Hnůj vs.hnojivo - živočišná výroba

Autor
Štítky

Když už jsem věnoval tolik času kydama o hnoji, hnojivech a rostlinné výrobě, pojďme si ještě krátce říci něco o výrobě živočišné. A protože sám chovám slepice a prasata, zaměřím se především právě na tento aspekt. Krávy si necháme na jindy. 

Vezmu to od konce. Prase dnes dosahuje jateční váhy kolem 120ti kg. Dnešní poptávka vyžaduje libové, neprorostlé maso a prase ho na svém těle dokáže udělat zhruba 60 - 70kg právě při celkové hmotnosti 120 kg. Další růst už je především tuk. Dvousetkilové prase pak má třeba o pět kilo masa víc než to stodvacetikilové a zbytek je sádlo. A protože nikdo dneska na sádle ani nevaří ani nesmaží, na chleba si ho nemaže (promiňte ale musím - blbí pražáci neví co je dobré) a tak jde prase na jatka zhruba v šesti, sedmi měsících věku při jateční hmotnosti kousek nad metrák. 

Za kilo živé váhy platí jatka okolo 35ti Kč. Za celé jateční prase tak chovatel dostane 4.200,- Kč. A teď počítejte se mnou... Musí koupit sele nebo ho vypiplat ve vlastní porodně, musí krmit chovnou svini, zaplatit inseminační dávku, musí to sele vykastrovat, musí ho šest měsíců krmit, musí ho někde ustájit, musí mu zajistit alespoň nějakou veterinární péči, musí mu svítit, v létě chladit, v zimě topit a musí ho dopravit na jatka. Pak musí nějak zpracovat a uložit kejdu, zachytit močůvku zaplatit odpisy, daně...  To všechno za 4.200 Kč  a ideálně aby něco zbylo na zisk. Ať jsem to doma počítal jak počítal a vymýšlel jak vymýšlel, vždycky mi finanční rozvaha vyšla  v mínusu. A dotace? Jen na investice... v nejlepším případě na 60% nákladů stavby haly, skladu, chlíva a tak... 

Tohle je hlavní chovatelův boj. Ziskovost při těchto cenách. V podstatě prohraná záležitost. Kdo má alespoň trochu ánung jaké jsou dneska ceny měl by přijít k prvnímu chovateli prasat, nasát vzduch z jeho prasečáku a uklonit se mu hluboko k zemi a zamumlat něco o hospodářském kouzelnictví. Až budete mít příležitost k nějaké prasečí exkurzi a budete zhnuseni smradem, nevyhovujícími podmínkami a neubráníte se dojmu z koncentráku, tak to vidíte správně. Proč? protože cena. Kdyby chovatel odmítl, neodmítnou Poláci,kteří mají DPH ze zemědělské výroby jen 3%, nedomítnou Němci či Holanďané, co mají velkolepé dotace na každém kilu masa a tak dále... 

Opět, aby se na tom dalo vydělat, musí se to dělat stejně jak ve škodovce... Obrovská hala, hromada robotických udělátek, sledování krmení, přírůstků, řešení problémů (likvidací každého nestandardního kusu), všechno očipované, ta nejdokonalejší krmiva přesně na míru roční i denní době, dneska už dokonce na míru každému praseti - tenhle žral míň, tak pročistit uhlím, tenhle žere moc, tak ubrat, krmítka co jsou naprosto individualizovaná... 

A šlechtitelství... Rychlý růst má přednost před vším. Každý den se počítá, prase musí vyrůst co nejrychleji a protože chemická továrna v těle je pořád stejná, pomůžeme tomu uměle pomocí hormonů, minerálů a dalších podpůrných prostředků. Teď mě neberte za slovo, nejsem biolog, ale představte si to asi tak, že v praseti vyroste svalové vlákno z bílkoviny a protože té bílkoviny není dost, je slabé, ale hned roste další... Pak máte v supermarketu sice pěknou kýtu, ale vlastně je to takový bílkovinový polystyen. Je to prázdné, protože příroda to líp neumí. Je sice možné vyšlechtit rychlý růst, ale žaludek a střeva jsou pořád stejné a tak to přerůstá samo sebe, ale tak nějak  naprázdno. 

S kuřetem je to stejné, jen mnohem rychlejší. Kuře dneska žije 25 dní  a jde na jatka. Za tu dobu vyroste na zhruba dvě kila živé váhy. A opět je to váha prázdná, vodnatá, protože sice jsme zvládli přírůstky, ale při takovém fofru by to kuře potřebovalo dvě volata a žaludky. A ptám se proč? Protože cena. 

Já doma to dělám jinak... selátko koupím pětadvacetikilové tak za dva tisíce. Pak ho nechám žít zhruba dvakrát až třikrát tak dlouho než ve velkochovu. Necpu ho sójou, nemusím vymýšlet přesný podíl lysinu do žrádla (má na starosti štěpení potravy), potřebu vápníku řeším mlékem a potřebu vitamínů bramborami. A po těch sedmi až devíti měsících mám někdy prase stokilové a někdy dvousetpadesátikilové. Záleží na nátuře čuníka a jeho skutečném apetitu. Prasátko je sice ve chlívku, ale na slámě, má šrot podle chuti pořád v krmítku a každý den dostane hrnec brambor.  Osobně za den musím prasatům věnovat asi půl hodiny života. Pokud mám dvě, což je tak průměr, věnuju jim za jejich život u mě asi 120 hodin práce. Kdybych to měl vykazovat a danit a vzal bych si mizerné dvě stovky za hodinu, tak mě každé prase na mé práci stojí dvanáct tisíc. S náklady na krmení, slámu, veterináře a další služby a službičky by mě prase stálo asi devatenáct tisíc korun. Já to samozřejmě mám jako koníček, úděl i životní poslání a tak jen zaplatím sele, krmení a veterináře, což je dohromady asi šest tisíc. Tyhle peníze musím někde vydělat, abych mohl mít prase. Práce je zdarma. 

A teď se ptám -  kdo z vás by byl ochoten platit za bio maso takovou sumu? Kdo z vás je ochoten dát za sedmdesát kilo masa devatenáct tisíc? Kdybych měl těch prasat deset, stáhl bych jejich cenu tak na čtrnáct tisíc za kus... Kdo by dal za kilo plecka či kýty dvě stovky? A ne jednorázově, jako chuťovku, ale pravidelně a běžně? Jistě, moje prase má mnohem hustší maso(najíte se z menšího řízku), protože rostlo dvakrát tak dlouho, není načichlé tím smradem z prasečáku, nemá stres, nedostává antibiotika a jeho kejda je stoprocentně využívána do půdy. Ale náklady jsou dvojnásobné. S kuřetem je to zrovna tak. Když necháme žít brojler dva měsíce, bude to super pták s krásným žluťoučkým hustým masíčkem. Ale dáte za něj tři stovky? 

Pokud někdo z vás takový je, bez problémů si najdete svého dodavatele bio vepřů, bio krůt, bio kuřat i bio mléka.  I já bych vás okamžitě vyslyšel  a domluvil se s vámi.  Vy ostatní můžete přejít na vegetariánství či veganství a nebo prostě vezmete zavděk strojovou výrobou. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Trvalý odkaz

Tak já kupuju docela pravidelně kuřata a někdy i králíky (mimo vynikajícího jogurtu) z Farmy rodiny Němcových, která je v Netíně na Vysočině.

Němcovi mají pojízdné prodejny a zajíždějí pravidelně do Brna. Za kuře od nich, které má něco tak kolem cca 2,3 kg zaplatím opravdu ty tři stovky. Ale kdo ochutná tohle kuře, tak pak už nemůže jíst jakékoliv kuře z marketů. Ten rozdíl je propastný. No a když jsem třeba chtěla mít pro těhotnou snachu obzvláště zaručenou kvalitu, tak jsem si přímo s paní Němcovou po telefonu pár dnů dopředu domluvila zcela čerstvé kuře s určitou váhou a paní Němcová mi to pak nechala poslat s tou pojízdnou prodejnou do Brna.

Takže ano, já dám za kvalitní kuře tři stovky.

V Brně by ti spousta mladých rodin s malýma děckama urvala ruce, kdybys například uměl dodávat domácí vajíčka od slepiček, které mají prokazatelně svobodný volný výběh v trávě (a nejsou stresované v klecích se zářivkama) a mají dostatek přírodního žrádla na zobání.

Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Perfektní,to nemá chybu,sice tomu ještě chybí doplnění,ale už z tohoto důvodu,je nutno vystoupit z EU.
Dlužím odpověď Admírálovi,právě i z tohoto důvodu musí být Babiš pod přísnou kontrolou ve vládě.

Pane zemědělče, A. Babiš z EU nevystoupí. A není ani nikdo jiný, kdo by to dnes dovedl. Maximum možného v dnešní době je nepřijmout euro. Nemusíme ale zoufat, EU se rozpadne sama ekonomicky a tak vystoupí všichni najednou.

Trvalý odkaz

je v tomto souvětí: "Opět, aby se na tom dalo vydělat, musí se to dělat stejně jak ve škodovce... Obrovská hala, hromada robotických udělátek,"

Dnes nemůže vyrazit podnikat (nejen v živočišné výrobě) jen tak někdo, žádná holá prdel totiž nikdy nebude mít na investice, které by zajistily přesně jak píše Vidlák ekonomickou návratnost.

Všechny holé prdele jsou tímto způsobem odstaveny od možnosti vstoupit do podnikání s reálným předpokladem nějakého profitu (opakuji, platí nejemn pro živočišnou výrobu). Nanejvýš mohou věc provozovat jako pololegální koníček s rizikem střetu s úřadem, protože nebude plnit spustu zákonných poviností.

S tím souvisí - Někdy minulý týden jse mimiděk v televizi shlédl "Kluci v akci". S kluky tam byly dvě holky z nějaké neziskovky, kterou trápí plytvání (vyhazování) jídla. Přinesly s sebou nějaké recepty, podle nichž kluci vařily a na čemž se mělo demonstrovat, co se dá všecho ještě sežrat. Nebudu hodnotit, zda se to dá sežrat nebo nedá (ta čokoládová zemlbába ze ztvrdlého chlaba - nic moc), ale zarazilo mě, že se holky nevydaly tím směrem, který se nejvíc nabízí - totiž zbytky zkrmit.

V nedávné minulosti měli lidé nejen na venkově nějakou tu slepici a králíka a ti spolehlivě zlikvidivali zbytky jídla, které i při tehdejím větším šetření s jídlem vznikaly. To je dnes minulost a zbytky nejsou pro velkovýrobu z více důvodů zajímavé. Je pro ně ekonomičtější krmit standartizovaným sajrajtem a vyrábět tak standartizovanou levnou nekvalitu.

Je sice logické a přirozené, že se člověk s pudem sebezáchovy hrozí při pohledu na plýtvání s potravinami a považuje to za velký hřích, ale ekonomická logika velkovýrobců nad touto logikou snadno vítězí.

In reply to by Admirál (neověřeno)

Trvalý odkaz

chovatele na prodej proste nemuzou delat. Jednak kvuli hygiene (protoze by jim veterinar musel ocejchovat kazdou dodavku zbytku, coz by stalo vic, nez cerstve krmivo), jednak kvuli logistice. Dovedete si predstavit, na kolik by vas prisel pravidelny svoz tupytlicku tampytlicku zbytku od uvedomelych rodi?

In reply to by Vojnov (neověřeno)

Trvalý odkaz

jak píšu, celý systém ekonomizace velkovýroby nás dotlačil do absurdit ala hlava XXII. Zbytky se nedají zkrmit, sežerte si to sami, jak nás nabádají ty dámy z neziskovky.

In reply to by Admirál (neověřeno)

Trvalý odkaz

Admirále,

myslím si, že systém drahých kontrol a investic je přichystán na míru západoevropskému zemědělci, ale už ne středoevropskému nebo východoevropskému. Prostě výše investic má odradit od vstupu na trh tam, kde by se dalo konkurovat cenou práce.
Co se týká zbytků a rozmařilosti - většinou je to z důvodu, že potraviny také méně vydrží. Dvakrát přepálený chleba z pece vydržel bez problému 14 dní, chleba ze zmraženého polotovaru vydrží pár dní.

Trvalý odkaz

Před lety jsem četl zajímavý článek o tom, jak se prudce zvyšuje koncentrace škodlivin v každém vyšším stupni potravního řetězce.

Příklad: ve vodě byl nějaký nerozložitelný chemický sajrajt, ale je ho tam tak mizivé množství, že ta voda je pitná, ba vhodná i pro kojence.

Ve vodě plavaly rybky a žraly fytoplankton v oné vodě žijící. Plankton v sobě koncentroval onen sajrajt, takže jej měl v těle řekněme desetinásobnou koncentraci než byla ve vodě. Rybky, které jej žraly, však už měly ke konci svého života koncentraci zhruba stonásobnou oproti vodě. Furt jakžtakž dobrý, v normě, jejich maso žádné bio, ale maso ve velkochovech je na tom hůř.

Jenže přišly štiky - a živily se pár let těmi opravdu mírně kontaminovanými
rybkami, které by byly stále bez problému jedlé pro člověka. Pro ně také - jenže ony predátorky nežraly celý život nic jiného.

Takže ?
Štičí maso mělo až TŘÍTISÍCKRÁT vyšší koncentraci onoho sajrajtu, než jaká byla ve vodě...

A teď si představte, že na břehu onoho jezera s pitnou vodou sedí úspěšný rybář coby vrcholový predátor a žere každý týden se svými vnoučky onen masový koncentrát chemického sajrajtu, jímž se stalo maso štik, plujících v TÉMĚŘ čisté vodě.

Zemře velmi pravděpodobně na rakovinu...
V jeho játrech bude smrtelně nebezpečná koncentrace... Kdyby odkázal své tělo deratizační firmě, mohly by se jeho vnitřnostmi hubit krysy.
Ale nedoporučoval bych to. Krysy by mohl sežrat nějaký dravec, stal by se ještě jedovatějším než člověk, chcípl by za letu, dopadl na pole biozemědělce, rozložil se, vycucla by ho svými kořeny biozelenina...

Trvalý odkaz

Máš pravdu Vidláku, že továrnám na maso nemůžeš při klasickém, tedy z mého pohledu normálním hospodaření konkurovat.
Když hospodaříš klasicky, máš jak píšeš zdravé jídlo (Bio), ale za moc peněz. Dnešní doba je tak (blbě) nastavena.
Lidi ve městě nemají úniku, lidi na vesnici se naučili že je pohodlnější jídlo (maso) kupovat než pěstovat. Re-klama je v tom podporuje.
Přitom pokud by se vrátili třeba jen k těm slepicím a zelenině na zahrádce, zkrmili by zbytky které vyhazují a dělali by alespoň trochu pro svoje zdraví. Vynechali by nějaký přiblblý seriál v TV a měli by na to i dost času.
Dovedu si představit ve městě v paneláku na balkoně 2 slepice. Odpadu moc nevyprodukují a měly by se lépe než v klecovém chovu.
Já mám na zahradě na trávě 15 slepic, zásobují mojí rodinu a přebytky nechávám kamarádovi. ( 3Kč za vejce) Ty přebytky mi zaplatí krmení pro všechny slepicce. Když nepočítám práci, mám pro sebe vejce zadarmo.
Kamarád má prasnici čínského prasete. Na jaře měl 8 selátek. Jedno v létě urožnili, ostatní jdou touhle dobou jak on říká do Světla (zabít)
Živé váhy můžou mít okolo 60 Kg, prodává je stažené, vyvržené a rozporcované za 100 Kg. Dvě si nechá pro sebe, ostatní jsou už od léta zamluvené. Zaplatí mu to krmení pro všechny a ještě mu zbyde. Věnuje jim také přes půlhodiny denně.
Prodávat přebytky se ale může i nevyplácet. Jinému kamarádovi se na zahrádce hodně urodilo, tak co nesnědli, zavařili. Pak si dali inzerát, že něco odprodají. Přijeli dvě sympatické zájemkyně, pár lahví zavařenin si koupili a pak vytáhli průkazky inspekce.
Chtěli aby jim ukázali v podstatě profesionální zařízení jaké mají na hygienu v továrnách. (sterilní prostředí, záchod pro personál.............)
Kamarádova žena byla nakonec ráda když je ubrečela aby nemuseli platit pokutu pro pár flašek okurek.
Na inzerát už nikdy nic prodávat nebudou.
Tož tak.

s tím BIO, pokud tím myslíte bez zdraví nebezpečných látek. Jak píše A. holub, jak se nějaký ten sajrajt dostane do potravního řetězce, těžko ho z něj dostat a dostane se vám i do toho hýčkaného domácího chovu.

