Žně jsou nedaleko - o obilninách všeobecně

Autor
Štítky

Ze včerejší diskuse vyplynulo pár otázek, které stojí za širší vysvětlení. Proto si dneska probereme obilniny všeobecně, jejich pěstování, postupy a ekonomiku. 

Takže na začátku všeho je půovdní pšenice dvouzrnka, která je známá už od pravěku. A už v pravěku se šlechtila. Šlechtila se celý starověk, středověk i novověk. Proto už dneska dvouzrnka nemá ty dvě zrnka v klásku, ale má jich i dvacet. Ale tam někde dávno zemědělství začalo tím, že kdosi programově vyséval trávu, která dala v každé odnoži dvě zrnka. A od těchto dvou zrnek se odvozuje pšenice, ječmen i žito.  Původní ječmen je jen o něco odolnější pšenice do horších podmínek a žito je původně odolnější pšenice do více zasolených půd.  To víte kolébka zemědělství je v úrodném půlměsíci kolem Egypta a Mezopotámie a tam moc neprší. Víc se zavlažuje kanály a to za stovky let půdu naplní solemi. Když se podíváte, jak se vyvíjely mezopotámské civilizace, tak uvidíte, jak ta slavná města - UR, Uruk, Babylon, Ninive, Aśur a tak dále postupují proti proudu řek. Inu čím níže, tím víc soli. 

Dnešní obilniny jsou výsledkem tisíců let šlechtění. Už kdysi dávno hospodáři ušetřili na osivo zrno z nejlepšího pole. Ve starém Egyptě už zrno prohazovali lopatami za větru a to nejtěžší, které nejméně létalo, se vracelo do půdy. I přes všechny civilizační kolapsy, šlechtění se nevytratilo a postupně vytvořilo dnešní pšenici setou. 

Pak přišla moderní doba, která se naučila dát na pole víc hnojiva, než ho tam dává příroda. Guáno, ledek, umělá syntetizace močoviny... Výnosy kolem dvou tun na hektaru při poli pohnojeném mrvou bylo možné několikanásobně překonat doplněním dusíku uměle. Jenže to přineslo nové problémy. Chemická továrna té rostliny je pořád stejná. Pohnojte a obilí přeroste samo sebe. Pak polehne nebo se začne lámat. Začalo se tedy šlechtit rychle a moderně. 

To co původně trvalo tisíce let a stovky generací, to se najednou zvládlo za padesát let. Za dvě až tři generace. Šlechtění se daří, ale za cenu vedlejších problémů. Pšenice sice dává neuvěřitelný výnos, ale zrna jsou plná lepku. Obsah lepku se zvícenásobil. Za dvě generace.  Na to už si obtížně zvykají naše těla. Předtím se ten pravěký lovec stal zemědělcem velmi velmi pozvolna.  Proto je dnešní mletí ve mlýnech kouzelnictví založené na míchání různých druhů pšenice s rozdílnými charakteristikami. Pak se tam přidává žito a hromada příměsí, aby se horko těžko dosáhlo něčeho, co se podobá mouce před sto lety. 

Proto je dnes tolik celiaků. Lidské tělo nestíhá šlechtitelský pokrok. 

Stejné je to i s dalšími vlastnostmi. Pšenice spotřebuje celou svojí sílu na zrno. Už nezbývá žádná energie na cizopasníky ani na nepříznivé podmínky. Je třeba osivo mořit, osení pravidelně stříkat chemií a hnojit. Kdo to neudělá, zajistí si plíseň obilnou nebo pšeničnou spálu. 

Vypěstovat hektar pšenice proto stojí zhruba pětadvacet tisíc korun. Průměrný dlouhodobý výnosový průměr  je kolem osmi tun.  Výkupní ceny jsou od tří do pěti tisíc korun. Podle toho, jak se urodí u Putina a jak velký hlad je v Číně.  Na pšenici se v dobrých letech dá slušně vydělat a ve špatných se na ní dá drsně prodělat.  Úroda je závislá na mnoha faktorech. Sucho, mráz, moc vody, zima, vlhko, vstřebávání hnojiv... 

U ostatních obilnin je to podobné, jen náklady jsou o něco menší a výnosy také. Ječmen se především pěstuje na krmení  a na slad. Sladovnický ječmen musí mít obsah dusíku tak někde uprostřed. Ani moc, ani málo. Když to nevyjde, jde to do krmiv. Žita se dělá malinko. Pšenice vykoupíme sto tisíc tun a žita možná jednu tisícovku. Na mouku to stačí. 

Mimochodem... barva mouky není dána obilninou, ale technologií mletí. To stojí za samostatné povídání na někdy jindy. 

Tolik k modernímu zemědělství a základní komoditě pro naše přežití. 

Kdybych já osobně cítil potřebu se nachystat na globální katastrofu, nezásobil bych se pšenicí. V polních podmínkách ji neumelete a jíst ji vařenou by znamenalo brzké žaludeční vředy od lepku. Nedá se jen tak krmit zvířatům, vlastně je v mizerných podmínkách úplně na nic. Dokud tepe civilizace, je to jeden z největších Božích divů, ale kdyby zítra vypnuli proud a přestaly fungovat laboratorní přístroje, dá se celá slavná pšenice nasypat do rybníků, aby se nažrali alespoň kapři. 

Já bych se zásobil kvalitním ječmenem. Ten má lepku podstatně méně, dá se jíst a dá se krmit dobytku. Nedá se z něj sice udělat chleba, ale velmi snadno je možné připravit kroupy. Kroupy jsou výživné jídlo, které stačí jen povařit. Nahradí rýži, těstoviny, mají solidní hodnotu.

