Volební prognóza od Vlastimila

Autor
Štítky

Krátký hnědouhelný úvodník: 

Evropský soud nařídil Polsku okamžitě přerušit těžbu v polském dole Turów. Žalobu podala Česká republika, protože důl je blízko hranic a Pšonci jaksi nemají chuť nechat uhlí ladem, když už mají na místě jednak díru v zemi a jednak všechno vybavení. Jsem teď dost zvědavý, jestli naši severní a více odbojní bratři splní rozkaz a nebo jestli na EU vystrčí prostředníček. Já tipuji ten prostředníček... co vy? 

 

A teď už Vlastimil: 

Už je to tak, zase se nám chystají na čtyři roky zavřít ústa. Prostřednictvím našeho volebního práva hodit si to. Do volební urny. A my splníme svoji občanskou povinnost. Při vědomí své zodpovědnosti odevzdáme hlas těm, kteří budou hájit zájmy.

Není přitom důležité, jestli k volbám půjdeme nebo zůstaneme doma. Naše hlasy budou odevzdány všechny.

A protože i za výše uvedených podivných narativů (to slovo obdivuji) a všemožných okolností stále neumírá naděje, budeme to řešit. Každý po svém. Já jsem si udělal před volbami 2017 volební prognózu a protože mi to připadalo zábavné, dávám si repete.

Je to syrová verze, protože za těch několik měsíců se ještě mnohé věci stanou. Dost možná budu muset korigovat. Ale jako prognostik amatér si to mohu dovolit. Takže tady je moje prognóza volebních výsledků 2021:

23%   ANO
23%   Piráti/STAN
12%   ODS/KDU/TOP
9%     SPD
7%     Klausovci
7%     Volný blok
6%     KSČM
5%     ČSSD
8%     Ostatní

ANO = 23%, tendence nejasná. Babiš zřejmě mezi voliče nepojede, protože by dostal čočku se sodou. Omezí se na ověřené kolektivy seniorů a jednosměrný facebook. Pro ANO bude hrát dokončená dálnice, proti nedokončený stavební zákon. Ještě v roce 2019 se zdálo, že ANO může směřovat někam nad 30%, ale pak přišel kovid a Babiš odhodil všechny masky. Tím jeho historická úloha skončila.

Piráti/STAN = 23%, tendence setrvalá. Tohle bude jízda. Mejdany a veselice, svět zalitý sluncem. Splníme všechno a ještě něco navíc. Ale nikoho dalšího už nepřesvědčí ani neukecají. Jejich potenciál je omezen naivitou prvovoličů, druhovoličů a třetivoličů.

ODS/TOP/KDU = 12%, tendence setrvalá. Na všechny změny v zájmu návratů k zašlé slávě už je pozdě.

SPD = 9%, tendence rostoucí. Tomio má všechny dveře do mainstreamu otevřené. Byl schválen jako bezpečný přístav pro protestní hlasy. Kdo volí SPD, je pro strany určené vládnout neškodný. Tomio už předvedl, jak daleko může být od slov k činům, a umí plnit závazky.

Klausovci = 7%, podmíněně. Podmínkou je jasná identifikace VK s Trikolórou a některými dalšími satelity (Svobodní apod.). VK prezidenta, samozřejmě. Protože on jako persona sám udělá 5%, když bude chtít. Pokud se k tomu odhodlá, bude zřejmé, že odchod malého VK ze scény měl svůj účel.

Volný blok = 7%, tendence rostoucí. Flákanec Volný udělal dvě důležité věci. Zaprvé, jako první rozjel naostro kampaň a jezdí štace od města k městu už od prvního máje. Zadruhé, oslovil mimoparlamentní strany a jednotlivce a přitáhl k sobě nemálo z nich poměrně chytrým způsobem. Na sešlostech před Kauflandem se schází kolem jeho autobusu lidé, na kterých je vidět nadšení takové, že podobné od ranných devadesátek nepamatuji. A to rozhodně není málo.

KSČM = 6%, tendence mrtvoly. Do sněmovny asi prolezou, ale to je vše. Nepomůže jim ani nový vůdce, pokud by se nějaký objevil.

ČSSD = 5%, tendence odchod do zapomnění. Hlavní starostí ČSSD je nyní pohlídat miliardové majetky, kdyby to nevyšlo.

 

Na povolební koalice je ještě brzy, to je zatím nad mou troufalost. Ale z prognózy se rýsuje, že žádné dvě uskupení nedají dohromady sněmovní většinu (kromě prvního a druhého v tabulce, což při jejich nekompatibilitě neřeší nic). A to je zárukou velké švandy při sestavování vlády a ještě větší švandy při následném období funkcí.

