Vy jste si začali

Autor
Štítky

Víte co se stalo po upálení Mistra Jana Husa? Nic! Neproběhl žádný pogrom na katolické kněžstvo. Nikdo nepozabíjel v Kutné Hoře tisíc Němců. Nepadla vláda, žádní úředníci nebyli propuštěni. Nikdo nemobilizoval, nesvolával zemskou hotovost. Jen česká šlechta poslala celkem kultivovaný dopis a radikálové na Karlově univerzitě se také ozvali. Ale jinak nic. Normální země, na středověk normální stav. 

Kostnický koncil ovšem pokračoval... Poslal na hranici Jeronýma Pražského, zpřísnil církevní zákazy, vyzval všechny ty, co podepsali dopis na obranu Husa k soudu. Co se stalo dál? Skoro nic. Pokračovala dopisová kampaň, kdy do Čech chodily dopisy o tom, jak musí arcibiskup vytrhat kacířské býlí a na druhou stranu chodily dopisy, že tu žádní kacíři nejsou. Tu a tam tady někoho chytli, tu a tam někoho odsoudili, zabavili majetek... 

Pak začali vypisovat odměny za zajaté husity a házeli je v Kutné hoře do opuštěných šachet... Začali přitvrzovat nejen proti jednotlivcům, ale začali to dělat plošně. Nikoho nešanovali, zajímali, mučili vraždili. 

A pak najednou začali ti lovení vítězit. Ta směšná hrstka několika kacířů se ukázala být málo směšnou a docela velkou.  A samozřejmě si to s tou druhou stranu náležitě vyřídili.  A hned si ti původně velcí páni začali stěžovat, že husiti nebojují podle pravidel. 

Podobně to bylo i za Protektorátu. Co se stalo, když Beneš přijal Mnichov? Nic. Co se stalo, když Hitler zabral zbytek Československa? Nic moc. Velmi krotký odboj. Až když Heydrich začal vraždit masově, až když už nešlo o jednotlivce, ale tak nějak o všechny, začal odpor. A po šesti letech vraždění, mučení, popravování se pak najednou sudetští Němci strašně divili, že jim to osvobození Češi dali sežrat. To Němci první porušili všechna myslitelná pravidla lidství a pak se hrozně divili, že na ně byl uplatněn stejný metr. A i když se leckdo s pomstou snažil, německým zvěrstvům se to stejně ani zdaleka nevyrovnalo. 

Takhle nějak to začíná přátelé. Na začátku je odsouzený člověk, který nevzal do ruky zápalnou lahev, nehodil po nikom dlažební kostku, neupálil nikoho v jeho domě, nepodřízl nikomu krk, nepřivlastnil si majetek, nepřestal platit daně, neodklonil peníze, nevypsal odměnu na za muslimské skalpy...  jen řekl něco co se nelíbilo a byl hladce odsouzen. 

Zatím je sám. Zatím se nic neděje. Nikdo neprotestuje, nešturmuje na Hrad, nerozbíjí okna, nezapaluje auta. To hydru povzbudí a přitvrdí. A až si všichni uvědomí, že se jich to také týká, že nevědí, kdy si přijdou i pro ně, pak se něco začne dít.  A pak to jednou bude obráceně - pak budou soudci ronit krokodýlí slzy, že jsou vyháněni ze svých teplých místeček, že právní řád je rozvrácen, že republiku vedou lidi, kteří nemají úctu k minulosti,  že nejednají podle pravidel... ale neměli by se divit. Marian Kechlibar kdysi napsal článek, že ve válce je lákavé porušit pravidla na rytířský boj, ale běda tomu kdo ta pravidla poruší první a pak prohraje. 

Zdá se že i pro justici je lákavé nastolit u nás čínský sytém zavřené huby. Že to usnadňuje život a mají pocit, že tím lůzu dostali pod kontrolu, aby jim nekazila dojem ze skvělé spořádané společnosti. Akorát si neuvědomují, že první porušili pravidla a až se to jednou otočí, tak přesně totéž bude použito proti nim. Ne, nebude v tom žádná spravedlnost, ani pokus o spravedlnost. Bude to úplně normální pomsta. 

