Old MacDonald á la Mississippi

Autor
Štítky

Občas na FB koluje citát: "If you ate today, thank a farmer; if you ate at your table, thank a trucker; if you ate at peace, thank a soldier." (Pokud jsi dnes měl co jíst, poděkuj farmáři; pokud jsi měl co jíst u svého stolu, poděkuj kamioňákovi; pokud jsi jedl v míru, poděkuj vojákovi.) Už tenhle prostý citát osvětluje jeden z rozdílů mezi Čechy a Američany (tedy aspoň staršími ročníky). V Česku si tak trochu pěstujeme pohrdlivý postoj k těmto profesím. Třeba jen označení zemědělské školy "hnojárna", o vtipech na policisty a vojáky se asi zmiňovat netřeba. Tady vnímám odlišný postoj. Spousta lidí, když potká vojáka nebo policistu v uniformě, třeba v restauraci nebo samoobsluze, řekne: "Thanks for your service." (Díky za vaši službu.) Totéž platí i pro veterány, kteří často nosí kšiltovku s výšivkou příslušnosti k té či oné divizi. (Můžeme diskutovat o tom, zda je to zasloužené či nikoliv - viz "Ťokův průsmyk", Forrest Gump, stažení z Afghánistánu), ale tenhle jev se tu vyskytuje - ať se vám to líbí nebo ne. A postoj k farmářům tu je také jiný. Být farmářem je zde vnímáno jako důstojné povolání, jako něco, co si zaslouží úctu. Začíná to už u rodičů - v jejich hlase slyšíte hrdost, že jejich potomek se věnuje farmaření. A začíná to už odmala. Rodiče vychovávají děti tím, že je zapojí do péče o domácí zvířata. Děti za ně nesou odpovědnost a zisk z toho zvířete pak je jejich. Další způsob, jak se děti zapojují do práce v zemědělství, především pak v živočišné výrobě je skrz více než 100 let starý program/organizaci pro mládež - 4H (čti fór ejč) - zkratka pro "Head, Hands, Heart a Health" (Hlava, Ruce, Srdce, Zdraví), jejímž cílem je výchova dětí a mládeže k zemědělství. Jednou z viditelných aktivit je například účast dětí na zemědělských veletrzích, kde malí prckové předvádějí krávy, koně, kozy - zkrátka zvířata, o která se doma starají, i když v mnoha případech asi s pomocí dospělých. Vzhledem k tomu, že já jsem do farmaření spadla bez předchozí přípravy, vidím to jako dobrý krok v životě mladých - jednak tím získávají zkušenosti do budoucna a jednak si cvičí vytrvalost (ono je rozdíl se postarat o zvíře čas od času a starat se o ně sedm dní v týdnu, svátek nesvátek). Je možné, že tyto znalosti a dovednosti budou v blízké době důležitější než schopnost řešit kvadratické rovnice.

Starej Donald z anglické písničky pro děti choval spoustu zvířat - slepice, prase, krávu, kachny, husy, krůty... Však o tom zpíval i Miro Žbirka. (https://www.youtube.com/watch?v=gXjxrS-tAdM) Když jsme se sem přestěhovali natrvalo, rozhodli jsme se jít v MacDonaldových stopách a pořídili jsme si slepice. Legrační je, že v češtině chováme slepice, v angličtině keep/raise chickens (kuřata). První kroky připomínaly Pata a Mata. Bill na internetu objednal kurník "Made in China" a začali jsme se poohlížet, kde že by se nějaké slepice daly sehnat. Prvním pokusem byl obchod Tractor Supply. Tehdy nejbližší pobočka byla nějakých 70 km u dálnice do Jacksonu. Bill požádal svého syna, aby se tam cestou z práce zastavil a tucet kuřat koupil. Frank skutečně přivezl 12 kuřátek - "Dostal jsem je se slevou - už jich moc neměli, tak jsem vám vybral ty, co vypadaly životaschopně." Z kuřátek se "vyklubaly" bantam chickens (miniaturní slepice) - směs kohoutků a slepiček. Jejich vajíčka jsou tak poloviční velikosti než normální a slepičky mají sklony ke kvokavosti, ale práce je s nimi stejně. Většiny z nich jsme se postupně zbavili, ale jednu, pojmenovanou "Fluff" (Nadýchaná) jsme si ze sentimentu nechali. Slouží jako živý inkubátor. Dalším příspěvkem k chovu slepic byl dar od Billova kamaráda. Pět kusů, nicméně, z nich se "vyklubali" samí kohouti. Co s nimi. Nejdřív jsme se pokusili jich zbavit na burze drůbeže. Nikdo je nechtěl (no, bodejť jo) a tak jsme se domů vrátili nejen s našimi kohouty, ale navíc s 5 leghornkami a 3 perliččími kuřaty. A co kohouti? Ti nakonec skončili v polévce našich sousedů. Postupně jsme nakoupili spoustu slepic různých plemen - neuměli jsme se rozhodnout a tak jsme nakupovali tu jedno plemeno, tam druhé - leghornky, rodajlendky, australorpky, wyandotky, orpingtonky, sexlinky, welsummerky a plymutky. Časem jsme došli k závěru, že chovat více plemen je jako sedět na dvou židlích a tak po zvažování všech pro a proti jsme se rozhodli pro plymutky. Mají klidnou povahu, jejich vajíčka mají pevnou, hnědou skořápku, žloutky jsou tmavší než od leghornek (byť ty snášejí vajíček víc), mají dobré procento úspěšnosti při inkubaci a dají se chovat i na maso - což je, pokud si vychováváte vlastní kuřata z inkubátoru, dost podstatné - vylíhlí kohoutci se dají dobře vykmit.

