První zkušenosti s iráckými křesťany

Autor
Štítky

Do minulého týdne se v Kábulu bojovalo za Prahu. Ovšem od tohoto týdne se začíná v Praze bojovat za Kábul. Afghánští tlumočníčci už brzy vyjdou z detence a přijdou do pražských městských bytů, protože Babiš by byl blbej kdyby je Hřibovi s chutí nehodil na plodnici. A tak si dneska dejme článek od Manecy, který kdysi odmítl Vlk zveřejnit. Bude takovým pěkným úvodem pro zítřejší povídání. 

Maneco, je to tvoje: 

Mám jednoho kamaráda, se kterým jsme si zvykli viset na telefonu třeba i hodinu, většinou v době, kdy venčí venku psa. Řešíme téměř výhradně politiku a věci veřejné, protože nás to oba zajímá a lidi kolem nás doma a v práci to prostě nezajímá.

Asi tak před víc jako měsícem jsme se s kamarádem bavili o přijímání iráckých křesťanů do Česka. Bylo to nějak těsně poté, co dorazila myslím druhá skupina a já jsem v televizi pozorně sledovala šot o jejich příjezdu. V jednom okamžiku našeho hovoru jsem ze sebe dostala:

"Víš, z toho, co jsem v té televizi viděla, si myslím, že to žádní křesťané nejsou."

I když mezi mnou a kamarádem nepanuje žádná politická korektnost, tak jsem z jeho mlčení pochopila, že ten výrok byl na něho už příliš. A tak se až za moment zeptal:

"A jak jsi proboha na tohle přišla?"

A tak jsem mu to začala podrobně vysvětlovat.

V televizi mimo jiné brali záběry na irácké křesťany rozsazené u stolů v nějaké větší společenské místnosti, kde se jim dostalo slovního přivítání ze strany hostitelů a pak někdo začal před každého pokládat výtisk bible jako dárek na uvítanou. Z detailního záběru to vypadalo, že jde o dvojjazyčnou bibli, na levé stránce byl text arabsky a na pravé tentýž text asi anglicky.

Všichni ti lidé se tvářili nějak podivně, něco mezi naštváním, znuděním a rozpačitostí, jako by byli natlačeni do reality show, do které jít nechtěli. Dobrá, řekla jsem si, dělají to ty televizní kamery, ta světla, cizí lidi. Nicméně když před ně kdosi položil ty dvojjazyčné bible, byla jsem jejich reakcí už zaskočená. Jeden se na tu knížku podíval s výrazem 'no a co já s tím?', paní si v ní zalistovala jak v reklamním letáku a když zjistila, že tam nejsou řasenky, tak to vzdala, jiná slečna tam asi hledala nějaké obrázky, pán v ní listoval a přitom se díval jinam... prostě nikdo z nich vůbec nevnímal obsah. A tak jsem si v tom okamžiku najednou řekla: 'Ne, ne a ne. To nejsou křesťané, takhle se křesťané do bible nedívají.'

A jak to vím? Už několik roků chodím jednou týdně na výuku angličtiny, kterou pořádají američtí křesťanští misionáři, kteří u nás žijí. Některé z nich znám už 18 roků a mám mezi nimi pár dobrých přátel.

První část hodiny se debatuje nějaké obecné téma a v další části hodiny se většinou ukáže, co na to téma říká bible. Za tu dobu, co tam chodím, se tam vystřídalo docela

dost lidí, často i cizinců, kteří u nás pracují, Filipínky, Indové, Indonézan, Kanaďan, Rumun, Rusky, Slovák, Ukrajinec... je to občas takový Babylon. Ale jedno mají všichni společné. V jejich obličejích je vždy cítit ochota naslouchat, je tam pokora a respekt k bližnímu svému. I ke mně, přestože jsem mezi nimi jako jedna z mála nevěřících. No a za ty roky fakt dobře vím, s jakým výrazem se opravdový křesťan dívá do bible.

