Zabijačky po vidlácku

Autor
Štítky

Milí přátelé a čtenáři

Počínaje dneškem se Vidlák plně dává do služeb své živočišné výrobě. Do konce tohoto týdne bude doma veselo při zabijačkách. Bude tu hodně jídla, pití, přátel a vůbec všeho, co dělá svět snesitelnějším. Až do neděle proto nevyjdou žádné další články. Prsty od sádla by stejně klouzaly po klávesnici a zrak zamlžený od vůně prejtu by neumožňoval žádnou korekci. A to nemluvím o tom, že budeme všichni napití a tudíž nezpůsobilí k jakékoliv věcné debatě. 

Věřím, že mě omluvíte, vrátím se k vám opět v pondělí. Pokud jsou mezi vámi takoví, kteří by se cítili ochuzeni o nějakou vidláckou diskusi pod články, tož navrhuji, aby tentokrát pod tímto článečkem nediskutovali o politice či filozofii, ale úplně normálně o holkách. 

Váš Vidlák

 

Komentáře

Trvalý odkaz

A hned přidám první příspěvek... Tímto hlásím, že mám rád svojí ženu z mnoha důvodů, ale do konce týdne to bude především z příčin kulinářských. Dnešní vdolky a zítřejší čočková polívka jsou nepřekonatelné. Do neděle to vidím na lásku procházející žaludkem shora dolů. 

Trvalý odkaz

Někdo holky, jiný vdolky, další třeba obojí.
Ve čtvrtek se bude otevírat nové beaujolais, tož i to je důvod k setkávání, klábosení, jídlu a popíjení. A celkem bez práce.... :-) .

Trvalý odkaz

Celé nové beaujolais je jen reklamní akce. Není to nejlepší víno, To nejlepší beaujolais je jen dobrý víno, a tak jak ho prodat? No udělat z toho akci. Akce se pěkně chytla, padá to pěně do doby mezi dušičkami a Miulášem.

Pro informaci, to nejhorší beaujolais se vyváží do Japonska. Někde se prodat musí a tam nemají ponětí, jak má dobré víno vlastně chutnat.

PS - Zrovna je v TV Kalousek, jak si potřásá ruku s Bartošem od Prátů. Vypadali jak dvě filmové hvězdy, stárnoucí hvězda, která se vyzná a mladá hvězdička, která se nevyzná vůbec, ale hrála v posledním trháku a táhnou za ni davy mladých fanoušků, takže nejde přehlížet a tak stará hvězda chtě nechtě na ni musí být hodná a mladá tam chodí ještě naivně, s rozzářenejma očima, že se ji splnil sen. Stará je trošku otrávená, protože je služebně starší, tak by jakoby měla bejt dál a výš, ale bohužel ví, že to takhle nefunguje, tak je se zatnutejma zubama na mladou hodná, zkoumá jak na ni, protože je pořád ještě potřeba bojovat o drobečky a bylo by dobré skrz mladou (kterou by jinak královsky ignorovala) manipulovat trochu ve svém zájmu.

Uvidíme, za jak dlouho se budou královsky nenávidět.

Co se zabíjaček týče, pěkně si to užijte.

No to jste objevil ameriku - jasně že to je reklamní akce, co jiného. Stejně jako svatomartinské, ale přece jen o fous lepší kvality, zejména pak ve verzi villages, nicméně žádný hit pro znalce to samozřejmě není.
Je to prostě jen příležitost pro.... viz co jsem napsal výše.
Termín "nejlepší víno" je ve své podstatě nonsens, nic takového neexistuje. Vždy záleží nejen na porovnání s jinými, ale i osobním vkusu konzumenta.
P.S.: To letošní martinské, které jsem ochutnal od několika výrobců, opravdu není moc k pití. Jak to bude s frantíky, uvidí se ve čtvrtek.

