Vepříci rostou

Autor
Štítky

Ještě to nejsou ani tři měsíce, co mám doma selata a z malých pětadvacetikilových prasátek už jsou solidní vepři mající přes padesát kilo. Rostou hezky. Denně sežerou každý zhruba tři kila šrotu a protože vinohrad mi roste jako blázen, mají i pravidelný přísun vinných listů, které pak udělají masu z mých prasátek typickou chuť, která se dá poznat. 

Každý den jim musím věnovat deset minut života a dvakrát týdně pak ještě půl hodiny navíc při kydání. Krmítko mám poloautomatické. Prostě násypka ze které si dole prasata odebírají obilný šrot dle chuti. Dvakrát týdně dostávají velký hrnec brambor kvůli vitamínu C. Častěji jim je nedávám, protože prase má pak tendenci čekat na brambory a nežrat další krmení. 

Soused, který chová kozy na mléko mi pravidelně nosí syrovátku z výroby sýra. Ta je u prasat hodně v kurzu. Jen se otevřou vrata na dvůr a už je kvikot a řev, protože ty potvory mají stejně dobrý čich jako pes a hned poznají, co se nese. Plný desetilitrový kbelík vypijí v pěti za minutku. Když si představím, že bych za minutku dal čtyři piva.... 

Letošní jaro je nadprůměrně teplé a tak jediná dočasná nevýhoda chovu je, že si vepříci vyrábějí bláto, aby se chladili. Mají napaječky, plivou vodu na zem, smíchají ji ze slámou a s hnojem a válejí se v tom. Musím kydat dvakrát týdně. Jakmile vedra pominou, bude stačit jednou týdně. 

Prasátka mám samozřejmě na podestýlce. Žijí na slámě, část sežerou, ze zbytku udělají dokonalý hnůj. Každý rok tak mohu na svojí zahradě rozhodit zhruba dvě tuny organické hmoty přepočítáno na sušinu. Ve skutečnosti je to o dost více, protože hnůj je mokrý.  Mám velmi těžkou (i když velmi úrodnou) jílovitou půdu. A protože hnojím každoročně už pět let, ta organická hmota v půdě už je při orbě slušně znát. 

Mám s pěti prasaty méně práce než tchýně s deseti slepicemi. Stačí to krmítko a napaječka. Když jedu na dovolenou, soused jen každý večer nakoukne, jestli se nnásypka neucpala a když tak jednou za čtyři dny dosype šrot. Nic víc není zapotřebí. Pokud si člověk nepočítá práci a má přísun krmení za rozumný peníz, má velmi kvalitní maso za stejné peníze jako ze supermarketu. 

Jinak ti letošní čeští vepříci (a svině) jsou opravdu české plemeno. Více leží, méně se hýbou... Když dostanou žrádlo, vždycky se podívají, jestli to je všechno a tak trochu se ofrňují. Ale jakmile zmizím z dohledu, neváhají a všechno sežerou. Nenechají vůbec nic.  Když přijdu, mohou být nacpaní jakkoliv a vždycky se dožadují dalšího chodu. Ale když jim něco dám, zase se v první chvíli ujišťují, jestli nebude něco lepšího. Na druhou stranu jsou dobromyslní a přátelští k dětem. 

 Rozloučímse dnes svým oblíbeným přirovnáním, které jsem už mnohokrát použil. Pokrok je jako stádo prasat. Malé náklady, solidní výnosy, tlačenka, ovárek, jelítka... jen se člověk nesmí eklovat, že je všechno posrané... 

 

 

Komentáře

Trvalý odkaz

To já když jsem našel konečně odvahu se ve 20:30 hodin zeptat své ženy, co jako bude k večeři, sjela mě pohledem, jako asi ti vaši vepři, když nenesete syrovátku ani brambory. Mohl bych být šestým vašim vepřem? Slibuju, že bych ani moc hnoje pod sebou nenadělal.