Výroba krup je jednoduchá. Stačí velká nádoba kulovitého tvaru s uzším hrdlem. Prostě velký džbán do kterého padá hrdlem nasotřený dubový hrot. Kdysi takovou stoupu mlynáři pouštěli na noční vodu. Jednoduchý stroj, která pravidelně píchal do džbánu s ječmenem a kroupy se krásně na povrchu obrousily a byly hladké a lesklé a dlouho vydržely. Píchaná kroupa je mnohem kvalitnější než z moderního holendru. Spotřeba energie je minimální, stačí pár wattů a obejde se to bez složitých převodů, mlýnských kamenů, vysévacích pytlů i sít. Obejde se to celkem bez znalostí. 

Pokud si člověk na kroupy zvykne, je snadné je ochutit i malým kouskem masa, jatýrek, sádla nebo čehokoliv jiného.  Kroupy se dají jíst na slano, na sladko a nahradí veškerou potřebu mouky. K životu jednomu člověku stačí tuna ječmene na rok. Každý den si dá kilo krup a ze zbytku ječmene nakrmí pár slepic, aby si denně mohl dát jedno vajíčko. V jednom vajíčku je jednodenní potřeba všech důležitých a nezbytných látek pro život. K tomu trocha zeleniny ze zahrady, spousta volného času na sbírání trávy a sena v pankejtech a stačilo by to i na králíky nebo kozu. Z toho už se dá žít. Chudě, ale dá. 

 

Komentáře

Trvalý odkaz

přestane chutnat, ještě než se probudím...
Že žeru vlastně jedovatou sračku namísto chleba, budiž.
Že mě tu bude přemlouvat, abych se cpal jedinou potravinou, ze které se mi chce blít, jenom na ni pomyslím, to už je fakt síla...
No nic, je to jasné, aspoň vím, na čem jsem. Jen co vypnou proud, Targus jde do kopru.

Trvalý odkaz

mám pěstovat nechutenství, co ovesné vločky? A co vločky vůbec? Na první pohled to vypadá, jako obilné zrnko plácnuté kladívkem, to by doma snad taky šlo, ne? A nepřevrací se mi kufr jen při pomyšlení na takovou "mňamku". Je to sice kapánek hůř stravitelné, než domácí houskový knedlíček s hovězím guláškem, ale co by člověk neudělal, aby se nemusel cpát kroupami...
A ještě tu je pohanka, tu můžu taky. Na slano se zeleninou, omaštěnou špíčkem, anebo zapečenou jako ovocný nákyp s pořádně mastným tvarůžkem z neodstředěného mlíčka, to je jinší bufáč, než hnusné kroupy...

Trvalý odkaz

Zkouším si představit, až vypnou ten proud, jak tatík s rodinou - ve čtyrech - náhle hledají místo pro čtyři tuny obilnin a doufají, že je uchrání, až dorazí hladové hordy z měst (i když ty hordy dorazí dřív, dlouho před sklizní)...

A prosím na kterou vesnicu/dědinu dorazí pro to jídlo? :D
Dneska na dědině mají stejné prd jako v bytě ve městě, jedinej rozdíl je, že mají prostor kde si postavit kadibutku a "blízko" pramen vody(tedy většinou).
Ty hordy půjdou na obchoďáky a pak na družstva...

Jasně, on by si ty čtyři tuny vesničánek nenapěstoval a nenaskladnil také hnedka... V zásadě používáme stejný argument - totiž že rada jak přečkat přechod z tlustejch do tenkejch je to sice hezká, ale realita by asi vypadala jinak... Z počátku by asi fungovala jakási snaha o vzájemnou kooperaci a šmelinu, až by to vzal do rukou nějaký lokální warlord...

Trvalý odkaz

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vaclav-Cilek-pro-PL-Bud…

" ROZHOVOR V Česku směřujeme k chronickým problémům se zásobováním vodou. Ve světě je jí nedostatek a z toho vyplývající neúroda mohou způsobit cenový šok podobný tomu, který odstartoval arabské jaro a tamní sociální bouře a občanské války. Geolog a klimatolog Václav Cílek tvrdí, že politiku doteď destabilizovali politici a války, ale nyní narážíme na materiální dno. Tím je dostupnost vody, potravin a energií. Nejhrozivější situaci vidí v Pákistánu, kde prodávat heroin není tak lukrativní jako prodávat vodu. Organizovaný zločin s ilegálními vodovody podchytává současnou vodovodní síť a díky propojení s policií a politiky vytvořil spiknutí, jehož obětí jsou nejchudší lidé."
------
Dočtěte si to.
Cílek není ani alarmista, ani blbec.
(Mimochodem, za další limit, který možná způsobí kataklysma, proti němuž budou obě světové války dětskou knoflíkovou válkou, osobně považuji FOSFOR, resp. omezené zásoby fosforečných hnojiv.
Ale v tomto punktu se mohu mýlit, třeba mne někdo opraví.

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo, zrovna o vikendu s nim byl porad a tam zas vykladal, jak cesi kradou, kdezto americani si pujcujou.

Nejak nerekl, jaci cesi. Jestli ti, co si ukradli Mosteckou Uhelnou, Lucernu ci Ceskou pojistovnu. Ti specialni cesi, co jsou zamilovany do vik u kanalu. Ti zbozni cesi, co si nechavaj vracet ze statniho, o co je okradli komunisti a cisar pan.

Taky soudruh Cilek nevysvetlil, kam to ti cesi chodej krast, protoze kdyz neco ukradnete tak musite zakonite nekomu a nejak nevidim, ze by byly nejaky cesky najezdy na USA, Nemecko, Kongo, Vietnam, Indii ci Italii a my si sem vozili cizi fabriky a historicky pomatky.

A jestli se cesi okradaj jen mezi sebou, tak nakonec nula od nuly pojde, na jednoho zlodeje pripada 10 okradenejch, tak jsme pak prumerne narodem okradenejch a ne zlodeju.

Safra safra. Me ten Cilek jako blbec fakt pripada, ale co chit od cloveka, kterej se dostal na protekcni VS v nejhlubsim komunismu.

