Brambory

Autor

Dnešní článek bude téměř jmenovitě pro Kadlase, který se pustil do pěstování brambor, ale z jeho pravidelných reportů zde na Kydech jsem pocítil potřebu mu trochu pomoci. Což platí pro všechny, kteří se rozhodli nenechat naše hospodářství náhodě a po vzoru šití roušek vzali do vlastních rukou i zásobování na příští zimu.

Ale než ještě začnu, odpovím Rodákovi na jeho dotaz. V diskusi se ptal, čím byl "ostříknut". Má zahrádku vedle řepkového pole a při odpolední siestě byl zasažen postřikovačem, který cosi aplikoval. 

Milý Rodáku. s velkou pravděpodobností jste byl zasažen koktejlem insekticidů a funkicidů. Jinými slovy, byl jste zadarmo odvšiven a zadarmo se vám postarali o plíseň na nohou. Zemědělský boj byl veden proti Rýhonosci řepnému a plísním na řepce, které se teď mohou objevit. Samozřejmě všechny studie tvrdí, že aplikace jedů je náramně zdravá, zdraví neškodná a vlastně jste si to měl sám dobrovolně vmíchat do čaje. Stejně tak je podle všech studií renomovaných vědeckých pracovišť jasné, že  rýhonosce to zabije, ale včelám se nic nestane, naopak jejich med bude chutnější a zdravější.  Obzvlášť rodičky a těhotné by podobný sajrajt měly dobrovolně pít. Ale dost srandy... 

Zemědělec měl tento postřik aplikovat v noci, protože to teoreticky nelítají včely. A rozhodně ho neměl aplikovat z větru. Pokud víte o kterého zemědělce šlo, zašel bych za ním a domluvil si na zimu půl tuny ječmene a pšenice jako kompenzaci.  Místo pergoly bych dal deset slepic a mnul si ruce, že jsem pro rodinu zajistil všechny důležité látky pro přežití. Ve vajíčku je totiž úplně totálně kompletně všechno. Podobně to funguje i s kaviárem, ale ten je poněkud dražší. 

A teď k bramborám... 

V našich krajinách se brambory sázejí do hrobků. Nedávají se nijak hluboko, místo toho se řádek brambor přihrne sypkou hlínou. Brambora dělá hlízy, pokud je kolem rostliny kyprá zemina. Přihronování hrobků se dá několikrát opakovat. Pomáhá to odnožení dalších kořenů a hlíz. Slehlá země = malý výnos. 

Rozumný člověk zasadí brambory v půce dubna. Tečka. Ano, sázejí se i dřív, ale to proto, aby se co nejdřív dalo hrábnout do země a uvařit si čerstvé žluťoučké brambůrky. Zhruba za měsíc (v červnu)  už budouo první hlízy k vytažení. Ale je to samozřejmě riziko. Nať může zmrznout a zpravidla také zmrzne. Jen výjimečně se to povede. 

Pokud chce zemědělec mít slušný výnos a primárně se nesnaží o ranný gurmánský zážitek, dává brambory do země v půli dubna. Do květnových ledových mužů pak většina odrůd ani nevykoukne a tak se vyhne poškození od mrazů.  Úrodu pak může očekávat podle odrůdy někdy mezi koncem července a koncem září. 

Kadlasovy Impaly vyrostou jako jedny z prvních, Marabelky si dají načas, ale ty jsou na uskladnění. Že ještě nekoukají ze země v této chvíli nic neznamená. A pokud koukají, vypadají docela chcípácky. Nic se neděje, dejte tomu čas. 

Brambory vyrostou vždcky, všude a každému. Velikost úrody je ale dána především dostatkem vody a přihrnováním. Ale i když člověk neudělá nic, vždycky tam něco bude mít. Voda je základ. 

Já osobně postupuji následovně: 

Mám samozřejmě perfektně připravenou půdu už od podzimu. Mám zaoraný hnůj ideálně tak v půlce listopadu, v zimě jsem pole poprášil vápnem a v půlce dubn jsem připravil mělké hrobky pro brambory. Zasadil jsem brambory cca 20 - 25 cm od sebe. Úplně na tom nezáleží, protože keřík vyživí jen omezené množství hlíz, Pokud se dá sadba hustěji, každá rostlina má má prostě méně hlíz. Pokud je řidší, hlíz je více. Svým způsobem, pokud jsou keříky alespoň 40 cm od sebe, nestojí za to si s tím dělat hlavu. 

Po zasázení mám mělké hrobky. Počkám do Ledových mužů. To mi zpravidl už kouká nať ze země. Pak přihrnu hlínu, aby keříky skoro zmizely. Před deštěm posypu pole síranem amonným. Bambory pro svůj vývoj spotřebují hodně síry. 

Počkám opět až keříky povyrostou a někdy na začátku června přihrnnu hlínu ještě jednou. Pokud je dost vody, mám výnos kolem 40ti tun na hektar. Samozřejmě já pro sebe nesázím celý hektar. Přepočítáno na zahrádkářskou míru platí, že dvacetimetrový řádek by měl dát v dobrém roce cca 70 kg brambor.

Samozřejmě zavlažuji a to hodně, ale nepříliš často. 

Co se týče škůdců - v našich podmínkách se bramborová plíseň téměř nevyskytuje. Pokud použijete sadbové brambory, je to téměř vyloučené. Plíseň bramborová se šíří "zevnitř" a málokdy se objeví. Pokud by se díky vlhku a teplu přece jen objevila, pomohou přípravky Acrobat nebo Ridomil.  

Podotýkám, že na plíseň bramborovou nepomáhá žádné biozeměděství ani žádné babské rady, ani nic jiného. Jen klasická chemie. Pokud ale koupíte sadbové brambory a objeví se vám plíseň bramborová, vsaďte si sportku. Podobné štětí mít znovu nebudete. 

