Wagnerovci

Autor

Máme léto. I když jsem si letos hrábl na dno při žních, přesto jsem stihl se svými ratolestmi nějakou tu dovolenou a zatímco čtete tento text, nejspíš už máme postavený stan na jedné takové nepřístupné plošině uprostřed Tepelské pahorkatiny a hrajeme si na týden na Robinsony.  Mám teď na chvíli lidí plné zuby a potřebuju kromě rodiny nikoho nevidět a hlavně neslyšet. V následujícím týdnu jsem nedostupný zcela a úplně. Jsem mimo internet i mimo civilizaci. A protože i Kydy potřebují dovolenou, budou vycházet prázdninové a dovolenkové texty od Targuse a Godota. Následovat bude Admirálův seriál, který fakt stojí za to. 

Předpokládám, že se budou diskutovat především aktuality z domova i ze světa, doporučil bych jako jednotící téma Lukašenka v Bělorusku. Jáí to dneska ještě načnu a navrhuji vám to celé sledovat. Děje se tam něco, čemu přestávám rozumnět. 

Protesty po volbách tam prozatím neutichají, ba dokonce rostou. Policie (prý) odkládá štíty a přidává se k demonstrantům. Probíhají (prý) velké stávky na mnoha místech v Bělorusku. Asi ho tam nemají rádi mnohem víc než jsem si myslel. 

Lukašenko přitvrzuje, protože to jediné se mu nedá odpárat - drží moc pevně v rukou a žádný zahraniční rozesírač mu tam zatím odstřelovače dovézt nemůže. Chvílemi lze vidět náš plyšák - demonstranti objímají policajty, dávají jim kytky a i když je režim ozbrojený a doposud silný, tohle vypadá jinak než Majdan. 

Zdá se, že budu muset poněkud pozměnit názor. Zatím jen zvolna a opatrně, ale chtěl bych upozornit na něco, co se sice v médiích objevilo, ale rychle to zapadlo. 

Wagnerova armáda. 

Vzpomínáte? Bylo chvíli do běloruských prezidentských voleb a Lukašenko ohlásil, jak pozatýkali jednotku wagnerovců, kteří měli za úkol ovlivnit volby. 

Taková hovadina, říkal jsem si... jak může pár hochů něco ovlivnit? Jo, dovedu si představit, jak ovlivňují demonstrace a veřejné mínění po volbách střelbou z oken hotelu a Jaromír Štětina to hned dokumentuje, protože má oči jako dalekohledy a je znalec uniforem včetně těch neoznačených. 

Co když už Putin Lukašenka odepsal? Co když si řekl, že zkusí něco podobného jako jeho úhlavní kamarádi Usáci? Třeba tam někde v běloruské KGB už sedí nový prezident... Nebo co když je Lukašenko poslední překážka ke sjednocení Ruska a Běloruska? 

Cigánovská je za hranicemi, americký kůň se už znemožnil v přímém přenosu...

Po čem vlastně demonstranti volají? Kromě odstranění diktátorka? Co když Putin jen "velkomyslně" vyjde vstříc náladám veřejnosti? Co když má Lukašenko už jen jeden úkol, ať dobrovolný nebo nedobrovolný? Prostě předat zemi Putinovi... 

Je to jen taková úvaha o té nejšílenější možnosti, nemám k dispozici žádné lepší reálie, takže to prosím sledujte a kromě pochvalných komentářů našim autorům, odkazujte na aktuality a přidávejte vlastní pohledy. 

Já si to pak za týden přečtu. 

Váš Vidlák

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 3.9 (46 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Z geostrategického pohledu máte pravdu. Výsledek je jasný. Když Putin zvolit Trumpa za presidenta USA, tak si lehce poradí v Bělorusku.
Jen je nutné informace tisku filtrovat. Policajti štíty neodkládají, jen je mají opřené o zem. Po nich - po těch policajtech - lezou mladé holky, které se chtějí proslavit. Mít fotku v tisku. A všimněte si na fotkách, že se nejedná o dav, ale spíš o kusovky. Sem tam je i dav. Musí se to umět nafotit.
V Česku o nic nešlo a podle organizátorů na Letné bylo půl milionu lidí. V Minsku jde snad o víc ale v tisku raději ani nepíší kolik je demonstrantů, abychom se nesmáli. A o programu té Vítězné presidentky u nás nevíme nic. Spadla z nebe jako padákový myslivec. Pak ji hodili lano, chytla se uletěla jako motýl.
Západ ví, že Bělorusko je prohrané a mimo řečí je vše ostatní nutno dát do ztrát.
Lukašenko je odepsaná figura, která ještě leccos osobního, nejen život, může zachránit. A tak vývoj půjde k integraci s RF takovým tempem aby byl stravitelný pro většinu Bělorusů. Tedy spojený s jistým zvyšováním životní úrovně. Z nízkého základu to jde a pro Rusko je to důležité.
Musíme si uvědomit, že ne všichni evropští politici touží po konfrontaci s Ruskem. Konec konců i u nás, s výjimkou senátu, jsme se cukli. USA se chovají jako slon v porcelánu a vzbuzuje odpor. A mnozí si uvědomují, že volby jsou nejen v Bělorusku, ale také v USA. A tam obě strany avizují, že druhá strana připravuje volební podvod. Bude veselo.

Průměrný počet slepic: 4.9 (47 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Lukašenko ,, pochopil" o co jde.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Rovněž je jisté, že ukrainský scénář západu nevyjde - kapota dělá auto a Putin si ji nenechá zase pokrčit. Ani běloruský Martin Šmíd nezabral. Ze sdělovadel se o situaci nedozvím pravdu a nikoho tam neznám, tak budu muset sledovat NHL nebo pohyby golfového míčku po světě.

