Hitler jako Žižka

Autor

Ne, nebojte se, nebudu porovnávat Hitlera se Žižkou. Nebudu ani Žižku porovnávat s Hitlerem. Nadpis jsem užil z jednoduchého důvodu... Ať totiž děláom co dělám, pro moje děti je Druhá světová zhruba stejně daleko jako husitské hnutí. Ne že by je to nebavilo, znají jedno i druhé, máme nachozené nějaké ty památníky i muzea, máme nakoukané filmy, přečtené knížky, ale celá ta tragédie dvacátého století se od nás strašně rychle vzdaluje a dostává se do stejného odstupu jako ti husité. 

Hitler se zařadil po bok Zikmundovi, Picollominimu, Janu Palomarovi, Hynkovi ptáčkovi z Pirkenštejna a Jiřímu z Poděbrad. Koněvova socha, to je jako socha Žižkova nebo socha svatého Václava. Všichni ti Pattonové, Stalinové, Guaderianové, Modelové, Paulusové, Žukovové, Vatutinové, Churchillové se nějak nepozorovaně stali dějepisným učivem. 

Až se člověk zdráhá uvěřit, že to bylo tak jednoduché... stačilo aby vyvanuli přímí účastníci. Moje děti si už nepopovídají jako já s dědečky, kteří to zažili. Mají to zprostředkované a ejhle... už je to jen učivo. Sice zajímavé, ale to je to o husitech nebo o bitvě u Thermopyl také. 

Navíc... oni ani přes počítače a všeobecný úpadek výuky nejsou ještě tak blbí a velmi citlivě a přesně vnímají, jak se ta historie furt mění. Je to sice něco, co se už stalo, ale žádná přítomnost ani budoucnost nemá tu dynamiku, jakou mají náhledy na dějiny. Svým způsobem mají pravdu... proč si pamatovat dějiny, které se za pár let budou zase vykládat jinak, stačí jen aby se změnila politická reprezentace a zesílila v blízkém okolí nějaká další mocnost. 

I my to tak měli ve škole, já ještě jako pionýr držel stráž u památníku rudoarmějců, který se pak potichu změnil na památník amerických sil generála Pattona, ale na druhou stranu, já měl doma ty dva dědečky -jednoho u Rudé armády a druhého u Wehrmachtu a tak nějak jejich vzpomínky byly pravdivé. Asi i protom že v nich nebyla ani ideologie, ani patos osvoboditelů nebo nadčlověků, ale lidskost dvou obyčejných vojclů, kteří byli válkou semleti a proti všem statistikám ji oba přežili se všemi končetinami, přežily to i jejich rodiny a když to pak všechno skončilo, měli jak začít znovu. 

Tohle všechno už ta generace po mě nemá. U nás jaksi nemáme na sibiřských dřevěnicích vytesány křížky za každého člena rodiny, který padl. Nemáme nikde na zdi fotky dědečka pilota, který dobře střílel u Guadalcanalu. Nemáme ani ty tajné poklady strýčka Helmuta, který až ke Stalingradu došel.

Jak to také máme mít, když jsme nejdříve měli zapomenout na vojáky západní fronty a pak zase na kluky na východní frontě? Dopadlo to, jak muselo. Nepamatujeme si ani jedny. Upřímně... asi bychom si vzpomněli na Gabčíka, Kubiše, Ludvíka Svobodu, Fajtla a pár dalších pilotů, ale dá někdo z hlavy alespoň jednoo vyznamenaného Hrdinou sovětského svazu? Má někdo běžně v hlavě alespoň tři jména od Dukly? Nebo od Tobruku?  A kromě Beneše či Moravce a Jana Masaryka, vzpomenete si automaticky ještě na další členy exilové vlády? Kdo byl zmocněnec v USA? Kdo chodil na konference ke Stalinovi? 

Kromě několika výsadkářů a možná skupiny Tří králů, kolik ještě znáte členů domácího odboje?  A když už jsem v té sebekritice... kromě Horákova statku, znáte alespoň  nějaké jméno z Lidic? 

Inu ve jménu u té správné ideologie a toho správného světonázoru, co u nás asi nikdy nepřežijí půl století, jsme především zvládli naši novodobou historii spolehlivě vykastrovat. Ostatně i ty husity musel Palacký znovu objevit a Jirásek zpopularizovat. Má to samozřejmě i výhody... vykastrované dějiny žádné ideologii neposlouží. 

