Prokletá stavba

Autor

Chtěl jsem na velikonoční pondělí dát něco odpočinkového, ale mám v hlavě pořád diskusi pod sobotním článkem ohledně dostavby Dukovan (a Temelína). Odpočinkový článek tedy posouvám na první pracovní den a dnes se ještě vrátíme k reaktorům a Rosatomu. Začnu ale úplně odjinud: 

Když jsem se přestěhoval do Vidlákova, celkem vzápětí jsem byl zvolen do vedení místního evangelického sboru - do tzv. Staršovstva. Už když mi nabízeli kandidaturu, tak jsem je upozorňoval, že se do jejich skupiny úplně nehodím, neb volím Zemana místo Schwarzenberga, jsem všeobecně levičák (tehdy jsem ještě nebyl zemitý sedlák), mám poměrně kritický postoj ke směřování naší církve a navíc jsem člověk z praxe ošklivící si papírování a plané tlachání. 

Ne, prý to bude ku prospěchu, přinesu jiný pohled na věc, budu zrcadlem zaběhaných pořádků, budu mít jiné myšlenky...  a tak jsem byl zvolen. Nebylo to ku prospěchu. Všeobecně se ode mě očekávalo, že budu přikyvovat ke všeobecnému narativu a především nebudu do zaběhlých kruhů vnášet žádné problémy. Poměrně rychle jsem se v tom zorientoval a nakonec jsem se vyjadřoval v podstatě pouze a jedině k technickým otázkám. Stavař a strojař jsem byl mezi všemi jediný. 

Během let jsme se dopracovali k tomu, že by se měla nějak zásadněji zrekonstruovat místní fara. Nebudu popisovat šílené martyrium příprav, které se táhlo a táhlo a rozhodovalo se zcela bez ohledů na peníze  a sborové možnosti. Nebudu popisovat, jak jsem navrhoval postup prací, poslechli si mě a pak to samé zadali za velké peníze architektovi, který navrhl totéž co já, protože v rámci skutečných reálných možností se nic lepšího udělat nedalo. Takhle to prostě chodí. I malý venkovský evangelický sbor za posledních třicet let zaplul do korporátních postupů, kdy nikdo za nic nezodpovídá, všichni se vyviňují a nakonec mají pocit, že práce pro sbor je to tlachání a ne vlastní výstup. 

Zřejmě bychom se tenkrát na rekonstrukci asi nedohodli, ale občas prostě přijde vnější impuls, který všechno nakolejí zase zpátky. V tomto případě šlo o zahraniční peníze. Vězte, že v Evropě existují nadace založené v hlubokém středověku, které dodnes dávají peníze na šíření křesťanské víry a rekonstrukce naší fary bylo to pravé ořechové, co byla ochotna nadace Gustava Adolfa (švédský král, co padl u Lutzenu, když ho zastřelili na Třicetileté války Picolominiho kyrysníci) zaplatit. 

Termín podání žádosti samozřejmě hořel a my měli k dispozici pouze architektonickou studii bez rozpočtu, bez výkresů... vlastně jsme měli pouze rozbor situace. Kolem mě deset lidí, kteří ani nevědí, co má obsahovat projektová dokumentace.  Od začátku se improvizovalo. Rychle se dělal položkový rozpočet - pouze s rozpočtářem, bez výkresů, protože jinak by se to nestihlo. Pak rychle podle rozpočtu, kterému ledacos zákonitě muselo chybět, udělat výběrové řízení na realizační firmu. 

Kromě místních firem jsem dotáhl jednoho svého dodavatele z práce o kterém jsem věděl, že se podobnými věcmi zabývá a umějí pracovat tak nějak chytře, takže by mohli být i relativně levní. Nebylo vůbec dořešené topení, ani rozvod vody, ani kanalizace, ani elektrika, protože pod omítky a podlahy nikdo neviděl. Všechny tyto cifry jsem víceméně odhadl (ale docela jsem se trefil).  Dalo se říci, že jsme měli podloženou zhruba polovinu toho, co by projekt měl obsahovat a druhá půlka visela ve vzduchu. Můj odhad celé akce byl 2,2 milionu a nakonec se ukázalo, že jsem se spletl o 3%. 

