Kdo se dokáže poučit...

Autor

Tak máme ty obecní volby za sebou. Ve Vidlákově jsme s ČSSD zůstali třetí jako posledně, ale ti první se nějak vyhoupli nahoru. Z patnácti mandátů posbíral Źivý Vidlákov šest, Zelený Vidlákov čtyři, ČSSD dva, další dva získal Pro Vás - Vidlákov a přidružená vesnička k Vidlákovu a jeden mandát uzmul ještě Pro Vidlákov. 

Podtrženo a sečteno, náš místostarosta má padesátiprocentní šanci, že si své místo udrží. Dvě varianty vlády se dají upéct bez nás a dvě s námi. Osobně si myslím, že si své místo udrží, protože místní sympatie a antipatie mezi lídry zajistí, že šéf Zeleného Vidlákova by mohl být starosta a mít dva přicmrndávače, což se mu bude líbit víc, než hrát druhé housle ve velké koalici s Živým Vidlákovem. Ale to je jen úvaha a jsem sám zvědaví, jak to dopadne. 

Já osobně jsem kandidoval na čtvrtém místě kandidátky a na čtvrtém místě jsem zůstal. 

Ve Vidlákově se ukázalo, že bychom se v partaji měli zkusit poučit... A ono se to ukazuje i celorepublikově. Jak jsem psal v nadpisu, tyto volby budou o tom, kdo se z nich dokáže poučit. Kdo to dokáže, uspějě příště bez ohledu na to, jak dopadl teď. 

ANO má svoje velká města. Kromě Prahy všude uspěli i když ne tak skvěle jako v parlamentních volbách. O něčem také svědčí, že tak kde má Babiš své chemičky, uzeniny a mlýny, tam uspěl více než v celostátním průměru. O něčem to svědčí. Víc než Patočkovy reportáže o tom, jak jsou jeho zaměstnanci vykořisťovaní. Nicméně dokáže se Andrej poučit z leckdy těsného vítězství? Ať je to jak chce, všechny volby jsou tak trochu referendem o vládě. Navíc v Praze je až třetí vzadu. Doteď v Praze vládli a Pražáci si o tom mysleli svoje. Ne, není to katastrofa, ale k poučení to je.  ANO má také spolu s ODS hodně postupujících senátorů, byť snad jen jednoho vítěze. Opět námět k zamyšlení. 

ODS posílila. Ukazuje se, že být v opozici, nic nedělat hodně nadávat a zmobilizovat věrné Pražáky, to celkem pomáhá. Fiala z hlediska ODS nejspiš udělal dobře, že nešel do holportu s Babišem ve vládě.  Navenek je ODS protimigrační, protiEET a pokud se Babiš bude dál lísat k Merkelové a jeho ojroposlanci hlasovat proti Maďarsku, může se leckterý zhrzený ANOpodnikatel stát zase ODSákem. Navíc ODS uspěla celkem napříč republikou. Poučí se z toho a využijí šanci? 

KDU má svojí Moravu a Ćunka. Poučí se z toho? Ten proticikánský Vsetíňák uspěl hned v prvním kole. Navíc jim zajistil Vsetínskou radnici. V Brně mají KDU jen deset procent. Jsou za ANO i ODS. Jak je možné, že xenofobní Čunek vyhrává volby a sluníčkáři v Brně to nedávají? A propo... Holanovo Źít Brno má tři procenta....  Nesnažil se on náhodou dostat do Brna nějaké migranty? Mají méně než Okamura a ne o moc víc než ti udají fašisté - Slušní lidé.

V ateistických čechách KDU nic moc. Žádný velký úspěch. dá se z toho poučit?

ČSSD je v řiti. Propadá se i ve svých tradičních baštách. Ale kupodivu bez problémů a vemi výrazně vyhrála v Karviné. Zná někdo toho jejich místního lídra Wolfa? Jak to, že jemu to jde a jiní jsou totálně v loji? Například hned vedle v Ostravě budou rádi, když do zatupitelstva vůbec dolezou.  Jak je možné, že i ve Znojmě - to je ten venkov kde by měla bodovat KDU, tak tam vyhrávají Socani? KDU ve Znojmě bude mít asi jen sedm procent. Zdá se, že socdem myšlenky nejsou zase tak špatné, ale socdem šéfové jsou banda blbečků... Poučí se naše nejstarší strana? Možná by stačilo pustit do čela právě ty, kteří uspěli. Ono jich nebude zas tolik, ale mohli by třeba určit nějaký nový směr. Navíc všichni ti Dolínci a další bafuňáři z Prahy jsou v hajzlu.  Neprolezli do zastupitelstva. Kdy se to stalo naposledy? 