Závěrem ještě faktor kovid. Pokud přijde následující vlna s kovidem příliš brzy, čili v plném proudu volebních kampaní, může se stát, že bude vysokou mocí vyhlášen nouzově výjimečný stav a volby odloženy na neurčito. Zatím se zdá, že k tomu nemají důvod. Kostky jsou vrženy.

Psáno 21.5. léta páně 2021

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 3.8 (48 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

jsou nesmysl - zjevně přání otcem myšlenky...

Průměrný počet slepic: 4.8 (29 hlasů)

Tak, tak. Velká část těch procent skončí u SPD. Protože 9% pro SPD není pro tuto stranu žádný rostoucí trend, když v roce 2017 měli 10%, stejně jako ODS a Pyjáti. SPD přeskočí Spolu. Jediný kdo ji může ohrozit je "ušatý traktorista" z Přísahy, kterého Vidlák odsunul do zapomnění pod hranici 5%. Naopak si myslím, že ČSSD i komunisté to pořád mají dost nejisté s těmi 5%. Dneska už můžeme říci, že po 30-ti leté snaze stran se podařilo komunist zlikvidovat Babišovi s Okamurou. Žádný Havel, Klaus, Zeman, Topolánek, Paroubek a další to nedokázali. Naše nová dvojka to zvládla za dvě volební období.
Jen dodám, že jsem nikde ještě neviděl předvolební setkání Volného bloku. Což nemusí být Volného chyba. A tak nedokážu posoudit náladu ve společnosti, jestli se blíží optimismu devadesátek. Ale dost o tom pochybuju. Zrovna kvůli tomu, že se porval kvůli nošení roušky a vůbec popírá závažnost Covid. No a důchodci jsou si vědomi hrozby Covid právě pro jejich zdraví a tak roušky zas tolik nepodceňují. Je pravda, že často ojebávali nošením pod nosem, ale pořád mi přijde, že Volný není jejich šálek kávy.

Průměrný počet slepic: 4.4 (23 hlasů)

In reply to by Mav (neověřeno)

Trvalý odkaz

Myslím, že SPD odrazuje hodně voličů tím, že ji chápou jako stranu, co není schopná na současné politické scéně vytvářet koalice a proto toho mnoho ze svého programu neprosadí. Podle hesla, že politika je uměním možného.
A jak to vypadá, teď to ve volbách o koalicích bude.

Průměrný počet slepic: 4.5 (6 hlasů)

o komančích 20 let

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Předpověď jak dopadnou volby zde nemohu dělat, ale nebyl bych překvapen, kdyby se spojilo ANO + SPD + KSČM. Osobně se nemohu voleb účastnit, ale jsem obeznámen s programem SPD a můj hlas by šel tímto směrem. Na dokreslení obrazu. Jsem ročník 42 a od šedesátého devátého jsem usazen ve Státech kde dožiji. To co se děje u vás sleduji od te “ Sametové revoluce “ a z odstupem času docházim k názoru, že to byl podraz na který se tak brzy nezapomene. Tak to vidím já na dálku . Mimo jiné, mám takový divný pocit, že vám Čechům na tom předsedovi SPD, hlavně nesedí ty jeho šikmé oči. ;-)

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

In reply to by Mav (neověřeno)

Trvalý odkaz

"... kterého Vidlák odsunul do zapomnění pod hranici 5%."
To je Vlastimilova a ne Vidlákova prognóza. ;-)

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Já udělám prognózu asi v ponděli...  a bude úplně jiná než ta Vlastimilova :-)

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

In reply to by Mav (neověřeno)

Trvalý odkaz

Rostoucí trend je myšlen od současných 9% do říjnových voleb.

Tradiční politici si Komunisty léta hýčkali, protože se jim hodili do krámu. Mohli s nimi totiž krásně obchodovat, když byl zbytek sněmovny 50:50.

Já tam byl a vnímal jsem tu atmosféru. Od mladých slečen až po ty důchodce, o kterých píšete. Je to úplně jiný svět, než který máte nakoukaný z naší vaší ČT09.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by Vlastimil (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ja myslim, ze uz nyni ma SPD v nekterych pruzkumech 12,5% s tedy tech 9% je stary nebo vyberovy udaj jinych agentur. CT temer nesleduji, asi jste mne spatne odhadnul. Volny je pro mne marginalni strana, ale kdo vi. Prvni vikend v rijnu se to dozvime.

Omlouvam se za zamenu autora Vlastimila za Vidlaka.

Průměrný počet slepic: 3.5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

1. Že by Poláci přestali těžit a vypnuli tu elektrárnu, co tam u dolu mají? Pohádka na dobrou noc....
2. Vlastimile, vzal jsem do ruky kalkulačku a sečetl vaše procenta. Pasuje vám to, dohromady je jich 100. Jak ale budou rozdělena, bůh suď.