Firma, co jsem dotáhl, celkem dle očekávání nabídla nejlepší cenu. A pak to začalo... Každý měl svého koně, každý měl jinou představu o tom, kdo to bude realizovat. Sbor není veřejná imstituce. Staršovstvo se mohlo rozhodnout jak chtělo .  Když se hlasovalo o výběru firmy, zdržel jsem se, abych nikoho neprotlačoval, protože mi na tom nezáleželo. Hlasování nedopadlo, žádná většina se nedohodla. Tož se rozhodlo, že se bude hlasovat znovu s tím, že nikdo se nezdrží. Nezdržel jsem se a vítězem se stala ta "moje" firma. 

Pak se začalo realizovat. Byla to taková ta klasika - dělníků je málo, kvalifikovaných a schopných zedníků ještě méně, půlka prací nebyla vůbec pod rozpočtem, řešilo se to za pochodu, práce to protahovalo, ale postaral jsem se, aby se neprodražovaly.  

Ale těch řečí... Vyhrála firma, která vyhrát neměla. A i ta menšina staršovstva, která nebyla spokojena, bohatě stačila na to, aby se z každého komára stal velbloud.

Například se odřezalo staré topení a já řekl, že všechny termoventily se mají vyhodit, protože jsou staré, dimenzované na staré litinové radiátory a starou otopnou soustavu, že to není zas tolik peněz a dají se nové. Některým členům staršovstva nebylo líto vzít vyhozené ventily a tak dlouho chodili po Vidlákově, dokud nenašli instalatéra, který jim dal dobrozdání, že ventily jsou dobré a neměly se vyhazovat. 

Udělal se sprchový kout a hned se objevil posudek dalšího místního obkladače, že je to udělané blbě. Takhle se vanička neobezdívá, všechno je špatně. Pak přijel přímo technik od Ravaku, aby to zkouknul a odjel s tím, že vše bylo uděláno podle jejich požadavků a není žádný problém... 

Občas mi drazí kolegové ze staršovstva zcela vážně a se zápisem vytýkali, proč jsem plynoměr nechal umístit před kotel a ne až za kotel, protože se jim na té stěně nelíbil a trvalo (nekecám) celé zasedání, než si nechali vysvětlit, že plynoměr se nedá dát za kotel, protože plyn v kotli končí, spaluje se tam a odchází komínem. 

A takhle to bylo celou dobu. Začalo se v březnu a v červenci už jsem kvůli tomu měl doma vážnou rodinnou krizi, byl jsem zlej na děti, měl jsem toho tak plnou hlavu, že jsem přejížděl semafory na červenou a pořád se to stupňovalo. Špatná firma prostě nesměla projít a všechno všecičko bylo špatně. Vydržel jsem to do září, kdy šlo všechno do finále a pak jsem se rozhodl pro rodinu a rezignoval jsem.  V práci rozhoduju o větších milionech a musím udržet v hlavě mnohem rozsáhlejší projekty. Ale i když jsme řádná korporace, nikdy jsem nezažil u Babiše tak hnusnou atmosféru, jako ve Vidlákovském staršovstvu. (Proto se také zdráhám věřit všem těm řečem o tom, jaký je Babiš hrozný premiér a na lidi řve. U nás ve firmě se rozhodně na lidi neřve a jednání jsou někdy dlouhá, ale výsledek je pak svatý a jede se podle domluvy). 

Práce na faře se dodělaly už beze mě a výsledek byl v pohodě. Za dvě mega jsme dostali rekonstrukci v hodnotě dvou mega. Pár problémů a drobností bylo, něco by se dalo i reklamovat, ale nikdo už to neudělal. Když jsem na tom nedělal já, byly všechny nedodělky nebo chyby na mávnutí rukou.  Realizační firma si na této akci sáhla na dno a v podstatě se rozpadla, protože i oni toho měli plné zuby. Ale na konci nebyly žádné dluhy, žádné nedoplatky, žádné neúčelně vynaložené peníze. Jen zůstala pachuť, která mně osobně nevymizela dodnes. 

Proč to všechno píšu... 

Víte, ono je to stejné i s těma Dukovanama. I kdyby ten Rosatom dal nejlepší cenu, i kdyby to parlament odhlasoval s dostatečnou většinou, i kdyby tomu dala Drábová dobrozdání, ta menšina, která vidí v Rosatomu to bezpečnostní riziko (hovno riziko, prostě to není jejich kůň a mají zaplaceno adorovat někoho jiného), ta se postará, aby z každé hovadiny byla katastrofa. 