Osobně bych si myslel, že bude zase socanský sjezd a na něm další zabíjačka. Může si Babiš přát ještě něco víc? Může, ještě pořád je kam padat. a dělat Babišovi křoví za ministerská křesla. Do toho Poche... a nový ministr Petříček ještě před volbami prohlásí do novin, že s Pchem bude dál spolupracovat... Už slyším Zemana, jak se chechtá...  

TOPce zůstane asi jen Praha.  Z toho už asi nic moc neplyne... pražáci vždycky hlasovali jinak, ale především by si těch šest poslanců mělo uvědomit, že jinde nic nemají. Jen ty svoje platy a žádné příjmy. Odnikud. 

Piráti uspějí v Praze a pak v Mariánských lázních. Téměř všude se dostanou do zastupitelstva a budou tak skutečně celorepublikovou stranou. Leckde mají dobré výsledky a v Praze možná vyhrají. V době psaní tohoto článku se to ještě neví. Pokud to vezmou za rozumný konec, mohou se etablovat docela fest. Bartoš má sice vzhled hipíka, ale zřejmě má dostatek schopností českého politika včetně kvalitního žaludku a zásoby zákulisních tahů. Nic proti... pokud to politik nemá, brzy bude odejít. Každopádně úspěch Pirátů není nijak oslnivý a zřejmě budou v zastupitelstvech dělat totéž, co dělají v parlamentu. V dnešní ujeté době by to mohlo stačit. 

Okamura něco dostane. Leckde přeleze přes minimální hranici, ale nic velkého z toho nebude. Má také o čem přemýšlet. Jestli náhodou jeho úspěch v parlamentních volbách nebyl jen jednorázový výkyv. 

Starostové s Gazdíkem někde mají, někde nemají nic. Leckde podporovali místní sdružení, dělají to co vždycky a zatím to bude stačit.  V Liberci vyhráli. Bude to stačit na víc než jen nevěstu sedící v koutě pro kterou se milostivě někdo najde? 

Celkově vzato každá strana někde uspěla. Ale všeobecně je výsledek spíše varováním.

Český volič možná zapomíná.... ale neodpouští. 

 

Prahu samotnou si nechám na zítra. Senátory také. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Trvalý odkaz

Dva zvolení a Vidlák až třetí náhradník, to je podle mně pokles o jedno místo. Jinak s hodnocením voleb souhlasím.

Trvalý odkaz

"Zná někdo toho jejich lídra Wolfa?", doptáváte se, Vidláku, na lokální úspěch ČSSD v Karviné. Na to neznám odpověď, ale třeba vám pomůže návod z opačného konce republiky.
V našem statutárním městysi skončily volby prakticky remízou ANO/ODS, kdy babišovci získají (ještě není konec) asi o půl procentního bodu víc, než odéesáci. Obě strany/hnutí kolem 22%. Piráti cca 11% a ostatní jen taktak že prolezli, TOPka, KSČM, KDU-ČSL, Socani všichni někde kousíček na 5 %.
Takže čelo a zadek poměrně vyrovnané.
Pak tu ale máme takovou specialitu - ve druhém městském obvodu (Slovany) drtivě zvítězila ODS s 31,25 % a to při poměrně vysoké účasti na české poměry. Mýlil by se ten, kdo by myslel, že se jedná o obvod s nějakou výstavbou ODS podnikatelského baroka a tomu odpovídajícím obyvatelstvem. Občanstvo je tam spíše starší, dílem čtvrť starších ne příliš honosných řadových vilek, dílem/především výstavba - činžáky z 50/60 let ještě cihlové, dílem něco paneláků. Tento úspěch ODS tam není první, ale stále a dlouhé roky opakovaný. Je to dáno, podle mého názoru, dlouholetým starostou Lumírem Aschenbrennerem (ODS).
Tento člověk je zjevem velmi exotickým - zestárnuvší rocker obvykle se šátkem na čele, navíc zdobeným umrlčí lebkou. Od té doby co je senátorem, zapustil i dlouhý senátorský vous. A píše drobné krátké básně.....
Jak ho mohou ty místní babičky (dědečkové umírají dřív) volit? Protože v tom obvodě mnohé funguje lépe, než v těch ostatních. A Lumír, přáteli zvaný Lem, se s každou z nich zastaví, pokud jeví zájem, vyslechne a je-li možno i pomůže. Já vím o čem mluvím, žili v té čtvrti moji rodiče a první tchánovic (už žije jen dámská polovina toho týmu), všechno lidé "staré doby" a v počátcích vůči Lemovi velmi nedůvěřiví. Jenže jak utíkaly roky, nějak pobrali, že v šátku, dlouhých vlasech a Kabátech problém netkví.
Je to prostě v lidech, mnohdy jen v jednom, který dokáže sestavit tým.
Tož tak nějak je to možná i s tím Wolfem z ČSSD v Karviné.
A tady toho plzeňského exota máte:

https://www.google.cz/search?q=aschenbrenner+fotografie&tbm=isch&source…

Trvalý odkaz

Tak u nás tradičně půl na půl, stávající koalice je možná více konsolidovaná, opozici spojuje jen existence společného nepřítele. Na devět míst bylo devět kandidátek, pět z nich provládních. Jenže to vládní koalice prokaučovala a dvě z jejich pěti kandidátek neprošly (že ODS jsem čekal, ale ta co měla oslovit místní fotbalisty, ta mne překvapila. Nečekaný důsledek postupného úpadku venkovského fotbalu, zdá se...). Jazýčkem na vahách - rozhodujícím pátým hlasem se tak stala... a to je nejvtipnější... SPD Tomia Okamury. Zkousne to opoziční kandidát na starostu, bezpartijní, ale za TOP09 kandidující, aby se dostal se zbytkem opozičníků do vlády? Nebo dosavadní koalice přetáhne opozičníka? Bude to zajímavé.

Nejvtipnější ovšem na celém výsledku je, že letos si koalice prosadila změnu zastupitelů z patnácti na devět a zrušení rady. Zjevně si byli jistí sebou samými. A najednou je hrozně malý prostor k jakémukoliv vyjednávání a dost možná to zlaté vejce v podobě samovládce starosty schroupne někdo jiný. Bude to u nás ještě zajímavé.

Koukal jsem k Másselům a tam to mají jednodušší, v jednotné kandidátce národní fronty se podařilo postoupit všem třinácti kandidátům na třináct volených míst... ;)

In reply to by standa.e (neověřeno)

Trvalý odkaz

Mě v Manětíně jenom zaráží, že "pohřbít svůj hlas do urny" (ehm "volit") přišlo cca 40% lidu
https://volby.idnes.cz/komunalni-volby-2018.aspx?t=vysledky-obec&o=4&o2…

Kandidovalo jen těch 13 současnejch zastupitelů takže bylo naprosto jasný že se na těch 13 pozic ideálně dostanou. A přeci se našlo něco kolem snad 350 lidí (Manětín má se 14-ti jeho vesnicema asi 1100 obyvatel, něco jsou děti takže 40% může vyjít asi na něco kolem 350 lidí), co to tam šlo hodit. Důvod asi jediný: ukázat, že za tím jak to je, prostě stojí! Příští měsíc ve čvanťáku (místním zpravodaji) určitě tradičně napíšou pěknej přehled jaká byla účast v jednotlivých městských částech a nějaké to jistě srdnaté poděkování od starosty, když má jasnou podporu většiny lidu který chodí k volbám, neboť došli vhodit i když nebyla žádná jiná možnost :-).
V republice šlo v průměru volit 47% lidu, v Manětíně 40% jenom zřejmě ukázat, že s tím jak to je pevně souhlasí -> o takové podpoře by si jinde v republice mohli jiní nechat jistě jen zdát :-).

Trvalý odkaz

Dopadly podle očekávání,jen se změní několik jmen na dosavadních židlích.
Nejsem Pražák,ale tam si to po..Babiš už dosazením Krnáčové a v těchto volbách podobně nasadil nedůstojného favorita.
KSČM není už vůdčí stranou,plní jen záchranou roli,tu ODS,tu ČSSD,tu ANO.
Jestli se chce Morava připojit k Německu,volbou KDU-ČSL,ať řeknou včas.
SPD,ještě v komunálu neukázala své možnosti a když to sleduji,tak jim to ani neumožní.
ČSSD v komunálu,doplatila na Pražáky,podobná špatnost Pražíků v KDU-ČSL se nepřenesla mimo Prahu.