Mnohem vážnější škůdce je mandelinka. Pokud pěstujete brambory v zemědělsky nezasaženém regionu, můžete se jí vyhnout. Ale pokud se jednou objeví, už se jí nikdy definitivně nezbavíte. Na mandelinku existuje biometoda - sehnete se do řádku a sbíráte. A sbíráte, sbíráte a sbíráte a děláte to až do sklizně. Je jednoduchý způsob kontrolovat, zda to dělát dobře. Projděte řádek a důkladně ho vysbírejte od mandelinek. Pak ho projděte znovu a pokud najdete na každém metru jednu mandelinku, jste v háji, děláte to blbě a o úrodu přijdete. Doporučuji si to zkusit. Zjistíte, jaké to je být biozemdělcem. 

Na mandelinku existuje samozřejmě jednoduchá chemická metoda - postřik. Je nutné ho pravidělně opakovat po čtrnácti dnech, ale úrodu zachráníte.  Poslední postřik aplikujete, až začne nať zlehka žloutnout. Při trošce štěstí vám mandelinka nať z pole sama zadarmo uklidí. 

Sklizeň - nať zežloutne, uschne a v té chvíli je třeba brambory včas vyndat. Pokud ně ně naprší, začnou klíčit. Ideální je, pokud se vyndají za sucha a tepla a hned se přenesou do studenějšího sklepa. Pokud je sklidíte za vyšší a uložíte za nižší teploty, máte vyhráno a většina odrůd vám vydrží až do jara. Problém je, pokud je to obráceně. Sklízíte v  září, venku je šest stupňů na d nulou, sychravo, nevlídno a vy  dáte brambory do sklepa kde je  12 - 15 stupňů... do prosince jsou všechny shnilé. 

Při vybírání brambor je rovnou třídíme. Všechny poškozené se dají zvlášť a rozdělí se i podle velikosti. Ty malé se buď zkrmí a nebo zkonzumují jako první. Ty větší se mohou uložit. Neukládáme je ve velké vrstvě, vždycky musejí být v suchu a temnotě. Pokud začnou klíčit, je zapotřebí klíčky ulámat a to včas. Klíček vysává bramboru zevnitř a pokud se nechá růst, máte z brambory takovou kožnatou svraštělou zeleninu, která se hodí tak akorát pro prasata. 

Pokud brambory trefí mráz - zčernání nati - znovu obrazí. Ale výnos už je menší. 

Pokud máte obrovskou zelenou nať, ale málo hlíz, měli jste málo vody. 

Pokud jste měli nízkou nať, ale hodně hlíz, dělali jste to dobře a víc zřejmě z vaší půdy nevytřískáte.

Nezapomeňte vytrhávat plevel, který hlízám upíjí vodu. Ale pokud přihrnujete, plevel nebývá problém, protože zajde jak pohnete s hlínou. Pak už brambory vyrostou, zakryjí plochu a plevel celkem nemá šanci. 

Přeji s pěstováním hodně štěstí. Začátečníci ho většinou mívají a tak bych věřil, že letošní první panenský rok pro Kadlase dobře dopadne. Příští tok bude horší. 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (70 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Díky :)

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

žimjoků (žimjok je po našem kobzol, neboli ertepla) neodložil nic na vypálení.
Tohle by rozumný sedlák nikdy nedopustil.

Jinači my zme sadili dycky až po zmrzlikách, cype, bo jinači to dycky šecko pomrzlo. A přihrňalo se někdy aji tři razy. Jak babina poznala, že ma ešče raz přihrnuť, to nevim.
A na přihrňani byly take extra šyroke kopački. Kopačka je motyka. Akurat fajně pasovaly do tych hropkuf, co pravil Vidlák.
A nejvíc mě sralo, jak nebylo vody. To sem lital z konvu jak cyp hore dole. Vlastně z dvuma konvami, bo sem měl ftedy ešče dvě zdrave ruky.
A jak sem polel, babina, mě poslala za starku (starka zme řikali moji prababině) něch mi da mlika ot kravy. Starka chodila odbyvať kravu do devadesati rokuf. Sfojich, ta krava byla o cosyk mlači.

Průměrný počet slepic: 5 (30 hlasů)

Ano potvrzuji, musí na to být taková speciální, široká motyka nebo potom pluh. Širší motyku jsem viděl jen v Uzbekistánu, kde ženy v prudkém slunci obnovovaly kanálky v bavlníkovém poli. A všichni muži leželi ve stínu na lehátkách v čajchaně( já s nimi), pili čaj a zdálky hodnotili, jak která žena má s motykou řádný záběr.

Průměrný počet slepic: 4.8 (12 hlasů)

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dávno dávno již tomu jsem přejížděl vlakem z Maďar do Rumunska. Na hranici jsme stáli asi hodinu. Zrovna tam něco betonovali, měli tam ooobrovskou míchačku a asi 20 ženských s kolečkama. U té míchačky stál, opakuju stáál, asi dvoumetrový chlap ve špinavém obleku s ukrutně špinavou bílou košilou a v ruce měl bloček a těm ženským, za každé odvezené kolco, udělal čárku. Docela jim to frčelo.
A u toho stáál!!! Tak bacha.
Tož tolik zatím k bramborám.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Na vypálení je brambor relativně škoda. Ty bych spíše, jak to dělá Vidlák, přehnal přes nějaké prasátko. Je sice fakt, že obsahují hodně škrobu,který je rozložitelný na cukry, které zkvasí a následně se kvas dá vypálit( uvádím pro neznalé, ne pro Targuse). Lepší výsledky v současné době jsou s dýněmi. Roste to relativně samo, bez okopávání. Chce to jen trochu vody, ale pak naroste dýně, která má i metrák, která se dá jednoduše (na rozdíl od brambor, kde musím škroby rozbít na cukry) zkvasit s o něco menší výtěžností než brambory. Chutná to poměrně zajímavě, něco mezi vodkou a rajčatovici. Ano i ta se dá skvěle pálit a dá se s zní dělat jakákoliv imitace alkoholu, např. whisky.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

