Jaderná dohoda

Autor
Štítky

Donald Trump ukončí platnost jaderné dohody s Íránem a znovu zavede sankce. Netřeba to více rozebírat, kokněte se na běžné zpravodajství a dozvíte se všechny potřebné informace. Jak je možné, že se dá jednostranně vypovědět smlouva, zdůvodnění, proč je ta dohoda špatná a k tomu ještě velké množství balastu o ničem. Já bych k tomu měl  pár vlastních poznámek:  

Jednak Brusel a velcí Evropští hráči chtějí dohodu stále dodržovat. Není divu, nacpali do Íránu spousty peněz a těšili se na velké zisky. A tak má náš oblíbený Evropský hodnoťák Jakub Janda další problém... Půjde s Bruselí a nebo s Washingtonem? Mohli bychom se dozvědět, kdo ho více platí a kdo ho vlastně řídí. Na druhou stranu, součástí sankcí jsou sankce proti každému, kdo by s Íránem obchodoval... Myslím že na stole někde v Berlíně už leží dohoda ve smyslu, my v USA vám nezavedeme clo na ocel a hliník a vy nebudete kšeftovat a Ajatoláhy... A když na to dojde, hliník v USA je větší byznys než Teheránský ekonomický boom. 

Víte, já o Íránu moc nevím a myslím že je nás takových většina.  Ta země má prostě slušně střežené hranice, nemůžete si tam volně korzovat a zápaďan je tam jak bílá vrána. Naši američtí bratři to tam vykreslují jako zemi zla řízenou šílenými islámskými kleriky, ale ten jejich prezident Rúuhání se zdál docela normální. Nevidím žádný rozdíl mezi ním a třeba Saúdy, či Pákistánem, nebo tím Karzáím, což je podle nás nejlepší dobro pro Afghanistán. Každopádně bych si vsadil na jednu věc... Írán je dost uzavřený a běžný Íránec se jen tak do světa nepodívá. To znamená že po mnoha letech izolace už normální občan nevěří své vládě ani pravdu. Bude to tam mezi lidmi dost podobné jako tady v osmdesátých letech. Navíc nejvyšší slovo tam má Alláh, neboli jeho velmi blízký kámoš Chamenejí. Zaklínat se bohem má vždycky jednu nevýhodu, nemůžete přiznat, že jste udělali chybu, protože bůh přece chyby nedělá. To znamená, že v pozici šedé eminence sedí chlap, který nadělal jako každý člověk spoustu pitomostí, ale nemůže to přiznat. To se na vládě a oblíbenosti musí projevit. Samozřejmě ne veřejně. Když vás mohou oběsit na jeřábu, tak si dáte sakra pozor na jazyk. Přes všechna velkohubá prohlášení režimua oblíbených generálech, oni tam nejsou pevní v kramflecích. 

Z toho vyplývá, že atomovka by se mohla hodit a já si osobně myslím, že už ji dávno mají. Možná ne smontovanou, ale někde hluboko v horách je tajné zařízení, kde je v tom nejpřísnějším režimu schováno dost plutonia na pár hlavic. Rakety mají taky, mají je dokonce odzkoušené a udělat z plutonia účinnou bombičku, to už vlastně docela jednoduché.

Proto nechápu, k čemu to vypovězení dohody bude... Ať už bombu mají nebo nemají, rozhodně teď rapidně zesílí hlas těch, kteří vždycky říkali, že se s těmi západními satany nedá jednat a musí se to dělat jako u Kima v KLDR, protože tomu jedinému Amerika rozumí. Pokud bombu nemají, budou se dost snažit, aby ji měli, pokud ji mají, budou makat na tom, aby jich měli víc. Jestli se tomuhle stavu říká bezpečnější svět, tak jsem se narodil na špatné planetě. 

A teď to hlavní:

Všimli jste si, že USA už mají tolik nepřátel, že chtě nechtě, když bojují s jedním, tak automaticky pomáhají jinému? Írán bude mít problémy s prodejem ropy... a tak jdou ceny nahoru. Putin dneska musel celou noc vrnět blahem a hned ráno si určitě spočítal, kolik mu to hodí na nové armádní hračky. Ropa jde do Německa, které platí včas, akurátně a tak jak má. To bude nových tanků, letadel a vrtulníků. Už to tak mají pod hvězdami a pruhy dlouho - tak bojovali proti Asadovi, až pomohli Islámskému státu. Tak bojovali proti Islámskému státu, až posílili Kurdy... Tak bojovali proti Husajnovi v Iráku, až posílili Írán. Všechno jeden vedle druhého samý nepřítel Ameriky. 

Na druhou stranu je pravda, že vypovězení jaderné dohody s Íránem a zavedení sankcí je asi jediné, jak se dá ten Írán trochu držet zkrátka. Že mu v Sýrii občas hodíte na hlavu bombu či Tomahawk, to nemá žádný vojenský význam... ale omezit mu prachy, to je určitě účinnější než tisíc křídlatých raket. I když ne dost účinné. Jen tam někde uvnitř režimu posílíte další nepřátele svobodného světa. 

Navenek to vypadá, že největší radost musí mít Izrael. Ale já bych si na to nevsadil. Írán v Sýrii zůstane, protože to hlavní už vybojoval a teď už je to celkem laciné. A probouzet se v Tel Avivu s vědomím, že Íránu stačí jediná atomovka, aby z Izraele nezbylo nic... to nebude nic příjemného. 