Postarají se o to, aby to byla prokletá stavba. Aby se to prostě nemohlo podařit, protože to by bylo, aby neměli pravdu a všechno probíhalo v klidu a dle harmonogramu. Vždycky budou mít dost dlouhé prsty, aby seděli v nějaké jaderné komisi a i když o tom nebudou nic vědět a vůbec tomu nebudou rozumět, budou mít kecy, které budou schopni ventilovat ven. Postarají se o atmosféru ve které se prostě nedá uspět. Podobně, jako se postarali o atmosféru ohledně koronaviru. 

Když se opravuje fara, celkem o houby jde. Ale mně ta zkušenost mezi bratry a sestrami stačila na to, abych s nimi už nikdy do žádného holportu nešel za nic na světě. Nezanevřel jsem kvůli tomu na Hospodina, ale udělal jsem si jasný obrázek o tom, kam to všechno směřuje. 

Dovedu si živě představit, jak to bude vypadat v Dukovanech. Tam žádní hodní křesťané nebudou, tam budou tvrdí politikáři, kteří to podkopávání stavby budou mít přímo nařízené od jejich loutkovodičů. 

Vidlákovská fara měla smůlu prostě jen v tom, že několik lidí se cítilo uraženo z výhry jiné firmy. Byla v tom  jen trocha osobní zášti, nic jiného. Ale na prozření  jednoho Vidláka to stačilo. V Dukovanech by šlo o mnohem hlubší nenávist. Nenávist třídní, historická, nenávist lokajská, slouhovská, nenávist dobře zaplacená, nenávist Fischerovská a Karasovská.  Nenávist Scallopí, bez smyslu, ale také bez hranic. 

Prostě na dostavbu Dukovan není situace. Atmosféra je taková, že by v tom dokázal udělat dobrou stavbu jen Pánbůh. Z principu to nedopadne dobře, ani to dobře dopadnout nemůže. Nemluvě o tom, že se bude stavět několik volebních období. Vlastně bych se vůbec nedivil, kdyby se Rosatom zachoval jako já - trhněte si nohou, ať vám to postaví nějaký jiný blbec, Rosatom tohle nemá zapotřebí... 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (114 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

jak všichni kecaj do stavby přístřešku na kola, zato do jaderné elektrárny nikdo moc nemluví.

Není z Čech.

Tady rozumí atomovkám všichni.

Průměrný počet slepic: 4.5 (40 hlasů)

Stejne tak kazdej Cech naprosto presne vi, ze globalni oteplovani je sorosuv vymysl, ze ponozky v sandalech jsou tradicni ceska hodnota a kazdej rad poradi, jak to maj ve stredomori udelat s imigrantama.

Poradit svetu neni problem. Jenze kdyz problem dorazi do kontlinky, tak to zacne bestincovidem a konci kovidovym kotlem Evropy. Cesi byli dycinky tim nejchytrejsim narodem v galaxii.

Ale vazne: kdo to mysli vazne se stavbou novych jadernych bloku, musi proste zapomenout na sve geopoliticke favority, ale hledat spolecneho jmenovatele - tedy vybrat takovou firmu, kterou ta druha cast spolecnosti neodmita ... a podle toho zuzit vyberove rizeni. Nema cenu argumentovat bezpecnostnimi riziky z Ruska (rusofilove tomu nemohou porozumet) nebo vyssi cenou jinde (dnes odhadovana cena stavby pujde velice lehce zpochybnit).

Takze za vsechny priznivce novych jadernych bloku navrhuji: udelejme vyberove rizeni jen mezi firmamy, u kterych to cele pristi vlada (aka "ti spatni") neshodi. Kdyz to neudelate, dojde na vidlakova slova a nic se stavet nebude, tohle silou protlacit nepujde.

Ale najde se nekdo z vidlaku zamilovanych do Putina, ktery (s tezkym srdcem) podpori vyrazeni Rosatomu jen proto, aby se vubec neco postavilo? Neni pro vas ruska spokojenost vic nez nova jaderna elektrarna ve vlasti?

Průměrný počet slepic: 1.4 (33 hlasů)

každej ať si chodí oblíkanej jak chce

co znamená globální oteplování pro nás ? Nikdo neví, buď bude teplejc, nebo chladnějc (Golfský proud), nebo stejně.... spekulace. Moře se za Hřensko nedostane, to jsem si vcelku jistej.

Do migrantů se musí mluvit. Kdyby si je totiž ty středomořský státy nechaly, tak by nám po tom nic nebylo. Ale pouštěj je dál, i k nám. Navíc nám je chtěj přerozdělit. Tím se to stává i lokálním tématem.

