Vidlácké poučení z konvenčního konfliktu

Autor

Krátký koronavirový úvodník: 

Tentokrát o amerických doktorech, kteří nám měli podle zpráv z médií pomoci zvládnout epidemii...

Pak se začalo spekulovat, že nás tady budou píchat experimetnální vakcínou, protože češi jsou dobrý pokusný materiál. 

Nakonec se ukázalo, že nepřijel žádný velkolepý tým, ale malá hrstka doktorů, kteří u nás nikoho léčit nebudou, nikam se nezapojí a vlastně si jen udělají konferenci z českými zdravotnickými hlavouny a budou tomu říkat výměna informací. 

Pak přijedou domů s očima navrch hlavy a opatrně budou hlásit nadřízeným, že Čehuni mají zdravotnictví, které zvládlo nápor, který přepočteno na USA, by byl, jako kdyby tam denně přibývalo 300.000 (slovy tři sta tisíc) nakažených. Že slavný Ňů Jork a jiná velkolepá města v té nejvelkolepější, nejmladší, nechytřejší a nejkrásnější zemi  jsou sto let za opicemi.  Že češi, přes třicet let rozkrádání nemocnic ve velkém, dokázali zvládnou něco, do by USA položilo do týdne i kdyby jim vládl Donald Biden s Joe Trumpem dohromady. 

Tolik ke koronaviru..

 

A teď vzhůru do Karabachu: 

Horkou linii fronty už obsadili ruští mírotvorci, kteří teď opatrně pouštějí do světa různé zajímavé poznatky. Další bum bum hned tak nebude , tož zhodnotím vlastní omyly i jiné kydy. 

Začnu jednou čerstvou informací... Rusové odhadují ztráty bojujících stran na deset tisíc arménů a patnáct tisíc azerbajdžánců.  Dost drsné číslo. Porovnejte toto číslo za měsíc a kousek bojů s asymetrickými konflikty a  zjistíte, že Tálibánu by tyto ztráty vystačily na deset let, Asadovi na rok a Libyjci by si s tím vystačili také mnohem déle. 

Vidlácky bych si tedy myslel, že jsme po dlouhé době byli svědky skutečného konvenčního konfliktu, kdy do sebe šily dvě skutečné armády, které měly na obou stranách muže v uniformách a zároveň to byl konflikt křižácký, kdy se nebrali zajatci a používala taktika spálené země. I dnes, kdy Arméni opouštějí své domovy, je raději zapalují, aby Azerům nic nezbylo. Všimněte si, jak malou cenu měl lidský život a jak snadno se dalo plýtvat těly pro relativně malé území. Pětadvacet tisíc životů pro území o velikosti Znojemska... Pro ono Znojemsko obětovat skoro celé Znojmo... dost drsné. 

Nájemní intervjůci si mohou psát co chtějí o tom, že nešlo o náboženský konflikt, protože Azerové jsou sekulární a nebyl to konflikt mezi křesťanstvím a islámem... Když vidím hořící vesnice a stovky mrtvých vedle silnic, myslím si o tom svoje. 

Vidlácky si musím také začít všímat jedné staré bojové novinky se kterou jsem ve svých prvních článcích vůbec neuvažoval. A to jsou ty bojové drony. 

Na začátku konfliktu jsme byli svědky dělostřeleckého boje. Používaly se raketomety i houfnice a brzy se vystřílela munice. Několik azerbajdžánských letadel či vrtulníků pak dokázalo arménům vyřadit protiletadlové systémy  a od té doby došlo ke změně taktiky. Tenkrát na začátku jsem se Azerům posmíval, že nemají v oblasti plné vlaky munice a nejsou schopní pokračovat v tom, co dělají. Tvrdil jsem, že konflikt zamrzne na nedostatku dělostřeleckých granátů a raket, které není kde brát. 

Mýlil jsem se. Nevím, jestli to byl taktický záměr už od začátku, nebo zda to bylo východisko z nouze, ale každopádně úlohu dělostřelectva převzal dron, který dokázal zhruba totéž co palebný přepad, ale nepotřeboval k tomu to co potřebuje dělostřelecká baterie. Ty stovky granátů, co se netrefí.

Zároveň se dron trefil i do protisvahu za hřebeny kopců, obešel se bez průzkumníků a návodčích přímo v terénu, byl přiměřeně levný a po vyřazení protiletadlových radarů bez problémů zařídil všechny taktické požadavky a zároveň nepotřeboval tuny a tuny trhaviny, nepotřeboval železnice, kvalitní silnice ani množství ženijních prostředků. Dron prostě střelil jednu raketu přesně na bunkr nebo zákop aniž by bylo nutné do okolí vystřílet stovky podobných nábojů, které by jen přeházely hlínu. 