Samozřejmě je to po stránce kvality o nějaký ten level výš. Jak říkám, jsou ty slepice, prasata, králící atd. doma chovaní to oproti velkochovům jiný druh.

Trvalý odkaz

Přesně tak,ten řetězec slučování škodlivých látek se stupňuje,takže se stupňuje i nárůst rakoviny.
Znám osobně dva případy,že mají zákaz podávat dětem kuřecí maso.Proto i ty velkochovy jsou zdrojem toho nárůstu škodlivin v mase.
To je problém,těch malých chovatelů,farmářů to nezachrání,ale aspoň jak píše Maneca,když je možnost takto si koupit kvalitní maso,vřele doporučuji.

Trvalý odkaz

Vidláku, a co by bylo vhodné chovat pro člověka záhumenkáře? Ještě za 1. republiky byly velmi oblíbené prodeje půdy po cca. 2000 m2. Otec pracoval v továrně, matka byla doma a obstarávala kozu, někdy jedno prase, něco králíků a slepic. Co je nejvhodnější chovat?

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Z toho co jsi vypsal slepice.
Prase smrdí a pokud sousedi nebyli zvyklí, tak je nasereš. Jasně když čistíš, tak nesmrdí tolik, ale dneska má každej nosánek...
Králíky, pochybuju, že máš čas chodit na sena, abys měl čím krmit. A pak očkování atd. je taky otravné, ale nutné a někdyto vychcípá i přes očkování...
Někdo dneska na jaře nasadí ovečky a na podzim má plnej mražák. Asi dnes lepší verze než králíci, ale peněžně vůči koupenýmu masu stejně jak píše Vidlák...
Pokud chceš mít zajištěno jídlo, které má vyvážené složení (minerály, vitamíny atd.), tak 5-6stromů jedlých kaštanů, ale to je rada tak pro vegoše...

Holt, jak píše vidlák, vše se točí okolo toho, že se pak nemáš čas dívat na televizu nebo nemáš možnost jet na dovolenou, zvíře musíš krmit každej den a když nejsi v několika generačním bydlení nebo souseda na kterýho je spolehnutí, že bude ochoten makat na tvým zdarma...

Znal jsem pár chovatelů, kteří chovali králíky i na chatě. Jednou za týden dali seno, voda doplňována automaticky z napáječky s velkým sudem, do něj trochu octa. Na seno si zjednali traktor k posekání, obrácení i svázání do balíků.
A jedlé kaštany jsou možná vhodné na jižní Moravu, ještě snesitelné na Hané a v Polabí, ale jinde? Nebyly by lepší vlašské ořechy?

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak já ti naznačil jenom směr a že chov není jenom nakrmit a napojit (viz králici, znamenají i sena, když nemáš automatiku, tak denní krmení atd.)
Ideál je zajít za nějakým sousedem co chová a zeptat se ho co vše musí. Na fóru ti můžu dát jenom směr, ale i tak můžeš být v situaci, kdy prase pro tebe bude výhodnější jak slepice i když jsem psal opak...

Kaštan roste i jinde než jižní morava, asi na sumave, kde je i -40 zmrzne, ale myslím, že do -30 vydrží v pohodě. Jasně, u znojma asi bude víc plodů a dřív než u svitav. A lepší vlašské ořechy? Já bych řekl, že lepší je zasadit oboje a k tomu pár dalších věcí, jako šípky, třešně, švestky apod. Nepíšu jabloně, protože o ty se musíš fakt starat. A nemít toho hodně, žere to čas...

Ale vše je o tom jaké máš zdroje, pak můžeš sednou a pokecat s někým z blízka, aby poradil, protože ani tak ti neřekne (a ne schválně) vše a musíš mít možnost se zeptat, ale nakonec stejně musíš přejít na systém, kdy použiješ selské rozum (a dost často platí, že blbej sedlák má lepší úrodu jak chytrák co kombinuje, když to teda není už systém, kde odměřuješ každej gram dusíku apod., ale jenom takové to domácí hospodaření).

Trvalý odkaz

Přátelé, článek a všechny příspěvky jsou zásadní a podnětné, však okolnosti mi daly zakusit v tematu blízkém úkol připravit dlouho vymodlené kohouty ku spotřebě. Ptáci dodáni po roce od objednání, běhali po dvorku asi 7 měsíců. Cena přátelská. Dále již bez ornamentů.
Recept jsem dostal ve Francii před mnoha lety, kohout na víně. Můj první český pokus trumfl ten francouzský, první můj pták běhal po dvorku tchánů víc než dva roky, nikdo mu nepomáhal, to se nedalo pokazit. Další tvorba ovlivněna jakostí materiálu, nic moc, dneska se ani nepokouším z produkce superdomů. Hadry v omáčce.
Sobota. Vidlákovo prase. Fotrákův kohout.
Recept jsem připraven bezúplatně poskytnout zájemcům prošlým Vidlákovým filtrem.

Trvalý odkaz

Především od Asf. Holuba očekávám reakci, že jsem se ženil po dvouleté známosti. Byly to roky čtyři.
Nízký můj příspěvek, nízký můj přípodotek.

In reply to by fotrák (neověřeno)

Trvalý odkaz

Čtyřletá známost na jedné straně nestačí k nalezení případných záručních vad nevěsty, na druhé straně v dnešní době čtyři roky způsobí morální zastarání téže.

Co se týče pětiapůlletých (počítám-li správně)kohoutů na víně, doporučuji předem zasyrova nastrouhat, vložit do papiňáku, zalít vínem a teprve pak vařit.
Jsou totiž většinou tužší stářím a mají běhy zocelené během za slepicemi (v mládí) a zdrháním před sexuchtivými slepicemi (ve stáří).

Trvalý odkaz

je klietkový chov sliepok od 1992 zakázaný. Chovy musia byť registrované. Všeobecne sa zákony o chovoch čítajú ako rozprávka.
Napr.:"Hühner sind soziale Tiere und müssen so gehalten werden, dass sie ihr natürliches Verhalten zeigen können." Sliepky sú sociálne zvieratá a musia mať v chove také podmienky, aby mohli svoju prirodzenosť žiť.
"Wer Schweine hält, muss über deren Bedürfnisse und Verhalten Bescheid wissen. Er ist verantwortlich, dass die Tiere gesund bleiben und die Tierschutzvorschriften eingehalten werden."
Kto chová prasatá, musí poznať ich potreby a chovanie. On je zodpovedný, že zvieratá ostanú zdravé a predpisy o ochrane zvierat sa dodržujú.
https://www.blv.admin.ch/blv/de/home/tiere/tierschutz/nutztierhaltung.h…
Bio podiel v CH rastie, sú tu rôzne bio známky, prísne, aj menej prísne, ceny rôzne vysoké a mnohí Švajčiari tie ceny zaplatia. Veľmi tu nepočuť to typicky české:"Aj tak je to všetko ojeb, hnoja v noci, chcú na nás len zarábať, nie som blbý."
"Der Biolandbau erhielt im letzten Jahr einen kräftigen Schub: 386 Betriebe haben sich per 1. Januar 2017 neu bei Bio Suisse angemeldet - so viele wie seit den 90er Jahren nicht mehr. Aktuell arbeiten 6'144 Produzenten nach den Richtlinien von Bio Suisse. Diese bewirtschaften rund 140'000 Hektar Land, das entspricht einem Anteil von 13,4 Prozent an der gesamten Landwirtschaftlichen Nutzfläche.
Auch der Biomarkt nimmt weiter Fahrt auf: Das Marktwachstum liegt 2016 bei 7,8 % (2015: 5,2 %), der Umsatz steht mit 2,505 Milliarden Franken bei einer neuen Bestmarke (2015: 2,323 Mrd. CHF) und der Anteil am Lebensmittelmarkt macht einen Satz auf 8,4 %. (2015: 7,7 %). In der Westschweiz sind Umsatz und Marktanteil überdurchschnittlich gewachsen.
Die Konsumentinnen und Konsumenten entscheiden sich also immer mehr für Bio und übernehmen damit Verantwortung für einen nachhaltigen Umgang mit der Umwelt. Die Hälfte kauft täglich oder mehrmals wöchentlich biologische Produkte. Pro Kopf waren das 299 Franken (2015: 280 CHF). Damit ist die Schweiz Weltmeisterin im Biokonsum."
https://www.bio-suisse.ch/de/bioinzahlen.php