Ve výsledku mají USA zase méně přátel a zase více nepřátel. Vedlejší aspekty vypovězení této dohody ještě naštvou velkou řadu dalších lidí, znovu se vzroste nedůvěra ve všechno, co Washington řekne. Izrael nic nezíská, Írán bude mít problémy. A Putin na tom zase vydělá. Jestli to takhle půjde dál, nakonec ten Rus to svoje hospodářství i impérium fakt vybuduje.   

 

Komentáře

Trvalý odkaz

Alláh sice chyby nedělá, ale vše se děje výhradně z vůle Alláha a tak i chyby jsou záměrem Alláhovým Zaklíná-li se někdy muslim,obvykle dodá Inshallah (inšaláh = dá-li bůh).
Sankce nikdy proti diktátorovi nepomohly, diktátor vždy jen posílil svou moc. Jak na Írán nebo Severní Koreu? Nechat jejich obyvatele přicestovat sem k nám, aby si prohlédli život nepřátel. Nad desítkami propagandisticky zpracovaných situací reálný obraz vždy vítězí. Stačí vidět na vlastní oči.

Trvalý odkaz

je to slušně sepsaná minianalýzka.
Akorát mi nedá, abych se zase nepochválil, jaký jsem chytrý a upozorním na SVŮJ koment kdesi v diskuzi, který se týkal růstu cen ropy. Bylo to po té slavnostní emerycké salvě stovky raket na tři ubohoučké cíle. A říkal jsem, jak Trempík a jeho skvadra krásně nahrává Valóďovi. Usáci vyvalili majlant za jednu salvu a Rusákům se zvedly zisky z ropy. Inu proč ne, že ano...

Trvalý odkaz

První co mě napadlo, při vypovězení smlouvy je, jestli to Trump nedělá schválně, aby znemožnil jestřáby (neboli deep state) kolem sebe. Buď budou muset Irán napadnout (za situace, kdy si z Evropských spojenců dělají spíše nespojence) a nebo de fakto stáhnout ocas. Navíc spousta věcí nemusejí být tak jak se jeví na veřejnosti. Nezapoměnte, že přes veškeré spílání Iránu mu USA zásadně pomohli odstraněním jeho nepřátel a to Sadáma i Talibanu (který kdysi popravil Iránské diplomaty) a za války s Irákem mu na tajňačku dodával zbraně (tuším že mimo jiné náhradní díly na F-16).
Otázka je co se v USA tak zásadně podělalo (v ekonomice), že jim nezbývá než tato agresivita i proti státům, které se víceméně do globálního kapitalismu zapojily (Rusko - kupuje US dluhopisy, dodává za dolary suroviny) nebo zapojit chtěli - Irán. Že by tisk dolarů začal narážet na svůj strop?

To co římu, anglickému impériu atd. přestali vyrábět a vyvážet do kolonii, ale naopak... Vzdy bude platit, ze pánem situace neni ten kdo kontroluje zdroje materiálů, ale ten kdo kontroluje stroje ze kterych se pomoci tehcto materialu delaji zbrane, protože už lenin věděl, že jednou puškou držíš v šachu několik desítek lidí...

USD jako světová rezervní měna má velký problém. V celém mezinárodním obchodu jde o nadbytečné platidlo, které může být kdykoliv nahrazeno jiným. Aby se tak nestalo, USA musí vojensky zasáhnout proti těm, kdo by chtěli obchodovat v jiné měně než USD. Druhý aspekt celé situace je vojenská výroba. Je to poslední věc, kterou USA ještě vyrábí. Potřebují tedy odbyt a ten zajistí válka.
Všem zúčastněným je celkem jasné, že nelze vyrábět 20% světového HDP a spotřebovávat 40% a rozdíl krýt tiskem dolarů. Je to možné jen do chvíle, dokud bude věřitel přijímat dluhopisy USA. Zatím to funguje, protože africké státy mají obrovské dluhy. Tak přijde třeba Číňan, řekne africké vládě, že jim půjčí na zaplacení dluhu a místo toho budou dlužit jemu. Chce jen maličkost, správu přístavu, postavit železnici, silnici, těžit ložisko vzácných kovů, atd. Nebo si pronajme dlouhodobě hromadu černozemě na Ukrajině. To vše se stalo. Jakmile nebude, za co smysluplně dluhopisy v USD utratit, přestanou je věřitelé přijímat. Mezitím si budují armádu na odražení velkého střetu. USA to mají přesně naopak, postupně likvidují nebo pacifikují své nepřátele, aby měli volné ruce pro velký střet. Recept na zvládnutí situace předvedl už Putin i Kim když řekli, že jakýkoliv útok na ně se dotkne území USA při odvetné salvě. Zabránit tomu nejde, tak v USA řeší problém, jak donutit evropské státy, aby spontánně vytáhly proti Rusku, a pak Číně. Takových operací pod falešnou vlajkou proběhlo, a pořád nic. Netečné evropské obyvatelstvo se vyburcovat nedá. Nevadí, dovezou si tedy vlastní potravu pro děla z Afriky.

Tisk USD už na strop narazil, když Číňané zobchodovali velký kontrakt dodávek ropy Číně za renminbi. USD v transakci nefigurovalo.

