Je čas

Autor
Štítky

Vážení přátelé, Vidlákovy kydy od začátku psaly o politice, ale také o zemědělství. Dnes je čas právě pro to druhé - máme tu jaro, venku je teplo, půda obeschla a to je ideální doba postarat se alespoň částečně o svojí vlastní soběstačnost. Milí amatérští zahradníci, preppeři, kovozemědělci, ať už máte jeden záhon nebo rodinné latifundie, je nejvyšší čas si plivnout do dlaní, popadnout nářadí či nastartovat traktory a pustit se do toho. 

Jistě jste všichni dali na mé předchozí rady a máte od podzimu řádně připravenou půdu. Někdy v říjnu či v listopadu jste ji zryli či zorali a po Novém roce jste využili první příležitosti k jejímu usmykování (srovnání). Já letos smykoval až na začátku března. Takhle mokrou zimu nepamatuju. Od října do března v nejsušším koutě republiky neoschly ani vršky hrud. Každopádně, usmykováno máme, políčka i záhony jsou v ideálním stavu. 

Natvrdo řeknu, že právě teď potřebuje půda nějaký ten dusík navíc, ideálně obohacený souborem všech stopových prvků. Zinek, mangan, draslík... Kdo máte zkvašené slepičince, můžete je použít, kdo se nezblázníte z průmyslových hnojiv, kupte si pytel hydrokomplexu nebo jiného podobného hnojiva a rozházejte to po záhonech. Dávkování tak 200 kg na hektar. Pokud jste hydrokomplex použili loni, letos dejte jen nějaký amofos nebo normální ledek. 

Rozmetení hnojiva je nejlepší udělat bezprostředně předtím než si "naděláte hlínu". Půda je po podzimní orbě a po usmykování slehlá a je nutné trochu nakypřit vrchních 3 - 5 cm půdy do které přijdou semínka. Na malém záhonku postačí hrábě, já použiju radličkový kombinátor. Semínka by měla přijít právě na hranu zkypřeného. 

Zkypřená půda prakticky okamžitě vyschne, ale zabrání vysychání půdy pod zkypřením. Semínko je zakryté, může k němu teplo i slunce a zároveň leží na vlhké hlíně do které může hned pustit kořínky. Všeobecně pak platí, že zasetá semínka nezaléváme. Pokud to uděláte, musíte už zalévat pořád. Příroda si jinak poradí sama. Semínko se prohřeje, naklíčí a počká si na déšť. Pokud mu dáte vodu uměle, vyleze moc brzy a vy nesmíte se zaléváním přestat. A pozor - zalévat vodou ze studny je zvěrstvo. Voda musí být ideálně dešťová - měkká. 

Začátek dubna je ideální doba pro zasetí rostlin krátkých dní - ředkviček. Ty rychle vylezou, rychle udělají hlízy a rychle je sklidíte. Do půlky května budete mít úrodu. Pak ředkvičky i jiné brukve zplanýrujete a po nich dáte rajčata, papriky a vůbec rostliny které potřebují teplo. 

Stejně tak je čas k zasetí hrášku. Hrášek je vděčná rostlina, pokud máte nějaký ladem ležící záhonek, vždycky ho osejte hráškem. Je to skvělá předplodina, slušně pod sebou dusí plevel a vždycky dá nějakou úrodu. 

S bramborami se dá ještě čtrnáct dní počkat, ale předpověď počasí vypadá letos tak dobře, že zřejmě neodolám a o velikonocích to všechno zasadím. Ve Vidlákově slibují déšť na pátek večer, pokud se předpověď potvrdí v pátek budu stát celý den za sazečem brambor. 

Když se dávají brambory, dává se i krmná řepa. Nedávám jí moc, stačí pár řádků. Řepa velmi brzy vykoukne ze země a prakticky ihned se musí jednotit - z jednoho semínka vyrazí více klíčků a od začátku je třeba řádky protrhávat. Jsou to první zelené lístky, které mohou dostat zvířata. Protrhávám průběžně. Jak se zvětšují řepné hlízy, potřebují stále více místa a tak je pořád co sklízet a krmit.  V druhé půlce dubna už kromě mlíčí budu prasátkům do krmení přidávat řepnou nať a tak to budu dělat až do října.  Potřebu vitamínu C mám pokrytou. Také mi právě docházejí loňské brambory, takže už aby ta řepa byla. 

