O zemědělských dotacích podrobněji, ale stále nedostatečně

Autor

 

 

A teď už dnešní text: 

V minulém týdnu, když jsem psal o nové strategii vlády, aby z našeho starého, hloupého a ošklivého zemědělství udělala ten mladý, krásný a chytrý svět, tak jsem se dotkl nepoměru dotací mezi malými farmami do padesáti hektarů a většími zemědělci, kteří skutečně produkují, ale jsou nově považováni za agrobarony, kteří jen ničí naší půdu a v deagrofertizovaném světě se s nimi už nepočítá, protože naší produkci zachrání šťastní farmáři se svými padesáti hektary. 

Vláda pak trochu ustoupila a řekla, že malý farmář je do sto padesáti hektarů... Což je v naší zemědělské realitě to samé. 

V diskusi tenkrát zaznělo, že kecám. Že dotace nejsou nastavené tak jak říkám, že malý zemědělec si nesáhne na dotace přes 20 tis. Kč/ha  že je třeba Vidlákova tvrzení podrobit důkladnějšímu rozboru. Sliboval jsem tehdy, že kolem toho sepíšu navýsost odborný článek.

Vytáhl jsem si všechny podklady, popovídal si s kolegy, kteří se získáváním dotací živí a už víc než týden píšu tento článek a nemohu se dopsat. Buď je to dlouhé a nezáživné, nebo nepřesné. Tvrdil jsem, že zemědělské dotace jsou svinsky složitá věc, ale ono je to ještě mnohem horší. Výsledný článek je nakonec dlouhý, nezáživný a ještě nepřesný. 

Takže: 

Základní dotace jsou dotace na plochu tzv. SAPS. Žádá se o ně u zemědělského intervenčního fondu. (SZIF). Skládají se ze dvou položek a cifra se každý rok trochu mění, protože právě tohle jsou dotace přicházející z EU, ke kterým náš stát může a nebo nemusí něco přidat. U nás se moc nepřidává, bo musíme šetřit a tak pro rok 2021 byla základní sazba na hektar výměry cca 3300 Kč/ha a sazba za greening cca 1800 Kč/ha. Pokud jste mladý zemědělec do čtyřiceti let, dostanete ještě navíc 1600 Kč/ha. 

O greeningu jsme už mluvili - musíte na obhospodařované výměře splnit jisté podmínky, abyste ho dostali. To znamená nechat něco ležet ladem, pěstovat nějakou plodinu, která dodá do půdy dusík, apod apod. Ale není to zase až tak složité, tohle splní u nás vlastně každý. To jsou ty dotace, na které si doteď sáhli všichni stejně - malý i velký, Franta Vomáčka i zemědělské prvovýroby Agrofertu. O dotaci nežádá majitel pozemku, ale ten, kdo pozemek obdělává. 

Tohle byl doteď základ našich zemědělských dotací.

Kdo dělá živočišnou výrobu, žádá o dotace na tzv "dobytčí jednotku". Teď mě neberte úplně za slovo, protože tohle se také každý rok mění, ale je možné ročně dostat zhruba 3.500,- Kč na mléčnou krávu a 8.000,- Kč za masnou krávu. Přepočet je ovšem složitější, protože krávy mají různou váhu i různý věk a během roku se rodí i hynou. Takže na to existuje poměrně složitý výpočet, který zhodnotí jakýsi dobytčí průměr pro daný rok. Zároveň si nemůžete koupit milion krav a brát na ně dotace. Musíte jich mít přiměřeně. Dotace je postavená na tom, aby kravičky odpovídaly pastvinám a polím. Pokud máte velký kravín a málo obhospodařovaných ploch, tak dostanete méně. 

Tohle je gró dotací živočišných.  Žádá se o ně do května příslušného roku, úředníci žádosti převezmou, vyřadí chybně provedené, zkontrolují, jestli v žádostech říkáte pravdu a pokud je všechno v pořádku, pošlou vám v listopadu peníze, což je pro každého zemědělce super, protože se blíží konec roku, najednou máte fůru peněz a účetní uzávěrka s daňovým přiznáním je za dveřmi. Proto mají dodavatelé zemědělských technologií největší tržby v prosinci... 

Dále pak existují doplňující dotace, které vypisuje přímo ministerstvo zemědělství, podpůrný garanční a lesnický fond, program rozvoje venkova,  státní zemědělský intervenční fond a dneska do toho patří i programy Antivirus.  Jejich podmínky jsou každý rok trochu jiné, podle toho jak se který ministr vyspí a co se odhlasuje mezi hromadou jiných vyhlášek. 