Průměrný počet slepic: 4.6 (23 hlasů)
Trvalý odkaz

Myslím, že mu nic nedali, ani lva... ani řád tgm, po ostravsku - dostalo holý kokot. Jenom ten klíč od hajzlu veze do vigvamu.

Průměrný počet slepic: 4.9 (35 hlasů)

koňský kokot, neboli nám všem dobře známý lofas, tedy správnějí "ló fász".

I když je pravda, že si ani nevzpomínám, kdy naposled jsem tuto maďarskou nadávku tady na Ostravsku slyšel...
Doba se mění..., dneska naše děti klejí v angličtině...,
... koně nejsou, Maďaři už taky ne...

Průměrný počet slepic: 4.4 (18 hlasů)
Trvalý odkaz

Vůbec tomu nevěřím,aby Rusko dělalo oranžovou revoluci v Bělorusku.
Protože toto čekal Putin,nebo někdo další,tak tam mohli vyslat lidi,kteří to budou sledovat,ale to nejde pochopit z jiného důvodu,buď to byly opravdu amatéři,že se nechali chytit,nebo příslušníci CIA v Ruských uniformách,pak to dává smysl,proč museli být chyceni.Rusko nepotřebuje změnu politiky v Bělorusko,ale spíš USA i ta Pompeova návštěva v Evropě s tím souvisí,co se děje v Bělorusku.
Ještě něco k Vystrčilovi,když je velký přítel a obdivovatel všeho z USA,měl by mu někdo poradit,aby letěl Boingem 737 MAX,ať to dokáže projevit i jinak.

Průměrný počet slepic: 4.6 (28 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Žoldnéři jsou již doma. Lukašenko pochopil, kdo to s ním myslí dobře. Kam by se tak Lukašenko mohl asi vrtnout v případě donuceného odchodu? Není blbej, je jen retardovanej.

Průměrný počet slepic: 3.8 (11 hlasů)

In reply to by Hnidopich (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jeho poněkud zvláštní vzhled má na svědomí jizva po operaci rozštěpu, kterou maskuje knírkem, jenž mu moc nesluší.
To, že mu pro vrtnutí se zbývá jen Rusko, si asi uvědomuje dobře.

Ledaže...
Leda, že by bylo něco, co by mu poskytovalo možnost usadit se v některém z "nejdemokratičtějších" států světa.
Třeba poskytnutí území pro náhradní "domovinu" jedné tabuizované náboženské skupině. Původně kalkulovala s Ukraruinou; jenže poněkud přestřelila míru její "demokratizace" a "liberalizace" vlastní blbostí a hamižností se tak připravila o triumfální návrat do jedné ze "zaslíbených" zemí.
Do Polska nepůjde, protože si tamní populaci nenávistnou protipolskou kampaní znepřátelila natolik, že v nejméně jedné příští generaci to je vyloučeno.
Dtto Pobaltí. Ač stále víc depopulované, stále ještě není liduprázdné. A nacistické potlachy v Rize kupodivu nezůstávají bez pozornosti.
Západní Evropa je drahá a ne úplně loyální, Střední Evropa je příliš orientovaná a má příliš sloní paměť.
Rusko nepřichází v úvahu do té doby, dokud v něm budou vládnout putinovití. A svrhnout je se nedaří a nedaří.
Takže Bělorusko se jeví jediným nadějným územím na evropském kontinentu.

Pokud Vám to připadá příliš šílené, doporučuji pečlivě sledovat izraelský tisk. I v tom anglicky vydávaném je spousta "nápověd".

Průměrný počet slepic: 3.3 (12 hlasů)

Vám není pomoci....

Průměrný počet slepic: 2.6 (8 hlasů)

A co třeba Libye, Sýrie, severní Irák? Tam proběhla pořádná depopulace a jistě by se prostor našel.

Průměrný počet slepic: 2.5 (6 hlasů)

Úrodné a urbanizované oblasti jsou naopak plné nejen původního obyvatelstva, ale i uprchlíků z válečných zón.

Jediné relativně "volné" jsou pouštní oblasti bez dostatečných vodních zdrojů a bez přístupu k moři. Což pro potřeby uživení se představuje šílenou MANUÁLNÍ dřinu s neadekvátním výnosem. Takže tam ani omylem nepůjdou. I v Palestině kolonizovali a kolonizují POUZE oblasti PŮVODNĚ obydlené a zúrodněné Palestinci (tedy BV křesťany a muslimy, zčásti arabského původu).

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

Občane, je mi líto, ale píšete o něčem, o čem evidentně nic nevíte. Izrael a Palestina jsou shodou okolností spojené s mým zaměstnáním (cca 150 intenzívních návštěv v posledních 15 letech) a troufám si říct, že je znám zvenčí i zevnitř velmi dobře. Kolonizace Izraele a Palestiny proběhla (a stále probíhá) většinově naopak právě na místech, která obydlená a zúrodněná nikdy nebyla. K tomu Vám mohu poskytnout stovky vlastních fotografií a dokumentů (je to součást mé práce). V současné době jsou zúrodňovány obrovské plochy Negevské pouště, kde ještě před 15 lety byly pouze skály a kamení, dnes jsou tam rybníky (ano čtete dobře), nově vysázené palmové háje, obrovské lány odkud se vozí zelenina a brambory i do Evropy (včetně ČR) atd. atd. Stejně tak tomu bylo před 80 - 100 lety v oblasti doliny Jezreel (nyní nejúrodnější oblasti jižní Galileje), v oblasti Hula (totéž v severní Galileji) a na řadě dalších míst. Tam Arabové v minulosti nikdy nežili, nebo někde pouze v naprosto zanedbatelném počtu
Takže Občane, v tomto jste žel úplně mimo.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ono jde v neposlední řadě o Hedvábnou stezku a její ekonomické dopady v rámci geopolitiky. Je možné, že Bělorusko ztratí výsadu té "prozatímní neutrality"(čti velmocenského nezájmu). Lukašenko od Ruska jen bral a nic nedával. A asi už tuší, co může nastat. Janukovič také zmizel v Rusku a ne v Litvě a země směrem na západ se na něj ohledně záruk vyprdly jako na nás za WW2.
Píšu pozdě, jestli někoho parafrázuju ta sry...