A jaderky ... hlavně, aby se něco postavilo. Jo, jsem rád, že vypadávaj čínani, vyděrači prvního stupně. Rusáci ... no, Temelínu dodávaj palivo leta, a funguje to, asi tak. Ale na dlouhou diskusi to se mnou nebude.

Průměrný počet slepic: 4.2 (28 hlasů)

Inu i covid jde popřít .... co teprve placatá země :-) Kdo rozumi perfektně problémům na druhém konci světa, rozumí i jaderným elektrárnám.

Průměrný počet slepic: 1.7 (17 hlasů)

popíračů je sakra málo. Možná byli na začátku, ale teď určitě málo.

Spíš je to otázka priorit. Vnímání svobody, ekonomických důsledků a akceptace či neakceptace rizika a ztrát.

Průměrný počet slepic: 2.6 (9 hlasů)

In reply to by Carlos V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

A nedá si pokoj, nechápe, že diskuze s trolem, nemá smysl.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

In reply to by Carlos V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Popiracu zmeny klimatu kvuli emisim CO2 take ubyva.

Průměrný počet slepic: 1.8 (10 hlasů)

Narust prumerne teploty je preci fakt (hlavne v zime). Co se tyce srazek, tak se ocekava na severu Evropy vice srazek a na jihu mene - my jsme nekde kolem hranice, takze zmena nebude tak fatalni (ale v dlouhodem vyvoji u nas srazek ubyva).

Ale jestli Vam jde jen o zmeny u nas, tak si principialne nebudeme rozumet. Jine casti sveta budou postizene vice a jestli to nevnimate jako zasadni problem i pro nas (uz treba proto, ze jsme vetsinu uhlovodiku v cesku spalili), tak mam holt rozdilne vnimani spolecnosti a sveta.

Průměrný počet slepic: 2.1 (11 hlasů)

Bez CO2 nebude zivot, pac sme zivot zalozeny na COOH ... ale sak vymazme uhlik z tvare sveta :P ... viete kolko CO2 denne vydychnete vy osobne? No dost na to, aby vas rusko zabilo :P ... takze by bolo na case zrusit ludi, v ramci zachovania planety

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

co neumí používat diakritiku a píše "firmamY". Ano, ano, "vidláci" by měli ustoupit a hledat "společného jmenovatele". Neboť scallopi to tak vždycky dělají, což naposledy názorně dokázali u vzdáleně srovnatelného (časově a nákladově) projektu, kdy se u důchodové reformy mohli samou snahou přetrhnout, jen aby nalezli kompromis, který by nejbližší vláda neshodila. Takže pro příště: zkuste začít u sebe, scallopi.

Průměrný počet slepic: 4.4 (21 hlas)

Tehdejší vládu jsem nevolil. Ale děkuji za perfektní příklad - protlačit důchodovou reformu za cenu, že to druhá strana shodí hned po volbách, je hloupost. Stejně tak protlačit rosatom za cenu, že druhá strana výběrové řízení po volbách shodí, je také blbost.

Průměrný počet slepic: 1.9 (14 hlasů)

a dvak rosatom nikdo netlačí. Jedinej tlak je dostat rosatom ze hry už předem.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

Formálně je samozřejmě všechno v pořádku. Ale poslední Vaši větu bych - pro větší výstižnost - přeformuloval takto:

Takže pro příště: zkusej začít u sebe, scallopY.

Takhle jim to pasuje úplně akorát.

Průměrný počet slepic: 4.4 (13 hlasů)

tak mi, scallope, to bezpečnostní riziko popiš. Žvásty o nepříteli a agresivitě vynech, doufám, že nechceš klesnout na úroven Němcové a spol. A potom bych chtěl osvětlit, jak jde dohromady ono bezpečnostní riziko s dodávkami jaderného paliva pro naša JE.

Průměrný počet slepic: 4.3 (18 hlasů)

Sozdružským tykáním kompromisů nepomáháte. Chápat to nemusíte, ale smiřte se s tím, že za velkou informační zdí kolem bublinky je svět, kde imperiální expanze je vnímána jako něco agresivního.

Nedávná zkušenost s východním impériem určuje nade bezpečnostní priority dnes, to že logické a přirozené.

Já vím, předchozí odstavec je pro Vás jen nesrozumitelný shluk písmenek, který Vám nedává smysl - stejně jako svět za zdí. Ale tento "špatný" svět dřív či později určí vládu, protože vlády se v demokracii střídají. Tak jako já musím akceptovat vašeho Andrejka a Miloška, Vy budete muset akceptovat ty "špatné" politiky - jste-li demokraté.