Zřejmě to stejně dopadne i s tou Druhou světovou. Jednou, až zase přijde nějaké národní obrození, tak to vytáhnou z archivů a budou se o tom točit filmy a psát knihy. A každý je bude znát....

Ale teď... teď to bohužel vypadá jen na to dějepisné učivo. 

 

 

 

 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

dá někdo z hlavy alespoň jednoho vyznamenaného Hrdinou sovětského svazu?
no tusim general Ludvik Svoboda (z Buzuluku do Prahy dosiel pesi :-D ) a este nejaki kozmonauti, Gagarin urcite a mozno aj dalsi

a samozrejme viaceri sovietski generali 2 svetovej (napr Zukov)

Zatím bez slepic

Milé kníže, jen tak automaticky:
Jaroš, Sochor, Bursík, Tesařík,....
Opakovaně byl Rusy navrhovaný Arnošt Steiner, komouši u Svobodovy jednotky se vždy postarali o to,aby nagradu geroja sovětskogo sajuza nedostal.

Zatím bez slepic

Osobně se domnívám, že se dnes vliv komisařů a komoušů v 2sv. válce z ideologických důvodů (nejsme jako oni) dnes přeceňuje až démonizuje. Větší roli hráli osobní vazby a vztahy.
Smutné je, že se dnes o 2sv. válce lže podstatně více než za komoušů.

Zatím bez slepic

ale domnívat se či myslet znamená nic nevědět. Takže:
" Za tuto skvělou akci blahopřál Steinerovi a jeho jednotce i maršál Koněv (ten, co má v Práglu prozatím pomník). Sovětský velitel jedné z dělostřeleckých jednotek navrhl Steinera u sovětského velení na získání titulu Hrdina SSSR. Z již jmenovaných politických důvodů však Steinerovi udělen nebyl."
podrobněji zde:
https://www.valka.cz/10555-Podplukovnik-Arnost-Steiner
anebo ještě lépe zde:
armádní generál Ludvík Svoboda: „můžete mi věřit, že jsem ve dvou válkách viděl mnoho, ale málo kdy činy obdobné Steinerovým
https://www.dukla1944.com/pametnici/arnost-steiner/

Zatím bez slepic

Hrdina sovetskeho svazu - Remek. Nedavno to rikali.

Zatím bez slepic

Jo a Otakar Jaros.

Myslim, ze bych nekolika zdejsim trollum privodil infarkt, kdybych sem napsal neco pravdiveho o pilotech. Ale jsou to jen lidi, jako vsichni ostatni.

Zatím bez slepic

A co ten Remek uděla špatného?
V Rusku, tedy v CCCP dostávali kosmonauti zlatou hvězdu automaticky
A že jeho fotr byl velitel letectva? Vypadá to, že protekci nezneužíval.
Nemusím připomínat současné protekční spratky, od Marka Bendy po Topolánka juniora.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Omlouvám se Vidlákovi, že se ještě vracím ke včerejšímu tématu, ale nestačím se divit a nechápu, co je to celé za komedii.

Takže, rozhodnutí Šarocha může zvrátit, pokud se mu/jí to nebude líbit:
a) vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím, nebo
b) Nejvyšší státní zastupitelství v čele s Pavlem Zemanem, nebo
c) Vrchní státní zastupitelství v Praze, které vede Lenka Bradáčová.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-nema-vyhrano-v-kauze-capi-hnizd…

Oni toho Babiše nakonec přece jen ukamenují, oni to nakonec dokážou a dostanou ho k soudu, oni nesnesou a nedovolí, aby tuhle bitvu vyhrál Babiš se Zemanem za zády, nejraději by ho také postavili někam na zahradu, dali kolem něho lešení a zakryli to celé plachtou.
Oni opravdu chtějí nasrat těch 30%+ voličů Babiše.

Jsem jen prostý občan této země, nejsem právník, ale měla jsem dojem, že nadřízená justiční instance nastupuje v případě, že s rozhodnutím nižší soudní instance nesouhlasí dotčená strana a odvolá se, a ne že rozhodnutí nižší instance samovolně postupně "opravují" další nadřízené instance. To mi fakt hlava nebere.

