Kasínový kapitalismus

Autor
Štítky

Tento termín razil svého času Jan Keller. To ještě nebyl europoslanec a myslel si, že to nejhorší jsou právě ty hedgeové fondy a futures. Pak si šel sednout do Bruselu a zjistil, že Hydra má i další hlavy a od té doby se jeho ironické komentáře týkají téměř výhradně fungování naší skvělé sjednocené Ojrópy. 

Přidám osobní vzpomínku:

 Byl rok 2013, já byl zelenáč v Babišově firmě a byl zrovna suchý rok. Seděl jsem na poradě vedení a  o přestávce se nesměle zeptal našeho generálního ředitele, zda nás jako zemědělskou firmu, závislou na úrodě farmářů, něco podobného neohrozí. Zasmál se mé naivitě a řekl, že letošní úrodu jsme prodali už v roce 2009. 

Pak mi vysvětlil, že pořádná velká firma počítající v miliardách zásadně obchoduje ve futures a jinými slovy umí prodávat mléko krávy, která se ještě nenarodila. Dále pak umí prodávat nejen obilí, ale hlavně svůj skladovací potenciál. Opět jsem ještě nesměleji namítl, že přece naše práce musí mít nějaou vazbu na realitu a letošní sucho. Znovu se zasmál a řekl, že má... ale ta je vyčíslena ve zdražení potravin a zaplatí to koncový spotřebitel. 

Od té doby jsem ohledně své práce klidný a nějaké jihomoravské sucho se mně týká nikoliv v rámci práce, ale pouze na mé domácí zahrádce. Tam musím dělat nějakou tu závlahu a vymýšlet, jak využít potenciálu slunce a překonat nedostatek vláhy.  Velké nadnárodní korporace už tento problém vyřešily dávno. Přesunuly problém na spotřebitele a na výrobce. Obchod přátelé, tam se dělají prachy. Něco vyrábět, produkovat a válčit s přírodou, tuhle blbost dělají jen chudáci. 

V dalších letech jsem se postupně otrkal. Pochopil jsem, jak se pracuje se zástavami majetku, kdy úplně všechno co Babiš vlastní, je pod zástavním právem nějaké banky. Z porad jsem zjistil, kde banky na provozní úvěry berou peníze - z centrální banky. A kde je bere centrální banka? Natiskne je. Zjistil jsem, jak obchodují kolegové na komoditní burze, uvědomil jsem si, jak právě díky burze lítají ve vteřinových intervalech sem a tam miliardy peněz a díky těmto superrychlým transakcím mnohokrát denně můžete vydělat i když je váš zisk jen 0,01%. 

Mezitím se objevilo kvantitativní uvolňování, což laicky znamená, že budeme tisknout peníze (tedy tisknout - budeme na počítačích generovat miliardy) a čekat, dokud nezačne inflace a pak toho necháme. Objevují se první vlaštovky záporných úrokových sazeb - což v praxi znamená že za ušetřené peníze budete bance ještě platit - mimochodem - tohle je možné jen díky tomu, že se skoro nepoužívá hotovost. Až budou vaše peníze jen jedničky a nuly na počítači a nebudou to ani mince ani bankovky, tak si je nemůžte uložit doma do štrozoku a musíte je nechat v bance, protože vám nikdo nedovolí mít je doma na vlastním hard disku. Já osobně dostanu výplatu a vzápětí ji celou vyberu a žádný počítač ani google neví, za co jsem je utratil. 

K tomu si připočtěte dotace z EU i našich ministerstev na které někteří dosáhnou a jiní nedosáhnou (ale říká se tomu konkurenční tržní prostředí), různé pomoci a daňové úlevy pro vybrané jedince. Vzpomeňte si na daňové ráje, kdy firma v Číně levně vyrábí, v Německu draze prodává a na Kypru to prakticky nemusí zdanit. Pak si ještě uvědomte, že zásoby zlata jsou někde ve Fort Knoxu, ale nikdo je už dlouho neviděl a já vlastně ani nevím, jestli má Rusko ty svoje zlaté rezervy někde v Moskvě nebo také v USA. 

A abych nezapomněl... mezinárodní smlouvy o ochraně investic. Aneb jak americká CME obrala stát o deset miliard  za TV NOVA a byly jí vyplaceny v podstatě ihned. Nebo spor o 300 miliard s Nomurou. Přidejme skoro sto miliard za církevní restituce, které se určily hausnumerem vycucaným z prstu a hlasem poslance, který pak hned putoval do basy. 