Ty perličky, co jsme si tenkrát přivezli z burzy postupně vyrostly a začaly připomínat kropenaté cyklistické přilby pobíhající po dvoře sem a tam a mimo jiné začaly snášet vajíčka. Narozdíl od slepic však perličky hnízdní instinkt nemají, takže sběr vajíček připomínal sběr hub - nikdy jste nevěděli, kde je najdete. Jejich vejce jsou menší než slepičí, tvarem připomínají pěstní klín, jejich skořápka je podstatně tvrdší a žloutek je hustší než slepičí, což by bylo OK, kdyby se ale také nezačaly  projevovat jejich dva nešvary. Prvním byla jejich hlasitost. Rády se posadily na hřeben garáže a začaly pokřikovat - jeden zvuk stále dokola, třeba hodinu. Druhým nešvarem bylo, že měly tendenci terorizovat slepice, což se negativně projevovalo na snůšce. Proto druhým rokem skončily jako hlavní chod na den Díkuvzdání. Jo, to měly za to, že nedržely zobák.

Dalším naším pokusem v oblasti drůbeže byli bažanti. Dostali jsme dvě bažantí slepice od paní, co se rozváděla a potřebovala se zbavit své drůbeže. Sehnali jsme jim bažantího kohouta. Byl to frajer, jen oči přecházely. Bažantice snášely vajíčka, ale k sezení na vejcích se neměly. Nakonec to za ně odseděla Fluff. Pak ale mojí nešikovností bažantí kohout uletěl a dál se nám už s bažanty nedařilo, proto jsme zbylé bažantí slepice poslali o dům dál. Asi o rok později jsme se vedle slepic začali chovat křepelky, když jsme od kamaráda koupili prvních 6 kusů - 3 slípky a 3 kohoutky. Byla jsem vůči tomu projektu dost skeptická, ale ukázalo se, že je to životaschopné. Z původních 6 křepelek se nám hejno rozrostlo a slouží převážně jako zdroj masa. Křepelky se nejčastěji připravují smažené s "UHO" omáčkou a buttermilk biscuits. Od jara do léta vychováváme křepelky v inkubátorech abychom je během pozdního léta a podzimu porazili; minulý týden jsme jsme uzavřeli sezónu a zůstalo nám posledních 30 kusů na chov pro příští sezónu. Křepelčí vajíčka mají velikost tak větší třešně. Jejich skořápka je křehká, ale pod ní je tuhá blána, takže vajíčka nelze rozklepnout, jak jsme tomu zvyklí u slepičích. Horní vápenatá vrstva se rozdrobí jak sváteční bábovka, ale blána pod ní zůstane netknutá. Proto se špička musí odříznout nožem nebo si musíte pořídit speciální nůžky na křepelčí vajíčka. Zato, když je uvaříte natvrdo (2,5 minuty), skořápku stáhnete bez nejmenších problémů. Pokud by někdo zvažoval chov křepelek v rámci samozásobování, můžu křepelky s čistým svědomím doporučit. Na péči jsou nenáročné a tiché. Jen na stravu jsou náročnější - vyžadují vyšší obsah bílkovin než slepice. A nejde je chovat v uzavřeném prostoru - smrdí (asi jako všechna drůbež). Jejich trus je vynikající hnojivo. Když jsem jej začala rozhazovat kolem ovocných stromků, nestačila jsem zírat, jak ty během krátké doby poskočily v růstu a nasadily plody. A tráva, na kterou jsem trus aplikovala krásně zezelenala a oproti mým předpokladům se nespálila. 

 

Bill měl jedno přání. Znovu mít krávu. Byly doby, kdy jich měl asi 60. Teď už takové ambice neměl - jedna by mu stačila. Zkontaktoval svého starého kamaráda a od něj jsme koupili naši krávu. Jerseyku. To bylo slávy, když jsme přinesli první nadojené mléko. Když jsem to přelila do skleněné nádoby, bylo vidět, že dobrou polovinu mléka představuje smetana. A tady jsme narazili na problém. Péči o krávu a pastvinu jsme měli vyřešenou, ale co jsme nedomysleli a nedoplánovali byl odbyt mléka a mléčných výrobků. Kráva nebyla žádná rekordmanka, ale stejně 8 litrů mléka dvakrát denně tu bylo. Pasterizaci jsme zvládli, máslo a tvaroh jsme se naučili dělat, ale dopravit to legálně na farmářský trh už bylo nad naše finanční možnosti, protože jediný povolený způsob přepravy je chladírenským vozem, a na to už jsme neměli. Docela jsem cítila úlevu, když jsme nechali krávu "vyschnout" a inseminovat. Moc jsme se těšili na tele. Bohužel, v jednu chvíli jsme převezli krávu na jinou pastvinu a nesedlo jí to, nadmula se a ani veterinář ji nezachránil. Bylo to, jako kdybychom přišli o člena rodiny a další krávu jsme si už nepořídili. Kdybychom ale pořizovali, asi bychom tentokrát šli a koupili ji na aukci v městečku. Aukce probíhají každou středu. I samotná návštěva aukce je zážitek - když postupně předvádějí jednotlivé kusy a vyvolávač brebentí tak rychle, že nestačíte ani sledovat.