Trvalý odkaz

Jako malá jsem jezdila k babičce na vesnici (Jindřichohradecko). Měla jednu kravku, kozu, prase, králíky, slepice, kachny a husy. Viděla jsem vyrůstat kůzlátka (bývala většinou dvě), kuřátka, kachňátka a housata. Kravka byla na mléko, koza také, pašík se na zimu zabíjel, drůbeží mláďata a kůzlata se většinou zabíjela před létem (na pouť - velká akce na vsi). K tomu ještě byli u babičky vždycky kočky a pak pes. Pamatuji, když naši babičku přemluvili, aby už dala kravku a kozu pryč, přestala chovat kachny a husy. Zůstali slepice, králíci, kočky a pes. Babička měla louku, kousek pole, kus lesa. Měla tedy vlastní trávu, seno, zrno, brambory. Neznala dovolenou, cestování. Byť malé hospodářství nedovolilo se vzdálit na víc než dva, tři dny. Po takhle krátkou dobu se vždy našli ochotní sousedé, co jí zastoupili. Déle to nikdy nezkoušela - říkala, že je to její hospodářství a její práce.
Dnes na té samé vsi už nepotkáte venku slepici, husu, kachnu, ba dokonce ani volně pobíhajícího psa. Dle místní vyhlášky všechna domácí zvířata se nesmí po vsi volně pohybovat, psi musí být na vodítku a mít i košík. Nové domy, které vyrostly po okraji vesnice už ani nemají prostor pro chov drobného zvířectva, navíc noví majitelé většinou ani nemají zájem cokoli chovat.
Strýc mi říkal, že dokonce místní starosta dost často řeší "oznámení" nových obyvatel na starousedlíky, co ještě nějaké chovy doma mají. Jedná se o oznámení typu - kohout je moc hlasitý a kokrhá brzo ráno i o víkendu, prase souseda "smrdí" až na jejich pozemek, včely souseda dokonce zalétávají na jejich zahradu apod.
Zvláštní však je, že většina novousedlíků má celkem dost dobrý přehled o tom, kdo z chovatelů a pěstitelů má jaké přebytky, kdo je ochoten odprodat to, co nespotřebuje - tady jsou hodně rádi za možnost odkoupit "poctivá, domácí" vejce, za doma odchovaného králíka...
Naše babičky a dědové nepřemýšleli nad tím, jak moc je to práce. Prostě takhle žili a víc neřešili. Bylo normální, že na vesnici byla většina lidí potravinově hodně soběstačných. Každý druhý víkend se napekl chleba z vlastní mouky - zrno z vlastního pole umlel místní mlynář. Na zahradě měla zeleninu, ovoce. Do lesa se chodilo na borůvky, maliny, houby. Všechno se zavařovalo, nakládalo, sušilo, dělaly se marmelády, sirupy.ít
My jsme vyrostli ve městech, chodili do kin, tancovat, bavit se.. Nemám dnešním mladým za zlé, že nechtějí žít životem našich babiček a dědů. Jen je pak těžké vzdychat nad tím, jak se někdo má, když si sám doma odchová a vypěstuje potravu a nemusí nakupovat v supermarketech.
V Praze funguje systém "bedýnek", za které jsem moc ráda. Nakupuji od pěstitelů a chovatelů. Jsem za tuto možnost vděčná. Do supermarketů však chodím nakupovat také. Taková je doba. Jen konstatuji, nestěžuji si.

