Tip na dobrou knížku - Liao I -Wu     Hovory se spodinou

Autor

Minule jsem zabrousil nad Sachalin, dnes se posuneme  ještě o kousek dál a podíváme se na zoubek soudruhům Číňanům, vlastně nejen soudruhům, ale i vykořisťovatelským živlům, jako je třeba bývalý velkostatkář, nebo opat kláštera.

Liao I -Wu     Hovory se spodinou

Liao je novinář, kterého práce na filmu o událostech na Náměstí nebeského klidu přivedla nakonec i nedobrovolně do vězení. Tam začal pracovat na téhle  knize, kde ve dvaceti pěti kapitolách formou rozhovoru představí nejrůznější bizardní povolání, osobnosti a jejich střet s kulturní revolucí a státní mocí.

Tak například zjistíte podrobnosti o starobylém povolání převaděče mrtvých a jak to dopadlo, když byli zadrženi bdělými vesnickými orgány i s tělem manželky kuomintangského plukovníka.

Setkáte se s rolnickým císařem, který v roce 1985 v jednom okrese vyhlásil císařství a dynastii Ta-jou. Bylo to v době politiky jednoho dítěte a císař za nadšení obyvatelů okresu vyhlásil edikt : děti rodíme dle libosti. Potom nechal zaměřit hranice svojí říše a mapu odeslal vládě do Pekingu.

Pokud by jste se nějakou náhodou dostali do čínského vězení, což po přečtení téhle knihy opravdu nedoporučuju, budete alespoň poučeni a budete vědět co znamená, když vám budou spoluvězni nabízet speciality tradiční čínské kuchyně. Štěstí přeje připraveným.

Setkáte se ale i s králem žebráků, maskérem mrtvých, stoletým mnichem, vykradačem hrobů, bývalým revolucionářem, kasařem, vrahem, provozovatelem veřejných záchodků a s mnoha dalšími osobami.

V mnoha příbězích se Liao vrací do období kulturní revoluce, její dopady na venkov byly opravdu drsné, nadšení revolucionářů bylo bez konce a někde kolektivizace končila hladomorem a kanibalizmem.

Není to ale jen drsné čtení, je i místy humorné a pro Evropana stěží uvěřitelné, inu jiný kraj - jiný mrav. Ale především je poučné.

Prodej téhle knihy je v Číně zakázaný a Liao už také musel z Číny zmizet, po přečtení téhle knihy dojdete k názoru, že není novinář jako novinář, někdo si tohle pojmenování opravdu zaslouží.

 

Váš Hrochochod

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 3.8 (20 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Díky za doporučení.
Kromě "Zpěvů staré Číny" mám doma jen jednu čínskou knihu a bude dobré to napravit.
Ta moje "jedna čínská kniha" je ve dvou vydáních - jedno je v češtině a druhé čínský originál. Obě v malém formátu a rudých deskách - legendární "Citáty z díla předsedy Mao". Neuvěřitelná snůška blbostí - a jak se stala slavnou! Chcete sem nějaký citát? Nebývají dlouhé.....
:-)

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

Možná máte i od Roberta van Gulika Příběhy soudce Ti. Případně nějaký čínský příběh o Ti. Autor je sice Holanďan, ale píše ve starém čínském stylu. Skvělé dílo s vynikající čínskou atmosférou. Příjemná cesta k poznání starých čínských reálií.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Soudce Ti - četl jsem snad všechno, pěkný vhled do staré Číny.

Řekl bych, že naše kulturní vzdálenost od Číňanů je i přes jejich přejmutí evropské technické civilizace velká. Měli by jsme se hodně snažit, aby jsme se nedostali do podřízené role. Tím nemyslím vyvěšování tibetských vlajek.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Projedte se nekdy po Cechach a pocitejte fabriky, ktere zlikvidovala konkurence Ciny.

Podrizeni jsme zapadu, ale za Cinou uz zaostavame. Videl jste zabery z toho mesta s koronavirem? Vypada to tam nove a moderne.