A když se dává krmná řepa, dává se i ta červená. Pěstujte jí, naučte se jí upravovat v kuchyni i jíst. Vždycky vzejde, vždycky dá bohatou úrodu a je brutálně zdravá. Čerstvě vykopaná červená řepa uvařená v lehce osolené vodě, nakrájená na kolečka s mozzarellou - neexistuje lepší letní večeře. 

Stejně tak je čas na veškerou kořenovou zeleninu - mrkev, petržel.. kromě celeru. Tam radím počkat. Je choulostivý na chladna. Mrkvi trvá dlouho než vykoukne a vždycky se dřív objeví plevel.  S tou je vždycky nejvíc práce a nejsnáze se na ní aplikoval Roundup. Ještě tři týdny po zasetí mrkve se záhon mohl klidně postříkat. Plevel to zabilo a pak vzápětí mrkev vykoukla. Doma to nedělejte. Pěkně si klekněte na kolena a plevel vytrhejte. 

Kdo máte lehkou písčitou půdu, vysázejte cibuli sazečku. U nás na jihu se sazečka používá jen tam, kde jsou závlahy, protože jakákoliv jílovitější půda způsobí, že cibulky zůstanou maličké a písčitá půda je zase příliš suchá. Kdo může, seje u nás cibuli na podzim nikoliv z malé cibulky, ale ze semene. Třeba to u vás bude lepší. 

Jakmile budete mít všechno v zemi, je nejvyšší čas pustit se do předpěstování paprik a rajčat. Sazeničky se dávají ven až v půli května (po ledových mužích), ale je vhodné, aby do půlky dubna už byly v květináčích. Pozor, v teplém roce rajčata strašně rychle rostou, takže je vhodné je regulovat přenášením do chladnějších prostor. Ven se ale nikdy brzy nedávají. V květnu vždycky přijde období studených nocí a pokud se teploty přiblíží k nule, rajčata ani papriky to nedají. 

A na závěr jedna domácí fotečka... šest kousků. Letos dostali jména podle hvězd, protože večer po porodu zářil Orion až to pálilo do očí. 

 

Selata

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (81 hlas)

Komentáře

Trvalý odkaz

báječní.
Přímo fotogeničtí.

Průměrný počet slepic: 5 (22 hlasů)

Targusi, napiš to popravdě, jak si to opravdu myslíš :
"Ti malí čuníci jsou k sežrání." ;-)

Průměrný počet slepic: 5 (21 hlas)

To bych se radši léčil prořezáváním těch švestek i když jsem si představil chladný den a taky se mi nechtělo.

Mimochodem, to barevný nalevo jsou úly nebo co to tam je?

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

je kousek baráku, poslední zbytek původní omítky, na podzim do bude celé v roubení.
Z toho jídla je účinný lék jen ten nejmenší kousek (kortikoid), ostatní kusy léčí vedlejší účinky toho svinstva....

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

Jste na tom dobře, vidno, že Viagry netřeba!

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Schválně jsem se podíval na vedlejší účinky a je toho teda dost. Žádná sranda.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Moc hezky se na prasátka kouká, jen podrbat za ušima, ale ouvej, poplácáš prasátko po prdeli a hned máš o dvě kila víc !

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)
Trvalý odkaz

báječní.
Přímo fotogeničtí.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Pokud ano, pak vězte, že doma v Přešticích, na Pohořku vedle kostela, mají dokonce sochu. K vidění vlevo vedle silnice na výjezdu z Přeštic směrem na Lužany/Klatovy.

Průměrný počet slepic: 4.6 (8 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jejich socha = sice záslužná věc, ale to umístění … no, nic moc - mohlo být vybráno lepší místo (ach, ta hradba). :-(
Odkaz s fotkou : https://mapy.cz/turisticka?x=13.3269722&y=49.5694295&z=13&pano=1&source…

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

Jo jo, přeštíci. I ten čuník na naše šimpanzium je přeštík. Začal jsem je chovat, když se ukázalo že dnešní běžná plemena jsou geneticky vyšlechtěna na rychlý růst zhruba do 100 kg. Překročí metrák a pak prostě přestanou růst. Měl jsem extrémní případ - prase vážilo v srpnu 115 kg a v prosinci 130 kg. Za ty čtyři měsíce sežralo 500 kg žrádla a přibralo z něj 15 kg. Horšní konverzi krmiva nemá ani japonská kráva na stejky. 