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ach jo, Cílek. To je takovej ten upovídanej alarm hrom mistr. Ten co "prochází institucemi" a povídá o tom. Ten šmejd co z těch "pochodů institucemi" královsky žije.
Myslím, že pár roků v Mišelince tahat gumy by mu narovnalo dilema s vodou.

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Asfaltový holube,
nebojte se nedostatku fosforu, ale spíše jeho přebytku v bílé formě. Velmoci jej mají dostatek. Všechny.

Právě že ho škudlej na ohňostroje, na fosfátová hnojiva zapomínají
Ale ve spálených kostech po použití toho bílého fosforu něco fosforu na hnojení taky zbude, v tom je váš optimismus opodstatněný.

Trvalý odkaz

Říkalo se "hrách a kroupy, to je hloupý"

Ještě můj dědek by se dokázal se zlomem civilizace vyrovnat. u mně už by to bylo jen tak tak. Spíš by to bylo tak, že by živí záviděli mrtvým. A to nejen z příčiny přešlechtěných obilnin.

Jenom strach z neznáma, podívej se na Targuse, ten bude mít problém se změnou jídelníčku, ty se změnou myšlení. I když to zní hnusně, že u toho umřou lidi? Ty umírtali při každé velké změně, to závidění mrtvým je pouze strach se změny a strach ze smrti. Jinak nic co by už nebylo v posledních 100letech natož za posledních 1000let a v daleko hoších procentech ;)

Admirále.
Nejen hrách,ale vůbec luštěniny,jen se musí správně usušit a uskladnit.
I ta pšenice se dá roztlouct a z nouze uvařit kaši.Je dobrá i dětská kaše,podobně se dělala kaše z mouky.
Problém paneláků je,uskladni brambory. na delší dobu.
Musím jen napsat o takové situaci se vůbec nepřemýšlí,vypnout proud na delší dobu.

Trvalý odkaz

Uplne presne zacalo zemedelstvi tim, ze se presmykl gen, ktery delal to, ze po dozrani vypadlo zrno z klasu. Po zmene to zrno v klasu zacalo zustavat a melo najednou smysl obili pestovat.

Tak psenice chytre vyuzila primaty, aby ji rozsirili po cele planete.

Trvalý odkaz

Vidláku, děkuji za okno do světa mlynářů. Jsme sice z rodu kovozemědělců, co se živili na Podbrdsku, ale o mlynařině toho, jak jsem zjistil vím docela málo. Vím, že se mele mezi kameny, vím že existuje trdlo, hasačert, že je hrubá, polohrubá a hladká a otruby. Tím to asi končí.
Nějaká věda s mícháním obilí, to je španělská vesnice.

Vidláku,
připojuji se k poděkování.
Je děsivé, jak jsme nevzdělaní v nejzákladnějších věcech.

Procházel jsem adresář podnikatelů a spolků našeho - tehdy desetitisícového města z druhé poloviny 20. let dvacátého století, z doby pouhé čtvrtstoletí před mým narozením.

Ve městě byla TŘI krupařství.
Nebyl jsem si jistý, co (kromě krup) takový krupař prodával.

Naproti tomu mě též překvapilo, že v desetitisícovém městě byly TŘI úředně registrované vzájemně si konkurujícíAVIATICKÉ spolky.
Co je to aviatický spolek jsem pochopitelně věděl.
Všechny tři spolky s vyznačovaly tím, že měly shodný počet letadel: NULA.

Dneska máme nula krupařství, zato máme mnoho spolků, ochraňujících evropské hodnoty.
Přičemž s těmi evropskými hodnotami jsme na tom podobně jako ti okresní aviatici po první světové.
(Krupp Essen - jezte kroupy!)

Trvalý odkaz

Finals final season, Arsenal's performance <a href=http://www.kdshoes.us.com>kevin durant shoes</a> is just not very ideal, although your data well, but the efficiency seriously isn't high, and his back pass error, defensive irvine was built key 3 points have grown to be a "black spots" minute, apparently, in hope that with this to prove himself.

No, after the opening, the three points in the database and didn't strike two shots, on this contrary, the knight several points would hit a lot of over there. Garage or consentrate on defense, he para which includes lebron, Irwin, JR., has been people already, also include successful prevention.

In moving past, did well in the particular Treasury, the ball into a teammate are fed correctly, but Mr Chu in several opportunity attack. 04 seconds left within the first quarter, garage dribble on the frontcourt, rhythm, but he is confident the take a number of steps away from the three-point line and necessary to make <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> goes, the ball! This can also be the warriors in the very first 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances within the right side of the camp again in a 3 details!

It is worth mentioning how the opening, the garage appropriate arm was wearing any black gear, it can also be because his right elbow within the game before the old injury features a relapse, however, with the game, he has to lift off protective devices. Gear, it seems like, has affected the manage, before he took off once i feel much better.

In against lebron James, the defense does very well in their Arsenal, but after he was lebron was a new knocked out, the referee possesses <a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> blown the garage stopping foul, garage on the soil is various, make action towards the referee said lebron shoulder.

In breakthrough, garage can be a difficult moves, many people all the way up his defense, as well as lebron, but Treasury first in a myriad of dazzling dribble move Thompson, following air and rival wreck cases, the hard to help score.