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)

Já bych to upřesnil. Konkurence z Číny, Indie aj. Tedy globalizace. Na globalizaci vydělá (hodně) malá hrstka, všichni ostatní v dlouhodobějším pohledu prodělají.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

ad. konkurence Číny - včera mi dcerka říkala, že v onom čínském městě zasaženém koronavirem už kvůli tomu zavřeli i fabriku, které jim do Brna dodávala součástky pro jejich zdejší konečné výrobky.
Určitě to nebude jediná zavřená fabrika. Uvidíme, co to s Čínou udělá, jestli si naše firmy začnou vyrábět samy, nebo najdou jiné výrobce jinde.
Hm, možná ani nebude muset Trump rozšiřovat embargo.

Průměrný počet slepic: 2.5 (4 hlasů)

trvá měsíce až roky. To nikdo nestihne, spíše se zastaví dodávky v celém řetězci dodavatelů.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

Je to román, ale vedle vztahových záležitostí je tam popsán život prakticky všech vrstev obyvatel Číny své doby. Třísvazkové dílo vyšlo koncem 80. let v překladu známého sinologa Oldřicha Krále a stojí za přečtení. Dá se sehnat v antikvariátech či vypůjčit v knihovně.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sen_v_%C4%8Derven%C3%A9m_dom%C4%9B

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Gulikův sodce Ti je vynikající, ale upozorňuji na jeho "pokračovatele" (jméno si nepamatuji), jehož dvě knížky o soudci Ti jsem si koupil ve slevě za třetinovou cenu a ve stovnání s Gulikem byly i tak drahé!

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Třikrát soudce Ti a Třikrát život a skutky soudce Ti. Bylo tam, myslím, vždy po 3 povídkách.
A samostatnou povídku Císařova perla.

A Umění Číny, Koreje Japonska. O umění válečném. A Umění Číny.

Ale co se života v nějakém období v Číně týká a jejích tradic, které jsou živé do dneška, mi nejvíc dal ten Robert van Gulik.

"Jen dvě cesty vedou k bráně věčného jara.
Buď se člověk jako drak vznese vysoko k obloze nebo jako červ zavrtá hlavu do písku".

Tož tak.

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

se jmenuje ten pokračující autor. A také doporučuji se mu vyhnout, protože jsem udělal úplně stejnou chybu jako Asfaltový holub.

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

V době soudce TI jsme si tady ještě řečeno s klasikem malovali prdele namodro a Číňané nás považovali za polodivoké barbary.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

Je ovšem dobré si uvědomit, že děj je sice zasazen do sedmého století, ale mnohé reálie odpovídají století šestnáctému :) A že Číňané považovali za barbary vždycky všechny :)

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

.

Průměrný počet slepic: 4.5 (4 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Četla jsem asi všechny příběhy, které u nás vyšly, většina na sebe volně navazuje a končí zřejmě Vraždou v Kantonu.
Co komu kniha (jakákoliv) dala, je pro každého jiné, jde většinou víc o emoce, někdy je vyjádření slovy složité až nemožné.

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

Vybavuji si, že jako dorostenec jsem našel doma v knihovně knihu, vydanou u nás v edici Krásná literatura nebo tak nějak. Napsal ji Šen Fu a vyšla pod názvem "Šest historií prchavého života". Už nevím, o čem byla, ale ten dojem,že jsem četl něco hodně dobrého, ve mně zůstal. Zkusím ji najít a znovu přečíst. Díky za připomenutí.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

A to je Bohumil Mathesius překládal většinou navíc z francouzštiny ;) Mluvím o těch Zpěvech staré číny ;) Každopádně pro příznivce doporučuji i překlady Ferdinanda Stočese, má k tomu programově podobný přístup jako Mathesius.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Trošku jinak, jestli byl autor novinářem? Netuším...