 

Na tenhle rozhovor před víc jako měsícem jsem si vzpomněla tento týden, kdy jsem se zapovídala se svou dobrou známou, říkejme jí paní Z. Je to jedna z těch oddaných věřících, která se svým manželem celý život někde někomu pomáhá. No a tentokrát nabídla svou pomoc při integraci iráckých křesťanů. A protože je vybavená jazyky a je zvyklá učit, tak se nabídla především jako pomocník při procvičování českého jazyka.

Paní Z se těšila na první setkání s iráckými křesťany a samozřejmě byla i zvědavá a plná chuti pomoct celému projektu. Organizátory byla seznámená s integračním plánem, který byl pro ně připraven, ten začíná třemi měsíci především výuky českého jazyka a seznámením se s reáliemy života u nás. Po 3 měsících by měly rodiny dostat své byty a začít samostatně žít a pracovat.

Výuka jazyka byla naplánována na dopoledne a začátek na 8 hod. Tak se paní Z rozhodla dojet na místo už v 7 hod, aby třeba pomohla předtím se snídaní a mohla se trochu "aklimatizovat". Na místě ale kromě kmitajících českých dobrovolníků nikdo z Iráčanů nebyl a nebyl tam nikdo z nich ani v těch 8 hod. Teprve před devátou se začali první hosté trousit do společenské místnosti s kuchyňským koutem a začali si dělat snídani. Paní Z byla překvapená, ale nechtěla nic řešit, a tak se jen snažila představit se a nějak komunikovat. Člověku, který byl nejblíž, se jí ještě podařilo podat mu ruku a zkusila mu říct pár slov anglicky. On ale jen pokrčil rameny, odešel ke stolu, kde si sedl na půl židle, otočil se k ní zády a začal snídat. S ostatními už bylo obtížné si potřást rukou na seznámení, protože prchali z místnosti nebo se otáčeli zády, nikoho z nich paní Z nezajímala.

Když pak po výuce češtiny chtěla paní Z začít znovu nějak s Iráčany komunikovat, nepodařilo se to. Podle organizátorů by měli být téměř všichni dospělí Iráčané buď středoškoláci nebo vysokoškoláci. Ale oni ani nejevili zájem o výuku čehokoliv, ani nikdo z nich nebyl schopen mluvit anglicky. Prostě pořád jen krčili rameny a musel nastoupit překladatel, který jim ovšem nemůže být k dispozici stále.

Paní Z se potom ptala organizátorů, co to mělo znamenat, že hosté takhle arogantně ignorovali začátek výuky i to, že na ně čeká docela dost lidí, kteří jim přicházejí pomáhat. Jeden z pomocníků, kteří na střídačku zůstávají v objektu kvůli ochraně 24

hodin, jí řekl, že je to tak každý den, nemůžou je dostat z postelí někdy i v 10 hod, protože jsou dlouho do noci, často tak do 2 hod, vzhůru a baví se, většinou všichni včetně děcek, která v tu dobu ještě nespí.

Další den se vše opakovalo, nikdo z Iráčanů nejevil sebemenší zájem s paní Z komunikovat.

Aby se to nějak pokusila prolomit, paní Z se nabídla, že další den půjde se třemi Iráčankami a překladatelem na nákup. Od organizátorů věděla, že rozpočet na tento projekt není nijak velký a peníze každý den ubývají a ubývají. A protože je sama šetrný člověk, snažila se Iráčankám v obchodě ukazovat levnější alternativy toho, co potřebovaly nakoupit, ukazovala na sebe a nižší cenu a pak na ně a vyšší cenu, dělala ne ne ne a mával rukama, prostě se s nima domlouvala jak s hluchoněmýma, ale ony vždy jen pokrčily rameny a vzaly si stejně, co chtěly ony. Úplně nejvíc je zajímaly šampóny a dost času strávily výběrem vlasových balzámů na jejich odbarvené vlasy. Cena nákupu je naprosto nezajímala.