Když si tohle všechno uvědomíte... opravdu hraje roli, jak stát pracuje s penězi? opravdu hraje roli, jak moc se zadluží nebo nezadluží? Opravdu by nám jako ČR prospělo, kdybychom si nepůjčovali, ale utáhli si opasky a posledních třicet let žili z toho co jsme si vyrobili, zatímco všude kolem nás si všichni půjčovali až do výše svého HDP a klidně si mohou půjčovat dál? Fakt bychom mohli žít se zdravými financemi ať už pod Kalouskem, Klausem nebo Sobotkou a neutopili bychom se v konkurenci jiných států, které by stavěly dálnice a dotovaly podniky za půjčené peníze? 

A nebo myslíte, že z okolních států neutíkají dividendy? Že tam nemají nepovedené zmařené investice? Nebo když vidíte Žluté vesty, myslíte, že obyčejný bílý Francouz na tom není stejně jako my?  Jak to dokázala ta aglo-německo-francouzská panská rasa, že je zadlužená ještě víc než my a přitom nikdy neměli ten komunismus? Takže problém nebude v tom, že jsme před třiceti roky měli čtyřicet let totality... 

Fakt by to šlo dělat jinak, než jsme to dělali, když všechny státy okolo jsou zadlužené ještě mnohem víc? Fakt bychom mohli nějak uspět bez zadlužení, když podle pravidel světové obchodní organizace musíme umožnit ten zdravý a konkurenční trh, který nesmíme zavřít i když se na něm potkává polské vepřové zdaněné třemi procenty DPH a naše vepřové zdaněné patnácti procenty?   

V našem současném světě létají jakési virtuální peníze i virtuální hodnoty, které s realitou nemají nic společného. Vlastně je to jako když se ve sklípku po desáté sklínce všichni obdarovávají něčím, co nikdo nemá.  Jednoho dne ten mejdan samozřejmě skončí. Ale odejít z něj, to se jaksi nedá. Teď to zkouší USA s Trumpem, ale zdá se, že jim to moc nejde. Ani tak silná země se nedokáže ohradit hradbami a zkusit si doma za svým plotem nastavit jiná pravidla. 

Já vím, že se opakuji, ale podle mě jediná cesta je nastavit si nová pravidla v malém okruhu kolem sebe. Začít znovu dělat reálnou směnu statků -  vajíčka za med, med za kořalku, kořalka za obložení koupelny. Znovu si udělat měřítko, které ocení skutečnou reálnou cenu obilí, masa i práce.  Velký svět toho už zřejmě není schopen. 

Do té doby platí jadrný hlas mého táty: Nemají peníze na důchody? Ať si natisknou... 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

:-) Neskutečně mne svrbí klávesnice, ale zvládnu to :-)))
Jen 3 věci :
1, nevycucané z prstu
2, ne jedním poslancem
3, Estonsko (nejen)
:-)

Zatím bez slepic

osobní návštěvu země zvané Eesti. Nejmíň měsíční.
Realita měřená pohledem zevnitř se jeví poněkud jinak, než jak je prezentována v Bakalomédiích.

Zatím bez slepic

Já tím bodem 3 říkal jedině - že lze žít bez zadlužování jako okolní země. Nic víc.
Samozřejmě že bez využívání dluhu se budete mít asi hůře, než ti, co se zadlužiují jak na běžícím pásu, ale přežít se to dá. Existují 3 miliardy lidí na téhle planetě, kteří se nejen nezadluřují, ale současně žijí za 2-4 USD/den (absolutní chudoba). No vidíte,a žijí. Ale i Rusko a Čína - dluhy kolem 15-20 % a dokonce je někdo i na západě dává za vzor. Prostě : jde to.
A krom toho : všeho do času.

Zatím bez slepic

Ke komentáři Sartre se hodí jen říci: "Sancta simplicitas!" .

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Koukám jako blázen a těším se na to, co se tady ještě všechno dozvím...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Když si s něčím nevím rady, hledám odpověď v moudrých knihách.

"V našem současném světě létají jakési virtuální peníze i virtuální hodnoty, které s realitou nemají nic společného. Vlastně je to jako když se ve sklípku po desáté sklínce všichni obdarovávají něčím, co nikdo nemá. Jednoho dne ten mejdan samozřejmě skončí. Ale odejít z něj, to se jaksi nedá." - píše Vidlák.