Ptačí křik

Sedím tu zticha,
keře kolem ztrácí květy,
na kopcích pusto,noc je klidná,
všechno spí.
Teď vyšel měsíc - ptáci vzlétli poplašeně
a jejich křik je ještě slyšet v propasti.

Wang Wej

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

mě nikdy nezaujala natolik, abych se pohroužil do studia její literatury. Na to mám v životě málo času. Zabnul jsem něco jen z čínské medicíny, to, co jsem zrovna potřeboval. A Tibetskou knihu mrtvých, Pět tibeťanů a knihy o přírodě. Z historie jen tu nedávnou, od Čankajška. Dynastie mě netáhly. Jenom ještě Marco Polo, někdy v pubertě. Nesmím zapomenout na Arseňjejevova Děrsu Uzalu, to je z Ussuri, na pomezí Číny a Ruska.
Jinak zeměpis Číny znám velmi dobře, bo mám fotopaměť. Na knížky už ale fakt nemám čas a místo; elektronické neuznávám.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

dlouhodobou cílevědomost a etnickou uzavřenost. Naopak bych odsoudil jejich podlost, s jakou kradou autorská práva, jejich vlezlost, s jakou vnucují své šunty a jejich natalitu, s jakou zamořují planetu. Žrát si mohou třeba ty čerstvé opičí mozky po odseknutí temene, když je to jejich kultura. A přehrazovat i Čtyři soutězky nebo kolonizovat středověké kultury, jak to dělali evropani indiánům, aby se stali Američany.

Průměrný počet slepic: 3.1 (7 hlasů)

Nechci hájit Číňany, ale jejich vztah k duševnímu vlastnictví je jiný, než na Západě. Už v té staré čínské poezii bylo běžné, že básník použil slovní obrat nebo rým jiného básníka aniž by to bylo bráno jakkoliv negativně. V jejich kultuře je to vnímáno spíše jako kreativní počin. Čili jako podlost bych to asi nevnímal, i když se nám to nemusí líbit.

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

Muslimův podvod je vlatně taky um, který jejich komunita cení. Viz Alibaba a 40 loupežníků.

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

I u nás jsou skupiny obyvatel, které mají hodnoty jinak, než říká zákon a než považujeme běžně za vhodné.
Otec malého kluka, co mne kdysi okradl u soudu na dotaz jak potrestal díte, že kradlo řekl cca "seřezal jsem ho jako psa, že se nechal chytit".

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

Viz Balda.

Průměrný počet slepic: 1.7 (6 hlasů)

In reply to by Ste Pitomiovec? (neověřeno)

Trvalý odkaz

Scallope, kolik vy tech nicku mate?

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

No, nevím, nevím, není to v souladu s onou královnou Dagmarou, tak spíše máte pravdu Vy.

Průměrný počet slepic: 1.8 (5 hlasů)

Ano ano.

Nechci se zastavat romu, ale jejich vztah k praci je jiny.

Nechci se zastavat zlodeju, ale jejich vztah k soukromemu vlastnictvi je jiny.

Nechci se zastavat vrahu, ale jejich vztah k zivotu je jiny.

Nechci se zastavat pedofilu, ale jejich vztah k detem je jiny,

Jdete do prdele s takovouhle argumentaci. Je to sama definice zlocinu.

Průměrný počet slepic: 4.2 (10 hlasů)

Nechápete čínskou kulturu/mysl/logiku, oni kopírování nepovažují za zločin, ale jako pochvalu tomu koho kopírují, je tam jiný pohled na toto jednání.

Ale nechod daleko, Hollywood, jak vznikl? Protože na východním pobřeží platila autorská práva, tak se přesunuli do Kaliformnie, kde nebyla a tak vznikl. Teď ti samí zavádí restrikce autorskýma právama :D

A blíž se podívej na Německo vs Anglie v 1800-1900, proč byl v anglii najednou úpadek a německo takový rozvoj? Protože vyšel zákon o autorských právech na knihy, který omezil tisk knih a zvedl cenu, takže se nové věci nedostávali mezi nejnižší lid, zatímco v německu vycházeli bnrožurky pro zemědělce, techniky atd.

