Gulášová volba

Autor

Když dělám zabijačku, sejde se mi na ní vždycky fůra lidí. Staří kamarádi, kamarádi kamarádů, nové tváře, hosté ze vzdálené ciziny, chlapi, ženský, matky, dcerušky, dokonce i vegetariáni. Jeden můj kamarád má jaterní chorobu, kterou si uhnal návštěvou Michelinských restaurací... Když si to tak vezmu, dneska je asi v módě, že každý něco nejí. Ten nejí maso, ten nejí jen vepřové, ten se nemůže ani podívat na vnitřnosti, další z rituálních důvodů nejí krev, pak tu a tam někdo nepije kořalku, jiný zase víno a někdo nemá rád coca-colu. Jeden z nejtěžších úkolů je tedy vymyslet zabijačkový oběd. 

To víte, všichni jsou od rána na nohou, snídani spíš odbyli, protože byli zvědaví jaké to bude, pak pěkně čistili štětiny, prali střeva, nosili vodu a v poledne mají hlad jako vlci. Prasátko je v tu dobu sice už rozbourané, ovar se bude vyndavat z kotle, ale po několika hodinách krájení špeku, vypírání žaludku a míchání krve  člověka spíš přejde chuť. O zabijačce se vždycky zbaští nejvíc bábovky.

Každopádně nějaký vydatný oběd to chce. A skoro každý něco nejí nebo něco nemusí.  Když dám návštěvníkům vybrat z deseti variant, nakonec se mi sejdou dvě, které mají nejvíc příznivců. Většinou jednu preferují chlapi, zpravidla nějaký zabijačkový guláš, párky nebo sekaná, a tak. Druhé jídlo preferují  ženy a to bývá zase nějaký zeleninový vývar, čočka na kyselo, bavorské vdolečky a podobně.  Když pak dám hlasovat o těchto dvou jídlech, vyhraje to, kterých je víc. Když je víc chlapů, dojde na guláš, když je víc ženských dojde na fazolovou čalamádu. Ať už je to jakkoliv, půlka osazenstva je spokojená a druhá o maličko menší půlka je naštvaná, protože dostali něco, co se jim úplně příčí. Příště je to zase naopak. Hosté se obmění, přibude opačného pohlaví a zase je půlka nespokojená. 

Takhle nějak funguje u nás přímá volba prezidenta. dáte voličům vybrat deset jídel a ti vyberou dvě, které chutnají malé většině. A z principu to budou kandidáti, kteří jsou od sebe odlišní jako den od noci, každý má své zaryté příznivce a každý má své zaryté odpůrce. Ženská co má ráda lososa na másle těžko bude spokojená s hovězím stejkem a havíř z Ostravy se sotva bude rozplývat nad křehkým salátem s černými olivami. Kandidáti jsou výrazní, protože se nějak museli vyhoupnout nad průměr ostatních a čím jsou výraznější, tím odhodlanější jsou jejich příznivci i odpůrci. Pak dojde na druhé kolo, kde jeden z kandidátů zvítězí o kousilínek. Milovníků guláše bude trochu víc než zastánců salátu a nebo tam budou takoví,  co sice nemusí guláš, ale salát je pro ně mnohem nechutnější a tak se spokojí s gulášem.  Pak začne pětiletá hostina během které je dvacet procent lidí spokojených, protože dostali to co chtěli, dalších čtyřicet moc spokojených není, ale je to lepší než salát a ti ostatní běhají a vykřikují, že guláš není jejich jídlo. Mají pravdu, není to jejich jídlo, nikdy by si ho nedali a nevím proč bych se měl zlobit na někoho, že mu guláš nechutná. 

Samozřejmě, já nejsem tak přízemní, abych měl nespokojené hosty a stejně jako stát nejsem tak bohatý, abych dal každému na co má chuť.  Proto při výběru jídla nedělám dvoukolovou volbu, nechci mít na dvorku revoluci. Jednoduše se zeptám všech gulášistů i salátistů, jaké další jídlo by si dali, protože i ten nejzarytější Zemanista, pardon gulášista, jí kromě guláše i něco jiného. Je to sice poněkud složitější proces, musí se při něm víc mluvit s lidma a nedá se předvádět arogance moci, ale zpravidla se ukáže, že gulášisti by si dali třeba čočkovou polívku s hovězím vývarem a těm salátistkám to taky vyhovuje. Jo, nikdo není super nadšený, ale nikdo mi taky neběhá po dvoře a nevypráví na potkání, že ode mě emigruje, protože se tu nedá žít. 