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Alespoň tak to mám se Svatomartinským já. A pochybuji, že ve Francii je to jinak. Zkrátka víno je čerstvě dokvašeno, staženo z kalů, poprvé profiltrováno a je možné ho odborně zhodnotit. Jsou už obsaženy všechny chuti, všechny vůně, všechny kyseliny a také všechny chyby. Vinaři si mohou poměřit kvalitu, ověřit jak je na tom konkurence a pro sebe si naplánovat další zásahy a postupy.
Každopádně chutě ještě nejsou spojené. Je to jak s mladou pannou v posteli (abych se držel dnešního tématu). Dá se zjistit, jestli je hezká, jak jí to baví, ale chce to čas, aby se to naučila, případně aby se jí trochu pomohlo. Konkrétně moje víno nabídnu ke konzumaci tak někdy v půlce března. Letos je sice menší výnos, ale vysoká cukernatost s překvapivě velkým množstvím kyselin. Bude to potřebovat ještě tak měsíc ležet na jemných kalech a pak vyfiltrovat do křišťálova. V březnu už bude výborné a vrchol bych viděl tak někdy v květnu, červnu. Pak už bude za zenitem.
Milovník vína si teď může vybrat budoucí víno a zamluvit si ho. Ale nadělat nějaké haló kolem vína, které ještě před měsícem bublalo, to je fakt jen reklama.

Tak to jo, to je jiná řeč.
Vzhledem k tomu, jak tu celkem skoro nezištně zvete některé jedince na zabijačku/y, oplatím vám podobným.
Každý rok pořádá můj dodavatel/skladník vína, společnost Merlot, v polovině února tzv. Audienci v Rothmayerově sále na Hradě, teď to bude vycházet na dny 15./16.2.2018. Já půjdu na degustaci v pátek 16.2. dopoledne, jako každý rok. Ochutnávat se tam bude sklizeň 2015, zastoupeno obvykle 40 chateau z Bordeaux, od celkem obyčejného Beaumontu, až po Figeac, obvykle Angelus či Petrus. Ten ročník se prý mimořádně povedl. Je to, jak říkáte, víno ještě nehotové, nicméně už vypovídající o tom, co z něho může za třeba 10/20 let být.

Pokud máte zájem, možná bych pro vás dokázal zajistit ještě na pátek vstupenku, je o ně celkem rvačka, "pouze pro zvané", řekl bych. Budete mým hostem, samozřejmě.

Ohledně mladého vína - znáte nákup metodou "en primeur"? To je něco na způsob vašeho "zamluvení dopředu", ovšem spíše v řádu let než měsíců.

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Teď sem doposlouchal tu hamburskou učitelku, která v nějakém mailu kolegům položila zcela nevinné otázky načež ji vyhmátlo ZDF a pozvalo do diskuzního pořadu s politiky.

Voči navrch hlavy, že natáčení s generálkou trvá 5 hodin a když v reálu řekne něco neplánovaně, už je přestřiženo jinam.
A že když si dcera chtěla přivést známé, bohužel, bohužel, publikum je z castingu a sváží se autobusy(jako slovenské babky, co házely vajíčka na Havla); vlevo u pódia stojí roztleskávač, který ukazuje, jestli jásat nebo bučet.

Duše prostá, naivní, netuší, že inscenační metody televize se za 70 hořkých let nezměnily.
Pořád starý dobrý točkolotoč.

Jaxem si procházel životní úspěchy Henry R. Kravise (finančního koordinátora IS), zjistil jsem, že výrobky těch firem, které převzal a "zeštíhlel" jsem znával.
V dobách, kdy za něco stály.
Všechno už bude jen čimdál stejnější, jen salámistická revoluce to vytrhne.

PS. K zabijačkám čtu ve včerejším podčárníku M. C. Putny: "Máma na stůl nosí sádlo, večeře / Nažerem se, přežerem se, poxerem se. / Všichni spí a prdí sádlo, večeře..."
M. C. to ovšem nevymyslel, jen cituje Charlie Soukupa.

Přesto.
Zase ten hroznej Zeman měl pravdu. Osoba s tak změtenými myšlenkami by neměla být prosefórem.

Vždycky dávat nesympaťákum zapravdu, koho to má bavit?

Trvalý odkaz

1 000 kilometrů od baráku, v plecháčku čaj - prý pro zdraví, ale nevím jestli ne jen pro prodejcovo, v rendlíku ovesné vločky.
Fuj.
Vidláku, slibuju, že do roka a do dne seženu recepis na ty placky, a pokud najdu za sebe náhradu na předstírání práce, dostavím se a vyžeru vám špajzy jak v epicentru, tak i v perimetru jednoho sta metrů v okolí..