"A co budeš teď dělat?" zeptala jsem se paní Z po tomhle vyprávění.

"Teď začnu doučovat jednu 12-letou holku češtinu. Její babička je členka našeho křesťanského sboru. Dcera jí poslala z Kanady do Česka tuto vnučku, protože prý se tam o ní už nemůže starat a má prý zůstat v Česku. Holka je šikovná, ale mluví hlavně anglicky, česky zná jen trochu a babička si neví rady, protože by měla začít chodit do české školy... No a tak jí pomůžu s tou češtinou."

"No počkej, a co s těmi iráckými křesťany? zeptala jsem se znovu.

"Tak tam jsem nahlásila, že už nepřijdu. Oni jsou jak z jiné planety, je to prostě jiná kultura. Nemají v sobě základní lidskou slušnost a na to já už nemám sílu. Připadá mi, že to ani nejsou křesťané. Ta malá slečna mě teď potřebuje víc."

19.3.2016

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (144 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Jeden pán kdysi řekl, učit se, učit se, učit se. Byl moudrý a tak nemluvil o tom, kdo se má učit. V tomto případě se učila ta dáma, co chtěla irácké křesťany učit. A jak vidno, naučila se. A učí i nás.
Bylo by zajímavé vědět, co dělá ta čtvrtina co zůstala v tuzemsku, jak pracují, jak rodí děti, jak umí česky a jak se jim líbí jejich nová vlast.

Průměrný počet slepic: 4.6 (36 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

...ucit se. J.V. Stalin.

Průměrný počet slepic: 4.2 (11 hlasů)

... hovno vedet. Stare vojenske prislovi

Průměrný počet slepic: 3.9 (15 hlasů)

Kdo má v mozku hovna zase zplodí jen hovno.

Průměrný počet slepic: 4.2 (10 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Cephalexin And Urinary Tract Infections <a href="https://ocialisshop.com/ ">cialis generic 5mg</a>

Zatím bez slepic

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

kamagra espana de la india <a href="http://vskamagran.com ">kamagra laboratorio chile</a> over the counter kamagra

Zatím bez slepic

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

pharmacie becker avignon therapies comportementales et cognitives maigrir therapie genique mucoviscidose , pharmacie en ligne marseille pharmacie lafayette mont de marsan , pharmacie pijolins bourges pharmacie a proximite orleans therapies with scoliosis Comprar Transoft AutoTURN Pro 3D 9, Transoft AutoTURN Pro 3D 9 barato <a href=https://publiclab.org/notes/print/34293#>Transoft AutoTURN Pro 3D 9 precio PerГє</a> Comprar Transoft AutoTURN Pro 3D 9 Transoft AutoTURN Pro 3D 9 por internet. pharmacie de garde paris xvi pharmacie lafayette auch Microsoft Office Home Business 2019 precio Chile, Microsoft Office Home Business 2019 venta Chile <a href=https://publiclab.org/notes/print/34228#>Compra Microsoft Office Home Business 2019 a precios mГЎs bajos, Microsoft Office Home Business 2019 precio Chile</a> Microsoft Office Home Business 2019 por internet Compra Microsoft Office Home Business 2019 a precios mГЎs bajos. pharmacie de garde williamsville aujourd'hui pharmacie rue emile zola boulogne billancourt , pharmacie filio avignon cfa pharmacie bourges offre d'emploi Comprar VMware Workstation 6.5, VMware Workstation 6.5 donde comprar en Chile <a href=https://publiclab.org/notes/print/34646#>VMware Workstation 6.5 venta Chile</a> VMware Workstation 6.5 precio Chile VMware Workstation 6.5 por internet. pharmacie fontaine pharmacie homeopathique boulogne billancourt .