V obecné rovině máte pravdu, ta situace trvá víceméně od konce války ve Vietnamu. Mě by zajímalo co konkrétně se stalo, že ta agresivita proti Rusku (které jak píši se do globální ekonomiky v podstatě zapojilo) se náhle tolik zvedla. Může být problém v tom, ža těch dolarů (a úroků z dluhopisů v USD) už je na druhé straně tolik, že by si US firmy mohli (Čína a spol) v podstatě vykoupit a brání se tomu už jen administrativně? Nebo, že půjčky dolarů od FEDu státem už jsou tak velké a adinistrativa tak lačná, že se neúměrně zkracuje doba, kdy musí vláda žádat kongres o další možnost zadlužení, že už stát ani řídit nepůjde? (jak z hlediska doby za kterou se zase bude muset žádat - např pokud by byla jen pár měsíců, tak úroků, které z toho musí vláda platit). A tak podobně. Co konkrétního se změnilo?
S tím Čínským obchodem to zatím není strop dolaru, ale spíše další epizoda k narušení jeho naprosté hegemonie - velká část světa ho stále ještě plně akceptuje.

Josefe,
mně se zdá, že agresivita proti Rusku je pořád stejná. Daleko větší jsem ji vnímal po sestřelu MH-17, podle mého názoru ukrajinskými vojáky. Rusko má podle USA nespravedlivě mnoho přírodních zdrojů, které nechtějí nechat vykrást US koncernům a tyjí z nich místní ruští oligarchové. Navíc se v USA domnívají, že omezený první jaderný úder zabrání Rusku k odpálení raket. Pokud něco Rusové v odvetu odpálí, že to budou schopni zachytit svým protiraketovým štítem nebo to spadne na Evropu nebo USA budou dotčeny jen velmi málo. V roce 2020 se jim otevře okno příležitosti k útoku na Rusko, zastarají stávající raketové systémy a nové ještě Rusové mít nebudou.
A poslední fakt je, že ti nejvíce nenávistní jestřábi jako J. McCain, G. Soros nebo M. Albrightová jsou už staří a zjistili, že jim smrtka klepe na dveře. Tak chtějí dosáhnout svých cílů, dokud jsou ještě na živu a případnou smrt oslavit pořádnou hektakombou mrtvých.

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já myslel agresivitu od Majdanu (ani za války s Gruzií nebyla taková). Rusko prodávalo a prodává suroviny za USD, což USA stojí jen cenu tisku peněz, kupovalo (a kupuje) US dluhopisy, tak proč najednou (od Majdanu) taková protiruská hysterie. To nemá logiku, pokud ovšem pod hladinou nebublá nějaký problém o které se moc neví - to je to co mě zajímá.
Co se týká jaderné války, nikdo skutečně neví, co by se stalo, to nejde nasimulovat ani spočítat. Rakety, protirakety, klamné cíle, rušení radary, informační sítě, družice, vyhodnocovací SW, poruchy, chybovost - rozumný člověk do takového rizika nikdy nepůjde.
Osobně všechny motivace vidím, kromě omezení základních svobod, spíše ve stánce ekonomické a morální je od této více odvozena než naopak. Proto se ptám, co se v ekonomice USA změnilo v tak velký problém, že jim nestačí kooperující Rusko, ale musí z něj být úhlavní nepřítel.

a co je nelogickeho, kdy rusko vipadalo slabe a najednu maji proti sobe nepritele co je schopen se mupostavit nejenom pomoci mezikontinentalnich raket, ale i konvecni silou... Kdyz pripoctu, ze od 1991 postupne budovali protiraketovej destnik, aby ty rakety neutralizovali a najednou maji proti sobe nove generace raket co obletí i planetu, takze destnik je nepouzitelnej...

Ja bych zase chapal, ze agresivita je celkem logicka ;)

Budete zbrojit proti partnerovi?
Pokud jste aspoň polonormální, nikoli, anebo jen velmi omezeně.
Budete zbrojit proti smrtelně nebezpečnému nepříteli?
Ano. Jako blázni, za téměř jakoukoli cenu. A navíc s podporou obyvatelstva = voličů = pracovní síly = konzumentů výrobků z jiných odvětví.

Rusko nepředstavuje pro USA ani vojenské ani ekonomické nebezpečí. dokonce nemá ošéfované ani bývalé republiky a téměř se všemi má nějaký problém. Má spoustu problémů v ekonomice a řízení státu. Pro USA ani nikoho jiného nepředstavuje problém pokud ho nebudou dráždit (což ovšem dělají v míře více než vhodné).

Pak zůstává poslední možnost, že brzy umřou největší rusobijci a tak chtějí před smrtí vidět, jak začala válka s Ruskem. A jak tvrdil Jiříček Mádl ve slavném klipu: "Oni si v pohodě umřou a nám tu ten bordel nechají."

Tady přece VŮBEC nejde o to, zda Ivan představuje nebezpečí nebo ne.
Tady jde o vytvoření obrazu vnějšího nepřítele, který nás smrtelně ohrožuje.
To je dobrý důvod k tomu, abychom vyhodlili na smetiště dějin - pardon - abychom nakoupili nové krásné a chytré zbraně za 2 % HDP. O nic jiného nejde.
A kromě toho Ivan je drzý a nechce se nechat okrást o své nerostné bohatství. kdyby se našel třeba nějaký blbec či debil se zbraněmi, proč jej nevyužít a nedat mu půjčku, že ano...