Vezmu to jen namátkou, protože toho je tři objemové jednotky... 

- Je možné získat 1900Kč/ha, pokud na nich pěstujete bílkovinové plodiny jako jetel nebo vojtěšku. Příprava sena či senáže je prostě dražší, zájem je malý, tak to stát v některých letech trochu kompenzuje. 

- Podpora pěstování některých plodin. Například na chmel nebo  škrobové brambory je možné dostat okolo   14.000,- Kč/ha.  Podobné je to třeba pro ovoce s vysokou pracností, zeleninu s vysokou pracností, apod apod. Toto hodně využívají zelináři, kteří musejí platit lidi, co i dneska chodí po poli s motyčkou. Využívají toho i sadaři nebo pěstitelé třeba papriky. Podmínky jsou docela přísné - Tyto peníze sice dostáváte na hektar, ale nemůžete si prostě zasadit tisíc hektarů škrobových brambor, vzít si na to dotaci a pak je zaorat. Musíte mít smlouvu na jejich odkup a musíte odkup doložit.  Výpočet, jak se z tun brambor dělají hektary brambor, je opět velmi velmi komplikovaný. 

Dále můžete mít dotace třeba na biopásy. Každý rok je ten výpočet jiný. 

Dotace PGRCF - to je dotace na úrok z úvěru - zemědělec má při půjčce na stroj menší úrok, protože stát dá garanci bance.  

EKO dotace na vzácné druhy - při splnění podmínek dostane zemědělec peníze za pozemek, který nechá ležet ladem. Tohle se dělá v blízkosti rybníků - je tam příliš mokro, traktor se tam boří, tož tam najdeme čejku chocholatou. Normálně tam toho moc nevyrostlo, tak se to neobdělává, ale nějakou tisícovku za hektar to hodí. 

Zelený bonus - zemědělci si postavili bioplynky - taková větší bioplynka přinese na této dotaci klidně i 30 mega ročně.  

Dále pak existují  investiční dotace pro zemědělce, mladého zemědělce nebo začínajícícho zemědělce, kdy se stroje a zařízení kupují s 30ti - 50ti procentní slevou. 

Velké dotace jsou na znevýhodněnou nebo horskou krajinu, případně na suché oblasti. Tohle ale není pro každého - ty oblasti jsou definované předem v LPIS a zemědělec si nemůže prosadit, aby se právě jeho výměra stala znevýhodněnou. Ale pokud takové pozemky má, hodí mu to slušné peníze. 

Další velké dotace jsou na ekologickou produkci. V kombinaci se znevýhodněnými výměrami se dostanete na cenu kolem deseti tisíc na hektar. 

Tolik teorie. A teď praxe: 

Běžný český zemědělec, který má těch 500 hektarů a jeho manželka oběhává dotace, tak si dokáží dát dohromady ty základní dotace na plochu SAPS a když má nějaké ty krávy, nějakou mokrou louku a dostane smlouvu na brambory nebo cukrovou řepu, tak mu SAPS tvoří dvě třetiny dotací a ten zbytek asi třetinu. Některý rok je to třeba i víc.  Ale protože se každý dotační titul žádá zvlášť a je to poměrně komplikované,  tak to dělají  především družstva a větší hráči, protože ti  si na to mohou vyčlenit lidi. Pětisethektarový produkční zemědělec si tu tam ještě sáhne na investiční dotaci na nový traktor, a když sem tam dostane smlouvu na nějakou zvýhodněnou plodinu a tak si o dotaci samozřejmě zažádá, ale jinak žije z těch zhruba 8000 Kč, co dostane na hektar. To platí i pro koncerny. Reálně pak dotace tvoří cca 40 - 70% marže a pokud to zprůměrujeme, po odečtení nákladů má běžný produkční zemědělec cca 10 tis. Kč z hektaru. Půlka jsou příjmy z dotací, druhá půlka jsou příjmy z prodeje.  Do letoška také platilo, že zemědělec na jeden hektar průměrně vysype za 20 tis. Kč hnojiva, nafty, chemie a práce. Teď ceny za hnojiva stouply a nikdo zatím neví, co to udělá. Můj vlastní názor jsem vám řekl. 

Ovšem dá se to dělat i velmi kreativně. Řekněme, že jsem vysoký manažer  nadnárodní korporace a po deseti letech intrik v pražské kanceláři už toho mám plné zuby. Ale jsem při penězích. Tož koupím někde u Horažďovic v podhůří zkrachovalé družstvo. O pronajaté pozemky nemám zájem, ale s družstvem koupil sto hektarů, které teď vlastním.  Stálo mě to dvacet milionů a za dalších deset jsem si koupil vilu po doktorovi ze třicátých let. 