V Knize na str.135 (vydání Naše vojsko 1968) líčí můj oblíbený dětský hrdina, jak je to v hospodě s tím, co nikdo nemá:
"Na Zderaze žil nějak klempíř Vejvoda a ten hrával vždy mariáš v jedné hospodě za "Stoletou kavárnou". Jednou taky, čert mu to napískal, povídá: "A což abychom si hodili jedníka o pětníček."...…
Historka je dlouhá, nebudu ji tu přepisovat, pokud vás zajímá, najdete si ji jistě sami. Příběh pokračuje následovně:
"Trvalo to hodiny a hodiny a před starým Vejvodou rostly tisíce a tisíce. Kominickej mistr byl už do banku dlužen přes půldruhého miliónu, uhlíř ze Zderazu asi milión, domovník se Stoletý kavárny 800.000 korun, jeden medik přes dva milióny. Jenom v pince bylo přes 300.000 na samých útržkách papíru."
Nakonec tu karbanickou společnost rozežene policie a příběh vrcholí:
"V banku bylo v dlužních úpisech přes půl miliardy a na hotových penězích patnáct set...… Vejvodu jako udavače pustili a slíbili, že dostane zákonitou jednu třetinu odměny ze zabaveného banku, asi sto šedesát miliónů, von se ale do rána z toho zbláznil a ráno chodil po Praze vobjednávat si nedobytný pokladny na tucty. Tomu se říká štěstí v kartách".

Mám pocit, že nějak podobně dopadneme v tom současném "mariáši" všichni.

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Popis této ukázkové památné demonstrace fungování velkých financí je Haškův největší vklad do análů světové ekonomie.

Zatím bez slepic

Jak zpívá Nohavica - Věř mi, že všechno už tu kdysi bylo a zase bude.
Když si čtu Godotovy příspěvky z Knihy, vyčítám si a lituji, že jsem v mládí byla tak blbá a vytvořila si nepřekonatelný odpor a Knihu nikdy nedočetla.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Faktem je, že narazí-li na dno zadlužení velcí sousedé, odneseme to i my, i kdyby bez dluhů. Jde možná jen o to, aby se dluh nestal záminkou pro oddálení pádu těch velkých na náš účet. V menším měřítku - úvahy o dluhových amnestiích mne vždy vedou k myšlence zda ten, co žije skromě a bez díuhu, není vlastně ten blbej...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Nechce prachy zpátky?

Zatím bez slepic

Věřitelem států jsou v naprosté většině bankovní domy a instituce a velcí investoři, v menší jiné státy. V Japonsku třeba je 90 % japonského státního dluhu v rukou japonců-občanů.

Zatím bez slepic

Inu každý, komu to věří!
Však čtěte pozorně, co Vidlák píše. Už dnes se obchoduje vše i budoucnost,a dokonce to někteří považují za úžasné, ale minulost nám nastavuje ošklivá zrcadla.

Zatím bez slepic

Pravda je, že zrovna zemědělství si bez futures dnes skoro nelze představit. Jak na straně odběratele, tak dodavatele.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Vidláku, pokud chcete vyvolat zděšení, piště o těchto problémech dál. Za sebe, při čtení jsem trpěl, hooodně trpěl.

Zatím bez slepic

Netřeba trpět, procesy a jevy Vidlákem popsané se pohybují rychlostí střízlivění Miroslava Kalouska (nebo J.C. Junckera), která je tak nepatrná, že se zdá, že žádný vývoj neprobíhá. To je jen relativita v praxi, nepatrný pohyb nám připadá jako stagnace. Ale pohyb tam je, jen se počítá na desetiletí.

Zatím bez slepic

Až to čapne rychlost virozy Miloše Zemana Trenýrka, to už asi poznáme, že?

Zatím bez slepic

Nechci se Miloše Zemana a jeho příchylnosti k alkoholu zastávat, ale na Miroslava Kalouska nebo Jeana Claude Junckera nemá. Ti hrají v chlastání o dost vyšší ligu.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

A někdo k tomu chlastání ještě dost nechutně děvkařil, a to i v době nejtěžší pro jeho manželku. Dvojí metr tak typický pro dnešní určitou partu velkopokrytců - u někoho je naprosto jedno, jak se chová v soukromí, co zač byli jeho rodiče, nemoci a určité chování je tabu a u někoho se jeho prádlo pere s chutí na veřejnosti. Jděte do hajzlu, vy náčelníci dobrých mravů (náčelníci... z textu J. Nohavici).

Zatím bez slepic

Fito, bez obav, nejsem zcela nechápavý. :-) A vím, že jste psala o Vencovi Veškrnovi.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já se nechci a nemíním zastávat a nezastávám se Kalouska ani Junckera. Mně spíš přijde trochu ubohé vytahovat tohle v uvedených souvislostech.

Zatím bez slepic

Nevím jak souvisí nesprávnost obsahu textu s "procesy a jevy Vidlákem popsané se pohybují rychlostí střízlivění"

Zatím bez slepic

Není to náhodou pohádkový vzdušný zámek?