 

Místo krávy nám do klína spadly včely. To bylo tak. Zdálo se nám, že přestože naše ovocné stromy hezky kvetou, úroda není nic moc. Došli jsme k závěru, že to bude nedostatečným opylováním. Přes internet jsme zkontaktovali včelaře, který byl ochotný nám včely za úplatu na pozemek usadit. Z včelaře se vyklubala včelařka - původem Filipínka. Přivezla úl a začala jej usazovat. Já, celá nadšená jsem z dáli fotila. Bohužel, jedna včelka se mi zapletla do vlasů a zavolala si kámošky na pomoc. V běhu do sprchy jsem bezesporu zlomila světový rekord na sto metrů. I za tak krátkou dobu si mě holky stihly hezky podat. Několik dní jsem vypadala jako Číňan. Milá včelařka se později ještě jednou objevila zkontrolovat včely a pak najednou bylo naprosté ticho. Nebrala telefony, ... nic. Co teď s včelami? Chodila jsem kolem úlu snad třičtvrtě roku, než jsme se příští jaro rozhoupali a přihlásili do jednodenního kurzu. A abychom neměli včel málo, tam jsme ještě vyhráli oddělek. Z pána, co oddělek do slosování věnoval, se stal náš přítel na telefonu, který ochotně radil, když jsme narazili na problém. Samozřejmě jsme si pořídili literaturu, ale nejvíc jsem se naučila od dvou českých včelařů, co dávají videa na youtube (Bioúly a Včelařství u Raula). Anglická videa, na která jsem narazila byla jen jednorázová - třeba rozšiřování úlu, ale ta česká byla systematická, ukazující činnost včelaře během celého roku.

Posledním domácím zvířetem, které tu s námi žije je kočka. Jednoho dne přišla, rozhlédla se a řekla: "Líbí se mi tu. Jestli budete hodní, můžete tu bydlet se mnou." Dostala jméno Yellow (Žlutá). Zatímco česky na kočku voláme, nebo spíš šeptáme "čičí", anglicky voláme hodně vysokým hlasem a rychlou kadencí "kiddykiddykiddýýý". Nejlegračnější je, pokud tak volá mužský rumcajsovitého typu.

Teď, jak se blíží konec roku nám práce s drůbeží i s včelami ubylo a začínáme plánovat, co budeme dělat příští jaro, ale při všem tom plánování mě napadá citát: "Chceš-li Boha pobavit, vykládej mu o svých plánech." 

Na prvním snímku vidíte vítěze předvádění krav v kategorii dětí - viz. 4H aktivita. Na druhém snímku můžete porovnat kravín v Tennessee a v Čechách. Ten v Tennessee patří Billovu kamarádovi, co nám prodal naši krávu. Ten český je družstevní, velice moderní, se spoustou automatizace. Vedle zemědělské výroby mají i síť vlastních řeznictví a jejich nejnovější krok je vybudování vlastní minimlékárny se speciálním mlékem A2 http://mlspardubickehokraje.cz/web/2021/11/12/zd-sloupnice-zacala-vyrabet-mlecne-vyrobky/?fbclid=IwAR38OUIPxTMSMkjXDTXE5tunV2d5DIs7Cj8lJ6CB-aDEVwhGKts1yjb5Nsg . Další snímek jasně ukazuje tu uřvanou perličku a na posledním snímku je kompilace fotek z aukce dobytka ze včerejška. I tam jsem zahlédla starého pána, jak ukazuje aukci vnukům (cca 5 a 6 let). A ještě přikládám youtube nahrávku, jak zní vyvolávání při aukci. Byť toto není ze zdejší aukce, ten zvuk je téměř identický. Nechápu, jak někdo může takové zvuky vůbec vyloudit. https://www.youtube.com/results?search_query=cattle+auctioneer+rap

aukce

porovnání

perlička

aukce

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (110 hlasů)

Komentáře

mozna, ze mohl, protoze kolaboranti a udavaci se meli za Heydricha velmi dobre.
Jinak jsem rad ze vidim, ze procento "ponemcovatelnych" Cechu se kazdym rokem zvysuje, to bude mit Herman s Possleltem radost. Jeste par let a budete na hezkych 120 procentech.
A o tom, co hlasil Heydrich vam sem dam nejake zdroje. Dokonce i z "vaseho" Reflexu:

Nejlepší z Čechů měli být jako potenciální vůdci odboje postaveni ke zdi a zlikvidováni. Nazýval je "českým ksindlem".
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/priletel-heydrich-a-hned-zacal-vrazdi…

Čechy vymazat! Reinhard Heydrich a konečné řešení české otázky
https://www.reflex.cz/clanek/jine-pribehy-heydrichiady/43300/cechy-vyma…

Projev Reinharda Heydricha o plánech na likvidaci českého národa
https://klempera.tripod.com/heydrich.htm

ale je docela mozne, ze byste patril do kategorie, ktera se mela za protektoratu dobre, takze vas plany na vyhlazeni Cechu moc nevzrusuji. Ti ostatni ale dobre vedi, ze tu jsou hlavne ze dvou duvodu:
1/ Zidi dostali prednost, a pro nedostatecne kapacity uz na Heydrichovy plany nedoslo
2/ Sovetska armada (nejenom Rusove) tu jedinou a vyjimecnou rasu prevalcovala

Průměrný počet slepic: 4.4 (17 hlasů)

Jste se hledali, až jste se našli tady. Jeden je dobytek a druhej si hraje na někoho, kým nikdy nebude, přičemž to dokládá naprostou neschopností psát česky s diakritikou.
Takovýchto "cizinců" jsem už na diskusích viděl poněkud víc. Nevím, proč má někdo potřebu dělat ze sebe někoho, kým není, ale je to prostě tak a souvisí to s virtuální existencí na internetu.
Ve skutečnosti píše z omláceného padesátkového činžáku na okraji města, ale představuje si, že je v Japonsku.
No tak jo.