OK, to všechno chápu, ale jestli je na tom USA tak, že potřebuje ty dvě procenta a nerostné bohatství Ruska za méně než tištené dolary, tak na tom musí být hodně špatně, více než by se na první pohled zdálo. A to je to co mě zajímá, co je tak hodně špatně s USA. To také víte?

Josefe K.,
těch pár psychopatů už bylo schopno rozvrátit Irák, Afgánistán, Libyi, Ukrajinu, Sýrii, na řadě je Írán. Proč by to tedy nemohla být pravda? Prostě pár psychopatů se chce zapsat do dějin.

Ze nemá sílu a neznamena nebezpečí? Tak kromě číny je jediné, které má armádu schopnou se ubránit USA, takže nebezpečí představuje...
A šéfování? Nevím, kontrolu nad ukrajinou neměli dokud nezačala občanská válka a teď díky "samostatným" republikám drží ukrajinu podkrkem, tomu já neříkám strátu kontroly, ale naopak získávání...
Problém pro USA je každý kdo se postaví tomu co chcou a řeknou NE a zároven mají sílu, že USA nemuže nic jenom nadávat, tj. nenastane situace Libye...

Trvalý odkaz

Vidláku napsals "Na druhou stranu je pravda, že vypovězení jaderné dohody s Íránem a zavedení sankcí je asi jediné, jak se dá ten Írán trochu držet zkrátka."

Dám ti jednu otázku, na Rusko zavedli nejednu sankci atd., jaký je výsledek, kromě toho, že teď je soběztačné ve výrobě zemědělských produktů a vyváží více jak SSSR, je soběstačné ve výrobě zbraní (do sankcí, bylo závyslé na ukrajině atd.)
Dám druhou otázku, jak sankce působí na KLDR, z hlediska, že je držená skrátka? Super, po období 1989-1991, kdy zmizeli "přátelské státy" a museli 30let transformovat výrobní kapacity an soběstačnost je výsledek jakej, jsně každej obyvatel nemá nejmodernější iphone, ale z pohledu "držení skrátka" je výsledek jakej?
Dám třetí otázku, Kuba, stejně jako kldr po strátě přátel, se děje co zhlediska "držení skrátka"?

Nemyslím, si že tato minianalýza je srovna moc reálná ;)

Soc prc tábor v Evropě se jim nakonec zlomit podařilo. Sice to trvalo a soc prcáci jim v tom vydatně pomáhali, kudy chodili, ale dílo se zdařilo. Už na počátku osmdesátek bylo každému ekonomovi, který neměl hlavu vymaštěnou marxákem, že RVHP jako celek fičí do kytek, a bylo jen otázkou času, kdy jim ten domeček z karet žuchne.
Je otázkou, proč to nezafungovalo - zatím - na Kubě či v KLDR, kde byl tlak mnohonásobně větší. Možná právě proto. A dost možná je to mentalitou většiny obyvatelstva, čí souborem vzorců chování této society.

Nemyslím si, že problém byl v ekonomice, naopak pro rozumné vedení by byly ohromné příležitosti - viz Čína. Problém byl v omezení základních svobod a v ideologické vyprahlosti. 80-90% lidí nebralo komunistické kydy vážně. Ideologie se vyčerpala a muselo by přijít na řadu násilí k udržení moci a do toho se za Gorbačova už nikomu nechtělo a navíc ani komunisti už svým kecům nevěřili. Bonmotem by se dalo říci, že komuniské skončili v okamžiku, když přestali věřit i tomu v čem měli pravdu. (a jak se nyní přesvědčujeme, těch pravd nebylo zrovna málo :-)

Hezký den J.

úplně postačí pohledat staré soc prc noviny.
Ekonomika byla vnitřně předlužená jako prase. Mnohé fabriky řešily druhotnou platební neschopnost, bojovaly každé dva týdny o škváru na výplaty.
Na jedné straně byly narvané sklady nepotřebným harampádím, které nikdo nechtěl, a na druhé straně zoufale pokulhával spotřební průmysl - lidi neměli za co utrácet prachy. Náš největší nepřítel nebyla CIA a spol., nýbrž SPK - Státní plánovací komise.
Obrovským problémem byly zásoby, sklady byly přeplněné surovinami a polotovary, které bylo nutno zaplatit a skladovat - a to všecko byly naprosto horentní částky.
K tomu neefektivní výroba, energeticky a materiálově nákladné produkty, zastaralé technologické postupy, upadající vývoz za hranice ČSSR, platební neschopnost uvnitř RVHP, prodejní ceny pokřivené regulací.
A problém nejzásadnější - komanči se strašlivě báli nechat zkrachovat jednu jedinou ztrátovou fabriku, což byl naprosto zásadní problém pro udržení zdravé ekonomiky. Namísto toho se sypaly dotační miliardy do černých děr průmyslových gigantů udržujících zaměstnanost. Právě proto se reálně uvažovalo o zavedení šestihodinové pracovní doby a dalších sociálních programů, které by umožnily alespoň pokus o nějakou změnu o "ztržnění" ekonomiky.