Ještě se nic neděje. Ještě mají čas i prostor vše urovnat. Dokonce z toho mohou ještě vyváznout bez ztráty kytičky. Stačí jim jen v tom nepokračovat a na Krafta se brzy zapomene. Koneckonců ta pokuta není nijak likvidační. Ale pokud si nedají říct a vyhodnotí si to všeobecné mlčení jako slabost nebo dokonce souhlas, pokud to teď řádně rozjedou, měli by si uvědomit, že si začali.  

Teď jim (ještě) nikdo nechce brát jejich výdobytky. Nikdo je (ještě) nechce vypráskat, nikdo (ještě) nemá chiliastické vize o konci světa, kterému je třeba napomoci.  Pokud s podobnými nápady přestanou, všechna jejich privilegia jim zůstanou a budoucnost se bude měnit tak nějak přirozeně. Měli by si uvědomit, že podobnými rozsudky ženou vývoj k něčemu podobnému jako byla Novoměstská defenestrace. A po ní následovaly tak velké změny, které se neodehrály  nikdy předtím ani nikdy potom. 

Jestli budou pokračovat tímto směrem, jednou se budou strašně divit kam se poděla zákonností, proč nejsou vážení, proč jim nějaká lůza bere majetky i životy. Je to jednoduché... protože si začali. Lůza paragrafy nečte, jen tak nějak vnímá, že právě  přišla o jedno právo, kvůli kterému se tenkrát v 89. cinkalo. 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (164 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

My Słowianie Official Video

Mohla to zpívat třeba Vondráčková.
https://youtu.be/rr1DSgjhRqE

Průměrný počet slepic: 2.5 (13 hlasů)

In reply to by Sasin (neověřeno)

Trvalý odkaz

No Vidláku, váš dnešní článek mi přijde tak trochu jako ,,chytrá horákyně," ani nahá ani oblečená, ani pěšky ani na voze....To už je mi bližší ,,Lady Godiva." Budeme čekat na akci, nebo tu akci zrealizujeme ? Budeme čekat na Husa, nebo povoláme Žižku ? Kraft je jen kamínek. Ale, jak víme, i jeden kamínek může spustit lavinu.....a je nejvyšší čas.

Průměrný počet slepic: 3.7 (12 hlasů)

In reply to by Sasin (neověřeno)

Trvalý odkaz

<a href="http://buyplaquenicv.com/ ">plaquenil toxicity</a>

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Hezky napsáno, ale když se něco rozjede, již se to nedá zastavit. Začne to žít vlastním životem. A také platí, když se něco povede, proč s v tom nepokračovat. Tak to chodí co je svět světem. Není jediný důvod proč by to mělo být jinak. Západní svět je těžce nemocný a doufá, že tíže pomine sama od sebe. Nepomine. Demokracie je dobrá do dobrých a klidných časů. Rozum proto říká, vyhni se tedy časům špatným. Jenže rozum nemá ani moc ani peníze. A tak se jede dál.

Průměrný počet slepic: 5 (48 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

hloupý, stejně starý a stejně škaredý, jako jsem já, dovolím si navázat.
Včera jsme byli svědky skuhrání emeryckého präsidenta (to prase s tečkami na "a" se mi líbí) soudruha Bideta, který sebral všechnu drzost světa a šel skuhrat Putinovi do ouška, aby nařídil klid zbraní v kyberválce alespoň u 16 emeryckých institucí.
V případě soudruhů, kteří se holedbali tím, že pomocí kyberútoku zapálili na Sibiři ropovod, je to zajímavý poznateček. Zároveň si troufám tvrdit, že další slušný kop do vejcí utrpěla vize dálkového řízení motorových vozidel.

Průměrný počet slepic: 4.8 (33 hlasů)

Targusi, mýlíte se, jsem starší, jak se od Háchova dítěte sluší, a tím pádem jsem i škaredější - ale ještě nevíte jak v mém věku dopadnete. Ale to se budete muset moc snažit - blbá věta - možná bych měl napsat, to se nebudete muset snažit.
A hlavně na rozdíl od strejdy jste osvěžením zdejšího prostoru. Na rozdíl od jednoduchého strejdy jste velký epik.