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

In reply to by robertík (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nikdo není ve velmocenském nezájmu, zejména když my máme zájem,
:-)))))

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nejlépe je používat metody protivníka.
Protivník nemůže protestovat.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Josef (neověřeno)

Trvalý odkaz

Viz Havaj, Texas atd.....vs Krym. Kdy však ta metodika byla přeci jen rozdílná - např. při záboru Texasu a spol. nedošlo k referendu.
No a vidíte - orgány USA protestují (proti inkorporace Krymu do Ruska, nikolivěk proti záboru Texasu a spol - do USA).

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Předpokládám, že Vladimír Vladimírovič v žádném případě nesedí s rukama za zády a nemarnil čas i delší dobu před vypuknutím nepokojů.

Musí se snažit. Nemůže si dovolit zde selhat. To je zřejmě i jeho nevýhoda.

Jak to dopadne? Věštění z koule není můj obor.

Na pár dnů se se zdejším kydačstvem rozloučím. Jedu na čundr, steří pardi mě vytáhli.

Dal jsem na hromadu, prášky proti smrti, nějaké peníze, slivovici, trenýrky, ponožky ešus, spacák, karimatku, strhnul jsem kus plachty ze dřeva a nacpal to do pytle co ho mám za baťoch. V 7.08 hod mi jede vlak.na Plzeň.

Snad to přežiju. Zatím nic nebolí.

Průměrný počet slepic: 5 (41 hlas)
Trvalý odkaz

Prozatím jsme se všichni vyjádřili k něčemu, o čem víme úplné hovno s velkým "H".

Neboli máme zoufale málo informací, spíše vůbec žádné relevantní.
Neboli pokud se nedozvíme, co se v Minsku a spol děje, blíží se naše kecy hře zvané sazka. V té jsou tři možnosti, jednička, dvojka, anebo nula. A my pouze sázíme na možnost, stejně jako sázíme na zápas Celticu a Manchesterem, aniž bychom vůbec věděli, jestli se jedná o utkání v hokeji, anebo ve stolním tenisu. Nic víc, nic míň.

Luki tak dlouho vyskakoval a okopával Puťkovi kotníky, až ho tento zřejmě odepsal, neboli hodil přes palubu. Pokud tedy Luki tento kravál přežije, bude mít hodně těžkou pozici.
Luki totiž nezvládl naprosto holý základ - média a prachy.

Totálně podcenil možnost nástupu běloruských sluníčkářů. Jako správný autoritativní soudruh jim měl seknout po pazourech už v tomto punktu. A před kraválem, ne po jeho rozjetí. A nikoli vyhrožováním pracovní povinností (soráč, ale takhle se dnes revoluce opravdu nevyhrává), nýbrž blokací účtů, zabavením hotovosti, zakleknutím na zdroje snadné obživy jisté části populace. Pak by měl šanci utlumit zdroj nepokoje v samém počátku.

Teď si každý řekne, ten Targus je naprostý blbec.

Je to možné, jenže naprosto stejným způsobem postupoval Velký Puťka v Čečně. Neboli utnul separům cestu dolárkům a v tu ránu byl konec bojům, protože láska je mocná čarodějka, ale prachy ještě větší. Takže se vystřílely navezené zásoby a osvobozenečtí soudruzi bleskově změnili dresy, anebo byli nuceni vyfičet za hranice, pokud nešli rovnou za Alláhem. Konec, tečka. Od té doby je v Čečně přísný klid. Pax romana - totiž pax puťána.

Druhá věc, která je z pohledu Lukiho špatně - jestli se v Minsku opravdu objevili Wagnerovci, je docela možné, že Puťka se rozhodl udělat totéž, co dělali do dneška pouze soudruzi Ušáci.
Neboli změnit režim.
Násilím.
Proč ne? Návodů, jak se to dělá, dostal od západních soudruhů za posledních třicet let přehršli. Jestli má s Bělorusy jiné záměry a Luki mu to kazil, dovedu si to představit, že by se do toho klidně pustil. Nezapomínejme, že byl klasickým aparátčikem v KGB.
Luki ovšem neměl vyřvávat, koho má v base, nýbrž hezky potichoučku vznést pokorný dotaz do Moskvy, případně urychleně přilézt ke křížku - tomu kremelskému.

Třetí věc, která je špatně, pokud do toho Luki opravdu šlápl, určo neměl pouštět všechny sígry - kraválisty ven, nýbrž je důkladně vytěžit, zjistit, odkud fouká vítr, pokud to opravdu nejsou schopny jeho služby zjistit. Za tu dobu, co je měl pod zámkem, to nemohl stihnout ani náhodou, což je špatně, protože teď ho čeká ještě větší kravál. Kraválisti totiž zjistili, že se v podstatě nemají čeho bát a dolárky se budou sypat. Že jen dočasně a že o ně budou vzápětí připraveni změnou režimu, je zbytečné jim nyní vykládat. Hubu si musí rozbít každý sám.

Průměrný počet slepic: 5 (37 hlasů)

Pane Targus.
O Bělorusko usilují v USA hodně dlouho a dost tomu napomáhal i Lukašenko svým vydíráním Ruska,vědom si toho,že vždy Rusko Bělorusko podrží.Proto si myslím,že i teď Rusko spíš udrží Lukašenka,než to pustit kraválistům,nebo-li Minské kavárni.

