Brambory jsou důležitější

Autor
Štítky

Uplynulý čas jsem se svému blogu moc nevěnoval. Je to jako s těmi prasátky v chlívku. Když je čas, to se s nimi člověk div nemazlí, často je kydá, škrábe je na rypáčcích, omakává ty krásné kejtičky a těší se, co bude na podzim a v zimě.  Ale když čas není, to tam člověk jen tak proběhne, nasype žrádlo a pokud je vše v pořádku, jde si po jiné práci. 

Takto to mám teď s počítačem. Snažím se dát svému virtuálníu zviřátku každý den žrádlo, ale všichni víme, že je to fakt jen žrádlo. Aby si čtenář ráno otevřel stránku a něco tam našel. Nic velkolepého, žádná večeře při svíčkách, jen chalupářský guláš z konzervy. Vše je v pořádku, není třeba se honit. Brambory jsou teď důležitější. 

Já vím, že se stalo ve světě hodně důležitého. Trump se potkal s Putinem a spustilo to nové síly o kterých nikdo neví, co to udělá. Trump vede obchodní válku s Čínou a v Evropě všichni doufají, že jim se to vyhne. Takhle nějak to bylo i s Hitlerem. Slavná západní a civilizovaná Evropa obětovala postupně stát za státem a doufala, že na ně nedojde. Teď to mají úplně stejné. Na východě strašák Putin, za atlantikem aseritvní řečník který se může stát andělem i ztělesněným ďáblem, ale naštěstí je to dost Ukrajin, Gruzií, Iráků i Íránů, které je možné předhodit jednomu nebo druhému. 

V Německu měli zase kulturní obohacení z Íránu, ale to je jen to, co se dostane do televize. Případy, kdy se jen vyhrožuje, tasí se nože, ale peněženka se včas odevzdá, případně se raději včas vyhrne sukně a všechno relativně dobře (tedy alespoň živě) dopadne, takové případy už nikdo ani nepočítá.  Pokud dneska nepobodáte deset lidí, nedotáhnete to ani do regionálního tisku.

Navíc budou volby ve Švédsku, kde to může vyhrát další protimigrační strana... chudáci aktivisté jsou v háji. Ale když jste zatlačeni do kouta, začnete bojovat o život.  Ne, nečekají nás hezké časy... 

Ale, promiňte mi... já mám letos tak krásné brambory... Sice bylo sucho, ale zrovna bramborám to nějak nevadilo. Voda přece jenom nějaká byla, já měl dobře obdělanou půdu a žádná vláha mi neutekla. Zpod vyorávače mi vyskakují brambory v neuvěřitelném množství. Krásné žluťoučké, čisté, bez ohryzu od myší a krtků - díky můj jezevčíku za dobrou práci při vyhrabávání hrabošů. 

Věřte, úplně se mi zastavil svět. To byla taková krása. Sice jsme si na slunci pěkně spálili ramena, ale nanosili jsme plný sklep. Pak jsme si udělali kýbl bramborového salátu a ujídáme ho ještě teď. Kašlu na Putina i Trumpa. Kašlu na Zemana i na Babiše, kašlu na Kalouska, kašlu na opsané disertace, důležité je, že se urodilo, že jsem to nemusel nikde hlásit ani odevzdat, prostě mám plný sklep. 

Jsem druh zmírající na úbytě. Nikomu se nevyplatí mě vykořisťovat. Nemám peníze, mám brambory. Kdyby mi je chtěl někdo ukrást, musel by jít do sklepa, naplnit pytle, ty by musel vynosit ven, naložit na auto a odvézt. To nikomu nestojí za to. Vykořisťovat mě je dražší než mě nechat na pokoji. 

Stejně tak by každý dopadl, kdyby mi chtěl vzít uhlí nebo rajčata. Prostě to nestojí za to. Stojí za to mi ukrást víno a kořalku... ale bez obojího se docela dobře obejdu. Jen když mi zůstanou ty erteple. Mohou mi vzít malotraktor, ale rýč mi nikdo nevezme. To je jen na práci a nedá se na tom vydělat. 

Moje děti  zároveň přebraly a očistily poslední zbytky loňských brambor. Už byly dost nahnilé, ale přesto tři haranti strkali ruce do toho hnusu a připravili na krmení prasatům ještě posledních pět kbelíků. Když jsou shcopni dělat tohle, jsou schopni dělat cokoliv. Ano, můžeme zchudnout, ale nemůžeme mít nouzi. 