Už chápete, proč všichni  tom Afghanistánu, Iráku, Sýrii  a jinde bojují ve městech a nemají uniformy, protože to je jediný rozumný způsob, jak mohou slabí vzdorovat letecké převaze silného protivníka. Arméni tohle neudělali a Azerbajdžán byl schopen vést proti nim silný konveční útok, aniž by ho to stálo stamiliardy. Drony umožnily Azerbajdžánu zaplatit přiměřenou cenu za munici a postupovat vpřed. 

V čem jsem se ale nemýlil, byl dobře motivovaný protivník, který byl doma ve známém prostředí, který byl schopen v horském terénu vzdorovat i s lehčí výzbrojí. Drony sice Azerbajdžánu pomohly, ale nejsou samospasitelné. Drony dokázaly nahradit dělostřelectvo, ale spíše tou lácí než novými možnostmi. Kdyby měl Azerbajdžán čím zásobovat kanóny, vypadal by konflikt dost podobně. Děla by také zabila velké množství vojáků, jen cena munice by byla větší. 

Zamaskovaný arménský kulomet nadělal i teď pěknou paseku a musel být nalezen, musela na něj být navedena palba či dron a pak teprve mohl útok pokračovat... přesně do  chvíle, než odjinud začal štěkat jiný zamaskovaný kulomet. Azerové měli o třetinu větší ztráty, což není žádná blesková válka. Když desetimilionová země přijde za měsíc o patnáct tisíc vojáků / žoldáků / džihádistů, představte si to u nás... Ztráty jako sviňa. 

I když...  Andor Šandor říkal, že naše armáda by byla schopná boje zhruba stejnou dobu... a asi i se stejnými ztrátami. Přemýšlejí o tom čeští vojclové z povolání? Že měsíc opravdových bojů na úrovni velikosti naší zemičky třeba proti Slovensku / Maďarsku / Rakousku by znamenal, že dvě třetiny z nich by byli mrtví? Nebo náš odpor proti zemi velikosti Polska by z našich bojovníků za Prahu v Afghánu za měsíc nadělal z poloviny náplň do rakví?  A to nemluvím o zraněných, zajatých, nebojových ztrátách a podobných vymoženostech. 

Měsíc malého, pevně ohraničeného, levného, lokálního, konvečního konfliktu by dokázal zcela zničit armádu v polovině evropských zemí... Máme super vyhlídky. 

Zpětně si troufám tvrdit, že Azerbajdžán měl zřejmě ještě dost dronů i dost munice do nich a dost vojáků, které mohl posílat v horách proti kulometům, aby obsadil celý Karabach. Arméni sice mohli vzdorovat dál, zřejmě by jim to šlo i lépe, jakmile by se boje přenesly do rozbořených karabašských vesnic a měst a způsobili by útočníkům další těžké ztráty. A nebo také ne. Organizovaný odpor se už hroutil a záchrana přišla v poslední minutě... Tak či onak, další vzdor by to byl zřejmě marný a stálo by to život i velké množství civilistů. 

Stejně  tak stále tvrdím, že Putin přesně věděl, kdy přijít se svým bouchnutím do stolu. Ani azerbajdžánský diktátorek neměl právě klidné spaní, protože si zřejmě dovedl představit, že velikost jeho azerbajdžánského národa a vítězná válka bude vykoupena padesáti tisíci životy, což by se mohlo jeho poddaným třeba přestat zamlouvat. Mohli by se drze ptát, jestli to mělo cenu. Jestli to "napravení historických křivd" nebylo poněkud drahé a krvavé.  

Do třetice tvrdím, že Arméni se podvolili PAX Russiana přesně ve chvíli, kdy zjistili, že v jejich vytoužené Ojrópě a Americe se nikdo nijak nezajímá o jejich krev a jejich ztráty. Že v Karabachu nejsou žádné velké novinářské týmy od CNN nebo BBC. Zkrátka že na jejich Karabach jim sere Bílý tesák i kdyby to bylo součástí jejich osídlení o dva tisíce let déle a místo toho se v Berlíně i Paříži řeší koronavirus, korupce, Brexit a nějaký francouzský učitel s uříznutou hlavou. Zdokumentované popravy civilistů i vojáků, ostřelování civilních oblastí a tak podobně zvedlo v ojroparlamentnu  ze židle jen Ivana Davida a to jaksi stačit nebude. Zkrátka a dobře, kromě arménské diaspory je má Evropa na háku, nic jim nepošle, nijak jim nepomůže. Nepochybuji o tom, že našemu Soroshujerovi Pašinjanovi to muselo docházet docela dlouho. Na školeních mu říkali něco úplně  jiného.  Budiž to poučením pro všechny Aspeny, absolventy Sorosuniverzit, eurohujery i ostatní rektální alpinisty - až půjde opravdu do tuhého, nikdo vám nepomůže. 