Přímá volba prezidenta u nás bude vždycky budit vášně, protože nevygeneruje kandidáta na kterém se shodne většina, ale pouze kandidáta, který má nejsilnější menšinu. A čím víc kandidátů, tím menší menšina stačí na zvolení. Stačilo by lidem rozdat volební lístek, kde by každému kandidátovi přidělili známku jak ve škole podle přijatelnosti. Pravděpodobně by do druhého kola postoupili úplně jiní kandidáti než posledně. Bylo by to řešení, které by nikoho úplně neuspokojilo, ale zároveň by tu neudělalo stav jak před občanskou válkou. Každý Zemanista dokáže určit, kdo je pro něj po Zemanovi ještě přijatelný a totéž dokáže i každý Volímkarel.

Slavná prezidentská volba tedy dopadne tak, že se nad průměr zlehka vyhoupnou ti dva nejviditelnější kandidáti a z těch si budeme vybírat všichni. A když se podívám na výběr, jednoznačně mi vychází Zeman a Topolánek. A rozhodne se to na tom, který z dvou kandidátů bude pro většinu lépe nebo hůře stravitelný. 

 

Komentáře

Trvalý odkaz

Přirovnání pobavilo! Jen doufám, že jsi se sekl v odhadu Zemanova oponenta. Kdyby do ringu v druhém kole nastoupili tihle vašnostové proti sobě, tak volební lístek s radostí proženu kamny a dopřeji si volný víkend. Nicméně předvolební debatu bych si ujít nenechal :-D (jen by mi tam scházel Jirka Paroubek a Véna Klausů, ale třeba by šli za sekundanty).

Pane T, já s vaším řešením souhlasím, akorát nevím jestli "volební lístek do kamen" je to nejúčinnější.
Asi bych se tam vydal a dal neplatný lístek, případně se vzkazem MUC. Welfera ze Švejka: Polibte mi prdel... s takovýmhle výběrem. Tím se přece jen trochu vyjádřím.

(Ono by to asi dopadlo pro Zemana, Topol je velký hovado, i když zdravý. To je potom spíš o to horší.)

In reply to by Slim (neověřeno)

Trvalý odkaz

Thank you so much for providing individuals with a very special chance to check tips from this web site. It is usually so cool and also stuffed with fun for me personally and my office friends to visit your site minimum three times per week to read through the new secrets you have. Of course, we're actually astounded with the remarkable ideas served by you. Some 1 points in this article are unequivocally the most efficient we've ever had.
foamposites http://www.nikefoamposite.us.com

In reply to by Slim (neověřeno)

Trvalý odkaz

I'm commenting to let you understand of the nice experience our girl had going through the blog. She realized some things, most notably what it's like to have a marvelous teaching character to let folks just comprehend various complex subject matter. You truly surpassed visitors' desires. Thank you for producing the interesting, trusted, educational and also fun tips about your topic to Tanya.
hermes birkin http://www.hermes-birkin.us.com

Thanks for all of the efforts on this site. Betty really loves engaging in research and it is easy to see why. I notice all of the powerful method you give both useful and interesting strategies through this web site and as well increase contribution from people on this concept so our own girl has always been being taught a lot. Enjoy the rest of the new year. You're doing a fantastic job.
foamposites http://www.nikefoamposite.us.com

Trvalý odkaz

Docela i vtipné přirovnání,nebo se také říká domácí bramboračka.
Na Zlínsku to budou mít usnadněné,co nejrychleji si odbyt zabijačku,než Vám prase odveze veterinář a udělají si hostinu pro sebe.
Proto mě napadá,že někomu jde o to,zrušit malochovy,samozásobení,tak se Vidláku o tuto záležitost zajímejte a podávejte informace.

Trvalý odkaz

Když se zabíjí prase, jedná se více méně o kalamitu, neboť se vykonávají činnosti, na které nejsou aktéři v drtivé míře zvyklí nebo nemají tyto činnosti zaběhlé v povědomí.
Tudíž dochází nevyhnutelně k chaosu, mumraji a zmatkům.
Tudíž jsme to řešili jednoduše: v troubě se upekl (spíše usušil) placek z uvařených a rozšťouchaných brambor smíchaných s hrubou moukou. Jak se to jídlo jmenuje, netuším - prostě "žimiočanny placek". K tomu se podával na prkýnku čerstvý ovárek a uvařená játra.
Nenažranci si utrhli kus placku rovnou z plechu, na to flákli kus ovaru a navrch plát jatýrek. Kdo zaváhal, ten nežral. K tomu lžičku pepře a soli. A kafe, čaj, štamprle, páč v době vraždy čuníka už bývala pořádná kosa.
Komu se menu nepáčilo, vynechal jednu až tři složky nachystané krmě. Nic jiného nebylo.
A za dvacet minut marš do práce, holoto!
Přimlouvám se, aby prezidentská volba probíhala podobně. Udělat místo hradního šaška triumvirát, jako byl v Římě. Samozřejmě za třetinovou mzdu. Tím by se eliminovaly úlety spojené s opilostí faktickou i tou z moci, s pomstychtivostí, zlomyslností a spol.