Sedím tady, píšu  a venku zlehka prší. Do rána by měla projít bouřka a já vím, že letošní úroda kukuřice na krmení, paprik, mrkví i petržele bude dostatečná. Ať si tam venku dělá svět co chce. Až dodělám práce na zahradě, zase budu psát víc a líp. napíšu určitě pár dobrých článků, které si lidi přepošlou. Třeba to trochu pomůže, aby svět nebyl tak pošahaný. 

Ale teď jsou důležité brambory... Pero je možná mocnější než meč, ale radlice pluhu je daleko nad tím vším.  

Komentáře

Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
To je nějak brzy,vybírat brambory na uskladnění,máte nějakou ranou sadbu.
Tak se zeptám,jakou máte zkušenost s uskladněním těchto brambor,po vánocích už jsou měkké,nebo máte hodně studený sklep.
S tím souhlasím,že Vás snad nikdo nepřijde vykrást,ale úřednímu šimlovy stačí papír.

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dělám v podstatě jen brambory odrůdy Impala - ty jsou extra ranné. Normálně mi vystačí tak do ledna, února, to je zkonzumujeme, ale vydrží klidně až do jara. Normálně vždycky koncem září kupuju od místního pěstitele krmné brambory pro pašíky na zimu. Krmné brambory jsou krmné jen proto, že jsou malé a hospodyňky se s nimi nechtějí loupat a tak se krmí. Ty pak vydrží klidně do července následujícího roku.  Teď právě jsme dopřebrali poslední. Ty už samozřejmě jen krmíme. 

Letos se ale urodilo nějak moc. Sklep je skoro plný a jsem vážně zvědavý, kam v září dám další várku brambor. Asi si takový kýbl bramborového salátu budeme dělat každý týden, prasatům zvýším krmné dávky  a mohl bych se pokusit udělat z brambor tuzemák... :-) 

Jinak mám pod barákem historický sklep někdy z roku 1850.  Tenkrát nebyly ledničky ani elektrika a tak si lidi museli umět poradit jinak. Sklep je poměrně hluboko - podlaha je tak metr nad hladinou vody ve studni. Sklep je klenutý, podlaha je z dusaného jílu. Ale po obvodě kolem stěn, tam jíl není. Tam je jakási vápenná prsť, která vysloveně "saje vodu"  z podloží. Voda se zvolna vypařuje a ve sklepě je stále fungující systém větrání. Stačí nechat pootevřené dveře a pod stopem je fičák jako blázen. Ale u země ne. Tam se jen vypařuje ta voda a ochlazuje podlahu. U stropu sklepa je v létě skoro dvacet stupňů, ale metr nad podlahou už teplota nevyleze nad dvanáct. Jak se v zimě ochladí, postupně to větrání přestane fungovat a teplota se ustálí tak na šesti stupních kousek nad zemí. U stropu je tak dvanáct. Pak se vzduch přestane hýbat a zůstane to tak. Slušná lednička.  

Stejně to bylo řešené u studánek - kolem byla dřevěná boudička a přebytečná voda z pramínku tekla přímo pod to dřevo. Dřevem se voda nasákla a odpařovala.  I v parném létě tak a v boudičce zima, že ž jektaly zuby... 

 

 

Pane Vidlák.
Děkuji za odpověď.
Tak už mě je to jasné,tak včasná vyorávka brambor.Má to něco do sebe,rané brambory,pochytit zimní,jarní vláhu a mají také dobrou úrodnost.Také ten chladný sklep je podmínkou pro delší uskladnění.Měl jste raději něco brambor prodat,aby se takové množství nekazilo ve sklepě.

Trvalý odkaz

nejdřív si naslintám do klábosnice kvůli vidlákojc salátu málem o letním slunovratu, pak mě zas předběhne pan zemědělec s tím, co dělaj erteple ve sklepě před dovolenou.
Správně!
Zemáky se vyorávaly a vykopávaly v září, říjnu, a ne o vakacích. Jak bych pak mohl brigádit, házet po profesorech pandory, po spolužačkách myši, žrát hnusný guláš z ešusu, statečně propíjet hanebný pidivýdělek v nejbližším hostinci, zatahovat ruční brzdy na vlečkách traktorů, které ty erteple odvážely do zocyjáslistyckýho JéZéDé, a tak všelijak podobně? Vždyť bych se ve škole nezmohl ani na ty pitomé dvojky z chování, co jsem sbíral jak na běžícím pásu!