Sto hektarů rozdělím mezi dva zemědělce. Sebe a svojí manželku. Všechny pole proměním na pastviny, protože tam v horách stejně nic neroste. (koneckonců proto zkrachovalo to družstvo).  Dostanu svých 6000,- Kč na hektar. K tomu dostanu dalších 3000,- Kč/ha za znevýhodněné pozemky, bo jsem v horách.  Na pozemcích se najde modrásek nebo jiná havěť, což mi podepíše kamarád pražský ekolog. (On tam ten modrásek doopravdy je) Splnit podmínku dotačního titulu, že nesmí louky kosit, jen spásat, tu splním snadno a rád. Další 2000,- Kč/ha. Stačí jen najít toho správného brouka. Posudek říká, že motýlkovi vyhovuje pastva na jeteli a vojtěšce. Tož se zaseje jetel a vojtěška - bílkovinná plodina.  Dalších 2.000,- Kč doma.   Sto hektarů = sto krav. Koupím si masné kravičky a za každou inkasuju 8000 Kč. Protože krávy se čistě pasou, nedostávají antibiotika, nijak se nepřikrmují, nepoužívá se žádný postřik ani nic podobného, tak je z toho rázem ekologické zemědělství. Další tři tisíce na hektar. K tomu si ještě něco zařídím, že jsem mladý a začínající zemědělec... a peníze jsou doma. 

Za tyhle peníze uvidíte vy ostatní krásných sto hektarů lučin, kde se i v zimě pastou chlupatí Highlandi, nebo pokud je to níž, tak Charolaisové či Aberdeeni.  Hezky se na to kouká, když se jde kolem, v létě tam lítají ti modrásci... a jednou za tři roky dodám na jatka sto krav.  Stát mi za to zaplatí něco kolem sedmi milionů na dotacích. Sto krav v jateční váze má zhruba stejnou hodnotu. Náklady velmi nízké. Když jsem proměňoval pole na pastviny, zasel jsem tam jetel. Potřeboval jsem si koupit elektrické ohradníky  a dobytek jsem občas musel přemístit mezi pastvinami.  Bylo levnější si na to najmout dopravu od některého z Babišových podniků, kteří dělají krávy ve velkém a mají na to techniku. 

Zemědělec, který někde na Vysočině pěstuje brambory, dostane za sto hektarů brambořiště na dotacích zhruba 800.000,- Kč. (základní dotace + něco k tomu, bo Vysočina)  Vypěstuje tam cca 4000 tun brambor v hodnotě cca 2 mil. Kč. (5Kč/kg ve výkupu).  Vynásobte třemi roky.... Produkční zemědělec dostal 2,4 milionu na dotacích a za brambory dostal 6 milionů korun. Náklady na pěstování brambor nejsou nijak vysoké - je třeba pořádně nahnojit a postříkat proti plísni a mandelince. 

Na jižní Moravě zasel zemědělec sto hektarů řepky. Dostal za tři roky základní dotaci kolem 6000,- Kč/ha ročně na dotacích, což za tři zprůměrované roky dělá 1,8 milionů, přičemž řepku prodal za cca 9 milionů korun. Náklady na pěstování řepky jsou ale poměrně vysoké. Dělá se přes deset postřiků, hnojí se drahým fosforovým hnojivem atd, atd. 

Hele, ty dotace jsou prostě strašně komplikované. Ale když se v tom vyznáte a ekologicky chováte kravičky takřka bez práce nebo nepěstujete biokmín, tak můžete zcela zákonně předstírat zemědělství a velký úspěch, kdy vás dotace skoro uživí. Pokud začnete normálně produkovat, z dotací bude slušný bonus, který vám pomůže přežít neúspěšné roky sucha a jiných zemědělských katastrof.  Pokud máte kravín a vepřín, tak jsou dotace jediný způsob jak udržet ztrátový chov alespoň do doby, než se vám rozpadne (za komunistů postavená budova a technologie). Pokud jste koncern, tak díky dotacím dokážete konkurovat západní lépe dotované produkci.  

