Babo raď

Autor
Štítky

O víkendu jsem byl v západních čechách ve svém rodišti. Popovídal jsem si s tatínkem, dal pusu mamince a slíbil jí, že tu a tam na vidlákových kydech také napíšu něco o ní. To já prý pořád jen táta táta a zapomínám, že to ona mě nosila na rukách a utírala mi zadek. Ona mi vařila, prala, uklízela, ona mi držela palce a mohla se umodlit, kdykoliv mi bylo zle. Má pravdu. Maminko slibuju, že se zaměřím nejen na moudrého otce, ale i na starostlivou mámu.

Byl to hezký víkend. Vypnul jsem mobil, k počítači jsem se ani nepřiblížil, jen jsem byl trochu unavený z dvojího přejezdu republiky. Každopádně, včera jsem se vrátil, pustil počítač a nestačil jsem se divit. 

Asi jako každý z mých čtenářů, sleduji dlouhodobě syrský konflikt. Čtu všechny zasvěcené komentáře Terezy Spencerové a mám u nás ve firmě několik lidí, kteří tam mají kontakty. To víte, jsme Agrofert, máme byznys s hnojivy a v obchodu se surovinami hraje (či spíš hrála) Sýrie důležité místo. A tak jsem si přečetl majnstrým, pokecal po telefonu s kolegy a musím konstatovat, že  to těm našim novinářům a Evropským hodnotářům nepřeju... Je mi jich hodně líto, protože vysvětlovat některé události tohoto víkendu v souladu s doposud zastávanou linií bude zase o něco těžší. Oni to všeobecně mají den ode dne horší. V posledních týdnech musí mít Jakub Janda vysloveně žaludeční vředy. A nebo je na svém místo proto, že správná kurva se nezalekne žádného hnusu a bez mrknutí oka uspokojí klienta, ať je to jakýkoliv slizoň. 

Zkusím to trochu shrnout:

Konflikt v Sýrii trvá už pár let. Na začátku byly demonstrace, pak zprávy o zlém Asadovi a hodném Islámském státu, který pak začal dávat na youtube  videa z hromadných poprav a začal si dělat co chtěl nezávisle na jeho loutkovodičích. K tomu se objevily Al Kajda a další desítky skupinek se samopaly, aby jakožto umírnění lidojedi začali působit a naše evropské emoce a volat po lidských právech. Od té doby jsem strašně citlivý na jakékoliv lidské právo, pokud o něm mluví zafáčovaný hrdlořez se Kalašnikovem v jedné ruce a s hlavou nepřítele v té druhé. 

Pak to toho vstoupil Putin. Do Sýrie se mu nahrnulo moc Čečenců a dalších ruských muslimů bojujících v žoldu Ameriky proti Rusku.  To znamenalo obrat na bojišti, postupné zatlačování džihádu tam, odkud přišel - tedy do Iráku a Turecka. Putin je opravdu neuvěřitelný machr, protože se mu podařilo z Turecka největšího kámoše lidských práv a USA udělat největšího nepřítele lidských práv a zřejmě i USA. A zvládl to i přes Tureckem sestřelený bombardér a zvládl to i přes nesutále se opakující zprávy o útoky syrské armády chlórem, yperitem, sarinem a kdo ví čím. Mimochodem - zprávy o útoku chlórem vydává syrská exilová opozice toho času v Británii skoro každý den. Ale tu a tam se na některou zprávu reaguje jako pravdivou a jiné zase zapadnou nepovšimnuty. Vyvodil jsem z toho jediný závěr - některý chlór je v pořádku a jiný není. 

V současné době je většina džihádistů odsunutá do provincie Idlíb a ti ostatní jsou pod kytičkami. Až na pár nevýznamných bojůvek pod ochranou Izraele v jeho blízkosti už v Asadově Sýrii moc povstalců nezbylo. Tedy kromě Kurdů. To jsou ti, co jich je hodně milionů a pořád nemají svůj stát. Nejsou islamisti, jsou sekulární, ale ještě levicovější než komunisti. A jejich území je jak na potvoru také u Tureckých hranic. Džihádisty na svých územích vystříleli sami, další původní obyvatelstvo vyhnali jinam a celkem slušně se udělali pro sebe.  to víte, islámský stát se Američanům vymknul z kontroly a tak rádi ještě sáhli po Kurdech a začali je zásobovat municí. Dokonce i naše republika tam poslala nějaké zbytečné bedýnky s náboji. Milý dárek... 