Trvalý odkaz

Nevyhne. Můj nevlastní děda měl minihospodářství v jednom moravském městečku nedaleko židovského hřbitova. Chodilo kolem něj hafo místních Židů z gheta na hřbitov. Občas pokecali. Děda byl písmák a po práci velký čtenář. Povídal jim "Utečte, přijde Hitler a bude s Vámi zle." Četl jsem, co chce udělat. A oni, jako vždycky, že jim se to vyhne. Oni prý mají peníze, když bude nejhůř mu zaplatí a ONI, ne děda budou, mít pokoj.
A tak to dopadlo jako vždycky. Ten ničema skoro do puntíku zrealizoval to, co napsal v polovině 20.tých let. Jen o fous nedotáhl plány do konce. Těm Židům peníze sebral a asi z 2.000 se jich vrátili 2, nebo 3.
To je tak, když se nevěří, že to, co si jeden papaláš zamane, taky udělá a když si většina myslí, že je to mine a přežijí na erteplích.
Dneska je hřbitov registrován v UNESCO, poslední hroby mají na kameni napsány poslední roky kolem 1938 a co je hlavní, texty jsou napsány německy, ne česky. Však oni věděli jak to dopadne!

Trvalý odkaz

V posledních letech s mírnou zimou sice přichází sucho, ale taky delší vegetační období. Obilí se sklízelo už v červnu a červenci, prakticky všude je už sklizeno. Dá se nějak delší sezóna využít v zemědělství? Nebo se jen urodí lepší víno, které bojuje každý rok s nedostatkem sluníčka?

Pane Gerd.
I to je jeden z důvodů,kratší vegetační doby,mírná zima,dříve přicházející jaro,setí sazba,ale právě i větší teplota během růstu.
Co vím,bývala odrůda pozdějších brambor,ale v současnosti převládají polorané odrůdy.
Ze sadbou brambor na uskladnění se nespěchalo,až tak v druhé půli dubna,někdo i začátkem května,pak se vyorávali v tom září,říjnu.
Třeba v polabí,kde se pěstovala cukrovka,tak brambory se sklízely před cukrovkou.

Naši známí zmrzlí muži,nadělali někdy problém,hlavně nedočkavým zahrádkářům.
Brambory lezou ze země až tak za 14dní,záleželo jak byla sadba hluboko.Proto to sázeli díl,aby to mrazíky nepoškodili.
Když to bylo poškozené málo,brambory se vzpamatovali.Pan Vidlák,měl ještě dodat,dobrá sadby je zárukou dobré sklizně.
Když má brambor pět a více klíčků,tak je to výborné.Pamatuji si z domova,bylo málo sadbových brambor,tak máma ty větší rozkrojila,ale nevím,jestli tím byla úroda větší.

sázet hlouběji, musel by si pořídit sbíječku. :-(((
Vážně - úrodné vrstvy je u nás docela málo. Je to samý náplav z řečiště, anebo jíl. Dobré akorát pro pastvu ovcí a koz, jinak o ničem. Jo, ještě se jezedáci pokoušeli o len, ale s jakými výsledky, to netuším.

Pane Targus.
Myslel jsem asi takto,někdo zasadí brambory a přihrne tak 5cm ornice,někdo raději 10cm ornice,tak tam je potom trochu rozdíl,než vyleza nať ven.Když hrozil mrazím,šedivák,tak se menší plocha znova přihrnulo ornice.ZD,větší plochu spíš sadí hlouběji.Pamatuji ještě v JZD,že jsme v jeden rok,museli zachraňovat lán raných brambor,že se sehnali vojenské dýmovnice a parta chlapů je zapálila a podle větru se roznesli po poli.Někdy stačilo udělat oheň,aby to dost čoudilo a pomohlo to také.

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

fakt není čím přihrnovat.
Pamatuju si, jak jsme se v mém dětství snažili přeměnit louku na úrodnou zahrádku. Těch koleček a kbelíků kamení, které jsem tam odsud musel vytahat, těch vozů s hnojem, které jsem naložil a rozkydal, by se jeden nedopočítal. Skleník jsem přejmenoval na galejník. A stejně tam vyrostlo akorát tak kulové s přehazovačkou.
Když jsem to jednou jako už starší a drzejší spratek přepočítal na maloobchodní ceny, dostal jsem se na mzdu okolo jedné koruny na hodinu. To bylo vážně i na tehdejší socík málo.

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pane zemědělče,
a dala by se delší sezóna využít třeba k vypěstování druhé úrody? Asi nějaké rané druhy. V tropických oblastech zvládnou klidně 3 úrody za rok (nemají zimu). Zvládli bychom 2? A pomohlo by to nějak zemědělcům?

Pane Gerd.
Něco se dělalo,zase to musí být plodina s kratší vegetační dobou.
Když se v červnu vybrali raní brambory,buď se to oselo krmnou směskou,nebo zeleným hnojením.Těch ha zase nebylo tolik,aby se uvažovalo o intenzivním využití a výdělku.

