Bez ladu a skladu

Autor

Dnes sem dávám svoje poznámky z mého břeclavského projevu. Samozřejmě jsem to říkal na místě trochu jinak, ale prozatím nemám k dispozici pořízený záznam. Tož abych vás neochudil, zde jsou bez ladu a skladu moje myšlenky o které jsem se pokoušel: 

Vidlácká politika

Puška pověšená na zdi příbytku je symbolem svobody… To řekl George Orwell. Ano, ozbrojené obyvatelstvo je svobodné, protože se může postavit nejen proti nepříteli, ale i proti utlačující vrchnosti. Je to jasné? Je.

Ale přesto této větě něco chybí. Záměrně jsem vynechal to neméně důležité. Že ta puška musí mít co bránit. Že ta farmářova puška visela na zdi jeho vlastního domu a bránila jeho vlastní rodinu, bránila jeho koně, jeho půdu, jeho majetek.

A to je ten rozdíl mezi ozbrojenou milicí a ozbrojenou mafií. Mafiáni brání majetek svého kmotra. Milice brání majetek svých členů.

K čemu je člověku puška na zdi, když je zadlužený po uši? Má bránit proti nepříteli své dluhy? Své doživotní právo splácet? K čemu je ozbrojená milice, když ta milice má bránit francouzské vodovody, německý automobilový průmysl, indické železárny, americké konzultační firmy a globání banky? Kolik stovek tisíc mladých mužů by mohli bránit svou zemi, ale ve skutečnosti v této své zemi nic nemají?

Jaká bude motivace takových obránců? U nás v republice je spousta zbraní. Fakt hodně. Ale má někdo z jejich držitelů nějakou představu o tom, že by je doopravdy použili jinak, než že v noci slyší šramot a bojí se zloděje? Kolik z těch držitelů zbraní by bylo schopno se shromáždit a vytrvat v odporu alespoň pár týdnů, protože doma mají všechno co po tuto dobu potřebují?

Od doby co píšu Kydy tak vím, že nikoho nenadchnu křesťanskou utopií. Ale co takhle program, aby každý měl k té pušce i kus majetku, který by stál za obranu? Dům pro rodinu, manželku, děti… A plochu pro možnost se zásobit. A volné podmínky to v malém dělat?

Volné podmínky pro tisíc metrů čtverečních nebo pro malou dílničku o padesáti čtverečních metrech. Volné podmínky pro výrobu marmelád z vlastní zahrádky nebo pro výrobu hřídelek ze soustruhu v garáži. Volné podmínky pro opravu aut na vlastním dvoře, volné podmínky pro nábytek z truhlárny jako dlaň. Volné podmínky pro práci v malém. Volné podmínky pro zlaté ručičky, pro pracovitost.

Nepotřebujeme podporovat a dotovat výstavbu aquaparků ani rozhleden. Nepotřebujeme podporovat stadiony. Co takhle podporovat ty, kteří chtějí dělat? Tak jak to bylo na začátku devadesátek – kdy si můj táta doma udělal maličkou dílničku a začal v ní převíjet elektromotory. V malém. Stát to nic nestálo. Jen mu to dovolili, protože ještě nevěděli, že se takové blbosti podporovat nebudou, protože by se mohlo ukázat, že jeden čecháček se zlatými ručičkami by mohl konkurovat podnikatelským žralokům.

Pojďme se vrátit k tomu, co fungovalo. Aby nebylo žádných omezení na verpánek, na krejčovský stůl, na domácí zabijačku i domácí marmeládu.

Ať lidé dál chodí do práce, ať klidně dělají pro zlotřilé korporace ať klidně existují obrovské provozy, ať existují Kauflandy, ať existují továrny, ať existuje Google i BMW. Ale ať si učedník u ševce Matese může po třech letech učení doma začít dělat boty a prodávat je. Bez omezení. Ať si šikovná kuchařka na mateřské může udělat svých 500 sklenic marmelády a ať je může prodat aniž by po ní chtěli milion stavebních úprav, provozovnu a účetnictví. Ať si důchodce může vykrmit, porazit a rozprodat prase.