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.filashoes.us>fila shoes</a> <a href=http://www.hyperdunk-2017.com>hyperdunk 2017</a> <a href=http://www.ultraboostadidas.us.com>ultra boost</a> <a href=http://www.nikepegasus35.com>pegasus 35</a> <a href=http://www.adidasnmdxr1.us>adidas nmd xr1</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.kobebryantjersey.us>kobe bryant jersey</a> <a href=http://www.pgshoes.com>paul george shoes</a> <a href=http://www.adidasalphabounce.com>adidas alphabounce</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a> <a href=http://www.vanssk8hi.us>vans sk8 hi</a> <a href=http://www.curry-4.com>curry 4 shoes</a> <a href=http://www.johnwallshoes.us.com>john wall shoes</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.yeezyshoes.us.com>yeezy shoes</a> <a href=http://www.kyrie--4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron james shoes</a> <a href=http://www.ultraboostshoes.us.com>adidas ultra boost</a> <a href=http://kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.adidaspureboost.us.com>adidas pure boost</a> <a href=http://www.nikecr7.com>Cristiano Ronaldo CR7</a> <a href=http://www.nikehuarache.org>nike huarache</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd</a> <a href=http://www.curry4footlocker.com>curry 4 Shoes</a> <a href=http://www.kyrie3.com>kyire 3</a> <a href=http://www.adidasnmdwomens.com>adidas nmd womens</a> <a href=http://www.birkenstocksandals.us>birkenstock sandals</a> <a href=http://www.puma-fenty.us>puma fenty<</a> <a href=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikerosherun.us.com>nike roshe run two</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.nikeairmax97.us.com>nike air max 97</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.nikepg2.us>nike pg 2</a> <a href=http://www.nikeairmax270.us.com>nike air max 270</a> <a href=http://www.calvinklein-underwear.us.com>calvin klein</a> <a href=http://www.newbalancerunningshoes.us.com>new balance running shoes</a> <a href=http://www.curryshoes.us>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.nike-mercurial.us>nike mercurial</a> <a href=http://www.yeezytriplewhite.com>yeezy boost triple white</a> <a href=http://www.adidasnmdhumanrace.com>nmd human race</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.birkenstock-sandals.us>birkenstock sandals</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.com>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike vapormax</a> <a href=http://www.nikeepicreact.us.com>nike epic react flyknit</a> <a href=http://www.pumafentyslides.us>puma fenty slides</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.kyrie4confetti.us>kyrie 4 confetti</a> <a href=http://www.kyrie-3.com>kyrie 3</a> <a href=http://www.lebron15ashes.com>lebron 15 ashes</a> <a href=http://www.hardenvol2.org>james harden vol 2</a> <a href=http://www.adidasboostyeezy.us.com>adidas yeezy boost</a> <a href=http://www.nikeepicreactflyknit.us>nike epic react flyknit</a> <a href=http://www.yeezy--boost.us.com>adidas yeezy</a> <a href=http://www.lebronshoes.us.com>lebron james shoes</a> <a href=http://www.wholesalehats.us>wholesale nba hats</a> <a href=http://www.airforce-1.us>air force 1</a> <a href=http://www.stephencurryjersey.us>stephen curry jersey</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.us.com>Lebron soldier 11</a> <a href=http://www.lebronjamesshoes.com.co>lebron shoes</a> <a href=http://www.curry2.com>curry 2</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas soccer cleats</a> <a href=http://www.adidasyeezyboost350v2zebra.com>adidas yeezy boost 350 v2 zebra</a> <a href=http://www.adidasporschedesign.com>adidas porsche design shoes</a> <a href=http://www.vibram.us.com>vibram fivefingers</a> <a href=http://www.nikefree.us.com>nike free</a> <a href=http://www.lebronsoldier12.us>soldier 12</a> <a href=http://www.mizunoshoes.us.com>mizuno shoes</a> <a href=http://www.kyrie4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.adidascrazyexplosive.us.com>adidas crazy explosive</a> <a href=http://www.lebron-james-shoes.us.com>lebron james shoes</a> <a href=http://www.nmdr1.us>nmd r1</a> <a href=http://www.yeezyboost350v2.us>yeezy boost 350 v2</a> <a href=http://www.adidasdeerupt.us>adidas deerupt</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14 shoes</a> <a href=http://www.adidastennishu.com>adidas tennis hu</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.curry-3.com>curry 3</a> <a href=http://www.hand-spinner.us>hand spinner</a> <a href=http://www.kobe--shoes.com>kobe shoes</a>

Trvalý odkaz

"I got accustomed to my evaluation, " curry were recalled,<a href=http://www.kdshoes.us.com>kevin durant shoes</a> "people said I was too short, don't enjoy college basketball, then with the same reason that Could not play in the NBA. People don't believe I can play guard, then said I am not really a pure point guard, until October of recently, I also found the general manager of funny to my opinion as the league next good shooting guard. We've not yet fully enjoy their full potential, i really set a higher typical to himself, committed to continuously improve to become more outstanding. "

"We've never met a person with <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> him so great shooting everywhere, " warriors coach level Jackson said, "and roll, stop and go empty-handed, find hand, step back, lower-leg, in the face associated with two double forced to be able to......, any thought of shooting mode, you can see he could be astonishingly. We have never seen anyone can get to this level, his Steve Nash (microblogging) played an increased level, the two-time MVP give, shooting is incredible, but it is equally a level. And his / her other like reggie callier, Chris mullin, such while dell and I performed together - Ellis, dell -- Arsenal, they are many fantastic striker, but they didn't garage so thorough, this guy is zero limit. "

Timer and dance, 6 minutes <a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> and also 30 seconds, Davis is doing everything we can to nearby the garage, but still overdue step. Garage again to try and do a beautiful jumper - it may not be strictly jumper, his toe will be out from the ground, under the condition with the body is still increasing, use forefinger and middle finger touch to complete the hand. Treasury system slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as relating to the ball and floor a great additional 10 degrees Viewpoint. NBA players to period takes 0. 6 seconds normally, the garage from organizing action to dial your ball moves, it just takes 0. 4 just a few seconds. Fast to make up with the deficiency of the garage height, the ball well stay away from the opponent blocking fly toward the basket in the process, the look of garage is always along with them. His arm still moves if the posture, and of the teammates has begun for you to pose three gestures...

