Pár otázek

Autor
Štítky

Náš autor L.C. napsal u Vlka zajímavý článek: 

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/06/25/jasny-a-zretelny-vzkaz/

Tomuto článku rozumím. Celkem s ním i souzním , dovedu pochopit autora a s velkou chutí bych si s ním sedl k pivu, abych s ním celou problematiku probral. A protože se možná na podzim potkáme i prasátka, chtěl bych mu touto cestou poslat pár otázek, které mě při čtení článku napadly.

Víte, já naprosto rozumím tomu, že zbraň je určitý znak svobody. Chápu velmi dobře, že snem každé diktatury a každého diktátora je zajistit odzbrojené masy, protože odzbrojený dav, to jsou jen ovce. Zpravidla, když začne státní moc zabavovat flinty, tak jde do tuhého a skutečně není daleko ta chvíle, kdy budou tyto flinty zapotřebí.

L.C. Chtěl svým článkem vyjádřit jasný a zřetelný vzkaz, že by si člověk neměl nechat své zbraně zabavit a po vzoru hrdinů z minulosti by měl za svoji svobodu bojovat. Tak jako Sparťané u Thermopyl a mnozí jiní. Rozumím tomu. Jen mě napadly situace, které nejsou tak zřetelné a na ně bych se chtěl zeptat.

Je dost možné, že k našemu ozbrojenému občanovi jednoho dne přijde ta státní moc, aby mu všechny zbraně zabavila. Nejprve to bude obsílka, pak další výzva a nakonec přijde konkrétní člověk nebo více konkrétních lidí - nejspíše policajtů. Státní moc nejspíš nepošle četu fanatiků, ale budou to normální tátové od rodin, kteří se na svobodu dívají jinak. Dělají to, protože každý se musí nějak živit. Je správné, aby náš ozbrojený občan střílel i na tyto lidi? Jsou obyčejní průměrní policajti takovými zaprodanci utlačovatelského režimu, že stojí za to, na ně střílet?

Takhle totiž bude stát otázka. Ozbrojený občan nebude střílet na představitele režimu. Nebude bojovat proti těm, co nahoře podepsali příslušné dekrety. Bude bojovat proti obyčejným vojclům, kteří to dělají většinou z potřeby uživit rodinu. Bude ten ozbrojený občan schopen si bez výčitek vzít na svědomí takové dilema? A měl by si ho vůbec na svědomí brát?

Další otázkou je, co když tan ozbrojený občan bude mít rodinu? Děti, manželku, bratra s rodinou... Svým postojem přivede přímo domácí frontu i je. Až občan hrdě a svobodně padne, zůstane zde žena a děti... Co má dělat ona? Staré germánské či keltské ženy, by se upálily i s dětmi ve svém domě. Je to cesta i pro ženu a děti svobodného hrdného občana?

Tohle bude druhá otázka pro ozbrojeného občana, až bude dumat nad písemnou výzvou k odevzdání zbraní. Bude vysílat jasný a zřetelný vzkaz nejen státní moci, ale i svojí rodině a jeho jednání nebude mít důsledky jenom pro něj samotného či nějakého policistu, ale i pro další lidi v jeho okolí. Němci za druhé světové to měli přímo jako součást okupačních plánů. Zastřelit narušitele i s rodinou. Zlikvidovat všechny. Hrdinové se sice našli, ale hodně hrdinů pěkně zbraně odevzdalo, zakopalo a zkusilo prostě nějak přežít. 

Není možné být svobodný ještě i jinak než jen se zbraní v ruce? Je zbraň skutečně jedinou zárukou svobody? Je právě zbraň to, co by si člověk neměl nechat vzít za žádnou cenu? Neexistuje příliš mnoho situací, kdy je zbraň spíše přítěž než výhoda? Je nutné mí právě takovou zbraň, kterou státní moc chce lidem sebrat? Nedá se jako zbraň použít i něco, co stát nesebere? Není možné nahradit střelnou zbraň důvtipem?  

Existuje jedno přísloví, které dává rámec mým otázkám. Živý pes je lepší než mrtvý lev.