Ať existuje ústavní právo na dům a tisíc metrů půdy. Nebo dům a dílničku, nebo dům a obchůdeček. Dům a trafiku. A ať neexistuje žádná překážka, aby na dvoře, v dílně, v garáži, v obýváku či kuchyni, aby se tam mohlo v malém dělat. Dovolme jednoduché podnikání z domu, které nebude omezeno ničím než zákazem otravovat sousedy hlukem, špínou či jedy. Nechme všechny, ať mají možnost něco rozjet. A až budou dobří, až jim to půjde a ponese jim to peníze, až jim dům nebude stačit a budou potřebovat velkou dílnu, potom po nich chtějme daně. Dovolme, aby se v  hodnotě třeba 300 tisíc za rok mohlo doma bez omezení podnikat. 

Možná zjistíme, že vyhrožování velkých firem, že přesunou své provozy jinam, bude velmi liché, protože se tu tisíce malých podnikatelů budou třást na to, aby si ty vyprázdněné dílny vzali a dělali to svoje. Možná zjistíme, že není třeba nad korporací brečet, že není třeba jí dotovat, že je možné jí nechat padnout, protože přerostlí mastodonti budou promtně nahrazeni.

Možná zjistíme, že úřad práce je možné zrušit ne silou, ale prostě proto, že tam už skoro nikdo nechodí. Že je zbytečné držet úředníky, když tu pro nikoho nejsou. Možná je nejlepší nechat lidi, aby hlasovali nohama a svojí šikovností. 

Možná zjistíme, že se vyplatí podpořit ty, kteří svojí pracovitostí na prázdné parcele postaví dům a nebude to jen panelák naležato, ale rovnou budou při stavbě domu myslet nejen na pohodlí, ale i na práci. Udělají si v něm rovnou dílnu. Ať klidně mají hypotéky, ať klidně splácejí své bydlení. Ale ať si když tak mohou snadno vydělat doma.

Už teď existují ševci, kteří vám udělají boty v podstatě za stejnou cenu jako Adidas v Číně. Tak prostě dovolme, aby to naučili další kluky a jednoho dne zjistíme, že firma Adidas je zbytečná a nebo ať firma Adidas ukáže, o kolik může být levnější.

 

Všimněte si prosím, že nevolám po odstranění zlotřilých korporací. Že k mé vizi není zapotřebí, aby všichni vrátili co si nakradli a není zapotřebí nikoho posílat do gulagu. Že není zapotřebí, aby lidi změnili svoje životy. Obejdu se bez bojkotu zavedených ekonomických vazeb. Není zapotřebí nejdříve všechno zničit, aby pak možná vzniklo něco nového. 

Postačí relativně malá změna v politice, která umožní lidem, aby v malém a domácím mohli bez omezení dělat a aby měli právo takové domácí prostředí získat. 

Nepotřebuju pro to ani větší ani menší dotace. Nepotřebuju pro to žádné velké změny zákonů, nepotřebuju rušit mezinárodní smlouvy. Volám po tom, aby každý dům mohl být firmou. Aby každý dům či byt mohl být malou ekonomickou jednotkou, kde se běžný člověk může beze strachu z pokut a chyb naučit podnikat. Kde se může naučit svoje řemeslo a zjistit svoje možnosti. Kde se může ukázat, že je to lepší sociální zabezpečení než dávky z úřadů.

U nás jsou zhruba dva miliony rodin. Můj program je pro dva miliony domů. Dva miliony potenciálních dílen, farem, kanceláří. Dva miliony malých podniků v domácích rukou, které stojí za to bránit dvěma miliony pušek. 