Průměrný počet slepic: 1.5 (15 hlasů)

Sozdružským tykáním kompromisů nepomáháte. Chápat to nemusíte, ale smiřte se s tím, že za velkou informační zdí kolem bublinky je svět, kde imperiální expanze je vnímána jako něco agresivního.

Nedávná zkušenost s východním impériem určuje nade bezpečnostní priority dnes, to že logické a přirozené.

Já vím, předchozí odstavec je pro Vás jen nesrozumitelný shluk písmenek, který Vám nedává smysl - stejně jako svět za zdí. Ale tento "špatný" svět dřív či později určí vládu, protože vlády se v demokracii střídají. Tak jako já musím akceptovat vašeho Andrejka a Miloška, Vy budete muset akceptovat ty "špatné" politiky - jste-li demokraté.

Průměrný počet slepic: 1.7 (11 hlasů)

Sozdružským tykáním kompromisů nepomáháte. Chápat to nemusíte, ale smiřte se s tím, že za velkou informační zdí kolem bublinky je svět, kde imperiální expanze je vnímána jako něco agresivního.

Nedávná zkušenost s východním impériem určuje nade bezpečnostní priority dnes, to že logické a přirozené.

Já vím, předchozí odstavec je pro Vás jen nesrozumitelný shluk písmenek, který Vám nedává smysl - stejně jako svět za zdí. Ale tento "špatný" svět dřív či později určí vládu, protože vlády se v demokracii střídají. Tak jako já musím akceptovat vašeho Andrejka a Miloška, Vy budete muset akceptovat ty "špatné" politiky - jste-li demokraté.

Průměrný počet slepic: 1.9 (9 hlasů)

Sozdružským tykáním kompromisů nepomáháte. Chápat to nemusíte, ale smiřte se s tím, že za velkou informační zdí kolem bublinky je svět, kde imperiální expanze je vnímána jako něco agresivního.

Nedávná zkušenost s východním impériem určuje nade bezpečnostní priority dnes, to že logické a přirozené.

Já vím, předchozí odstavec je pro Vás jen nesrozumitelný shluk písmenek, který Vám nedává smysl - stejně jako svět za zdí. Ale tento "špatný" svět dřív či později určí vládu, protože vlády se v demokracii střídají. Tak jako já musím akceptovat vašeho Andrejka a Miloška, Vy budete muset akceptovat ty "špatné" politiky - jste-li demokraté.

Průměrný počet slepic: 2.5 (8 hlasů)

Podívejte se, jak tu dnes zase plevelí. Jeden svůj canc napsal 4x, aby měl víc bodů....
IGNOROVAT!

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

Vy jste přeci lepší než lepšolidi - tak nějak plný lásky a porozumění, že? Pro Vás je jistě zájem Česka na stavbě jaderné elektrárny výš než zájem Putina.

:-)

Průměrný počet slepic: 2 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

je zpravidla 2x dražší. 10% rozpočtu je úplatek.

Průměrný počet slepic: 4.1 (14 hlasů)
Trvalý odkaz

Dnes me zajimalo uz jen to, jestli beze mne pan vidlak vydrzi.

Nevydrzel. Nemuze zit se scallopem ani na neho prestat myslet.

Průměrný počet slepic: 1.8 (18 hlasů)

Ve skutečnosti scallop nevydrží stav, v němž by neventiloval svoji nenávist ke svobodnému prostoru u pana vidláka. A tento svůj zjevný problém pak pacient projektuje do jiných... Jak prosté. I uprostřed svátků demonstruje svoji posedlost tímto prostorem.

Průměrný počet slepic: 4.4 (20 hlasů)

Samozrejme. Scallop neni to, co pise, ale to, co Vy si myslite, ze on si mysli.

Průměrný počet slepic: 2.3 (18 hlasů)

Běsů,jenž jsi vyvolal,nemůžeš se zbýti...

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

projekce. Tak ještě nějaké příklady.

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

Hlupáci pořád trolla krmí. Je to marný, marný, marný.

Je tak těžké pochopit, že dokud bude dostávat krmení, bude pořád stát u zábradlí, kejklovat, aby upoutal pozornost, krmení si zasloužil a neodejde?
Co??????

Průměrný počet slepic: 4.9 (33 hlasů)

Přestaňte sem lozit a pořád na všechno a všechny reagovat pindama a nesmyslama a uvidíte jak rychle na vás všichni přestanou myslet a klidně to bez vás vydrží i Vidlák.