Hele dělal jsem v TOS a chtěl bych se zeptat kde jsem tam měl vidět tu starou techniku? Jako chceš říct, že soustruh z roku 54 co je stejně přesněj, ale starej musím vyměnit za soustruh z roku 1988 i když odvede stejnou prácu? Proč? Vyváželi jsme ty stroje CNC, NC, ale i frézky do kanady a USA, ale musel se na to nalepit štítek, že je to výrobek kanadské firmy jak to dnes dělají fzapadní firmy v číně...
Byl přebytek deviz, ale narozdíl o Čuby, kterej na to vytvořil aparát, kdy měl vlastní nákup nepodléhající praze měl obchody plné "banánů" a ssvěte div se, měl paltební karty, které podle ČT přišli až rokem 1989...

Co byl problém, že lidi chtěli "hry", takže chyběli píííčovinky jako dnes, že mají na výběr z 10 mouk od "10výrobců" od "10-20kč", ale když se podíváš např. na stream, tak všechyn jsou od jedné firmy, která jenom mění obal a pak to dodává "výrobci" a lidi maj pocit výběru...
Jasně, pak byli věci jako počítače, videa atd. a to je to co zlomilo vaz tomu režimu, že nenabídli videopřehrávače, vonavky...

A ty strátové podniky, hele a co se děje pomocí dotací dnes? Není to jenom jiná forma dotace pro zaostalé regiony, tedy úplně stejné přerozdělování od schopných podniků (slušovice) k neschopným...

1/ zoufalá rychlost v zavádění inovací a modernizací jak technologie výroby, tak i produktů samotných (dopravní technika, zejména pak spalovací motory). Spotřeba paliva a životnost naprosto tragická v porovnání se "západní" technikou.
2/ obrovský balík "nevymahatelných" peněz od zákazníků typu velkých železáren a strojíren a z toho vycházející druhotná platební neschopnost
3/ rychle chátrající vozový park - důsledek bodu 2/
4/ devizy - viz bod 2/, takže další problém

Co se týká dnešního stavu - tzv. dotace jsou primárně určeny k rozkradení, nikoli k vyrovnávání konkurenceschopnosti, potažmo pokrytí spotřeby obyvatelstvem v méně rozvinutých oblastech. Přímo na platy totiž dotace použít nelze, tedy alespoň ve většině.

Podívejte se na to jinak Targusi, pokud by jste měl neomezenou moc jako vrchní komouš v roce dejme tomu 1988, co by jste udělal v ekonomické sféře a položte si otázku jestli to komoušům někdo bránil udělat.
Osobně vidím jednodušší dělat změny v roce 1988 při zachování "vedoucí úlohy" než něco změnit dnes.

okresu nahoru, změny byly nachystány. Bohužel se ale mladí báli starých (Jakeš, Biľak a spol.) Pokud se trochu orientujete, jména Hegenbart, Barčák a další. Po Gorbiho návštěvě v r, 86 zavládl na ÚV totální chaos a panika a nikdo nebyl schopen praštit do stolu a začít řešit problémy od kořene.
Viz dnešní katastrofická sestava v Bruselu... :-(((

Nejde? :D Hele, když podnik dostane dotace a ty použije na nakup stroju, tedy vlastni na nakup pouzit nemusi a da je na mzdy, tak je to jenom ve vlascku, ze to jde na mzdy...

ad1) Zoufala rychlsot? U nas v TOS ani omylem, kdyz jsme sli k Cubovi něco uszovat, tak jsem nevidel zoufalou rychlost...Coz nerika, ze to u vas nebylo, ale to znamena jenom jedno, slouceni s podnikem(jak delali v JZD) kde to funguje a ty pak provedli reformy, tedy nic neresitelneho...

2) nevymahatelnych penez? A co se deje dnes, viz Bakala a jeho doly, kdy se aktiva prevedou na firmu co se "proda" a pasiva se ponechaji a miliardy jeno litaji... Nic co se nedeje mezi podniky i dnes...

3) Vozovy park? Hmm, dneska se znovu zacina tlacit na opravitelnsot a dlouhodobe uzivani az tak, ze v USA bdue zakon, ze Apple ma byt opravitelny, tedy se pomalu vracime k tomu, ze sice auto bude 20-25let stare, ale nebude potreba vyrabet nove... Popravde, na dojizdeni do prace by me stacil starej faval, ale musel jsem koupit hypermoderni citygo a realne podle tebe moderni auta, ale pouzitelne jsem na tom jak v 50letech v dobe malych aut...

4) devizy byli a to az tolik, ze v 89 se uvolnovali devizove obchody a i ten tuzex zacal podle svych slov reorganizaci, protoze ostatni podniky tim uvolnenim dostali pravo nakupovat zbozi v zahranici stejne jako ten tuzex, ale jaksi byl 11listopad = reálné rozhodnutí "strany" dokazuje opak...

Nebude spíše problém, že některým podnikům se dodávalo pod cenou a ty pak honili trika nad ziskovosti? Viz tesla co prodavala za levno soucastky a Cuba pak za draho smontovane prodaval...
Dle meho nedokazuje neschopnost kapacit a kvality, ale organizaci vyroby od A do Z a kde se diky systemu povolovalo akumulovat zisky, tedy ne tam kde se vytvrari skutecne, ne ze by zisky nebyly ;)

Dotace jsou bohužel velice tvrdě prověřovány. Vaše představa, že prachy na stroje přehodíte k balíku na výplaty, je naprosto mimo mísu. Vůbec netušíte, která bije.