A já znovu nevěřím, že by nějaký Soros měl všechno v ruce a natahoval ruku po nějaké líbodemo světovládě. Tady nedokázal zařídit ani mizernou maličkou pomoc pro svého arménského chráněnce. Nu což, Pašinjan se teď učí, že poslouchat Sorose byl dost blbej nápad. A nasírat Putina, je  ještě horší...

Ne, naopak... Putin zareagoval přesně v intencích mezinárodní diplomacie. Umožnil všem, aby si zachovali tvář. Alijev má to co dobyl, plus něco k tomu, aby to vypadalo dostatečně vítězně. Může si udělal pomníky padlým vojákům, nechat se oslavovat jako prezident osvoboditel, může sypat miliardy do silnic směrem na Nachičevan, může nabízet dotace, aby šel někdo bydlet do vypáleného Karabachu, kde se to bude brzy hemžit různými gerilami.  Bylo by asi dobré, aby moc nezdůrazňoval, že všechno sledují Mírotvorci s právem střílet. Že dobyl něco, kde se mu promenádují ruští vojáci a to jsou jiní sekáči. Ti se nezakecají. A stačí málo, aby o všechno přišel. 

Arménům zůstala druhá půlka Karabachu. Ta lidnatější. Nepřišli o všechno, ale bez Putinova bouchnutí do stolu by neměli nic, jen statisíce uprchlíků, desetitisíce mrtvých a odvěkého nepřítele o dost blíž Jerevanu. Zároveň už vědí, kam vede sbližování s EU a USA. Samozřejmě to také nikde nebudou zdůrazňovat, ale pokud by jen pípli proti Rusku, mohl by Putin svoje vojáky třeba stáhnout. Když je tam Arméni nebudou chtít, tak nevadí, půjdou pryč. Ať si  Pašinjan poradí sám... 

Jo a mimochodem... nechtěla naše armáda koupit nějaká děla Cézar? Není to ve světle onoho karabažského konfliktu dost mizerný kauf? Neměli by spíš nakupovat drony z Izraele nebo Turecka a zároveň nakoupit i prostředky k rušení signálů? Abychom jednoho dne nezjistili, že munice pro děla došla za pár dní a zákopy jsou stejně pod silnou palbou z čistého nebe, se kterou se nedá nic dělat... Naši jenerálové Bečvář, Petrpavel, Opata a další jsou také proškoleni stejným Sorosem...  aby jednou nemuseli složitě a vražedně zjišťovat že i ubohá armáda placená hůř než ta naše by z deseti tisíc našich vojclů mohla šmahem udělat nebožtíky. Takové zjištění by nemuseli přežít, stejně jako ho zřejmě nepřežije ani Pašinjan 

Krátké doplnění ze středečního rána: 

Vlastně by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby  se ausgerechnet právě teď ozvala EU, že chce v Karabachu vyšetřovat válečné zločiny... 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (90 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Hodně střízlivý pohled na volební podvody při volbě prezidenta v USA. Doporučuji.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/usa-jak-je-to-s-temi-podvod…

Z mainstrému, bakalosdělovadel, sorošosdělovadel zní sborově ódy na sauberkeit, Pekarová chce co nejvíc lístků poštou a do této sinfonie radosti řinčí kostmi vypadávající kostlivci ze skříní.

Průměrný počet slepic: 4 (10 hlasů)

symfonie , píšu se s y

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

In reply to by symfonie (neověřeno)

Trvalý odkaz

chybí jen "o" - sionfonie.

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

In reply to by symfonie (neověřeno)

Trvalý odkaz

Omlouvám se, hrubek si většinou všimnu až po odklepnutí...

