se z bobulí nikdy nesmyla, lidé hrozno jedli a dělali z něho víno. Dnes jsou měďnaté postřiky  z většiny nahrazeny systémovými přípravky, protože ty nezanechávají modré fleky.

Měď má více účinků https://www.wikiskripta.eu/…vky Zdrojem mědi jsou luštěniny, maso, játra, vejce. A odkud se do těchto potravin měď dostane, když jsou půdy za staletí intenzívního zemědělství vyčerpane? Nežijeme v záplavovém Egyptě, kam rozvodněný Nil každoročně přinášel úrodné sedimenty. Potravní aditiva pro zvířata, jako je tohle   https://www.pupiky.cz/…0kg naši potřebu asi nepokryjí.

Měď se dá doplnit potravními doplňky, třeba tímto https://www.dumbylinek.cz/…BwE 

Silné a zodpovědné povahy si mohou doplnit měď několika krystalky síranu měďnatého. S ním je ale nutné zacházet velmi opatrně https://cs.wikipedia.org/…atý - odstavec 3.Toxicita. 

Všechno může být lék i jed, záleží jen na dávkování. V praxi se dá užívat několik krystalků denně o velikosti zrnka hrubě mleté kuchyňské soli. Důležité je dávku rozpustit ve větším množství vody, ideálně v půllitru. 

Tuto metodu mám úspěšně odzkoušenou.

Asi nejlepším řešením je rozhození drcené mědi po svých pozemcích. Tedy, pokud jsme schopni aspoň část potravin vyrobit si sami. Měď v přírodě vytvoří přirozené soli, tzn. sírany, siřičitany, uhličitany, hydroxidy a kysličníky. Ty si vezmou rostliny, masná zvířata a tím pádem i my. 

Jsem opět na začátku. Sám jsem zvědavý co přinese použití mědi sadu a zahradě. Jestli pouhé rozhození mědi pomůže proti rzi, kadeřavosti, plísni bramborové, suché hnilobě jablek a jiným chorobám.  Pokud se rozhodnete měď vyzkoušet a získáte nějaké zkušenosti, budu rád když o nich napíšete třeba článek. 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 3.8 (21 hlas)

Komentáře

Trvalý odkaz

V Německu se konečně našel lék na CORONA VIRUS. Němečtí lékaři neuposlechli zdravotní zákon WHO, který požaduje, neprovádět pitvy při úmrtích na koronavirus a zjistili, že smrt NEDĚLÁ VIRUS, ale BAKTERIE,. Vede ke krevním sraženinám a ke smrti pacienta. Německo poráží takzvanou Covid-19, což není nic jiného než "široká intravaskulární koagulace" (trombóza). A způsob jak ji léčit, znamená léčit ji antibiotiky, protizánětlivými léky a antikoagulaci.
PRVNÍ - ASPIRIN. Tuto senzační zprávu pro celý svět přinesli němečtí lékaři pitvou mrtvých těl produkovaných Covid-19. Němečtí patologové navíc říkají, že mechanické větrání a jednotky intenzivní péče nikdy nebylo třeba. V Německu začala změna protokolu KDO identifikoval a odstranil mezinárodní globální epidemii Lék už byl znám, ale WHO o tom Číňany neinformoval, je to jen obchod!!!
Zdroj: Německo, Ministerstvo zdravotnictví.

Možná jste si všimli, že v článku v bodě 6. píšu o houbovité struktuře Candidy alb., která může snižovat průchodnost cév. Zpráva z Německa mluví pouze o bakterii, ale nespecifikuje jaké. Je možné že jde o synergické působení bakterií a plísně.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Protože jsem nevzdělaný, raději se zeptám:
1). Myslím si, že měď je kov, dobře kujný. Kupoval jsem do vitríny i kus přírodní mědi z Chile. Jak se měď drtí? Jakým tlakem?
2) Myslel jsem si, že rašelina je z rašeliníku. Před 3 léty jsem počítal topení do kontejneru, v němž se dělal substrát z rostlinných odpadů. Nemohla to být rašelina?
Díky.

Průměrný počet slepic: 2 (2 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ad 1. Pokud byste chtěl změnit elastický materiál na křehký, musel byste ho velmi silně zchladit. Třeba kapalný dusík. Pak ho roztlučete na prášek. Lze demonstrovat na gumové hadici. Jiná možnost pro přípravu práškovité mědi je pilník.
Ad 2. Pan kolega se přepsal, měl na mysli kompost.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by JanDrda (neověřeno)

Trvalý odkaz

lepší než pilník je pilka.

Zatím bez slepic

In reply to by JanDrda (neověřeno)

Trvalý odkaz

nevím, jak měď podrtit. Zůstanu blbcem nadosmrti.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Já také nemám, proto ten pilník. Měď za běžných podmínek podrtit nejde. Ale je možné udělat jemnou vodní disperzi. Stačí k tomu voda (vodovodní nebo i z kaluže), modrá skalice (vybrané drogerie) a vitamín C (lékárna). Koukám, že jste se včera nějak vyčerpal (intelektuálně). Včerejší výkon jsem ale průběžně hodnotil 5 slípkami.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Zase jeden, jehož příspěvky budu rolovat.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Jak říkávala moje babička, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Ví někdo, co napadlo ořešáky, a hlavně co s tím do budoucna? U nás (Stč. kraj) v pořádku, i když úroda o něco menší než loni a předloni. Ale například v okolí Valtic jsme koncem září neviděli snad jediný zdravý vlašský ořech. Na stromech sice plodů hodně, ale slupky mají černé jako uhel. Poměrně hodně ořechů už leželo i na zemi; jádra jsou nepoužitelná.