Průměrný počet slepic: 4.9 (12 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

se pokusím popsat.
Putin je mistrem v šetření. Jak svým materiálem a financemi, tak i vlastní energií. Svého druhu používá filozofii džuda, kterým se zabýval.
Tato filozofie počítá s přesilou nepřítele, s jeho větším hmotnostním potenciálem a využívá setrvačnosti této hmotnosti při útoku nepřítele.

Zkusím to popsat následovně. Když vás protivník chce nakopnout a provede kop s nápřahem, vy lehce uskočíte na stranu těsně vedle trajektorie pohybu jeho nohy a současně mu podkopnete nohu druhou, na které spočívá veškerá hmotnost protivníkova těla. Výsledkem je, že protivník ublíží sám sobě prudkým přizemněním své zádele na podložku a zároveň ztratí možnost vykrýt váš protiútok.
O totéž může nyní jít v Bělorusku. Pokud se nepodaří převrat proti Lukimu se stoprocentní úspěšností, zůstane tato země rozesrána takovým způsobem, jako je nyní Ukraruina.
A západu nezbyde nic jiného, než případnou Běloruinu financovat.
Což skončí v momentě následujícím po úspěšném rozkradení - pardon - privatizaci státních a polostátních podniků.
A zbytkové teritorium bude zcela nepoužitelné, protože silně pochybuji, že by Bělorusové v dohledné době s nadšením vítali emerycké soudruhy a stavěli jim základny. Tak dlouhý čas od Hitlerova řádění ještě neuplynul.
Zároveň by většinoví Bělorusové dostali řádnou ekonomickou ťafku mezi paroží, aby následně přivítali taťku Puťku či jeho následovníka s nadšením.
A Puťka by nemusel dělat vůbec nic, jen čekat a dívat se.

Průměrný počet slepic: 4.8 (22 hlasů)

Jestli se poměry v Bělorusku změní, nebude to určitě tak, že se tam začnou stavět americké základny, jako v Polsku.
Bělorusko je spoluzakladatel Společenství nezávislých států a sídlo je v Minsku.
Ukrajina je dost odstrašující příklad, a vazba na Rusko je v Bělorusku pevnější.
Putin zřejmě nemá nic proti tomu, aby byl režim v Bělorusku volnější a s případnými novými vládci si to nemíní hned zkraje rozházet.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

Tady bych si dovolil trochu oponovat - pokud to nebudou Putinovy kapesni loutky, ti novi vladci, tak za kratkou dobu budeme vitat novou Ukra(d)inu, JewSA je proste koupi (sileny dolarovy printr jede 24/7) a dal to zname - privatizace, rozkradeni nebo bankrot prum.podniku, prodej pudy/vody/vzduchu/..., dovoz dotovaneho zbozi, emigrace a depopulace, reforma skolstvi/mediciny/socialnich jistot, pak pujcky MMF na "zachranu" hospodarstvi... Zapomel jsem neco?

Průměrný počet slepic: 4.9 (18 hlasů)

Vytěžit:-)

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

odvezeni do Ruska.

Jinak jsem ohledně dění v Bělorusku zcela dezorientován.
Lukašenko v TV reagoval na dezinformační kampaň, která tvrdí, že uprchl ze země a dokonce je mrtev. Vypadal dost sebevědomě.
A EU vyhlásila proti Bělorusku další sankce.
To nevypadá na "rychlé zhroucení režimu"; spíš jako snaha tamní lidi nasrat co nejvíc a svést to na Lukašenka. Tedy jako příprava na delší opotřebovávací ekonomickou válku.

Je možné, že Lukašenko skutečně zkouší, co ještě může z Ruska vyrazit. Ale Rusko není "Oslíčku, otřes se"; a může se stát, že si západní hranici posichruje jinak a Bělorusko ponechá "ukrainisaci".
Jestli řadoví Bělorusové tak moc touží stát se dalšími "Ukry", může se jim toho dostat měrou vrchovatou. A až jim konečně docvakne, do jakých s...ek se dostali, bude už pozdě cokoli napravovat. Rusko je sice MOŽNÁ i potom přijme, ale už to nebude za důstojných podmínek.

Odbočka:
My jsme si v r. 1989 také (moc) nevšímali detailů. Třeba toho, že všichni "disidenti" chodili ve značkových hadrech z Tuzexu, na ktré "lid" šušnil bony nakupované za draho od veksláků a nebo na ně prostě neměl. Nebo toho, že mnozí "dyzyci" si vozili zadele v autech západní provenience, na která "lid" nemohl ani pomyslet. Nebo toho, že ač "pronásledovaní režimem", studovali sami či jejich děti VŠ obory, na které "lid" čekal v pořadnících (některé obory se otevíraly jen čas od času - jmenovitě humanitní jako např. archeologie, jazykové obory a pod.).
Bělorusové asi nebudou jiní a obávám se, že i jim důležité detaily unikají. A nejspíš za tuto nevšímavoust budou muset zaplatit stejně tvrdě, jako za ni platíme my.

Průměrný počet slepic: 4.9 (40 hlasů)

Když jsem dopsal a učesal (stejně tam mám překlep) všechna svá moudra a odeslal je, zjistil jsem, že je přede mnou už stihli napsat Targus, Admirál, Strejda, zemědělec etc.
To, sakra, píšete všema deseti nebo co? :o))

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)

Ale všímali, že ty auta mají, jenom si každý myslel, že po změnně režimu bude on, co bude pánem a ostatní k...

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

Pane Občan.
Prý Ukrajina protestuje proti tomu,že tito Wágnerovci byly předány Rusku.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Lukašenko nic nezkouší, jde mu o kůži.
Kdo jej do této pozice dostal?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

byli zaminkou, jak legalne a nenapadne dostat tesne pred volbama ozbrojene sily do ulic.
Kdo je pripraven, neni prekvapen.