Jinak... pokud to chcete pochopit ještě lépe, podívejte se na stránky ZSIFu. Tam najdete veškerou metodiku a formuláře. Při čtení přeji příjemné křeče. 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (98 hlasů)

Komentáře

Samozřejmě, jde pouze o první návrh. Ale základní myšlenka, že by si stát určil, co bude kupovat a kupoval by to jen od zemědělců pěstujících na území ČR zase tak špatná není. Stát by zkrátka řekl, jaké množství brambor, pšenice, kukuřice, vepřového, hovězího, kuřat a králíků, atd. by chtěl na území ČR vyprodukovat. K tomu by stanovil příslušnou výkupní cenu, aby z toho zemědělec přežil = náklady na pořízení půdy, hnojiv, strojů, postřiků, chovatelských prostor, veterinární péče, krmiv, léků, energií, atd. Zemědělec by na počátku roku jen nahlásil, co pěstuje /chová a na jaké výměře. Pak jen průměrný výnos. Tím by se zabránilo spekulativním nákupům v zahraničí, které by vydávali za vlastní produkci. Tedy něco by asi proklouzlo, ale nebylo by toho zase tak moc. A potom by veškerou vykoupenou produkci stát postupně doprodával, třeba nemocnicím, domovům důchodců, prodejcům potravin. Prostě všem. Tím by korigoval i inflaci v základních potravinách nezbytných pro přežití, určoval výživu a tím zdravotní stav obyvatel, atd. Byla by zde ztráta, že ne vše by se prodalo se ziskem, ale zase by byla jistota strategického zájmu zachování potravinové soběstačnosti, omezily by se dotace, atd.

Průměrný počet slepic: 4.6 (13 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale to jsme v socialismu.
To přece český lid nechce. Raději podpoří v Lidlu, Penny, Bile, Albertovi .... cizího dotovaného zemědělce a cizího obchodníka s vysokými maržemi. Český volyč :-)))) .

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

A teď jsme kde?

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

A to je teprve začátek.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Po 32 letech budování kapitalismu si můžeme porovnat úspěchy. Myšlenka dotování potravin zápornou daní zase tak zcestná nebyla.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

A pak, že Státní plánovací komise nefungovala.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

že stát opravdu vykonává svou roli, tj. zabezpečuje základní funkce pro existenci svých občanů. Stejně by měl fungovat i v oblasti energetiky, bezpečnosti i vzdělávání.
Opsat třeba něco ze vzdělávacího systému zaostalého Ruska, a přispět tím k eliminaci nepotřebných a neupotřebitelných nositelů titulů.

https://is.muni.cz/th/hm7xg/Bakalarska_prace.pdf
Problém by asi byla ta lidská práva.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vstupuje Vám do toho lidský faktor. Zemědělec či přímo zemědělská mafie bude optimalizovat.
A) Bude-li nasmlouvaná výkupní cena výrazně nižší než světové ceny, tak státu nedodá nic (výmluva se vždy najde) a vše prodá za vyšší světové ceny mimo ČR.
B) Bude-li nasmlouvaná výkupní cena výrazně vyšší než světové ceny, tak nakoupí venku za nízké ceny, zamíchá do svého a vše přeprodá státu se ziskem.

Žádné kontroly tomu nezabrání, protože se dají uplatit či vydírat. Jen do zemědělství vstoupí mafie a budou i mrtví.

Průměrný počet slepic: 1.5 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

naroubovat to na ekologii, jako ze se nemaj prevazet potraviny a kupovat prevazne mistni produkci

jmenovalo se to nakup potravin z kratkeho dopravniho retezce
navrhovala to SPD

pokud vim, rev demokratu a "ekologu" to uplne shodil

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Kdyby si tam aspon vzajeme preprodavali sluzby, bylo by vsem mnohem veseleji.
Oni si tam ale vzajeme preprodavaji v obrovske mire dluhy, a vysledky pak rozprostiraji na zbytek sveta.
Jinak realitni dluhy z roku 2008 byla jenom jedna cast. Maji jich tam jeste par v zasobe. Treba studentske pujcky.

Průměrný počet slepic: 4.2 (12 hlasů)

pokud opravdu považuje Daily Star (bulvár z nejbulvárovatějších) za "specializovaný britský portál". No, on teda v jistém smyslu fakt "specializovaný" je.

Anebo už fakt zesenilněl a nerozumí satiře, byť velmi bulvární? To ani není schopen si ten "portál" na webu otevřít, aby na první pohled pochopil, o co v něm běží? To snad pochopí i podle obrázků, i bez jeho "s využitím překladače" . Hlavně že si dá práci s vyhledáním návštěvnosti - "moje metrika  mi ukazuje, že  server  Daily Star je 1942 nejnavštěvovanější na  celé planetě a mezi britskými mu patří 127 místo" .

Průměrný počet slepic: 3.4 (11 hlasů)

Zřejmě ironie.