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

Takto letos dopadlo více pěstitelů. Rady např. zde https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/oresaky-jak-bojovat-proti-ant… nebo zde https://www.biofitos.eu/pro-odborniky/: přípravek Fyto-fitness basic plus obsahuje mj. také jodid měďný s vysokou léčebně preventivní aktivitou proti houbovým, bakteriálními virovým onemocněním rostlin.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

nepřehnat to s mědí, stříbro je lepší

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

In reply to by Milan V (neověřeno)

Trvalý odkaz

s atestem pro pitnou vodu.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Milan V (neověřeno)

Trvalý odkaz

Stříbro...

Neleze to do peněz?

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

Ale z druhé strany dobrá investice pro horší časy.

Zatím bez slepic

ten vodovod byl dělán z mědi ne proto že by se vědělo že je baktericidní ale proto, že jiný kov pro trubky nebyl.

Zatím bez slepic

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

víte?

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Přeci se stačí zeptat paní/ soudružky učitelky. To už jste zapomněl?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Děkuji panu za podnětný článek.
Jsa profesně i volnočasově spojen s "šutrama" mám nalezeno a nabádáno spoustu času ve starých dolech a dobývkách. Houby nejsou můj obor, nicméně každý starý důl jich je plný. I tak kyselé doly jako ty po těžbě polymetalických rud (a zlata) ve Zlatých Horách. Tam se našly dokonce micelia hub, jejichž plodnice se vyskytují někde na Borneu. Rudy ze Zlatých Hor obsahují +\- autobus 2% mědi. Na houby vevnitř to zřejmě nemá vliv.

Sypat zahradu práškovou mědí je podle mě blbost, aby se měď začala rozpouštět a její ionty migrovat, je potřeba hodně kyselé prostředí. Lepší bude posypat zahradu drceným malachitem, což je uhličitan mědi, který se rozpouští naopak snadno i při pH dešťové vody. Vím kde malachit hledat, takže ho rodičům rozsypu na zahradě a počkám na výsledek :)

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

Antož Cu ušlechtilý kov. Pravidelný přísun stop "mědi" brání šedivění vlasů. Proto pijte kafe bojlerové z měděných/ mosazných ohřívačů vody. Samozřejmě "turka" ne.

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

v sadu mám vždy pár jam pro stromek. Protože ve valašské šutrozemi nic nechce růst, postupně jámy plním hnojem a posečenou trávou jako zásobní hnojivo pro stromky. A loni jsem si všiml, že kameny mi požírá houba. Vypadala jak kávová sedlina, barva trochu do rezava. Na kamenech byly pod houbami vyžrané žlábky,asi stopy po hlavní mycelární cévě. Od kamaráda jsem se dozvěděl, že v Adršpachu jsou touto houbou porosteny skály. V článku je odkaz na dokument Jak houby stvořily náš svět a v něm je zmínka o houbách požírající skály.

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Mám dotaz, někde jsem slyšel, že zatlouci měděný hřebík do stromu je naopak jeho jistá zkáza?

Zatím bez slepic

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

Připojuji se.

Chystám se na svém pozemku na Šumavě vysadit a naroubovat staré odrůdy hrušní a jabloní. Zatlouct měděný pokrývačský hřebík je snadné. Pokud by to řešilo houbová onemocnění, bylo by to až příliš snadné. Jste si jisty, že takový zásah neuškodí?

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

stromu poté, co vrstvička mědi zmizí. Kolem železa neroste kůra, obnaží se dřevo a začne hnít. Měděné dráty mám odzkoušené.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Není nad empirii, přímé svědectví apod.

Fungicidní přípravky na bázi sloučenin mědi se používají i při pěstování chmele. Škodlivost (poškozuje i včely !!!) zatím empiricky zkoumána u nás nebyla, přičemž měla by - naše populace se skví takřka jedinečně vysokou spotřebou zlatavého moku na hlavu.
Zde krátká odbočka.
Včíra jsem si pochutnal na Jadrošovi, 11 st. Ballinga, cena 29 českonárodnobankocetlů za půllitr.. Náměšť na Hané , pivovar Jadrníček.
Pivo naprosto dle mého gusta - vůně sladochmelověkvasnicová, jemně sladký začátek a příjemně hořký konec, říz tak akorát, dokonce i chlebnatost, kroužkuje až do Bruseli, lahoda pohoda. Rekomenduji všem milovníkům, milovnicím i milovničatům (jedno distanční malé a pak hybaj se distančně učit !!) tohoto druhu zážitku.

Průměrný počet slepic: 2.6 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

přezdívku a patrně i diagnózu? Klidně jste si mohl říkat "strýc František" všem by bylo vše hned jasné.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

umím např. psát. Ostatní disciplíny, v nichž samozvaně vystupujete, ovládáte rovněž tak brilantně, jako formální logiku?

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Primula je ruský agent! Primula byl po speciálním školení nasazen Putinovým ďábelským režimem, aby zničil ekonomiku České republiky a aby zkrachovalá česká kotlina spadla Rusku do klína. Agenty podobné Primulovi nasadil Putin po celém světě!

Rusko diktátora Putina se nejenže nabouralo do amerických voleb a některých webů, sestřelovalo letadla, trávilo svoje oponenty, skoupilo americké uranové doly pro své jaderné zbraně, ale navíc ještě vypracovalo tento ďábelský plán k ovládnutí světa. To vše na Putinův rozkaz.

Pro ochranu naší drahé demokracie navrhuji obžalovat Primulu z velezrady a zločinného spolčení a pohnat ho k zodpovědnosti k Mezinárodnímu soudu v Haagu, spolu z velezrádci z jiných států!

Ruský diktátor se snaží ovládnout svět! Ve jménu demokracie! Zastavme ho!!!

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.