Ládiku, nezlobse, autosrské právo má být 5let, cokoliv delšího jak ukazuje historie má vždy výsledek stagaci a úpadek....

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

Ládiku, nezlobse, autosrské právo má být 5let - je videt, ze jste nikdy nic sam nesepsal, nevymyslel a nevytvoril.

Opak je pravdou. nerespektovani autorskeho prava znamena, ze se ani nenamahate neco sepisovat a tvorit, protoze na co to delat, kdyz vam to ukradnou, zkopiruji a vy budete mit za svou praci, um a nadani velky hovno.

Hollywood tak vznikl, ale jinak by bylo filmove centrum na vychode USA a prachy z filmu by mel I Edison a ne jen filmovi podnikatele a hvezdy. Proste ho okradli.

Upadek Anglie byl takovy, ze ji Nemecko tak jako tak nikdy nedohnalo. V Britanii byla sit knihoven a tam si to kazdej mohl opsat. - To je divny, ze jo a takovou jste mel peknou teorii.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

a vidím je v projektech jiných lidí, ať už s jejich razítkem nebo i s mým razítkem, ale na stavbách, které jsem nikdy nedělal. Nemám žádnou teorii, jenom mi vadí, když někdo beztrestně krade.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)

a nevytvořil, proč myslíte, že si nesháním práci? Že mi ji lidi pořád nosí desítky let? Z povinnosti jako právníkům nebo z "nutnosti" jako doktorům? Beru, že nikdo nechce dělat a proto je práce stále víc. Co jste vymyslel a vytvořil Vy?

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

Jsou to veci, ktere mohou existovat jen kdyz jsou chraneny autorskymi pravy, protoze se snadno kopirujou, nebo je to neco, co nema cenu kopirovat a je lepsi to koupit rovnou od vas?

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Ad Číňani: Také se jich nechci moc zastávat. Jen s tou natalitou opatrněji - 1,57 dítěte na ženu https://www.statista.com/topics/1276/population-in-china/ je srovnatelné s námi (ta politika 1 dítěte je dohnala), jen jich je prostě hodně - v řadě např (trochu odlišné údaje).: https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=sp_dy…

Pokud jde o levné šunty - myslím, že zaměňujete příčinu a následek. Kdyby si jejich levné šunty nikdo nekupoval, nebudou jimi zamořovat planetu.

Autorské právo (a patentové) je, myslím, na větší diskusi s tím, že optimum bude asi někde mezi. Pokrok skutečně stojí na šíření myšlenek a jejich přetváření. Určitě by se však mělo vyplatit ty myšlenky vůbec mít. Zároveň společnost potřebuje, aby autor jedné skvělé myšlenky měl motiv hledat i myšlenky další a nevystačil si po zbytek života (a jeho dědici po dalších 70 let) jen s jednou.

Průměrný počet slepic: 4.1 (8 hlasů)

Číňani dělají levné šunty pro chudé (např. pro většinu obyvatel Čechistánu), kteří na nic jiného nemají a bez nich by žili jako žebráci. A drahé šunty i nešunty pro bohaté země, které si dokázaly opatřit neokolonie a neoprotektoráty a odebírají čínské zboží na dolarový dluh, který ani ve snu nehodlají splatit.

Vzhledem k tomu, že v současné době je ročně podáváno mnohem víc mezinárodních čínských patentů než např. amerických a že Číňani jsou ve vývoji špičkových technologií o několik let před donedávna nejvyspělejšími zeměmi a minimálně patnáct let před námi se už nemusíme až tak moc obávat, že nám ukradnou nápad na parní stroj, úžasné síly zdroj.

Že kradou je pochopitelně stejná pravda, jako že průmyslové nápady kradli, kradou a budou krást nejen země, ale hlavně firmy.
Na naprostém globálním vrcholu ještě dlouho zůstanou USA.V tom v posledních letech Čína hodně zaostala.