Zatím bez slepic

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

pharmacie de garde marseille nuit 13010 pharmacie rue des jacobins beauvais pharmacie de garde montauban , therapie act livre therapie de couple bruxelles , pharmacie hyper u angers pharmacie ouverte versailles pharmacie auchan la fourragere CorelDRAW Graphics Suite 2019 barato, Compra CorelDRAW Graphics Suite 2019 a precios mГЎs bajos <a href=https://publiclab.org/notes/print/34259#>CorelDRAW Graphics Suite 2019 por internet</a> CorelDRAW Graphics Suite 2019 venta EspaГ±a CorelDRAW Graphics Suite 2019 por internet. pharmacie bourges marronniers pharmacie theron boulogne billancourt Microsoft Project Professional 2021 por internet, Microsoft Project Professional 2021 precio Colombia <a href=https://publiclab.org/notes/print/34617#>Microsoft Project Professional 2021 venta Colombia, Microsoft Project Professional 2021 por internet</a> Comprar Microsoft Project Professional 2021 Compra Microsoft Project Professional 2021 a precios mГЎs bajos. medicaments sans ordonnance infection urinaire pharmacie auchan roncq , traitement gastro pharmacie beauvais en ligne Compra GraphiSoft ArchiCAD 18 a precios mГЎs bajos, GraphiSoft ArchiCAD 18 donde comprar en Venezuela <a href=https://publiclab.org/notes/print/34444#>GraphiSoft ArchiCAD 18 venta Venezuela</a> GraphiSoft ArchiCAD 18 por internet GraphiSoft ArchiCAD 18 precio Venezuela. pharmacie esplanade auchan therapies cognitivo comportementales et addictions .

Zatím bez slepic

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

pharmacie beaulieu poitiers pharmacie ouverte uccle pharmacie hopital d'annecy , pharmacie beaulieu poitiers horaires therapie comportementale et cognitive en gironde , therapie cognitivo comportementale wikipedia therapie comportementale et cognitive brest pharmacie cbd beauvais Compra Adobe Photoshop CS5 a precios mГЎs bajos, Compra Adobe Photoshop CS5 a precios mГЎs bajos <a href=https://publiclab.org/notes/print/34629#>Adobe Photoshop CS5 barato</a> Adobe Photoshop CS5 precio Colombia Adobe Photoshop CS5 barato. pharmacie de garde aujourd'hui compiegne pharmacie en ligne en france Autodesk Alias AutoStudio 2023 precio Miami, Compra Autodesk Alias AutoStudio 2023 a precios mГЎs bajos <a href=https://publiclab.org/notes/print/34687#>Compra Autodesk Alias AutoStudio 2023 a precios mГЎs bajos</a> Autodesk Alias AutoStudio 2023 por internet Comprar Autodesk Alias AutoStudio 2023. therapies have been used not only to treat mental disorders pharmacie angers faculte , pharmacie beauvais tetard pharmacies in aix en provence Microsoft Office Professional Plus donde comprar en Chile, Compra Microsoft Office Professional Plus a precios mГЎs bajos <a href=https://publiclab.org/notes/print/34473#>Compra Microsoft Office Professional Plus a precios mГЎs bajos</a> Microsoft Office Professional Plus precio Chile Comprar Microsoft Office Professional Plus. pharmacie avignon horaire therapies for depression .

Zatím bez slepic

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

traitement maladie de lyme therapies quantiques fabiola pharmacie ouverte zurich , therapie de couple tunis pharmacie auchan guilherand , pharmacie bailly avenue mozart pharmacie amiens rue alexandre dumas pharmacie de garde aujourd'hui vendee Adobe Muse CC 2015 donde comprar en Guatemala, Adobe Muse CC 2015 donde comprar en Guatemala <a href=https://publiclab.org/notes/print/34574#>Compra Adobe Muse CC 2015 a precios mГЎs bajos</a> Adobe Muse CC 2015 por internet Adobe Muse CC 2015 venta Guatemala. pharmacie lafayette toulon traitement fer Adobe Framemaker 2015 venta Colombia, Comprar Adobe Framemaker 2015 <a href=https://publiclab.org/notes/print/34614#>Adobe Framemaker 2015 por internet</a> Adobe Framemaker 2015 barato Adobe Framemaker 2015 por internet. www.pharmacie en ligne.fr pharmacie annecy teppes , pharmacie lafayette nimes pharmacie tilleuls annecy Autodesk Alias AutoStudio 2018 barato, Autodesk Alias AutoStudio 2018 donde comprar en PerГє <a href=https://publiclab.org/notes/print/34580#>Autodesk Alias AutoStudio 2018 barato</a> Autodesk Alias AutoStudio 2018 barato Autodesk Alias AutoStudio 2018 por internet. Compra Gabapentina a precios mas bajos, Gabapentina precio Ecuador medicaments xarelto medicaments hypertension .