Nikoho nechci nutit. Nepotřebuju to uspěchat, nechci dělat velký skok, nechci rozbíjet starý svět. Cíle mohu dosahovat postupně krok za krokem a v kterémkoliv místě toho můžeme nechat.  Chci, aby každý měl možnost si udělat svůj vlastní nový úděl, který nebude překážet údělu vedle za plotem. A kdo nechce, ať dělá jinak. Ať si jede do Brusele, ať se stokrát cítí být evropanem. Ale ať ten, koho svrbí prsty, komu to pálí, kdo by dělal, ale bojí se milionu směrnic a zákonů, kdo se bojí být každý den jednou nohou v kriminále, protože určitě porušil nějaké nařízení, aby se bát nemusel a mohl bez jakéhokoliv omezení dělat od sebe z domu. Nejprve opravy židlí, pak jejich výroba a pak konkurence IKEI. Nejprve botičky pro historický šerm, pak botičky na plesy, pak boty co vydrží celý život a nakonec Baťa. Nejprve modely letadel pro kamarády, pak vlastní drony a nakonec přeprava zásilek pomocí vrtulníčků. Na začátku opravy hodinek, na konci výroba těch nejlepších na světě. Atd, atd. A na začátku žádné papírování, žádná povolení, žádné podvojné účetnictví. Jen třeba evidence tržeb do sešitku a paušální placení zdravotního a sociálního. 

Nevím, jestli někdy politicky uspěji. A pokud ano, opravdu nevím, komu všemu se dneska musí ve vrcholné politice poklonkovat, komu se musí podkuřovat a co je povinné říkat. Ale ať budu muset lézt do kterékoliv zadnice, ať budu muset líbat prsteny kterémukoliv potentátovi, tohle je na věčné časy můj politický program. Aby každý pracovitý člověk mohl mít svůj dům jako hrad a aby v něm mohl mít základ své hrdosti a soběstačnosti. A aby mohl mít na zdi tu pušku se kterou bude mít co bránit.

Nikomu to nevnucuju, ale rovnou říkám, že jestli budu někdy stát na nějaké kandidátce, tak bez ohledu na hesla za mnou, snažit se budu vždycky o tohle.  Tohle ve mně budete mít možnost volit. 

PS. Popisuju ideu. I když mám určitou představu, jak to rozpracovat a mám promyšlené nějaké detaily, dneska se nerozepisuju jak by to mělo vypadat v zákonech, vyhláškách a směrnicích.  Dnes popisuju vidláckou představu, jak se přes český sen o vlastním bydlení dopracovat k vlasteneckému snu o hrdých lidech, kteří mají co ztratit a mají proto důvod vlast bránit. Jak se přes českou schopnost improvizace dopracovat k novému českému průmyslu v malých dílnách ale s velkou přidanou hodnotou. Jak se dopracovat k sebevědomému, soběstačnému a ozbrojenému národu. 

PPS. Přesně tento sen teď postupně rozvíjejí  v Polsku. 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (120 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Chcete říci, že podnikatel by mohl vyrábět boty, aniž by dodržoval genderové kvóty, nedával desátek neziskovkám, neplatil emisní povolenky v hodnotě 300 Kč / vyrobený pár bot? Nepotřeboval by najmout účetní, právníka, a poradce na byrokratické záležitosti?

To je anarchismus!

Vy jste šílenec! Anarchista!

To už byste mohli chtít třeba soudy, které soudí podle práva. Nebo které v koronavirové epidemii se nesnaží zvýšit počet mrtvých a hrát si na politické aktivisty, jak dělaly české soudy. Nebo dokonce byste mohli žádat, já se to stydím vysvlovit, aby předseda ústavního soudu nedělal politického aktivistu!

Nebo byste mohl chtít takové nehoráznosti, že třeba neziskové organizace na podporu Rómů by musely dokládat pozitivní a pro společesnost užitečné výsledky vynaložených peněz!

Organizace podporují islám a migraci by musely nést zodpovědnost za případnou kriminalitu, a za vlastní schpnost výdělku přijatých imigrantů!

Vidláku, vy snad chcete, aby se milióny lidí vzdaly lehkého výdělku! Aby si DOBROVOLNĚ vypustili rybník! Vy máte tedy odporné ideje! A hlavně NEREÁLNÉ ideje. Vy NECHCETE bojovat proti těm, co ze současného stavu profitují a zachovat jejich status quo. A to se vám NEPODAŘÍ.

Průměrný počet slepic: 4.7 (86 hlasů)

Běžte si raději lehnout. Kebab a pH vás v minulém blogu roznesli na kopytech a vy jste nebyl schopen doložit svoje fantasmagorická tvrzení.

Nebo opět bojujete o titul největšího mimoně ve Vidlákově?