Průměrný počet slepic: 3.3 (9 hlasů)

Tak proč jich tolik zlikvidovali? Omylem?
Na Kladně byly lidické děti po tři dny zkoumány, nakolik jsou z „rasového hlediska“ vhodné k „převýchově“. Tři byly vybrány hned na Kladně.
ostatních 88 bylo převezeno do Lodže (polsky Łódź, německy Lodsch, v listopadu 1940 Němci město přejmenovali na Litzmannstadt), kde z nich bylo k poněmčení určeno dalších 7. Zbývajících 81 dětí bylo 2. července 1942 bylo usmrceno výfukovými plyny ve speciálním vyhlazovacím automobilu.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3399744-zemrel-vaclav-zelenka-prez…
https://www.novinky.cz/historie/clanek/nenapravitelny-podivuhodny-osud-…

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

I pomocný blbeček.

Hezký den.

Průměrný počet slepic: 3.6 (10 hlasů)

Podle mého názoru se to navzájem nevylučuje. Genocida původního obyvatelstva neznamená, že všichni přistěhovalci byli lumpové. Lumpové se jenom víc prosadili. Je to podobné, jako u nás - slušné lidi moc slyšet není. Navíc jazyková bariéra, předsudky, neznalost zvyků, zcela odlišný světonázor a podobně klidně dokáže ponouknout k genocidnímu chování i lidi slušné a mírumilovné. Stačí pár lumpů a horkých hlav na jedné straně, a už se to mydlí. Jako příklad stačí Jugoslávie v 90tých letech, nebo Ukrajina teď. Když se to v Jugošce rozjelo, nechtěl jsem tomu věřit. Spousta lidí si myslí, že u nás se to stát nemůže, ale podle mě úplně klidně, bohužel.
No a kromě reality jsou mýty a legendy. Pokud jsou lidé systematicky ovlivňováni tím, jak jejich vojáci všude přinášejí civilizaci, mír a demokracii, jenom málokdo odolá. Třeba moje tchýně měla strašně ráda seriál JAG. Kdo tomu uvěří, děkuje vojákům na potkání.

Průměrný počet slepic: 4.3 (15 hlasů)

Já psal o těch prostředcích, že musely být takové - jinak by se asi domácí nenechali civilizačně zničit - kdyby např. příchozí praktikující křesťané a praktikující křesťanky to mysleli vážně, že následují Krista našeho Pána i oni, nejen nutili k tomu domácí obyvatelstvo , perverzními způsoby a morbidními prostředky zejména.
Instituce krevní msty je velký neřád, to je pravda. Na Balkáně prý dokonce transgenerační (u nás aktualně něco zkoušejí už leta potomci kolaborantů s Němci. avšak tady není Balkán) .
No a mýty ?!
O jejda, pravdaže !!! Například mýtus o Herkulovi či Ikarovi (ten ale chápou Zaprdlo s hulvathem ne jako varování, ale jako potvrzení jejich přináležitosti k té vyvolené rase )...např. jak všici volají po vyčištění Augiášových chlévů...ale rukama jiných lidí, on ten moderní sofa Herkules o tom jen napíše blog...
O eventualní vadě mýtů - vesměs maskulinních, píše docela dobře Milan Machovec : Filosfie tváří v tvář zániku.

JAG neznám, jen babu Jagu. A jig, svého času jsem na něj nachytal stovky kil okounů.
Já vojákům věřím jen to, že se jim líbí střílení i bez vraždění....ale ne zcela, kdoví co je za tou fasádou.
Opět ta vada , učení křesťanského - nemožnost udělat např. z Černochové aspoň na tři hodiny ženu dlící v domě odborářů v Oděse. A z toho krypla pro energetiku jejího ovdovělého manžela....
To prostě Otec a Syn a Duch nedomysleli, todlencto. Výsledkem je hulvat nebo Zaprdlo, a to v tom mnohem lepším případě......

Průměrný počet slepic: 3.4 (7 hlasů)

To jsi chytil jednoho (pokud vůbec) a násobil to hned stem - kecale.
Lituju vidláka, už ta diskuze připomíná novinky a i pod zajímavým textem paní Petry se zvrhává v hnus...

Průměrný počet slepic: 2.6 (5 hlasů)

Listopad - prosinec. jednou jsme vytáhl na každý nahoz okouna. Od 8.00 - do 12-30, pak mě už moc bolela ruka.
Hnus jsi ty, kádrovacký prevíte z mama hotelu..

Hezký zbytek neděle.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Paní petro,
v ČR je jedna zvláštnost, proto také není taková hrdost na povolání jako v USA. Zemědělci byli vždy a dlouhodobě biti za každého režimu, žádná sůl země. A poté, kdy přišlo období nahánění do JZD, se z posledních samostatných zemědělců stali kulaci. Mezitím si po dobu 40 let všichni uvědomovali, že dojička v kravíně není povolání snů. A pak přišel Klaus se svým názorem, že proč něco vyrábět, když si vše dovezeme. A jak ukázala situace kolem roušek, když je nouze, nepostačí nám ani peníze, ani uzavřené smlouvy. Máme jen cáry papíru v rukou.
Řidiči o svou aureolu přišli s rozšiřováním dálnic. Skoro každý řidič osobního auta zažil souběžnou jízdu dvou kamionů, kdy jeden jede rychleji o 2-3 km/hod a předjíždí se klidně dva kilometry, zatímco za nimi se řadí fronta osobních aut. Jistěže jde namnoze o zahraniční řidiče, ale to už pak naštvaní řidiči osobáků nějak nerozlišují. vidí jen dva řidiče kamionů.
Vojáci přišli o respekt se zavedením základní vojenské služby, kdy se dva roky setkávání mužstva s důstojníky ČSLA projevilo ztrátou prestiže povolání.
Prostě ČR a USA mají odlišný kulturní a historický vývoj. Ale zajímalo by mě, jak se v USA dívají na vývoz demokracie třeba do Afghánistánu? A jak hledání zbraní hromadného ničení (chemických) zločinného Sadáma Husajna, které se dodnes nenašly?