požívání produktů z čuníka bylo povoleno namazat si placek máslem. A nic více. Jinak i ten "suchý" horký placek s rozpouštějícím se máslem je mňamka. Doporučuju.
A až Vidlák zmákne tuhletu fajnovost, jsem na jeho zabíjačce jako na koni. Stejně mi k němu (tomu placku) doktor nic moc navíc nedovolí.

a nehodláte riskovat životy svých nejbližších i hostů hromadnou otravou.
Z pokrmů umím opravdu perfektně uvařit pouze pytlíkový čaj, pokud ho ovšem nestihnu připálit.
V úvahu by připadal pouze roční rychlokurz přípravy placku, ovšem bez jakékoli garance bezpečného požití.
Jsem totiž tvor stvořený POUZE NA REPREZENTACI, nikoli na práci. Mám tu smůlu, že jsem nepřeučitelný levák - a můžete třikrát hádat, jestli to ze mne zkoušeli vymlátit.
Nehádejte, prohádáte. Zkoušeli. Výsledkem je fyzicky naprosto zdevastovaný a duševně rozvrácený jedinec. Tisíce úrazů vlastních i cizích, desetitisíce rozbitých předmětů, Chaplin by záviděl. Kdykoli se blížím s nataženou končetinou (kteroukoli) k nějakému předmětu, ostatní buď překotně prchají, anebo propukají v nevázané veselí (pokud si naivně myslí, že se jim nemůže nic stát) - to podle letory.

Thanks a lot for providing individuals with such a brilliant possiblity to read from here. It is always very brilliant and as well , full of a good time for me personally and my office colleagues to visit your website at the least thrice a week to see the new guides you will have. And lastly, I am actually satisfied with your outstanding creative ideas you give. Some two ideas in this post are unequivocally the best I've ever had.
curry 4 http://www.curry4.us.com

I am just writing to let you know of the remarkable encounter my cousin's child obtained viewing your blog. She mastered many issues, with the inclusion of how it is like to have an ideal giving style to let men and women really easily master specific tricky subject matter. You actually surpassed readers' expected results. Many thanks for delivering these informative, safe, educational and also unique guidance on the topic to Gloria.
roshe run http://www.rosherun.us.com

I am just commenting to make you be aware of of the incredible encounter our princess found reading your blog. She discovered many issues, with the inclusion of how it is like to possess a marvelous coaching spirit to get other people very easily fully grasp a variety of problematic matters. You undoubtedly exceeded people's desires. I appreciate you for giving such priceless, trusted, informative and even unique tips about this topic to Tanya.
kobe 9 http://www.kobesneakers.com

Targusi,
ten Váš nápad s prezidentským triumvirátem je mačetovým útokem na naši křehkou demokracii :-).

Je mi jasné, že chcete, aby prezidentský úřad skončil jako socdem poté, co také zřídil triumvirát:
Prozatím sedm procent, příště -podle toho jak vypadá "sebereflexe" úspěšných likvidátorů - bude ve vedení devět pečlivě vybraných kolektivních neschopů místo tří a socdem zanikne.

Takhle bychom brzy po Lidovém domě mohli dát do frcu i Pražský hrad pro nedostatek využití, páč by k volbě prezidenta nikdo nepřišel.

My husband and i were really peaceful that Raymond could conclude his homework through the ideas he had using your weblog. It's not at all simplistic just to happen to be making a gift of tactics which some people may have been making money from. We really take into account we have you to appreciate for that. Those illustrations you made, the easy web site menu, the friendships you can help to promote - it is most incredible, and it's really letting our son in addition to our family understand this matter is brilliant, and that's wonderfully mandatory. Thank you for everything!
curry 2 http://www.stephencurry-shoes.us.com

to je ideální stav. Aspoň nikdo z těch ha**lů neužírá. Více takových pomocníků. Nejdřív jim dát malou čočku na talíři, pak pořádnou v práci, a když je hotovo, marš domů. Vybraní jedinci mohou obdržet pochvalu před nastoupenou mordpartou, případně šálek toho nejhnusnějšího ovocného čaje (ten já k smrti nerad).