ad 1) TOS nebyla ČR, potažmo RVHP
ad 2) nevím, proč srovnáváte vytunelované OKD se soc. podniky neschopnými jakékoli reflexe na požadavky trhu a z toho vyplývajícími narvanými sklady neprodejným brakem a surovinami či polotovary.
3) opět srovnáváte neporovnatelné. Kupř. motory Škoda M 634 (60. - 80. léta min. století) měly normu do GO 150.000 km při jízdě s přívěsem, dnes se jezdí na takových motorech až 2 mio, tedy jen o něco málo více, než na tehdejších motorech západní provenience.
4) devizy byly možná u vás, protože jste si ve firmě mohli nechat určité procento, pokud jste za devizy vyváželi. Jinak to byl svrab a neštovice

V první řadě by jsme si měli definovat, co je to ekonomický krach státu a v tomto případě socialistického.
Stát.který má pod kontrolou měnu, je potravinově a energeticky soběstatný, není zásadně zadlužený v zahraničí, má stále dost nástrojů na zlepšení produktivity práce. Nedostatky byly ve spotřebním zboží, ale jak se dnes ukazuje nový mobil až tak nikomu trvalé velké štěstí nepřinese.
Nepamatuji se, že by byly za komoušů problémy s výplatou a platební neschopností. Pamatuji si že nikdo ničemu politickému nevěřil, naivně jsme vzhlíželi k západu a ve smrádečku čekali, kdy to krachne.
Klišé, že socialistický blok skončil kvůli ekonomice není pravda, skončil na ideovou vyprázdněnost komoušů, kteří už nevěděli jak dál a ani se jim už nechtělo.

"Nepamatuji se, že by byly za komoušů problémy s výplatou a platební neschopností."

Já ano. Dlužily nám TŽ Třinec takovou pálku, že ihned po převratu nám bývali soudruzi převedli celou silniční dopravu včetně nemovitostí. Další pálky byly u SeSLSLSZ Žilina (státní lesy).
A samozřejmě, že jsme nekončili z ideologických důvodů, nýbrž kvůli nereformovatelnosti soc. ekonomiky, resp. strmě padajících ukazatelů. Plyšák byl pro soudruhy darem z nebes. Proto to šlo všechno tak hladce. Kdyby si byli jistí tím, co mají dělat s ekonomikou dál, hned první sejšn by strejcové z Lidových milic rozehnali do pár minut.

In reply to by Targus (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nevím, co jste dělal a kolik Vám bylo, že jste měl přehled kolik si podniky (zvlášť velké) dlužily. Obecně se o tom moc nevědělo a bylo to i celkem jedno. Velké podniky spadající po VHJ byly naplánované včetně peněz na výplaty. Nevím, Je tu někdo kdo si pamatuje jak to vlastně bylo?

V r. 89 mi bylo 26 let a dělal jsem řadovou "lopatu", byť se dvěma maturitami.
Za to jsem se potkal s pár zajímavými lidmi - profesory, docenty, vyhozenými inženýry ekonomie, apod., kterým občas u piva ulítlo mnohé, co nikdo "tam nahoře" slyšet nechtěl.
Prachy naplánované byly do posledního halíře, ovšem když neprodané zboží leželo v regálech, vypočítané příjmy se jednoduše nekonaly, a než si podnik vyřídil půjčku, uplynulo pár měsíců. Takže "lehce" natáhl splatnost závazků. A už to jelo. Z povinných 14 dnů splatnosti byly naráz dva až tři měsíce. A občas to šlo až na půl roku, i víc.

Sametova revoluce preci nebyla proto, ze nebylo jidlo nebo hry. To by neprisla nikdy nebo by byla uz davno. - Jidla bylo dost a kvalitni. Televize fungovala. Lidi byli s rezimem szity revolucni nalady veskery zadny.

Byla proto, ze Gorbacov zradil a rozhodl se pustit vychodni Evropu a KGB uz to s mistnima a beoratelskejma tajnejma sluzbama zorganizovala.

In reply to by Anonym (neověřeno)

Trvalý odkaz

Skončili protože lid nevěřil komoušům a ti už nevěřili ani sami sobě a nevěděli co mají vlastně dělat. Ani tomu Marxovi nerozumněli. Jeli setrvačností a na to taky dojeli.

Tak jedna možnost je vše vidět očima "ekonomiky", ale na tento tunelovej pohled dojelo už států... Kolik bohatých států začalo válku, kdy mělo peníze a prům. kapacity, ale druhá strana měla odhodlání a větší vůlu zvítězit... A co si říci jak to bylo doopravdy, dokud byl Gotwald, tak sice pod halvičkou družstva, ale fungovali soukromníci, až reformní komunisti co jsou tak velebení za 60 léta zakázali soukromě podnikat. Myslím v 1981? Začali zase po uklidnění situace začali opět povolovat to co reformní zakázali, drobné živnostničení (ve vedlejší vesnici, v 88roce jeden člověk nabouchal na jedné zakázce na židle 200kKč tehdejší korun...), jestli by to nedopadlo spíše jako v číně než podle mě nepravdě o RVHP a ekonomickém úpadku... Šak i na začátku roku 1989 byl přebytek deviz a začal se uvolňovat zahraniční obchod na vonavky atd... Žádnej tlak na konci 80desátek nebyl, to je pohádka pro děti...

A na závěr bych doporučil citát Masaryka, který prohlásil, že státy stojí a padají na myšlence.