Průměrný počet slepic: 1.4 (45 hlasů)

In reply to by Logik (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pravda se vám, ani kebabovi ani ph nehodí? To už tak chodí na světě. Prostě jste lháři, smiřte se s tím.

Průměrný počet slepic: 4.7 (46 hlasů)

Je dost dobře možné, že se jim pravda nehodí, nicméně Vy pravdu nemáte. Jen svou snůšku nesmyslů, polopravd a lží.
Mimochodem Vidlákova vize alternativního vývoje není v rozporu se současným statusem quo.

Průměrný počet slepic: 2.1 (34 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nemám pravdu, protože to tvrdíte - ale nejste sto to ničím podložit. A takových je vás více. Ono by to chtělo věcné argumenty, viz slovník cizích slov.

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)

Vy víte co to je?

Průměrný počet slepic: 1 (5 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

"Vidlákova vize alternativního vývoje není v rozporu se současným statusem quo"?
Vidlákova "vize" je jen utopie. Nic z toho se nikdy neuskuteční. Ale jako utopie je to hezké.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Záleží jak se bude vyvíjet ekonomika. Spousta lidí se může najít na zahrádce kterou do té doby pouze sekali protože kvalitní žrádlo najednou bude na chvílu drahé a proč nevyužít čas který mám a dešťovou vodu a něco si nevypěstovat, skoro nic to nestojí a návratnost je vysoká. Dokud všechno půjde koupit zvítězí pohodlí. Uvolnění určitých nařízení by ale bylo fajn takže je dobré o tom mluvit aby si toho někdo všiml.

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)

že jste lhář, pane Ponkrác :-)

Průměrný počet slepic: 1.3 (15 hlasů)

Děkuji. Když o mě popírač nosu mezi očima tvrdí, že jsem lhář - jsem navýsost spokojený. Ještě jednou vám děkuji.

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

pane lháři :-)

Průměrný počet slepic: 1 (14 hlasů)

In reply to by kebab (neověřeno)

Trvalý odkaz

Děkuji vám. Vždycky potěší, když prolhaný člověk nemá někoho rád. Asi ten někdo mluví pravdu.

Průměrný počet slepic: 4.8 (18 hlasů)

pane lháři .-)))
Mám vás rád, jste takový místní, i když bez rolniček .-))

Průměrný počet slepic: 1.8 (16 hlasů)

technicky vzato, Ponkráci, lhářem být nemohu.
nepronesl jsem totiž žádné tvrzení, které by se dalo označit za pravdivé či mylné.

Jen jsem chtěl abyste naopak vy doložil své tvrzení o zhoubném vlivu české justice na boj proti Covidu.
Toho jste nebyl schopen.

Na faktické protiargumenty diskutérů Kebab a pH jste taktéž nebyl schopen reagovat.

Chováte se jako dítě zatlačené do kouta.

Průměrný počet slepic: 2.1 (18 hlasů)

Napsal uživatel Logik (neověřeno) dne Pá, 10. 09. 2021, 12:38

Před bažinou dám ceduli POZOR BAŽYNA.

Údajně jste logik, co je podstatné, informace o nebezpečí, nebo gramatyka?

Je to pochopitelné i Logyka?

Zatím bez slepic

Moravec, Ferjenčík, Kartouz, ZDĚŠENÁ milka, Peksa, Šídlo, Kalousek, ... začínají prskat, kopat, plivat a vůbec celkově nervóznět. To je dobře, to je moc dobře. Už ani "potenciály" místo normálních průzkumů nestačí.