My husband and i ended up being very excited Ervin managed to complete his researching from the ideas he acquired through your weblog. It's not at all simplistic just to choose to be making a gift of information that many many people could have been trying to sell. And we figure out we have got you to appreciate for that. These illustrations you've made, the easy website navigation, the relationships you assist to engender - it's everything awesome, and it's facilitating our son in addition to us know that that issue is cool, and that is truly fundamental. Many thanks for all the pieces!
kobe 11 http://www.kobesneakers.com

I must show my appreciation to you for rescuing me from this type of condition. Because of surfing through the the net and getting proposals that were not helpful, I thought my life was done. Existing without the approaches to the issues you've sorted out by way of this guide is a serious case, and those which might have in a negative way affected my career if I had not encountered the blog. Your mastery and kindness in playing with the whole lot was crucial. I don't know what I would've done if I hadn't discovered such a thing like this. I'm able to at this time look forward to my future. Thanks a lot very much for your expert and results-oriented help. I will not think twice to suggest your web page to anybody who desires assistance on this topic.
cartier bracelet http://www.cartierbracelet.us

Thanks so much for giving everyone such a terrific possiblity to read critical reviews from this web site. It is always very terrific plus full of a lot of fun for me personally and my office friends to search your site a minimum of 3 times weekly to find out the new secrets you will have. Of course, I'm just at all times pleased for the exceptional strategies you give. Selected 3 tips in this post are basically the most impressive I've had.
kobe 9 http://www.kobesneakers.com

Thank you for your own efforts on this blog. Kate really loves doing investigations and it's really obvious why. Many of us know all about the compelling manner you render simple guidance by means of the blog and as well increase participation from some others on this article plus our own child is without a doubt becoming educated a whole lot. Have fun with the rest of the year. Your carrying out a superb job.
foamposites http://www.nikefoamposite.us.com

I wish to show my gratitude for your generosity in support of men and women that really want help with this one concept. Your real commitment to getting the solution around has been really powerful and has continually helped others just like me to achieve their aims. The warm and helpful help and advice implies a great deal to me and even further to my colleagues. Many thanks; from all of us.
hermes birkin http://www.hermes-birkin.us.com

Trvalý odkaz

Je pozoruhodné, že zatímco na zabíjačce (alespoň té Vidlákově) se objevují výrazné prvky demokracie ,
v demokracii(alespoň té české) se projevují čím dál tím zřetelnější prvky zabíjačky.

(Přemýšlím, jestli je to konečně hentá konvergence, co o ní kdysi mluvil tuším Brzezinski.)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

I have to point out my appreciation for your kind-heartedness for people who must have guidance on in this question. Your special dedication to passing the solution all over has been exceptionally valuable and has specifically enabled guys and women like me to get to their endeavors. The informative help entails a great deal to me and additionally to my mates. Thanks a ton; from all of us.
baseball jerseys http://www.mlbjerseys.us.org

Trvalý odkaz

Až se Vidlákovy podávky globalizují nebo aspoň visegradizují, trvám na tom, abych se v polské mutaci Kydů jmenoval Placek asfaltowy !

In reply to by Admirál (neověřeno)

Trvalý odkaz

Admirále,
Šiklové bychom měli být vděčni.
Důležité je, že se ve svém pokročilém věku stále a vytrvale s někým mýlí a je v tom důsledná.
Takové lidi plotit zlotem!

Jsou vyhledávanými experty, o kterých se zmiňuje už autor nesmrtelných Zákonů doktora Parkinsona:
Každý veoducí pracovník touží mít alespoň jednoho takového profesionálního mýliče ve svém týmu. Pokud se mýlí důsledně a neomylně, stačí vždy udělat přesný opak toho co mýlič doporučuje a máte vystaráno.

Navíc konkrétně Šiklová svými odsudky spolehlivě přihrává Zemanovi hlasy váhajících. Její kydy jsou přesným opakem polibku smrti, jsou to polibky života.

I když, popravdě řečeno - než líbat Šiklovou, to rači ten polibek smrti od někoho méně eklhaftózního.

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

nebo zapravdu? Průměrně jednou za každý rok svého úřadování mi dal Zeman důvod už ho příště nevolit a vzhledem ke skladbě soupeřů po vzoru vlka model 2013 velebně zůstat doma (nebo po vzoru Piláta si velebně umýt ruce, s nehodícím se naložte jak umíte). Nicméně přesně tyhle momenty mě posílají k volbám znovu. Vím, že se nesčítají ucpané nosy ani pozdvihnutá obočí ani ukazováčky dokonce ani prostředníčky, jeden každý platný hlas je (ve finále) přísně binární. Ale nechci v sobotu volebního finále sedět jako na trní a co 20 vteřin mačkat F5 na stránce ČSÚ s obavou, jestli to už velký města zase překlopily do ... nebo bude náskok z venkova a "venkova" stačit a zároven vědět, že jsem se dopoledne velebně povznesl.