Jenže Turkům se Kurdové nelíbí. A tak překročili hranice a začali dobývat kurdská území kolem Afrínu. Kurdové se ovšem nedali a střílejí zpátky. Asi mají od těch Amíků fakt hodně zbraní. A tak máme člena NATO Turekco, které bojuje proti silám, které vycvičil jiný člen NATO USA. Amíci stojí za Kurdy, ale Turkům domluvit už neumějí. Rusko vyzývá ke klidu zbraní a syrský Asad umožní Krudům, aby si proti Turecku přesunuli další bojovníky a výzbroj. 

Mohl by mi prosím Jakub Janda a jemu podobní pisálkové vysvětlit, kdo je tu zlý a kdo je tu hodný? To mi totiž Tereza Spencerová neřekla. Ta to jen popsala a udělala ve mně dojem, že by tam všichniměli táhnout do horoucích pekel a my je měli nechat být, protože to stejně nevyřešíme. Já teď nevím. Potřebuju se přimknout k pravdě a lásce, abych si u svých sousedů napravil reputaci s volbou Zemana. Co si mám nalepit do okna? 

Mám podporovat našeho spojence z NATO Turecko? Nebo mám proti Turecku podporovat našeho spojence z NATO USA? Nebo mám podporovat Asada, který našemu spojenci Kurdům dovolil dozbrojit? A nebo mám podporovat Rusko, které vyzývá k deeskalaci konfliktu? A jak je na tom Izrael, kterého podporuje Zeman? Ti prý sestřelili jakýsi dron, který je samozřejmě Íránský, pak bombardovali pozice Asada v Sýrii, přišli o stíhačku a pro jistotu zavřeli svoje letiště... Já mám pocit, že tahle situace tu nastala naposled za turecké invaze na Kypr... 

Jeden náš spojenec bojuje proti druhému našemu spojenci. Jeden náš nepřítel se snaží situaci uklidnit, druhý náš nepřítel pomáhá našim spojencům dozbrojit, náš třetí spojenec bombarduje našeho nepřítele, aby ochránil další naše džihádistické nepřátele, protože je bude potřebovat proti dalšímu našemu nepříteli v podobě Íránu, se kterým naši evropsští a američtí spojenci uzavřeli dohodu o narovnání vztahů. 

Já si nedělám iluze, že se v tom Jakub Janda orientuje. Nedělám si iluze, že by se v tom orientoval Trump a dokonce mám pocit, že ani Putin se v tom úplně neorientuje. Ale mohl by mi někdo říci, koho mám milovat a  vidět v něm vzor všeho dobra a na koho mám nadávat? Jdu zítra k sousedům na kafe a nerad bych si udělal ostudu. Nemohl by mi nějaký pražský kavárník dodat polopatický návod? Turecko, Kurdové, Asad, USA, Izrael, islamisti v Ghůtě, islamisti v Idlíbu, Irán, Hizbaláh... jen mi je rozdělte na přátele a nepřátele. 

 

Komentáře

Trvalý odkaz

V létě roku 2014 obletěla svět krátká zpráva jednoho Američana na fejsbuku, ve které se snažil podat z pohledu Američana své vysvětlení toho, co se děje na Blízkém Východě. Vypadá to, že se od té doby nic nezměnilo:
--------------------
Clear as mud
Are you confused by what is going on in the Middle East? Let me explain.
We support the Iraqi government in the fight against the Islamic State. We don’t like IS but IS is supported by Saudi Arabia, whom we do like. We don’t like President Assad. We support the fight against him but not IS which is also fighting against him.
We don’t like Iran but Iran supports the Iraqi government against IS. So, some of our friends support our enemies and some of our enemies are our friends and some of our enemies are fighting against our other enemies whom we want to lose but we don’t want our enemies who are fighting our enemies to win.
If the people we want to defeat are defeated, they might be replaced by people we like even less. And all this was started by us invading a country to drive out terrorists who weren’t actually there until we went in to drive them out.
Do you understand now?
---------------------------
Orientační překlad pro ty, kteří nemají angličtinu ve svém repertoáru:

Clear a mud (= idiom, u nás v Brně bychom to přeložili nějak jako "Jasny jak sviňa")
Jste zmatení tím, co se děje na Blízkém Východě? Dovolte, abych to vysvětlil.
Podporujeme iráckou vládu v boji proti Islámskému Státu. Nemáme rádi IS, ale IS je podporováno Saudskou Arábií, kterou rádi máme. Nemáme rádi prezidenta Assada. Podporujeme boj proti němu, ale ne IS, který proti němu také bojuje.
Nemáme rádi Írán, ale Írán podporuje iráckou vládu proti IS. Takže, někteří naši přátelé podporují naše nepřátele a někteří naši nepřátelé jsou našimi přáteli a někteří naši nepřátelé bojují proti našim jiným nepřátelům, u kterých chceme, aby prohráli, ale nechceme, aby naši nepřátelé, kteří bojují s našimi nepřáteli, vyhráli.
Pokud jsou lidé, které chceme porazit, poraženi, mohou být nahrazeni lidmi, které máme rádi ještě méně. A všechno tohle jsme začali my naší invazí do země, abychom vyhnali teroristy, kteří tam ve skutečnosti nebyli, dokud jsme tam nepřišli je vyhnat.
Teď už rozumíte?

Trvalý odkaz

Anebo to má to nejjednodušší vysvětlení a že tam někdo prostě potřebuje chaos, aby ani jedna strana nebyla ta nejsilnější a byla zatažena do permanetního boje proti něčemu a tím neměl nikdo s této oblasti sílu a vůly zajímatse o něco víc než co je u nich doma nebo maximálně u souseda od kterého chodí "bojovníci za něco".

Machiavelli teoriopraxe, popřípadě kardinál Richelié v praxi... Proč by jsi bojoval, když může nepřítel bojovat sám proti sobě a ty být ten "hodnej"co říká co se tam děje...

Trvalý odkaz

Koncem devadesátých let jsem poslouchal starého francouzského profesora a ten vysvětloval, že když Athény vyhráli nad Spartou války Peloponézu, tak je do dvacet let všichni nenáviděli, protož si začali hájit své obchodní cesty a hned řekl, že USA vyhrály studenou válku a začly si hájit obchodní cesty a dopadnou stejně.

Pak si USA zvolily za presidenta Bushe Idiota, s mentalitou člena party třídních tyranů a loutkovodiči kšeftaři se zbraněma. Když se tam objevil někdo kdo věci trochu chápal, tak mu už nemohl říct, že "tohle
nemůžeme udělat, protože Rusové..." protože Rusové měli dost starostí sami se sebou a nic komplikovanějšího BI nechápal a loutkovodičům to bylo jedno, kšeft na prvním místě.

Taky se pokračovali ve vývozu vlastního průmysl do Číny, protože supervelmoc dělá armáda, energetické zdroje, průmyslová základna a monoetnická populace. energeticky jsme závislí na SA, populaci zmlultietničťujeme čím dál víc, tak co se ještě nezbavit průmyslu.

Kdyby USA dělali politiku tím, že si budou házet kostkama, tak by na tom byli dneska líp.

Trvalý odkaz

Přesně tak. Než konsolidovaný prosperující stát, který nedělá naší politiku, tak raději zmar, chaos a boj všech proti všem. Prasečina největší.

Po Jandovi zdůvodnění nechtějte. Je to flašinetář a jeho zřizovatal do něj nainstaloval pouze válečky kde se opakuje furt dokola Putin Putin Putin, Zeman Zeman Zeman, Babiš Babiš Babiš.

Trvalý odkaz

Chaos.
Kdo ho dělí,komu prospívá?
Ani ta utečenecká tragédie,tomu napovídá,protože to stejně dojde na otevřený boj.

Trvalý odkaz

Mělo být,I ta utečenecká tragédie.
Díky za pochopení.