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

Berete něco na nervy? .-)

Průměrný počet slepic: 1 (9 hlasů)

In reply to by kebab (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale vy byste podle těch výlevů raději měli :-)))

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

Já píši k věci, tématu - vy jen prskáte a vztekáte se jak malé dítě v osobní rovině :-))))
A mimochodem, fakt se uklidněte, průskumy volebních preferencí probíhají stále dál, i když asi poslední měsíc, pak to volební zákon zakazuje. Průzkum volebního potenciálu se řeší občas, ale před každými volbami,tak z toho nebuďte tak vystřelenej ze střevíčků, že už vás rozdování i to :-))))

Průměrný počet slepic: 1.8 (10 hlasů)

Díky, díky za další pobavení... já zapomněl, že ODSáci mají posunuté vnímání reality. Nad potenciály jste tady slintali, jak se vám to pěkně obrací, já se bavil i tehdy, jak se chytáte stébla :-)))
A kdo prská se stačí podívat na dlouhej seznam vašich výlevů tady, jenom za poslední dva tři dny ... jste jak přistiženej klouček, co piští "já ne, on uže!" :-)))
A fakt bacha, vemte si na to něco, kdo by tady tak pěkně bavil čtenáře :-)))

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Už jednou jsme vám psal, že ten graf volebních potenciálů jsme sem dal JEN PROTO, že někdo, nevím už kdo, mohu dohledat, ale byl to někdo "z vašich" .-)))), přišel v diskusi s teorií, že ODS začnou utíkat voliči k babišovi. Tak jsme si K VĚCI A VĚCNĚ dovolil předložit prkum, který konstatuje pravý opak a je to průzkum, tedy není to jen zbožné pání nějakého levicového nebo koblížkovského jelita :-)))) Je to prostě podložené trochu víc než tvrzení jedince :-))))
No samozřejmě že prskáte vy bez ohledu na počet příspěvků, jd eo jejich typ - tak si zkuste přečíst sám sebe a nebo to nechte přečíst někomu z ulice a ať vám poví, kdo tu prská a je vzteky do ruda a našlápnutej dčív, než druhej něco napíše.
Já se na vás nezlobím, ale fakt si s tím zajděte k psychiatrovi a nevysazujte léky .-)))

Průměrný počet slepic: 1 (10 hlasů)

že už neunesete ani to, že SPOLU má největší volební potenciál a mlátíte tu sebou o zem, že to tak není :-))))))))))))))
Myslíte, že přesvědčíte alespoň sám sebe? .-)))))))) :-D

Průměrný počet slepic: 1 (10 hlasů)

dvakrát je málo :-))) človíčku, vy jste tak průhledně vzteklej, že jsem rád, že už máte víkend, snad se do pondělka dáte trochu dohromady. Není to žádnej med, chodit lhát a rozesírat na "podvratný" weby, co? A to ještě jak vám to dají vyžrat šéfici, co si už plánovali korýtka po vyhranejch volbách a ono nejspíš zase nikoliv, tak se ještě chvíli utěšujte potenciálama...
Tak zítra pěkně vydýchat, ale teď ještě šup šup, další písmenka, chci se ještě při pátku pobavit! :-)))

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

já bych vám podal kapesníček a pohlasil bych vás, vy jste tak roztomilej, když se hystericky vztekáte :-)))))) :-D
Ale já vám rozumím, ani nevíte jak :-)))))
I jak se zoufale snažíte mít poslední písmenka :-)))))))

Průměrný počet slepic: 1.4 (11 hlasů)

Jste sice trošičku trapný s tím opičením (za nás to tak bylo už v první třídě) a co taky čekat v pátek večer na konci šichty od prostého referenta bažícího po postupu, ale bavím se pořád dobře. Tak ještě - a budu velkorysý, tentokrát stačí jen jednou, nemusíte hned dvakrát :-)))
A můžete i něco ze včerejška, zase o bezúhonných ODSácích, to bylo obzvlášť podařené, skoro to vypadalo, že tomu i věříte :-)))

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

Chlope vy jste pablb, těžko uvěřit.

Průměrný počet slepic: 1.5 (8 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Od někoho, kdo se dobrovolně degradoval na boomeranga, to nemůže než potěšit:-))

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Martin V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kdo nechápe toho je mi upřímně líto.

Zatím bez slepic

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

No tak se politujte, upřímně.

Zatím bez slepic

Nedikutujte s trolly, nikam to nevede. Oni jsou placeni za rozbíjení debat, odváděni diskuse od tématu, urážejí, provokuji - nemá to cenu.