Targusi, řekněte, ve které zemi to sedíte? Bylo by mi líto, kdyby to bylo v Rusku. Každý den mě čte někdo z Moskvy a já pořád doufám, že je to sám Vladimír Vladimírovič...

Trvalý odkaz

Horké léto skončilo a holky vytáhly kulichy. Pomalu se tak začínají podobat muslimským kuželkám v burce. Naštěstí za půl roku přijde opět léto a holky odhodí hábity. Zatím ještě mohou.

Vidláku,
kteří čuníci jdou na porážku, němečtí nebo ten odstrkovaný český?

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

že holky, ženy a dívky si cestu najdou a že plesy se dělají hlavně v zimě, protože v létě se holky vystavují (hlavně) u vody.

Trvalý odkaz

Clovek pak ma k tomu masu takovej lepsi vztah - treba Buquoy, Trautenberg, Jakub Janda, Ruzicka.

Mozna bych si je i vyfotil a fotky nalepil treba na sklenice se sadlem, abych pri jidle videl jak byli kdysi stastni a jakou pozitivni energii mam v tom mase. :-)

čuníka jménem Gusta. Nevím, kdo vepříky křtil, ale všichni byli Gustové. Když jich bylo v chlívku několik, měli královské přídomky. Gustav I., Gustav II., atd.
A taky měl na králíkárně tabulku KSČ. Když jsem se ho ptal, jestli nemá jako straník obavy o svou existenci (byl u komančů, aby mohl dělat náměstka v nevelké fabričce), sdělil mi, že ta zkratka znamená
Kotná
Samice
Černá.
Překlad dalších, druhdy populárních a známých zkratek si nechám na další zabíjačku.

Trvalý odkaz

Jeste by se to dalo vylepsit na Gusta I Dobrotivy, Gusta II Hrozny, Gusta III Pohrobek, Gusta IV Lvi Srdce, Gusta V Cunik Slunce, Gusta VI Zelezny a Zlaty...

BTW - jake pridomky byste dali nasim presidentum, jen tak od oka, prvni co koho napadne.

TGM Důstojný, Edvard Zrazený, Klement Ukrutný, Antonín Ušatý, Antonín Předjarní, Ludvík Bojovník, Gustav Federál, Václav Komediant Farizej, Václav II. Jájínek , Miloš Držka Nevymáchaná

In reply to by Martin V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vtipnější vyhrává:
Sto bodov!!!
Anebo radši jen devadesát, U Vény Prvního Bych některý z bezpochyby výstižných přídomků nahradil ještě výstižnějším - BOMBARĎÁK.
Je to takové mužnější, světovější, selfmejdmenovatější.... prostě Véna - Borec na konec.

Václav I. už má mezi prostým lidem spoustu dalších přídomků: Kulisák, Veškrna, Ožrala, Vámi zmíněný Humanitární Bombarďák, Krátké kalhoty, 46násobný dr.h.c. mult.
Václav II. má nejvýstižnější přídomek Čmajznulpero, Amnestie, Tunelpapá nebo Tuneldědek, Ten, co zhasnul, Klimatolog, 45násobný dr.h.c.mult.
Václavové obecně byli sběratelé čestných doktorátů.
Miloš I. pak dostal přezdívky jako Ovar, Slivovice, Becherovka, takové přízemní, poživatelné.

Trvalý odkaz

Vím co je s tím práce a pokud chcete pro sebe i hosty,udělat různé zabijačkové pochoutky,tak to opravdu dá práce jak přípravu,ale i kulinářské umění.Pak mě napadá,že také musíte mít v hodné prostory,nářadí,stroje.lepší je plynoví kotel na vaření masa,než elektrický.
Jak píše pan Gerd,jestli myslí to německé černostrakaté,nebo starší plemeno landras.

Ano, a také Bohumil Hrabal. V Postřižinách.
Přeji do Vidlákova pěknou a poetickou zabíjačku podle paní sládkové. :-)

Trvalý odkaz

Chlapci a děvčata, já byl dnes na rybách, pod slibem že přinesu štiku 80, tajně doufaje že k tomuto číslu přiřadím candáta, kulinářskou lahůdku opovrženou odpůrci funkce potravinového řetězce.
Tři kyslíky xkrát do těla, 3 stupně celsiovy nad zemí povinností, k večeři špagety.
Bylo tam krásně.
Vyhodnocuji svůj vztah k Vidlákovu direktivnímu přístupu stravovacímu.