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.curry-2.com>curry 2</a> <a href=http://www.adidasultraboost4.com>ultra boost 4.0</a> <a href=http://www.supremeyeezys.com>adidas supreme yeezys</a> <a href=http://www.adidasiniki.us.com>adidas iniki</a> <a href=http://www.kyrie3shoes.com>kyrie shoes 3</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.filashoes.us>fila</a&gt; <a href=http://www.air-jordan-shoes.us.com>air jordan shoes</a> <a href=http://www.lebronshoes.us.com>nike lebron shoes</a> <a href=http://www.balenciagatriplesshoes.com>balenciaga triple s</a> <a href=http://www.nikefree.us.com>nike free</a> <a href=http://www.kdshoes.us.com>kevin durant shoes</a> <a href=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com>Lebron Shoes</a> <a href=http://www.birkenstocksandals.us>birkenstock shoes</a> <a href=http://www.anellobackpack.us.com>anello backpack outlet</a> <a href=http://www.airmax90.us>air max 90</a> <a href=http://www.pumafenty.us.com>puma fenty</a> <a href=http://www.adidasnmdhumanrace.com>nmd human race</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.com.co>nike kyrie</a> <a href=http://www.calvinklein-underwear.us.com>calvin klein</a> <a href=http://www.airjordan-31.com>air jordan 31</a> <a href=http://www.adidastennishu.com>adidas tennis hu pharrell</a> <a href=http://www.vibram.us.com>vibram shoes</a> <a href=http://www.ugg5815.com>ugg 5815</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.kyrie3.us>kyrie 3</a> <a href=http://www.nikecr7.com>Cristiano Ronaldo CR7</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.us.com>Lebron soldier 11</a> <a href=http://www.nike-mercurial.us>nike mercurial</a> <a href=http://www.adidascrazyexplosive.us.com>adidas crazy explosive</a> <a href=http://www.lebron15.us.com>lebron 15</a> <a href=http://www.adidasboostyeezy.us.com>yeezy boost</a> <a href=http://www.nikelunarforce1.com>nike lunar force 1</a> <a href=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com>adidas yeezy</a> <a href=http://www.stephencurry.us.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.curry3shoes.com>curry 3 shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikeairmax270.us.com>air max 270</a> <a href=http://www.mizunoshoes.us.com>mizuno running shoes</a> <a href=http://www.lebron15ashes.com>lebron 15 ashes</a> <a href=http://www.nikepg2.us>nike pg 2</a> <a href=http://www.adidasalphabounce.com>adidas alphabounce</a> <a href=http://www.adidasterrex.us>adidas terrex</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike air vapormax</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron james shoes</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.com>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.kobe--shoes.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.pumarihannacreepers.us>puma rihanna creepers</a> <a href=http://www.porschedesignshoesonline.com>adidas porsche design shoes</a> <a href=http://www.adidasyeezyboost350v2zebra.com>adidas yeezy boost 350 v2 zebra</a> <a href=http://www.kobebryantshoes.us.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.neweracaps.us.com>new era caps</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a> <a href=http://www.nikeairmax97.us.com>nike air max 97</a> <a href=http://www.pgshoes.com>pg shoes</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.kyrie1.us>kyrie 1</a> <a href=http://www.stephencurryjersey.us>stephen curry jersey</a> <a href=http://www.adidasnmdwomens.com>adidas nmd</a> <a href=http://www.adidastubular.us>adidas tubular</a> <a href=http://www.nikezoomvaporflyelite.us>nike zoom vaporfly elite</a> <a href=http://www.adidasclothing.us>Adidas Apparel</a> <a href=http://www.hyperdunk-2017.com>hyperdunk 2017</a> <a href=http://www.balenciagashoes.us>balenciaga shoes</a> <a href=http://www.jordanretro.us.com>jordan retro</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.nikerosherun.us.com>nike roshe run two</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.wholesalehats.us>wholesale nfl hats</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd runner</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.org>lebron soldier 11</a> <a href=http://www.stephencurry-shoes.com>stephen curry basketball shoes</a> <a href=http://www.yeezyshoes.us.com>yeezy shoes</a> <a href=http://www.nikesockracer.com>nike sock racer</a> <a href=http://www.nikesoccercleats.us.com>Nike Football Cleats</a> <a href=http://www.asicsgelkayano24.com>asics gel kayano 24</a> <a href=http://www.vanssk8hi.us>vans sk8 hi</a> <a href=http://www.adidasboost.us.com>adidas boost</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas soccer cleats</a> <a href=http://www.curry-3.com>curry 3</a>

Trvalý odkaz

Like a core point guard, garage along with three split the difference is he is the team attract and organizer. In other words, he can't be like novak on the perimeter around expecting <a href=http://www.kdshoes.us.com>kevin durant shoes</a> someone else to give him the ball. We take novak into a comparison, everything also - reference counted for people each a 3-pointer helps objects, and to occasion, after statistics, novak found this season hit 3-pointers, 149, 146 is really a teammate's pass and strike; Three-point shots hit the other more this season Ryan - Anderson is no exception, he hit <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> with 213, has 206 relies upon your friend's passing.

The garage He each of the 3-pointer this season, you can find 105 of 3 just isn't sending (272), basically, is to create opportunities, nasty sto vote. This trick within the team's star, such because flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, John, but often because somebody errs, physical strength ingestion, to the number of that time period few, and the hit ratio isn't high. But obviously is definitely an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times seriously isn't assists quantity highest throughout alliance,<a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> even better as compared to lebron James thrown in more all 3-pointers, along with the shooting is in any league all five this kind of not assists free-throw shooting players on the fifth (41. 8%), each quality and quantity. Taken together, the three points to be able to thrown into space seriously isn't an easy thing, need to have the forty percent three-point shots should create his own photographs, this how tired! The most precious is, no subject when and where, and how to make simple moves, garage has an increased percentage. It is no wonder the manager of the players when Bob myers recently told the Associated Click said: "as long seeing that it's garage, to find the ball is reasonable. inches.