Já bych navrhoval,nejdřív uvádět výsledky voleb z Prahy.
V tom je ten fígl,že v sčítacím mumraji je možnost vložit úplně jiný výsledek.

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

I precisely needed to appreciate you yet again. I'm not certain what I might have tried in the absence of the type of tricks shared by you about this theme. It had been an absolute challenging crisis for me, but taking note of this well-written strategy you resolved it forced me to cry with contentment. Now i'm happy for the help and thus believe you realize what a powerful job you have been putting in teaching some other people using a site. I am sure you haven't got to know any of us.
falcons jersey http://www.atlantafalconsjerseys.us

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

ona spáchala to intelektuální harakiri veřejně, tudíž chce z toho něco mít a tak dál kecá na veřejnosti nesmysle. Měli by s ní její soudruzi provést personální pohovor - měl by začínat v jejím případě klasickým úvodem do tématu jak to tak pěkně uměl putimský strážmistr Flanderka, praprůkopník personálních pohovorů:

"Bábo, může být, že to Váš pitomý rozum nechápe..."

Thank you for all your effort on this website. Debby takes pleasure in carrying out internet research and it's obvious why. My spouse and i know all about the dynamic tactic you give efficient steps through this web site and therefore attract response from other ones on that area of interest so our own daughter is undoubtedly starting to learn so much. Have fun with the rest of the year. You're carrying out a tremendous job.
tom ford glasses http://www.tomford-sunglasses.us.com

In reply to by Admirál (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ona i redaktorka toho povídání Renata Kalenská je dáreček. Utekla z Lidovek před Burešem, ale svoji mentální výbavu stihla nacpat do kufru.
Máme život plný jednosměrek.
Hlasovat v referendu lze o vstupu někam (někdy), ale zásadně ne o vystoupení odkudkoliv. Zpátky ni krok v čele s paní Šiklovou!
Jeden druh jednosměrek mám rád - piji stále lepší a lepší víno, a couvat se fakt nedá! Laskavý čtenář této myšlenky si můj poznatek může transformovat třeba do klobás a tak všelijak jinak.

In reply to by Admirál (neověřeno)

Trvalý odkaz

To je její přezdívka z dob studií. Je toho plný internet, že to ani není tajemství.

Obdivuju drzost té ženské mluvit o morálce a někoho hodnotit.

I have to express my appreciation to this writer for rescuing me from this particular crisis. Just after exploring throughout the internet and obtaining advice which were not helpful, I thought my entire life was well over. Existing devoid of the approaches to the problems you've fixed by way of your good review is a serious case, as well as the ones that could have adversely affected my career if I had not encountered your web site. Your good know-how and kindness in taking care of every part was valuable. I don't know what I would have done if I had not come upon such a stuff like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for your impressive and sensible help. I won't be reluctant to suggest your site to anyone who will need recommendations on this issue.
hermes birkin http://www.birkinbag.us.com

In reply to by Admirál (neověřeno)

Trvalý odkaz

I precisely desired to appreciate you once more. I'm not certain the things that I would've done in the absence of those suggestions discussed by you regarding that field. Completely was a very frightful dilemma in my opinion, but encountering a new skilled fashion you dealt with that forced me to weep for gladness. I'm grateful for your support and then wish you are aware of a great job that you are accomplishing educating others through the use of your blog. Most likely you've never got to know any of us.
michael kors http://www.michael--korsoutlet.us.org

Trvalý odkaz

Martine V.,
osobně preferuji když mi někdo dává zapravdu.
Dát někomu za pravdu mi připadá jako něco jako dát mu za uši.
"Řekl jsem mu pravdu - a on mi za pravdu dal po hubě". :-)

Mým životním údělem je spíš dostávat za pravdu, pokud mi někdo dá zapravdu, je to pro mne ctí a národním svátkem.

Ale pozor - nejsem certifikovaný lingvista a možná by mi v Ústavu pro jazyk český nedali zapravdu, nýbrž nakopali kostrč, ať už za pravdu nebo za nepravdu.