Průměrný počet slepic: 4.8 (10 hlasů)

je v samozrejme bulvar, to i vlkovi doslo. Ale pokud britsky ekvivalent ceskeho Aha otiskne tohle, tak je to stejn e na povazenou. Zvlaste kdyz ten rozhovor poskytl zamestnanec MOD (ministerstva obrany)

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

mají všichni lidi stejnou. Kdyby nebyly dotace a byla by v Evropě jedna měna, museli by jezedáci všech zemí žít za stejné příjmy, aby nezcepeněli. Každý by produkoval to, co by ho nejlíp uživilo. Rodilo by se méně lidí a byli by zdravější. Dotační průmysl je mor. 
Z většího počtu lidí je větší zisk a o ten kapitalistické demokracii jde v první řadě. 

Průměrný počet slepic: 4.4 (14 hlasů)

..i někteří projektanti ze sektoru teplárenského či energetického ?

Průměrný počet slepic: 4.1 (11 hlasů)

ale já určitě ne. 
V roce 90 nebo 91 jsem poprvé a naposled žádal o dotace, bo to byla novinka. Na zřízení pracovního místa; dávali až 50 ticíc na hw a sw, když byla činnost doložena smlouvami. V kanclu byl soudruh inženýr Vika a ten mi řekl: Vy jste zbytečná osoba. Převrátil jsem na něj stůl a seřval tak, že všechna ta zkurvená hovada stála jak solné sloupy, jak ta Lotova žena. Bylo mi 33. Celých dalších 30 let jsem potom na jednání s úřady vysílal zástupce. 

Průměrný počet slepic: 4.2 (18 hlasů)

naposledy o dotace, napsali mi soudruzi z Gorolské radnice, že jsem neprošel sítem, bo jsem podnikatel.

Jednalo se o regulérně vypsané dotace na adaptaci jakýchkoli zastřešených prostor na prostory bytové, které nebudou určeny k podnikání. Manželka tehdy obdržela po rodinné linii obvodové zdivo, kterému z milionářského rozmaru říkala "naše příští bydlení". 

Já jsem tehdy "brigádně" házel na čtyři šichty lopatou na koksovně a mezi šichtami jsem na živnolist chodil řezat a svařovat železné konstrukce. 

Ty svařené konstrukce mi pak samozřejmě nezaplatili...

... nová doba, kdo nekradl, byl hned podezřelý...

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Celé je  to o tom, že pokud svět přijal Euro za rezervní měnu, pak můžeme  být v klidu, pokud naše rotačky fungují,  jak mají.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

přijali Euro.
Řecko je v bruseli. Přijali Euro. Špaělsko, Portugalsko
Že doteď tyto státy nezkrachovaly, není zásluha těch států, ale že Euro je politický projekt.
Nesmí se nechat zkrachovat. A v podstatě to není ani technicky možné, i když by to bylo ekonomicky žádoucí.

Vykupování dluhů těch států ECB (což prý nesmí, ale dělá), kvantitativní uvoňování.
Italové si na trhu dluhopisů půjčují levněji než ČR, protože se za ně zaručuje celá Eurozóna.
Ale to nemůže trvat věčně.
Někdy si Němci nebo Francouzi řeknou, že vyžírky z jihu (nebo východu) Evropy krmit nebudou, protože musí krmit jiné vyžírky, no to je jedno odkud.
Wir schafen das.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Média: Biden schválil vyslání tisíců dalších amerických vojáků do Evropy
https://cz.sputniknews.com/20220202/media-usa-uvedou-tisice-vojaku-do-p…

Euroatlantická mainstrýmová média už pěkně dlouho bijí na poplach a jejich muezíni hlaholí, že Rusové už už každou chvíli vpadnou na Ukrajinu.

Skutečnost je ale taková, že ruská vojska jsou prý naštosovaná v pásmu NA SVÉM území podél ukřích hranic, a to ve vzdálenosti cca 200 km od těchto hranic a Evropu za povyku médií v klidu zaplavují a obsazují americká vojska.

Zloděj křičí chyťte zloděje??? To už není dvojí metr, ale dvojí kilometr.

A Černochová s Liposuckým se hlásí... sím, sím, dovolili jsme si přinést granátky z naší zahrádky pro bratry yenkeeje.

Průměrný počet slepic: 4.7 (22 hlasů)

Odpověď by mohl zjistit mladý odvážný muž, který by se k ní nenápadně přikradl a vyškubl by jí pár chloupků z ohanbí. Těžko ale existuje nějaký odvážný muž 60- .

Průměrný počet slepic: 4.6 (14 hlasů)

že odvážný muž narazí na šedou barvu a celá konstrukce bude v prdeli. 

