zabijačka

Články

Domácí zabijačka - díl třetí (a poslední)

Autor
Štítky

Máme po obědě. Hlava v kotli je uvařená, použitelné vnitřnosti jako srdce, plíce, ledvinky, slezina a kousek jater také. Maso jsme vybrali z vody, položili na válek, aby trochu vystydlo a dalo se s ním pracovat, vývar jsme přelili do hrnce, odebrali si z něj pro další potřeby a zbytek dali stranou pro budoucí vaření zabijačkových produktů.  Na plotně už hodinu syčí papiňáky ve kterých se vaří kůže zbavená sádla. 

Kotel se umyje a připraví pro škvaření sádla: 

Domácí zabijačka - díl první

Autor
Štítky

Musím říci, že letos mám po krk všech světodějných událostí. Jakožto apoštol apokalypsy jsem byl letos uspokojen měrou víc než vrchovatou. Loni v tuhle dobu byl problém jenom covid. Letos už jsou to ceny energií, hrozba blackoutu, docela solidní hrozba války (ale až po olympiádě), nové mutace viru, dvouciferná inflace, vláda ještě větších blbců než jsme doufali a v Německu nás opět předběhli, mají tam za kancléře ještě většího blba než u nás. Dokonce mají šanci nás v závodě do středověku předběhnout. 

Go east young boy

Autor

Přátelé, zajisté jste z mých článků koncem týdne postřehli, že u mě začíná zabijačková sezóna. Minimálně články z pátku a soboty byly vysloveně slabé a krátké. Inu, dával jsem do pořádku svoje zabijačkové nádobíčko, pucoval kuchyň, popoháněl svoje děti (i manželku) a v sobotu jsme picnuli prasátko, které původně mělo posloužit jako hlavní chod na našem vidláckém sympoziu. 250 kg živé váhy, 50 litrů čistého sádla, jitrnice, jelítka, tlačenka, škvarky, polévka, masíčko... 

A jeden miliardář... 

Vráťa a jeho prasátko

Autor

Jistě jste zaznamenali nejnovější kauzu hradního kancléře Vratislava Mynáře, která svými novinářskými dotazy a časem věnovaným v hlavních zpravodajských vstupech hravě překonala všechny draze nakoupené roušky, rekordní rozpočtový deficit, protichůdnost informací od vládních epidemiologů a vlastně úplně všechno. 

Zabijačková sezóna končí

Autor
Štítky

Dnes dělám poslední zabijačku. ...

Chlívek je prázdný, za chvíli budou nová selata a do podzimu se budu starat o přírůstky a zdárný vývoj a welfare pohodu svých zvířat. Odložím nože a po krvi se postarám zase o nějaký ten život. 

Tento víkend tedy nevyjde žádný nový článek. Ale můžeme se dále dívat, jak nám zatýkají a obviňují Faltýnka a co se doopravdy upeklo u Velkého bílého otce ve Washingtonu. 

Váš Vidlák

Elfí výpadek - doplněno o elfí algoritmus

Autor
Štítky

Jistě jste dnes zaznamenali nefunkčnost Kydů. Master to nahodil a v této chvíli by mělo být všechno v pořádku. Nechceme dělat nějaké poplašné zvěsti, ale nevylučujeme, že se mi splnil sen a dostali jsme se na seznam konspiračních webů Bohuška Karouse nebo jemu podobných. Až bude Master něco vědět, určitě poinformujeme. 

Musím říci, že pokud šlo o útok, Elfové to udělali velice takticky. Včera jsem měl zabijačku a na Kydy jsem se vůbec neměl čas podívat, Master se také zabýval rodinou a neseděl u počítače.  

 

Vidlácký Benjamin Franklin

Autor
Štítky

Znáte Benjamina Franklina? Určitě ano. Americký politik, diplomat, učitel, profesor. Jeho vyobrazení je na stodolarovce. Ještě se všeobecně ví, že vynalezl nezávisle na Prokopu Divišovi bleskosvod. 

Znalejší by ještě přidali, že Benjamin Franklin působil jako diplomat v královské Francii ještě před výbuchem revoluce a zajistil tak, že royalistická a absolutistická Francie sympatizovala s americkým bojem za samostatnost a republikánské zřízení a podporovala budoucí Spojené státy v jejich boji proti Británii. 

To neděláš dobře Jaromíre

Autor

Maneca měla zase jednou trefu. Včerejší zabijačka vepříka byla moc pěkná akce. Tentorkát hlavně rodina a dlouholetí přátelé, všichni kovaní zemědělci, práce bez jakékoliv organizace, všichni prostě vědí. 

Prase opravdu velké, vyškvařeno skoro 60l sádla, prejt budeme zpracovávat asi ještě týden a při psaní tohoto článku odbíhám ke kotli a míchám zabijačkovou polévku, aby nezkysla. Všechno šlo jak na drátkách... kromě štetin.