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Copy z NR diskuse:
Dva dny před volbami byla odhalena zákeřná akce Ukrajinců (prezentovaná v Bělorusku jako útok od Putina), o které věděl i jejich pajdulák Zelenský jako prezident. Cílem těchto ukrajinských špinavosti bylo poštvat Bělorusko proti Rusku a dostat na Ukrajinu celou skupinu k okázalému odsouzení (jako to umějí s neúčastným Ruskem při teroristickém útoku Ukrajinců na malajské letadlo ...). Skupina měla nejprve pracovat v Libyi a pak ve Venezuele. Letenky byly zajišťovány z Kyjeva. Všechny dokumenty včetně podrazů na skupinu byly prezentovány na ruské televizi v pátek před půlnoci.
Když už se někdo tváří jako odborník na Bělorusko, měl by o podrazu ukrajinských tajných služeb něco vědět. Třeba skupina dostala kopie letenek, které po dojezdu autobusu do Minska zneplatnili a tak je dostali do pasti. Skupina měla mít původně asi 180 osob. Domlouval to jeden jejich důvěryhodný kolega. V ukrajinské tajné službě pracují takoví idioti, že na ruský text pracovní smlouvy použili ukrajinské označení "podpis" místo ruské verze tohoto slova.
A možný další vývoj ?! Když Lukašenko neodejde, tak z něho udělají druhého Madura a z Tichanovské prezidentku a lá Guaidó, vždyť 10% je naprostá volba od obyčejných lidí, nebo né... sluníčkáři to potvrdí !!

Průměrný počet slepic: 4.9 (29 hlasů)

Anonym.
Perfektní,díky.
Až tak mne to nenapadlo,něco jsem předpokládal,takže bude ještě veselo.
Podle toho,jak reaguje potentáty z EU a horliví Babiš,jasně to ukazuje o co jde v Bělorusku.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

Stačí jen sledovat, co víme ze zpráv, a je jasné, že v ukrajinské tajné službě řádí nebezpeční idioti.
Odstřelovači na kyjevském Majdanu - to musel přikrýt někdo v tehdejší tajné službě SBU
Sestřel MH-17 - operace zpackaná se smrtí spousty lidí. Bylo zatím SBU?
Útok na krymský most - za tím byla SBU zcela jistě, když všechny její agenty pochytali Rusové

Jestli je SBU i za protesty v Minsku, tak je Lukašenko v bezpečí. I když akci asi posvětili v Langley, protože SBU není natolik odvážná, aby něco udělala samostatně.

Zajímavé je, že se v poslední době ty barevné revoluce a vojenské převraty USA nedaří. Turecko - Fetullah Güllen, Sýrie - krvavý pes Asad musí jít a je tam pořád, Venezuela - kde je Guaidóovi konec?, teď došla řada na Minsk - a tam se taky převrat nedaří.
Doby sametové revoluce jsou dávno pryč. V Misku se ale inspirovali 17. listopadem 1989. Zapomněli, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.

Průměrný počet slepic: 4.9 (20 hlasů)
Trvalý odkaz

Sic se jedná o pláč otroků nad rozbitými sklíčky a plechovkami, ale všiml sem si naléhavosti nostalgie nad starými dobrými otrockými časy, gdyž se otroci za své výdobitky eště jako nestyděli. Jen nostalgické zavzpomínání pro dovolenkáře.

Zbídačení naší republiky pohledem doslova archeologickým

Jiří Jaroš Nickelli
14. 8. 2020 ČNL

"Ostatně dovoz cizího zboží sám nezakládá blahobyt: je třeba mít něco na výměnu". Tuto prostou hospodářskou pravdu prosím nenapsal žádný ctihodný ekonom ! Napsali ji dva klasičtí acheologové pan profesor Jan Burian a paní doktor Bohumila Mouchová ve své skvělé populární knize o dějinách Etrusků z roku 1966. Po přečtení této věty jsem se podíval sám na sebe a shledal - co to, chlape, prosím tě, nosíš už přes dvacet let na sobě ? Samý vietnamský, korejský ale vpravdě ponejvíce čínský textil. Kdy jsi měl naposledy na sobě české boty, české rukavice, českou košili, české kalhoty, české džíny - ano prosím, vyráběli jsme velmi kvalitní džíny, zvané za socialismu "texasky", a kdyby z nich jeden nevyrostl, mohl by je dodnes nosit.

Myslím, že v darovaných českých texaskách dorostly dvě další generace...Jeden oblek mám pořád od prostějovského výrobce a dosud se ani neobnosil ani nerozpadl. Po otci jsem měl polobotky od Bati z roku 1939 a šly do popelnice až v roce 1997 !!! A nebyly poškrabané - pravda, otec na nich nosíval "psí dečky"!,tehdy móda - a nebyly nově podražené, tak byly kvalitní. Stejně tak jsem měl šité sako od brněnského krejčího pana Pitáka. Vydrželo od roku 1940 do roku 2004 (!). No comment...Pak jsem koukl na hodinky, budíky a hodiny. Kapesní cibule mechanické ruské, jdou velmi dobře. Vše ostatní je Asie. Manželka si v hodinářství pořídila mechanické PRIMKY, protože nesnáší na ruce elektricky poháněné hodinky. Sláva, české ruce objeveny. Na památku svého filmování mám dvě české ADMIRY. Byly nezničitelné a na rozdíl od dnešních přístrojů fungovaly v každých podmínkách. Zima ani horko jim nevadily.