Trvalý odkaz

Dostávala tzv. "slivky", což nejsou zdejší slívy, jak by jeden čekal, nýbrž zbytky piva z nedaleké hospody, vylité z "kryglů" a "štuců" před umytím v dřezu s tekoucí vodou.
Že bylo masíčko cítit po tekutém chlebě, konzumentům nevadilo, páč v hospodě byli více, než doma.
Kdeže ty loňské sněhy jsou...
Už nejsou ani prasátka, ani známí, dokonce ani kulturní stánek, v němž byla hospoda...

Trvalý odkaz

Tohle povídání o čunících bych si nechal číst jako pohádku na dobrou noc. Naprostá pohoda.
Určitě to má psychoterapeutické účinky.
Celou noc by se mi zdálo o spokojených čunících. Ráno bych se probudil a měl bych zdravý hlad a žízeň na kozí syrovátku.

Bloger Samo Marec článkem asi potěšen nebyl. Včera podal na L. Blahu trestní oznámení, že prý když místo komunisté dosadí Hitler, nenajde rozdíl. A to ho už přestalo bavit. Zlatá Vidlákova prasátka...

Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Radit nemám čím,jen svoje zkušenosti.
Dopřát praseti i nějaké sportování,ať je maso tužší,bůček prorostlejší.
Když je to mladé,rychle narostlé,bývá maso měkké,někdo říká jako bláto.
I prase má rado zelené,mladé kopřivy,ze vzrostlých jen list,dužina není vhodná,také se dával list z cukrové řepy,jak mají rádi i vzrostlý jetel.
Podle dřívějších odhadů,přírůstky u vepřového se pohybovali okolo 0.5 kg den.

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vidlákův článek je výborný jako skoro vždycky (občas, když má slabší chvilku, napíše článek JEN dobrý).

Půlkilové přírůstky denně klidně zvládám sám u sebe také.
Bohužel je musím hlídat - ani ne tak kvůli nárůstu svého bůčku, ale kvůli nárůstu bachoru, což by způsobovalo zbytečná vydání v sekáči za nové rifle.
Krmit se jetelem jsem nezkoušel, jako náhradní řešení požírám předražený salát z Lidlu, nárazově ze záhonu.

Omlouvám se, že znečišťuji tento čistý a ekologický biochlívek historickou kejdou, ale je to zajímavé... z několika důvodů a pro každého jinak.
Vpodstatě vyvážená a nepřetučnělá strava. (Ta zmíněná knížka o G.H. je prý dobrá, ale nečetl jsem ji.)

Takže pokud nemáte v mrazáku Vidlákovu biošunku odminula, dejte si tenhle článek, mírně zvýší střevní peristaltiku a zasytí touhu po vědění.

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Tajnosti-o-Gustavu-Husakov…

Trvalý odkaz

Tohle je také pěkná taškařice:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Znasilneni-na-Klinice-Tra…
Ten Feryna se pod pláštíkem změny identity, že už není muž, vetřel na klinice do mezi ženy a při té příležitosti... Jak lišák v kurníků. Feryna jeden(a). Celý ten popis události a okolností vypadá jak z Kavkova Zámku.
Je to na Chocholouška. Vidlákovi čuníci jsou proti frekventatntům Kliniky spořádaní tvorové.

Spíše bych to nazval kurníkem s kur(va)ma. A lišák Feryna se na Klinice cítil jako liška v kur(ev)níku. Potvora zrzavá! Ale ty dámy z Kliniky byly doopravdy slepice. Trochu drsné procitnutí. A mazaný Feryna mezitím užíval, co mohl.

Trvalý odkaz

Trvalý odkaz

New 2018 basketball -- <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a>
<a href=http://www.stephencurry-shoes.us>stephen curry shoes</a>
<a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a>
<a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd shoes</a>
Two steals in his System, <a href=http://www.stephencurryshoes.com>stephen curry shoes</a> in the first one fourth, and the two steals to garage an overall total of 106 times in the playoffs career steals, which usually transcends the rick Barry, became the steals within the history of the warriors team in the playoffs.

Garage into seven three-pointers within the game, this also let his or her playoff three-pointers hit number around 261, match the Robert horry, ninth three points in playoff background list. Distance comes eighth Chauncey billups, he in addition only six three points.