Oponentní názory zde nevadí, ale neustále oponovat kravinama jen každému amortizuje kolečko na počítačovém hlodavci.

Vy nemáte nějakou svou mladou krásnou a chytrou progresivistickou diskuzní skupinu, kde byste se svými názory zapadl a zazářil?

Průměrný počet slepic: 4.5 (26 hlasů)

Hlavně mu chybí progresivní, mladá, krásná a (hlavně) chytrá ženská. Ta by tomu ocasovi vysvětlila hned co dělá špatně a co se věnuje nějakému poblbanému vydlákovi namísto jí, mladé progresivní krásnéé atakdál.. Scallop tu tráví spoustu času, to se ženskou dohromady nejde.

Průměrný počet slepic: 4.3 (19 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

I ta progresivní, mladá a krásná (a ne nutně chytrá) má snad bazální ženské instinkty. Tohle si do kalhotek nepustí, natož, aby mu něco vysvětlovala.

Průměrný počet slepic: 4.6 (28 hlasů)

Nemusí být doma takový asociál jakým se zde projevuje.
Napadá mě ještě několik příkladů místního osazenstva u kterých bych konstatoval tosamé.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Veronika Kratká Špalková. Úplně jako bych četl životopis příkladné perspektivní kádrové rezervy před rokem 1989. Světové strany si prohodili, slovník je progresivní, ale myšlení stejné. Je to věčný boj, chránit občanské svobody před podobnými lidmi.
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/169062261_558279407506…

Průměrný počet slepic: 4.4 (18 hlasů)

Jo, tak nějak si představuju ty kvótový lesby, co připravujou západní politku vůči Rusku. Samozřejmě ve všech barvách.

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

Nezapomeňte heslo pana vidláka - vše je jen názor. Tedy kravina je jen názor a lež že jen názor

Hnojník rozhoduje a vládě v zemi, kde žiju, tak mám logicky zájem sledovat, co si hnojník myslí. Dělejte to samé naopak, v demokracii se vlády střídají.

Průměrný počet slepic: 3.1 (17 hlasů)
Trvalý odkaz

při dostavbě dvou bloků na Temelíně.
Zatímco dostavba a spouštění 4 bloků jaderné elektrárny Dukovany šla víceméně jako po drátku, dostavba 2 bloků Temelína byl jeden velký průšvih.

Zatímco nám tu veřejně do médií říkají "budoucí ministři" za Piráty kraviny o důvodech angažování Westingousu na Temelíně kvůli obsazení Krymu Ruskou federací, má-li kdo z čtenářů zájem, přečte si k oběma stavbám vyjádření klíčové persony, ing. Františka Hezoučkého,
o stavbě a spouštění JEDU zde:
https://www.skoda-js.cz/65-let-frantisek-hezoucky-spusteni-dukovan-za-2…
o dostavbě a spouštění JETE zde:
https://portal.cvut.cz/wp-content/uploads/2017/04/HP2005-05.pdf

Budu parafrázovat jen velmi stručně. Ve svém článku zde na Kydech o zuřících rusožroutech jsem uvedl co promyšleně a plánovitě vykonalo socialistické Československo, aby postavilo kluster výzkumných ústavů, vysokého školství, výrobních a montážních firem, aby se Československo stalo 7. zemí na světě, která do roku 1989 byla schopna z 80% za spolupráce se sovětskými odborníky stavět jaderné elektrárny.

Jenže potom přišel plyšák, na Temelíně nebyly dokončeny dva bloky dnešní JETE a byl konec s koncepcemi. Havloidi, kteří se uměli ožírat a lísat nepřátelům Československa, začali spolu s brčálníky stavbu destruovat. Nakonec věcně rozhodli Klaus se Zemanem, že se JETE dostaví, jenže mezi tím "noví revolucionáři" vyházeli spoustu odborníků, kteří si našli rychle práci jinde a tak když se konečně JETE začala dokončovat a do holportu byl přizván Westinghouse, jako dodavatel řídícího systému (nebudeme přeci montovat ruský šrot po havárii v Černobylu), najednou milí revolucionáři zjistili, že si neví rady a tak nakonec jako hlavního šéfa povolali také vyštvanou, ale vyzkoušenou starou strukturu, ing. Hezoučkého, který stavbu dovedl až do úspěšného konce.
Fara, nebo jaderná elektrárna, všechno jedno, když se do odborných věcí míchá ideologie a hlavně demokracie.
Od té doby je situace ještě horší, s poklesem odbornosti, nárustem ideologie a míchání demográcie do odborných záležitostí.