Zatím bez slepic

Včera to naznačil LEX a pak nakonec dols dnes. (poslední komentář u včerejšího článku)

Tedy na Hnízdo Babiše fakt podle práva nedostanou, když SKUTEK (2008-2009) nebyl trestným činem, jde to i v té liberální demokracii našeho střihu dle práva fakt těžko...
Jenomže plán zřejmě byl, že Babiš to neustojí a dávno bude ("bývalý" premiér) a pak se to trestní řízení zavře a nikoho to už nebude zajímat. Ale všechno je jinak......
FAKT jsem na to zdůvodnění děsně zvědavá!
Proto se rozjíždí honem nové vyšetřování- reklama....

Navíc by nemělo uniknou zájmu čtenářů, že tu generálovu sochu "zaplachtovali" možná spíše proto, aby nebylo vidět, že ji (za plachtou) pokorně čistí a natírají ochranným nátěrem, a dnes už to jde celé dolu, asi někdo někoho navštívil.
Ale i tam nic nekončí, protože kluci a holky nejen z TOP jsou už (jejich slova) s Ruskem ve válce.............

Zatím bez slepic

In reply to by Tony (neověřeno)

Trvalý odkaz

su málo blbé...

Zatím bez slepic

:-)))

Zatím bez slepic

Ze strany žalobce Jaroslava Šarocha???

Zatím bez slepic

In reply to by JanDrda (neověřeno)

Trvalý odkaz

No, ale obsahem článku není ani jedna zmínka "šaroch předal", ale jenom náznaky "nadřízení chcou přeskoumavat" a to vyslovně kritizuje onen pravnik, že si to svevolně nemůžou sami převzít, protože tím narušují onu nestranost co je v zákoně a musí se odvolat bud babiš, ministr a další...

Takže trochu nechápu "Šaroch a alibismus".

Zatím bez slepic

A další rozšíření které zase mají na nadřízené Šarocha právníci, který vidí v tomto ohrožení práv všech lidí, které měli a mají co do činění se státním zastupitelstvem:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rizeny-unik-informace-z-d…

Zatím bez slepic

kto bude povinny sa zaspinit.
Ti nadriadeni maju na to pravomoc, ale v takychto sledovanych pripadoch asi velmi po svetle reflektorov netuzia. Jeden chybny krok, rozhodnutie, ktore za par rokov niekto rozcupuje ako politicky a ucelovo motivovane a.... dotycny moze lizat uz len rit kazdemu, kto mu da nejaku pracu..

Zatím bez slepic

Nekdo kdo se prostituoval, kradl, je na lolitky, pracoval pro KGB, SS, Gestapo atd - jako vzdy

Zatím bez slepic

Babiš si za to může sám, chtěl sedět na příliš mnoho židlích. Prvních cca 6 let co vlastnil Lidovky a Dnes se denně intezivně věnoval kopáním do Zemana, pak to polevilo, ale neskončilo. Neziskovky přes rozpočet živí. Grázly napojené na ODS a podobné strany (Rittig a spol) nechal být, nepohlídal si aby tuto skvadru, která až na vyjímky není tolik vidět, pozavíral atd atd.....
Teď sklízí plody své politiky, kdy chtěl víti s vlky, místo aby je zlikvidoval.

Zatím bez slepic

Babiš zapomněl, že kdo hraje hru o trůny, buď v ní zvítězí, nebo padne. Ve filmu je sice zemře, ale v našem přípdě je to spíše padne.

Zatím bez slepic

Na 17. listopad mají připravenou velkou akci, do té doby jim musí kauza Babiš vydržet.

Zatím bez slepic

ale vsadím se, že mají ještě dost nachystáno do finále.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

si pamatuji dokonale, i se jmény, a tam těch hrdinů bylo. Viděl jsem je povinně, se školou, v letech, kdy mozek bere všechno. Pak jsem 30 let četl a do kina nechodil, až na Vojáka Čonkina. Tím se u mě kino úplně odepsalo a raději jsem pracoval nebo cestoval. I po SSSR. Tam si na své hrdiny nenechají sáhnout a vždycky to tak bude a vůbec se jim nedivím. Nenechali se okupovat. Ani frantíkem, ani skopčákem. A zůstali rovní, nemusí nic přepisovat. Zatímco “my” lezeme do řiti i praseti, které nás zradilo nebo okupovalo.
Současnost se mění v dějiny smrtí účastníků. U nás žije účastník, má 93 let a jasnou hlavu, čerstvě požehnaný řidičák a obrážií mezinárodní srazy válečných vereránů. Ví všechno a nemá to z knih. Zajímavé je, že v něm není zášť.