37 points in merely three games, came <a href=http://www.asicsshoes.us.com>asics shoes</a> to life, and this is his this season, including playoffs) 9th score 35 + video game with three alone, greater than 7 times of Russell westbrook, top of the league.

So many record the initial world war, there is no doubt that this game can be reportedly the garage in this series played the very best game. The first about three games, garage is averaging 27. 3 points and four. 7 rebounds, 6 allows, shooting 40. 3% and 35. 3% from several, compared with the normal season shooting stage, a specific degree of decline, however the game, garage completely ridiculous. The blazers in many players to hound him or her, but no one can disturb his rhythm. Car port, as it were, in the game again to learn "day day" feeling.

11 three-point series out hand, hit <a href=http://www.kdshoes.us.com>kevin durant shoes|kd shoes</a> several goals, including vast mileage of three points. Wearing warriors baseball hat sitting inside the stands to watch the particular old garage, it also appears to get son's playing god look like some incredible performance. The lens for the old garage, he could not help but shook their head.

Of course, regardless of what other people think, garage three points for own performance with overall confidence. In the next quarter the warriors along with 88-58 big lead this blazers, garage outside this three-point line again, the ball away from the one hand, he / she turned back field, the ball firmly to the basket, the whole uproar. Can put the three points in this state, the other get together can say what?

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.air-jordan-shoes.us.com>air jordan shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.us.com>Lebron soldier 11</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.neweracaps.us.com>new era caps</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.adidascrazyexplosive.us.com>adidas crazy explosive</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.barbourjackets.us.com>barbour jackets</a> <a href=http://www.airmax270.us>nike air max 270</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.nikeepicreact.us.com>nike epic react</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas football cleats</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron shoes</a> <a href=http://www.underarmourshoes.us.com>under armour shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie shoes</a> <a href=http://www.kyrie-4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com>adidas yeezy outlet</a> <a href=http://www.nikevapormaxshoes.us.com>nike vapormax</a> <a href=http://www.kyrie-4.org>kyrie 4 shoes</a> <a href=http://www.birkenstocksandals.us>birkenstock shoes</a> <a href=http://www.vansshoes.us.com>vans shoes</a> <a href=http://www.stephencurry--shoes.us.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.nikeairmax270.us.com>air max 270</a> <a href=http://www.newbalancerunningshoes.us.com>new balance running shoes</a> <a href=http://www.kyrie2.us>kyrie 2</a> <a href=http://www.kdshoes.us.com>kevin durant shoes</a> <a href=http://www.adidastennishu.com>adidas tennis hu</a> <a href=http://www.stephencurryjersey.us>stephen curry jersey</a> <a href=http://www.ecco.us.com>ecco</a&gt; <a href=http://www.kyrie-irvingshoes.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.nikekyrie4.us.com>nike kyrie 4</a> <a href=http://www.adidaspureboost.us.com>adidas pure boost</a> <a href=http://www.calvinklein-underwear.us.com>calvin klein</a> <a href=http://www.nikepegasus35.com>Nike Pegasus 35</a> <a href=http://www.kobe--shoes.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.filashoes.us>fila</a&gt; <a href=http://www.nikeairpresto.us.com>nike air presto</a> <a href=http://www.canadagooseus.com>canada goose</a> <a href=http://www.stephencurry-shoes.com>curry shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd runner</a> <a href=http://www.ultraboostshoes.us.com>ultra boost</a> <a href=http://www.nikehuarache.org>nike huarache</a> <a href=http://www.hand-spinner.us>hand spinner</a> <a href=http://www.porschedesignshoesonline.com>adidas porsche design</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.supremeyeezys.com>supreme yeezys</a> <a href=http://www.rose6.us>d rose 6</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.adidasnmdxr1.us>adidas nmd</a> <a href=http://www.ugg5815.com>ugg 5815</a> <a href=http://www.puma-fenty.us>puma fenty<</a> <a href=http://www.pumarihannacreepers.us>puma rihanna</a> <a href=http://www.balenciagashoes.us>balenciaga shoes</a> <a href=http://www.adidasporschedesign.com>adidas porsche design</a> <a href=http://www.nike-mercurial.us>nike mercurial</a> <a href=http://www.kd-11.us>kd 11</a> <a href=http://www.curry-2.com>curry 2</a> <a href=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com>Nike Lebron James Shoes</a> <a href=http://www.kyrie1.us>kyrie 1</a> <a href=http://www.nikelunarforce1.com>nike lunar force 1</a> <a href=http://www.anellobackpack.us.com>anello backpack outlet</a> <a href=http://www.lebron15ashes.com>lebron 15 ashes</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.com.co>nike kyrie</a> <a href=http://www.lebron-james-shoes.us.com>lebron james shoes</a> <a href=http://www.lebronjamesshoes.com.co>lebron shoes</a> <a href=http://www.kyrie3shoes.com>kyrie 3 shoes</a> <a href=http://www.kobebryantjersey.us>kobe bryant jersey</a> <a href=http://www.birkenstock-sandals.us>birkenstock</a&gt; <a href=http://www.adidaszxflux.us.com>adidas zx flux</a> <a href=http://www.jordanretro.us.com>jordan retro</a> <a href=http://www.adidasyeezyboost.us.com>adidas yeezy boost</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14</a> <a href=http://www.adidasboostyeezy.us.com>yeezy boost</a> <a href=http://www.airjordan-31.com>air jordan 31</a> <a href=http://www.adidasyeezyboost350v2zebra.com>adidas yeezy boost 350 v2 zebra</a> <a href=http://www.curry-shoes.com>curry shoes</a>