Budu rád, když se k mým otázkám rozjede plodná diskuse a samozřejmě L.C. může na dané téma poslat libovolné množství článků, které mu budou promtně vydány.  

 

Komentáře

Trvalý odkaz

A nema se utocit na vojcly ale na hlavouny. Na CT byla zase saskarna ohledne Horakove, byli tam nejaci politicti vezni a vsechno, co ti blbci tehdy delali byl utok na mistniho stranika a jeste k tomu slo o atentat, ktery ani nemel zabijet. - Kdyz jsem toho dedka videl, tak jsem mel chut mu nafackovat, aby se uz konecne probral. Myslim, ze mu to vezeni patrilo a kdyby je povesili, tak by to bylo jen dobre. Takovyhle udelali vsechno jen horsi pro ty ostatni. - Kdyz uz mate bojovat, tak co nejtvrdeji, utocit co nejvyse a zpusobit co nejvice nenapravitelnych skod.

Kdyby si kdokoliv z tech jakoby politickejch udelal vylet do Prahy, aby zabil nejakyho vysokyho a znamyho komouse nebo jeho manzelku, tak by to bylo daleko ucinnejsi. Jestli mohli paragani zabit Heydricha, tak mohly bejt alespon pokusy.

Osobne vidim kazdej zakon a predpis na odebrani zbrani jako prikaz k tajnemu ozbrojovani.

Trvalý odkaz

Kdo se bojí ozbrojeních občanů,jenom podvodník,zloděj,vrah a pod.
Poctiví občan,poctiví politik,poctiví státní úředník,ten se bát nemusí.
Už bylo kolem toho popsáno hodně,ale znakem odzbrojení občanů,je slabost a špatná práce státního zřízení,když se bojí o své bytí.

Trvalý odkaz

Před závorku vytknu, že jsem mezi zbraněmi vyrostl od raného dětství. Byl jsem jimi obklopen, byla to součást domácnosti. Od patnácti let jsem střílel organizovaně ve Svazarmu, od sedmnácti v Armádním středisku vrcholového sportu Dukla Plzeň, což byla (a asi stále je) Mekka československých střelců. Dva roky základní služby v tom teamu byly asi nejkrásnější dobou v mém životě.

Z uvedeného vyplývá, že mám k palným zbraním mimořádně osobní vztah a tři se také dosud nalézají v mém trezoru. Legálně, samozřejmě. A že je nejspíš i na stárnoucí kolena umím používat.

S textem kolegy L.C. se ztotožňuji tak plně, jak to jen lze. "Přes kopírák", řekl bych.

Tím českým řešením, které avizuji ve svém titulku, je přechod legálně držených zbraní v případě potřeby do ilegality. Je to sice trochu riskantní, ale při správně zvoleném řešení a uložení zbraní je to řešitelné. Zbraně se prostě ztratí.
Je třeba ovšem počítat s tím, že pokud bude i nadále EU existovat v té podobě, jako dosud (což vůbec není jisté), použijí bruselští svoji oblíbenou salámovou metodu - ostatně s ní už začali. Například omezení kapacity zásobníků - na první pohled blbost (kdo může zkontrolovat, jak velké mám zásobníky, které žádné policejní kontrole nepodléhají), ale to je jen zdání. Chtějí se "chytit drápkem" a pak pokračovat.

Zatím je třeba při odporu vůči snahám odzbrojit nás postupovat cestou legální. Proto doporučuji třeba podepsat petici "Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní", najdete ji snadno na webu.

S notnou mírou nadsázky si myslím, že bych také mohl postupovat jako ti athénští starci, když produktivní populace takticky opustila město před příchodem Peršanů. Opevnili se na akropoli a v boji padli.

Jako dětinský výraz odporu jsem sobě a pár kamarádům nakoupil trička s motivem řecké přilbice a nápisem Molon Labe na prsou (tedy - v mém případě spíš na břiše :-) ).

Jsem narozený ve znamení lva a jednoho dne budu mrtvý jistojistě. Jak k tomu dojde, kdo ví? Ale že by ozbrojený odpor byl konec důstojný, to je hezká představa. Trochu romantická, já vím.....