Průměrný počet slepic: 4.6 (21 hlas)
Trvalý odkaz

Volební preference politických stran v květnu 2021: střídání!
Od Petr Woff -11. 5. 2021
Volební preference politických stran v květnu 2021
Srovnejme, jaké výsledky vycházejí jednotlivým výzkumným agenturám. Například Kantar v květnu 2021 došel k závěru, že vládní koalice ztrácí podporu. ANO údajně kleslo na 21 % a definitivně přišlo o svoji dřívější bezkonkurenční dominanci.
ČSSD se nedokázala vrátit nad vyřazovací pětiprocentní hranici, zaznamenala 4 %.
V opozici spolupracují silnější bloky: Svoje síly spojí Piráti + STAN (dohromady 27 %), respektive ODS + KDU-ČSL + TOP 09 (SPOLU, 21,5 %). Samostatně stojí SPD (12 %) a KSČM (5 %).
....

Průměrný počet slepic: 3.9 (10 hlasů)

o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání. Důvodem je podezření ze šíření poplašné zprávy. Volný měl podle vyšetřovatelů šířit poplašnou zprávu během nouzového stavu. V příspěvku na svém Facebooku tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je diskreditace léku ivermektin,
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lubomir-volny-covid-19-ivermetkin.A2…

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Už i s jedním vpichem
může sedět na zahrádce
třeba dlaždič s mnichem
nebo chalan z Čadce.

Popůlnočním tichem
nese se náměstím hlahol
herec s vpadlým břichem
sebou o zem šlahol.

Průměrný počet slepic: 4.4 (31 hlas)
Trvalý odkaz

Včera jsem zde nebyl, předevčírem jsme zde něco diskutovali, ale já šel pak spát.
Rád bych reagoval na Vidlákův post:

"Víte Berrnarde - vy jste rovný chlap. Někdy s vámi nesouhlasím, někdy vysloveně přemýšlím, jak jste ke svým postojům přišel. Ale ať říkáte cokoliv, nejste křivák. Řeknete si svoje, s někým se o Váš postoj pohádáte, všichni víme, co tu obhajujete. Kurňa proč bych Vás měl mazat. Kdybychom proti sobě seděli v parlamentu, asi by to bylo tvrdé vyjednávání, ale mohl bych se spolehnout, že svoji část dohody dodržíte i kdyby trakaře padaly."

Obávám se, že si mě poněkud idealizujete. Já jsem totiž pěkně sobeckej parchant.
Ráno, když se probudím, tak si dám vodu na kafe a pak si jdu vyčistit zuby. A my máme nad umyvadlem zrcadlo a já, jak tam ty zuby šmrdlám, tak musím koukat na ten ksicht proti sobě.
Když tam vidím ptáka, který včera byl v hospodě, s někým se pohádal a pak mu dal po čuni, nebo sám dostal, s tímhle maníkem problém nemám.
Když tam uvidím maníka, který se někde na webu kvůli rozdílným názorům s někým porafal a vím, že ten v tom zrcadle má rád ironii a sarkasmus a použil ho, ale zase oni mu šli do těla, tak s ním taky problém nemám.
Ale, pokud bych tam měl koukat do očí nějakého podrazáka, který kvůli svým zájmům je schopen kohokoli podrazit, tak to by se mi nelíbilo. Pohled na nějakého takového sráče by mi zkazil celý den.
Může si o mých názorech myslet kdo chce co chce, ale v rámci kultury své ranní zubní hygieny, se vždy snažím ve svém životě fungovat tak, abych se za ten odraz nemusel stydět.
Asi tak.

Průměrný počet slepic: 3.6 (29 hlasů)

v noci sám se sebou nějak spokojený. Co se stalo?

Průměrný počet slepic: 4.3 (9 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Třeba si z vás vzal příklad.

Sám jste přeci sám se sebou spokojen.

Průměrný počet slepic: 3.4 (11 hlasů)

Člověk by měl být sám se sebou spokojený, když je tomu naopak, tak je něco špatně.
Já to dokonce dopracoval tak daleko, že když řeknu vtípek a směji se mu, tak dcera - tatínku, směješ se svému vtipu pouze ty a já na to, páč jste všichni pitomci, beze smyslu pro humor.