Trvalý odkaz

Trvalý odkaz

Half-court concluded,<a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> the garage 12 things and 4 rebounds 6 assists, Owen 17 rebounds, 2 assists 1 has the upper hand slightly. But as knight defeat within the second half, even his or her one-on-one hit his details. In this series, OuWenBen needs certain advantages in counterpoint, like the finals last year, because season of Christmas conflicts, with their strong personal fortunes turned.

But today the warriors with the changes, let knights staggered, also let like one-on-one hit Owen <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> to find the rhythm. Actually, today most likely was clay - Thompson Adept Owen, although Owen hit a dead before him, but clay height reach or up to a point, limits the Owen's strike. In only a few times facing single singled out with his Arsenal, although Owen has good performance, but also it's hard to come back for a knight.

Whole play, scored 28 points 6 rebounds and 10 assists in the Treasury, 6 of 11 three-point <a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> photos. 24 points and 3 rebounds, 2 assists, Owen has scored 17 points from the first half, he scored seven points inside the second half. Facing the big four in the mighty, and only Erina Owen in one-on-one get garage have chances, but today's garage to accomplish better.

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.nikeairmax97.us.com>nike air max 97</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.filashoes.us>fila</a&gt; <a href=http://www.porschedesignshoesonline.com>porsche design shoes</a> <a href=http://www.calvinklein.us.com>calvin klein</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.com>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.adidasdeerupt.us>adidas deerupt runner</a> <a href=http://www.kyrie-4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.jordanretro.us.com>jordan retro</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.nikelunarforce1.com>nike lunar force 1</a> <a href=http://www.vanssk8hi.us>vans sk8 hi</a> <a href=http://www.kyrie-3.com>kyrie 3</a> <a href=http://www.kyrie3shoes.com>kyrie shoes 3</a> <a href=http://www.lebron15ashes.com>lebron 15 ashes</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.adidaspureboost.us.com>adidas pure boost</a> <a href=http://www.air-jordan-shoes.us.com>air jordan shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike air vapormax</a> <a href=http://www.adidasnmdwomens.com>adidas nmd womens</a> <a href=http://www.mizunoshoes.us.com>mizuno running shoes</a> <a href=http://www.adidascrazyexplosive.us.com>adidas crazy explosive</a> <a href=http://www.drose8.com>rose 8</a> <a href=http://www.ultraboostshoes.us.com>adidas ultra boost</a> <a href=http://www.curry2.com>curry 2</a> <a href=http://www.nikefree.us.com>nike free</a> <a href=http://www.kobebryantjersey.us>kobe bryant jersey</a> <a href=http://www.nikepg2.us>nike pg 2</a> <a href=http://www.nikeepicreactflyknit.us>nike epic react</a> <a href=http://www.kyrie1.us>kyrie 1</a> <a href=http://www.kyrie-irvingshoes.com>nike kyrie shoes</a> <a href=http://www.curry4footlocker.com>curry 4</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.com.co>nike kyrie</a> <a href=http://www.stephencurry.us.com>curry shoes</a> <a href=http://www.adidasboost.us.com>adidas boost</a> <a href=http://www.cristianoronaldocr7.us>Nike CR7</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.kdshoes.us.com>kevin durant shoes</a> <a href=http://www.airmax90.us>air max 90</a> <a href=http://www.nikeepicreact.us.com>nike epic react flyknit</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.adidasyeezyboost350v2zebra.com>adidas yeezy boost 350 v2 zebra</a> <a href=http://kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd shoes</a> <a href=http://www.nikevapormaxshoes.us.com>nike vapormax shoes</a> <a href=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com>adidas yeezy</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14 shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.hardenvol2.org>harden