Zemědělství

Články

Ceny klesají, náklady rostou

Autor
Štítky

Ceny klesají, náklady rostou – litterate.cz

Ve svých posledních článcích o zemědělství jsem vícekrát naznačil, že nevím, co je pro nás horší. Jestli vysoké burzovní ceny obilovin, které nám značně prodraží nákupy v hytlermarketech, ale umožní českým zemědělcům a zpracovatelům pokrýt zvýšené náklady, nebo nízké burzovní ceny obilí, což běžného konzumenta nezruinuje, ale zničí to české zemědělce, protože jejich výnosy budou pod jejich náklady.

První kuře...

Autor

Tedy… první vlaštovka

První kuře… – litterate.cz

Včera večer jsem čirou náhodou šel kolem puštěné televize a co nevidím – reklamu na Kaufland. Nebo možná na Tesco, či Penny. Prostě nějaký ten hytlermarket, který nabízel skvělou, jedinečnou a nepřekonatelnou akci na kuřecí prsní řízky, bratru za dvě stovky. Byl to jen mžik, když jsem se pak snažil tuto excelentní slevu najít na internetu, tak se mi to nepodařilo. Ceny tam byly okolo 170ti korun.

Širší souvislosti

Autor

https://www.litterate.cz/sirsi-souvislosti/

 

V neděli teď běžně nepíšu, dávám si voraz. Ale tentokrát musím, protože od uzavření obilné dohody v Istanbulu jsem jak telefonní ústředna. Na povrch vyplouvají další a další informace a byla by škoda je pominout. Dovolte mi proto rozšířit informace, tak jak se ke mě dostaly:

Další drogová závislost Evropy

Autor

https://www.litterate.cz/dalsi-drogova-zavislost/

 

Je to dva dny, co jsem psal článek o zemědělských výhledech po žních. A fakt mě netěší, když se moje prognóza splní hned další den. Vězte přátelé, že byla uzavřena dohoda o odblokování černomořských přístavů Ukrajiny ze kterých může být vylifrováno těch údajných 20 milionů tun obilovin.

Vidlácké výhledy po žních

Autor

Tak nám víceméně skončily žně. Úroda je pod střechou, kombajny se nastěhovaly k dílnám, aby byly nachystané na kukuřici a slunečnici, což vypukne za dva měsíce. Na polích už řádí traktory, které provádějí podmítku strniště (dnes zpravidla diskovými pluhy) a co nevidět se začne sít řepka. U nás všichni čekají na déšť, který je podle předpovědí zatím v nedohlednu a zemědělští majitelé a manažeři se scházejí v klimatizovaných kancelářích u kávy a chlebíčků, aby začali dělat tvrdý byznys.

První žňové dojmy

Autor

https://www.litterate.cz/prvni-znove-dojmy/

Tak nám začaly žně. První fůry pšenice se hrnou na silo, já jsem od rána do večera při tom a o tomto víkendu mě nejspíš čeká hlavní nápor. Ještě nepřijeli všichni, ještě nemám ucelený obrázek z celého Znojemska, ale o první dojmy se s vámi mohu podělit:

Čína od léta nakupovala komodity!

Autor

Přátelé, všechno co platilo do včerejška, to je dneska víceméně pasé. Všechny představy, úvahy, strategické otázky, naše představy o ruském postupu, všechno si můžeme strčit za klobouk, protože nás všechny dohnala realita. Teď už nejde o žádné úvahy coby kdyby, řečičky na internetu došly svému konci, na Ukrajině mluví zbraně.  Náš většinový názor tady na Kydech byl, že válka nebude, protože Putin Ukrajinu nepotřebuje, nemá důvod proti ní zasáhnout takovým způsobem a postačí mu udržovat zamrzlý konflikt na Donbase.

Zemědělští blázni

Autor
Štítky

V posledních týdnech jsem se zde několikrát vracel k naší nové vládě a její zemědělské politice zaměřené na malé zemědělce do padesáti hektarů. Mnohokrát jsem upozorňoval, že v dnešní zemědělské realitě se na pěstování obilí může uživit někdo, kdo má alespoň 500 hektarů a všichni co mají menší výměry, tak to dělají víceméně jako koníček a musejí se živit i jinak, protože by si nevydělali.