Průměrný počet slepic: 4.9 (13 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

ve vašem věku už budu v dřevěném spacáku.
A Jahoda si bude pochrochtávat blahem, že se zase zbavila jednoho zbytečného strávníka.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

Abyste se nepřepočítal, co tak být kamarád Alc.hajmra a někde oblažovat podobné babky. To by Jahoda koukala. Pak je i penál terno.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Aniž bych chtěl Targusovi pochlebovat, má na víc, moc na víc - v parlamentu by byl ozdobou, číst jeho perfektní formulace - Stará Jahoda asi neví, jak šťastnou ruku měla (no, to je to pokrytectví, žádat o ruku, že; co by asi člověk dělal s rukou :-) ).
A kromě toho stejnojmenná firma vyrábí moc pěkné tašky - mně slouží přes 20 let.

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Demokratická Británie přestála druhou světovou a nebyly to dobré a klidné časy.

USA přestály válku o nezávislost i druhou světovou a byly pořád demokracie.

Athéňané ustáli jako demokracie útok Peršanů.

Římané ustáli jako demokracie i dobytí Kelty, Hanibala a povstání otroků.

Myslím, že je to trochu komplikovanjší.

Průměrný počet slepic: 1.9 (20 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

V době obou světových válek ve Státech i v Británii museli z demokracie poněkud slevit. Jinak by s nejvyší pravděpodobností prohráli a přišli o demokracii definitivně.
Třeba takové internační tábory pro američany japonského etnika mi moc do demošky nepasují.
Propagandistické bláboly vítězů, že zvítězila demokracie nad diktaturou neberu vážně.
Rozhodujícím faktorem byla nesrovnatelně silnější ekonomika vítězů, víc zdrojů, udržení kontroly nad ooceány, větší vědecko technická základna.
O volbách stratéga (osoby s diktátorskými pravomocemi) pro dobu války za Athénské demošky, nebo diktátorské pravomoci římských konzulů v době války jsou fakta která se učí děti na ZŠ.

Průměrný počet slepic: 4.4 (22 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

rozdílnou filozofii při konstrukci a výrobě zbrojního materiálu.
Němci měli špičkovou techniku a jasný konstrukční náskok.
Ivan volil cestu minimální ceny, minimálních technologických nároků, maximální jednoduchosti, dotažené až k blbuvzdornosti, snadné opravitelnosti s minimalizací nároků na materiálně technickou základnu.

Jinak souhlas.

Průměrný počet slepic: 4.6 (28 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ano, ale pořád to byla demokracie a přestála neklidné časy a pak se zase vrátili k demokracii.

V demokratických armádách není demokracie vůbec a přeci to jsou demokratické armády.

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Čmoude, jedna věc je se semknout proti nepříteli a bojovat a druhá je, začít se rozpadat samovolným vývojem. Athény i Řím přišly o demokracii, nebyla je schopná ubránit. Ztrouchnivěla, na čas se změnila v despocii a ani to jim nepomohlo.
Procesy rozpadu jsou dnes již jasně viditelné jak na USA, tak na GB i na EU. Drtivá imigrace, relativizování přírodních zákonů (LGTB a jak se vše jmenuje, hédonismus, polyamorie atd. atd.)
A dodám k vašemu skvělému seznamu demokratickou sladkou Francii. Skončila roztrhaná. Selektivní příklady není ta nej cesta.

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ano, Jen to trouchnivění není zrovna o těžkých časech, ale naopak o těch dobrých.

Těžké časy jsou o tom, že se rvete o život jako zvíře, že vás něco bolí, že trpíte jak kůň, ytrácíte blízké, že nemáte co jíst, už ani nevíte, kdy jste se naposledy najedl dosyta.

Když nevíte roupama co by, chcete spasit celej svět, předělávat přírodu ať v ekonomice nebo sexualitě, to jsou právě dobré časy.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.