Průměrný počet slepic: 4.8 (53 hlasů)

Jen bych podotkl, že je demokracie a demokracie.

Přeci jen je něco jiného je demokracie absolventů Ivy League či Oxbridge a něco jiného je demokracie zahrádkářů, čerstvě přivandrovalejch lesbiček s turbo kariérou, demokracie ochmelků a hereček.

To je právě to, proč jsem psal o děvkařích. - Tam se taky musíte učit rozdíl mezi "budu tě navždy milovat" a "budu tě navždy milovat" "hodný" a "hodný" mezi úsměvem a úsměvem.

----------
No a na úrovni té fary. - Kdysi tu Ponkrác psal o komplexních systémech a že někdy k jejích pochopení ani nepotřebujete znát jejich strukturu. No tak tady by se to poznání struktury sakra hodilo.

Hádejte, jestli internetoví holkaři studují fungování skupin a proč?

Průměrný počet slepic: 3.4 (18 hlasů)

že absolventi Ivy League či Oxbridge jsou skutečnými demokraty?
To, že se někdo někde naučí "mlít hovna", urážet druhé a pohrdat jimi uhlazeně (tedy skrytě), z něj nedělá demokrata a už vůbec ne vzdělance. Ani omylem.

Zahrádkáři jsou sice přímočařejší a na schůzi se o něco důležitého zhádají nebo i porvou, ale v konečném důsledku jsou většími demokraty než ti, k nimž vzhlížíte a jež považujete za "lepšolidi". Jsou totiž čitelnější, člověk ví, co od nich může očekávat a dá se jim věřit.

Průměrný počet slepic: 4.4 (22 hlasů)

BABIŠ: NEŘEŠTE COVID. RADŠI SCHVALTE ZAHRÁDKÁŘSKÝ ZÁKON
PAVEL VRABEC KRÁTCE KE DNI, POLITIKA 17.9.2020

Průměrný počet slepic: 2.8 (13 hlasů)

Napsal jsem, že jsou jiní.

Jiní znamená jiní a skuteční skuteční. Používejte slova v tom smyslu, jaký mají. Strašně to ulehčuje komunikaci.

Vzdělance z člověka dělá vzdělání. Ne slušnost.

Nikoho nepovažuji za lepšolidi, ani nevím, podle čeho by se to lepší mělo určovat.

Nejsem ženská, abych k někomu potřeboval vzhlížet. Jestli mají dost prachatý rodiče, že na ty školy mají, tak můžu tak akorát uznat, že si alespoň dali tu práci se to nadrnčet alespoň natolik, aby prolezli. To není nic ke vzhlížení. Taky tam studovali věci, který běžný člověk nikdy nestuduje. Takže některý věci tam procházejí bez debat, protože je všichni znají.

Taky tam mají diskusní kroužky, tak je to trochu jiná úroveň. Ne o moc, ale přeci. Kupříkladu se právě neservou při jednání. Když to potřebují, tak se pak jdou vybít někam na box, rugby nebo veslování.

Taky jsou trochu lepší v držení se tématu.

Jo, vím co zahrádkáři dovedou a může to bejt pěkně hnusný.

Ani zahrádkářům se nedá věřit. To, že se rejpete v hlíně vás nevylepší o nic víc, než sezení v knihovně.

Průměrný počet slepic: 2.5 (11 hlasů)

"Nejsem ženská, abych k někomu potřeboval vzhlížet." Moc pěkné, čmoude.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

In reply to by Anonym (neověřeno)

Trvalý odkaz

Takový lehký sarkasmus, kdyby si to někdo (oprávněně) chtěl vzít osobně.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Jenom doplním: Westinghouse
V Americe se Westinghouse nemůže pochlubit ničím. Za posledních deset let firma podepsala smlouvy na výstavbu jedného bloku pro Virgil C. Summer a dvou bloků pro jadernou elektrárnu Vogtle. V současné době na žádost místních občanů jsou na první všechny práce zastaveny a provádí se demontáž (boj za životné prostředí nezná bratra) a reaktory pro Vogtle se staví již osm let a není jasné, zda bude stavba vůbec dokončena. O potřebě a nutnosti výstavby nových jaderných zařízení se diskutuje na politické úrovni včetně Senátu a Kongresu.