Jinak řečeno, když napadnou tvoji rodinu, tak začneš konat, ale když napadnou neznámýho člověka, tak si hodně rozmylíš proč bys měl vstát z gauče. A to je rozdíl, východ byl rozloženej ne zlomenej... A proto já vidím rozdíl i v této situaci a ty ne, já vidím že rusko je "napadeno" a lidi mají potřebu se spojit, protože mají onu masarykovu myšlenku, že jsou jeden stát, který je napaden...

Trvalý odkaz

Assi,
pochopil jsem Vidláka tak, že nic jiného než sankce tzv. Západ nemá v ruce, aby Íránu uškodil. Co jiného může dělat? Ale je pravdou, že sankce nefungují a nikde nikoho neodstranily. Na vládce a jejich věrnou armádu vždy něco zbývá a prostý lid může žrát kůru (jak se v případě KLDR stalo). Sankce odnesou vždy jen obyčejní obyvatelé sankcionovaných států. Ale co místo nich? Humanitární bombardování? To zkusil Sarkozy v Libyi a jak to dopadlo. Odsuzující stanovisko OSN? Ta organizace je dlouhodobě nefunkční. Kritická zpráva neziskových organizací a la Bílé přilby? Kdo jim vůbec ještě věří? Otrávit jim bývalého agenta, vypovědět diplomaty? Spustit barevnou revoluci? To je to jediné, co se někdy povedlo. To vše už tu bylo. Kromě války občanské nebo s účastí zahraničních armád nic nezabere.

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale mají "válku v zastoupení", kdysi na toto měli Irák, ale nějakej blb se u nich zamyslel a nástroj co na Irán měli zlikvidoval...

Diplomacie je jeden celek, který obsahuje všechny nástroje včetně války. Vymezovat že do ní patří pouze něco je jenom lhaní si do kapsy a tunelové vidění. Velké státy jsou udržovány na tom, že parazitují na menších, stejně to dělá i čína v africe jenom, že na to jde chytřeji, dělají to jako USA do 80let, pak narostlo EGO a američané si začali myslet o sobě víc než jsou a tak rokem 1991 zničením Iráku začal pád a rozložení impérie, kdy rozum byl potlačen sebevědomím. Nastal stejnej příklad, kdy chytrej se podceňuje, protože přeceňuje ostatatní, zatímco blb s epřeceňuje i když mu ukážeš výsledky, že není chytřejší jak ostatní a u USA pádem SSSR nastal syndrom hlupáka, že i když vidí, že jsou pouze jedni z řady mají pocit, že jsou něco víc a hlupák dělá jenom chyby...

Tím blbem, co zlikvidoval nástroj na Írán je míněn G.W. Bush, co chtěl udělat radost taťkovi bývalému prezidentovi, který litoval, proč jen nedovolil dobýt Bagdád. Synek mu přání splnil a dodnes se z toho USA ani Irák nevzpamatoval.
Války v zastoupení vedou USA pořád, nebylo tomu jinak ani v 19. století. Vlastně nikdy nepřestaly, jen občas změní bojiště. Na konci 80. let se jednou v Bílém baráku probudili a zjistili, že protivník přes noc zmizel, jen tak, sám od sebe. Proto do světa rozhlásili velké vítězství, jak uzbrojili SSSR - a uvěřili tomu. USA dokázaly uzbrojit jeden stát, samy sebe.
Ale nejsou to jediné příčiny pádu USA, ekonomických je více.

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak pád USA je ciste o tom, ze uz nejsou nejvyspelejsi zemi sveta a jaksi se vsichni pomalu blíží průměru technickeho rozvoje a tak je pryč doba, kdy např. anglie proti Zulu valečníkům měla jeden rotační kulomet na kterej beželi s oštěpi, a tak přečíslení 1000:1 nic neznamenalo...
Pryč je doba po 2světové válce, kdy USA díky rozflákané evropě neměli konkurenci ve výrobě spotřebního zboží, protože evropa musela vše postavit znova...

Pro mě úpadek USA=vrácení se stavu mezi válkama. Je to jenom návrat z nerovnovážného stavu, kyvadlo se blíží zase nejblíže zemi...

Souhlasím. Ale ještě doplním, že přespříliš velký blahobyt vytvořil dekadentní společnost. Srovnejme s Římem např. za Nerona. Obyvatelstvo dostane chléb (sociální dávky) a hry (plytká TV zábava). Společnost nemá žádné skutečné problémy, tak si je uměle vytváří (dnes hnutí MeToo vyžilých hereček, kterým se nesplnily sny z počátku jejich kariéry). Klesá ochota bránit vlast, protože vlast nebrání své obyvatele (srovnejme s muslimskou imigrací).

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

S tím souhlas, to bdue rozdíl mezi ruskem 90let, kdy melo alespon dobre zaklady na to vstat po velkem padu, USA ty nohy maji zlomene a to vstávání nebude dobre, já se navic bojim kopajici umirajici kobyli... :(
A jak pises skonci to, ze z velkeho silneho statu vznikde x statecku co budou bojovat o sve misto na slunci a boj nikd yneni hezkej pro ty dole :(

Trvalý odkaz

Už to tak mají pod hvězdami a pruhy dlouho - tak bojovali proti Asadovi, až pomohli Islámskému státu.

Ne, oni islamsky stat vytvorili z nejruznejsich privandrovalcu posbiranejch vsude po svete. Stejne jako komunistickou VRSR nedelali rusove.