I simply wanted to thank you so much once again. I'm not certain what I would have followed in the absence of the entire suggestions discussed by you about this theme. It was a very difficult dilemma in my circumstances, however , taking a look at the specialized strategy you dealt with the issue took me to weep over joy. I'm happier for this assistance and even have high hopes you really know what a great job that you are providing instructing others through your site. I am certain you have never got to know all of us.
chrome hearts http://www.chrome-hearts.us.org

Trvalý odkaz

I truly wanted to post a simple word to be able to say thanks to you for all of the fabulous guidelines you are sharing on this site. My time intensive internet lookup has at the end of the day been honored with wonderful concept to talk about with my partners. I 'd repeat that many of us website visitors are truly lucky to dwell in a really good place with so many outstanding individuals with interesting hints. I feel rather grateful to have used your site and look forward to really more awesome moments reading here. Thanks once again for a lot of things.
hermes birkin http://www.birkinbag.us.com

Trvalý odkaz

My spouse and i felt quite cheerful when Michael could complete his research by way of the precious recommendations he received from your web page. It is now and again perplexing to just be offering concepts which some people could have been trying to sell. And now we figure out we need you to give thanks to because of that. Those illustrations you made, the easy web site menu, the relationships you can aid to instill - it's everything powerful, and it's really facilitating our son in addition to the family feel that that concept is amusing, and that is highly important. Thank you for the whole thing!
kobe 11 http://www.kobesneakers.com

Trvalý odkaz

I wish to show my respect for your kind-heartedness giving support to those individuals that require help with the content. Your very own commitment to getting the message throughout became unbelievably informative and have truly enabled others much like me to achieve their dreams. Your entire warm and friendly advice denotes a lot to me and a whole lot more to my office workers. Best wishes; from everyone of us.
nhl jerseys http://www.nhljerseys.us.org

Trvalý odkaz

Thanks a lot for providing individuals with an extremely superb possiblity to read articles and blog posts from this web site. It's usually so pleasurable and full of a great time for me personally and my office friends to search your web site a minimum of three times every week to study the fresh issues you will have. Of course, we're usually pleased with your spectacular tactics you give. Certain 2 areas in this posting are undoubtedly the most impressive we've had.
kobe 9 http://www.kobesneakers.com

Trvalý odkaz

I am writing to make you understand what a impressive encounter my friend's princess gained studying your web page. She discovered so many pieces, not to mention what it's like to have an excellent helping mindset to let many others very easily fully grasp several grueling subject matter. You really surpassed people's expectations. Thanks for giving those warm and helpful, trustworthy, explanatory and also easy tips about that topic to Emily.
hermes birkin http://www.birkinbag.us.com

Trvalý odkaz

My wife and i were excited Peter could deal with his homework out of the precious recommendations he got out of your weblog. It is now and again perplexing to just happen to be making a gift of hints which often other people may have been trying to sell. And we also realize we have got the writer to thank for this. The illustrations you've made, the simple site navigation, the relationships you will help to instill - it's got most remarkable, and it is leading our son and the family reason why the subject matter is exciting, and that is particularly essential. Thanks for everything!
curry 3 http://www.stephencurry-shoes.us.com

Trvalý odkaz

I抦 impressed, I have to say. Really not often do I encounter a blog that抯 each educative and entertaining, and let me let you know, you've got hit the nail on the head. Your idea is excellent; the issue is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I'm very completely happy that I stumbled throughout this in my search for something regarding this.
patriots jersey http://www.patriotsjerseys.us.com

Trvalý odkaz

Throw three points isn't the whole garage everyday work, and don't forget, Stephen curry is this team in assists in addition to steals, he averaged 6. 7 assists inside regular season, 14 inside league and the playoffs <a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> is averaging 9. 3 assists because the league the first! Let's imagine images, 40 minutes per game inside Treasury, attack launched a multitude of times, there are always some ball he wasn't from the outside, but the ball inside, attracted a twice... What will happen next? There was a man they can tell you the response, <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> he called clay -- Thompson, from the fantastic state warriors, he made in 2010 211 3-pointers, finished third in the league, and that 211 3-pointers, 68 comes from the assists of Stephen curry.

12-13 time of year to contrast the storage and ray Allen throughout '05 -' 06 - Allen into 269 3-pointers, and he or she is the Seattle supersonics. That year, Allen's 269 associated with 653 three-point shots, shot 41. 2%, as Stephen -- 272 of 600 pictures in his Arsenal, up to 45. 3%; That yr, Alan ball attack develop 3 ratio is less than a quarter, compared using 38. 6% in data bank; That year, Allen's assists the phone number 3. 7, less compared to Treasury for three facilitates. So the outline, the image of your alternative 3-pointers hand decrease the garage outline: he not just completed the sharpshooter background, his teammates for his / her creation of free-throw prospects into; He will also look for opportunities while doing so, through the ball state-of-the-art, stopped for no allows 3-pointer of shots. Moreover, he also can move assists, "create" another glass pitcher - clay - Thompson! Not merely can catch vote, will likely urgent stopped, can generate more opportunities to others, this star, unique! I am <a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> afraid, just use "striker" two words are actually unable to define Stephen curry, also need to be in with some sort of "great" rhetoric.