A pro místní osazenstvo otázka. Jaké plemeno slepice nejlépe pro domácí chov?

Průměrný počet slepic: 4.4 (23 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Prodám kravku a už nezaseju
v noci přiletělo tisíc Alexejů
tisíce Vasilů, tisíce Ivanů.
Seděli v Plzni na divanu.
Tam, co generál Patton.
To taky nebyl Platón.
Před ním tam leželi Helmuti
co mrtvého robit přinutí.
Kdoví, kdo by mi kravku dojil.
Budu se zajímat o jíl.

Průměrný počet slepic: 4.4 (21 hlas)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Me by taky zajimal nazor pani Petry a jejiho okoli, protoze se jedna o "starou" Ameriku. Jak je videt z fotek. Nemyslim ted ze by to tam nejak chatralo, to vubec ne, naopak. Spis si na venkove vazi zemedelstvi a tradicniho zpusobu zivota. Taky tam maji vsichni bile obliceje, ale nerad bych to tu posouval jinam.

Ja mam totiz zkusenosti s hlavne mestskymi obyvateli, kteri opravdu obdivem k zemedelcum netrpi. Na ridice kamionu nejak nikdy nepriska rec, ale vzhledem k obrovske motorizaci Ameriky je to mozne.

K tem vojakum....
Mozna ma pan Gerd pravdu s tim nasim despektem vzhledem k povinne sluzbe, ale ta byla v Americe prece tady, az do Vietnamu.
Ja bych to ale spis videl na to, ze americti vojaci jdou do valky (napadaji jine staty,/invaze/preventivni udery... rikejte tomu jak chcete) vzdycky a jedine za americke zajmy. A nekdy trochu tedy za zajmy Izraele, ale to se spatne rozlisuje. Zato nasi vojaci.... radsi to psat nebudu, vsak to tu vsichni vedi a nemluvim jenom o poslednich par letech. Babicka mi ale rikala, ze za prvni republiky byl vojak vazene povolani. Mozna me tu starsi rocniky opravi?

Chtel jsem ale reagovat na posledni odstavec pana Gerda:
Naprosto normalne mi jeste dneska spousta Americanu tvrdi, ze v Iraku se ZHN nasly, a tedy valka byla spravna. Jenom tam nemeli byt dlouho a neco budovat. Pry jenom to tam rozmlatit, aby se nemohli dlouho vzpamatovat a taky si to zapamatovali, a rychle zpatky domu. Ted si nedelam legraci, tohle je naprosto bezny nazor se kterym jsem se setkavam u stredni generace, stredni tridy. O Afghanistanu je to jako pres kopirak.
Za to ze obe "akce" selhaly muzou "mekousi" ve vedeni. Valka totiz prinasi mrtve a soucasne zzenstile vedeni nemelo na opravdovou valku zaludek. A bez toho se pry zadna valka vyhrat neda.
Shrnul bych to asi tim, ze US army mela zabijet prakticky vsechno, vojaky, civily, domaci zvirata, az by to nekdo prohlasil jako vitezstvi.

A k te vojenske hrdosti, to ma pani Petra obrovskou pravdu. Je naprosto bezne, ze po zjisteni, ze protejsek byl v nejake valce, ihned ukazat respekt a rici "thank you for your service". (diky za vasi sluzbu - mineno v armade)
Naopak to nerict jsem vycitil jako vyraz neslusnosti. Dost me to ze zacatku prekvapilo, byl jsem spise zvykly na majora Terazkyho a z nej vyplyvajici despekt.
Rikaji to pri predstaveni, kdyz nekam prijdou, setkal jsem se s tim v elektronicke komunikaci (i firemni).
A jeste jedna vec me prekvapila, a to ze tech byvalych vojaku je hrozne moc.

Průměrný počet slepic: 4.7 (21 hlas)

Ted jsem si jeste vzpomel, ze kdyz me nejaky American hodne otravoval, Tak jsem pri prvni prilezotosti zavedl rec na americke valky. Nijak agresivne, ale bylo a je jich dost, takze se vzdycky nejaky ten osli mustek nasel.
Normalne jsem zalitoval, ze vakla je spatna a kolik ze v ni zbytecne zemre lidi. V tom se mnou skoro vichni souhlasi, ale ze pry vyjimky existuji.
Pak jsem se jako nevzdelany cizinec zeptal kolik ze to vlastne v tom Vietnamu nebo Afghanistanu (podle toho kam se stocila rec) zemrelo LIDI.
Nikdy zadny American nepocital Iracany nebo Vietnamce mezi lidi. Nikdy.
Vsichni mi vzdycky rozhorcene sdelili jenom cisla americkych mrtvych vojaku a obcas jeste pridali zranene.
Na to jsem ale obvykle cekal, dotycnemu jsem odpovedel, ze je lidske prase, protoze ti Iracani/Vietnamci byli prece taky lidi a je odporne je ignorovat. Vetsinou jsem se dockal jenom udiveneho obliceje neschopneho na to neco rici.
Nekdy jsem jeste pridal odhady mrtvych na druhe strane, aby si dotycny uvedomil, ze dobre vim kolik tam umrelo lidi na obou stranach.
Pak uz jsem mel od dotycneho pokoj.