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

Já to tipuju, že bude všude olivově šedozelená, tzv. khaki.
Také by mohla být olivově fialová (bo zralé olivy jsou filajové) a to by bylo ještě víc fuj.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

Já nejdu!

Průměrný počet slepic: 4.2 (15 hlasů)

Bezdětný jedinci prostě nemůžou dělat na pozicích, z kterých můžou ovládat druhý, kór na ministerstvu války. Není proto divu, že už tolik nelidskýho bloncka stačila udělat a říci!
Tenhle základní axiom se má stejně, jako že nejde k sobě můj kocour s jakýmkoliv opeřencem. Ví to můj kocour, vím to já, ví to všichni holubi v našem okolí, ale co je to platný, když to neví Fialláh, mám-li navázat na ty včerejší asfalťákovy 15 až 30 cm rozhledy.

Průměrný počet slepic: 4.2 (18 hlasů)

zase nemůžete spát? Taky jsem rozhozený z některých lidí. Opravdu bude nutné závidět rozhled z výšky 15cm. 

Průměrný počet slepic: 3.6 (11 hlasů)

Když vidím (viz níže) to „Manečino“ formátování a hlavně to zvýraznění červeným písmem, tak Vám Ládiku tedy odpovím:

Zrovna v úterý mi zavolal stavbyvedoucí a dost neurvalým způsobem mi sdělil, že nechal vyrobit podle mých výkresů ocelovou konstrukci a ona prej nesedí a hulvátsky práskl telefonem.

Takže v noci jsem si v PC musel „rozbalit“ celou dokumentaci a trávil jsem nad ní všechen čas do kokrhání, abych zjistil, že jsem na nic nepřišel.

Ráno v 9:00 tedy pro změnu já nasraně volám a ten evidentně ještě rozespalej podnikatel ve stavebnictví, že prej ta konstrukce nesedí o 250mm. Víc mi nemusel říkat, neb pouhým pootočením kolečka myši jsem hrábl znovu do výkresů i technický zprávy a tam čtu mým „Manečiným“ červeným tučným písmem velikosti (24!) jak kráva tohle:

„POZOR - ZMĚNA 09/2021:
PO VYKLIZENÍ ZÁJMOVÝCH PROSTORŮ BYLY KÓTY VE VÝKRESECH Z 04/2021 OZNAČENÉ HVĚZDIČKOU (*) PŘEMĚŘENY A BYLA ZJIŠTĚNA V ARCHIVNÍ DOKUMENTACI CHYBNÁ KÓTA DÉLKY PODÉLNÉ STĚNY (=6375MM).
SKUTEČNÁ DÉLKA TÉTO PODÉLNÉ STĚNY JE 6125MM! ZNAMENÁ TO, ŽE V DOKUMENTACI Z 04/2021 TOMUTO SKUTEČNĚ ZMĚŘENÉMU ROZMĚRU BUDE PŘIZPŮSOBEN ROZMĚR DÉLKY DÍLCE „A“ OCELOVÉHO SVAŘENCE „OK5“ (TZN., ŽE BUDE MENŠÍ O 250MM!)“

A pak mám klidně spát, když v rámci AD jsem to musel stejnak tomu podnikateli ve stavebnictví pro jeho celkovou profesnickou zanedbanost přečmárat (tihle totiž vyhrávaj VZ, protože jsou nejlevnější a nejnižší cena je jediným kritériem!) ... a co si budem vykládat, předevčírem bylo pozdě a investor měl psí oči.

Dneska jsem to předělaný investorovi a tomu mamelukovi dal, a když přijedu na parkoviště toho investora a parkuju mojí skromnou a opráskanou, ale furt spolehlivou Fabii (=neumím vyhazovat funkční věci = moje nedostatečnost), tak najednou vedle mě parkuje o asi tak Eiffelovku vyšší a o kilometr delší, novotou ještě vonící Toyota a z ní leze ten pupkatej vyspalej stavbyvedoucí, ani né ve věku mýho syna a měl rozesmátou držku. Jsem už starej pes, kterej už dávno ví svý, natož aby někomu záviděl, ale znovu jsem si uvědomil, kde je asi tak místo v mnoha ohledech už nedostatečnýho blbíše a jemu dávno už ujetýho vlaku a ... a že lepší už to nebude = jak říká moje žena: „kdo umí ten umí, kdo neumí čumí.“

Tak jestli jsem Vám to moje čárání, spaní a formátování textů nějak přiblížil, jsem rád.