Trvalý odkaz

Nedávno jsme s kolegy z práce jeli na výlet do Černobyl v Ukrajině. Úplně rozbitá země s ohromnými rozdíly. Ale jedno rčení mi utkvělo v mysli: otroky do nebe neberou... To co zde popisujete jako pár myšlenek navíc je známka rozpadu naší společnosti - rozdělení na jednotlivce, moje starost končí na hranici mého pozemku atd. Zamyslete se, nad tím proč nám byla odebrána skutečná občanská společnost a sounáležitost....

Trvalý odkaz

Nedávno jsme s kolegy z práce jeli na výlet do Černobyl v Ukrajině. Úplně rozbitá země s ohromnými rozdíly. Ale jedno rčení mi utkvělo v mysli: otroky do nebe neberou... To co zde popisujete jako pár myšlenek navíc je známka rozpadu naší společnosti - rozdělení na jednotlivce, moje starost končí na hranici mého pozemku atd. Zamyslete se, nad tím proč nám byla odebrána skutečná občanská společnost a sounáležitost....

Trvalý odkaz

Obecně Vidláku jsi si položil otázky, ale moc moralizuješ.

Když si vezmeš legie složené z drtivé většiny z dezertérů, tedy lidí co zradili a hrozilo jim zastřelení a druhak když seděli v zákopech před prvním útokem u Zborova, kdo myslíš že seděl v zákopech na druhé straně? Myslíš že pouze maďaři a němci? Když pilot RAF bombardoval za 2 světové, myslíš, že nezasáhl civilisty? Nebo nepřátelé nebyli otcové? Nebo je dějiny semleli a i když jim politika byla ukradená tak se objevili třeba i v rámci jedné rodiny na obouch stranách fronty a museli střílet? Jasně, řekneš že válka a revoluce jsou jiné, ale v reálu ne, vždy existuje část lidí co jsou rozhodní a začnou jednat a těm je v tu danou chvíli díky adrenalinu jedno kdo stojí na druhé staně a jednají, ti strhnou jiné buď silou okamžiku (člověk je státní zvíře, viz věznův experiment apod.) nebo díky rozkazu (opět ten samí experiment).
V dané chvíli, když "bouchnou saze" tvoje otázky nikdo neřeší, prostě karavana se rozjede a tu zastaví až vítězství jedné strany, která pak řekne co bylo morální a spravedlivé. Tvoji otcové z jedné strany se stanou krvelačnými zvířety co vychovávají zvířata a na druhé straně budou otcové co nepili, nekouřili pracovali pro blaho státu a okolnosti je donutili bojovat za rodinu, spravedlnost a lásku a to jim dalo sílu porazit ty hnusná zvířata...

Tedy si kladeš otázky, které nic neznamenají, ty pouze slouží před bojem k demoralizaci "nepřítele" a po boji k "PR dehonestaci nepřítele" a tím psychickému ozdravení bojujících vojáků... Za mě jsi položil otázku v kontextu, který je vhodný pouze pro tajné služby aby tobě, vlastně lidem co řeknou to špatné něco zapsali do složky a v případě vývoje podle jeho směru buď zatkli tu či onu skupinu a tím snížili riziko snížení bojeschopnosti té strany co "je správná"

Dneska Vidláků dávám -5 slepic, otázka o ničem a navíc otázka co ve výsledku ve mě vzbuzuje že je jenm pro kádrování podle toho co kdo odpoví a tím kádrování nemyslím od tebe...

Tomu se říká náhoda. Nicméně v rámci fungování gaussovy křivky to nemusí být až zas tak u okraje výskytu. četl jsem příběh jednoho našeho pilota (jméno si nepamatuji) co ho sestřelil německý flak u francouzského břehu. Ten, co ho sestřelil, byl Čech s německým otcem. Po válce sestřelený pilot jezdil s náklaďákem a ten, co ho sestřelil mu dělal závozníka.