vol 2</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.lebronsoldier12.us>nike lebron soldier 12</a> <a href=http://www.neweracaps.us.com>new era caps</a> <a href=http://www.kd-11.us>kd 11</a> <a href=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com>Lebron James Shoes</a> <a href=http://www.adidassuperstar.us.org>adidas superstar</a> <a href=http://www.adidastennishu.com>adidas tennis hu pharrell</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.lebron-james-shoes.us.com>lebron james shoes</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas football cleats</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14</a> <a href=http://www.curry-5.us.com>curry 5</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.kobe--shoes.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.us.com>Lebron soldier 11</a> <a href=http://www.kyrie2.us>kyrie 2</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us.com>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.lebronjamesshoes.com.co>lebron shoes</a> <a href=http://www.airjordan32.us>air jordan 32</a> <a href=http://www.stephencurry-shoes.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.curry-shoes.com>curry shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.adidasultraboost4.com>ultra boost 4.0</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.yeezy--boost.us.com>adidas yeezy</a> <a href=http://www.adidaszxflux.us.com>adidas zx flux</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron james shoes</a> <a href=http://www.johnwallshoes.us.com>john wall shoes</a> <a href=http://www.pumasuede.us.com>puma suede</a> <a href=http://www.nikeairmax270.us.com>nike air max 270</a>

Trvalý odkaz

"I got employed to my evaluation, " curry remembered,<a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> "people said I seemed to be too short, don't perform college basketball, then with the same reason that I can't play in the NBA. People don't think I can play guard, then said I am not only a pure point guard, until October of recently, I also found which the general manager of funny to my opinion as the league 3 rd good shooting guard. We have not yet fully perform their full potential, and so i set a higher regular to himself, committed to continuously improve to be more outstanding. "

"We've never met having it . <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> him so great shooting in all directions, " warriors coach level Jackson said, "and roll, stop and go empty-handed, hook hand, step back, lower-leg, in the face of two double forced to help......, any thought of capturing mode, you can see he or she is astonishingly. We have never ever seen anyone can achieve this level, his Steve Nash (microblogging) played a high level, the two-time MVP give, shooting is incredible, but it's also a level. And their other like reggie callier, Chris mullin, such seeing that dell and I competed together - Ellis, dell : Arsenal, they are all fantastic striker, but they didn't garage so extensive, this guy is no limit. "

Timer and also dance, 6 minutes <a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> in addition to 30 seconds, Davis is doing everything we can to near the garage, but still past due step. Garage again to perform a beautiful jumper - it isn't strictly jumper, his toe will be outside the ground, under the condition with the body is still increasing, use forefinger and middle finger touch to finish the hand. Treasury physique slightly back. This not only makes his moves even more difficult to block, as well as between the ball and floor a great additional 10 degrees Perspective. NBA players to occasion takes 0. 6 seconds normally, the garage from arranging action to dial your ball moves, it merely takes 0. 4 just a few seconds. Fast to make up with the deficiency of the storage height, the ball well pun intended, the opponent blocking fly toward the basket at the same time, the look of garage is obviously along with them. His arm still moves if your posture, and of his or her teammates has begun for you to pose three gestures...