In reply to by fotrák (neověřeno)

Trvalý odkaz

Fotráku,
Váš příspěvek jsem pochopil tak, že jste měl k večeři specialitu - chlazeného candáta se špagetami.

Děláte Vidlákovi chutě, jistě Vám bude celou zabíjačku závidět.

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Joj třeskutý holube (omluva za familiernost), jak i candát metamorfovaný ve špagetu po nevýkonu potěší. Ještě že mě neposlala za trest pro jahody. Do Kauflandu, to by bylo po pohádce.

Trvalý odkaz

Že bych pytlačil na ruské síti je silně nepravděpodobné, takže se kochejte nadějí dál, že Kydance čte alespoň vrátný na moskevském ústředí FSB.
Mně tam může skočit max. Vasilova Ukradina, Cikánov, anebo Feferorság. Je to Bohem a kapitálem zapomenutý kraj a signál silně nestabilní.

Trvalý odkaz

The Global Vape Shop Database has undergone many updates this month and is now much more powerful, leaner and up-to-date. Hundreds of new vape shops have been added across multiple countries in Europe. New countries have been added. You can view the full update log here (https://theeliquidboutique.co.uk/products/global-vape-shop-database).

Why Over 300 E-Liquid Brands and Vape Wholesalers Have Chosen the Global Vape Shop Database

Our vape shop leads help to connect your business with thousands of vape shops in the USA, Europe, Asia, Russia and CIS and Africa. You can use vape shop contact details for newsletters, e-mail campaigns, telesales, social media marketing, website research, website contact form submissions and in-shop visits. To put it very simply, our vape shop contact details bridge your business with vape shops and hence help you to generate sales. Our vape shop database is the most powerful, comprehensive and up-to-date database of practically ALL vape shops around the world. Our team is making at least one update every week to add new vape shops.

Some Bad News

We are going to be increasing the price of the Global Vape Shop Database to cover our base costs of multiple updates and constant filtering of the database. There is no database on the market that is as regularly updated as ours. Equally, our team is regularly visiting vape exhibitions, vape shops and vape events to gather new vape shop details so it is another cost that we have to take into account.

Some Good News

We are going to be freezing our prices for the next 7 days. Here's your opportunity to acquire the Global Vape Shop Database at its original price and enjoy free lifetime updates sent directly to your inbox.

Success Stories

We are very proud to say that our database is one of the major reasons for the growth and expansion of many e-liquid brands that started from 0 and are now taking the global vape market by storm.

Get your copy of the Global Vape Shop Database from here https://theeliquidboutique.co.uk/products/global-vape-shop-database

Trvalý odkaz

Good Afternoon

I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

Have an awesome day!

Regards
Tony

Trvalý odkaz

Good Morning!

We have recently launched the world's first vape marketplace: Vapertunity

It is free to join! When you join, you will be able to create a profile for your vape shop and add your products.

To get started, head to https://vapertunity.com

Get more exposure to vapers from around the world right now!

P.S. Some good news. We are going to be launching our very own VAPERTUNITY coin very soon and we are going to have an air drop during which we will be giving away a lot of free coins. I will post you the details of the giveaway closer to the time.

Cheers!

Trvalý odkaz

Hello

I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work - it is crazy busy after the festive season!

Have an awesome day!

Regards
Tony

Trvalý odkaz

Hi guys

I just came across your forum post on how to promote your vape business. I tried registering to reply to your post but my account is still pending approval so I figured it would be quicker to drop you a quick line here.

In terms of newsletter marketing, I would personally recommend the vape company email list from https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-company-e-mail-mailing-l…

I have just received today's update and it is looking pretty good - over 39,000 clean vape company emails.

I have been using this email list with my newsletter campaigns for about 3 months and have managed to get a pretty good result for my eliquid brands.

Anyway, aside from that I would probably recommend that you build some quality vape backlinks for organic search engine rankings but this can take a bit of time. Another thing you should look at is social media marketing, especially Instagram. Try reviewing your prices and create some promotions on your site. If your products are cheaper than your competition then you would get more returning customers. Think about writing more blog posts and target a set of keywords that are important for your business.