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com>Lebron Shoes</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.lebron-james-shoes.us.com>lebron james shoes</a> <a href=http://www.curry-3.com>curry 3</a> <a href=http://www.canadagooseus.com>canada goose</a> <a href=http://www.johnwallshoes.us.com>john wall shoes</a> <a href=http://www.kyrie4.us.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.curry3shoes.com>curry 3 shoes</a> <a href=http://www.stephencurry--shoes.us.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.nikepegasus35.com>Nike Pegasus 35</a> <a href=http://www.anellobackpack.us.com>anello backpack outlet</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.nikesoccercleats.us.com>Nike Football Cleats</a> <a href=http://www.nikekyrie4.us.com>nike kyrie 4</a> <a href=http://www.ultraboostadidas.us.com>adidas ultra boost uncaged</a> <a href=http://www.nikeepicreact.us.com>nike epic react</a> <a href=http://www.adidasnmdhumanrace.com>nmd human race</a> <a href=http://www.filashoes.us>fila</a&gt; <a href=http://www.birkenstocksandals.us>birkenstock shoes</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.ecco.us.com>ecco Shoes</a> <a href=http://www.yeezy--boost.us.com>yeezy boost</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14</a> <a href=http://www.kyrie-4.org>kyrie 4</a> <a href=http://www.yeezyshoes.us.com>yeezy shoes</a> <a href=http://www.newbalancerunningshoes.us.com>new balance running shoes</a> <a href=http://www.stephencurry.us.com>curry shoes</a> <a href=http://www.kyrie3shoes.com>kyrie shoes 3</a> <a href=http://www.kobe11.org>kobe 11</a> <a href=http://www.adidaspureboost.us.com>adidas pure boost</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike air vapormax</a> <a href=http://www.ugg5815.com>ugg 5815</a> <a href=http://www.adidascrazyexplosive.us.com>adidas crazy explosive</a> <a href=http://www.kobebryantshoes.us.com>kobe shoes</a> <a href=http://www.nikeepicreactflyknit.us>nike epic react</a> <a href=http://www.kyrie4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.nmdhumanrace.us.com>nmd human race</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.vibram.us.com>vibram shoes</a> <a href=http://www.cristianoronaldocr7.us>Nike CR7</a> <a href=http://www.lebron15ashes.com>lebron 15 ashes</a> <a href=http://www.vansshoes.us.com>vans shoes</a> <a href=http://www.kyrie3.com>kyire 3</a> <a href=http://www.kyrie-4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.kdshoesstore.com>kd shoes</a> <a href=http://www.nmdr1.us>NMD R1 Shoes</a> <a href=http://www.pumasuede.us.com>puma suede</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.stephencurry-shoes.com>stephen curry basketball shoes</a> <a href=http://www.curry-4.com>curry 4</a> <a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> <a href=http://www.kd-10.com>kd 10</a> <a href=http://www.yeezytriplewhite.com>yeezy triple white</a> <a href=http://www.adidasiniki.us.com>adidas iniki</a> <a href=http://www.adidasalphabounce.com>adidas alphabounce</a> <a href=http://www.lebron15.us.com>lebron 15</a> <a href=http://www.adidassoccercleats.us.com>adidas football cleats</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.com.co>nike kyrie</a> <a href=http://www.rose6.us>adidas rose 6</a> <a href=http://www.nikevapormaxshoes.us.com>nike vapormax</a> <a href=http://www.calvinklein.us.com>calvin klein outlet</a> <a href=http://www.kd11.org>nike kd 11</a> <a href=http://www.airjordan-31.com>air jordan 31</a> <a href=http://www.nike-mercurial.us>nike mercurial</a> <a href=http://www.adidastennishu.com>adidas tennis hu pharrell</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.nikelunarforce1.com>nike lunar force 1</a> <a href=http://www.hand-spinner.us>hand spinner</a> <a href=http://www.nikezoomvaporflyelite.us>nike zoom vaporfly elite</a> <a href=http://www.yeezyboost350v2.us>yeezy boost 350 v2</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.pgshoes.com>pg shoes</a> <a href=http://www.kyrie-3.com>kyrie 3</a> <a href=http://www.adidastubular.us>adidas tubular</a> <a href=http://www.adidasnmdxr1.us>adidas nmd</a> <a href=http://www.air-jordan-shoes.us.com>air jordan shoes</a> <a href=http://www.curry4footlocker.com>curry 4 Shoes</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5 shoes</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5 shoes</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.airjordan32.us>air jordan 32</a> <a href=http://www.vanssk8hi.us>vans sk8 hi</a>

Trvalý odkaz

"I got employed to my evaluation, " curry were recalled,<a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> "people said I was too short, don't play college basketball, then to the same reason that I can not play in the NBA. People don't think I can play shield, then said I am an excellent pure point guard, until October of a year ago, I also found the general manager of funny if you ask me as the league 3 rd good shooting guard. I have not yet fully perform their full potential, so i set a higher regular to himself, committed to continuously improve to become more outstanding. "

"We've never met you aren't <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> him so great shooting in all directions, " warriors coach tag Jackson said, "and spin, stop and go empty-handed, get hand, step back, calf, in the face associated with two double forced to help......, any thought of filming mode, you can see he is astonishingly. We have never ever seen anyone can attain this level, his Steve Nash (microblogging) played a high level, the two-time MVP prize, shooting is incredible, but it's also a level. And their other like reggie cooper, Chris mullin, such because dell and I performed together - Ellis, dell : Arsenal, they are almost all fantastic striker, but that they didn't garage so thorough, this guy is simply no limit. "

Timer in addition to dance, 6 minutes <a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> in addition to 30 seconds, Davis has been doing everything we can to near to the garage, but still past due step. Garage again to perform a beautiful jumper - it's not strictly jumper, his toe will be out of your ground, under the condition on the body is still rising, use forefinger and middle finger touch to accomplish the hand. Treasury system slightly back. This not only makes his moves difficult to block, as well as between ball and floor a great additional 10 degrees Point of view. NBA players to occasion takes 0. 6 seconds usually, the garage from preparing action to dial your ball moves, it merely takes 0. 4 a few moments. Fast to make up to the deficiency of the shed height, the ball well prevent the opponent blocking fly toward the basket in the process, the look of garage is always along with them. His arm still moves in the event the posture, and of his or her teammates has begun to help pose three gestures...