Trvalý odkaz

vozil už někdy na konci dubna z Řecka a začátkem května z Bulharska.
To teda taky stálo za to. V polovině devadesátek stály ty jejich hampejzy ala Slančev brjag v půllitrovkách sedmnáct kaček. Kupovali jsme to po basách.Na nakládkách po dědinách nás tam stálo pět, deset aut, báby v sámoškách byly vyděšené, když jsme jim vyplundrovali celoroční zásoby během těch tří dnů, co nás nakládali.

Trvalý odkaz

"Kašlu na Putina i Trumpa.!
Přesně tak, ležím na zádech uprostřed ze začátku týdne síklé louky, tráva už dávno suchá a ta vůně, mraky si kreslí ty svoje bizarní obrazce, sluníčko chvílí pálí, chvíli se schovává za ty neskutečné mračné kresby a ptáci letně líně cvrlikají. A Putin a Trump - jsou mi taky ukradený!
P.S.
i když trochu závidím ty vaše čerstvě vyhrabané brambory. Když sem byl malý, vždycky jsem čerstvě vyhrabané brambory promnul jen tak v dlaních pod vodou a tvaroh a kyselé mléko a to vám byla ta největší dobrota a - a už tehdy mi byli putinové a trumpové ukradení.

Trvalý odkaz

Zemědělství nerozumím vůbec, ale jídlu až moc.
To mi mohlo být tak deset (plus mínus), když o prázdninách babička nakazovala pravidelně dědovi (většinou na neděli), aby zařízl "kohoutka" (kuře mužského pohlaví) a sama vykopala půl železňáku brambor z těch pár brázdiček, co měla na zahradě. Nikdy nezapomenu tu chuť, pořád ji mám na patře. Ani ne tak kuře (měl jsem divné období kdy jsem odmítal maso, což se časem obrátilo do opačného extrému, jenž trvá dosud), ale ty brambory! S máslem!
Snad jsem od té doby takové nejedl, byť nakupuji mnohé (včetně brambor) bez zvláštního zřetele na cenu.
P.S.: Anebo králík. Ale brambory pořád.
P.P.S.: Anebo vepřové. Ale brambory (v létě) pořád.

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dnes v obchodech koupíte brambory, které jsou vyšlechtěné tak aby se nekazily, aby měly velké výnosy a podobné atributy, výhodné pro velkopěstitele a prodejce. Bohužel to šlechtění má devastující dopad na chuť brambor. Taky jsem v dětství byla velkou milovnicí brambor, ale ty které koupím v obchodě dnes, jím přímo s odporem. Je jedno, zda je koupím v Bille, Tesku, atd., nebo v malé Žabce, odporné jsou všechny.

Trvalý odkaz

U nás se říká : " Nejhloupější sedlák - nejpěknější brambory. "
Ale ona to spíše bude závist.

Mám jen zahradu a zahrádku, Na obojím pěstuji všechno možné, ale brambory jsem vzdal. Již několik let je ignoruji.
Řádil mi v nich hryzec, či hraboš, v každém řádku si vyrobil tunel, takže přežily jen ty, co byly dále od stonku. Ty co byly déle ale také nebyly k jídlu. Ty byly provrtány drátovci, či podobnou havětí. Některé trpěly plísní, která se, samozřejmě, přenesla i na rajčata a okurky. A to ještě nemluvím o denním sběru mandelinky.
Škoda dalších slov. Brambory nejsou moje hobby.
Leda tak na stole !

Trvalý odkaz

Joo drátovec - taky mne mořil, asi tři roky, ale rýč a bystré oko mu zaťalo tipec, zřejmě ho něco přišlo i žrát. Na hraboše obyčejná pastička a oříšek - rekord je šest hrabošů na jeden recyklovaný oříšek - během odpoledne, to bylo cvak, cvak, cvak... a měli po žížalkách.

Trvalý odkaz

Brambory mám beru od sedláka na Šumavě, směňuji je k oboustranné spokojenosti za med. Transakci provádíme vždy kolem Václava.
Mám dobrý sklep, tam vydrží v dobrém stavu až do příštího června.

Brambory jsou sice důležité, ale jak tak sleduji, mač Trump proti bažinám jde do finále, Trump tím, že se setkal s Putinem mezi čtyřma očima, zahájil otevřenou válku proti bažinám, nachcal jim do brabeniště a bažiny pálí ze všech smrdutých hlavní. Že by se tohle, zvláště když Trump pozval Putina do Bílého domu dalo vyřešit nějakou plichtou, si nemyslím.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.