Trvalý odkaz

A co provařený finančník a senátor Paroubek. Kéž by mu někdo řekl, že ve veřejném prostoru již jen kalí vodu a nikdo o něj nestojí. On to ale asi nikdy nepochopí, když on byl tím, z boží vůle, premiérem.

S Vaším hodnocením Paroubka nesouhlasím. Paroubek sice není ideál, je to pragmatik pečlivě čtoucí průzkumy veřejného mínění a podle toho směřující politiku veřejná vystoupení. Byl však schopný zabrat a přinutit zabrat aparát a sehnat rozběhlé stádo různých proudů ve straně pro úspěch. Není pravdaaláska. Má svůj veb Vaševěc na který se vyplatí zajít.

Položte si otázku, proč po Paroubkovi pálili mainstrémová média ze všech ráží a jeho následovníka Sobotku když nechválila, tak nechávala na pokoji.

Rozhodně bych jako senátora viděl raději jeho, než nějakého vítače.

Přemýšlím na jednou skutečností. Proč se člověk jenž dosáhl vcelku velkého politického hlasu tak najednou ztratil a ne a ne se přes své vlastní chvalozpěvy uplacírovat.
Vzpomenu si na jeden televizní vstup s ním, kdy se ho moderátor ptal na výzkumy jenž pro jeho dřívější stranu LEV nebyly nějak příznivé ač plakát visel na každém možném místě. Jeho odpověď volně interpretuji. Za poslední týden jsme vyrostli o 1 procento a teď již to půjde jen a jen nahoru. Skončil v nějakém koncovém balíku.
Dostal se souhrou nešťastných náhod na politické výsluní, a přikládal to své předurčenosti k velkým věcem což u pitomců je vcelku obvyklý proces. Mohl li dělat předsedu vlády Gross!!!!!,Špidla, Sobotka a Nečas, je to asi práce jako každá jiná, s tím rozdílem, že je na ni jen více vidět.
Tudíž vítač nebo Paroubek je jak z bláta do louže.

Paroubka nemusím - jako člověk mi není moc sympatický. Jako politik ale byl (s odstupem let) asi z těch lepších - s porovnáním, co v ČSSD (čest výjimkám) tam sedí teď.
Na druhou stranu je pozoruhodné, jak celá léta o Paroubkovi nebylo skoro slyšet, a jakmile se rozhodl kandidovat do senátu, tak najednou se horem dolem probíral jeho rozvod, kolik zaplatí či nezaplatí té svojí ex, a jestli má či nemá nějaký ten mio bokem v sejfu. Každý důvod ke kopnutí dobrý, a ty sračkomety to využily do posledního drobečku.
Osobně to mám nastaveno tak, že koho mainstrím takhle na povel smaží ze všech stran, je záhodno se začít zajímat o tuto osobnost podrobněji. Koho chválí a vyzdvihují, tak nebrat na zřetel, je to obvykle křivák a zajímat se o něj je ztráta času.

Mám jednu zkušenost. Pokud dělám nějaké lumpárny, je nanejvýš dobré dělat je sám. Dokonce i bez manželky. Když dva vědí o nějaké lumpárně, je vždy jen a jen otázka času, kdy se to někomu, třeba i manželce, může tůze hodit se s tou mojí lumpárnou pochlubit.
Pokud by Paroubek ctil tuto zásadu, neměl by problémy se svojí prostoduchou manželkou a taky s bulvárem a jakýmkoli dotěrným póvlem.
Již jen tato drobnost Paroubka diskvalifikuje z možnosti jej alespoň trošku akceptovat.
Abych Petrušcě nekřivdil, vydržel jsem poslouchat jeden rozhovor sní."Petra Paroubková v TV Blesk". Abych nebyl zase vyplísněn za macho, ale ta holčina je typická blbka a dokonce se s tím i chlubí.

Jeho nezdary v osobním životě a důsledky, které nese, ho u mně příliš nediskvalifikuji.

Tak, jak se politicky a názorově profiloval (čtu jeho názory na Vačevěc) je pro mne přijatelný. S jeho zkušeností s médii by do senátu patřil. Pokud by kandidoval v mém obvodě, dostal by to ode mně.