Průměrný počet slepic: 4.7 (16 hlasů)

Urážet sice začal pan Ponkrác a navíc byl nachytán s trenkama u kolen při lhaní, ale je dobře, že tu má někoho, kdo mu umí tak hezky poradit, jak nemuset přiznávat pravdu :-)))
Mohou za to trollové :-)))
Každý s jiným názorem než smyšleným pana Ponkráce je Troll .-)))
Výborně :-)

Průměrný počet slepic: 1 (12 hlasů)

In reply to by Logik (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kigole....

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Město a hvězdy. Co vše dokáží blázni, anarchisté....Nezoufejte, dokáží mnoho :-)))

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Je to nostalgie po minulém světě, který tak ale nikdy neexistoval. Pokud jednou došlo k rozvoji a vývoji, není cesta nazpět. Malá hospodářství nás neuživí. Malé dílny také ne.
Dílna je fajn, ale hřebíky a šrouby budu kupovat od velkovýrobce. Nářadí také. Komu budu prodávat výrobky z malé dílny? A za kolik? Ručně šitá bota je třeba skvělá, ale za týdenní mzdu?
Drobné podnikání - spíš pro radost, než na obživu, to ano. Dělat nějaké exkluzivní věci. Třeba vázat knihy do kůže. Ale kdo bude knihy potřebovat, nemluvě o tom, kdo je bude číst.
Cesta zpět není, malovýrobou počínaje a sebeobranou konče. Podívejme se jak v USA žijí Huterité a podobné sekty. Mladí jim utíkají a zůstávají jen blouznivci.
Budoucnost se musí hledat jinak a jinde. Snít se ale může. Snít!

Průměrný počet slepic: 4.4 (49 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Spíšeje zajímavé se ptát, proč náš malá hospodářství neuživí. Nebo malé dílny. Možná je tam odpověď, co je špatně. Všimněte si, že se neptám, proč malá dílna nevydělá člověku na luxusní byt na Broadwayi, ale proč ho neuživí.

Čína se vzmohla tak, že dělala ty věci, které údajně nikoho neuživí. A dělá je dodnes.

Průměrný počet slepic: 4.6 (34 hlasů)

Protože nemá jenom samé malé firmičky o 1-2 lidech, ale i velké firmy, proto se čína zmohla.

Rozdíl mezi ČSSR a čínou je, že povolila i malé podnikání a hlavně rozjela ho a zároveň si dělala velké podnikání ve stylu jako u nás ve Slušovicích.

Je tam jeden slovák, co točí videa apopisuje jak vznikají a zanikají firmy, prostě čína jede ve stylu USA co bávalo, že bylo normální 10x skrachovat, ale po 11 uspět a nikdo to nebral jako něco špatného, že měl někdo za sebou 10x krachů ;)

U nás se vždy našli v nějaké době dobroserové co to pěkně posrali, v 60 letech "obdivovaní šedesátníci" co zakázali podnikání, pak 90 letech Klaus nastavením ekonomiky a teĎ přichází další generace "profíků" jako jsou piráti aspol. co zase "udělají další level upadku"...

Průměrný počet slepic: 4.3 (28 hlasů)

Však já nebráním nikomu, aby si dělal velkou firmu... Nebráním nikomu, aby si šel koupi čínské (nebo české) hřebíky. Nechci bojovat proti železárnám a slévárnám. Nechci bojovat proti montovně televizí. Dokonce nechci ani bojovat proti práci v americké konzultační firmě. Já jen chci, aby se smělo dělat i něco jiného. Aby lidi bez práce nemuseli jen sedět na gauči a čekat. Aby mohli něco dělat a třeba na základě toho i vyrůst. Aby si zástupce referenta pro gender ve velké firmě mohl říct, že nemá zapotřebí ze sebe dělat debila a raději doma bude štrikovat oblečky pro psy. To je dneska v módě. Aby si elektrikář u Siemense mohl říct, že nemá zapotřebí poslouchat arogantního šéfa a raději bude doma vyrábět boty pro hanácké kroje.  

Průměrný počet slepic: 4.1 (26 hlasů)

Aby lidé něco mohli - musejí mít moc. Píši to už roky pořád dokola, když se lidé zbavili moci, tak jsou BEZMOCNÍ. Musejí poslouchat.