Trvalý odkaz

abych měl na žrádlo pro haranty.
Pokud začne režim sbírat flinty, je nejvyšší čas zvednout kotvy, protože sebrání těch flint je přípravou na potenciální porážku ovčana. O tom netřeba vést diskuzi v kontextu s aktuálním stavem, kdy je ČR hodnocena jako vcelku bezpečné místo pro život, i když je možno mít semiautomatickou zbraň a vojenské zásobníky k ní.
Poliši nebo vojcli, kteří přijdou sbírat flinty jsou normální zloději a prostitutky, které souloží s režimem za skývu chleba. Jejich boj, když jim někdo vystřelí mozek z palice. Když to neudělám já, udělá to dříve nebo později někdo z jejich kolegů. Přízeň eráru bývá ve vypjatých okamžicích velmi vrtkavá. A pokud se takoví prostituti neumějí nebo nechtějí uživit jinak, nechť se nediví, že mají mozek na stěně,
Co se týká hrdinské smrti - hrdinů jsou plné hřbitovy. Pokud uznám, že stojí za to umřít, budu tak jednat. Bude potřeba zvážit, jak velké škody můžu odstřelem lovného policajta režimu udělat. Zřejmě ne tak významné, abych ohrozil samotné základy nastaveného systému. Takže zbývá útěk, anebo uschování zbraně, což je v dnešní, technicky pokročilé době hodně velký problém.
Co se týká jiné zbraně - kosu (tzv. samopal, správně útočnou pušku) ničím nenahradíš. Určitě ne registrovanou vzduchovkou se zbrojním průkazem. Myslivecké flinty jsou v konfliktu s ozbrojenou skupinou lidí o ničem. Kulovnice dlouhá, těžká neskladná, brokovnice málo účinná, hodí se tak na 10 metrů, pokud člověk zkrátí lauf, obojí je potřeba furt nabíjet,

Zbývá ještě jedna varianta, kterou Vidlák nepopsal - dorvat se k munici, což by mohlo jít méně blbě, a automat si udělat sám doma. Když to svedli za války Poláci, neměl by to být ani v dnešní době zas tak velký problém.
A ještě jedna varianta, na kterou nemá většina lidí koule - vyrobit si ruční granát, což je ta nejjednodušší a navíc vysoce účinná zbraň, která ovšem významně ohrožuje i uživatele.

Trvalý odkaz

Bojím se té myšlenky, ale mně ty otázky připadnou s prominutím, notně přiblblé, nehodné, býť i drobné polemiky.

Dovolím sipoložit jiné otázky.

Proč by měl mít kdokoli potřebu někoho odzbrojovat.
Je současný držitel zbraní dle současného a platného zákona!!!!!! terorista, podvratný živel, nebo jakékoli závadové individuum?
Je na tomto kroku nějaký celospolečenský zájem?

Co budu dělat, když u mých dveří bude stát několik čmoudů s chutí použít ženskou část mé rodiny.
Zde si dovolím i odpovědět.
Pokud jsme alespoň trochu chlapi, musíme tomu zamezit a to tak, že za každou a zdůrazňuji, za každou cenu. Zde nejsou nějaké vytáčky možné.
Soudím, že zbraň mi přece jen dá výhodu udržet čistotu rodiny.

Otázka typu "Je správné, aby náš ozbrojený občan střílel i na tyto lidi?" má jedinou nepolemickou odpověď.

A/ je třeba směřovat do Bruselu, nikoli čtenářské obci Vidlákova blogu
B/ jsou zcela nevhodné a nepřípustné. Oficiálně.

Stran čmoudů s nezkrotným apetitem:
oni určitě nebudou stát způsobně přede dveřmi. Ani náhodou. Představy zdejších čtenářů včetně Vidláka jsou, decentně řečeno, romantické.
Kdyby nebyly, nemohl by islám implantovaný do hlav dvounožců obojího pohlaví zabrat půlku světa.

Trvalý odkaz

Ty otázky jsou v pořádku. Každá otázka je součástí odpovědi a každá odpověď je součástí otázky.