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

například pracovník německého 1. programu ARD ve Washingtonu dostal - podklady k prezidentské volbě hned 3x. A to ačkoliv nemá oprávnění volit.

https://www.pfalz-express.de/ard-washington-korrespondent-bekommt-dreim…

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Vidláku uvědomujete si co čísla ztrát, které jste použil v článku vlastně znamenají?
Podle mě, 12 000 mrtvých znamená minimálně 24 000 obsazených nemocničních postelí, což na třímilionový národ je obrovská bomba, zátěž.
A při tom nikde jsem nezaznamenal nějaké volání o zdravotnickou pomoc.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

a nesou je na polních nosítkách směr HH (hromadný hrob). Nemocniční postele jsou pro raněné, když se naplní polní lůžka v polních nemocnicích.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Řekl bych, že ve válce se nemocniční postele vytvářejí snadno. Nemusí je vyrábět žádná odborná firma, postačí nosítka na bedýnkách od munice. Také se nepožadují atestovaní doktoři, postačí výuční list řezníka. Zákroky se provádějí s minimem léků i anestezie, nehledí se na zpackané zákroky, do hromadných hrobů se vejdou nejen ti pobití šrapnely, ale i ti pobití doktory... Na druhou stranu, když v Sýrii mohli zlí Rusové ničit každý den desítky nemocnic a pořád bylo co ničit, třeba v Arménii mají podobně hustou síť skvělých pracovišť.... 

Ale teď vážně... Mezi uváděnými mrtvými bude určitě hodně těch, kteří neskončili na bitvením poli, ale na operačním stole, případně ve frontě na ošetření... 

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

No, my jsme měli nedávno 8 000 ( cca ) "nadnormativních" lůžkových případů a málem nás to složilo na kolena.
A to při 10M obyvatel.
Tak mi vychází, že Arménii, 3M obyvatel, by "složilo" cca 2 500! lůžkových případů navíc.
A z čísel článku vychází počet lůžek navíc, mimo covid, 25 000! Přičemž běží covid souběžně, ten taky nějakou kapacitu spolkne.
Sice nevím přesně jak dlouho trvá léčení raněných v průměru dnes, ale je k dispozici údaj z WWII, kdy doba léčení byla šest týdnů.
On je totiž problém, že každé číslo je v relaci s jiným.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

mám ověřeno, že Červený kříž do Karabachu začal posílat balíčky s jídlem a hygienou vpodstatě už od začátku bojů. Jak to bylo se zdravotnickým materiálem nevím, ale arméni na fontě běžně používali nosítka Bundeswehru.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

O migrační vlně o které se ve mainstrému, bakalosdělovadlech, sorošosdělovadlech taktně mlčí.
http://www.zvedavec.org/komentare/2020/11/8506-velke-stehovani-ukrajinc…

Proč mlčí? Proč?

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

by mohlo spasit její zalidnění nadpočetným lidem z Černého kontinentu.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

Ti jim nestačilo rozdrbat Lybii, blízký východ, museli to rozšťouchat i tady v Evropě. Nic proti ukrajincům nemám, kulturně jsou nám blíž než mohamedáni, pracují, ale pořád to není naše kultura a je jich moc. Ekonomicky dochází i k snížení ceny práce, jsou tak levní a vezmou cokoliv. V Polsku se usazují ještě víc. Jsou si kulturně blíž. Ale i díky tomu nás poláci převálcují jejich výrobky, nejen zemědělskými. To nejde jednoduše vykompenzovat a ani tomu v rámci EUrobordelu čelit. Navíc s našimi politiky, kdy řešíme podstatnější věci, třeba Taiwan, Prymulovo, či Kalouskovo pivo a nově Jurečku a Klausovu roušku. Pořádného ekonoma, stratéga, který by viděl dál, než do prosince navíc ve vazbě na okolní svět, u nás nemáme.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

jsem se chvili pohyboval ve stavebnictvi.
V te dobe bylo normalni, ze vykopove prace provadeli cigani. Makali jak barevni do vyplaty, po vyplate prisli do prace, az byli bez penez.
Pak nastoupili Ukrajinci, makali jak barevni do vyplaty i po vyplate, odpracovat 300hod mesicne nebyl pro ne problem, brali jakoukoliv praci, i kdyz to byli stredo/vysokoskolaci.
Cim vice Ukrajincu na nasich stavbach, tim vice ciganu na uradech prace.
Dnes mame generaci nepracujicich, kteri svym zpusobem zivota davaji priklad svym potomkum, kteri taky jiz pracovat nebudou, levneho Ukrajince, do jehoz mzdy nepocitame socialni davky pro lidi, ktere Ukrajinec nahradil a zarodek socialniho problemu na obzoru.

Průměrný počet slepic: 5 (16 hlasů)

ÚKáčka jsou levná.
Teď jsem zkoušel práci v jedné firmě a byly mi slíbeny prachy srovnatelné s jejich výplatami. A na naše poměry nebyly zas až tak malé.
Druhá věc je socko a zdravko. Tam to opravdu nehrozí...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Pokud si to správně pamatuji, dnes mají být zveřejněna další data o celkových úmrtích bez ohledu na příčinu. Dočkáme se prodloužení toho grafu zde?

