Vidlák a.a.

Vše, co jsem kdy v životě dostal cenného, to jsem dostal nezaslouženě, nebo zadarmo. Mám grunt, dobrou ženu a pět dětí. Mám slušnou práci od šesti do dvou bez přesčasů. Můj šéf mě má rád. Mám dobré a shovívavé sousedy i věrné kamarády. Ve Vidlákově je bezpečno a všichni se známe jménem.  

Můžu jíst každý den maso, mám plnou ledničku i mrazák, zásoby ve sklepě a vlastní studnu. Umím zabít a zpracovat všechno domácí zvířectvo, kuřetem počínaje, prasetem konče. Mám dost volného času na knížky i televizi a každý den se mohu hodinku jen tak poflakovat. Už ve třiceti jsem si mohl říci, že se všechna moje přání vyplnila. 

Nic z toho jsem si nezasloužil. A protože jsem si to nezasloužil, o to víc si toho vážím. Svým životem jsem bohatší než lecjaký miliardář. Jsem král z Nemanic, Robinson na svém ostrově pokladů, Romeo co přežil i s Julií.

Jsem potomek evangelíků, kteří raději opustili vlast, než aby zapřeli víru a z Boží milosti jsem dostal víc než budu kdy moci zaplatit. Proto píšu. Je to malá splátka, ale snad poslouží.   

Články

Víc Babiš než Babiš

Autor
Štítky

Měl jsem o víkendu další zabijačku a tentokrát jsem měl na čumendě jednu příjemnou partu lidí z Brna. Dobře situovaní, všechno vysokoškoláci, tvoří dohromady firmu, které nechybí ani zakázky ani cash-flow. Taková ta horní hranice střední třídy - už si zajistili rodiny, jejich děti studují nebo budou studovat, zřejmě pak od rodičů ještě dostanou i nějaký ten startovací byt... a stále ještě trocha peněz zbude. Nezbude jich dost, aby měli ambice budovat korporaci, ale zbude jim dost na různou charitu, občanskou angažovanost i dobročinnost podle svých představ. 

Přátelské varování

Autor

Dovedete si představit, jaký vliv na očkovací kampaň by měl Zeman, kdyby i po třetí dávce a aplikaci patřičných léčiv na té nejvyšší úrovní medicíny stejně zemřel na koronavirus? Inu, i tohle se může stát. Ještěr má za sebou poměrně dlouhou hospitalizaci a má přesně všechny ty problémy, které má koronavirus rád a pomáhá mu to k výrobě kvalitního zápalu plic. Ale nechme toho, covid má i smysl pro absurdno a mráz kopřivu nespálí. 

Očkování jako nejmenší politické zlo

Autor

Krátký Zemanovský úvodník: 

Tak máme prezidenta zpátky v nemocnici. Covid vole! Měl pozitivní test. Fiala má utrum, dneska se premiérem nestane a nemůže s tím vůbec nic udělat. Aktivace článku 66 je bohužel už vystřílenou municí. Zítra se tomu pověnujeme víc, dneska jen krátce zopakuji,  co řekl Ještěr, když podepisoval v souladu s ústavou svolání nové sněmovny - "Získán čas, získáno všechno." 

A teď zpátky k tématu: 

Svoboda jako diverzifikace rizika

Autor

Když u mě na zabijačce před čtrnácti dny zakotvil onen slovenský miliardář, v rozhovoru se krátce zmínil o jednom technicko finančním problému. Když tam na tom hodně daleko dálném východě začali s výstavbou farmy, zabývali se otázkou, jak hluboko orat. Když rozoráváte sto tisíc hektarů, tak je obrovský rozdíl, jestli pluhem počechráte zemi do patnácti centimetrů a nebo jestli řádně spustíte radlici a projedete to v hloubce. Rozdíl, který v konečném důsledku stojí miliony peněz. 

Pokud to má Ukrajina nahnuté...

Autor
Štítky

Tak jsme se zase dozvěděli, že zlé a diktátorské Rusko pod vedením šíleného a krvežíznivého gosudara Putina chystá útok proti hodné demokratické Ukrajině plné mírumilovných banderovců a ještě hodnějších oligarchů, kteří tak nesmírně touží po demokracii amerického střihu. Útok přijde koncem ledna nebo začátkem února, hned jak se ochladí, protože to je z nějakého mně nepochopitelného důvodu ten nejlepší čas k útoku. Když je -30°c, tak nastává ta pravá chvíle pro invazi. 

Pár glos

Autor
Štítky

Je skoro nemožné dostat do jednoho článku festival absurdností, které se odehrály v posledním týdnu a na které jsme tady na Kydech zatím neměli žádný prostor. Na druhou stranu, šílenosti minulého týdne budou v blízké budoucnosti hravě překonány a mně nezbude, než se posmívat sám sobě, že jsem mel vůbec potřebu se zmiňovat o takových trivialitách. Ale pojďme si to probrat: 

Poslední polní práce v letošním roce

Autor

Je to tady. Letošní polní sezóna končí, je nejvyšší čas začít orat. Jak jsem zde už mnohokrát psal, orba je pro mě základ všeho. Orba dokáže pole odplevelit, orba provzdušní půdu, orba zvedne nahoru odpočatou část země nahoru a naopak tu využitou zaklopí, aby si odpočinula. Orba do země zapraví hnůj, orba vyvraždí nejvíc myší, ale zpravidla neublíží krtkům. Vhodně položené brázdy vzhledem ke svahu zadrží vodu. 

Zpomaluje to

Autor
Štítky

Před deseti dny jsem o dnešku tvrdil, že když dnes bude v nemocnicích 6500 lidí, tak nám covidová epidémie jede na plné pecky jako by se nechumelilo. Ale řekl bych, že realita za dnešek bude někde okolo 5000 pacientů, zřejmě dokonce méně. Bez ohledu na vysoká čísla nakažených tak můžeme  říci, že sice stále ještě rosteme, ale už to nemá tu dynamiku jako před deseti dny. 

Připraveni převzít okamžitě odpovědnost za vládu v zemi

Autor
Štítky

Tohle řekl předevčírem Petr Fiala - náš budoucí premiér, když se sešel s lídry své velké koalice. Pak naklusal za Zemanem, který v klidu seděl v křesle a vypadal na fotce úplně normálne. 

 Zeman má údajně výhradyk jednomu jménu (piráta), ale jinak je vše v nejlepším pořádku. Fiala se stane premiérem příští pátek, pak se bude chvíli šolíchat vláda a pak už to prostě bude. Možná...  

Nejslabší kus

Autor
Štítky

Tak se nám předvčírem Piráti rozhodli, že půjdou do vlády. Hlasování na jejich pirátském fóru vyznělo velice jednoznačně - 82% hlasujících bylo pro. Bylo zajímavé sledovat všechny naše pravdomluvné novináře, jak si oddechli. Vykulenec sice už dopředu vzkazoval, že půjde do vlády i bez Pirátů a že to v žádném případě není zrada jejich koaliční smlouvy, ale myslím, že i on si oddechl, že nebude vypadat jako příliš velký křivák. Takhle jsou starostové šmejdi jen tak trochu. 

82% hlasů bylo pro, aby se tři pirátští ministři (a čtyři poslanci)  stali součástí vlády.