That is all I have for now.

Cheers

Trvalý odkaz

Hi guys

I am in the midst of starting up my very own little vape shop in Kent and wanted to reach out to you to ask you for some advice as it looks like you have a pretty successful vape business going.

Firstly, I would like to know how to select the best e-liquid wholesaler with a very good e-liquid range. Do let me know if you sell wholesale and if so, it would be great if you could send me across your price list.

I am planning of making my own e-liquid brand and was wondering what is the best way to promote it? I have already purchased an email list of all vape shops and companies as a whole for my newsletter marketing from https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-company-e-mail-mailing-l…

I am also getting a vape SEO company to help me with the website creation.

What else would you recommend I do to make my vape shop a success?

I really appreciate your time and look forward to hearing from you.

Kind regards

George

Trvalý odkaz

Good Afternoon

I am writing to you to introduce my freelance vape seo services. I specialise in creating quality vape-related links to rank vape-related sites on search engines such as Google. I work with 50 of the leading vape shops, e-juice brands and wholesalers and now I have decided to take the same package that we provide to clients via an agency and offer it ten times cheaper on Sweaty Quid.

Please take a look at the package and if it is of interest, please feel free to order it from https://sweatyquid.com/author/cryptovaper/

Thank you for your time.

Kind regards

Sergey

Trvalý odkaz

Hi guys

I am in the midst of starting up my very own little vape shop in Kent and wanted to reach out to you to ask you for some advice as it looks like you have a pretty successful vape business going.

Firstly, I would like to know how to select the best e-liquid wholesaler with a very good e-liquid range. Do let me know if you sell wholesale and if so, it would be great if you could send me across your price list.

I am planning of making my own e-liquid brand and was wondering what is the best way to promote it? I have already purchased an email list of all vape shops and companies as a whole for my newsletter marketing from https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-company-e-mail-mailing-l…

I am also getting a vape SEO company to help me with the website creation.

What else would you recommend I do to make my vape shop a success?

I really appreciate your time and look forward to hearing from you.

Kind regards

George

Trvalý odkaz

Hello

I am reaching out to you to see whether you would be interested in some of my freelance vape marketing and seo services?

I mostly specialise in backlink creation and lead generation for vape companies. I have worked with over 20 vape companies over the past year and have gotten them pretty good results.

All of my services are very cheap as I am freelancing on a full-time basis now.

You can view and purchase all of my services on https://www.fiverr.com/offroadvaper

I spend most of my time on Fiverr so please write to me there :)

Kind regards

Offroadvaper

Trvalý odkaz

Hi guys

I just came across your forum post on how to promote your vape business. I tried registering to reply to your post but my account is still pending approval so I figured it would be quicker to drop you a quick line here.

In terms of newsletter marketing, I would personally recommend the vape company email list from https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-company-e-mail-mailing-l…

I have just received today's update and it is looking pretty good - over 39,000 clean vape company emails.

I have been using this email list with my newsletter campaigns for about 3 months and have managed to get a pretty good result for my eliquid brands.

Anyway, aside from that I would probably recommend that you build some quality vape backlinks for organic search engine rankings but this can take a bit of time. Another thing you should look at is social media marketing, especially Instagram. Try reviewing your prices and create some promotions on your site. If your products are cheaper than your competition then you would get more returning customers. Think about writing more blog posts and target a set of keywords that are important for your business.

That is all I have for now.

Cheers

Trvalý odkaz

Hello

I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work - it is crazy busy after the festive season!

Have an awesome day!

Regards
Tony

Trvalý odkaz

Good Afternoon

I am writing to you to introduce my freelance vape seo services. I specialise in creating quality vape-related links to rank vape-related sites on search engines such as Google. I work with 50 of the leading vape shops, e-juice brands and wholesalers and now I have decided to take the same package that we provide to clients via an agency and offer it ten times cheaper on Sweaty Quid.

Please take a look at the package and if it is of interest, please feel free to order it from https://sweatyquid.com/author/cryptovaper/

Thank you for your time.

Kind regards

Sergey

Trvalý odkaz

Hello

I am reaching out to you to see whether you would be interested in some of my freelance vape marketing and seo services?