"Osobně to mám nastaveno tak, že koho mainstrím takhle na povel smaží ze všech stran, je záhodno se začít zajímat o tuto osobnost podrobněji. Koho chválí a vyzdvihují, tak nebrat na zřetel, je to obvykle křivák a zajímat se o něj je ztráta času."

Tak to jsme dva!

Tři. Např. tohoto "pionýra" volí prý ti vzdělanější: ..."Už odmala Jan Čižinský (roč.78) bezelstně pomáhal lidem ve svízelných situacích. Ještě coby dítě spolu se svým sourozencem vypomáhal seniorům s nákupem. O mnoho let dříve, než kandidoval na starostu P.7, se zase staral o manželský pár, s nímž se znala jeho matka. Manželé ho pak překvapili tím, že mu odkázali svůj byt. Ruku v nouzi nabízí i jako starosta." ( cit. z idnes.cz)
Tenhle skvost byl asistentem Cyrila Svobody, který, pokud mne paměť neklame, také dostal dokonce celý dům od seniorského páru. Takové historce může uvěřit jen hodně velký naiva nebo lump, jak ti dva. Já se domnívám, že takto je dnes nastavena norma slušneho chování, urvi, co můžeš, ale hlavně mluv slusně, dlouho a o ničem. Převším jako politik nesmíš mít triviální retoriku.

In reply to by Fito (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak to jsem tedy čtvrtý, byl jsem na rybách, tudíž jsem šanci stát se vyšším číslem zmarnil. Odměnou několik hodin aktivního nicnedělání v křoví plném pozitivní energie. S výsledky voleb přechodně s Karatajevem smířen
(než bude spořebována ta plusová energie). K Wolfům a Aschenbrennerům gratuluji.

S vašim názorem souhlasím. Tady je na levici obrovský prostor pro novou moderní levicovou
stranu. Pokud by byl Paroubek senátorem mohl se znalostí věci kolem sebe soustředit
v levicovém regionu lidí a založit organizační jádro nové strany, Ze senátu by ho bylo slyšet a vidět.
Paroubka se pravice bála. Proto na něj organizovala vajíčkové pogromy. Stranu držel pohromadě.
Odešel jako vítěz voleb, který nesplnil plán. Předal stranu s volebním výsledkem 22%, Nyní by
ho potřebovali jako krizového manažera. Myslím, že ještě nehodil flintu do žita a ještě se o něco pokusí.

Trvalý odkaz

zdar,jsem z Karvine,charisma Wolfa spociva v tom,ze se chova uplne jinak nez prazska a ostravska Cssd,co rekne,to se snazi delat a dela,a predevsim nevyrvava positivni kokotiny o nelegalnich imigrantech,sudetacich,neni eu vlezdoprdele atd...je to pragmatik,ale nebere zkorumpovane svine do tymu,spis lidi napric politickym spektrem,kteri delaji pro obcany mesta,kteremu sefuji..nevim o tom,ze by byl zkorumpovan,dale zavedl po velmi negativnich zkusenostech s tmavymi i svetlymi neprizpusobivymi a neprizpusobitelnymi nulovou toleranci pro prizivniky,zadne dotovane ubytovny pro nemakacenka,zadne imigranty do Karvine,zruseni heren v Karvine atd..proste dela to,co by mela delat puvodni Cssd,a ne to,co predvadi prazska imitace,ktera to vse natahla do hnoje.A dale,je to typek z lidu,znam ho jeste ze stredni zemedelske skoly,chodil o rocnik vys,nez ja..neni to kancelarska krysa.Pokud mu to vydrzi,budu jenom rad,za sebe i za ostatni,kteri mu hodili hlas.Jen aby ho hnupi z Prahy nechteli lanarit,pokud se necha,je s nim amen,tak jak se vsemi ostatnimi,kteri podlehli a energie politiku svini z Prahy je semlela na prach...