čuníka prachy a neměli navíc futro ani pro sebe, natož pro babuča (babuč je po našem prase). V tom byl zádrhel. Proto se pálilo ze shnilých kobzolí.
Dýně se u nás nepěstovaly.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

V současnosti považuji za největší škůdce hryzce a sucho. Sucho se dá řešit závlahou(když je z čeho), ale na hryzce jsme krátcí. Dokáží vyžrat celé bramborové pole, že sklidíme tak maximálně zavadlou nať. Letos pravděpodobně plíseň bramborová nebude příliš hrozit, je sucho. Ale pro doplnění uvedu osvědčené přípravky:Acrobat MZ WG 2x10 g nebo Polyram WG - 5x20 g. Jsou to klasické fungicidy pro ošetření brambor a také rajčat. Kdo by chtěl bio, pak se zde nabízí chytrá houba Pýthium např. přípravek Polyversum Biogarden. Vyzkoušel jsem, funguje to, ale stejně jsem se vrátil k Acrobatu. Protože postřik mohu aplikovat a ihned začne působit. V případě houby se musí nejdříve houba rozrůst, musí se dodržet přesně podmínky aplikace a hlavně je to živý organismus, který nemusí vždy zafungovat dle požadavků.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Děkuji Vidlákovi za fundovaný rozbor náhlého přerušení mé čtvrteční siesty.
Pole které mám za domem má pronajaté jakýsi pozůstatek JZD z vedlejší vesnice. Zatím jsem s nimi nekomunikoval, traktorista co nás kropil byl nejspíš jenom zaměstnanec.
V každém případě to není jejich první chemické extempore.
Jednou byl tak silný vítr, že ty dobroty vály až před dům na ulici, ale to byl jiný koktejl. Opravdu nepříjemně chemický to páchlo a udělalo se mi šoufl.
Tuším, že tam tehdy byla kukuřice.
Také jsme tu měli jednou luxusní písečnou bouří jak na Sahaře, když za silného větru podmítali (nevím jestli to nazývám správně) sprahlé pole.
Když jenom rozlívají kejdu, považuje to za štěstí.
Bohužel u nás fouká často a hodně a z devadesáti procent ze severu od pole.
Zatím jsem jako řešení zasadil zvenku k plotu nahusto smrky. Teď mají metr a půl a nevím jak dlouho budou přežívat.
Na tom poli se hospodaří tak, jak už to tu Vidlák vysvětloval: minimálně sedm let se nedělala hluboká orba a střídá se tam stále jen pšenice, řepka a kukuřice na štěpky do bioplynky. Když je hlína na podzim suchá připomíná mlat někdy i strávený beton. Ach jo!

Průměrný počet slepic: 5 (14 hlasů)
Trvalý odkaz

Omlouvám se, mám tam zase plno překlepů.
Píšu z tabletu a pořád se peru s tou androidí klávesnicí a automatickými opravami. Když to pak po sobě čtu, poloviny chyb si všimnou až po odeslání.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Vás nejenom zlidšťují, ale často dávají textu ten správný význam, šťávu a literární úroveň.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

a obyvatelstvo se muselo samo "svobodně" přihlásit do jedné ze čtyř skupin obyvatel.
Zde:
https://www.valka.cz/Nemecka-volkslista-t16266
Jsou tam jen drobné chybky či nedostatky.
Jako zásadní problém byl ve spojitosti s deklarováním národnosti od tohoto se odvíjející potravinový příděl, který byl na lístky a pro každou skupinu byl jiný.
Vedlejší negativní efekt, co mělo ruce a nohy, to šlo na frontu. Ne, to jsem přehnal, v každé rodině nechali jednoho chlapa, aby měl kdo dělat na poli. Přesné podmínky, kdo, kdy a jak rukoval, vám neřeknu, neboť je neznám, ale byla stanovena pevná pravidla.

O SNP jsem si nastudoval sám, díky. Byla to dobrá fraška.
***
Do povstání se nezapojila většina slovenských vojenských posádek.
Golian byl řadovou štábní krysou s nulovou zkušeností polního velitele.
Logistika se nekonala, povstalci nebyli schopni ani stáhnout matroš z nikým nehlídaných zbrojních skladů.
Pomoc ze SSSR - jedna velká katastrofa. Počítalo se s tím, že letadla se už nevrátí, startovala z velké části s vymontovanými navigačními přístroji.
Partyzánské jednotky operující na území Slovenska v drtivé většině dělaly úplné hovno a pouze vyžíraly horaly.
Partyzáni, jakož i vedení povstání, úplně ignorovali existenci Mantáků (německy mluvící usídlenci, cca půl mega civilních nepřátel), kteří byli v horách doslova doma a pomáhali v rozvědných a rekognoskačních úkolech německým jednotkám
Vojenská letiště povstalců - bez jakékoli ochrany
Banská Bystrica vydána bez jakéhokoli pokusu o obranu (kopcovitý terén).
Blablabla - mohl bych pokračovat ještě půl hodiny. Dobrou.

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

SNP.
1/ Partyzánské skupiny prosluly svou vyžírací a vychlastávací činností zejména před povstáním samotným. To byl hlavní důvod kromě průsaku zpráv do Říše o chystané "zradě" Slováků, proč těsně před zamýšleným povstáním vjely na území Slovenska kolony wehrmachtu. Pak už to šlo z tlustých do tenkých a na grilovačky a šukačky se slovenskými děvčicami už nebyl čas.
2/ Zapomněl jsem zmínit hlavní a samozřejmě nenaplněný cíl povstání, a to likvidace německé obrany, potažmo eliminace zásobovacích konvojů na Duklu.
Na východě se nechaly odzbrojit dvě slovenské divize a předaly Wehrmachtu kompletní výzbroj i narvané muniční sklady. I to byl jeden kamínek do mozaiky Starých pověstí německých o tom, jak si důstojníci RA libují v nesmyslném posílání svých podřízených na smrt, protože vedení SNP vyslalo k veliteli frontu Koněvovi emisara se zprávou o spuštění povstání a nástupu dvou zmíněných divizí do prostoru Dukly.