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

S velkou pravděpodobností ty prvotní církve (ecclesia) které zakládali např. Saul vulgo Pavel či Barnabáš, vůbec žádný Nový zákon k dispozici neměli, v psané podobě. Ba i ty o 100 let později. Přesto jsou někdy spatřovány coby pravzory a kořeny dalšího rozkvětu sociální praxe křesťanské starověké věrouky.
Dokonce i o víc jak tisíce let později existovali lidé a skupiny lidí, kteří si dovolili konstatovat, že žádný text žádné knihy nemůže nahradit živoucího Boha. Ti byli samozřejmě organizací sakrální vrchnosti a jejich světskými kumpány pronásledováni - coby kacíři. Bez ohledu na to, že žili " s Bohem" či " v Kristu", to nebylo z hlediska hodnotitelů důležité, důležitá byla ta světská poslušnost, okázalost - jak uměli svou " křesťanskost" prodat např. kacíře pronásledující biskupové atd. apod.

Domnívám se, že dle "křesťanských" výkladů má být pomáháno a pomoženo především hřešícím, tedy i neznalým, opovážlivým, ignorantským apod. lidem - souvěrcům. Ze strany " praktikujících křesťanů". Ba snad je to i (Matouš, kap. 5 ?) i povinnost " praktikujícího křesťana, praktikující křesťanky", její neplnění může být potrestáno věčnými muky, což je tedy trest mnohem horší jak pobyt a zhouba ve vyhlazovacím táboře (tam i to nejhorší mučení má přeci jen svůj fyzický konec).
Ale lidé se samozřejmě umí ze všeho vymluvit, katolící pak mají navíc k dispozici instituci ušní zpovědi, tedy na křesťanské frontě klid....

Průměrný počet slepic: 3.4 (14 hlasů)

Nový zákon se postupně formoval až do cca 5. století n.l.
Irácká křesťanská skupina se utvořila patrně již na přelomu 1. a 2. století n.l. a její pojetí křesťanství se od té doby nezměnilo.

Průměrný počet slepic: 3.2 (10 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

nám do toho?

Průměrný počet slepic: 3.9 (15 hlasů)

In reply to by Petrpavel (neověřeno)

Trvalý odkaz

...buranství či ignoranství.
Samozřejmě, měl by stát na kamenných nohách recipročních, ne na hliněných nohách vyžíračských...ale svět už je prostě takový jaký je, ne takový, jako vám kdysi podávali např. v pohádkách.
Ostatně kdyby si ta druhá strana opravdu vzala reciprocitu k srdci a to do posledního detailu a se všemi jejími kvalitami a vyjádřeními těchto kvalit, a měla na to - tak možná by vám příští víkend nejaký dron vystřílel, prostřednictvím jakéhosi pařana z Bagdádu, celou vaši familii. To by jistě nebylo dobré, navíc to nerozlišování, že ? Že by se předem nezeptali : " A vy jste ? Pavle a Petře, vy jste volil koho...ach tak ! A váš soused ? ...tak zatím salamalajkum, bratře v Knize...nebo jsi snad nevěrec ?!??"