Trvalý odkaz

Vidím, že nejsem sám, který prokoukl v podstatě jednoduchou politiku Spojených států.
Už mnoho let má politika USA základní úkol. Udržovat ve světě napětí a lokální konflikty. Sýrie je jen jeden z mnoha států, který na tuto politiku doplatil.
Shrňme si vývoj. Sýrie byla na poměry v arabském světě, a na to jak pestrá společnost v ní žije, stabilizovaná země. Režim proto musí používat nekompromisní postupy, přesto se snažil podporovat hospodářský rozvoj, vzdělání, náboženskou svobodu.
V březnu 2011 dorazila revoluční vlna arabského jara ze severní Afriky do Sýrie. Je zřejmé, že stačí málo, stačí jen trochu popíchnout, trochu vyhecovat lidi proti režimu, a už to jede.
Až do roku 2015 Američané tvrdili, že konflikt v Sýrii nemá řešení, že válka tam bude trvat dlouhé roky. Je jasné, co to znamená. Vyčištění skladů a dobrý obchod. Dostatek zakázek na dlouhou dobu. Arabské státy mají čím platit.
A že se aktivně snažili, aby bylo co znovu obnovit, je také fakt: "Rusko obvinilo mezinárodní koalici v čele s USA z barbarského bombardování syrského města Rakka, které si vyžádalo tisíce civilních obětí. Ruské ministerstvo obrany nálety přirovnalo k americko-britským bombardováním Drážďan v roce 1945. Mezinárodní koalice uvedla, že se snažila ztráty na životech civilistů minimalizovat."
Rusové se do konfliktu vložili na jaře 2015. Během jednoho roku dokázali, že válka byla prakticky ukončená. V Astaně se sešli zástupci Sýrie, Turecka, Iránu a projednávali mírové uspořádání. Přítomní byli i někteří zástupci opozice.
A co teď, v roce 2018 ? No, samozřemě, nepřípustné, aby nám Rusové kazili kšeft ! Namátkou :
Tillerson prohlásil : "USA se nevzdají kontroly nad severní Sýrií, dokud Asad neodstoupí." A vůbec nesejde na tom, že Syrie mezinárodně uznaná země, která by si měla o svém osudu rozhodnout sama.

Trvalý odkaz

Opravdu je mi z toho všeho tak nějak na blití. Sýrie byla opravdu tím lepším co se nacházelo mezi státy na středním východě.
Dnes samozřejmě mnoho různých komentátorů píše o příčinách již sedmého roku bojů. Někdo tvrdí, že za tím stojí trasa plynovodu z Kataru, kde je společné ložisko s Iránem, někdo to bere jen jako boj o moc mezi Šíty a Sunity, jiný jen a jen připisuje vše Asadovi a jeho vražedným choutkám(stoprocentně největší úlet) a dnes dokonce nějaký přiblblý Frantík z tisku se vyjádřil ve smyslu, že jde o opravdovou genocidu Sunitů Šíty. Hňup, No samozřejmě, že těch věcí je vždy více než jedna, ale to hlavní je zájem USA o chaos a zisky pro svoje firmy. Proto je dnes těžké komentovat, kde je pravda, ve válce je nakonec tak jak je známo pravda až na posledním místě. Ale skutečnost je taková, že kdyby USA opravdu chtěla, aby vraždění skončilo a aby se začalo s obnovou země , tak by vše dělali jinak a hlavně by vypadli ze země, kde jsou jen jako okupanti. Ale to je zřejmé, že zájem o to nemají. Samozřejmě nesmíme zapomínat na Izrael, který má eminentní zájem na likvidaci Syrské republiky. Džihád který by pak vyhrál by snadněji vymlátil s přispěním demokratických západních spojenců a Saudské arábie a jiných a snad by se i podařilo zas nějak posunout svou hranici i dál do vnitrozemí Sýrie. A opravdu Izraeli se nedá věřit, to mi věřte. Takže Vidláku nepouštějte se moc do debat, teda tam, kde víte, že uspějete se zdrcující kritikou USA tak klidně , ale nikde jinde už ne.

Souhlasím.
Jen bych přidal,USA jako velký stát,je jen nástrojem tohoto chaosu.
To co vytýkáte Vidlákovi,už nejde přehlédnou,zamlčovat,když je to prokázáno už děním před první světovou válkou,druhé to samé,takže ta třetí ,co je na spadnutí,podobně.Doufejme,že přijdou Boží mlýny v čas.

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale ne, já Vidlákovi nic nevyčítám, já se ho jen snažím ochránit před hlupáky, kteří budou chválit USA kdykoliv a kdekoliv.
Dnes jsem si na Parlamentních listech přečetl rozhovor s Laudátem. No prča. Představte si, že on nazval USA zemí, kde nedostatek víry nahradili morálkou. Asi něco bude na tom přirovnání , že jeden Laudát se rovná jednotce debility.

In reply to by Hnidopich (neověřeno)

Trvalý odkaz

Díky za opravu,měl jsem napsat,že ho spíš varujete.
Zaznamenal jsem ten Laudátův výrok,ono to sedí k těm výrokům,že to chce vyměnit voliče v Čechách.
Laudát je chudák a o jeho vzdělaní lze vůbec pochybovat,ale že tito chytráci dostali od venkova přes prsty, za to co provedli venkovu,může být ještě rád,že ještě nedostal hráběma po hlavě.