Petr Hampl a Vidlák hledají (teprve teď) VIZE. Ale ony jim budou k ničemu, protože vize bez MOCI je prosadit si mohou vetknout akorát tak do špic.

Ale za pár let na to třeba i Petr Hampl přijde.

Průměrný počet slepic: 4.4 (31 hlas)

Moc není na konci pušky. Je o vlivu na probíhající proces. Nám bohatě stačí stát ignorovat a dělat si svoje pod rozlišovací schopnost kontrolních struktur. Ony se přizpůsobí až nás bude nadkritická množina. Co Vy máte na mysli je vynucené zavedení svých nových pořádků, to co prezentuje vidlák je sametová evoluce nevyžadující nic než vůli k práci. A možná trochu benevolence stran kontrolních orgánů.

Průměrný počet slepic: 4.6 (21 hlas)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

To jste na to káp. Lidi (většinově) dělat nechtějí - chtějí se mít dobře. Pokud dáte 20 tis nepodmíněný příjem a byt tak věřím tomu že do práce půjde max 30% lidí a většina z nich bude 40+. Aby lidi chtěli pracovat tak k tomu musí být buď nuceni okolnostmi (součastný stav) nebo musí vidět že to má smysl (případ Vidláka, který si buduje své hospodářství a nezávislost) - což třeba v panelácích v Prahe moc nevidím. Spoustě lidí zejména mladých uniká smysl bytí a v tom si myslím že selhala tradiční rodina - rodiče v honbě za penězi nemají čas na děti aby jim něco předali. Změnili jsme se na konzumní společnost se všemi důsledky. Aby to dávalo smysl a šanci na úspěch musela by se napřed upravit legislativa, což státní aparát nechce, a i kdyby tak nám to neumožní UV KSČ v Bruseli. je to začarovaný kruh. Lidi ztratili víru, ale soudruzi to dělají dobře. Nechávají nám to naprosté minimum (peněz, svobod, zábavy) které je těsně nad hranicí toho aby se z nespokojeného občana stal revolucionář, a dokud to tak bude nic se nezmění.

Průměrný počet slepic: 4.4 (12 hlasů)

In reply to by Fox (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já vaše slova přeložím jednodušeji: Máte perfektní plány, ale nepočítáte s vlastnostmi lidí. Potřebujete jiné lidstvo.

Průměrný počet slepic: 2.8 (5 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Miluji lidi jako je PzKpfw jako osinu v zadeli. Vkládají mi do úst něco, co jsem nikdy netvrdil a nikdy nenapsal. A případně mi dokazují, že lžu.

Já nikdy netvrdil, že "moc je na konci pušky". Možná byste udělal lépe, kdybyste mi nevkládal něco, co jste si vymyslel a vycucal z prstu.

Průměrný počet slepic: 4.4 (10 hlasů)

"Jsem trn v patě Hansi, blbá překážka.a hřebík v prdeli".
Vždyť to sám naznačujete. Píšete jak nemáme Moc. Opravdu? Tak si to definujte, co je Moc?

Průměrný počet slepic: 2.3 (6 hlasů)

už funguje třeba v rámci LH. Někdo třeba podomácku tká vlněné a lněné tkaniny - hlavně na objednávku a kousky na prodej na akcích.
Jenže...
Metr takové tkaniny o šířce 65 cm vyjde na 2500.- Kč a více. To si většina "komunity nemůže dovolit, malá skupinka si to koupí jedinkrát za život na hýčkaný echtLH oděvní kousek a jen pár opravdu bohatých jednotlivců si takhle obměňuje šatník pravidelně.

Kdysi jsme takhle podomácku zkoušeli šití prošívanic. Práce s tím byla příšerná, bo ruční. Pár kusů za rok, jelikož při práci víc nešlo. Pak to jedna osoba začala produkovat malosériově. A hádejte jak "prorazila na trh"? Zaměstnala načerno několik Mongolek, které JÍ ty prošívanice šily.