Trvalý odkaz

Tou nevýhrou v Praze ANO zahájilo svůj sestup, ačkoliv se to nemusí z celkových výsledků zatím jevit. PRAHA byla prestiž a je pryč.
Dostavily se výsledky kampaní ANTI Babiš.
Jak trefně a bezelstně sám AB poznamenal, nedaří se jim získat pro ANO na kandidátky potřebné a nezbytné další schopné osobnosti. A bez nich to nejde!
Proč se nedaří získat zajímavé kandidáty? Protože se prý oslovení „bojí“, že se s ANO umažou, řekl AB po volbách jinými slovy novinářům. Prostě ani peníze zde nepomůžou. I kandidát chce prestiž!
Ten samý problém má a bude mít i nadále Okamura o komunistech nemluvě, a tito navíc nedisponují ani rozpočty AB.
ČSSD opustila mladými pokrokáři své tradiční voliče a tam platí ono okřídlené „opustíš-li mne nezahynu….“Tyto volby si dle mého pouze soukromého názoru prohrála strana ČSSD zejména a hlavně ne vstupem do vlády s AB, ale komedií kandidát POCHE a „vyřešení“ problému s ním navržením jeho asistenta. Pokud někde vyhrál kandidát ČSSD, není to ani omylem výhra ČSSD, ale jen a pouze výhra toho člověka-tečka! Prostě mu voliči tu značku odpustili, protože ON je v obci či městě dobrý. Tedy odraz ode dna Hamáčka je možný, ale je-li to dno propustné - tedy na druhou stranu dna!
Zvítězili "nezávislí" a subjekty, za kterými jsou vždy konkrétní miliardáři a mocní a zájmy –tedy nezávislost je jen zdánlivou.
Pyrrhovo vítězství dosáhla ODS v PRAZE. Piráti je kapitola sama pro sebe, a ostatní není třeba komentovat.

Co se senátů týká už jen čekám, kdy bude kandidovat kůň, ačkoliv on už se tam v převleku bývalého kandidáta na prezidenta prakticky v prvním kole dostal. V druhém kole přijde frontální útok lidovců, a dojde-li i na synovce strýčka Bradyho, je senát kompletní Trojský kůň v neprospěch nejen AB, ale bojím se bojím, že i v neprospěch nás všech. Milí krajané a jejich ambice nespí!
Poučila jsem se, že pro občana jsou každé volby zejména drahá hra, kterou zaplatí, a nadále platit bude.
Není to málo?!

Nejde o umazání, ale o šikanu, viz v našem městysi, kdy jedna byla odejita z kandidátky, protože začali v práci šikanovat jejího manžela...

Za mě, se pomalu, začíná zakořeňovat co bylo za první republiky, šikana zaměstnanců v práci podle politického zaměření většiny zaměstnanců či šéfa firmy. Když o tom děda vyprávěl, tak jsem nedokázal pochopit jak to, ale už začíná "demokracie" v Čr zapouštět kořeny, vrací se co bylo za první republiky normální :(

Možná někde jde o šikanu, to neumím posoudit, ale to, že sestavit kandidátku z nějakých známých tvářích, kterým by lidi hodili hlas je obtížné například pro SPD je holou skutečností. No a beztoho v komunálních volbách nelze uspět. Proto si dovolím tvrdit, že to co získala SPD v těchto volbách bylo slušným maximem a u Ano v Praze také.

Trvalý odkaz

Jíst máme co (většinově) a tak už zbývají jen ty hry. Čím dál tím víc mi volby jakéhokoliv druhu připomínají fotbalovou nebo hokejovou ligu. Nejsem ani fotbalová, ani hokejová fanynka a hře vlastně ani moc nerozumím. Ale když náhodou zahlédnu nějaké zprávy z fotbalu i hokeje, tak to není ani tak o hře samotné, jako spíše o tom, kdo kam postupuje, kdo kolik prachů vrazil do týmu a kolik stál ten či onen hráč. Volební klání je podobné - koho zajímá nějaký volební program? Čte to vůbec někdo? Já teda neznám nikoho, kdo by volební program stran četl. Psán jazykem "ptydepe" se to moc číst nedá, aniž by člověk utrpěl psychickou šlehu. A sledovat se to nedá už vůbec. Pokud nejsme skalní fandové nějakého týmu, kterému odpustíme kdejakou chybičku, bo jsou to přeci naši, tak obvykle volíme podle sympatií.
Ale oproti fotbalu či hokeji tu rozdíl přece jen je: ve sportu si to nandávají mezi sebou a vyhrává ten, co má víc sil, peněz - ale fanoušek do pořadí moc mluvit nemůže. U politické skvadry rozhoduje taky to, kolik má kdo sil, peněz, lepší intrikaření - ale ve finále je to divák, který je povystrčí výš nebo pošle do politického hrobu.
Včera ve zprávách už nevím které stanice si reportér povzdechl, že volební účast nebyla sice moc nízká, ale ani nijak extra vysoká. A připomněl, že nejvyšší volební účast byla někdy v roce devadesát, od té doby už jen klesala. A prý letos bylo moc pěkné počasí, což také sehrálo roli. Smutné, když do volební účasti se zahrnují takové věci jako jestli prší nebo svítí sluníčko...
Volební účast má pro mně jedinou vypovídající hodnotu, a to je procento lidí, kteří jsou ještě ochotni se zúčastnit té hry.
A pak jsem ještě zaznamenala jednu věc: komunální volby nejsou o politických stranách jako o týmu, ale o osobnostech (jednotlivcích). Lidi volí konkrétní lidi, které znají a je jim celkem jedno, ve které politické straně sedí - viz ten karvinský Wolf.
Konečně, k čemu jsou běžnému člověku politické strany? Být členem politické strany není žádná kvalifikace, odbornost, která říká, jestli je ten který schopen řídit radnici, vládu nebo stát. Mám kamaráda, v dost vysoké funkci. Odborník, schopný člověk, který to má v hlavě srovnané. Odborně by mohl být o hodně výš - jenže, jak sám říká, nemá tu správnou stranickou průkazku. A to je to. Nezáleží na tom, jak je člověk profesně schopný, že ví, zná a umí, ale jestli má tu správnou průkazku. Stejné jako před třiceti lety - s tím rozdílem, že tehdá stačilo mít jen jednu správnou placku, dneska je potřeba placku zrovna toho seskupení, které je v dané chvíli u kormidla.