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

a náš stát by ho měl opustit.

Průměrný počet slepic: 4.2 (10 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Občan EU (obyčejný zaměstnanec, co točil volantem) je souzen v zemi za cizí náklad schovaný (kým) do paprik.
V zemi EU ( prý samý právní stát), kde nerozumíte jazyku, nemáte prý ani právní zastoupení a přesto můžete být prý právoplatně (za cosi v cizím nákladu) odsouzen dokonce až do kriminálu. To jako FAKT?!
A protože nikdo jiný už nezbyl, tak na něj ještě naloží Řecko sankce a celní dluhy za majitele toho zboží....
A náš stát PRÝ nemůže NIC dělat, no když nechce tak nemůže, to dá rozum...
Co na to Člověk v tísni, či další i lidsko-právní neziskovky, pomáhající v EU kde komu cizímu i tou právní pomocí?
Co na to stát, že nechá jinou zemi se na našem občanovi vyřádit?
Asi NIC, je to jen obyčejná "lopata", ne soudruh ministr nebo tak...
To by snad ani ti komunisti tam nenechali!
Právo na řádný a srozumitelný soud a na advokáta má i kde jaký nelegální připrchlík, či i kde jaký sprostý vrah, tak proč SAKRA ne obyčejný zaměstnanec při problému přímo v jiné zemi té šílené EU, jako by nestačily už ty naše exekuční zákony?

Doporučuji právnímu zástupci aby s tím šel do České televize, jedině tak se možná někdo probudí v ČR, psal na kde jakou instituci i v EU, nejlépe přímo soudružce Jourové...,otravoval advokátní komoru, ať se ptá podobné instituce v Řecku....a medializovat odpovědi!!!!!!

Je "hezké", že někdo to ocenil u Gerda jako "Ztráta času", tak takovému z nás jen přeji, aby NIKDY nedostal příležitost být na místě toho řidiče a i jeho rodiny.
To, jak je nám cizí neštěstí s lehkostí lhostejné je stejně odporné, jako ta licoměrnost probíraná včera....

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

Naprosto stejný postup volily české orgány v případě tzv. pašování (chachacha) nafty ze bratislavského Slovnaftu do ČR.
Na cisternách byly plomby, zboží bylo řádně zacleno v tzv. "zjednodušeném celním řízení" (nebudu vysvětlovat), projelo hranicí s patřičnou evidencí, řidiči je dopravili na určené místo. Tam je buď vytankovali, anebo přepřáhli cisternové návěsy (vyměnili plné za prázdné) a mazali zpět do Slovnaftu.
Když to prasklo, záhadně se vypařil razítkující soudruh celník (byl opravdový), soudruzi jednatelé i soudružka nafta.

Co myslíte, jak asi dopadl soud, který následně proběhl? Řidiči - zaměstnanci nafasovali úhradu celního dluhu v průměrné výši padesát mio (50 000 000) korun českých.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

Takže je to teda jako vlastně OK, když už se něco tomu podobného stalo jiným a to klidně i přímo u nás.....hmmm.
Pak nemáme být v takové prdeli!
Nevím samozřejmě ani o tom případu NIC víc, než proběhlo médii a netuším kdo a proč byl tam celní deklarant a v jaké řízení celním, zda zjednodušeném..., to probíhalo...
Ale přece jen drobný nepatrný rozdíl bych tu na první pohled i JÁ MAJKA viděla, ten český soud proběhl Targusi asi nejspíše alespoň v češtině, asi s advokáty i na straně těch řidičů a ty rozsudky a výměryti řidiči minimálně i dostali ...a sedět za nezaplacení celního dluhu asi ti řidiči u nás jako ten v řecku nešli.....
Takže klidněte hormon Targusi, moc Vás prosím. Možná se to stalo i Vám a proto ta reakce...to já nevím.
Vím ale kde a v čem žiju a co je schopen vyplodit i soud, či lecjaký státní orgán nebo úřad v ČR...,ale to NIC nemění na tom, že je to svinstvo !