O násilných odvodech branců do povstaleckých jednotek, potažmo častých dezercích jsem psal už minule, takže to jen tak zopáknu, aby bylo jasné, jak moc Slováci toužili po boji s německými okupanty a hrdinné smrti za jedině správné Slovensko - blablabla a blebleble...

Průměrný počet slepic: 4.4 (11 hlasů)

Vzdávám to. S geniem vašeho formátu se nemůže obyčejný smrtelník přít. Jste renesanční člověk, máte znalosti ze všech oborů, ke všemu se vyjadřujete a jste neoblomě přesvědčen o své pravdě, (podobně jako starosta Řeporyjí) a k tomu vynikáte neobyčejnou zručností. Jak to s Vámi Vaše žena může vydržet?

Průměrný počet slepic: 2.3 (4 hlasů)

Předchozí nenapsal uživatel Targus, ale rk, zmožený a zmoklý po celodenním cykolvýletu.

Průměrný počet slepic: 1 (4 hlasů)

In reply to by Rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na sedmdesátníka to je skvělý výkon. Deklaroval jste se zde před časem jako sedmdesátník, žejo?

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Targu, poněkud si protiřečíte.

Pokud bylo povstání tak naprosto neschopné, tak jak je možné, že se udrželo tak dlouho a nadělalo nacistům tolik vrásek?
Nebo spíš - proč jim vůbec vadilo, když bylo zhola k ničemu?
A kdo jim pozabíjel 5000 a zranil 6000 vojáků?

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

Co se udrželo dlouho? Ta partička šašků a opilců v BB? To nemyslíte vážně!
Uměl byste spočíst velikost nasazených sil proti povstalcům? Mám pocit, že to nedává ani jednu divizi na plných bojových stavech. Dobrá, ať nežeru, tak dvě.
Ztráty 5 000 mrtvých?
Kdy jste tu dával odkaz na Milín u Příbrami? Tam padlo víc vojáků za dva kalendářní dny, než slovenských povstalců za celé povstání, a to jste neodpočítal ztráty způsobené nepříznivým počasím.

Smiřte se s tím, že SNP bylo politicky motivované divadýlko za účelem záchrany Slovenska!!! O nic jiného nešlo, než zahrát Stalinovi tyjátr a nenápadně přeběhnout na stranu tehdy již jasných vítězů WWII.
Aby bylo jasno, jsem ten poslední, který by zlehčoval konání tehdejších aktérů. Ale nemám důvod zachovávat politickou korektnost, kvůli které se tato šaškárna odehrála.
Ano, polkorektnost byla na světě již tehdy, a komanči ji přiživovali v naději, že nějakým způsobem odvrátí odchod Slováků ze společného státu. jenže jak známo, k uzavření dohody jsou nutny dvě strany, které se chtějí domluvit. Beneš nám dal možnost reparátu, chcete-li restartu se Slovenskem, a my to prokoučovali - pardon, hezky česky - prosrali.

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)

...si bůhvíproč ještě dnes pamatuji na SNP pár vtipů, např.:
Boli sme traja. Ja, Jano a Maryša. Idzem po ceste, včil rebriňák plny Němcov. Vozmu granát, odistím, hodím. Na ceste sme zboli traja......ja, rebriňák a Němci. Tož tak.
Snad jsem někoho neranil tématem a jazykovým projevem.

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)

"zoberiem", jináč dobrý.

"Ujo, porozprávajte, ako ste bojovali pod Prislopom."
"Na moj veru to bolo strašné. Bojovali zme s Nemcami o mostík v lese. Chvíľu zme boli my u mostíka a na nás útočili Nemci, potom zasa boli Nemci na mostíku a my zme strielali na nich, veru strašné spomienky. Tri dni a trinoci zme bojovali."
"A ako sa skončil takýto strašný boj, ujo?"
"Štvrtý deň prišiel hájnik a vyhnal nás všetkých z lesa."

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

V roce 1969, v červenci jsme dělali Letní turistický tábor pro adolescenty , kteří už nemohli na std pionýrský tábor a to ve Velké Fatře, v Teplé dolině pod Rakytovem. Dole u silnice byla hájovna a "horár:" pan Bradiak chodil za námi nahoru na kus řeči a borovičku. Tenkrát doznívala ta aféra s účastníky SNP, kdy byl pomalu každý odbojář a žádal potvrzení, byl pak lepší důchod. Říkal, já jsem se nehlásil, protože jsem se styděl kdo všechno se k tomu hlásí. Někde pod Magurou si tenkrát tito revolucionáři udělali tábor aby si vylepšili pověst a večer přišly ženy se samohonkou, žádné hlídky a ...no a ráno dorazila četa SS a to bylo mrtvých hrdinů SNP. Sám z toho byl smutný.
,

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

Targusi neumis pocitat, hadam spise ze o tom vis prd, 2 divize minimalne vim o jedne panzer divizi, ktera dokazala prd a to nasralo Himmlera a jedna dalsi poslana prave ze jedna + dalsi jednotky dokazali kulovy.
A tak Himmler poslal jednu skupinu SS plnou trestanců co se osvěčila v Polsku, že dělala krvavé nájezdy kdy vraždila brutálně civilisti...
A tzo nepočítám letectvo o kterem nepíščeš ani čárku a snad i ty musíš uznat, že v druhé světové letectvo když ho hodně podcením bylo 50procent uspěchu...

Targusi, znalostí o SNP jsi u mě klesnul, schazuješ na základě dojmů a přitom ani nevíš jak probíhalo a myslíš si že tam bojovalo par lidí :D

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

zas víš hovno o tom, kolik lidí je v jedné divizi, resp. kolik lidí bylo v německé divizi v r. 1944. Určo ne tolik, co v r. 1938. Hledej a studuj, ať nejsi za trapáka.