Ta otazka je blbost v kontextu ve kterem to mysli Vidlak, v dane situaci, kdyz nastane podobne myslenky nikdo nema... Kdyz stojis pred tím že použiješ zbran, tak bud na to mas nebo nemas, tim myslim zmacknout... Jasne drilem=pavlovuv reflex tu sanci zvetsis, ale nikdy nemyslis o tom, ze pred tebou stoji otec rodiny, ale jestli mas koule to zmacknout...

Ty řeči o otcích apod. jsou jenom kecy co se cpou do hlav, protože to snižuje riziko, že se lid postavi silou proti něčemu, kdežto výcvik v armádě při mobilizaci to vymití mozků těma "moralistickýma blbábolama" vynuluje...

Takže z mého pohledu v kontextu co nastalil Vidlák je ta otázka blbost, prakticky nedostane odpoved na to co se ptal, vůbec stím s čím to dal do souvislosti to nemá absolutně nic společného...

Trvalý odkaz

Vidlak to berie velmi uzkoprso. A nerealne. Staci si pamatat, ako to bolo v 2014 na Ukrajine. Dav mozno mal nejake tie zbrane, vsak v byvalom ZSSR to bolo viac menej normalne. Ale nemal ich dostatok. A uz vobec nie v tej cielovej skupine, ktora sa mala stat bicom na statny aparat abo na niekoho ineho. Tak sa zoberie utokom prva policajna stanica - mate zopar flint. Potom druha - to uz mate tych flint medzi obcanmi viac. A potom rovno vybielite municak :D. A opat su zbrane medzi ludom. A ze pri tom obcas niekto zomrie?? To zu tych co tahaju za snurky nezaujima. Collateral demages.
Dost podstatnou otazkou je, co je to bezuhonny obcan :D. Raz si bezuhonny obcan a bez toho aby si zmenil nazor pri zmene rezimu si zlocinec. A Ukrajina ukazuje ako za pre zmenu zo zlocincov stavaju bezuhonni obcania :D.
Takze klidek Vidlaku......

Trvalý odkaz

na samotném počátku zbraně, které drželi civilisté. Podle munice, která se "nestihla" uklidit, to byly pušky rakouské produkce a byli jimi stříleni jak příslušníci organizace Berkut, tak i zaplacení demonstranti.
Tož tak.
A na policejní stanici si nabereš zbraně leda tak ve špatném filmu. Stříkačky, které nosí poliši ve službě, jsou leda k smíchu. S pistolkami a dvěma zásobníky munice se revoluce opravdu nedělají, prober se.

Trvalý odkaz

Tygr má zuby, medvěd drápy. Člověk sebou od nepaměti tahal klacek. Prostě je třeba se bránit. Společenství nabízelo společnou obranu i pro jedince, kteří klacek ještě, nebo už neuzvedli. Bohužel se začaly i v samotné skupině začaly vytvářet samostatné podskupinou, které byly nebezpečné pro ostatní. Takže vznikla zase potřeba se chránit před těmito lidmi. Nemyslím, že by v dnešní době bylo něco jinak, než před tisícem let. Každý sedlák vždy chránil svůj majetek i v rámci státu.
Již jenom pocit, že mám možnost se bránit, že mám nějakou zbraň je k nezaplacení.
Po plošném odzbrojení budeme nazí uprostřed náměstí.
Nepředpokládám dnes lepší morálku než kdysi, spíše dochází k silné degradaci hodnot.
Věřit se dnes dá jenom sobě.
Jak již bylo uvedeno v dnešní diskuzi. Policajt, nebo voják dnes odpráskne svoje spoluobčany bez váhání a výčitek.
Mít možnost se bránit, a tedy mít k tomu i prostředky, pokládám za základní právo na život. Je to přírodní zákon.

maličkou poznámkou.
Policajt - a v dnešní době i voják - ti oba si oblíkají mundůr s odznáčkem s vědomím, že mohou, případně budou nuceni použít střelnou zbraň, tudíž musejí počítat s adekvátní reakcí. Proto bych do této úvahy fakt netahal táty a manžele. Klíďo můžou jít házet do míchačky, pokud mají problém s počtem lidí, kteří jsou závislí na jejich výplatě. Pokud mi přijdou konfiskovat můj majetek, jsou to agresoři, kteří mne chtějí okrást ruku v ruce s podvodníky v politice.