In reply to by Hnidopich (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ten pán zaměňuje pojmy s dojmy. Jeho filipika proti referndu je dojemná. Rozvrat, katastrofa, sociální aspekty(!) atd. Člověk by zaplakal. Zapomíná, že v případě hipotetického raferenda, které by zřejmě přišlo na řadu po nějakém hrubě pro občany nepřijatelném kroku za strany EU, by se rozhodovalo v danném momentu o dvou špatných řešeních. Upřít občanům rozhodování v takovém momentu je nepředstavitelné.

Trvalý odkaz

Když pomineme, že každé volby jsou defacto referendem, tak vůbec úvaha ve smyslu, co v případě války, nebo popsaného vstupu USA do druhé světové války je zcestná. Referendum samozřejmě musí být nějakým způsobem regulované, tak jako jsou regulované i volby. Nejhezčí na tom všem je, že tito laudáti vykřikují něco ve smyslu ovlivňování politiky strachem (například migranty), ale jedním dechem vyvolávají strach ve společnosti co by bylo kdyby bylo. Armádu musíme mít i s částkou pro financování o výši dvou procent z HDP a vlastně proč? Vždyť ten argument je stejný, nic nám nehrozí, za sousedy máme přátele a tak proč zbrojit? No a migranty zde taky prý nemáme, tak co se bojíme? V prvním případě nám řeknou, že je potřeba se bát Rusa a v druhém případě jsme prý blbci. A právě taková argumentace je zcestná a obyčejný člověk(nevzdělaný podle Laudáta) to ale rozšifruje správně, migrant tady není, ale je za humny a pravdou je, že Německo má a bude mít velké problémy a to už nemluvíme o Francii a Švédsku. No samozřejmě, že vše je relativní a vždy záleží na samotném vývoji, i řidič, který se rozhodne řešit situaci buď brzdícím manévrem nebo přidáním plynu může už nevyhnutelnou srážku dál regulovat buď přerušením brzdění a úhybným manévrem nebo naopak. Prostě a jednoduše jak se to říká lidově. Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. V tomto smyslu mě zaujal výrok nějakého chorého mozku na Ukrajině(tam se jich ale tedy opravdu urodilo), že by Polsko mohlo mít problémy, kdyby se jeden milión a dvěstětisíc Ukrajinců v Polsku pracujících rozhodlo pozvednout klacky proti Polsku za podepsaný zákon Dudou o zákazu banderovské ideologie.. Tomu blbovi vůbec nedošlo, že velí armádě chudáků, kteří jsou rádi , že si vydělají na holé živobití a která by nejradši kdyby mohla pozvedla ty klacky právě proti takovým blbům jako je on sám. Takže ten vývoj by mohl být i opačný, zvláště když si Ukrajinci uvědomí, že ideologie se oni nenažerou a, že z ní je dobře živ jen ten chorý mozek, který si takto otevírá hubu. No a Laudát je to samé. Také ne všichni co volili Drahoše nemají strach z migrace a určitě také nesouhlasí se zvyšováním rozpočtu na armádu zvláště, když není ani co nakupovat , pakliže to nebudeme dávat na sklad.

Trvalý odkaz

Pamatuju si, že poprvé jsem o Sýrii četl na něčím blogu asi před 8 či více lety. Dotyčnej tam vyprávěl jako infomaci od známých, že jim tam jezděj cizinci jakoby v jejich jménu bojovat proti Assadovi. Doslova verbež (tj zverbovanci) z muslimský ciziny, Balkánu, Čečny, Iráku, Afgánistánu, golfu i černoši z Afriky atd. Domácí s nima neměli nic společnýho.

Pak teprve po letech se začalo v TV mluvit o nějakým konfliktu a vydávat je za hrdiny.

Trvalý odkaz

Na tehdejší masáž před vstupem do slavné EU? V reklamních blocích na všech TV bylo od rána do večera například - jak jedou naši bezdomovci na voru do Hamburgu, kde se budou mít dobře, jak naši usměvaví důchodci prožívají podzim života na plážích Itálie, Francie, Španělska proto, že si tam mohou vybírat důchod z bankomatu...
A tihle Laudáti a další herci, korytáři si nevidí na špičku nosu. Je to děs...

Trvalý odkaz

Jak je vidět,bylo to snad poslední oblbnutí naších občanů pražskou kavárnou.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.