Na makroúrovni tomu nelze uniknout. Na osobní úrovni snad.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Není třeba si lhát do kapsy. Za těžkých časů válečných slaboši ohýbali hřbet. Z války jsme jako národ nevylezli posíleni, ale morálně oslabeni. Proto se pak morálně slabí lidé utíkali ke komunistickému fantazírování a chovali se jako dobytek.

Nemusíte věřit každé průpovídce, kterou zaslechnete.

Průměrný počet slepic: 2.5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Pokud blboni nejsou Slovani, není co řešit. Áryjští Slovani dostali poučku, počkají. Voliči lebek samy vymřou, nemaj jiné volby. Muheeeee

Průměrný počet slepic: 2.3 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Úplně stejná myšlenka mě dnes napadla, když jsem četla článek o rozhovoru Babiše v Press klubu rádia Frekvence 1.

Babiš nejen že Pirátům ukázal prostředníček před pár dny, kdy ho požádali v předžalobní výzvě o omluvu za jeho výroky, ale neustále to opakuje dál a ještě přidává a přitvrzuje.

Jako by se Babiš probudil z role kňourajícího otloukánka, který se přece se všemi chce po dobrém domluvit a najednou je tu agresivní politik, který řekl Pirátům "Tak dost. Vy jste si začali. A teď si podám já vás."

Ostatně o rom svědčí i jeho věta z rozhovoru: "Prohlásil také, že se těší na soud s Piráty, sám by je prý mohl za výroky na jeho adresu žalovat každý den."

Run, Babiš, Run!

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Babis-promluvil-a-nekomu-…

Průměrný počet slepic: 4.8 (42 hlasů)

- jakoze ho nesnasim - nez pravdolaskare s jejich tzv. liberalni demokracii.

Průměrný počet slepic: 4.7 (51 hlas)
Trvalý odkaz

Zase politici zradi. At uz tam bude kdo bude.

Husiti byli najednou na koni, protoze kdyz "se nic nedelo" nesedeli za peci, ale kuli pikle, dum od domu. Jako prvotni krestane. Vytvareli ekklesii, mistni spolecenstvi, neviditelne tam zhora, z toho panskeho zamku.

Politiku urcuje kultura. A kulturu urcuje vira.

Napriklad: brutalni nihilismus vytvoril betonovy brutalismus v architekture, ponizujici, posmesne cmaranice ve vytvarnem umeni, a depresivni "literaturu" ktera srazi dusi do prachu. A ty zase vytvorily brutalni totalitu. Je to prece pruzracne...

Průměrný počet slepic: 3.4 (21 hlas)

Čmáranice byla i Picassova Guernica a celej kubismus, kdežto Hitler sám maloval sice trochu pedantsky, ale zcela určitě to nebyly čmáranice. - Kdo z nich zaváděl totalitu?

Programově optimistický socialistický realismus působil falešně zvláště v literatuře a filmu. Filmy z padesátých let jsou dneska povětšinou nekoukatelné, protože vás nakonec do toho prachu srazí ještě bezpečněji. Odpovědí na to byl Hrabal, který nakonec povýšil na umění i takové věci jako muší larvy na papírech od krve a šťávy z masa, krev s mlíkem tekoucí tramvajovou kolejí a nekonečnou nudu domova důchodců. - Šlo o to, že k tomu přidal hluboce lidské prožitky lidí, kteří se s tím musí nějak potýkat a tak tam dostal to lidsky zajímavé, které v oficiálním umění chybělo.

Umění je odraz života a jestli lidé prožívají depresivní věci, tak vytváří i depresivní umění. Z velké krize v USA máme Smrt obchodního cestujícího a Pošťák zvoní vždy dvakrát. Umění po první světové válce odraželo traumata války nebo zase snahu o únik z ní.

Umění, které neoslovuje lidi, se neprosadí. Jo, možná ta architektura, která se nedá přehlídnout, ale knížku, která vám nic neříká ani nedočtete a na film nepůjdete, protože vás varují ti, co to udělali a vělice litují. Hudbu nebudou pouštět rádia, aby neztrácela posluchače a lidi si ji nebudou kupovat na deskách (dnes stahovat).

Průměrný počet slepic: 3.8 (20 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.