Průměrný počet slepic: 2.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

protože jsem zatím neměl důvod se s nimi jinak než se škrabkou v ruce seznámit.
Jo, vlastně v prváku na průmce, když jsme běhali po vrstevnicích prudkého beskydského svahu s železnými koši za čertem a večer přespávali v tělocvičně. Naši bohulibou činnost přerušil až útok úplavice a následné utrpení ve frontách před hajzlíkama se stále častějším blátem na hřišti. A nezapomenutelné zarovnání všech bojovníků za úrodu do řady, spuštění gatí, hluboký předklon a vojensky organizovaný rychlý odběr příslušných vzorků třemi sestřičkami z okresního města.
A ještě i v druháku. To ale už nebylo tak romantické. Místo na podhorském políčku jsme stáli uprostřed lánu táhnoucího se od obzoru k obzoru. Naše zoufalá skupinka, hromada železných košů, odpojená a hnusně prázdná vlečka, bandaska s čajem, pár otlučených a zaprášených hrnků, dozorce se zápisníčkem, který zapisoval do vlečky vysypané koše a tomu pak odpovídala výplata. A nad tím vším obloha bez mráčku a nepříjemně žhnoucí slunce. Tentokrát nás žádná nemoc nezachránila. Situaci trochu usnadnil vynález Honzy z Uherského Hradišťa a Miluna z Kromclu - TURBOKOŠ, který se z normálního koše vyrobil tak, že se koš dal na zem dnem vzhůru a silně se duplo na dno, které se pak vydulo dovnitř. Jeho skutečný obsah byl pak poloviční, ale po naplnění bramborama vypadal stejně jako KOŠ STANDARD. Uvědomuju si, že to nebylo hezké, ale v současnosti to mohu prezentovat jako nebojácný odboj proti komunismu a jeho genderovému útlaku a klimatické nezodpovědnosti.

PS: rád čtu a ještě raději poslouchám odborníky. Jejich slova a věty proudí, mají smysl a pokud diskutují, reagují na sebe a kromě pohmožděnin nedojde k úrazu vyžadujícímu hospitalizaci, je to pro mne jako hudba nebo šumění lesa. A je fuk, jestli se jedná o brambory, fotbal, historii nebo kvantové částice.
Takže pište a já budu rád číst.

PPS: Tak hladký mozek, jaký se na dvorku včera objevil, tak to jsem tu ještě neviděl. A v životě jen pár krát. V realitě takový tvor řekne první větu a druhou už neslyším, protože jsem od něj daleko.

Průměrný počet slepic: 4.7 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Ještě malý postřeh k pěstování brambor v jejich pravlasti Peru.Když již jsem tam byl jako turista, tak jsem se zajímal i o běžný život indiánů, kečuánců. Již na tržišti kdekoliv bylo fascinující, kolik druhů brambor se tam nabízelo. Byl jsem tam na konci července.Políčka, kde brambory pěstovali, byly poměrně malé na úrovni zahrádek někde v zahrádkářské kolonii. Vždy to bylo ve svahu. Na rovině pěstovali kukuřici,různé tykve, fazole apod. Půda je tam taková dost kamenitá,sypká, téměř bez organiky.Je evidentně sopečného původu. Způsob pěstování se také od našeho dost liší.V řádcích pěstované brambory jsem viděl dost minimálně. Spíše bych to nazval pěstování v hnízdech v rozponu tak 40-50cm, které neustále průběžně přihrnovali. Brambory potřebují vzduch ke kořenům a evidentně tamější půda to umožňuje. Viděl jsem , že na jídlo si vykopali i v době vegetace jen pár hlíz, bez poškození natě, a pak zase vše přihrnuli. Takže ta políčka vypadala spíš jako krtincové pole, kde na každém kopečku byla jedna rostlina.Zavlažování. Většinou nad políčkem tekla nějaká stružka,pravděpodobně umělého původu. A bylo vidět, že z času na čas stružku překopli a zavedli na pole. Všechno strašná ruční práce,vůbec žádná mechanizace jenom lama pro transport nákladů, jinak vše na hřbetě. Na naše poměry opravdu velká bída a neuvěřitelná skromnost indiánů. Vše co vyprodukovali, se snažili prodat na trhu.

Průměrný počet slepic: 4.9 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

než kobzole a je vymalováno. Soused Eda sklidil ze 2 arů 2 kobele. Přihrnovat se nedá ani krompáčem, natož motykou. O vodě ani nemluvím.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

vyvez do pola hovna?
Povídej, přeháněj.

Btw. se stejnou báchorkou přišel na mě známý v celkem úrodném kraji Poodří před Ostravou. Vykládal mi, že ten nový traktor, který si koupil ZA HOTOVÉ (stál 0,98 mega a on tenkrát mi visel půl mega hluboko po dvouměsíční splatnosti) stojí za hovno, protože při jízdě po polu napříč brázdami strašně skáče. A že ten nový pluh stojí tež za hovno, bo su radlice furt tupe a strhane.
No fajne, ty cype, mu pravim, a kdy si naposledy vyvažal hnuj do pola?
Čuměl na mě jak ten puk.
Kdysi jste uchovali tři svině do roka, dva byki, jednu kravu na domove mliko a tvoje děvuchy mjely jedneho koňa na zabavu. Fčilek ti zbyl enom pes a ten ti sere u suseduf, bo mu nedaš doma pořadně nažrať. A pole ti už deseť rokuf hnoji sused praškami za pakatel, bo musi mit vysoky odběr, aby dosahl na množstevni slevu.
Nasral se a o dva dny později mi řekl, do telefonu, ať mu už nikdy nevolám.
Už jsou to čtyři roky...
... stane se...

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

jenom svoje, jsou z dávek. V bio kvalitě. Jinak má průměrně 5 koček a z těch hnůj není. A potom ptáci, ti mu serou guano na pole při startu z blízkého lesa.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

co řešit.
Ať si Edek sežene kvalitní hovna a bude mít žimjoky. Vidlák mi určo dá za pravdu.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Foldyna.

Pohov!