Kdyz videte nekde, jak zli islamiste brutalne podrezavaji americana, tak to vypada, ze americane dostali od islamskeho statu lekci. - Ve skutecnosti vsichni ti podrezani vlastni americky stat srali jak nic a tak byli urceni k likvidace a v lepsim pripade byli islamskemu statu predhozeni, v horsim je k tomu primo navedli. - A pak se nad jejich mrtvolama jeste cynicky pohorsuji.

Cekam, ze za deset, dvacet let vyleze svetlo, ze Kuciak vlastne zacal davat vsetecne otazky kolegum novinarum a mluvit tam kde nemel a potreboval byt uklizen tak jako tak, takze alespon poslouzil.

Trvalý odkaz

Několikráte jsme se v diskuzi dotkli Holandska, které mám mít minimálně v blízké budoucnosti problém s prudkým poklesem životní úrovně, pokud se tím netrápí již nyní. Jsou k tomu jevu dostupná nějaká data, anebo vycházíte z jiných zdrojů, než je statistika "má dáti - dal"?

Targusi,
o Holandsku jsem psal v článku z 22.4. https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/kolik-mela-byt-prumerna-mzda-v-cr

Na závěr je tam tabulka srovnání růstu HDP na hlavu s odkazem, kdyby nešla rozkliknout. Zatímco ostatní státy mírně rostou nebo mírně klesají, HDP na hlavu je u Holandska v roce 2006 ještě 136% průměru EU, v roce 2014 pak 131%, 2015 a 2016 je to 128%. Ztrácí dynamiku růstu a oproti sousední Belgii, která je na průměrném růstu HDP v EU, je Holandsko silně podprůměrné v růstu HDP, prostě jim trvale klesá. Spolu s vysokým zadlužením státu to znamená rozpočtové škrty na obnovení růstu nebo další razantní nárůst zadlužení. A pár dní po zveřejnění zde na kydech si problémů Holandska všimly i ratingové agentury. Pro Holandsko je důležitým partnerem Rusko, vyváží tam 10% obchodního dovozu Ruska. Proti Rusku zavedla EU sankce a ty se projeví na výkonu ekonomiky a výběru daní v Holandsku, které má hodně štědrý sociální systém a spoustu muslimských imigrantů, kteří z něj žijí. Čili sociální výdaje si holandská vláda nedovolí snížit, aniž by riskovala občanskou válku. To ji táhne ke dnu a výsledky jsou vidět na HDP. Proto je Holandsko extrémně zasaženo jakýmkoliv výpadkem v ekonomickém cyklu a horkým kandidátem na zhroucení ekonomiky. Značná část příjmů pochází z pozice Holandska jako trpěného daňového ráje v rámci EU. Po odchodu Velké Británie a výpadku jejích příjmů nastane větší tlak na získání dodatečných peněz do rozpočtu EU - a jedním krokem je zvýšení daní v Holandsku. S další ekonomickou krizí, která někdy přece jen přijde, je Holandsko extrémně ohrožené.

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

takové drámo, jak předpovídáte.
Jednak oněch etalonových 100 % roste rychleji, než vyspělé ekonomiky, jednak se část sešupu dá celkem v poho odůvodnit oním poklesem vývozu do RF.
Samozřejmě, chtělo by to další data. Šermovat pouze s HDP na hlavu se mi zdá málo. Už jen třeba proto, že pořádně nevíme, kolik z holandských dávek směřuje k migrantům, a kolik migrantů tyto dávky odčerpává, resp. jak se změnil jejich počet v čase.

Srovnejte si sousední Belgii. Prakticky totožná ekonomika i společnost, dramaticky jiný vývoj HDP. To není náhoda. Holandsko směřuje rychle k zemím jako Itálie, Španělsko a Řecko. Výhodu mají jen v tom, že mají z minula vysoký základ, který jim poskytne pár let k dobru.
Etalon průměru HDP v EU roste shodně všem. Někdo roste rychleji než etalon, někdo mu nestačí a propadá se v trendu italském. Holandská ekonomika je nemocná a je na tom špatně.

Trvalý odkaz

Vysoká cena ropy vyhovuje i USA, najmě firmám, které se věnují těžbě ropy frakováním. Těžba frakováním je v černých číslech, když je cena ropy vyšší, než 50 $ / barel.
EU se před USA třepe, jako drahý pes. EU by v prvé řadě měla vyhnat ze svého území všechny US základny a což taky zavést nějaké sankce na USA pod heslem : "EU first".
Pozn.: v našich (jistě pravdomluvných zprávách) se neobjevují reportáže o účasti Bibiho Netanjahua na Krasnoj ploščadi v Moskvě, při voj. přehlídce. Bibi se držel Putina jako h.... košile. Když tam před třemi roky byl Zeman, tak se s pomluvami na něho v našich sdělovadlech roztrhl pytel.

In reply to by berkowitz (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bibi s obrazem svého hrdiny a svatojiříjskou stuhou vedle Putina...
To kdyby udělal Zeman, to by volala všechna bakalomédia unisono jako sojka střelená vzduchovkou:
Zrada!
Zrada!
Zrada!

On stačil docela ten Foldyna na Olšanech. Na PL je, co o něm Milka Němcová. To stojí za přečtení. Nukleární kráva.

On Bibi asi od Putina něco potřebuje v souvislosti s postřelováním se s Iránci v Sýrii.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.