sucho

Články

Našel jsem pár zajímavých údajů

Autor

Na vidlákovském městském fejsbůku sdílel starosta dešťové tabulky našeho dlouholetého ředitele základky a předesedy místních zahrádkářů, který si vede velmi pečlivé záznamy o srážkách nad Vidlákovem.  Měl jsem z toho velkou radost, protože jsem se tak dostal k mimořádně zajímavému období těsně před mým nastěhováním.  Údaje tak neuvěřitelně potvrzují má vlastní pozorování a vývody o kterých jsem tu mnohokrát psal, že se musím o výsledky podělit s vámi. 

Pětisetleté sucho

Autor
Štítky

Příroda má ráda rovnováhu. To je asi největší moudro našeho dědečka, který byl se svým zemědělstvím na přírodě zcela závislý a dokázal si na ní svou usilovnou prací i moudrostí vydobýt denní chléb. Příroda má ráda rovnováhu.  Vždycky ji ráda měla a vždycky ji ráda mít bude.  

Pamatujete, kolik jsme ještě v předjaří měli komisí, diskusních panelů, neziskovek a jiných struktur, které mapovaly toto pětisetleté sucho? Pamatujete, že podle jejich nářků v půdě chyběl jeden celoroční srážkový úhrn a tvrdili, že se to za pět deštivých roků nedožene? 

Ve Vidlákově 34 mm

Autor
Štítky

Ve Vidlákově spadlo od sobotního rána doteď (22.35) nádherných 34mm srážek. Minimálně půlka spadla formou krásného zahradnického deštíčku, zbytek pak hrknul naráz během deseti minut.  

A pořád ještě prší. 

Květnový průměr byl dneškem dosažen a překonán. Zřejmě to dožene i dubnový průměr. V globále zase budeme mít zcela průměrné srážky a k tomu sucho, protože za týden už to nebude nikde vidět. Zároveň má v příštích dnech pořád ještě pršet a než se květen odporoučí, možná dožene i srážky za březen. 

Slunce je výhoda

Autor

Vidlákov se nachází v nejsušší částí České republiky. Průměrný roční úhrn srážek je zhruba 450mm. Pro porovnání - za poušť se považuje místo, kde naprší do 250mm srážek za rok. Z tohoto hlediska je náš region čiročirá step. Stromy zde mají problém s hledáním vody, protože zde jsou místa, kde je půda suchá do značné hloubky. Problém sucha se v posledních letech zvýraznil, protože srážek sice neubylo, ale přestaly padat rovnoměrně. Letos například napršelo 20. března a pak až v květnu. 

Ode dneška pro mě začíná sucho

Autor

Je sobota a já dneska sázím brambory, řepu a vlastně i všechno ostatní. Předpovědi slibují nějaký deštíček na neděli a pondělí a tak chci mít všechno v zemi. Včera a předevšírem jsem připravoval půdu a bylo to stejné jako loni. Sousedovi se za jeho frézou zvedalo mračno prachu, za mým rotavátorem vyskakovaly mokré hroudy a kousky hnoje, které by se ještě daly ždímat. Přitom na povrchu se už dělala tvrdá krusta a objevovaly se praklinky ze sucha. Pět centimetrů níže ale už bylo krásně vlhko. 

Zase jsem přišel o iluze, ale už mě to nepřekvapilo

Autor
Štítky

Já vím, že Zeman napíná strunu s tím, že prozatím neodvolá ministra Staňka. Už několik týdnů totiž vysílá signály, že by se mu líbilo, kdyby  mu parlament a vláda zase předaly moc. A ĆSSD mu sama naběhla na vidle svým ultimátem a Zeman si je s chutí vychutnal. Když povolí a zůstanou ve vládě, budou za posery.

Hlavně vědecky

Autor
Štítky

Komentáře k volbám do Evropského parlamentu si necháme na zítřek. Až se všichni popasují s grafy, uklidní se a nebo vyděsí, až to okomentují všechny moudré hlavy... Zítra si to pak probereme tady na dvorku. 

Dnešním článkem chci ještě reagovat na komentář čtenáře Donalda Trumpa, který před časem napsal, že jsem problematiku sucha zredukoval pouze na problematiku zemědělství a pominul problémy se stavem spodní vody, či vodních zásob ve větších hloubkách. Dneska bych se chtěl věnovat právě této problematice. 

Vidlákův barometr sucha

Autor
Štítky

Nechci mluvit za situaci se suchem v celé republice, protože ji neznám. Ale pokud bych měl shrnout  poslední rok diskuse o suchu, řekl bych, že sucho loni dorazilo i do Prahy a okolí a tak si toho všimli i ti, kteří donedávna měli vody dost a díky tomu to vypadá, jako by sucho přišlo až teď, nikdy předtím žádné nebylo a všichni jsme žili ve vodním dostatku. To až teď -  to globální oteplování, emise CO2 a Greta... 

Sucho

Autor
Štítky

Brzy budeme zavaleni zprávami o katastrofálním suchu. Tedy ne, že by sucho nebylo. A nemalé. Ale studený květen je trochu zmírní. Jak to ale bude se suchem dále? Tedy kromě toho, že nás čeká slunečné léto, ale takovou předpověď zvládne kdokoliv.

Myslím spíše problém sucha dále v budoucnosti.

Kompletní retenční kapacita půd v ČR je 8,5 miliardy m3 vody. Dnes se odhaduje mezi 3 a 5 miliardami kubíků (m3) vody. Ročně spotřebujeme mezi 1,3 až 1,5 miliardy kubíků vody. Což znamená, že pokud by vůbec nepršelo, máme zásoby vody na maximálně 3 roky při současné spotřebě.