Vzpomínám na česká kola Velamos a Eska, s nimiž jsem sjezdil v hrozných terénech půl Moravy. Vzpomínám na rádia, dalekohledy MEOPTY, fotoaparát FLEXARET, mikroskopy, na motocykly, skůtry, auta, pračky, vrtačky a já nevím co ještě. Zkrátka měli jsme své výrobky, které slušně sloužily po generace, daly se opravit -nemusely se hned po poškození vyhazovat - a třeba rádiím TESLA, kterým se někteří posmívali /"technicky slabší"/ se je třeba poklonit za jejich výdrž po dlouhá desetiletí, stejně jako magnetofonům a dalším výrobkům. Ale co bylo hlavní - byly to pro občany dostupné výrobky velmi dobré kvality a mnohé se vyvážely. Dnes, když Čína kopíruje náš malý motocykl PIONÝR, dobře ví, co dělá. V dějinách našeho průmyslu byly mnohé kapitoly, kdy cizina uloupila náš patent a pak jej výhodně vyráběla. Příkladem mohou být jak tryskové stavy, tak třeba kamera ADASTRA, kterou jsme s velkou slávou vystavili ve Švýcarech a pak patent okoukal japonský SECONIC a bylo po ptákách...

Před nedávnem toto vše shromáždil Etnografický ústav Moravského zemského muzea a uspořádal skvělou výstavu o našem designu - tam když člověk přišel, plakal radostí i vztekem. Viděl všechny ty věci od domácích mixérů až po motocykly a s hrdostí si řekl - toto všechno Češi vyráběli ve vysoké kvalitě a životnosti, a bylo to krásné ! A současně ho popadl malomocný vztek na současnost - to už jsme tak nemohoucí pitomci, že dnes nás zahlcuje cizí výroba na každém kroku a ve většině kvalitou šuntu ??? Měl jsem na toto téma rozhovor s jedním význačným architektem, jenž mi to vysvětlil takto - socialismus byl konkurenčně neschopný, museli přijít strategičtí partneři (??? - nebo strategičtí lupiči ?), naše stroje nestačily trhu Západu, naše země je zchudlá socialismem a proto se musí dát na turistiku a na služby,aby se naše suroviny moc nevyčerpávaly, atd. Tož nevím, nevím, "paní Müllerová". Položil jsem mu otázku - "A to vyžijem z těch služeb a turistiky ???" Co když bude jedno léto špatné ???

Upozornil jsem ho, ať se podívá kolem sebe - na ty rozkradené, rozbité fabriky,na odstavené vodní elektrárny, na jezy, které nikdo neudržuje,na lesy zachvácené kůrovcem z vůle fanatismu zaštítěného ekologií, na zemědělskou půdu zabíranou dálnicemi, na montovny a haly cizích výrobců majících u nás daňový ráj,na ta množství neuskutečněných projektů, o nichž dávno uvažoval Baťa. Proč není vybudován plavební kanál Dunaj - Odra –Labe, proč se budují u nás dálnice a chystá se obnova Hitlerovy dálnice ??? Proč je ZETOR ve slovenských rukou a ne v našich? Proč české sklárny musely propouštět a vyhlašovat úpadek? Proč celý český textil musel zahynout na asijský dovoz? Těch otázek může být bez konce. A co se týče našich pracovníků - měli jsme obory s vysokou kvalifikaci - slevače, zbrojaře, výrobce lokomotiv a automobilů, frézaře, elektrotechniky, turbináře - zde jsme byli světová špička! A jaké obory se mladým nabízejí dnes ??? Krupiér, barman, bodyguard, společnice, telefonistka, pracovnice charity, roznašeč letáků, výzkumník firemního trhu, a manažer, manažer, manažer ??? Vždyť toto je ten nejhorší úpadek oborů a zaměstnání ne od roku 89, ne od roku 48, ne od roku 38, ne od roku 1929, ale od roku 1918 !!!

Kolik generací bude muset tento katastrofální stav napravovat ? A napraví se někdy?

Abych zcela nevyvolal pohřební náladu, zakončím jinak. Nad hlavou mi občas léta letoun L-200 MORAVA. Taky jsem jím letěl. Když něco vydrží, tak dlouho v našich rukou, je třeba složit poklonu všem, kdo toto vytvořili. Na nádraží se setkávám s novými krásnými českými lokomotivami. Jednu nám chtělo zahraničí sebrat - nezdařilo se ! Máme spoustu nových vynálezů na brněnské technice a dokážeme vyvinout nanotechnologie, o nichž se zatím nikomu nesnilo. Jsme vynikající ve výzkumu. Ale kdo jej podporuje ??? Máme takové elektronové mikroskopy, že nás nikdo nepředstihne. Máme skvělé zemědělce - jen jim dát možnost vlastního trhu a nezahlcovat nás cizinou. Připomínám si hesla I.ČSR - "Český vlastenec jídá z české mouky !" - nestálo by zato přednostně kupovat naše výrobky ? Ve Slavkově u Brna je český textilní obchod, který hrdě hlásá, jsem v českých rukou a má naši vlajku nad vchodem. Chodíme jenom tam. Američané taky dávají přednost vlastním autům před cizími ! Ono to s námi nemusí být tak špatné, když nebudeme mít vládu, která dává přednost cizím zájmům, před zájmy republiky. Před zájmy nás všech !

PhDr. Jiří Jaroš Nickelli
ČSOL Brno

20 komentářů :

Anonymní14. srpna 2020 12:43
Jeden americký diplomat o nás prohlásil :

Máme vás dobře zanalyzované.

Vypadáte dobře, jste výborní technici, sportovci, máte krásné ženy,

měli jste jeden z nejlepších průmyslů na světě.

Z 3500 oborů jste jich provozovali 1800, to neměl nikdo.

Od výroby knoflíků, skla, porcelánu, piva, zbraní až po jaderné elektrárny.