Průměrný počet slepic: 3.8 (22 hlasů)

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

...o Hitlerovi , tak reakcí je pozdvižené obočí , pohoršlivý údiv...prostě takový ten výraz " co si to ten červ dovoluje"...
I v manažerském prostředí, ve vyšších partiích Pyramidy kapitalismu : https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/130422/Book…

Safra, zapomněl jsem na úvod napsat ...." Zaprdlo zase lže..."
:-D))

Ty, Sakuro, myslíš si, že se tím Zaprdlo živí, timhletím neustálým (a úzce výběrovým, selektivním) slíděním ? Kolik mu to tak může hodit ...víc než kdyby si pořídil pět slepic a prodával vajíčka ?
----------------
Není mrtvý jako mrtvý. Například kdyby ruské dopravní letadlo srazilo se s letadlem špionážním NATO, třeba nad Černým mořems.....kteří mrtví by byli užitečnější ?
No a komu vlastně ?
A komu nejvíc ?!?!??

Průměrný počet slepic: 3.2 (6 hlasů)

Sakura lže. Žádné povinné odvody do armády Státy zpravidla nemají. Je k nim přistupováno pouze v případě nouze nejvyšší a stalo se to "jen" za Občanské války, První a Druhé světové a v době války ve Vietnamu. Možná i za války v Koreji. Všechny ostatní konflikty (a že jich bylo) za Státy vybojovali profesionální vojáci a dobrovolníci. Od roku 1973 kdy byly povinné odvody do armády zrušeny až do doučasné doby za Státy nebojoval ani jeden nuceně odvedený člověk. Státy vedly za dobu své poměrně krátké existence asi 110 válek, převážně na cizím území. Účast odvedenců v těchto konfliktech je naprosto marginální.

Průměrný počet slepic: 2.5 (13 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

.....Mozna ma pan Gerd pravdu s tim nasim despektem vzhledem k povinne sluzbe, ale ta byla v Americe prece tady, az do Vietnamu.... ???
Řekl bych, že nepozorně čtete. A i kdyby, ta proč hned "lže"? Nestačilo by třeba "mýlí se"?

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

zapadlo lze.
napsal jsem, ze povinne odvody do armady byly v USA do valky ve Vietnamu
"...vzhledem k povinne sluzbe, ale ta byla v Americe prece tady, az do Vietnamu."

pro zapadlo a dalsi elfy, wiki taky lze, staci prvni odstavec:
https://en.wikipedia.org/wiki/Conscription_in_the_United_States

jo a tech 200 tisic odpiracu povinne vojeske sluzby, ti taky neexistuji
https://en.wikipedia.org/wiki/Draft_evasion_in_the_Vietnam_War

Průměrný počet slepic: 4.7 (13 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tohle zasraný trollení je mor...

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

a Zapadlo musí furt ukazovat co fšecko nezn nebo nemá v konceptu ... njn co naděláme

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pane Gerd.
Skutečně po založení JZD,došlo u mládeže ke ztrátě spojení ze zemědělstvím.
Městské mládeži se nedivím,ale už ani vesnická,nezná zemědělské plodiny,zvířectvo.
Slepice,vhodnější jsou lehké plemeno,vlaška,těch je několik druhů,výborná snáška,
Těžké plemena potřebují více krmení a snáška je slabší.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Pane zemědělče,
děkuji za názor. Četl jsem, že pro začátečníky jsou nejvhodnější plemena Lenghorn (ne u lesa, hrozí větší napadení dravci) a Plymouth.

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zanechte romantických představ. Práce v zemědělství nebyla (a není) žádný med a neobešla se bez pacholků a děveček. Vznik JZD znamenal zásadní zlepšení životních podmínek naprosté většiny lidí vesnici; pochopitelně ne okamžitě. A hlavně umožnil zemědělství zprůmyslnit a zefektivnit. Proto musela být JZD po roce 1989 zničena.
To, že ani vesnická mládež nezná zemědělské plodiny anebo zvířectvo, je fakt; čest výjimkám. Je to ovšem prosté, nemá k tomu důvod. I na vesnici dělá v zemědělství naprosté minimum lidí. Pokud se najde jedinec, kterého zemědělství odmalička a doopravdy baví, a znám takové, pak se snadno může stát předmětem posměchu vrstevníků a co je horší, obtížně sežene odpovídající partnerku. Jeden začal před lety s tím, že pěstoval kozy na mléko, žena je od něj brala. Od spolužáků zažil úšklebků nepočítaných, třeba že koza není špatná, ale holka je lepší. Když se pak nějaká slečna objevila, bylo to chvíli; s poslední stihl dítě, ale odstěhovala se mu i tak. Další měl známost snad deset let a skončilo to rozchodem. On dělal buď v práci v JZD, nebo doma na poli s tátou, čili od rána do večera (nebo i do noci), potom pár piv a k nim nějakou kořalku. Tohle každý den včetně víkendů s minimálními výjimkami. Těžko chtít, aby v tomhle žila mladá holka s vysokou školou, byť místní.

Průměrný počet slepic: 4.9 (19 hlasů)

Kravař, soukromničil i za komančů.
Měl asi 20 krav, které pásl na lesních loučkách, a dodával mléko do Zábřehu; na speciální mléka pro nedonošená a nemocná miminka.
CHlévy a mlékárnu komplet v nerezu, nejmodernější mašiny jak na zpracování, tak na seno, čištění chlévů a tak - devizový účet mu vedlo MZe.
Zato chalupa ve stavu, v jakém ji zdědil po tátovi - roubenka se světnicí, komorou a hliněnými podlahami. Jako luxus výlevka v síni, pec a televize ve světnici.
Měl dvě dcery, které vystudovaly hnojárnu. Obě se hned po promoci odstěhovaly do nějakého družstva poblíž Sušice.
Ve 47mi letech vypadal na 90; v životě jsem neviděl tak sedřenýho člověka...