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Český statistický ústav tam má křivku klesající dolů, 2 288 zemřelých, oproti 2 363 ve 39. týdnu.

Průměrný počet slepic: 2.6 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Obchody jsou ode dneška otevřeny do 21:00 a zároveň je od 21:00 zákaz vycházení. Bude před obchodem ve 21:00 číhat policajt? Pokuta je 10 000 Kč, ve správním řízení 2 000 000 Kč. Z obchodu mě vyhodí ochranka přímo do spárů PČR. Neměl bych nosit rudý svetr a udělat si občanku na jméno Hamáček?

Průměrný počet slepic: 2.7 (10 hlasů)

In reply to by Hlupec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zaměstnanci Hytlermarketů si budou nosit sebou spacák (jako Ruml do ČT), jen nevím, jak budou placení.

Průměrný počet slepic: 2.5 (6 hlasů)

domů, to se může.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

In reply to by Hlupec (neověřeno)

Trvalý odkaz

ukazovala, jak se myjí ruce. :-)
Nebojte, on pro vás někde taky natočí video, jak na to (obsah: podívejte se na hodinky nebo na mobil; ve 20.45 opusťte prodejnu - pokud vám čtvrthodina na cestu domů nestačí, zvolte jiný čas; pokud neznáte hodiny, zeptejte se dalších nakupujících; venku nasedněte do auta nebo do vozu MHD a dojeďte domů; pokud omylem zůstanete v prodejně do 21 hodin, utábořte se nenápadně pod pultem a vyčkejte do rána... ) atd.

Průměrný počet slepic: 4 (18 hlasů)

"S trochu štěstí už se ekonomika nevzpamatuje
Nedělám si ale legraci. Strávil jsem poslední dekádu přezkoumáváním způsobu, jakým centralizované ekonomické systémy pustošily svět posledních 500 let, a probíhající finanční krize bychom si měli vážit, protože je záchranou. Kdo seje vítr, sklízí bouři. Ale jde o znovunastolení rovnováhy, spravedlnost, a tedy v podstatě dobrou věc.

Když jsem před třemi lety začal psát novou knihu (Life Inc.: How the World Became a Corporation and How to Take It Back - Život s.r.o.: Jak se svět stal korporací a jak ho převzít zpět), doufal jsem, že pomůže lidem spatřit umělou a nelidskou krajinu korporativismu, na které stojí tak velká část našeho života. Nejen, že jsem předvídal nástup krize – bál jsem se, že nepřijde s dostatečnou silou, nebo že přijde příliš pomalu, a neprobudí nás ze sebedestruktivních představ o věčném růstu ekonomiky.

Od této planety a jejích obyvatel se teď očekává, že splatí víc, než jsou vůbec schopní vyprodukovat. Zkuste ale tento argument přednést bankéři, jehož dobré bydlo závisí na zachování této iluze, nebo lidem, jejichž důchod je podmíněný tím, že se to ještě alespoň jednu generaci neprovalí. Je to jako říkat lidem, kteří si čerstvě pořídili vlastní dům, že do realit zainvestovali právě ve chvíli, kdy celý trh hodlá jít ke dnu. (Zkoušel jsem to, a nebylo to nic příjemného.)

Když dnes podvod, který jsme pokládali za reálnou ekonomiku, vlastní vahou kolabuje, je mnohem snazší pronášet podobná tvrzení. Ale když nic jiného, je důležité si uvědomit, že celý ten systém v ohrožení není daný nějakým přírodním zákonem, a není ani natolik hodnotný, aby stál za záchranu. Umírá korporativistický model obchodu, který není a nikdy nebyl základem skutečné ekonomiky. Nebylo to jeho účelem. A předtím, než začneme lamentovat nad jeho koncem nebo dokonce utrácet hromady peněz, ve snaze ho oživit, měli bychom se ujistit, že víme, k jakým účelům tento systém vznikl, jak nás téměř vysál, a proč bychom ho měli milosrdně utratit. "...

https://www.cez-okno.net/clanok/nechme-ekonomiku-zemrit

Průměrný počet slepic: 3.7 (11 hlasů)

Ne takový ten CTRL-ALT-DEL ... "Restart"
Chvíli posedíte a šup na monitoru už zase WINDOWS a jedeme dál.