A napíšu vám k tomu ještě jednu věc. Několikrát mi moje dcera taky říkala: tatínku, alespoň kousíček tvého sebevědomí bych chtěla mít.
Když jsme se před lety dostali do sraček, ukradli mi dodávku, já furt musel platit ten lízink, dva úvěry na krku, samá složenka(když na ní bylo napsáno 1. upomínka, tak to bylo ještě v poho, si říkám, dorazí ještě 2. upomínka. když tam bylo napsáno, že mi do týdne, když nezaplatím, odnesou elektroměry, tak to už bylo horší, to se spláchnout muselo), manželka byla na prášky, já z toho taky nebyl nikterak nadšený, ale nějak jsem věděl, že to dáme. My dva.
Já mám skvělou ženskou. Ona sice se ve vyhrocených situacích na chvíli trošku složí, prý jsme v prdeli, ale pak se oklepe a jede.Já si nemohl dovolit se složit ani na tu chvilku. Ale ani na okamžik jsem nepřestal věřit tomu, že to dáme. A dali jsme to a dnes jsme totálně v pohodě. Ženě jde krám perfektně, já domů nosím slušné peníze, my nemít ten barák, co komančové 40 let devastovali a necpat prachy do něj, tak fakt netuším, co bychom s nima dělali.
Ale pokud bych to tehdá vzdal a zabalil, s tím, že jsme prostě v hajzlu a rezignoval bych, tak bychom v těch sračkách byli dodnes.
Člověk by měl mít sebevědomí a když na to přijde, tak umět zatnout zuby, ono to bolí, ty problémy, ale překonat je a pak umět zdvihnout zase hlavu a být spokojený sám se sebou.
Protože v opačném případě má většina lidí tendence svádět své neúspěchy na okolí. On je ten správný, on to myslel dobře, ale celý svět mu hází, chudáčkovi, klacky pod nohy. A kde on mohl být, kdyby dostal pořádnou šanci?
No, pokud se někomu líbí se rochňat v této sebelítosti, jeho věc. Mě by to nebavilo.
Já mám životní zkušenost, že mi nikdy nikdo nic zadáčo nedá a musím se o svojí rodinu postarat sám. A když se mi to zadaří, nevidím jediný důvod k tomu nebýt sám se sebou spokojený.
Řeknu si: jo, berrnarde, dobrý!
A může si kdokoli o mě myslet, že jsem narcis, nebo namachrovanej blbeček, vocas s přebujelým egem (další můžete doplnit), ale když jsem daroval dceři poukaz na operaci očí a manželce k výročí auťák a viděl v jejich tvářích, že jsem se trefil a ony byly šťastné, tak mi to za to stojí.
Ano, jsem namachrovanej blbeček s přebujelým egem, ale hodlám to tak dělat dál.
Howgh!

Průměrný počet slepic: 3.5 (21 hlas)

In reply to by berrnard (neověřeno)

Trvalý odkaz

nakonec i ti podrazáci bývají spokojení sami se sebou. Jde o to sebevědomí, Jestli ho dcerka nemá,tak se s manželkou zamyslete,proč. Jestli neni chyba ve vás.

Průměrný počet slepic: 3.8 (11 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

dcera - tatínku, směješ se svému vtipu pouze ty

----
To znamená, že dcera má sebevědomí dost na to, aby kritizovala tatínka.

Kdyby neměla dost sebevědomí, tak je povinně zasměje, asi jako porevoluční diváci Zahradní slavnosti, kteří doslova číhali na sebemenší záminku k smíchu a usilovně se smáli, aby ukázali, že jsou v klubu. Ty orgie trapnosti ještě někdy při výročí vysílají. Nikdo tam neměl dost sebevědomí, aby řekl, že po revoluci už je to jaksi vyčpělý humor.

Po povinném zasmání by pak hledala chybu v sobě, popřípadě by navíc okřikovala ostatní, kdyby si dovolili tatínkův humor kritizovat.

---
Několikrát mi moje dcera taky říkala: tatínku, alespoň kousíček tvého sebevědomí bych chtěla mít.

- To je kritika otcova "sebevědomí" a dcera jinými slovy tátovi říká, že ve skutečností není až tak skvělej, jak si myslí/převádí. Dcera ho implicitně shazuje, čili zase vyjadřuje důvěru ve vlastní názory a to větší (v jednom či druhém detailu) než v názory otcovy.

--
V normálních rodinách to funguje tak, že si jednotliví členové navzájem upřesňují, opravují či potvrzují, co ostatní členové rodiny říkají. Také se tam pořád prohazují aliance podle momentální situace. Rodiče proti dětem, jindy mužské pohlaví proti ženskému, rodič a dítě opačného pohlaví, podle vzdělání či zájmu, celá rodina kouká na fotbal a jeden z členů je má za blázny

V jiných rodinách je jeden generál, který rozhoduje o všem, mluví za všechny a ostatní se mu nedokáží vzepřít a žádná kritika se nekoná a všechny její náznaky jsou potlačeny. Třeba otec čte (podeben otci Pawlowské) před návštěvou své dílko, kde vzpomíná jako to bylo za jeho mladých let, jak si hráli s bratry, když ve městě vypínali elektřinu a (na rozdíl od Pawlovwkých) dcera mu pokorně poslouchá a ještě dělá hudební doprovod a matka sedí pokorně v koutku a ani nedutá.

Tak kupříkladu vypadají lidé bez sebevědomí.

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.