Trvalý odkaz

Další otázky,proč vůbec se musí občan ozbrojit?
Proč vůbec byly naše armáda až takto zdecimována,proč je policie až tolik neschopná?
Proč ta snaha,odebrat zbraně občanům.

Trvalý odkaz

Vetšina policajtů které znám má doma v trezoru slušnou sbírku zbraní, které jsou daleko účinnější než to co používají v práci.
Nikdo z nich se zároveň nechce nechat dobrovolně odzbrojit... I s tímto je potřeba počítat...

Trvalý odkaz

To jsou přece, podle demokratických pravidel, ti nejlepší z nejlepších. Nebo ne ? Nebo to neplatí ?
Myslím si, že ti už mají jasno, jak by se zachovali. A už podle toho jednají.
Peníze, peníze a zase peníze. Nahrabat jich co nejvíc i pro případ, kdy by bylo potřeba zdrhnout.
Ostatně, dnes jsou největší hrdinové bývalí exulanti i u nás, ti nám teď kážou, co je to morálka, co je to odpor ke komunismu, jak museli tvrdě pracovat, aby se venku uživili, ,,, Vůbec se nemluví o tom, že jsou to lidé, kteří to doma vzdali. Ať už z jakýchkoli důvodů, ale vzdali !

Pane Puck.
Proč nosí psychopat Kalousek zbraň,koho se bojí a já si myslím,že se bojí slušných a zodpovědných osob.
Takto to můžeme říci o většině naších vyvolených.
O určitých exulantech,by bylo potřeba něco napsat,Vzpomenu třeba Tomáš Hass,dokonce poradcem Klause.

Trvalý odkaz

Pokusil jsem se poskládat jednodušší reakci (takže nečekejte prosím žádné zázraky) a poslal ji Vidlákovi ještě s jedním článkem, který byl aktuálnější před zimními OH.

Znám několik vojáků a myslím si, že přinejmenším jejich část by proti svým občanům nešla. V podstatě všichni, které znám, tak nějak chápou, že jsou tady pro svou zemi a její občany. Ano, i ti z misí a zejména ti z misí. U některých příslušníků PČR si tím bohužel nejsem zase až tak jistý :-(. Vzpomínám na vyprávění jednoho odbojáře, kterému se podařilo přežít 2. světovou válku včetně koncentráku. Ten řekl něco v tomto smyslu: „Po tom, co se mnou po zatčení dělali čeští četníci, už to bylo na Gestapu jenom lepší“. Rozhodně si nemyslím, že by řekli: „Že jste to Vy, LC, tak mi budeme koukat bokem a řekneme, že jsme žádné kvéry nenašli“. Stejně tak nepředpokládám, že někdo přes noc smaže CRZ (centrální registr zbraní) včetně veškerých záloh, aby si lidé mohli ponechat, co jejich jest. Spíše vzpomínám na to, co zpíval Dan Landa o tom, že „Zákon je zákon“ atd.

Každopádně stále platí, že zabavuje-li vláda lidem zbraně, budou je velmi brzy velmi nutně potřebovat.

Jeden můj známý, životem poměrně zkušený člověk, mi jednou řekl: "Jednou Vám ty Vaše kvéry budou před domem zabavovat, zatímco zadem k Vám už polezou negři přes plot". Je to taková řečnická otázka, ale řekněte mi: „Jaký je vlastně rozdíl mezi těmi vpředu a těmi vzadu?

Trvalý odkaz

Zajímavá diskuze, že se máme bránit proti odebírání zbraní. Jednotlivec to těžko zvládne. Stát prostě pošle jen víc vojáků a snajprů a zbraň si vezmou z ruky mrtvoly. Jednotlivý odpor řešením není.
Pokud by se na odpor postavili všichni držitelé zbraní (nebo velká většina), stát by musel takovou situaci nějak legalizovat. Dokáží se ovšem zorganizovat držitelé zbraní do natolik velké a sjednocené skupiny, aby mohla diskutovat se státem jako rovný s rovným? Těžko.
Nakonec dojde k odevzdání zbraní. Vezměte si příklad z doby 2. světové války, tehdy Němci také zabavovali zbraně. Zabaví je i teď.
Co ovšem pokvete, bude černý trh se zbraněmi. Ve velkém, protože kde je poptávka, nabídka se brzy najde.
Střílet policisty je nesmysl, jen by jich poslali příště více a s lepším vybavením.