Skutečný RESTART, kdy se po CTRL-ALT-DEL ... "Restart"
zatmí a když se rozjasní, sedíme všichni rozházeni po krajině, nikde silnice ani domy, dokonce ani elektroauta
a před každým KULIČKOVÉ POČÍTADLO
to jako dárek od přírody či Boha, abychom nezačínali úplně od začátku

PS: 5 slepic Sasinovi.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

In reply to by Hlupec (neověřeno)

Trvalý odkaz

klobouk dolů, děláte čest svému nicku.

Průměrný počet slepic: 4.5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Každej řád, kerej vznikl na základě pochtívání a exportní žádostivosti končí v tratolišti dějin, tedy na skládce odpadků a že ho je.

Kulky, bomby, banky lámou lidem charaktery. Jejich export ničí základní životní potřeby. žijeme v systému, řádu, kerej je jako to nejlepší pro nás. Ve skutečnosti de o HisTórii doutníkovejch hrdinů, kerým byl dycky jejich záhumenek strašně malej. Proto je válka jen jejich nedostatkem zastupitelské vůle, teda "pokračováním politické práce".

Naučit se vyžít ze svého podílu na půdě a platit si svými podíly na rozpočtu je způsob života založený na kultu RA a řád je rovinou politicko ekonomické "práce" . Takovou "prací" není možné svět obohatit.

Průměrný počet slepic: 3 (10 hlasů)

Ti co překovali své meče v pluhy, budou orat pro ty, co tak neučinili.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Kvůli tomu sem chodím aka tříslepic!
Nejdřív jsem chvíli dumal, jestli jste omylem uklepl "š" nebo "č", pak jsem zalez do gůglu a hele - nové (pro mě) slůvko je na světě...

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Jen tak pro pořádek si zhodnoťme kvalitu předpovědí a informací, které jsem zaregistroval ve vztahu k válce Arm. - Azer.

Cembbell - předpověděl přesně cíle a výsledek - má u mě +
David - přetiskoval bez korekce arm. propagandu určenou pro arménské publikum, mimo mísu, má u mě -

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Je stín Giordana Bruna, taky zvolal :

„A přece se točí“!

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

Já mu to točený přeju. Volit ho ale pro to nebudu.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

a měsíc starý ??

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Tony (neověřeno)

Trvalý odkaz

Hmm.

Ale taky mu ho přeju.

Lidovci jsou tomu pivu "měsíc v trubkách" tak nějak podobní.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Prof. Zelený věští zlatý věk vidláků
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Milan-Zeleny-Hled…
"Milan Zelený, emeritní profesor na Fordham University v New Yorku, který také působí na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Xidian University v Xi’an v Číně a mnoha dalších by mněl být podle nejen mého názoru a dalších významných vědců TOP kandidátem na Nobelovu cenu za ekonomii v roce 2021 za svůj originální výzkum v řetězci: Evoluční ekonomika -> transformace -> metamorfóza -> deglobalizace -> relokalizace -> z centrální do lokální rovnováhy. Mimo jiného jeho výzkum srozumitelným způsobem pomohl objasnit, že:

1) to, co prožíváme, není cyklická krize, která se čas od času opakuje, ale transformační změna, jako byla průmyslová revoluce.
2) jsme vyčerpali čtyři oblasti – zemědělství, průmysl, služby, stát – a nikam dál se už ekonomika transformovat nemůže.
3) evoluční změny jsou rychlejší a docházejí do dnešní situace, kdy se přirozená evoluce proměnila v kulturní.
4) se budeme metamorfozovat do lokální ekonomiky, což znamená autonomizaci regionů, lokalit, lokální technologie, lokální výrobu, lokální samosprávu.
5) globalizaci jsme vyčerpali a regiony mají výhodu, že jsou malé, zvládnutelné, lidi se víceméně znají a mohou postupovat správně.
6) řešením bude osvobození se od světových měn, protože ty jsou v rukou spekulací a výkyvů, což pro lokální ekonomiky není žádoucí.
7) politický systém se nevzdává dobrovolně, ale když pochopí, že už není východisko, jde to velmi rychle.
8) musíme se naučit, jak informace najít, jak je interpretovat a co s nimi udělat.
9) lokální ekonomiky se budou vyvíjet na jiných principech než ty globální
10) impulsem pro nový svět budou takzvané podnikatelské univerzity, které by vzdělávaly podnikatele k zakládání reálných firem, s nimiž by vstupovali do regionu.
11) například založením nových, regionálních malých Zlínů lze v Česku vytvořit desítky center pro rozvoj regionálních a lokálních ekonomik, a tím napodobit „zázrak“ rovnováhy Jana a Tomáše Bati – nezávislosti, soběstačnosti a spolupráce místních iniciativ na celém světě co nejblíže konečnému zákazníkovi."