Trvalý odkaz

http://www.michael-kors-outlet.org.uk/, http://www.rosherun-shoes.us/, http://www.cheap-mlbjerseys.us.com/, http://www.coachoutletonlinemall.com/, http://ravens.nfl-jerseys.org/, http://www.converses-outlet.com/, http://www.jackets-thenorthface.com/, http://www.burberrys-handbags.com.co/, http://www.michaelkors.so/, http://www.north-face-jackets.org.uk/, http://www.oakleysunglasses-lrc.com/, http://patriots.nfl-jerseys.org/, http://www.nikerosherun.com.de/, http://www.chrome-heartoutlet.com/, http://www.skechers-shoesoutlet.com/, http://chargers.nfl-jerseys.org/, http://www.tommyhilfigers.co.nl/, http://www.chiflatironhair.us.com/, http://bucks.nba-jersey.com/, http://clippers.nba-jersey.com/, http://www.rayban-sunglasses.fr/, http://www.beatsbydrdrephone.com/, http://www.stone-islandestore.com/, http://azcardinals.nfl-jerseys.org/, http://www.nike-rosherun.co.nl/, http://suns.nba-jersey.com/, http://www.dsquared2s.com/, http://www.hermesbagsoutlet.com/, http://www.outlet-michaelkors.us.org/, http://www.rolexwatch-outlet.com/, http://www.soccershoes.us.com/, http://giants.nfl-jerseys.org/, http://www.nhl-jerseys.com/, http://www.nikeair-max.ca/, http://www.bottega-venetasoutlet.com/, http://buccaneers.nfl-jerseys.org/, http://www.nike-shoes.co/, http://www.oakleysoutlet.com.co/, http://www.the-northface.ca/, http://www.nfljerseys-sale.com/, http://www.oakleys-sunglass.com.co/, http://www.beatsheadphone.in.net/, http://www.barbour-jackets.us.com/, http://bills.nfl-jerseys.org/, http://www.cheap-raybansoutlet.com.co/, http://www.adidas-shoes.es/, http://www.hollister.com.se/, http://www.raybans-outlet.net.co/, http://www.coach-outlet.net.in/, http://pistons.nba-jersey.com/, http://www.newbalance-canada.ca/, http://www.polo-ralphlaurens.us.com/, http://www.pulseraspandora.com.es/, http://www.ferragamo.net.co/, http://www.pradas.com.de/, http://www.montrespaschers.fr/, http://www.celinefactory.com/, http://www.outlet-michaelkors.com/, http://www.cheapnhljerseys.us.com/, http://www.rayban-wear.co.uk/, http://www.burberoutlet.co.uk/, http://www.barbours-factory.com/, http://www.australia-oakleysunglasses.com/, http://www.barboursjackets.com/, http://www.swarovskis-sale.co.uk/, http://www.thenorth-face.com.co/, http://www.timberland-shoes.com.co/, http://www.oakley-sbocco.it/, http://www.michaelkorsoutlet.online/, http://www.nike-mercurial.com/, http://www.giuseppezanotti.com.co/, http://www.cheappandora-charms.co.uk/, http://coach.euro-us.net/, http://www.vans-shoesoutlet.co.uk/, http://www.nikefreerun-shoes.co.uk/, http://www.watches-omega.com/, http://www.tommyhilfigers.de/, http://49ers.nfl-jerseys.org/, http://www.adidasshoes.com.se/, http://www.cheap-watches.in.net/, http://www.mcm-backpacks.com.co/, http://www.nike-maxshoes.fr/, http://www.adidassuper-star.de/, http://www.coach-outlets.net.co/, http://pelicans.nba-jersey.com/, http://nuggets.nba-jersey.com/, http://mavericks.nba-jersey.com/, http://www.nike-shoesoutlet.co.uk/, http://www.coachblackfriday.com/, http://www.ralphlauren-canada.ca/, http://www.hollister-outlet.com/, http://www.iphone-cases.net/, http://www.cheap-iphonecases.com/, http://warriors.nba-jersey.com/, http://www.thomassabos-jewelrys.co.uk/, http://www.bottega-bags.com/, http://coachoutlet.euro-us.net/, http://www.burbagsoutlet.com/, http://www.oakleys-online.com.co/, http://www.raybans-outlet.cc/, http://www.michael-korsbags.com.co/, http://www.mcm-handbags.com.co/, http://packers.nfl-jerseys.org/, http://www.nike-shoesoutlet.us.org/, http://www.reeboks.com.de/, http://www.ray-bans.net.co/, http://www.fidgetspinner.us.com/, http://www.replica-handbags.com.co/, http://www.christian-louboutins.us.com/, http://www.raybans-outlet.com.co/, http://www.newbalanceschuhe.com.de/, http://celtics.nba-jersey.com/, http://www.horlogesrolexs.co.nl/, http://raiders.nfl-jerseys.org/, http://www.outlet-true-religion.com/, http://www.montblancpences.com/, http://www.laurenralphs-outlet.co.uk/, http://www.coachfactory.cc/, http://www.raybans.com.de/, http://www.ralphs-laurenspolos.com/, http://www.canada-michaelkors.ca/, http://rayban.black-friday.vip/, http://www.mizuno-running.net/, http://www.outletonline-michael-kors.co.uk/, http://browns.nfl-jerseys.org/, http://www.zcoachoutlet.com/, http://www.vibram--fivefingers.com/, http://www.burberry-storevip.com/, http://www.puma-shoes.de/, http://www.longchamps-bags.us.com/, http://www.jewelrys-swarovski.com/, http://www.salomonshoes.com.de/, http://www.designer-handbags.store/, http://www.jerseys-store.com/, http://www.oakley-outlet.fr/, http://www.hugo-boss.com.co/, http://www.ferragamos.us.com/, http://www.hollister-clothings-store.com/, http://www.juicy-coutureoutlet.com/, http://michaelkors.euro-us.net/, http://www.rolex-watches.us.com/, http://www.outlet-mkors.com/, http://www.converse-schuhe.com.de/, http://www.calvin-klein.com.co/, http://www.outletonline-ralphlauren.com/, http://www.airmax2015.net/, http://www.woolrich-jackets.com/, http://www.nike-airmaxsc.co.uk/, http://www.raybans-cher.fr/, http://www.adidas-schuheonline.de/, http://www.retrojordan-shoes.com/, http://www.nike-store.com.de/, http://www.raybanoutlet.ca/, http://hornets.nba-jersey.com/, http://www.omegas-relojes.es/, http://timberwolves.nba-jersey.com/, http://www.under-armouroutlet.com/, http://www.oakleys.com.de/, http://www.airmax-90.com/, http://www.soccershoes-outlet.com/, http://www.ralph-lauren-polos.us.org/, http://www.watch-rolex.co.uk/, http://www.vansshoes-outlet.com/, http://seahawks.nfl-jerseys.org/, http://www.outlet-toryburch.com/, http://www.babylisspros.com/, http://www.cheapomega-watches.com/, http://www.birkenstockshoes.com.de/, http://www.tommy-hilfigers.com.co/, http://www.outlet-burberry-bags.com/, http://www.bcbg-canada.ca/, http://www.ralphlaurens.com.de/, http://redskins.nfl-jerseys.org/, http://www.outlet-toryburchshoes.com/, http://www.christian-louboutin.jp.net/, http://www.burberrys-outletstore.com/, http://www.armani-outlet.com/, http://www.cc-beanies.us.com/, http://www.nike-paschers.fr/, http://eagles.nfl-jerseys.org/, http://www.cheap-michaelkors.com.co/, http://jazz.nba-jersey.com/, http://raptors.nba-jersey.com/, http://www.marcjacobs-outlet.com/, http://www.raybansasses.com/, http://www.burberryoutlet-sale.net.co/, http://www.coach-factory.com.co/, http://www.ralphs-laurenpolos.co.uk/, http://www.supra-footwear.net/, http://www.nikeshoes-canada.ca/, http://www.polos-ralphlauren.com.co/, http://lakers.nba-jersey.com/, http://www.raybans.org.es/, http://www.adidas-shoes.ca/, http://www.burberbags.co.uk/, http://www.nike-shoes.com.se/, http://www.rolex-watchescanada.ca/, http://www.barbour.in.net/, http://www.michaelkors.co.nl/, http://www.ralphlauren.mex.com/, http://www.beatsbydre.com.co/, http://www.christianlouboutinoutlet.net.co/, http://vikings.nfl-jerseys.org/, http://pacers.nba-jersey.com/, http://www.timberlandboots-outlet.com/, http://www.rayban-sunglasses.co/, http://www.truereligions.net/, http://www.ralph-laurens-outlet.com/, http://www.poloralphlauren.com.de/, http://www.coachfactory.shop/, http://www.marc-jacobs.us.com/, http://www.michael-korsukpurse.co.uk/, http://www.cheap-juicycouture.com/, http://www.longchamp-outlet.com.co/, http://bulls.nba-jersey.com/, http://oakley.black-friday.vip/, http://www.northfacejackets.fr/, http://www.raybans-outlet.co.nl/, http://chiefs.nfl-jerseys.org/, http://www.tracksuits.com.co/, http://www.the-northfacejackets.net.co/, http://www.nike-free-runs.de/, http://www.christian-louboutinshoesoutlet.com/, http://colts.nfl-jerseys.org/, http://www.jordan.com.de/, http://www.cheapshoes.net.co/, http://www.softballbats-sale.com/, http://www.