Máte nádhernou zemi, ale máte jeden velký průšvih. Jste všichni proti všem.
Nejste schopni se na ničem domluvit, nemáte disciplínu.

Vy se sjednotíte jednou za dvacet let, když vám sem přijedou cizí tanky

nebo vyhrajete olympiádu v hokeji.
Co se vám však za posledních 30 let podařilo, to se nepodařilo ani
minulému režimu.
Úplně vynulovat úspěchy, kterých jste v minulosti dosáhli.

Dnes jste pouze skladem a montovnou Evropy.

To prohlásil americký diplomat o nás !!!!

Odpovědět

Průměrný počet slepic: 4.8 (24 hlasů)

***

PhDr. Jiří Jaroš Nickelli, žalovaný pozůstalý po legionáři Holíkovi, jmenovaném na žalované pamětní desce a příbuzný odbojáře Štěrbáčka, jmenovaného na žalované desce ve spojitosti s nacistou Tugemannem služebníkem a zapsaným kriegerkameradem knížete Salma, pro což je pozůstalý dr. Jaroš žalován dcerami Salma Marií Salm, zapsanou členkou HJ, a Idou Schoeller, zapsanou členkou DAF a manželkou válečníka Waľfen SS wehrmachtu, a odsouzen.

Toto je od r. 1945 první soud v ČR, kdy je souzen pozůstalý po oběti nacismu a příbuzný oběti Osvětimi dcerami kolaboranta, zrádce ČSR a vojenského velezrádce. kterému se musel podle rozhodnutí soudu omluvit za údajné zneužití jeho jména na pamětní desce odbojářů....

Průměrný počet slepic: 3.9 (14 hlasů)

In reply to by anonymní 2 (neověřeno)

Trvalý odkaz

že nejsou židé.
To by si ty dvě nacistické babizny netroufly ani ceknout. A kdyby si náhodou přece jen troufly, příslušný soud by s nimi okamžitě vyrazil dveře, aniž by se věcí jakkoli zabýval.

Průměrný počet slepic: 4.8 (10 hlasů)

In reply to by anonymní 2 (neověřeno)

Trvalý odkaz

vždyť on má pravdu troubelo. zeptej se rodičů co všechno tu bylo , co všechno naši lidi dokázali. a zeptej se svých "učitelů" proč tohleto mladým neříkají.. a proč z nás ti "liberálové" dělají neschoné hlupáky.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

náhodou.
To jen jistý pán z Opavy udělal marketingový tah a těžce vysloužilou Hondu se čtyřtaktním motorem nechal navléknout do plastového kabátu tmavočervené barvy, kterýžto poněkud připomíná československou Jawu Pionýr. Výrobce samotný pochopitelně sídlí v Čajně.
A to je konec pohádky.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Naprostý souhlas, jen málokdo dokáže tak popsat vo co gou. Za mě nejméně 50 slepic. Jsem nadšen.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Tu škodováckou lokomotivu si Bombardier okopíroval ,když ji Rakušané odstavili v depu ve Vídni. Nafotili si, co potřebovali. Tehdy tam probíhal spor o použití patentů a hlavně šlo o to nepustit český výrobek na německé dráhy.
Na výsluní se česká ekonomika zase může dostat, ale bude to trvat hodně dlouho. Musíme počkat na nějakou novou technologickou revoluci. Dlouhou dobu jsme si mysleli, že socialismus bylo období úpadku a pak se všechno zlepší. Ne, ta období úpadku jdou za sebou v dlouhé řadě od 1918. Za první republiky podniky z ČSR vyvážely všude po světě, ale nejlepší špička tehdy nebyly. Za socialismu se vyváželo také po světě, ale stroje byly ty prvorepublikové nebo velmi staré. Po 1989 jsme si mysleli, že se vše změní. Změnilo, přišli jsme o veškerou výrobu a stali se kolonií. Takový vývoj nikdo nepředpokládal.
V 1918 jsme prohrávali s R-U Velkou válku. V 1945 jsme jako Protektorat Böhmen und Mähren prohrávali WWII. Jako pevná hráz míru a socialismu jsme prohrávali ekonomické soupeření se Západem. Jako součást EU prohráváme ekonomické soupeření EU s Čínou. Teď jsme pevně v dalším prohrávajícím bloku. Kam jako země vlezeme, ta strana určitě prohraje. V jedné francouzské povídce byla postava barona Prohrávače. Strana, ke které se přidal, vždy zaručeně prohrála. Obě válčící strany z něj měly takový strach, že mu ani jedna neřekla o nastávající bitvě, aby se k nim nechtěl přidat. Shledávám zde jistou analogii. Pro koho horují novináři v ČR, ten časem prohraje soupeření s druhou stranou.

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)
Trvalý odkaz

Proameričtí sluníčkáři naříkají a mají proč. Zase se něco pokazilo. Před pár měsíci byly všude titulky, jak Lukašenko směřuje do všeobjímací náruče Západu a nyní se na něj budou uvalovat sankce. To je zase naprostá prohra, neboť sankce a podpora opozice logicky zatlačí Lukašenka více k Rusku. Ovšem Rusko stejně Bělorusko nedá. Jde o národní bezpečnost. Horký konflikt s proamerickým Západem začne útokem raket z raketových torpedoborců třídy Arleigh Burke na ruské síly v Kaliningradské oblasti a na Krymu a jedinou šancí Ruska je průlom z Běloruska ke Kalinigradu.
Moc jsem se nasmál nějakému článku v Aktuálně, kde se vypočítávalo, jak je pro Rusko připojení Krymu ekonomicky nevýhodné. Jako kdyby otázka národní bezpečnosti mohla být vyvážena nějakým kupeckým výpočtem zisků a ztrát. Když bude nejhůře, Rusko Bělorusko vojensky obsadí. Stejně vztahy se Západem už takřka nemohou být horší.
A ještě jedna věc. Podpora z Polska musí být pro opozici polibkem smrti. Protože není žádné tajemství, že Polsko má vůči Bělorusku územní požadavky. Neboť oblasti, které Polsko obsadilo v roce 1921 a muselo je vrátit po 2. světové válce zahrnují i část současného Běloruska. Na to se hodně zapomíná, že pokud by mělo dojít k návratu východních území předválečného Polska, bude to na úkor Ukrajiny, Běloruska a Litvy, nikoliv Ruska! Litva dokonce přijde i o své hlavní město!