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.johnwallshoes.us.com>john wall shoes</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.com>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.porschedesignshoesonline.com>porsche design shoes</a> <a href=http://www.adidasyeezyboost350v2zebra.com>adidas yeezy boost 350 v2 zebra</a> <a href=http://www.nikevapormaxshoes.us.com>nike vapormax shoes</a> <a href=http://www.nikekyrie4.us.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.yeezy--boost.us.com>adidas yeezy</a> <a href=http://www.lebronsoldier12.us>nike lebron soldier 12</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.kyrie3.com>kyire 3</a> <a href=http://www.adidastubular.us>adidas tubular</a> <a href=http://www.vansshoes.us.com>vans shoes</a> <a href=http://www.curryshoes.us>curry shoes</a> <a href=http://www.ultraboostadidas.us.com>adidas ultra boost</a> <a href=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com>nike air more uptempo</a> <a href=http://www.kd-11.us>kd 11</a> <a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> <a href=http://www.nikeairmax270.us.com>nike air max 270</a> <a href=http://www.hyperdunk-2017.com>hyperdunk 2017</a> <a href=http://www.nikerosherun.us.com>nike roshe run two</a> <a href=http://www.kyrie3.us>nike kyrie 3</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd</a> <a href=http://www.adidasalphabounce.com>adidas alphabounce</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike vapormax</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.curry-2.com>curry 2</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.filashoes.us>fila</a&gt; <a href=http://www.asicsgelkayano24.com>asics gel kayano 24</a> <a href=http://www.ecco.us.com>ecco</a&gt; <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.lebron-14.us>lebron 14</a> <a href=http://www.kyrie-5.com>kyrie 5</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.lebronshoes.us.com>nike lebron shoes</a> <a href=http://www.kyrie-3.com>kyrie 3</a> <a href=http://www.kyrie4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.kyrie1.us>kyrie 1</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.adidasclothing.us>Adidas Apparel</a> <a href=http://www.lebron-14.us>nike lebron 14</a> <a href=http://www.airforce-1.us>nike air force 1</a> <a href=http://www.adidasultraboost4.com>ultra boost 4.0</a> <a href=http://www.neweracaps.us.com>new era caps</a> <a href=http://kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5 shoes</a> <a href=http://www.adidastennishu.com>adidas tennis hu</a> <a href=http://www.curry-5.com>curry 5</a> <a href=http://www.curry-4.com>curry 4</a> <a href=http://www.rose6.us>rose 6</a> <a href=http://www.nikepegasus35.com>Nike Pegasus 35</a> <a href=http://www.nmdr1.us>nmd r1</a> <a href=http://www.nikefree.us.com>nike free</a> <a href=http://www.kyrie-irvingshoes.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com>Nike Lebron James Shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us.com>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikeepicreact.us.com>nike epic react flyknit</a> <a href=http://www.nmdhumanrace.us.com>nmd human race</a> <a href=http://www.kd11.org>kd 11 shoes</a> <a href=http://www.nikecr7.com>Nike CR7 Cleats</a> <a href=http://www.adidasporschedesign.com>adidas porsche design shoes</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.curry3shoes.com>curry 3 shoes</a> <a href=http://www.kyrie--4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.balenciagashoes.us>balenciaga shoes</a> <a href=http://www.pumafentyslides.us>puma fenty slides</a> <a href=http://www.kyrie3shoes.com>kyrie shoes 3</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.mizunoshoes.us.com>mizuno running shoes</a> <a href=http://www.lebron15.us.com>lebron 15</a> <a href=http://www.supremeyeezys.com>adidas supreme yeezys</a> <a href=http://www.nikehuarache.org>nike huarache</a> <a href=http://www.adidasiniki.us.com>adidas iniki</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.com.co>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.adidasnmdxr1.us>adidas nmd xr1</a> <a href=http://www.nikesockracer.com>nike sock racer</a> <a href=http://www.kyrie-4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.stephencurry.us.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.adidasterrex.us>adidas terrex</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.lebronsoldier11.org>soldier 11</a> <a href=http://www.stephencurry-shoes.com>stephen curry basketball shoes</a>

Trvalý odkaz

Throw three points is not the whole garage every day work, and don't forget about, Stephen curry is this team in assists and also steals, he averaged 6. 7 assists in the regular season, 14 in the league and the playoffs <a href=http://www.stephencurryshoes.us>stephen curry shoes</a> will be averaging 9. 3 assists as the league the first! Let's imagine images, 40 minutes per game in the Treasury, attack launched dozens of times, there are always a few ball he wasn't in the outside, but the baseball inside, attracted a double... What will happen after that? There was a man he is able to tell you the response, <a href=http://www.curryshoes.us.com>curry shoes</a> he called clay -- Thompson, from the glowing state warriors, he made shock as to 211 3-pointers, finished third inside the league, and that 211 3-pointers, 68 hails from the assists of Stephen curry.

12-13 period to contrast the garage and ray Allen in '05 -' 06 -- Allen into 269 3-pointers, and he is the Seattle supersonics. In which year, Allen's 269 involving 653 three-point shots, shot 41. 2%, as Stephen -- 272 of 600 photos in his Arsenal, of up to 45. 3%; That year, Alan ball attack generate 3 ratio is below a quarter, compared together with 38. 6% in data bank; That year, Allen's assists the number 3. 7, less versus Treasury for three assists. So the outline, the image of your alternative 3-pointers hand lower the garage outline: he not only completed the sharpshooter track record, his teammates for his / her creation of free-throw opportunities into; He will also look for opportunities as well, through the ball breakthrough, stopped for no aids 3-pointer of shots. Moreover, he also can move assists, "create" another glass pitcher - clay - Thompson! Not merely can catch vote, will urgent stopped, can generate more opportunities to other people, this star, unique! Now i am <a href=http://www.kdshoes.us.com>kd shoes</a> afraid, just use "striker" two words are actually unable to define Stephen curry, should also be in with a "great" rhetoric.