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.kyrie4.us.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.curryshoes.us>curry shoes</a> <a href=http://www.lebron15.us.com>lebron 15</a> <a href=http://www.curry-shoes.com>curry shoes</a> <a href=http://www.balenciagatriplesshoes.com>triple s Shoes</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.curry3shoes.com>curry 3 shoes</a> <a href=http://www.nikepegasus35.com>Nike Pegasus 35</a> <a href=http://www.nmdhumanrace.us.com>nmd human race</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.air-jordan-shoes.us.com>air jordan shoes</a> <a href=http://www.nikesbdunk.us>nike sb dunk</a> <a href=http://www.adidastubular.us>adidas tubular</a> <a href=http://www.adidaszxflux.us.com>adidas zx flux</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.com.co>nike kyire shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.canadagooseus.com>canada goose</a> <a href=http://www.stephencurry--shoes.us.com>curry shoes</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.airmax90.us>air max 90</a> <a href=http://www.adidasclothing.us>adidas clothing</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd</a> <a href=http://www.yeezy--boost.us.com>yeezy boost</a> <a href=http://www.pumafenty.us.com>puma fenty</a> <a href=http://www.vansshoes.us.com>vans shoes</a> <a href=http://www.kobe--shoes.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.adidasterrex.us>adidas terrex</a> <a href=http://www.nikelunarforce1.com>nike lunar force 1</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5</a> <a href=http://www.curry-4.com>curry 4</a> <a href=http://www.lebronjamesshoes.com.co>lebron james shoes</a> <a href=http://www.porschedesignshoesonline.com>adidas porsche design</a> <a href=http://www.yeezyboost350v2.us>yeezy boost 350 v2</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5 shoes</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.org>Nike lebron soldier 11</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.pumasuede.us.com>puma suede</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.airjordan32.us>jordan 32</a> <a href=http://www.kobebryantshoes.us.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14</a> <a href=http://www.kyrie2.us>kyrie 2</a> <a href=http://www.jordanretro.us.com>jordan retro</a> <a href=http://www.kyrie-4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.nikekyrie4.us.com>nike kyrie 4</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a> <a href=http://www.nikerosherun.us.com>nike roshe run one</a> <a href=http://www.lebron-14.us>nike lebron 14</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas soccer cleats</a> <a href=http://www.pgshoes.com>pg shoes</a> <a href=http://www.stephencurry-shoes.com>stephen curry basketball shoes</a> <a href=http://www.kyrie3.com>kyire 3</a> <a href=http://www.airforce-1.us>air force 1</a> <a href=http://www.kyrie4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.hand-spinner.us>hand spinner</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.adidassuperstar.us.org>adidas superstar Shoes</a> <a href=http://www.kyrie-irvingshoes.com>nike kyrie shoes</a> <a href=http://www.pumafentyslides.us>puma fenty slides</a> <a href=http://www.kobe11.org>kobe 11</a> <a href=http://www.ultraboostadidas.us.com>adidas ultra boost uncaged</a> <a href=http://www.asicsgelkayano24.com>asics gel kayano 24</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.com>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.hardenvol2.org>james harden vol 2</a> <a href=http://www.ecco.us.com>ecco Shoes</a> <a href=http://www.kyrie--4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.ugg5815.com>ugg 5815</a> <a href=http://www.balenciagashoes.us>balenciaga shoes</a> <a href=http://www.vibram.us.com>vibram fivefingers</a> <a href=http://www.kobebryantjersey.us>kobe bryant jersey</a> <a href=http://www.adidasultraboost4.com>adidas ultra boost 4</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.us.com>Lebron soldier 11</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.barbourjackets.us.com>barbour jackets</a> <a href=http://www.lebronshoes.us.com>lebron shoes</a> <a href=http://www.kyrie1.us>kyrie 1</a> <a href=http://www.curry4footlocker.com>curry 4 footlocker</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron shoes</a> <a href=http://www.nikezoomvaporflyelite.us>nike zoom vaporfly elite</a> <a href=http://www.anellobackpack.us.com>anello backpack outlet</a> <a href=http://www.drose8.com>rose 8</a>

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.