In reply to by Rejpalka (neověřeno)

Trvalý odkaz

S tou plackou to bylo už za první republiky, Jeden pamětník mi vyprávěl, že ty placky měl v kapse dokonce tři - pokoušel se za krize dostat do státních služeb a první co udělal, že se dal k partaji ve které byl ministr rezortu u kterého hledal místo - všimněte si toho - dal se a byl u!! Začal s tím když zjistil, že ještě moc nechápu co myslí tím, že říká že je někdo u komunistů - rozlišoval - on je komunista ( ale ti byli většinou z těch předválečných ) a on se dal ke komunistům. Takže to platilo o hodně dřív než před třiceti lety.

U nás musel hospockej přistavit k hospodě sál na partajní sjezdy ("oficiálně na plesy a zábavy pro pobavení prvorepublikových občanů"), aby jeho syn dostal definitivu u dráhy, protože prvorozenej měl dostat hospodu :D

Jj, taky jsem věkem dospěl k tomu, že rozlišuju "komunista/socialista/odeesák/... vs vstoupil do/přidal se k..."

Trvalý odkaz

ČSSD dostala očekávaně výprask. teď zbývá jen čekat, zda současní funkcionáři opustí stranická křesla a do čela ČSSD přijde někdo razantně jiný nebo ČSSD utrpí ještě jeden volební výprask a skončí úplně s dluhy za Lidový dům na krku.
Kdyby se sociální demokraté v ČSSD trhli od křídla sobotkových liberálních městských intelektuálů a založili si nějakou novou stranu, třeba ČSSD Včil, dosáhli by lepšího úspěchu než ČSSD postsobotkovská.
Bude hezké vidět, kterému politikovi jde o křesla a kterému o obnovu ČSSD.
Miloš Zeman se musí chechtat a může citovat Halase:

"Opustíš-li mě, nezahynu,
opustím-li Tě - zahyneš."

Myslím že v případě politiků je to na Chocholoušky pouze před tím než nastoupí do funkce. Na Malého Chocholouška (psychologie) když se rozhodne kandidovat - v tu chvíli by s tím možná šlo něco ještě udělat. Na Velkého Chocholouška (psychiatrie) když ho zvolí ale ještě nenastoupil do funkce - v tu chvíli by s tím s velmi odbornou pomocí možná šlo ještě něco udělat. Ale jak nastoupí do funkce, je to jak vidno na to si začít tykat s funebrákem. Soudruh Filip by se asi měl jít řádně soudružsky s nějakým funebrákem rovnou krutě ožrat.

Pane Gerd.
Nejen charisma,ale i charakter,co chybí v ČSSD.
Teď jsem četl,že kapánek do toho praštil Foldyna,já osobně jsem čekal,že do toho hodí granát už na tom sjezdu.v HK
To co je tam v současné době,které plní jen zadání věřitelů,nemá šanci něco na ČSSD změnit.Ba ani ten Paroubek by nic nezměnil,jak víme,pokaždé ho sejmuli,proto si myslím,že i ta jeho mladá manželka,byla na něj nasazena.
Pořád mě vychází,že je snaha,aby se tady střídaly dvě velké strany.