Průměrný počet slepic: 4.3 (19 hlasů)

Pokud někdo potřebuje důkaz hlouposti vládnoucích politiků EU, nechť se podívá na nejnovější odsouhlasené sankce proti běloruským politikům. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ministri-zahranici-eu-se-shodli… Heiko Maas má opravdu hloupé nápady. Vážně si myslí, že sankce, které proti Bělorusku navrhne Němec, tam budou mít úspěch? Asi zapomněl, kudy německý Wehrmacht a divize SS táhly směrem na Moskvu a co v Bělorusku dělali němečtí vojáci. Zasažena tím byla každá rodina. Jestli se na něčem Bělorusové shodnou, je to postoj vůči Němcům. Obávám se, že Heiko Maas se buď zbláznil nebo prodělal mozkovou lobotomii. EU měla navrhnout evropské občanství pro konkrétní disidenty proti Lukašenkovi. Bělorusové by byli pro EU jistě přínosnější než imigranti z Afriky pašované německými neziskovkami a italskou mafií. Teprve návrh občanství EU by povzbudil lidi k odporu proti Lukašenkovi. Takto jej jen postrčili do náruče Putina. Že u toho asistoval Tomáš Petříček se nesmíme divit. Četl jsem, že je to náš nejhorší ministr zahraničí a nenašel jsem žádný argument, který by takový názor na působení Petříčka na ministerstvu zahraničí vyvrátil.

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Velmi zajímavé!
dva díly, na konci tohoto dílu odkaz na pokračování
Doporučuji zvl. Gerdovi a Občanovi.
-----------
Dva pilíře k porážce liberalismu a záchraně demokracie (1.část)
Adam Votruba

Adam Votruba se ve své dvojdílné eseji zamýšlí nad dvěma možnými východisky ze současné krize liberalismu.

V současnosti sledujeme nepochybnou krizi liberálního řádu. Je otázkou, jaké politické řešení stávající konflikty přinesou. V médiích je věnována pozornost analýzám současného stavu, názor na příčiny se pochopitelně liší v závislosti na politickém názoru každého jednotlivého komentátora.

Ve svém eseji chci nabídnout něco jiného než jen ohledání příčin současné krize. Dlouholeté přemýšlení o politických idejích a historických souvislostech mě vede k přesvědčení, že jádrem krize je ideologické popření jednoho ze stěžejních principů, na němž stojí lidská společnost. Nositelem tohoto popření se stal liberalismus jakožto vítězná a triumfující ideologie Západu.

http://casopisargument.cz/?p=30976

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Autor patrně zná Sasina a jejím silně ovlivněn :o)
Ne vážně - autor popisuje přesně to, o čem tu furt kolem dokola melduje Sasin. Nedělitelné a nezcizitelné podíly na společném vlastnictví, základní potřeby a jejich soupis a realizace. Až toto bude respektováno a zrealizováno, PAK se teprve můžeme začít bavit o nějaké demokracii.

Přitom NEJDE o žádný komunismus. Liberální vlastnické i jiné vztahy nejsou nijak vyloučeny - s vyjímkou vlastnictví veškeré půdy a nerostného a vodního bohatství státem, zaručujícím jednomu každému OBČANOVI (cizinci z vlastnictví absolutně a trvale vyloučeni) jeho nezcizitelný a nedělitelný podíl, a s vyjímkou naplnění základních potřeb jednoho každého OBČANA.

S obsahem eseje se ztotožňuji takřka bezvýhradně.

Průměrný počet slepic: 4.2 (9 hlasů)

Jen jsem se - jako už pravidelně - zapomněl podepsat.
Myšlenky jsou pozoruhodné hlavně tím, že se nejedná o ideologický text - nejspíš by jej podepsal leckterý filosof už před staletími.

Nejpozoruhodnější (pomineme-li upozornění na existenci "společného komunitního vlastnictví" půdy a jiných přírodních zdrojů - nejdéle asi přežíval institut společné pastviny - je konstatování o dlouhodobé neslučitelnosti liberalismu a demokracie...

Současný systém není podle mého názoru kapitalismus, socialismus ani feudalismus, je čímsi zrůdným a celosvětově maligním.
Kterýkoli jeho rys jistěv zárodcích najdeme i v minulosti - jenže dříve se společnost s takto maligními rysy během jedné generace zhroutila a byla "darwinovsky" pohlcena konkurenčním okolím.
Dnes vlivem globalizace metastázuje celoplanetárně, částečně včetně oné Číny či Ruska. Pravda, v těchto zemích zatím část společnosti (včetně ČÁSTI elit)bojuje o přežití.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

Sem lehce potěšen vaším překladem těch esejí. Pokračujte. Zdravím

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Úplná demokracie je možná jen na úrovni, kde se ještě všichni lidé osobně znají. Takže do velikosti vesnice. U větší skupiny osob už musí nastoupit zastupitelská demokracie a skutečně demokratická společenství prohrávají s autoritářskými systémy. Máme příklad v historii, zotročení Polabských Slovanů Franky a Sasy.
Obávám se, že k žádné změně vývoje nedojde. Ti, kdo dnes vládnou prostřednictvím nastrčených figurek politiků, jsou daleko.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.