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by MAJKA (neověřeno)

Trvalý odkaz

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ridic-s-neproclenou-naftou-nemusi-pla…
Z odkazu kopíruji"
"Brno - Řidiči, kteří vozili ze Slovenska do České republiky naftu, nemohli vědět, že náklad nebyl v některých případech řádně proclený. A stát by po nich neměl vymáhat zaplacení dluhu, který sami nezpůsobili.
Jeden z řidičů cisteren, kteří v polovině devadesátých let pro zlínského podnikatele Romana Vaškůje převáželi ze Slovenska nezdaněný benzín a naftu, nyní uspěl se svou stížností na postup celníků u Nejvyššího správního soudu."

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

normální, aby se řidič, který má kvůli partě zlodějů přijít o všechen majetek, musel bránit u nejvyššího správního soudu?
Mně teda moc ne.
Jinak si dovolím upozornit, že paprikový řidič nedostal flastr natvrdo kvůli celnímu dluhu, nýbrž kvůli spoluúčasti na pašování cigaret.

Zatím bez slepic

In reply to by MAJKA (neověřeno)

Trvalý odkaz

že je to svinstvo? Ale to přece víme.
Do auta se vám pod plachtu nabourá emigrant a vy jste za to odsouzen a když dobře, tak dostanete za pašování lidí zákaz vstupu do Anglie.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Je to úplně stejné, jako vozit papriky z Makošky do Řecka. Minimálně bych jako řidič začal čuchat. A jestli to byl takový blbec, že to zkusil a nevyšlo to, jeho problém.
Život je boj... A život v silniční dopravě obzvláště...

Průměrný počet slepic: 2 (3 hlasů)

A jak myslíte že funguje obchod z masem? V jednom státě se díky dotacím vyplatí selata, v dalším se vyplatí výkrm a v dalším porážka, nakonec se o balí v dalším státě. Do doby dotací každý stát byl soběstačný a cenově stejný, takže vození do lesa díky EU je něco normálního, spíše není normální, že ty považuješ tyto situacu za nenormální :D

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Makoška není v EU. A papriky rostoucí v Řecku nesklízejí Řekové ani náhodou, ani omylem. Buď Alboši, anebo Makoši a Bulhaři, což je prakticky totéž, akorát mají jinou vlajku.
Tudíž kecy o tom co se vyplatí a co ne, jsou fakt jenom kecy.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)

Problem to je jeho, ale chyba jeho neni.

Je to chyba statu, podobne jako ta silenost s DPH, co ji jako mate vymahat za stat.

Co se chudaka ridice tyce, tak je chyba statu, ze vubec uznava rozhodnuti reckych… no rikejme jim dal soudci.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

jsem zrovna nedávno vezl. Kůly na oplocenku. Ale netroufám si soudit, co řidiče vedlo k tomu, že vzal takovou zakázku. Co víme o jeho situaci. Třeba mu někdo nezaplatil včas, třeba bylo takových více a někdo nezaplatil vůbec. A najednou potřeboval prachy na splátku leasingu, tak vzal i zakázku, kterou by jindy odmítl. Totéž může být vezení humanitární pomoci do oblasti bojů, že? Většinou se nestane nic, kolikrát to může být o chlup, a někdy se něco stane a moc ošklivého. Víme jen výsledek a věřím, že řidič byl ten poslední, kdo něco tušil, Jenže je za Janka, co šel s pány na led. Někoho potřebovali potrestat, tak potrestali toho, kdo za to nejméně mohl.
Existuje vtipná průpovídka, že každý projekt má pět fází: 1) nadšení z projektu, 2) vystřízlivění z realizace, 3) hledání viníků, 4) potrestání nevinných, 5) odměnění nezúčastněných.

Průměrný počet slepic: 2 (2 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.