Trvalý odkaz

Český volič možná zapomíná.... ale neodpouští.
Platí to i u mne na 100%. Jako sympatizant a bývaly volič ČSSD jsem již dávno
pochopil, že je to slepá ulice, která v dané konkrétní situaci nemá perspektivu.
Myšlenka sociální spravedlností není mrtva. Ta přežije všechny HAMÁČKY,
SOBOTKY, ZIMOLY,ŠKROMACHY,HAŠKY, PAROUBKY, ONDERKY a další bafuňáře,
kteří se, za tuto myšlenku a značku jen schovávali. Dobře je živila celá léta. Po "Lánském puči",
kde šlo jenom o moc a potažmo prachy. Bohouš se zbavil opozice a jako marioneta v rukou
loutko-vodiče plnil jen zadání. Všichni byli spokojení do doby než se rozhodli zbavit Babiše
na ministerstvu financi. O důvodech nechci spekulovat, ale souvislosti lze vytušit. Vzpomeňte
na popleteného premiéra jak zmateně pobíhal a podával demisi, aby ji posléze rušil. Tenkrát
vystřelil obrazně řečeno do potápějící se lodi ČSSD torpédo pod čáru ponoru. Výsledek pod 8%
v parlamentních volbách. Další torpédo si vstřelili do své kocábky na sjezdu volbou absolventa
Aspen Institutu do čela strany. Na místo krizových manažérů zvolili opět "komsomolce", který
prožil svůj aktivní život v akváriu poslanecké sněmovny. Včera jsem malém spadl z židle, když
hodnotil výsledek voleb pozitivně s tím, že se odrazili ode dna.
Dnes jsem se prohrabal výsledky voleb v Ostravě. Ne li největší volební obvod v republice
Ostrava Jih, který má přibližně 100 tisíc obyvatel měl po posledních volbách 11 zastupitelů.
Po včerejšku slovy NULA. Obdobně ostatní obvody mají jen minimum zastupitelů.
Totální Waterloo. Horši snad jen Praha. Takhle dopadne strana, která se ODTRHNE OD ČLENSKÉ
a potažmo voličské základny. Trapný pokus vytvořit platformu " Zachraňme ČSSD " lze shlédnout
na internetu, Zachraňovat chtějí stranu lidé a funkcionáři, kteří ji potopili. HAŠEK, ŠKROMACH,
a podobní. Z obvodu Ostrava Jih třeba bývalý poslanec RYKALA, který rozmístil celou rodinu
v zastupitelských funkcích všech stupňů. Má pouhých 32 let a strávil ve sněmovně minimálně
jedno období. V minulých volbách do PS již občané pochopili. Nicméně bačoval na Jihu dosud.
V r. 2016 občané sepsali petici za referendum proti slučování dvou škol. Šuškalo se, že chtějí
ze školy zřídit ubytovnu. Sebralo se téměř 15 tisíc podpisů a referendum se muselo uskutečnit.
Někdo zafinancoval bilboardy pod heslem " REFERENDUM PROTI AROGANCI MOCI ",
Docházelo k takovým excesům, že občané nebyli připuštění na veřejné zasedání zastupitelstva
za asistence policie. Referendum se uskutečnilo v létě 2016. Účastnilo se asi 3000 občanů.
Výsledek byl přibližně 300 pro a 2700 proti. Pochopitelně bylo neplatné, protože kriterium bylo
přes 30000. Radnice vyhrála a myslela si, že je to konec. Občané si referendum zopakovali
v letošních volbách. Zákon akce a reakce neplatí jen ve fyzice. Pokud máte zájem ,lze stále
dohledat na internetu pod názvem " Referendum Ostrava JIH ", Uvádím to jen jako příklad
konkrétních příčin pádu bašty sociální demokracie, Český volič možná zapomíná.... ale neodpouští.

Trvalý odkaz

Co mě ještě mrzí, je neúspěch Jakla. Ač v mnoha věcech nesouhlasím, v dnes podstatném se s ním potkávám.

Ukazuje to, že řeči o pražské pravicovosti jsou kecy.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.