Tak jsem přešel na přeštíky. Ti rostou sice pomaleji, ale pořád. Jsou otužilí, odolní, krásní... a maso jim téměř neprorůstá tukem ani při vysoké váze.  Mimochodem - matka selat, prasnice Xenie na fotce váží zhruba 400kg a ještě pořád roste. 

Průměrný počet slepic: 4.7 (23 hlasů)

Není Xenie medvěd?

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Platí omezení růstu i pro naše plemeno Landrát(landrase)? Takový měl ve Slezku místní název. Kdysi jsem ho na vesnici u babičky pozoroval a nezdá se mi ,že by zastavoval růst. Při zabijačce mu nikdy nescházelo mnoho do 200kg za 3/4 roku života a vždycky to byl takový masový kolos. Má o jeden pár žeber navíc.
Jinak určitě přeštíci budou mít lepší maso a pokud jsou chováni v dobrých podmínkách , bude maso ještě chutnější.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

přibírá, tak to je nějaká moje příbuzná, jinak to není možné, ta moje váha...

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

Ta vpravo se jmenuje Polárka... Ve vrhu byla úplně poslední, ale měla štěstí - je jich šest, prasnice má v jedné řadě sedm struků a na ní zbyly dva vedle sebe. První tři dny, zvládala sát z obou. Střídala je.  Tím všechny přerostla. Dneska už celému klanu šéfuje. 

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

moje švagrová,taky nejmladší ze 6 a její a mladší než 2 synovci,co si neurvala neměla a větší Dominu jste neviděli

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

Až se z roztomilého selátka stane to dvousetkilové hovado, které vám občas při kydání šlápne na nohu, kousne do zádele, přimáčkne vás na mříže nebo uteče na dvůr a pokoušet se ho dostrkat zpátky je stejné jako se přetlačovat se zdí, tak už to s tím jménem není tak hrozné.... cimrmanovskými slovy, když začne sezóna, sežral bych i Kratochvíla... 

Navíc to s těmi jmény je spíš básnická licence a prožívají to ti, kteří jsou u zabíjačky zřídka. Kdo má doma své první prasátko, tak je z něj víc na větvi než já, co to dělám už dlouho. Když u mě byla na první zabíjačce Maneca, pár slziček se jí vykoulelo z očí... já při svých deseti zabijačkách ročně jsem už otrnul. Jméno mi problém nedělá, mým děckám také ne.  Já už jsem jen vždycky "nervózní", abych ho zabil elegantně - abych ho správně a rychle omráčil, abych ho dobře vykrvil, prostě aby se prasátko netrápilo a pokud možno aby do poslední chvíle nevědělo, co ho čeká. 

Průměrný počet slepic: 4.8 (14 hlasů)

my jsme mívali taky doma několik let pravidelně 2 kousky a jednou to bylo taky tak roztomilý selátko, že dostalo jméno........paradoxně to pojmenování pak nejhůře nesl táta, protože, když chodil 2 denně ke "Karlovi", krmil ho, kydal mu hnůj a drbal ho za ušima, aby ho pak měl v zimě zabít....prostě jména jsme pak prasatům nedávali a při defacto stejné péči to už pak beze jména bylo cajk :-)

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)

Kdyby ho pojmenoval třeba Schwarzenberg, tak by se s tím smiřoval už od léta. Pořád by se mu připomínalo, že na každou svini se někde vaří voda.

Na chlívek by mohl dát ceduli TOP 09.

Průměrný počet slepic: 4 (14 hlasů)

čtu občas slovo prasodent.
Fůj.

Průměrný počet slepic: 2.1 (7 hlasů)

In reply to by Anonym (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo, na Havla jsem taky pomyslel, ale když už napsal Karel....

Průměrný počet slepic: 4.3 (18 hlasů)

známý chystá popravu staré kozy, kterou mají už bambilión let.
Vyvedla nespočet mladých, z jejího mlíka dělají sýr...
... už nechce moc žrát a má málo mlíka...
... vždycky si tak říkám, kdyby i z nás dělali zabíjačku, že už zastaneme málo práce...