Tím chci říci, že na významnější přivýdělek si to drobné podnikání může dovolit pár jedinců, ale nikdy ne větší skupina lidí. A je jedno, jestli to budou marmošky za 160.- Kč/200 ml, nebo boty za tisíce/pár (ano, i my jsme si takhle pořídili každý JEDNY, které budeme hýčkat po zbytek života).
Venkovští ševci a jim podobní malovýrobci byli většinou dost chudí, protože obrátka jimi produkovaného zboží byla také malá.
Hm... To by bylo na samostatný článek. No, snad je to srozumitelné i ve zkratce.

Průměrný počet slepic: 4.7 (27 hlasů)

A Vidlák psal, něco jiného? On psal o tom, že máš zdroje, tak abys měl možnost to udělat. Prostě se ti urodí moc jahod, máš sklenice co ti zbyli po předsnídávce a "nemáš co dělat když seš doma s dítětem" (jasně není to dovolená, tak nechatat za slovo) a uděláš 50 sklenic, tak abys měl možnost prodat a nemít za prdelou hygienu a udělat si přívýdělak na něčem co sji měl jako zábavu, aby jsi zabyl čas a neseděl na mobilu nebo před televizí ;)

Nikdo neříká, že se tím uživíš, stejně jako Vidlák se neuživí políčkem o 1000m2, ale měl by právo mít 2-3 prasata, 1 si nechá a z těch dalších se nezbaví, že je prodá jako celek, ale s "přidanou hodnotou" jako jitrnice=dnes nesmí ;)

Dost lidí, začal živnost při zaměstnání, většina zůstala stále jako zazaměstnanci, ael někteří, co se uchytili, tak dělají sami na sebe, ao tom to je, ulehčit jim toto, ten začátek...

Průměrný počet slepic: 4.1 (17 hlasů)

Vidláku já nerozporoval tebe,a le Ponkráce, já si myslím, že jako základ to není špatné, teda až na těch 1000m2 pro každého, to je nezlobse zhovadilost ;)
To bych dělalil, město vs venkov, nemáme tolik půdy abychom, každému dali jeho 1000m2 a uživili celou populacu...

Průměrný počet slepic: 3.9 (16 hlasů)

To je pravda, tolik půdy nemáme (viz níže). Ale dá se předpokládat, že zdaleka ne každý bude chtít opustit pohodlí města a jít se rýpat v přidělené hlíně někde v pohraničí (po válce se do toho taky lidi moc nehrnuli). A spousta z těch, kteří si o 1000m2 zažádají, je zase vrátí zpátky osídlovacímu úřadu, protože zjistí, že je to nad jejich síly.

"Celková výměra současného půdního fondu ČR je 7 887 027 hektarů a výměra zemědělského půdního fondu (ZPF) je 4 205 288 ha (cca 53 %), která je využívána k zemědělské činnosti, tj. činnosti na orné půdě, v sadech, chmelnicích, vinicích a v trvalých travních porostech. Orná půda zaujímá 37,5 % celkového půdního fondu, tj. 2 958 603 ha; většina orné půdy (54 %) je průměrně úrodná, nadprůměrně úrodné půdy je 40 %. Rozloha chmelnic je 10 066 ha, vinic 20 008 ha, zahrad 164 815 ha, ovocných sadů 45 245 ha, trvalých travní porosty (louky a pastviny) 1 006 552 ha.Cca 3 700.000 hektarů zemědělského půdního fondu ČR (92 %) je v soukromém vlastnictví a pouze 320.000 ha je ve vlastnictví státním." (z "analýzy zemědělství", kterou v roce 2019 zpracoval tým Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR - https://amsp.cz/wp-content/uploads/2019/08/Anal%C3%BDza-zem%C4%9Bd%C4%9…)

Zatím bez slepic

Pane Vidláku, rozumím Vám. Základní věc ovšem není vyrobit, ale prodat, tedy 1.) najít zákazníka 2.) ochotného zaplatit. Není zásadní problém doma štrikovat kabátky pro čoklíky, ale co s nimi budete dělat? Jakmile pokryjete své známé a třeba ještě jejich známé, moc možností nemáte: buď půjdete někam na trh, nebo budete dodávat obchodníkovi, nebo si otevřete e-shop. Budete v černých číslech? Podle mne velmi, velmi obtížně.

Průměrný počet slepic: 3.4 (24 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.