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com>nike air more uptempo</a> <a href=http://www.nikesockracer.com>nike sock racer</a> <a href=http://www.pumafenty.us.com>puma fenty</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.kyrie2.us>kyrie 2</a> <a href=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com>Lebron James Shoes</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas football cleats</a> <a href=http://www.cristianoronaldocr7.us>Cristiano Ronaldo CR7</a> <a href=http://www.kyrie1.us>kyrie 1</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.calvinklein-underwear.us.com>calvin klein underwear</a> <a href=http://www.kyrie3shoes.com>kyrie shoes 3</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.kyrie-4.org>nike kyrie 4</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.adidasboostyeezy.us.com>adidas yeezy boost</a> <a href=http://www.birkenstocksandals.us>birkenstock sandals</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5 shoes</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.vanssk8hi.us>vans sk8 hi</a> <a href=http://www.kobe--shoes.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.nikecr7.com>Nike CR7</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5</a> <a href=http://www.airmax270.us>air max 270</a> <a href=http://www.vibram.us.com>vibram</a&gt; <a href=http://www.kobebryantshoes.us.com>kobe bryant shoes</a> <a href=http://www.vansshoes.us.com>vans shoes</a> <a href=http://www.airjordan32.us>air jordan 32</a> <a href=http://www.pgshoes.com>pg shoes</a> <a href=http://www.nike-mercurial.us>nike mercurial</a> <a href=http://www.stephencurry--shoes.us.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.nikeepicreact.us.com>nike epic react</a> <a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> <a href=http://www.kyrie--4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.kyrie-3.com>kyrie 3</a> <a href=http://www.nikehuarache.org>nike huarache</a> <a href=http://www.adidasiniki.us.com>adidas iniki</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron shoes</a> <a href=http://www.stephencurryjersey.us>stephen curry jersey</a> <a href=http://www.kyrie3.com>kyire 3</a> <a href=http://www.adidasboost.us.com>adidas boost</a> <a href=http://www.pumarihannacreepers.us>puma rihanna creepers</a> <a href=http://www.nikehyperdunk.us.com>nike hyperdunk</a> <a href=http://www.nikeepicreactflyknit.us>nike epic react</a> <a href=http://www.nikezoomvaporflyelite.us>nike zoom vaporfly elite</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.nikevapormaxshoes.us.com>nike vapormax</a> <a href=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com>adidas yeezy outlet</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd runner</a> <a href=http://www.kd-10.com>kd 10</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.nikesoccercleats.us.com>Nike Soccer Cleats</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikefree.us.com>nike free</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.nikepg2.us>nike pg 2</a> <a href=http://www.kobe11.org>kobe 11</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike air vapormax</a> <a href=http://www.ultraboostshoes.us.com>adidas ultra boost</a> <a href=http://www.curryshoes.us>curry shoes</a> <a href=http://www.airmax90.us>air max 90</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.airforce-1.us>air force 1</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.kyrie4.us.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.us.com>Lebron soldier 11</a> <a href=http://www.nikepegasus35.com>Nike Pegasus 35</a> <a href=http://www.underarmourshoes.us.com>under armour shoes</a> <a href=http://www.jordanretro.us.com>jordan retro</a> <a href=http://www.lebron-14.us>nike lebron 14</a> <a href=http://www.kd-11.us>kd 11</a> <a href=http://www.adidaszxflux.us.com>adidas zx flux</a> <a href=http://www.kd11.org>nike kd 11</a> <a href=http://www.mizunoshoes.us.com>mizuno shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com>kyrie irving basketball shoes</a> <a href=http://www.kyrie-irvingshoes.com>nike kyrie shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.lebronshoes.us.com>nike lebron shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us.com>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.adidaseqt.us.com>adidas eqt</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a>

Trvalý odkaz

Finals last season, Arsenal's performance <a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> is not very ideal, although the info well, but the efficiency is just not high, and his rear pass error, defensive irvine was created key 3 points are getting to be a "black spots" second, apparently, in hope that within this to prove himself.

Absolutely no, after the opening, the three points in the database and didn't reach two shots, on the contrary, the knight about three points would hit quite a few over there. Garage or concentrate on defense, he para which include lebron, Irwin, JR., have been people already, also have got successful prevention.

In driving, did well in this Treasury, the ball to your teammate are fed appropriately, but Mr Chu in several opportunity attack. 04 seconds left in the first quarter, garage dribble on the frontcourt, rhythm, but he's confident the take a few steps away from the three-point line and it's really necessary to make <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> actions, the ball! This is additionally the warriors in the 1st 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances around the right side of the bottom again in a 3 details!