kate-spades.net/, http://www.jimmychoos-shoes.com/, http://heat.nba-jersey.com/, http://www.nike-airmaxs.fr/, http://www.hermesoutlet.shop/, http://www.hollisterclothingcanada.ca/, http://www.converse-shoes.net/, http://www.oakleys-frames.com/, http://rams.nfl-jerseys.org/, http://www.converse-shoes-outlet.com/, http://www.michael-kors.net.co/, http://www.ralphlauren-au.com/, http://www.versace-outletonline.com/, http://www.oakleys.org.es/, http://www.adidas-shoes.co.nl/, http://www.outlets-polo.com/, http://www.uhren-stores.de/, http://www.christian-louboutin-shoes.com/, http://www.coachoutlet-online.com.co/, http://bengals.nfl-jerseys.org/, http://www.nikeairforce.com.de/, http://www.nike-free5.com/, http://www.the-northface.com.de/, http://www.coach-factoryoutlet.net.co/, http://www.ray-bansoutlet.com.co/, http://www.michael-kors-bags.us.org/, http://www.coachoutlet-usa.com/, http://www.birkenstocks.com.de/, http://www.chiflatiron-hair.com/, http://www.mcmbackpacks.com.co/, http://www.birkenstock.net.in/, http://www.crystals-swarovskis.com/, http://www.ferragamos.co.uk/, http://www.air-maxschoenen.co.nl/, http://www.mcm-handbags.org/, http://www.long-champ-outlet.com/, http://www.true-religions.com/, http://www.air-huaracheshoes.co.uk/, http://www.vansschuhe.com.de/, http://www.timberland-boots.com.co/, http://www.hollister-clothings.us.com/, http://www.nike-factory.com.co/, http://www.pandora-jewelry.top/, http://www.nike-free-runs.com/, http://www.swarovskijewellery-au.com/, http://www.coach-outlet.store/, http://longchamp.black-friday.vip/, http://www.co-aol.com/, http://www.cheap-jerseys.mex.com/, http://www.airjordans-shoes.com/, http://jets.nfl-jerseys.org/, http://www.louboutinshoes.jp.net/, http://www.skechers-outlet.com/, http://www.north-face.com.co/, http://saints.nfl-jerseys.org/, http://www.nba-jersey.com/, http://www.michaelkors.com.de/, http://magic.nba-jersey.com/, http://www.outlet-pumashoes.com/, http://www.coach-outletonline.ca/, http://falcons.nfl-jerseys.org/, http://www.michael-kors.cc/, http://www.nike-skos.com/, http://www.katespades.com.co/, http://www.thomas-sabos.com.de/, http://www.mk-com.com/, http://titans.nfl-jerseys.org/, http://www.cheap-nike-shoes.com/, http://www.australia-michaelkors.com/, http://dolphins.nfl-jerseys.org/, http://www.airmax.com.se/, http://www.ralph-laurenpolos.co.uk/, http://www.jordan-retros.com/, http://www.soccers-shoes.us.com/, http://www.fendi-outlet.in.net/, http://www.skechers-canada.ca/, http://trailblazers.nba-jersey.com/, http://www.nba-shoes.com/, http://www.nfl-jerseys.org/, http://michaelkors.black-friday.vip/, http://www.burberryoutletonline.com.de/, http://hawks.nba-jersey.com/, http://www.tommy-hilfigers.de/, http://www.new-balanceoutlet.org/, http://www.mlb-jerseys.org/, http://www.pandorajewellery-au.com/, http://kings.nba-jersey.com/, http://www.eccoshoesoutlet.com/, http://www.ralph-lauren-uk.co.uk/, http://www.lacosteoutlet.com.co/, http://www.nikeairmax-australia.com/, http://www.michaelkorsoutlet.se/, http://www.north-faceoutletjacket.com/, http://www.philipp-pleins.com/, http://www.jimmychoo-shoes.com/, http://www.outlet-ralphlaurenpolo.com/, http://www.hogans.com.de/, http://www.tommyhilfigerca.ca/, http://www.polosoutlet-store.com/, http://www.philipppleins.com/, http://jaguars.nfl-jerseys.org/, http://cavaliers.nba-jersey.com/, http://cowboys.nfl-jerseys.org/, http://www.burberbags.com/, http://www.swarovski-canada.ca/, http://www.tommy-hilfigers.net.co/, http://www.michael-kors.com.es/, http://www.hoodies-factory.com/, http://rockets.nba-jersey.com/, http://www.outlet-ralphlaurens.com/, http://spurs.nba-jersey.com/, http://www.new-balanceshoes.es/, http://www.raybansbocco.it/, http://www.nikeairmax.com.de/, http://www.oakley-sunglassessale.com.co/, http://www.nikefreeshoes-inc.co.uk/, http://www.dsquared2-outlet.com/, http://www.true-religionsoutlet.com/, http://www.versaceoutlet.us.com/, http://texans.nfl-jerseys.org/, http://www.outlet-rayban.co.uk/, http://www.nike-shoesoutlet.com/, http://www.rosherun-shoes.co.uk/, http://www.nike-airmax.com.de/, http://www.raybans-glasses.com.co/, http://www.cheap-baseballbats.us/, http://www.oakleys-sunglasses.mex.com/, http://wizards.nba-jersey.com/, http://www.the-northface-online.com/, http://thunder.nba-jersey.com/, http://broncos.nfl-jerseys.org/, http://www.swarovskionlineshop.com.de/, http://www.outlet-pradabags.com/, http://www.michaels-korsoutlet.com/, http://www.instylers.us/, http://www.beats-by-dre.com.co/, http://www.pandora-jewelry.com.de/, http://www.asicsoutlet.com.co/, http://www.designer-handbagsoutlet.us.com/, http://www.christian-louboutins.com/, http://www.ed-hardy.us.com/, http://www.burberrys-outletonline.in.net/, http://www.eyeglassesinsale.com/, http://76ers.nba-jersey.com/, http://www.nike-airmax.com.co/, http://www.clothes-outlet-store.com/, http://www.barbours.us.com/, http://www.outlet-michaelkors-online.com/, http://www.nikeshoes.org.es/, http://www.levis-jeansoutlet.com/, http://www.hermes-birkinoutlet.com/, http://www.mbt-outlet.com/, http://www.jeans-truereligion.com/, http://www.outelt-ralphlauren.co.uk/, http://www.nikerosherun.com.co/, http://www.outlet-tommy-hilfiger.com/, http://www.oakleys-outlets.net/, http://www.nikeair-max.es/, http://www.outlet-pradas.com/, http://www.long-champ.com.de/, http://knicks.nba-jersey.com/, http://www.prada-shoes.us.org/, http://www.michael-korsoutletonline.com.co/, http://bears.nfl-jerseys.org/, http://www.burberry-outlets.ca/, http://grizzlies.nba-jersey.com/, http://www.salvatore-ferragamos.com/, http://www.bcbg-dresses.net/, http://www.pandora-charmscanada.ca/, http://www.fred-perry.org.uk/, http://www.kate-spadebags.com/, http://www.nike-rosherun.com.es/, http://www.outletburberrybags.com/, http://steelers.nfl-jerseys.org/, http://lions.nfl-jerseys.org/, http://www.oakleysunglasses-canada.ca/, http://www.new-balanceshoes.com/, http://www.cheap-jerseys.com.co/, http://www.supra-footwears.com/, http://www.fitflop-outlet.com/, http://www.long-champhandbags.com/, http://www.air-huarache-shoes.co.uk/, http://www.okglassesale.com/, http://www.airjordanshoes.com.co/, http://www.scarpe-hoganshoes.it/, http://www.givenchy.com.co/, http://www.rolexwatchesforsale.us.com/, http://www.adidas-store.net/, http://www.hoganshoes.org.uk/, http://www.reebok-shoes.co.uk/, http://www.long-champ.com.co/, http://www.nike-shoes.co.nl/, http://www.christianlouboutin-shoes.ca/, http://www.lonchamp.us.com/, http://www.outlet-pradahandbags.com/, http://www.hollister-store.com.co.co/, http://www.timberlandspaschere.fr/, http://www.salvatoreferragamo.us.com/, http://www.coachsoutletonline.in.net/, http://www.jerseys.net.in/, http://www.oakleys-sunglasses.com.co/, http://nets.nba-jersey.com/, http://www.basketballshoes.com.co/, http://www.ok-em.com/, http://www.air-yeezyshoes.com/, http://www.airmax-shoes.com/, http://www.fredperrypolos.co.uk/, http://www.danskoshoes.in.net/, http://www.ralphlauren-polos.com.co/, http://www.sunglasses-oakleys.com.co/, http://www.michaelkors-ins.com/, http://www.nike-shoes.cc/, http://www.valentino-shoesoutlet.us.com/, http://www.giuseppes-zanottishoes.com/, http://www.handbagsoutlet.in.net/, http://www.cheap-jordans.com.co/, http://www.michaelkorsoutlet.mex.com/, http://panthers.nfl-jerseys.org/, http://www.nike-shoes.com.co/, http://www.asicsoutlet.net/, http://www.oakley-outletonline.com.co/, http://www.adidas-shoesoutlet.com/, http://www.outlet-true-religion.us.org/, http://www.nike-huarache.co.nl/, http://www.nikeshoes.de/, http://www.nike-shoesstore.com/, http://www.mcm-bagsoutlet.com/, http://www.oakestore.com/, http://www.hollisteronlineshop.com.de/