Zatím bez slepic

Akorat ti nesedí onen Čonkin, který byl v koprodukci mimo jiné s Ruskem, takže neee, Rusko není jiné jako Čr, ale u nich zvítězila ta skupina (zatim, uvidime v budoucnu), která je proruská/zdravej rozum ne prosvetova/multikulti.

Ja bych zase tolik neplival na nás a neadoroval druhé, viz ten film, může se stát, že přestřelíš ;)

Zatím bez slepic

Já chápu co tím myslel, jenom sem upozornil, že to absolutní tvrzení o rusech není pravda, tak aby se pak nedivil, že mu to někdo vrátí zpátky, ale místo upozornění jako důkaz že mele nesmysli... Ne vššude se debatuje jako zde u Vidláka, drtivá většina ostatních diskusí je soutěž kdo druhému dřív na formálních věcech ukáže, že je debil...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

alebo bavi - ked pocujem v radiu :
Slavnost pri prilezitosti upalenia Jana Husa ( a pokial viem- mate v Cechach dokonca statny sviatok :D :D :D)
Slavnost pri prilezitosti vypuknutia WWII.

Tak cil neviem - je to uz veselica????

Zatím bez slepic

Ano pro některé vymyté a vymývače je,
protože to přece sedí do toho přepisování, kdo je skutečný agresor, nakonec budou Němci oběť, když už i Anděla slavila letos poražení fašistického Německa se spojenci, ale bez Ruska............
A tak nás jednou vnoučata poučí, že ta válka byla začatým statečným bojem proti zlému, komunistickému Rusku, které nás přece neosvobodilo, ale obsadilo a pak okupovalo....
U sochy už to včera někteří mladomyjové (termín Targuse) v Reportéři ČT večer naznačovali.....

Zatím bez slepic

In reply to by MAJKA (neověřeno)

Trvalý odkaz

K tomu nemám co dodat a fakt jsem měla hned lepší ráno:
https://cz.sputniknews.com/slovensko/2019090210620155-tomu-se-rika-kouz…

„Byli tam Němci – správně. To oni začali válku. To oni jsou hlavní viníci. Doufám, že slavnostní program sponzoroval ThyssenKrupp – ti totiž sponzorovali i Hitlera. Byli tam Američané – správně. To jejich korporace dělaly s hitlerovským Německem lukrativní byznys. To oni nechali dva roky Němce plundrovat Evropu. Byli tam Britové – správně. Koho Winston Churchill obdivoval více než Benita Mussoliniho? Kdo vymyslel první koncentrační tábory? Byli tam Francouzi – správně. Kdo pomohl Hitlerovi více než naši velcí západní spojenci, když v Mnichově 38 předali Hitlerovi Československo?“

„A nebyli tam Rusové – správně. Oni nemají s prvním zářím 1939 nic společného. Nezapříčinili válku. Ale vyhráli ji. Tomu se říká kouzlo nechtěného. Poláci tak velmi chtěli provokovat Rusy, až si nakonec zorganizovali schůzi pachatelů a obětí… tam Rusové fakt neměli co dělat. Oni nebyli pachatelé. Ani oběti. Oni byli vítězové,“

Zatím bez slepic

Ano, k tomu nie je čo dodať. Propagovať Bahu na Sputniku ☺. Každý, kto pozná Blahu vie, čo je to za...(nenapadne ma nejaké slušné slovo). Ešte aj v samotnom Smere, ktorého je súčasťou, ho väčšina má buď za postihnutého, alebo marxistického fanatika.

Zatím bez slepic

In reply to by JAHA (neověřeno)

Trvalý odkaz

A copak, že jste si vybral z toho úryvku jen Blahu a Sputnik? :-)

Zatím bez slepic

In reply to by JAHA (neověřeno)

Trvalý odkaz

Co je špatného na fanaticích bych věděl, ale co je špatného na Marxovi skutečně nevím. Poučte mě, děkuji.

Zatím bez slepic

In reply to by JAHA (neověřeno)

Trvalý odkaz

entitu "JAHA", vie, čo je to za... A ještě to ani neumí používat čárky ve větě.