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Výborně napsané a vhodné.
Tak i já k tomu něco napíši.
Je rozdíl pěstovat brambory na jižní Moravě v Polabí,nebo na Vysočině v podhůří Krkonoš v Orlické oblasti.
Brambory šli do země jako poslední,do vyhřáté půdy,někdy to bylo v dubnu,ale někdy začátkem května.
Záleží na odrůdě v současnosti jsou to většinou polorané odrůdy,takže v tom srpnu jsou dozrále a musí ven,pak záleží na tom uskladnění,jinak už v prosinci rostou klíčky.Byly rané odrůdy,název si nepamatuji a právě na ty odrůdy se specializovaly některé JZD na Vysočině,od kterých jsme to odebírali,uskladňovali se zvlášť,něco jako skleník,říkali jsme tomu naklíčovna.V únoru parta žen je přebírala a dávala do dřevěných bedínek vrstva tak 10 cm.Když to dovolilo počasí,tak jsme rané brambory sázely v březnu a v půli června se začaly sklízet.Tyto naklíčené brambory se sázely ručně z těch bedínek,nebo jsme na to měli speciální sazeč,aby se neutrhali klíčky.Vhodné je,aby měl brambor aspoň tři klíčky i od toho se odvíjí výnos.Co vím největším pěstitelem raných brambor bylo JZD Přerov/nad Labem a Semice.PaneTargus z brambor je výborní líh,špiritus.Nevím jestli ještě prosperuje největší bramborárna-lihovar Havlíčkův Brod.Sice pro tyto ´čely se pěstovaly brambory,říkalo se jim průmyslové,když se objevil doma uvařený,tak byl více bílý,než normální nažloutlý másloví.Tenkrát nevím,že by se brambory stříkaly,obilí,cukrovka proti plevelům to vím.Postřiky se spíš rozmohly po sametové.Doma,nebo na zahrádce,jsme sázeli 20-25 cm od sebe řádek od sebe tak 50-55 cm od sebe,jinak se sazí na poli také podobně,jak má sazeč nastavení úchyty a řádek od 60 cm,pak jsou k tomu na stavené i oborávače.Když se to poprve oborávalo,tak u toho byly půlkulaté brány na každý řádek,podruhé,potřetí už jen oborávací radlice.
Proto od toho mnozí zemědělství upustili,mnoho ruční práce,co nikdo nechce zaplatit.

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Dnes je den matek a tak jim přeji všechno nejlepší a připomínám jejich nenahraditelnou úlohu při vychovávání dětí a taky k výchově nás, otců oněch dětí.
A zasílám jim lidovou ukrajinskou píseň právě věnovanou matkám.

Dimash - Marigolds (Ukrainian folk song)
https://www.youtube.com/watch?v=yfqb5kPmDRA&list=RDyfqb5kPmDRA&start_ra…

Pozn.: lze tam nastavit české titulky

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

bych zas ryčel. Já můžu poslouchat takové věci, jenom když jsem ožralý a Stará Jahoda hlídkuje v kuchyni, tak se nedostanu ku kvitu.

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)
Trvalý odkaz

v roušce musí být pěkný opruz.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

je vidět, že vidlák je z teplejších krajin (sázení v půli dubna) a Targus z horalska (sázení až v květnu po zmrzlejch), u nás v předhůří vysočiny to obvykle vycházelo na prvního máje, teď poslední roky ale i o dost dříve.
A brambory se sázívaly za časů našich babiček ručně na délku boty, ještě to tak pamatuju (hned za bramborou krok a před špičku další brambora), ale dříve byli lidi menší a mívali menší nohu, takže to na těch 25-30cm taky tak nějak vyšlo.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Nechci Vidlákovi kazit školení, ale já doufám, že pěstovat brambory už nikdy nebudu muset, snad se nám ta civilizace přeci jen nezhroutí. Užil jsem si toho dost a dost, i s motykou, když babička nechtěla pustit do pole pluh, ale je pravda, že tak vědecky propracované jako Vidlák to teda v hlavě nemám. Nemám gebír na to mu oponovat, ale u nás na severu se vždycky sázelo na začátku května, typicky 1. Asi dlouhověké zkušenosti generací, že v dubnu může vesele padat sníh. Naopak se sbíráním mandelinky má stoprocentní pravdu, to je nekonečná práce, nikdy se to nevysbírá všechno a bolí z toho záda.
No, úplně jsem se při těch vzpomínkách orosil.

Průměrný počet slepic: 3.8 (8 hlasů)

Petr.
Co si pamatují,doma ani ne,ale některé družstva likvidovali mandelinku práškem DDT,pak se to muselo zarazit,že DDT obsahuje rakovinotvorné látky.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

tři čtyři dny zpátky, ftedy byla kosa, jak cyp.
Přes den bylo jen +5 a padal déšť se sněhem...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

No dlouhověkost generací, kdybs ji měl tak bys od nich věděl, že se i o týden může lyišti sousední katastr :D
Ber Brno, když sází, tak jih pod ním má 2-3 týdny už hotovo, ale sever nad ním bude čekat 2-3týdny než bude sadit a to se bavíme vzdálenost 20km od cedule Brna ;)

A to jak vysvětluješ, že to dělat nebudeš, protože to je hodně práce? Nezlobse, ale Vidlák na to opakovaně upozorňuje, že "záhumkaření smrdí prací, takže hodně lidí se urazí" :D Co ho poslouhcat než mu začneš vysvětlovat co ví každý, že zahrádka je o potu a ne dovolené ;)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

I v truhlíku na okně!
Když jsme ještě bydleli v bytě, měli jsme obrovská okna (na šířku). Pochopitelně plná truhlíků. A tak jsem jeden rok pojal nápad vypěstovat v nich brambory. 1 truhlík - dvě rostliny.
Vyrostly. Výnos sice nebyl nic moc, ale zato jich byla spousta hranatých, jak hlízy obkreslily tvar truhlíku :o)))
Takže i ve městě, bez balkonu a zahrádky, si lze vypomoci.