Průměrný počet slepic: 3.8 (8 hlasů)

Jo, soused také nedávno zabíjel starou kozu z podobných důvodů. Tři rány do hlavy jateční pistolí a nic. Lebka neproražena, zvíře vyděšené připravené k poslednímu boji. Po dvaceti minutách úporného a zbytečného snažení mi zatelefonoval, abych s tím něco přišel udělat. Udělal jsem... byla z toho halal porážka podříznutím tepen. A i když už byla zcela bez krve, pořád stála a upřeně se dívala na svého pána, jak jí to mohl udělat.  

Kozy nikdy nechovat nebudu... zabíjet zvíře původem z polopouště, které je zvyklé být honěno levharty, být od nich zraňováno a přesto přežít, to je hodně ošklivá záležitost. 

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

Před léty jsem míval asi 5 let po sobě dvě jehňata na spásání sadu a pod kontrolou i vinohradu. V listopadu mi je soused podřízl a stáhl, zbytek jsem udělal sám. Pak soused zemřel, dvě ovečky neměl kdo podříznout. A kamarád, že to při slivovici udělá. Tak jsme si dávali, kamarád už byl jak cap a do práce se mu nechtělo. Tak jsem to nakonec pod vlivem udělal sám, bylo to rychlé. Od té doby zabíjím jenom ryby.

Zatím bez slepic

mam skusenosti s kozami a ovcami, nozom je to idealne a netrapia sa dlho
potom uz len dvihnut traktorom za nohy sa stihanut kozu a rozobrat
ze je stara? vobec nevadi ani 5 rocna, treba len nechat dozriet v chladnicke a bude uplne krasne makke masko, pripadne sa este uvari v kuchte
fajnovka ohrnie nos, lebo chce len kuracie ale to mi je sumafuk ... :-D niet nad kozlacinu a jahnacinu

chysta sa zarezat teraz jedneho kohuta(za dva za tri tyzdne), uvidime ze aky bude na tanieri ,,,,

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Občas někdo seje semínka mrkve a ředkviček společně. Po jednom semínku do řádky mrkev, ředkvička, mrkev, ředkvička. Nemusí se tolik ošetřovat mrkev.

Průměrný počet slepic: 4.5 (6 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

říká značkovací plodina. Pomůže poznat,kde ty řádky jsou a plít preventivně

Průměrný počet slepic: 4.6 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Vidláku, děkuji za podrobný popis Vašeho plánu pro výsev. Též se na to chystám (na chaloupce mám asi 16 zeleninových záhonků), a Váš plán mi bude velmi užitečný. Jinak Váš web je jedním z mých nejoblíbenějších i proto, že diskuse nebývají zaplevelené různými trolly, ale většinou věcné a chytré. Přeji Vám i dalším "vidlákům" bohatou letošní úrodu. Budeme ji všichni potřebovat!

Průměrný počet slepic: 4.2 (11 hlasů)

a nějak se mi zachtělo tam být. Vy byste řezal a já jezdil s kolečkem.
Svítilo by na nás slunce, voněla zem i loňská tráva a povykovali by na nás ptáci.

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)

hodně smrdí

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

to je u Ládika,tak beru zpět,ten nic nechová,jen pár holek

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

jaký jsem fešák!

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

řezat, vy budete vozit a já budu udílet cenné rady a koštovat zásoby.
Ideální stav...

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

To by vám kluci ve třech mohlo na hodinku vystačit :-)

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

gorolské pořekadlo:
Litr gořalky pro dva je tak akorát, když jeden nepije.
No, a my budem čtyři a bude osm litrů pití, což s odřenýma ušima pro mne vyjde.
Já jsem spokojený už teď!

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

a kdo na konec bude tou pracovně výkonnou jednotkou?

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Na obrázku jsou švestky před řezem? Po řezu by měly vypadat trochu jinak. Koruny jsou dost přehoustlé.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

zem je poseta peckami.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

rozdíl mezi masem z kluka a holky? Kdyby se jedli lidi,holky by byly asi měkčí,ale starší sušší.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

Podle všeho kanci smrdí. Proto se kastrují.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

Sviňka má jemnější maso než vepřík. Kaneček se musí vždycky vykastrovat, jinak ty testosterony zařídí hormonální zápach. Letošní várka je pět sviní a jeden vepřík. Samozřejmě už je vymiškovaný - to se dělá devátý den po porodu. 

Ale i přes kastraci mají holky jemnější maso. Na druhou stranu mají zase víc podkožního tuku, protože holkám se to víc usazuje pod kůží. Vepříci zase mají víc břišního sádla a nemají tak prorostlou krkovičku. 

 

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.