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Tohle nikdo nevidí. Ve spouste západních zemích žijí farmáři z práce vychodních dělníků, kdyby je neměli, dost by jich skončilo. Přece je dováželi i letecky navzdory karanténě díky coroně.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

co by na to řekly komise ejúnie, kdyby děcka předváděla dobytek před komisemi, jak je na fotce. Buď by je kleplo nebo..... a jé je

Průměrný počet slepic: 4.3 (4 hlasů)

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

domnívá, že na levý pruh dálnice mají z titulu řidiče OA výsadní právo.
Není tomu tak. postačí si jen přečíst adekvátní paragrafy zák. 360/2000. Nic takového, jako absolutní přednost rychleji jedoucích řidičů v levém pruhu, neexistuje.

S tím dlouhým předjížděním máte samozřejmě pravdu. Trvá to cca 100 sekund a délkově to sežere cca 2,5 km. Brečíte však na špatném hrobě.
Omezovače rychlosti velkých aut zavedli soudruzi na povel někdejší EHS. Ihned po zavedení zjistili, že dramaticky stoupl počet nehod z důvodu fungování omezovačů, pročež povolili zvýšit rychlost z 80 na 90 km/h. Situace se trochu zklidnila
Jenže jak známo, čert, ani soudruh Euroúředník nespí vůbec nikdy, pročež nějaký soudruh filuta OPĚT protlačil snížení limitu na tachometrových 85 km/h, což v praxi znamená nějakých 82 - 83 km/h reálných.
OVŠEM POZOR!!!
Nový limit je nastaven na NOVĚ vyrobených autech, NIKOLI na VŠECH.
Co to znamená, když k těmto reáliím přičtete skutečnost, že vám jako řidiči třikrát volá dispečer na trase z Brna do Práglu PROČ, KURVA, JEDETE TAK POMALU????????, vidíte sám.

Z nově nabyté zkušenosti jízdy s takovým křápem (speed limiter na 83) vám řeknu, že to je pro řidiče těchto aut doslova útok na duševní integritu. Po čtyřech hodinách na dálnici jste zralý na Chocholouška. Pochopitelně se tomu vyhnete, pokud nastavíte tempomat na 75 km/h a ignorujete jak dispečery, tak i ostatní řidiče. A samozřejmě i české zákony, které rychlost 75 km/h na dálnici fakticky nepřipouštějí.

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

Pokud vím, zákon umožňuje zvýšit rychlost při předjíždění. Nebo se mýlím? Stačilo by, aby ten předjíždějící kamion jel o 5 km/hod rychleji než druhý kamion. Nic proti, pokud se dva kamiony předjíždí rozumnou dobu, ale když to trvá věky ...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Gerd: Stačilo by, aby ten předjíždějící kamion jel o 5 km/hod rychleji než druhý kamion.
***
Pane Gerde, co pan Targus najezdil, to jsem já nacouval na parkovištích, a co pak Targus nacouval, to jsem já naběhal v dětské ohrádce. Takže tam se ani neptejte!
K vaší otázce: Jde o to, že v autě je digitální tachograf a každej polda má právo to načíst a zjistit, kolik a kdy jel. Jsou za to pokuty. Proto jedou striktně podle pravidel.

Průměrný počet slepic: 1 (2 hlasů)

In reply to by petr w. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Za prvé - digitál nemá vůbec nic společného se speed limiterem, neboli omezovačem rychlosti.
Za druhé - pokud je překročena rychlost v intervalu kratším, než jedna minuta, poliš na to nepřijde, protože to digitál nezaznamená, případně zaznamená s upozorněním a poliš neprudí.
To taky nevíte, že?
A za třetí - každej polda ví akorát tak hovno, jak se dostat k datům v digitálu, pokud nemá školení a notebook, případně jiné "vyčítací" zařízení.
Za čtvrté - pokud není polda vzdělán, sice může pořídit z digoše výtisk, ale je mu to k hovnu, protože nerozumí symbolům.
Za páté - poliši zcela běžně tolerují rychlost velkých aut DO 90 km/h, což je skutečných 88. V životě jsem za to nedostal pokutu.
Za šesté - výjimkou jsou soudruzi v eN Dé eR, kteří nově flasrují řidiče přepravující zboží v režimu ADR již od 85 km/h. Jinak je vše při starém.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Targus: Jste mamlas, víte o tom?
***
Vidíte, a já vám dal za odpověď 5 slepic.
Ale stejně mi vrtá hlavou, jak jste vy na traktoru s cisternovou vlečkou příliš k omezovači rychlosti a digitálnímu tachografu?

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

zrychlení nad limit, neexistuje.
Za druhé omezovač, neboli speed limiter prostě neojebete. Prostě když ho máte nastavený na 85, přesně v rychlosti 83 vám ubere plyn.
Dnes to není problém, páč místo mechanického táhla k čerpadlu máte potenciometr.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

zkuste české kropenky

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

To je vcelku složitější otázka než se zdá.
Hodně záleží na tom co očekáváte.
Jsou plemena vyšlechtěná na maximální snášku, hybridi typu Isa brown dávají ročně skoro 300vajec, ale za dva roky jsou vynesené, je potřeba neustále obnovovat chov.
Masa z nich moc není, spíš vývar na polévku.
Pak jsou čistokrevná plemena, rodejlenky, australky, sussexky aj, ty by měly dát ročně 200-250vajec, ale tím to mají rozložené po delší dobu, min 3roky vám ponesou.
A i dobré maso by se našlo.
Dále pak "těžkotonážní" slepice, žerzejský obr, brahmanka, tam ale nečekejte vysoký počet vajec, brahma dá jedno za dva, tři dny, ale zase nelétá, nemusí se tedy lovit od sousedů, z potoka či z nejvyššího stromu ve vašem okolí, tolik nehrabou a jejich maso je vynikající.
My teď po různých experimentech zakotvili hlavně u holokrček, střední nenáročné a velmi odolné plemeno, vhodné i na maso a s rozumnou snáškou, kolem 200vajec/rok.
Pak máme spíš pro potěchu oka aurakany, které umí překvapit bohatě barevnou škálou skořápek vajec, "fousaté" faverolky lososové a pár brahmánek co by úplně nejlepší živé odchovny kuřat z líhně.
Záleží co od chovu požadujete, počet slepic krát vyčleněné místo a od toho se odpíchnout.
(faverolky např nepotřebují ani zdaleka tolik prostoru jako třeba shánčlivé čistokrevné slepice, atd)