Jediný podmínečně úspěšný projekt společnosti Westinghouse v posledních letech se realizoval v Číně. Podmínečně z toho důvodu, že se Američanům podařilo postavit pouze jadernou elektrárnu Sanmen, kde používají starší reaktory AP1000. V roce 2009 Westinghouse vytvořila společný podnik s čínskou státní jadernou energetickou technologickou společností (SNPTC) a zavázala se vybudovat JE Shidaowan a poté předat společnosti všechny technologie pro nejnovější reaktor CAP1400. V roku 2020 však Peking řekl, že Američané nesplnili svou část dohody a další práce budou prováděny výhradně vlastními silami. Koncem loňského roku Čína slavnostně oznámila úspěšné testování a zahájení fungování vlastního reaktoru 'Goje-1' generace III +, přičemž zcela odmítli jakékoli možné nároky Američanů na duševní vlastnictví.
To n@sere...

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

Zde je situace komplikovanější. Faktem je, že EdF byla donedávna společností, která se zabývala pouze a výlučně provozem hotových elektráren. Stavby prováděla společnost AREVA (od roku 2017 ORANO). Ta odmítla dále stavět jaderná zařízení a dnes se zabývá výhradně výrobou a ukládáním jaderného paliva. Všechny příslušné technologie byly společností ORANO převedeny na EdF.
Pro pochopení úspěšnosti budoucích projektů, měli bychom vzpomenout probíhající trápení s třetím blokem JE Olkiluoto ve Finsku (první dva postavili jankové v 1978 a 1980). AREVA ji začala stavět v r. 2005 a provozovatelem se měl stát EdF. Podle původního plánu mělo dojít ke spuštění energetické jednotky již v roce 2010, ale termín se posouval stále dále a po tuto chvíli nebyl reaktor zapuštěn a náklady na výstavbu se zvýšily z počátečních 3 miliard na 11 miliard.
Úspěšný sólový projekt EdF se uskutečnil v Číně - a stejně jako Američané byl také podmíněně úspěšný. Francouzi se zavázali dodat dva reaktory typu EPR pro jadernou elektrárnu Taishan, což bylo provedeno s tříletým zpožděním. Stavba byla navíc dokončena pouze díky účasti na projektu čínského CGNPC. Jeho podíl na projektu činil 70 procent, zatímco Francouzi si vystačili se skromnými třiceti.
Takže ve skutečnosti Francouzi momentálně asi nejsou s to stavět JE bez zapojení dalšího, dominantního partnera.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

In reply to by sh0tek (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tady to bude krátké a rychlé. KHNP je národní společnost působící výhradně na domácím trhu. Řídí práci čtyř korejských JE a čas od času poskytuje poradenství při vývozu. Například Korejci poskytli technickou pomoc rumunské JE Cernavodă. KHNP se také zůčastnila tendru na výběr dodavatele výstavby egyptské stanice 'El Dabaa', ale neuspěla.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

Nebudu uvádět celé vývozní portfolio ruské korporace, pouze klíčové body.
Rosatom nabízí reaktor poslední generace VVER-1200. Jedná se o moderní technické řešení, úspěšně použité v JE Novovoronež, Leningrad, Baltsk a v běloruské JE. Tyto reaktory byly také dodány do Bangladéše, Finska a Egypta. Jsou nabídnuty Maďarsku (JE Paks), Číně (JE Tchien-wan a Sü-ta-pao) a Uzbekistánu.
1200-ka je cca dvakrát levnější než její zahraniční analogy - průměrná cena je kolem pěti miliard dolarů, zatímco američané a francouzština chtějí kolem deseti.
Rosatom se v rámci standardní smlouvy o dodávce zavazuje nejen uvést JE do provozu, ale také zaručuje dodávku a - co je nejdůležitější - odběr vyhořelého jaderného paliva (pro následné zpracování). Francouzi nabízejí totéž, ale v USA je vrácení vyhořelého paliva zákonem zakázáno.
A last but not least. Rusko je jediným hráčem, který nabízí nejen technologii, ale také úvěr na stavbu. A nejen na samotnou JE, Bělorusko v rámci půjčky poskytnuté Moskvou kromě samotné JE vybudovalo přilehlé městečko Ostrovec a Turkům se podařilo vtěsnat do rozpočtu JE Akkuyu modernizaci námořního přístavu.

(c) kopie cizích materiálů, berte to jeko reklamu

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

In reply to by sh0tek (neověřeno)

Trvalý odkaz

Sory ta "francouzština" mi unikla, blbec gůgltranslejt

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

tož konstatuju, že Ježíšovo poselství se mezi bratry a sestrami ve víře moc neuchytilo. Což je.. poněkud tristní.

Průměrný počet slepic: 4.3 (26 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.