Tag: <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.hand-spinner.us>hand spinner</a> <a href=http://www.lebron-james-shoes.us.com>lebron james shoes</a> <a href=http://www.nikepegasus35.com>Nike Pegasus 35</a> <a href=http://www.adidasnmdwomens.com>adidas nmd womens</a> <a href=http://www.stephencurryjersey.us>stephen curry jersey</a> <a href=http://www.nikezoomvaporfly.us.com>nike zoom vaporfly</a> <a href=http://www.nikesockracer.com>nike sock racer</a> <a href=http://www.adidasboostyeezy.us.com>adidas yeezy boost</a> <a href=http://www.kdshoesstore.com>kd shoes</a> <a href=http://www.canadagooseus.com>canada goose</a> <a href=http://www.adidasporschedesign.com>adidas porsche shoes</a> <a href=http://www.adidascrazyexplosive.us.com>adidas crazy explosive</a> <a href=http://www.nikevapormax.us.com>nike vapormax</a> <a href=http://www.kd-11.us>kd 11</a> <a href=http://www.lebron-16.com>lebron 16</a> <a href=http://www.kyrieirvingjersey.com>kyrie irving jersey</a> <a href=http://www.adidassuperstar.us.org>adidas superstar</a> <a href=http://www.pgshoes.com>paul george shoes</a> <a href=http://www.nikelunarforce1.com>nike lunar force 1</a> <a href=http://www.adidastubular.us>adidas tubular</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5</a> <a href=http://www.jordanretro.us.com>jordan retro</a> <a href=http://www.adidaszxflux.us.com>adidas zx flux</a> <a href=http://www.asicsgelkayano23.com>asics gel kayano 23</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.air-jordan-shoes.us.com>air jordan shoes</a> <a href=http://www.pumafenty.us.com>puma fenty</a> <a href=http://www.porschedesignshoesonline.com>adidas shoes</a> <a href=http://www.underarmourshoes.us.com>under armour shoes</a> <a href=http://www.curry-shoes.com>curry shoes</a> <a href=http://www.adidasdeerupt.us>adidas deerupt runner</a> <a href=http://www.curry-5.us>curry 5 shoes</a> <a href=http://www.adidasyeezyboost350v2zebra.com>adidas yeezy boost 350 v2 zebra</a> <a href=http://www.barbourjackets.us.com>barbour jackets</a> <a href=http://www.airmax90.us>air max 90</a> <a href=http://www.adidaspureboost.us.com>adidas pure boost</a> <a href=http://www.johnwallshoes.us.com>john wall shoes</a> <a href=http://www.hardenvol2.org>harden vol 2</a> <a href=http://www.mizunoshoes.us.com>mizuno running shoes</a> <a href=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com>Lebron Shoes</a> <a href=http://www.kevindurantjersey.us.com>kevin durant jersey</a> <a href=http://www.adidasboost.us.com>adidas boost</a> <a href=http://www.stephencurry--shoes.us.com>stephen curry shoes</a> <a href=http://www.pumarihannacreepers.us>puma rihanna creepers velvet</a> <a href=http://www.pumasuede.us.com>puma suede</a> <a href=http://www.balenciagashoes.us>balenciaga shoes</a> <a href=http://www.kyrie--4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.nikepg2.us>nike pg 2</a> <a href=http://www.kyrieirvingshoes.us.com>kyrie irving shoes</a> <a href=http://www.nikeairmax270.us.com>air max 270</a> <a href=http://www.asicsgelkayano24.com>asics gel kayano 24</a> <a href=http://www.michaeljordanshoes.us>michael jordan shoes</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.us>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.nikecr7.com>Cristiano Ronaldo CR7</a> <a href=http://www.airjordan-31.com>air jordan 31</a> <a href=http://www.kyrie-4.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.newbalancerunningshoes.us.com>new balance running shoes</a> <a href=http://www.kyrie2.us>kyrie 2</a> <a href=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com>kyrie irving basketball shoes</a> <a href=http://www.lebronsoldier10.us>lebron soldier 10</a> <a href=http://www.ultraboostshoes.us.com>ultra boost</a> <a href=http://www.nikeairmax97.us.com>nike air max 97</a> <a href=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com>nike air more uptempo</a> <a href=http://www.pumafenty.us>puma fenty</a> <a href=http://www.neweracaps.us.com>new era caps</a> <a href=http://www.yeezy--boost.us.com>adidas yeezy</a> <a href=http://www.adidasiniki.us.com>adidas iniki</a> <a href=http://www.ultraboost-3.com>ultra boost 3.0</a> <a href=http://www.rose6.us>d rose 6</a> <a href=http://www.adidasnmdr1primeknit.com>adidas nmd r1 primeknit</a> <a href=http://www.nmdhumanrace.us.com>nmd human race</a> <a href=http://www.adidasnmdshoes.us.com>adidas nmd runner</a> <a href=http://www.lebron-14.us>nike lebron 14</a> <a href=http://www.kyrie4.us.com>kyrie 4</a> <a href=http://www.kyrie2shoes.com>kyrie 2 shoes</a> <a href=http://www.kyrie4halloween.com>kyrie 4 halloween</a> <a href=http://www.kobe-10.org>kobe 10</a> <a href=http://www.curry-2.com>curry 2</a> <a href=http://www.kd-shoes.org>kd shoes</a> <a href=http://www.nikefree.us.com>nike free</a> <a href=http://www.nikehyperdunk.us.com>nike hyperdunk</a> <a href=http://www.lebron-shoes.us>lebron shoes</a> <a href=http://www.kobebryantjersey.us>kobe bryant jersey</a> <a href=http://www.curry4footlocker.com>curry 4 Shoes</a> <a href=http://www.lebron15.us.com>lebron 15</a>

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.