It is worth mentioning that the opening, the garage suitable arm was wearing the black gear, it is additionally because his right elbow within the game before the old injury features a relapse, however, with the sport, he has to lose protective devices. Gear, it appears, has affected the take care of, before he took off after i feel much better.

Inside against lebron James, the defense is performing very well in his or her Arsenal, but after he was lebron was an adolescent knocked out, the referee offers <a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> blown the garage blocking foul, garage on the floor is various, make action towards referee said lebron elbow.

In breakthrough, garage is usually a difficult moves, lots of people all the approach up his defense, such as lebron, but Treasury first in many dazzling dribble move Thompson, immediately after air and rival impact cases, the hard to be able to score.

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.curry2.com>curry 2</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.nikehyperdunk.us.com>nike hyperdunk</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas football cleats</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.kyrie-4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.curry-5.us.com>curry 5</a> <a href=http://www.cristianoronaldocr7.us>Nike CR7</a> <a href=http://www.kyrie-4.org>nike kyrie 4</a> <a href=http://www.calvinklein-underwear.us.com>calvin klein</a> <a href=http://www.jordanretro.us.com>jordan retro</a> <a href=http://www.vibram.us.com>vibram fivefingers</a> <a href=http://www.kobe--shoes.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.nikefree.us.com>nike free</a> <a href=http://www.kyrie3.com>kyire 3</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.kobebryantshoes.us.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.kd11.org>kd 11 shoes</a> <a href=http://www.nikeepicreact.us.com>nike epic react</a> <a href=http://www.ultraboostshoes.us.com>ultra boost shoes</a> <a href=http://www.nikeairmax97.us.com>nike air max 97</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.kobebryantjersey.us>kobe bryant jersey</a> <a href=http://www.stephencurryjersey.us>stephen curry jersey</a> <a href=http://www.stephencurry-shoes.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com>adidas yeezy</a> <a href=http://www.adidaseqt.us.com>adidas eqt</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.org>lebron soldier 11</a> <a href=http://www.lebron-14.us>nike lebron 14</a> <a href=http://www.kyrie--4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.mizunoshoes.us.com>mizuno shoes</a> <a href=http://www.kyrie3.us>nike kyrie 3</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a> <a href=http://www.nikepg2.us>nike pg 2</a> <a href=http://www.nike-mercurial.us>nike mercurial</a> <a href=http://www.airmax90.us>air max 90</a> <a href=http://www.nikevapormaxshoes.us.com>nike vapormax shoes</a> <a href=http://www.kyrie2.us>kyrie 2</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.com>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.nikeairmax270.us.com>air max 270</a> <a href=http://www.yeezy--boost.us.com>yeezy boost</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.us.com>Lebron soldier 11</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14 shoes</a> <a href=http://www.nikeairpresto.us.com>nike air presto</a> <a href=http://www.adidasiniki.us.com>adidas iniki</a> <a href=http://www.kd-10.com>kd 10</a> <a href=http://www.lebron-james-shoes.us.com>lebron james shoes</a> <a href=http://www.hardenvol2.org>james harden vol 2</a> <a href=http://www.yeezyshoes.us.com>yeezy shoes</a> <a href=http://www.kyrie4.us.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.kyrie3shoes.com>kyrie 3 shoes</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.pumafenty.us.com>puma fenty</a> <a href=http://www.kyrie1.us>kyrie 1</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.pumasuede.us.com>puma suede</a> <a href=http://www.adidascrazyexplosive.us.com>adidas crazy explosive</a> <a href=http://www.kd-11.us>kd 11</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.airforce-1.us>nike air force 1</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com>nike air more uptempo</a> <a href=http://www.vanssk8hi.us>vans sk8 hi</a> <a href=http://www.stephencurry--shoes.us.com>curry shoes</a> <a href=http://www.kyrie-irvingshoes.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikeepicreactflyknit.us>nike epic react flyknit</a> <a href=http://www.hand-spinner.us>hand spinner</a> <a href=http://www.pumafentyslides.us>puma fenty slides</a> <a href=http://www.vansshoes.us.com>vans shoes</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.johnwallshoes.us.com>john wall shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike vapormax</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron james shoes</a> <a href=http://www.adidasultraboost4.com>adidas ultra boost 4</a> <a href=http://www.adidaszxflux.us.com>adidas zx flux</a> <a href=http://www.michaeljordanshoes.us>michael jordan shoes</a> <a href=http://www.kobe11.org>kobe 11</a> <a href=http://www.nikehuarache.org>nike huarache</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.nikesoccercleats.us.com>Nike Soccer Cleats</a>

Trvalý odkaz

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.