Zkusit zjišťovat ta pouta jak přirozených, tak i kulturních loajalit, jestli jsou a jaká jsou. No a pak se je snažit posilovat. Já si myslím, že toto je cesta, že ignorování jednak nevede nikam dál ...a jednak může být druhou stranou opětováno a tak dál a dál....až se prostě rozhodne klasicky - kdo je silnější.
Zatím vyhrává technika Západu, no ale ve světě, ve kterém je na prodej takřka vše a ve kterém už není Západ jediným producentem technologií, v takovém světě se to může změnit (asi ne obrátit) v průběhu několika let. Nehledě na to, že Pakistan již bombu má.

V podstatě jde ale jen o ty kšefty nemnoha (kteří ale dokáží zfanatizovat davy) . Většina chce pořádek, klid, mír, pohodu....radost a lásku.

Průměrný počet slepic: 2.6 (13 hlasů)

téměř dvě třetiny života, vydržel jsem i třicetjedna špatného (morálně-politicky, finančně a rodinně naštěstí ok), nějak dožiji i ten zbytek. Chtít ode mě zájem o tuto břídilskou politiku může chtít jen idealista nebo blázen.

Průměrný počet slepic: 4.1 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

soudruzi kakali v přímém přenosu, bych nebral zas až tak vážně. A ani tu bibli bych moc neřešil.
Jestli to byli takoví křesťané, jako já, tak potěš koště. Kdo ví, zda vůbec uměli číst.

K tomu chování. Jestli jste se dostala k poslechu rozhovoru s arabistou, panem Pelikánem, možná byste se aspoň trochu přestala divit.
Za prvé východní soudruzi nás berou jako ďaury, ať děláme, co děláme, a vůbec nezáleží na víře.
A za druhé jste se jim snažila vnutit svou představu správného chování. Což je asi totéž, jako byste přijela vy do Londýna a všem byste se snažila cpát svou češtinu, pokud možno v nějakém dialektu. Sama uznáte, že by to asi bylo neprůchodné. Nu a s těmi Iráčany to bylo rovněž neprůchodné, akorát vy jste o tom nevěděla.

A propos ten nabízený stisk ruky - je to poněkud nekulturní zvyk a dá se rovnou říci, že je to nemístné a nevkusné z hlediska vašich hostů, pročež se na vás jaksi nasrali, anebo dokonce urazili. SKutečnost, že oni byli na návštěvě u nás a nikoli my u nich, pro ně vůbec nic neznamená.

Průměrný počet slepic: 4.1 (34 hlasů)

mají poněkud jiná měřítka k chování hostů.

Ještě bych zde rád vzpomněl jednání tureckých řidičů. Čím blíž turecké hranici, tím jsou protivnějšími. V Holandsku je můžete mazat na chleba, v Říši už si dovolí cosi málo pyskovat.
Totéž na parkáči. Pokud je na něm Turek sám, nejraději by vám vlezl do řiti. Pokud se na parkáči objeví více kusů, se kterými se nějak domluví za pomocí své turečtiny, máte UPPDKV, baví se max. vymýšlením fórků na vaši osobu.

Průměrný počet slepic: 4.6 (28 hlasů)

na japonskou ambasádu. NIKDY nám nikdo z nich nepodal ruku; vždy se zdvořile pouklonili, ale ruku ani omylem. Rychle jsme si nastudovali, jakého faux pas jsme se dopouštěli, když jsme zprvu chodili s napřaženými předními tlapami. Pak už jsme se také poukláněli (hezky jsme si to nacvičili) a nakonec jsme se našemu trapasu i zasmáli (domlouvali jsme se anglicky, japonsky umím jen počítat do deseti, děkuji, nashledanou a dobrý den).
Na BV, pokud vím, podávání rukou také moc nefrčí. Úklona, u důvěrnějších vztahů objetí a polibek na tvář (což zase moc nefrčí u nás), ale ne podání ruky.

Když už si někoho přivleču domů, tak holt nusím alespoň zpočátku respektovat nebo alespoň tolerovat JEHO kulturní zvyky.
Až se rozkouká, tak mu mohu začít vnucovat ty svoje.

Průměrný počet slepic: 3 (31 hlas)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.