Trvalý odkaz

<a href="http://viagraeoverseas.ru/">best over the counter viagra substitute</a> <a href="http://tadalafil20mgebestprice.ru/">mambo 36 tadalafil 20 mg</a> <a href="http://buycialiswithouteprescription.ru/">cialis without prescription</a> <a href="http://viagraecanadiense.ru/">cheap viagra online canadian pharmacy</a> <a href="http://canadianpharmacynoeprescription.ru/">canadian pharmacy no prescription</a> <a href="http://medsfromeindia.ru/">generic viagra india 100mg</a> <a href="http://canadianehealth.ru/">Canadian Pharmacy Online no script</a> <a href="http://genericacialis20mg.ru/">comprare cialis generico in farmacia</a> <a href="http://healthymanviagraereviews.ru/">healthy man viagra reviews</a> <a href="http://maxiforteonline.ru/">maxifort online</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://canadianipharmacies.ru/">canada pharmacy</a> <a href="http://primateneimistcanada.ru/">Order primatene mist inhaler online</a> <a href="http://levitra20mgibestprice.ru/">generic levitra no prescription</a> <a href="http://accessrxprescriptionidrugs.ru/">real viagra online without prescription</a> <a href="http://viagra6freeisample.ru/">free viagra sample before buying</a> <a href="http://medicationswithoutiprescription.ru/">best price ed medications</a> <a href="http://kwikimed.ru/">online pharmacy</a> <a href="http://usaviagraiprices.ru/">viagra usa without a prescription</a> <a href="http://overnightcialisidelivery.ru/">overnight cialis canada</a> <a href="http://overnightcialisiinus.ru/">cialis on sale in usa</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://blackcialis.net/">cialis black</a> <a href="http://buyingclomidonline.com/">buy clomid without prescription uk</a> <a href="http://canadacialis.net/">cialis super active canada buy </a> <a href="http://canadianhealthandcaremallreviews.net/">canadian health and care pharmacy</a> <a href="http://canadianpharcharmy.net/">canadian pharmacy</a> <a href="http://canadianpharmaciesmailorder.net/">canadian pharmacy generic viagra</a> <a href="http://canadianpharmacyonlinemeds.com/">Canadian Pharmacy Online</a> <a href="http://canadianpharmacyonlinemeds.net/">approved canadian pharmacies online</a> <a href="http://canadianpharmacyonlinenoscript.com/">canadian pharmacy online no script</a> <a href="http://cialischeapcanada.net/">cialis online cheap</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://viagraioverseas.ru/">viagra online</a> <a href="http://tadalafil20mgibestprice.ru/">20 mg tadalafil best price</a> <a href="http://buycialiswithoutiprescription.ru/">buy cialis</a> <a href="http://viagraicanadiense.ru/">viagra buy in canada</a> <a href="http://canadianpharmacynoiprescription.ru/">Canadian Pharmacy </a> <a href="http://medsfromiindia.ru/">best india viagra and price</a> <a href="http://canadianihealth.ru/">Canadian Online Pharmacy</a> <a href="http://genericicialis20mg.ru/">low cost cialis generic</a> <a href="http://healthymanviagraireviews.ru/">rayh health care viagra</a> <a href="http:// maxifortionline.ru/">maxifort zimax mexico</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://cialisonlinecheapest.net/">buy cheap cialis discount online</a> <a href="http://healthymaleviagra.net/">healthy men viagra</a> <a href="http://healthymanviagraoffer.net/">healthy man complaints</a> <a href="http://lowestpriceviagra100mg.net/">viagra 100 mg best price</a> <a href="http://northwestpharmacycanada.net/">north american pharmacy</a> <a href="http://rhineinccialis.net/">rhine inc pharmacy</a> <a href="http://rhineincindia.com/">rhine inc pharmacy</a> <a href="http://thecanadianhealthandcaremall.net/">canadian health and care pharmacy</a> <a href="http://torontodrugstore.net/">canadian pharmacy clonidine</a> <a href="http://viagra100mgbestprice.net/">best prices for prescription viagra</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://buyingnizagaraonline.com/">nizagara online canadian</a> <a href="http://canadianprednisone.com/">prednisone no script canadian</a> <a href="http://lowestpriceviagra100mg.com/">best rx online viagra generic</a> <a href="http://onlineviagraprescription.com/">viagra no script</a> <a href="http://viagra100mgbestprice.com/">price of viagra 100mg walmart</a> <a href="http://overnightviagradelivery.com/">viagra overnight delivery</a> <a href="http://canadianpharmacyuk.com/">canadian pharmacy cialis</a> <a href="http://viagrasamplesfrompfizer.com/">viagra samples</a> <a href="http://pfizerbrandviagra.com/">pfizer viagra online canada pharmacy</a> <a href="http://rosaimpexpvtltd.com/">rosa impex pvt ltd</a>