Zatím bez slepic

byly v Africe za bůrských válek, jestli to moc nepletu. Pak je např. zkoušel i náš soused - generál Pilsudzki v době sovětsko-polské války v letech 1919 - 1921.

Zatím bez slepic

Za otce KT je považován tento pán
https://cs.wikipedia.org/wiki/Horatio_Kitchener
a ano máte pravdu Targusi bylo to v Jižní Africe za Bůrských válek.

A má pravdu i anonym
"Přibližně ve stejnou dobu byly také Španěly na Kubě a Američany na Filipínách vytvořeny koncentrační tábory nebo zóny „rekoncentrace“. "
zdroj:
https://www.reflex.cz/clanek/historie/80877/koncentracni-tabory-nejsou-…

A Pilsudzkého počinem k této problematice máte zřejmě na mysli koncentrační tábory pro zajaté rudoarmejce.
Jestli můžu ještě jeden odkaz tak zde
http://www.novarepublika.cz/2014/10/polske-koncentracni-tabory-jejich-r…

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Každý národ má své hrdiny a mýty. Řekové mají těch 300 padlých u Thermopyl. Češi, Moravané a Slezané také mají spousty hrdinů, na které by mohli navázat, rodem místní nebo přicestovalé. A vítězné bitvy. U Wogastisburgu 631, Canburg cca. 805, Velká Morava, bitva u Brůdku 1040, u Chlumce 1126, Přemyslovci, Lucemburci, husité, porážka Matyáše Korvína Jiřím z Poděbrad, atd. Těch vítězství bylo mnoho, bohužel je přetrhla staletí s Habsburky, kde nejsou hrdinové, s kterými by se Češi mohli identifikovat. Proto některé museli národní obrozenci znovu objevit. Nepomohly události 1938 a 1968, ale časem se vytvoří nové dějiny, pokud ty staré neupadnou v zapomnění úplně.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Kolik generací předků si pamatujete, nebo alespon něco o nich víte? Hádám, že tak ještě možná pradědy a prababičky, ale jen matně. S historickými událostmi je to stejné.

Zatím bez slepic

No jo i ten Vlk (právník na vedlejšák) se hrabe z paragrafech, platných až od roku 2010 a to už bylo dávno po "skutku".
Uvidíme, kde udělali soudruzi (Šarocha včetně) "chybu". Snad ne proboha jako VLK!
Možná by to chování Šarocha pomohla vysvětlit letošní červnová žádost obviněných (prostřednictvím jejich právních zástupců) o zastavení trestního stíhání a odůvodnění tam...

Ale Šaroch jistě ten útok na sebe (viz VLK) předpokládal a proto se zřejmě chová procesně nestandardně viz i profesor Gerloch............

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Deset let dělal jsem v socíku.
Deset let kreslil jsem perem.
Zapích jsem pero do stolu
udělal z něho mrtvolu
běžel jsem koupit stejné
než mě vedoucí sejme.
30 let makal jsem v kapíku.
30 let tahal jsem myší.
Chtěl jsem být taky v balíku,
životní úroveň vyšší.
40 roků obcuju s prací.
Nakonec mě z toho bací.
Synapse v železo ztuhly.
Chtěl jsem mít v pecku uhlí
budu mít v pecku jasany
a v televizi Hasany.
Zmizela prasata v Letech,
zůstal jen Havířov v květech.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Dokud rozhodnutí státního zastupitelství neschválí Mikuláš Minář na Letné, můžete si říkat co chcete.

Zatím bez slepic

Ha ha. ten nam rekne, ze podle roztrhane ustavy je to neustavni.

Zatím bez slepic

MRAVNOST nadevše!

A Šaroch zřejmě "selhal", začíná se to podobat frašce. Hlavně to neustálé "vynášení" všeho u nás do médií....
Chce se říci s komikem Burianem "doufám, že důvěru ve mě kladenou nezklamete".
Už začínají perlit:
TOP Pospíšil, "bez ohledu na trestní stíhání, bylo jednání Babiše nemorální."
Jo tak to jo, jak začnou politici kázat o morálce, je třeba žasnout.

To Piráti na to jdou jinak, už vyhlašují soutěž na kandidáty na ministry, doufám, že rovnou už mezinárodní.....

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.