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

Máme totiž na zahradě bramborové "políčko", takže si to vytisknu a provedu agrotechnickou kontrolu doprovázenou patřičným machrováním :o)

Soused pěstuje brambory na kompostišti. Což je záhonek cca 2x4 metry, ze všech stran přístupný, na který vyhazuje kdejaké organické zbytky.
JEMU tam rostou brambory, dýně a melouny.
NÁM, když jsme se pokusili opičit, NIC. Přitom jsme postupovali přesně podle jeho rad. Asi používá nějakou magii...

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Před lety jsem zasadil na zahradě dva řádky brambor.
urodila se jich celá řada, tři měly velikost malých bramborů, zbytek se pohyboval velikostně mezi vypasenými žaludy a vychrtlými kaštany; z jednoho kila sadby jsem sklidil 1,2 kg pidibrambor.

Vzpomněl jsem si na starý venkovský IQ biotest, pravící "Čím blbější sedlák, tím větší brambory".
Podle tohoto kritéria jsem odhadl své IQ někde kolem sto osmdesáti.

Od té doby se bojím brambory zasadit, abych si nenaboural své pracně vypěstované sebevědomí.

Průměrný počet slepic: 4.9 (23 hlasů)

že letos skončím někde kolem IQ 6 - reaguje na světlo :o))))
Ale protože vím, že naše zahrada je spíš přírodní úkaz, klidně to může nakonec skončit i na IQ 180.
Jsem proto v klidu.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Je to prosté. Podařilo se vám uvařit kořínky brambor v kompostu.Při kompostování vznikají teploty až cca 70 st..Pokud není kompost průběžně provzdušňován, pak takové teploty vznikají a právě při kompostování se tohoto jevu využívá k likvidaci patogenů. V našem případě, když na kompostu něco pěstujeme, nemůžeme kompost prohazovat a tak teplotu snížit.Máme ovšem ještě možnost kompost intenzivně zalévat, když mám vodu. Jedině tak udržíme teplotu uvnitř okolo přijatelných 30-35.Samozřejmě otázka je složitější.Výše uvedený případ platí, pokud na jednu hromadu bez ladu a skladu vrším trávu,organický odpad a podobné rychle tlející zbytky.Mimochodem v kupě loňské posekané trávy rostou brambory také velice pěkně a jsou úplně čisté,jako umyté. Musí se ovšem hlídat teplota. Správně se má kompost postupně vrstvit tak, aby v jedné vrstvě byl vždy jeden materiál. A pokud vrstva organického materiálu dosáhne cca 30-40 cm, pak se musí navrstvit vrstvička hlíny, třeba starého kompostu, když není hlína k dispozici. Tím zamezím nekontrolovanému zvyšování teploty, tzv.shoření kompostu. Navrstvím figuru a po roce přeházím do nové figury vedle. A cca 3.rok mám super kvalitní kompost.Nesmíme zapomínat na vápno,když jsou kuřince, pak samozřejmě také. To vše zvyšuje kvalitu kompostu.
K termínu výsadby brambor.Je zbytečné se přít o datum. Jediné kriterium, které rozhoduje je teplota. Obecně platí u zeleniny, že při teplotě půdy pod 10 st. nic neroste. Brambory jsou na tom trochu lépe, těm stačí 8 st. Proto se všeobecně doporučuje sázet ven na záhony až po zmrzlých, kdy máme již garanci teploty půdy nad 10, okurky potřebují víc jak 12st. Proto pokud chci něco sázet, ráno např. v 7 hod změřím teplotu půdy v 10cm hloubky. Když 3 dny po sobě je teplota cca 10 st. můžu jít na to. Jak bylo uvedeno výše, u brambor stačí teplota i 7 st. s výhledem, že poroste. Nesmí nás mást, že přes den je třeba 20st, ale v noci je pouze 4, pak se půda obvykle neprohřeje na požadovaných aspoň 10 st. Proto se všude krajově liší termíny agrotechnických prací, podle místních podmínek.

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale super a dík!!!
V dnešních příspěvcích jsem se dozvěděl hromadu užitečných novot.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Marie Divišová
15 hod

9.5. coronavirus už je trošičku ochočený
RAKOUSKO
- Rakousko bude jednat o otevření hranic s okolními státy - Českem, Švýcarskem, Německem a Slovenskem. Země má zájem na otevření hranic ještě před letní sezónou (cestovní ruch je v Rakousku významnou součástí ekonomiky a úplně prošvihnout sezónu by bylo ekonomicky velmi nemilé). Rakousko v současnosti provádí zdravotní kontroly na hranicích, opatření zatím platí do konce května.
- U příležitosti 75. výročí vítězství nad německým nacismem a ukončení 2. světové války v Evropě vysílala televize ORF zdravice lídrů čtyř vítězných mocností – Ruska, USA, Británie a Francie. Z toho, co jsem viděla z letošních osekaných oslav, tohle bylo velmi povedené. Akci zorganizoval kancléř Kurz, ten mladík má talent.

ITÁLIE
- V Itálii už šest týdnů klesá počet nově nakažených pacientů s CoViD19 i počet úmrtí. Počet zemřelých na CoViD v Itálii dosáhl 30 tisíc.
- Pokles hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl mínus 4,7%
- Z Itálie se začínají vracet ruští vojenští lékaři, kteří pomáhali zvládat nápor epidemie. Z Itálie odletělo první letadlo s lékařským týmem a pouliční desinfekční technikou.