Trvalý odkaz
Trvalý odkaz

<a href="http://fastviagra.net/">brand viagra with fast delivery</a> <a href="http://cialisorderbymail.com/">order page buy cialis usa</a> <a href="http://pfizerbrandviagra.net/">pfizer viagra online australia</a> <a href="http://canadianpharmaciesmailorder.com/">canadianpharmaciesmailorder.co…; <a href="http://maxifortzimax100mg.com/">maxifort</a&gt; <a href="http://genericviagraonlinepharmacy365.com/">Here genericviagraonlinepharmacy365.com</a> <a href="http://orderviagratc.com/">how to buy viagra online</a> <a href="http://canadiancialisb6cheap.com/">canadian pharmacy cialis 20mg</a> <a href="http://cialiswithoutadoctorprescription.com/">cialis without a doctor's prescription</a> <a href="http://cialisgenericpricestb.com/">generic 5mg cialis best price</a>

Trvalý odkaz
Trvalý odkaz

<a href="http://extrasuperiviagra.ru/">extra super viagra</a> <a href="http://overnightipharmacy.ru/">online pharmacy medications</a> <a href="http://pharmaciaonlineiusa.ru/">cialis from usa pharmacy</a> <a href="http://canadianidrug.ru/">online drugstore</a> <a href="http://bestgenericviagraireview.ru/">viagra generic</a> <a href="http://viagrapricesiusa.ru/">viagra prices usa</a> <a href="http://viagraihomedelivery.ru/">fastest levitra home delivery</a> <a href="http://mycanadianpharmacyicorp.ru/">first medicine online pharmacy store</a> <a href="http://levitrafromicanada.ru/">generic levitra professional</a> <a href="http://genericicialisfromindia.ru/">generic cialis reviews</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://canadianipharmacies.ru/">canadian pharmacies</a> <a href="http://primateneimistcanada.ru/">primatene mist canada</a> <a href="http://levitra20mgibestprice.ru/">how to get a free trial of levitra</a> <a href="http://accessrxprescriptionidrugs.ru/">toradol online without prescription us</a> <a href="http://viagra6freeisample.ru/">free viagra sample pack online</a> <a href="http://medicationswithoutiprescription.ru/">internet pharmacy medications</a> <a href="http://kwikimed.ru/">canada pharmacy</a> <a href="http://usaviagraiprices.ru/">usa viagra brand ship 2 3 days</a> <a href="http://overnightcialisidelivery.ru/">order cialis online</a> <a href="http://overnightcialisiinus.ru/">overnight cialis in us</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://viagraioverseas.ru/">viagra overseas</a> <a href="http://tadalafil20mgibestprice.ru/">tadalafil without prescription</a> <a href="http://buycialiswithoutiprescription.ru/">cialis without prescription</a> <a href="http://viagraicanadiense.ru/">canadian viagra 200mg</a> <a href="http://canadianpharmacynoiprescription.ru/">online pharmacy without prescription</a> <a href="http://medsfromiindia.ru/">medsindia</a&gt; <a href="http://canadianihealth.ru/">Canadian Online Pharmacy</a> <a href="http://genericicialis20mg.ru/">generic cialis from india</a> <a href="http://healthymanviagraireviews.ru/">healthymanviagraireviews.ru</a&gt; <a href="http:// maxifortionline.ru/">maxifort zimax 100 mg</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://canadianipharmacies.ru/">canadian pharmacy no prescription</a> <a href="http://primateneimistcanada.ru/">Primatene Tablets</a> <a href="http://levitra20mgibestprice.ru/">buy levitra online</a> <a href="http://accessrxprescriptionidrugs.ru/">viagra online without prescription</a> <a href="http://viagra6freeisample.ru/">free viagra samples before buying</a> <a href="http://medicationswithoutiprescription.ru/">hbv medications on sale</a> <a href="http://kwikimed.ru/">kwikmed competitors</a> <a href="http://usaviagraiprices.ru/">usa pills viagra</a> <a href="http://overnightcialisidelivery.ru/">order cialis online</a> <a href="http://overnightcialisiinus.ru/">cialis online usa</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://cialisonlinecheapest.net/">buy cheap cialis discount online</a> <a href="http://healthymaleviagra.net/">healthy man viagra scam</a> <a href="http://healthymanviagraoffer.net/">healthy man viagra is it a scam</a> <a href="http://lowestpriceviagra100mg.net/">best price on generic viagra</a> <a href="http://northwestpharmacycanada.net/">canadian pharmacies mail order</a> <a href="http://rhineinccialis.net/">rhine ink</a> <a href="http://rhineincindia.com/">rhine inc pharmacy</a> <a href="http://thecanadianhealthandcaremall.net/">canadian health and care mall</a> <a href="http://torontodrugstore.net/">canadian 24 hour pharmacy</a> <a href="http://viagra100mgbestprice.net/">best india viagra and price</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://buyingnizagaraonline.com/">buy nizagara india</a> <a href="http://canadianprednisone.com/">shop prednisone online</a> <a href="http://lowestpriceviagra100mg.com/">best price 100mg viagra</a> <a href="http://onlineviagraprescription.com/">buy viagra online with no prescription</a> <a href="http://viagra100mgbestprice.com/">viagra 100 mg best price</a> <a href="http://overnightviagradelivery.com/">viagra 2 day delivery</a> <a href="http://canadianpharmacyuk.com/">canadian pharmacy 24h</a> <a href="http://viagrasamplesfrompfizer.com/">viagra 6 free sample</a> <a href="http://pfizerbrandviagra.com/">brand viagra with fast delivery</a> <a href="http://rosaimpexpvtltd.com/">rosa implex pvt ltd</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://viagracanadianpharmacyonline.com/">canadian name brand viagra</a> <a href="http://viagrawithoutprescriptions.net/">viagra no prior prescription</a> <a href="http://canadian-health-care-mall.com/">is canadian health care mall legitimate</a> <a href="http://www.canadianpharmacyonlinenoscript.com/">online canadian pharmacy</a> <a href="http://viagra100mgbestprice.com/">viagra prices walmart</a> <a href="http://onlinepharmacywithoutaprescription.ru/">1650 canadian pharmacy online no script</a> <a href="http://canadianhealthcaremallus.ru/">canadian health and care mall</a> <a href="http://canadianhealthandcaremallscam.com/">canadian health and care mall</a> <a href="http://canadianpharmacyonlinewithoutscript.com/">canadian pharmacy online</a> <a href="http://northwestpharmacycanadaprescriptions.com/">north american pharmacy</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://fastviagra.net/">viagra fast shipping usa</a> <a href="http://cialisorderbymail.com/">order cialis from india</a> <a href="http://pfizerbrandviagra.net/">viagra brand 100mg</a> <a href="http://canadianpharmaciesmailorder.com/">canadian pharmacies mail order</a> <a href="http://maxifortzimax100mg.com/">maxifort zimax mexico</a> <a href="http://genericviagraonlinepharmacy365.com/">best generic viagra</a> <a href="http://orderviagratc.com/">online viagra</a> <a href="http://canadiancialisb6cheap.com/">cheap cialis canada</a> <a href="http://cialiswithoutadoctorprescription.com/">cialis without prescription</a> <a href="http://cialisgenericpricestb.com/">cialis 5 mg best price usa</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">cheap ed meds online</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed medicines</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic for erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed medications</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">best ed medication</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">what are the best generic ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">online erectile dysfunction medications</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed medications compared</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">cheap ed medication</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed medications online</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">best erectile dysfunction medication in canada</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">meds for ed</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">erectile dysfunction medications sold in canada</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">cheap erectile dysfunction drugs-canada</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">canadian erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ED medication</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">order erectile dysfunction medication</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic drugs for erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">erectile meds</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed drug cost comparison</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">buy erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic ed medication</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">erectile dysfunction medication prices</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed meds on line</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">cheap ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">best erectile dysfunction drugs for sale online</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">erectile dysfunction drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">meds for erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic ed meds</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">erectile dysfunction drugs canada</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed drug</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">best ed drug</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">best deal on ED meds</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">cheap ed meds</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">medication from canada ed erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic name for ED drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">buy erectile dysfunction drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">cheap erectile dysfunction medication</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic erectile dysfunction medications</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">erectile dysfunction drugs comparison</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">impotence drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">common drugs for ed</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">generic impotence drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">ed meds</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">cost effective ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctionoonline.ru/">canadian erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://rosaimpexpvtoltd.ru/">rosa impex</a> <a href="http://tadalafilogenericvscialis.ru/">viagra generic vs brand</a> <a href="http://buyamoxicillin500mgonoprescription.ru/">amoxicillin</a&gt; <a href="http://lexaproonlineowithoutaprescription.ru/">buy lexapro india</a> <a href="http://viagrapfizero100mg.ru/">pfizer viagra</a> <a href="http://sildenafilo100mg.ru/">viagra 100mg</a> <a href="http://canadaopharmacy.ru/">sky pharmacy online drugstore</a> <a href="http://viagrasampleosovernight.ru/">viagra samples from pfizer</a> <a href="http://tadalafilwithoutoprescription.ru/">no prescription cialis</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://onlineviagraoprescription.ru/">viagra without a prescription</a> <a href="http://canadianopharcharmy.ru/">canadian pharmacy viagra</a> <a href="http://skyopharmacy.ru/">online pharmacies</a> <a href="http://viagra100mgobestprice.ru/">viagra 100 mg best price</a> <a href="http://overnightoviagradelivery.ru/">viagra samples</a> <a href="http://canadianpharmacyouk.ru/">mexican pharmacies that ship</a> <a href="http://theocanadianhealthandcaremall.ru/">canadian pharmacy</a> <a href="http://viagrasamplesfromopfizer.ru/">free generic viagra samples</a> <a href="http://pfizerobrandviagra.ru/">viagra pfizer bestellen</a> <a href="http://healthyomancomplaints.ru/">healthy man generic viagra</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://northwestpharmacyca.com/">canadian pharm support group</a> <a href="http://supremesuppliersmumbai.com/">canadian pharmacy no prescription</a> <a href="http://supremesuppliersindia.com/">suhagra supreme suppliers</a> <a href="http://edmedicationsonlinebuy.com/">ed meds buy online</a> <a href="http://cialisfreesamples.com/">cialis free samples</a> <a href="http://canadianhealthandcaremallreviews.com/">Is Canadian Health Care Mall Legitimate</a> <a href="http://rhineinccialis.com/">Rhine Inc India</a> <a href="http://canadaeddrugs.com/">more information</a> <a href="http://canadianpharcharmyonline.net/">canadian pharmacies</a> <a href="http://onlinepharmaciesonline.com/">online pharmacies</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://clomidoforsale.ru/">clomid pills for sale</a> <a href="http://cheapdrugsfromoindia.ru/">canadian drugs</a> <a href="http://cealiso.ru/">cealis</a&gt; <a href="http://bestpricecialiso20mg.ru/">price on cialis 5mg no prescription</a> <a href="http://propeciawithoutoprescription.ru/">is propecia from budgetmedica real</a> <a href="http://levothyroxineowithoutascript.ru/">levothyroxine sodium buy uk</a> <a href="http://cialisonlineo.ru/">Сialis Online</a> <a href="http://genericviagraopillinusa.ru/">viagra generico online sicuro</a> <a href="http://canadianoviagra.ru/">buy viagra canada</a> <a href="http://periactino.ru/">Periactin Appetite Stimulant</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://canadianonlinephamacyociproovernight.ru/">cipro 500mg tab price</a> <a href="http://viagraocanadianpharmacyonline.ru/">cheap canadian pfizer viagra</a> <a href="http://prednisolonewithoutoprescription.ru/">prednisone without prescription</a> <a href="http://healthymanopills.ru/">healthy man pills</a> <a href="http://healthymanoreviews.ru/">healthy man complaints</a> <a href="http://canadapharmacy24hourodrugstore.ru/">canada pharmacy 24 hour drug store</a> <a href="http://skypharmacyoreview.ru/">sky pharmacy online drugstore review</a> <a href="http://cialisonlinewithoutoprescription.ru/">buy cialis without prescription</a> <a href="http://cialisorderobymail.ru/">branded cialis mail order</a> <a href="http://treatmentofored.ru/">cheap ed meds online</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://cialisoprofessional.ru/">tadalafil cialis from india</a> <a href="http://onlinecanadianopharmacy.ru/">canadian pharmacy cialis</a> <a href="http://rhineincocialis.ru/">Rhine Inc in India</a> <a href="http://cialisonlineonoprescription.ru/">cialis without a prescription</a> <a href="http://cialiscanadao.ru/">cialis super active canada buy </a> <a href="http://cialisowithoutadoctorsprescription.ru/">cialis without a doctors prescription</a> <a href="http://rxexpressoonline.ru/">rx express online</a> <a href="http://amoxicillinbuyocanada.ru/">amoxicillin no script meds</a> <a href="http://tadalafilbestoprice.ru/">tadalafil 20mg best price</a> <a href="http://levitrawithoutoprescription.ru/">levitra online no prescription</a>

Trvalý odkaz

<a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">cheap ed meds online</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed medicines</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic for erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed medications</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">best ed medication</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">what are the best generic ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">online erectile dysfunction medications</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed medications compared</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">cheap ed medication</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed medications online</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">best erectile dysfunction medication in canada</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">meds for ed</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">erectile dysfunction medications sold in canada</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">cheap erectile dysfunction drugs-canada</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">canadian erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ED medication</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">order erectile dysfunction medication</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic drugs for erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">erectile meds</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed drug cost comparison</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">buy erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic ed medication</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">erectile dysfunction medication prices</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed meds on line</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">cheap ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">best erectile dysfunction drugs for sale online</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">erectile dysfunction drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">meds for erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic ed meds</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">erectile dysfunction drugs canada</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed drug</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">best ed drug</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">best deal on ED meds</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">cheap ed meds</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">medication from canada ed erectile dysfunction</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic name for ED drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">buy erectile dysfunction drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">cheap erectile dysfunction medication</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic erectile dysfunction medications</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">erectile dysfunction drugs comparison</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">impotence drugs online</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">common drugs for ed</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">generic impotence drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">ed meds</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">cost effective ed drugs</a> <a href="http://erectiledysfunctioneonline.ru/">canadian erectile dysfunction drugs</a> <a href="http://rosaimpexpvteltd.ru/">buy diprosalic no prescription uk</a> <a href="http://tadalafilegenericvscialis.ru/">nizagara vs viagra</a> <a href="http://buyamoxicillin500mgenoprescription.ru/">amoxicillin</a&gt; <a href="http://lexaproonlineewithoutaprescription.ru/">lexapro meds category lexapro</a> <a href="http://viagrapfizere100mg.ru/">pfizer viagra 100mg price</a> <a href="http://sildenafile100mg.ru/">viagra 100</a> <a href="http://canadaepharmacy.ru/">canadian pharmacy online no script</a> <a href="http://viagrasampleesovernight.ru/">free viagra sample pack online</a> <a href="http://tadalafilwithouteprescription.ru/">cialis without prescription</a>

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.