klimatická změna

Články

Teď když máme, co Greta chtěla

Pamatujete si ještě, milí spolu kydající (a vážený Vidláku), jak jsme tady před několika měsíci, hlavně na podzim, řešili Gretu? A pochopitelně její fanklub záškoláckých bratrů a sester? I Vidlák cítil potřebu, se k této dívence, o které někteří fujtajksloví lidé říkají, že je psychicky nemocná, vyjádřit. Ostatně psali zde k tomuto fenoménu mnozí, Vidlákův vyhledavač ukazuje mnoho odkazů, a všichni jsme to strašně prožívali a kydali a kydali. Jenom škoda, že jsem tehdy nepoprosil Ládíka, aby napsal nový text na Mládkovu píseň „Láďa jede lodí“, tentokrát pochopitelně „Greta jede lodí“….

Klimababička

Autor

Když jsme s rodiči v devadesátých letech jezdit do Německa za příbuzenstvem, bylo to jako jezdit do jiného světa. Silnice nedrncaly, jezdilo se po nich rychle, všude samá nablejskaná mašina s výkonným motorem, na benzínkách byl kromě Superu i Bleifrei, tedy bezolovnatý benzín, auta skoro nekouřila, z továrních komínů stoupal lehký bílý obláček. Kolem dálnic odpočívadla s koši na odpadky, i ty stromy tam rostly tak nějak rovněji, pole byla řádně obdělána, louky pokosené, krávy dobře živené. 

Grétostrašidlo

Autor

Můj kamarád Jakup mi poslal odkaz na následující článek: 

 https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ekologie-klima-krize-klimaticke-zmeny-velka-britanie-psychologie-ekologicke-uzkosti-enviromentalni-z.A190918_123448_zahranicni_dtt

...že se tam kombinují mí oblíbení čertíci a že by to na můj text vydat mohlo. Má pravdu, na jeden článek od Vidláka to postačí. 

Trvalé výkyvy

Autor

V posledních dnech je vedro a tak trávíme spoustu času v bazénu. Na horké jižní moravě je to při práci na gruntě skoro nutnost. Alespoň v dnešní zhýčkané době.  Po dvou hodinách práce na slunci při pětařiceti stupních vě stínu je ochlazení v bazénu skoro jediná možnost, jak u vykopávání brambor vydržet až do večera. 

Bazén jsem dělal svépomocí, stejně tak i filtraci. Filtrovaná voda se nasává stěnou a vrací se do bazénu tryskou ve dně.  Motor čerpadla je docela výkonný a tak se při filtrování na hladině objevuje jakýsi malý gejzír vířící a bublající vody.