USA
- Americká společnost Uber Technologies, která provozuje alternativní taxislužbu, zruší 3700 pracovních míst ve svojí centrále. Provozování taxi je totiž pro možnou nákazu jednou z nejrizikovějších služeb a tak v mnoha zemích zakázali činnost sdílených služeb, u kterých není možné jednoduše dohledat partnery, kteří se účastnili obchodní transakce.
- Kolem Bílého domu se staví nový plot. Je vysoký 4 metry, téměř dvakrát více, než dosavadní. Je zajištěný vůči výbušninám a měl by odolat i útoku nákladním automobilem. Má zabránit nechtěným návštěvám v sídle amerického prezidenta, současný plot není těžké přelézt.
- Těžba ropy v USA se od poloviny března (kdy Saudská Arábie nastartovala cenovou válku) snížila o 1,2 milionu barelů denně, tj. o 9%, Další snížení těžby v květnu už ohlásilo několik firem.
- Firma Chesapeake Energy, pionýr a flagman těžby ropy z břidlic, podala žádost na ochranu před věřiteli. Firma není schopná splácet úvěry, kterých má asi 10 miliard USD.
- Kolkolem pobřeží USA stojí na kotvě asi šest desítek tankerů a marně čekají, až z nich někdo vypumpuje ropu. Všechny zásobníky v USA jsou totiž přeplněné a i když ceny ropy už začaly mírně stoupat a o ropu z dovozu nikdo nestojí

RUSKO
- Více než 1,15 milionu veteránů a invalidů Velké vlastenecké války obdrželo jednorázový bonus k penzi ve výši 75 nebo 50 tisíc rublů k výročí vítězství nad německým fašismem. Bonus obdrželi také bývalí vězni koncentračních táborů a vdovy a vdovci po veteránech a vězních. Bonus se vztahuje také na občany RF, kteří žijí na území Abcházie, Jižní Osetie a Podněstří (což je dnes většina obyvatel těchto území). Vyplácená suma odpovídá cca pětinásobku průměrné starobní penze.

SÝRIE:
- V Damašku byla znovuotevřena Umajjovská mešita – jedna z největších světových mešit a jedno z nejsvětějších míst islámu. Svatostánek má dlouhou historii, na jeho místě byl chrám už v aramejských dobách, pak římský chrám Jupiterův, byzantská bazilika Jana Křtitele a od roku 715 mešita, kterou dal postavit šestý chalífa z rodu Umajjovců. V mešitě je pohřbena lebka Muhammedova vnuka Husajna a podle tradice také lebka Jana Křtitele, popraveného na příkaz Herodův. Jana Křtitele uznávají muslimové jako jednoho z proroků. Také se zde podle tradice uchovávají vlasy proroka Muhammeda, který si je nechal ostříhat před cestou do Mekky.
- Džihádisté v Idlibu vyhodili do povětří tepelnou elektrárnu Zayzun na jihozápadě Idlibu. Kovové trosky ze zničené elektrárny odvážejí do Turecka jako železný šrot.
- Rusko dodalo do Sýrie ledadlo plné humanitární pomoci pro boj s coronavirem – testy, roušky, obleky pro zdravotníky ad.
- V Idlibu opět ztroskotal další pokus provést společné hlídkování tureckých a ruských vojáků v obrněných vozidlech po dálnici M4 ze Saraqibu do Ayn al Bayda. Devátý pokus skončil jako všechny předchozí již po několika kilometrech kvůli nebezpečnosti. Džihádisté totiž brání provedení hlídek stavěním barikád a shlukováním civilních obyvatel na silnici.
- Z Iráku dorazilo do Sýrie asi 300 obrněných vozidel různých typů a zaujaly obranné pozice v oblasti ropných polí Omar na východě provincie Deir az Zuur
- V přístavu v Tartúsu se vylodilo více než dvěstě obrněných vozidel z Ruska, včetně několika moderních tanků T90.
- Rusko povolilo iránské armádě používat pro provoz svých letadel letiště Hmeimím. Toto rozhodnutí přijali Rusové kvůli neustálému ostřelování jiných syrských letišť izraelskou armádou.

POLSKO
- V Polsku byly kvůli CoViD19 zrušeny prezidentské volby, které se měly původně konat tento víkend. Poláci odpískali i variantu korespondenčního hlasování. Nyní se politické strany mezi sebou dohodly a všichni chtějí uspořádání voleb ještě v červnu před prázdninami.
- Začala výstavba první etapy plynovodu Baltic Pipe, který spojí norská plynová naleziště přes území Dánska do Polska. Plynovod bude křížit NordStream a Polsko pro tuto akci bude potřebovat souhlas Ruska. Usilování o tento souhlas se může změnit v dlouhou politicko právní bitvu, pokud se Rusko rozhodne vrátit Polákům potíže, které mu způsobili blokováním plynovodu NordStream2.
- Skončila smlouva na tranzit zemního plynu plynovodem Jamal-Evropa, z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Rusko nebude na další roky uzavírat s Polskem dlouhodobou smlouvu, ale bude si pronajímat tranzitní kapacity na jednotlivá čtvrtletí na základě aukcí. Kvůli blokování výstavby NordStream2 muselo Rusko uzavřít nevýhodnou smlouvu s Ukrajinou na mnohem větší kapacitu tranzitu, než reálně potřebuje, za velmi vysoké ceny. A tak nyní pro změnu nepotřebuje plynovod Jamal. Uzavřený kontrakt proto používá jenom část kapacity Jamalu a tranzit bude probíhat za méně než poloviční cenu tranzitu přes Ukrajinu. Polákům se jejich naschvály vrátily jako bumerang. Až Rusko dostaví poslední úsek NordStream2, bude v roce 2021 potřebovat Jamal ještě méně.

GRUZIE
- Gruzie ukončí po květnových svátcích karanténní uzavření hlavního města Tbilisi a od 15. července otevře hranice a začne přijímat zahraniční turisty. V Gruzii zatím umřelo na CoViD19 jenom 10 lidí, je tam velmi málo nakažených, a stavbou chrámů a mezinárodním obchodem se tam zabývali už v době, kdy naši předkové ještě lovili mamuty. Tak co vyrazit v létě na dovolenou na východ ...

Průměrný počet slepic: 4.9 (12 hlasů)

Plovoucí truboukladač Akademik Čerskij připlul z Kalingradu (kam dorazil 2. května) do Německa.
Momentálně je Akademik Čerskij ukotven ve vodách německého přístavu Mukran, kde se nachází logistický terminál pro výstavbu plynovodu Nord Stream 2.

Průměrný počet slepic: 4.3 (8 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.