Já tu vidím problém. Ti nadnárodní giganti se jen tak snadno svých peněz, tekoucích jim z globalizace do kapsy, nevzdají, budou se cukat.

Průměrný počet slepic: 3.8 (11 hlasů)

"„zázrak“ rovnováhy Jana a Tomáše Bati – nezávislosti, soběstačnosti a spolupráce místních iniciativ" se nikdy nekonal.
Botostroj byl v podstatě novým levelem otrokářství. Vlastní podnik ->vlastní banka->vlastní byty->vlastní hospody, obchody, kina atd.->vlastní zdroje surovin a polotovarů->povinné vázání mezd zaměstnanců na vkladech vastní banky = absolutní kontrola nad zaměstnanci, kteří si mimo fabriku nekoupí ani rohlik, bo na něj nemají.
PLUS státní zakázky a exklusivní daňové, celní a další úlevy.
Pro majitele bezpochyby dokonalý systém, protože dokonalá socializace rizik a ztrát a privatizace výnosů. Pro stát a zaměstnance dost k hovnu.

Zelený tohle hlásá posledních cca 30 let a principiálně by se dalo s většinou souhlasit. Jenže ďábel se vždycky skrývá v detailech a v jeho nápadech se skrývá celé peklo i s filiálkami.

Průměrný počet slepic: 4.9 (14 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

Souhlas s tím Baťou, jinak ale má asi v mnoha ohledech pravdu. Globalizace zničila ekonomiku celých regionů, ochromila malé podnikání (zkuste si založit živnost v oboru, v němž operují nadnárodní hráči, snad kromě pár řemesel rychle skončíte).

Že by se nadnárodní hráči vzdali svých výdělků, tomu ale nevěřím.

O tom je asi i souboj Trump - Bilden.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

o čem vlastně je "souboj Trump vs. Biden". Protože oba reprezentují ten samý systém a oba poslouchají ty samé loutkovodiče (Trum Kushnera a Biden Emhoffa).
Spíš mi to připadá, jako když se dva dědové z důchoďáku servou při hraní binga o tatranku. Výsledek totiž na chodu systému nic nezmění.

A nevěřte tomu, že by Biden měl odvahu do stávajícího US systému jakkoli zasáhnout. Ani Kamala ne.
I Obamu systém sakra fofrem srovnal do latě.

Napsal jsem, že principiálně se Zeleným souhlasím.
Ale ani on nebyl a není schopen překročit svůj stín, a tak i on si představuje ty lokální jakožeekonomiky jen jako součást stávajícího globalizovaného systému. Protože ten už se vymkl jakékoli kontrole a nelze jej změnit. Pouze buď rozmetat na prvočinitele a začít opravdu od nuly znovu, nebo počkat, až definitivně sežere sám sebe. V obou případech to znamená návrat možná až do doby kamenné. A miliardy mrtvých.
Protože až skutečně začnou docházet zdroje, majitelé systému obětují všechny pěšáky, aby zbytky uchránili pro sebe. Mají na to dostatek prostředků.

Melduju to furt kolem dokola - Země je schopna jakžtakž uživit max. 5 miliard lidí. Víc ani nohu.
Jenže socinženýři už plánují 9,5 miliardy kolem roku 2030, aniž by ráčili sdělit, co budou ty další dvě giga lidí jíst, pít (to hlavně), čím budou svítit, jezdit, jak se budou živit atd.
Nevím jak Vy, ale já se toho asi dožiju. Bohužel.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

rád vás čtu, ale pravidelně mi připadá, že jste hrozně černobílý, polarizující, buď/nebo, jakož i náchylný k jednoznačným soudům.
Třeba těch pět miliard coby maximum:
Pokud budeme uvažovat budoucí spotřebu surovinových vstupů PRŮMĚRNÉHO pozemšťana třeba jen na úrovni SOUČASNÉHO průměrného venkovského Čecháčka, (pražské ýbrmenše kojené tamní kafírnou nepočítám), tak planeta neunese ani náhodou ani těch ušmudlaných pět miliard.
Pokud vezmeme za cíl spotřebu Američana z vyšší střední třídy, pak planeta neunase ani tři miliardy.