Co je zcela jasné, je, že zabavením zbraní diktatura Evropské komise přijde o několik dalších přívrženců a několik procent populace se stane zarytými odpůrci EK. Takový režim pak jednoho dne stejně padne. Vzpomeňme si na listopad 1989!

Japonské přísloví říká, že když budeme dost dlouho čekat na břehu řeky, proud nám přinese mrtvoly našich nepřátel. Jednou se i síla EK v Bruselu vyčerpá a narazí na limity možností ovládat obyvatelstvo. Pak přijde zlá hodina, kdy ti, kdo se dosud jen báli, se bát přestanou a začnou mstít.

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

"kdo se dosud jen báli, se bát přestanou a začnou mstít."

To jako když dostanu přes hubu a po přestání se bát ji vrátím, tak se mstím. Ta mám jako držet hubu a krok a nastavit i tu druhou tvář? Kdo se nepostaví zvůlí minimálně s dvojnásobnou intenzitou to má spočtený. Příště nedostane jen jednu, ale hned tři, protože je to dobrý cíl a fackovací panák.

Probůh ten národ je úplně zbleblej.

Ne, když dostanete přes hubu, vraťte to hned při první příležitosti. Mezi mstou a odplatou nebo trestem je rozdíl. Psal jsem o lidech, kteří byli dlouhou dobu utlačováni bez možnosti cokoliv proti tomu udělat. Tedy těch, kteří jsou ve stavu jim nevyhovujícím udržováni násilím.

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Rozdíl mezi mstou či odplatou a TREASTEM je v tom, že trest má za úkol buď znemožnit pachateli, aby příště pokračoval, nebo ho od toho odradit.
Kromě toho působí jako záporná motivace i na ty, kdo by měli zálusk něco podobného spáchat.
Potrestání pachatele je tedy skutek, který prospívá sociální soudržnosti. (najděte si třeba heslo Altruistické trestání).

Naproti tomu msta slouží k ukojení předchozí vlastní frustrace, je tedy skutkem sobeckým.
(Situace, kdy bouchnou saze není ani trestem, ani pomstou. To je prostá animální agrese.)
Ale je fakt, že hranice mezi mstou a trestem je prostupná.

(Tak to aspoň řikají kucí u nás v hospodě).

Trvalý odkaz

Vidláku,
dík za kvalitní úvahu, dávám minimálně čtyři mražené slepice bez drůbků, ať si závistivci klidně kdákají.

Následující diskuze je diskuzí jen u některých účastníků.
I tak je to zajímavé. Vždy a znovu mě překvapuje, o kolik víc lidí dneska umí díky internetovým diskuzím jakžtakž psát než s alespoň minimálním porozuměním číst.

Nejzajímavější - jak u Vašich otázek, tak u odpovědí - je ale to, co v nich chybí.

Trvalý odkaz

Osobně bych měl problém zabít člověka, to bych k tomu musel mít velmi silný emocionální důvod, např. přímé ohrožení rodiny, pak bych dokázal být asi docela slušný řezník.

Se zbraněmi od dob vojny umím slušně zacházet, zbraň nevlastní, ale pokud by se bezpečnostní poměry vyostřily, opatřil bych si. ne nějakou pistolku, 58. Věci se většinou nehýbají ve skocích, sleduji situaci, jsem schopen reagovat včas.

Za největší zbabělost považuji, pokud si někdo zaplatí safari na lidi, jak se to dělo v býv. Jugoslávii a v současnosti podle některých zpráv na Ukrajině.
Protože mám úctu k lidskému životu, takové zrůdy bych okamžitě věšel. Kulky škoda.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.