I mostly specialise in backlink creation and lead generation for vape companies. I have worked with over 20 vape companies over the past year and have gotten them pretty good results.

All of my services are very cheap as I am freelancing on a full-time basis now.

You can view and purchase all of my services on https://www.fiverr.com/offroadvaper

I spend most of my time on Fiverr so please write to me there :)

Kind regards

Offroadvaper

Trvalý odkaz

Good Morning!

We have recently launched the world's first vape marketplace: Vapertunity

It is free to join! When you join, you will be able to create a profile for your vape shop and add your products.

To get started, head to https://vapertunity.com

Get more exposure to vapers from around the world right now!

P.S. Some good news. We are going to be launching our very own VAPERTUNITY coin very soon and we are going to have an air drop during which we will be giving away a lot of free coins. I will post you the details of the giveaway closer to the time.

Cheers!

Trvalý odkaz

Hi guys

I just came across your forum post on how to promote your vape business. I tried registering to reply to your post but my account is still pending approval so I figured it would be quicker to drop you a quick line here.

In terms of newsletter marketing, I would personally recommend the vape company email list from https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-company-e-mail-mailing-l…

I have just received today's update and it is looking pretty good - over 39,000 clean vape company emails.

I have been using this email list with my newsletter campaigns for about 3 months and have managed to get a pretty good result for my eliquid brands.

Anyway, aside from that I would probably recommend that you build some quality vape backlinks for organic search engine rankings but this can take a bit of time. Another thing you should look at is social media marketing, especially Instagram. Try reviewing your prices and create some promotions on your site. If your products are cheaper than your competition then you would get more returning customers. Think about writing more blog posts and target a set of keywords that are important for your business.

That is all I have for now.

Cheers

Trvalý odkaz

Good Morning!

We have recently launched the world's first vape marketplace: Vapertunity

It is free to join! When you join, you will be able to create a profile for your vape shop and add your products.

To get started, head to https://vapertunity.com

Get more exposure to vapers from around the world right now!

P.S. Some good news. We are going to be launching our very own VAPERTUNITY coin very soon and we are going to have an air drop during which we will be giving away a lot of free coins. I will post you the details of the giveaway closer to the time.

Cheers!

Trvalý odkaz

Hello

I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work - it is crazy busy after the festive season!

Have an awesome day!

Regards
Tony

Trvalý odkaz

Hello

I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work - it is crazy busy after the festive season!

Have an awesome day!

Regards
Tony

Trvalý odkaz

Good Morning!

We have recently launched the world's first vape marketplace: Vapertunity

It is free to join! When you join, you will be able to create a profile for your vape shop and add your products.

To get started, head to https://vapertunity.com

Get more exposure to vapers from around the world right now!

P.S. Some good news. We are going to be launching our very own VAPERTUNITY coin very soon and we are going to have an air drop during which we will be giving away a lot of free coins. I will post you the details of the giveaway closer to the time.

Cheers!

Trvalý odkaz

Hello

I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work - it is crazy busy after the festive season!

Have an awesome day!

Regards
Tony

Trvalý odkaz

Hello

I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work - it is crazy busy after the festive season!

Have an awesome day!

Regards
Tony

Trvalý odkaz

Hi guys

I just came across your forum post on how to promote your vape business. I tried registering to reply to your post but my account is still pending approval so I figured it would be quicker to drop you a quick line here.

In terms of newsletter marketing, I would personally recommend the vape company email list from https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-company-e-mail-mailing-l…

I have just received today's update and it is looking pretty good - over 39,000 clean vape company emails.

I have been using this email list with my newsletter campaigns for about 3 months and have managed to get a pretty good result for my eliquid brands.

Anyway, aside from that I would probably recommend that you build some quality vape backlinks for organic search engine rankings but this can take a bit of time. Another thing you should look at is social media marketing, especially Instagram. Try reviewing your prices and create some promotions on your site. If your products are cheaper than your competition then you would get more returning customers. Think about writing more blog posts and target a set of keywords that are important for your business.

That is all I have for now.

Cheers

Trvalý odkaz

Hello

I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hT…

Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work - it is crazy busy after the festive season!

Have an awesome day!

Regards
Tony

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.