Průměrný počet slepic: 4.3 (21 hlas)

že je to všude stejné. 
U zedníků jde výrobek přizdít a odezdít, u svářečů musí jít adekvátně přivařit a odvařit. Jak prosté. 

Průměrný počet slepic: 4.4 (16 hlasů)

"Co jste nam to dali za cisla? My jsme tu trubku vyhrabali a ta je neporusena!"

Nasleduje posrani, horecna kontrola vypoctu a vykresu tam a zase zpatky. Vysledek stejny. Ve zmatenem stavu presun na neci zahradu, kde misto anglickeho travnicku zive jama o prumeru peti metru, hloubce tri metru a traktorbagr se znudenym bagristou a o poznani mensim (proti telefonatu) vodarem.

"Ja se pri zadavani do enigmy asi preklepl..."

Pravdou je, ze se omluvil. Porucha byla o padesat metru jinde. V poli. Tyhle akce se nikdy neomrzi...

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

Vyroba lisovacich forem.
Presnost vyroby na setiny.
Nastrojar byl na setiny presny.
Jenom se spletl o cely, presny 1cm.

Průměrný počet slepic: 4.8 (12 hlasů)

Pánové, nepsal jsem o překlepech a lidským zmýlení se, to se stane každýmu. Kdo nic nedělá, nic nezkazí!

Psal jsem o lidech, který uživí práce, kterou ani náhodou neumí, neznají, neovládají a co hůř, nic nedělají proto, aby se jí naučili. Jsou líní, nejiskří, bez profesnický ctižádosti. Já jim říkám profesní obtížisti, co jim furt něco nejde. Něco mezi mouchou a ovádem, děsně otravný a plácnutím se jich nezbavíte.

A ten systém „nejnižší ceny“ je prostě nevymete! Mají však jedno společný. Se svýma „Toyotama“ jak kráva musí převyšovat každýho, i kdyby to měla bejt třeba ochranka presidenta USA. Jsou tak blbí, že kdyby sem Toyota dovážela ty kravský pick-upy s těma kulometnejma nástavbama, který dělá pro ISIS, budou je okamžitě mít, na to vemte jed.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)

Aha, ja si z toho vzal to "kurva, kde jsem co posral?".

Je pravda, ze Toytari se moc nezabyvam. Co nemuzu zmenit, to se snazim vytesnit. Zdravi mam jen jedno a ani to neni zadna slava a to to teoreticky mam do futralu (i duchodu) jeste kus cesty.

Zatím bez slepic

43% ukrajincu je pripraveno odporovat pokud Rusko napadne Ukrajinu
20% je ochotno aktivne odporovat invazi se zbrani.
23% je pripraveno jakkoli nevojensky podporovat odpor (financne, praci, darcovstvi krve...)

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

In reply to by Homer

Trvalý odkaz

deset a budete o něco blíž realitě, která se ovšem začne radikálně měnit po prvním vystřeleném dělostřeleckém granátu.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

Zalezi na tom, kde ten pruzkum delali. Jestli mezi civilisty na Donbase nebo armadni jednotkou dislokovanou u Kyjeva.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

In reply to by Homer

Trvalý odkaz

jeste tam chybi, kolik jich utece. At do Ruska nebo do Polska, Beloruska, Madarska.
Ja bych tedy utikal urcite ne ze strachu z ruske armady, ale protoze bych nechtel narukovat do te ukrajinske

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Ondřej Dostál
3 hod.

Nenechme se ale ukolébat sliby. Novela PandZ prošla a dává prostor pro rozsáhlé nové restrikce. Avizované zrušení povinnosti prokazovat se COVIDpasy může být dočasné, zrušení pand.pohotovosti nemusí nastat. Novelu PandZ by měl Senát řádně projednat a pokud možno zamítnout.
 
...
 
 
Průměrný počet slepic: 3.8 (14 hlasů)

vozím ti živou vodu. 

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

Brzy je skoro podobná jednotka, jako "dočasně".

Kdysi jsme říkali, že "dočasně" je jeden furt, ale nakonec to bylo 22 roků.

Trápit se tady s vašemi kecy ještě 22 let, to bych si raději někde hodil mašli.
No, u mne se zdá, že už také poněkud přesluhuji.
Ale ještě mi chutná jíst a pít, takže zatím je to dobré.
Jako ten chlap, co padal z 22 patra. V každém patře ho slyšeli jak říká:
"Zatím je to ještě dobré!".
Tedy, co to melu: jíst mi nechutná. Po ztrátě chuti a čichu (nesouvisí to s jakousi breberkou, ale trvá to už déle) všechny jídla chutnají stejně.
Jako piliny.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

“Senior vyhrožující sebepoškozením poté zůstal ve vlakovém voze sám. Ještě před příjezdem policejního vyjednavače se bodnul nožem do hrudníku. "Na místě zasahující zdravotníci si muže okamžitě převzali do péče a poté jej převezli k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Olomouc. Nikdo z ostatních cestujících nebyl zraněn," podotkla Vaňharová. Okolnosti jeho činu policie vyšetřuje.”