Průměrný počet slepic: 4.9 (12 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

My jsme se rozhodli pro plymutky. V úvahu připadlo několik plemen - leghornky - to asi nejproduktivnější plemeno - vajíčka jsou bílá a žloutek je světlejší. Leghornky jsou dost hubené, takže se nehodí na maso. Dalším plemenem jsou australorpky - hezky tlusté, hnědé vajíčko s tmavým žloutkem. Jsou paní na dvorku a nemají problém klovnout vás do ruky, pokud pod ni sáhnete pro vajíčko. Proto jsme se rozhodli pro výše zmíněné plymutky - to jsou kropenaté slepice - baculaté, klidné, se slušnou snůškou, dají se dobře chovat v inkubátoru.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zatím jsem stále u husitů (vběhl mi do toho Luther a taky Čornej a furt se snažím přelouskat i Augustina Smetanu a nejen jeho, třeba i Molnárovy dějiny dogmatu), nicméně za určitých období středověku nebylo až tak zle.
Mám na mysli jeho dějiny selského stavu.

Pro domácí chov je nejlepším plemenem manželka. Ale nesnáší - ani konkurenci.
Minimálně do rozvodu.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

A je vyšlechtěná z plymutek žíhaných. Začaly nést v prosinci 2020 a nesou stále, dokonce lépe než když bylo teplo. To zase nesly kříženky Green Shell x Araukana.
https://www.ifauna.cz/drubez/clanky/r/detail/6510/amroksky/

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

(rasu hakní - husky + knírač) na 3 týdny a odjela do Švýcarska na dovolenou. Je to cca 20 let. Profesí zdravotní sestra, rozvedená, doktor pil. Už se nevrátila. Ve Švajcu si pořídila 2 děti, vdala se za farmáře, starají se o 80 jaků. Manžel montuje solární panely a přitom gembluje. Ona si v noci přivydělává v nemocnici jako zdravotní sestra, aby finančně vyšli. K zubaři jezdí do Česka. Nám hakní umřel po 12 letech, na výročí SNP. Osudy jsou různé.

Průměrný počet slepic: 4.4 (16 hlasů)

paní má špatnou karmu, viz závisláci v jejím životě. (doktor pil manžel gambler

Průměrný počet slepic: 3.6 (11 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

opakovaný špatný výběr.
Je profláknutou věcí, že lidi si v případě neúspěchu v párovém soužití vybírají stejné typy svých protějšků. Neboli opakují stejné chyby při výběru.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

že takové lidi přitahuje. Např.já gamblera ani alkoholika nikdy nepotkala. Naštěstí a díky karmě.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

ve firmě. Stálo mě to dost peněz.

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

neproducírujete po hospodách, jakožto ani v místech a časech, ve kterých se výše uvedení týpkové transportují za účelem získání lováků (lováky jsou prachy) z míst, kde je utrácejí.
Proto si myslíte, že jste nikdy neviděla opilce či závisláka na proházených mincích.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Už jsme to pozoroval mnohokrát.

Ženy si najdou partnera, skončí to katastrofou, pak si najdou nového partnera s těmi samými "přednostmi" jako měl ten předchozí a vše se opakuje.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

jsem byl na krokodýlí farmě, hadí farmě, lví farmě… nebyla by taková krokodýlí farma dobrým podnikatelským záměrem i v MSP? Mezi krokodýly byl černoch s tyčí a házel krokodýlům do tlamy staré maso, převážně slepice. Diváci chodili po visutých lávkách min. 3m nad nimi, kam už nevyskočí.

Průměrný počet slepic: 3.8 (6 hlasů)

Kdepak. Z plazů mám strach. A nemusím mít všechno na světě. :)

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Mám dojem že snad i někde něco prakticky zkoušeli...
Jenže zkus vytunelovat krokodýly, když je jich hodně ! A odvézt si je do paláce ve Švýcarsku !
To by ti manželka dala !!
Lepší sú peníze.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

když krávu z popsaných důvodů nechcete pošle třeba vola. Tedy sebe. A vůbec : jak se na svého senilního a válekchtivého prezidenta díváte?
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/chlapec-na-sibiri-dosta…

Průměrný počet slepic: 3.2 (9 hlasů)

dívá na svého prezidenta. Děkuji.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

vidím zprostředkovaně zpoza louže,nezdá se mi,že by Američané měli nějakou úctu k policajtům,viz bouře proti policejnímu násilí tady neznám o vojácích žádný vtip a americký farmář je vnímání jako přitroublý buran ,viz farmář hledá ženu,porad prevzatý z USA. viz slovo redneck značící burana ,spálený krk a jde si můžete spálit krk jinde než na poli.

Průměrný počet slepic: 3.1 (10 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vámi popisovano "souboje" se projevují všude , nejen v Americe. Je to problém velkoměst, a větších měst. kde se po návratu z práce nudí nebo po přísunu podpor nudí a tak.....

Průměrný počet slepic: 3.4 (10 hlasů)