Vezmeme-li například spotřebu energetických surovin, pak jich bohatší Američan zkonzumuje přibližně třicetkrát tolik co chudý obyvatel africké rozvojové země ... takže k uživení jednoho Američana je třeba pandemicky eliminovat třicet chuďasů...Nebo, pokud zvítězí chuďasové a podaří se jim hubit bohaté Američany, mohou si dovolit za každý naplněný futrál, obzdobenej hvězdami a pruhy každý adoptovat čtyři šojdrové coby manželky a s každou mít sedm perspektivních sirotků - a dosavadní surovinová planetární rovnováha zůstane zachována!
Prostě to vyžaduje flexibilně přepínat perspektivu.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale tvůrci georgijských monumentů (Americké Stonehenge) nám radí držet nějakou rezervu, kdybychom se náhodou nečekaně rozšoupli

"Udržujte počet lidí pod hranicí 500 000 000 v trvalé rovnováze s přírodou."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Georgijsk%C3%A9_poradn%C3%AD_kameny
https://www.cojeseptem.cz/svet/georgia-guidestones-monument/

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

"Udržujte počet lidí pod hranicí 500 000 000 v trvalé rovnováze s přírodou."

Nám to nevysvětlujte, v Čechách s přemnožením v poměru ke zdrojům problém nemáme.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

Milujte se a množte se. Ale za svoje a na svém.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Lokální ekonomiky budou, ale ne v podobě Gottwaldova nebo Plzně, nýbrž jako autarkie schopné se samozásobit surovinami, potravinami a prac.sílou. A spotřebitely taky. Takže něco jako Rusko s okolnímy státy-vasaly, Čína společně s jihových. Asií, snad záp. Evropa s částí (severní?) Afriky, Latinská Amerika... a malé státy se prostě budou muset k někomu přidat, jinak nepřežijí.
Dubisko?

Zatím bez slepic

k celým USA říkat raději jen slaboučkým šeptem a pro sichr ještě se zakrytými ústy :o))
Protože jsetli někdo někdy NEřídil a neřídí tím "Za svoje a na svém", pak jsme to my "západocovilizovaní".
Dyk sme horší než sedum egyptskejch ran...

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

"Česká republika vytváří díky mohutné spotřebě obyvatel, výrobě elektřiny převážně z uhlí a dovozu množství přírodních zdrojů vysokou stopu, konkrétně 5,6 gha na obyvatele. Pokud by každý na světě žil jako my, potřebovali bychom další 2 planety."

Zdroj: https://vitalplus.org/k-zajisteni-ekologicky-udrzitelne-spotreby-lidstv…

Průměrný počet slepic: 1.3 (3 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bo chudý Afrian nebo Asiat spotřebovává POUZE JINÉ suroviny, ale se stejnými důsledky pro sebe, pokud se přemnoží.
Hned vysvětlím:
Třeba Sahel - sucho, půda naprd, vodní zdroje zběsile omezené a blbě dostupné. Takže Sahel uživí s bídou řekněme milion obyvatel živících se pastvou místního dobytka, pěstováním pár poživatelných rostlin a výrobou nástrojů z místních zdrojů. Stačí 50 000 lidí nad onen hraniční milion a už jupitá hladomůrek.
Bo tamní ekosystém je extrémně křehký a cokoli přesáhne jeho mez, vede okamžitě ke katastrofě.
Dtto Indie - sice vypadá úrodně, ale to, co tam roste a žije, bylo schopno jakž takž uživit řekněme 400 mega lidí. Sice tam i tak docházelo čas od času k hladomorům, ale +/- autobus se lidi tak nějak uživili. Dnes je tam víc než miliarda lidí a Indie musí dovážet potraviny, bo tamní ekosystém je neuživí ani omylem. Je velmi přetížený (vyčerpávání půdy, nedostatek pitné vody atd.) a zkolabuje. A lidi v Indii běžně umírají na podvýživu a nemoci z podvýživy PLUS na nemoci z eklhaftní vody.
A to samé Evropa - už dávno neuživí své obyvatelstvo a krmivo se dováží z celé planety (takže jinde musí chybět). A to krmivo se v zemích, z nichž importujeme, vyrábí za cenu ještě rychlejšího ničení tamních ekosystémů.

Proto jsem si jist, že kapacita uživitelnosti byla už dávno překročena.
Vyžíráme špajzku do dna a ještě ji při tom bouráme. A je fuk, jestli to dělá miliontejdruhej Sahelan, nebo šestisetmiliontej Evropan - oba si berou nad rámec schopnosti ekosystému jim něco poskytnout. My hodně, Sahelan maloučko, ale obojí vede k nenapravitelným důsledkům. Pro toho Sahelana k horším a rychleji; ale tím bychom se neměli chlácholit.

Průměrný počet slepic: 2 (2 hlasů)

pro Vás jsou poradci loutkovodiči? Já si představuji loutkovodiče jako majitele velkých nadnárodních firem, případně svobodnozednářské nebo (pro Vás) židovské spolky.
p.s. četl jste Gold za všechny peníze?

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)