Podle mě mu v praze odmítli dát dotaci. 

(Sám ve voze… a nikdo z ostatních cestujících … to je logika jak ve Vrběticích nebo invaze impéria do ukrajiny. Novináři jsou debilizováni kvalitně.  )
 


 

Průměrný počet slepic: 4.7 (16 hlasů)

Nebodnul se, říznul se do krku. Sám ve voze rozhodně nezůstal, za zadkem mu dřepěl personál, aby tu kudlu do hrudníku nepichnul. Pendo ze Zábřeha odjelo +200min, než ho přemluvili, naložili, odvezli a celé policajti vyšetřili. Podle té zprávy to vypadá, jako kdyby ho tam zavřeli a děj se vůle boží, ale to není pravda. Zda mu zamítli dotace není známo, blabolil cosi o démonech, tak možná jo.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

To, co popisujete, je katastrofa v kostce. Vy jste v Cesku presli od planovane ekonomiky sovetskeho stylu k sebezniceni mikromanagementem silenych byrokratu, odvazanych z retezu. V obou zpetna vazba jde do hajzlu. A papirovani roste jako konopě za cestó.

Uvedomujete si plne, a vasi kolegove, jak bizarni a nenormalni a nesmyslny takovy system je? Anebo se uz nad vami voda rybnika nadobro zavrela, a jenom jedete podle vodnikovych pravidel, jako by to byl normalni zivot?

Misto aby se zemedelci soustredili na obhospodarovani pudy, soustreduji se na obhospodarovani dotaci.

Průměrný počet slepic: 4.7 (13 hlasů)

je pro zemědělce to poslední, z čeho jdou vytřískat prachy. 

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

obhospodařování dorací..Vevčo, takový klasický hodpodářský výsledek družtva je třeba: 4 miliony ziska, příjem z dotací 8 mio. stačí Vám to takto?

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Smysl dotaci je vytvorit zavislost. Pak uz nikdo ani necekne, vsichni budou poslusni. Jinak nebudou dotace.
I kdyz se treba udrete na a klidne na vlasnim, tak soused, ktery ktery diky dotacim prodava pod cenou, vas stejne prevalcuje.
Proto uz dlouho rikam, cim vetsi podrztaska a lokaj, tim vice horuje pro dalsi a dalsi dotace.

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jenže dotace v zemědělství jsou od pradávna. Dnes kromě přímých finančních dotací máte např. i dotace přírodní:
- Ukrajina, Rusko díky nízkým nákladům na pracovní sílu a levné dopravě
- Zemědělské půdy mají různou úrodnost
- Různé země mají rozdílnou cenu vstupů a doprava je tak levná

Již víte proč většinu EU-zeleniny produkují na "malém" kousku Španělska? Slunce po celý rok, subtropické pásmo, foliovníky a černoši na brigádě za pár kaček. Průběžná sklizeň po celý rok. Tomu zelinář pod Pradědem těžko může konkurovat. Nedokáže to ani kolega z Polabí.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Aha, takze kdyz bydlim v teplejsim pasmu, a slizim vicekrat za rok, tak mi to vlastne nekdo dotuje. A dotace jak vime budto pochazeji z necich dani, nebo si na ne pujcime.
Pak mame ty zaporne dotace, to bude treba na Sahare nebo na Severnim polu. Tamejsi zemedelci budou opravdu spatne konkurovat.
Dale tu mame dotace citove: nekdo to dela rad a tak dobrovolne zustava v praci prescas. Tomu se taky spatne konkuruje.
Jiny je zase velky dric, navic mu to mysli a tak je uspesnenjsi, to je vubec ta nejhorsi forma dotace.

Ja si myslim, ze vzhledem k dnesnimu Vidlakovo clanku bylo jasne, ze jsem psal o PENEZICH.
Kdyz mi date dost penez, tak vam v Cechach vypestuju ananas. A pokud jich bude opravdu dost, tak ho budu prodavat jeste levneji, nez ten z Karibiku. A dam si na nej nalepku "domaci bio eko vyrobek", protoze jsem usetril za dlouhou cestu lodi.
Ale takhle zemedelstvi opravdu nikdy fungovat nemuze.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)