Zatím bez slepic

nenabral poněkud na rychlosti. Nerad bych byl falešným prorokem, ale už dlouho pozoruji, že nás čeká celkem solidní průser. Jen si nejsem jistý, ze které strany se to posere nejdříve. Všechny ty strany totiž stojí za pendrek a tím pádem ani ten průser není jen jeden. Aby to nakonec nešlo "Zu Grund" komplet.
Za celou historii lidstva žijeme v nejzranitelnější době a mám dojem, že stačí jen tak zlehka šťouchnout.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Včerejší diskuzi jsem si přečetl až dnes. Odfiltrovávat toho spambota pod různými nicky už bylo časově neúnosné.
Prosím, prosím pěkně koukám, nešlo by, aby spamfiltr reagoval daleko dříve. Například na základě chování i z předchozích dnů.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Virtuální peníze nevytváří dluh, nebo možná jen trošku. Přece i vytištěné peníze se na něco použijí, například na investice. Takže z nich vznikne majetek, I když se takový dluh nesplatí, tak tu je majetek. Tištění peněz začalo v 60.letech. Dluh USA je obrovský, nikdy nejde splatit. Co by s tolika penězi na Volstrýtu dělali? Nemám strach.

Zatím bez slepic

To je konec, Zilvare, už i já přestávám rozlišovat, jestli to snad náhodou nemyslíte vážně..... :-(

Zatím bez slepic

Omyl, Zilvare, reálný majetek k virtuálnímu vztah nemá. Na světě má být údajně 10x více peněz než je reálná hodnota majetku. A ta reálná hodnota majetku je konečnou sumou. Čas od času dojde k restartu systému díky velkému potlači spojenému s ničením hodnot - válce, měnové reformě, znárodnění. Jen se to zatím odehrává v jiných zemích.
Pokud nevěříte, projděte si něco o množství fyzického zlata uloženého ve Fort Knoxu (údajně uloženého) a množství papírů na trhu o tom, že je ve Fort Knoxu to jejich zlato uloženo v depozitu. Těch papírů je mnohonásobně více (asi 100x). Kdyby se všichni najednou rozhodli zlato vybrat, na někoho se nedostane. Virtuální měna nemá s reálnými statky vůbec nic společného.

Zatím bez slepic

Virtuální měna (kryptoměna) jsou bitcoiny ap., prostě elektronické peníze. Ne ty papírky s potiskem USD nebo Kč ap. Vy spíš píšete o tom, že jen max 10 % těch papírků má nějaký reálný, fyzická podklad. No na tom se svět dohodl po zrušení brettonwoodu, že banky smějí půjčit max 9 imaginárních jednotek na 1 reálnou (na každý uložený fyzický USD půjčit max 9 imaginárních)

Zatím bez slepic

Každá měna bez vztahu k reálné hodnotě je virtuální. To, že se používá i pro kryptoměny, není ještě důvodem se domnívat, že kromě elektronických peněz typu bitcoin neexistují další měny nepodložené reálnou hodnotou. Všechny papírové měny jsou virtuální, protože jsou podložené jen důvěrou lidí, kteří je používají, že za ně dostanou nějakou reálnou hodnotu. Virtuální ale nerovná se jen elektronická měna, která je jen částí virtuálních měn.

Zatím bez slepic

Uvědomujete si rozdíl mezi kryptoměnou a nekrytými penězi?
Obě jsou nekryté, to se shodneme. A dál?
Nebo mezi nimi už žádný rozdíl není a jsou opravdu jedno a totéž?

Zatím bez slepic

Ale já nepsal vůbec o kryptoměnách, jen o fyzickém zlatě a futures kontraktech na zlato (papíru, že je někde uloženo). Někdo dá slib, který je evidentně falešný. Je to hra na Černého Petra (pro elfy" hra na Petra afrického původu). Vždy někomu zůstane nekrytý slib.
Dejme tomu, že Čína bude chtít zrušit USD úplně. Sice nemají důvod to dělat, jim vyhovuje strategie postupného úpadku USD, ale v případě války by to šlo provést.
V případě zlata postačí Číňanům kupovat zlato uložené v Šanghaji na jejich vlastní burze. Ale to jim bude vázat dost finančních zdrojů, takže jim vše půjde pomalu. V případě futures kontraktů na zlato stačí nakupovat v době poklesu cen způsobeným prodejem vlastních zásob zlata, nakoupit v panice klesajících cen futures kontrakty a trvat na jejich fyzickém dodání, když po dobu futures budou trvale udržovat vysokou cenu zlata nákupy. Na konci by jen nachytali pár obchodníků futures zlata na švestkách.
To se nestane, Čína ani Rusko si nezlikvidují své zákazníky, nebudou-li smrtelně ohroženi.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vy jste psal o virtuálních měnách. Tak jsou označovány kryptoměny. Ještě se dá snést, kdybyste napsal, že papírky ničím nekryté jsou virtální. Ale nikoli "virtuální měna".
Jak jsme se shodli, zprostředkovaný směnný obchod je VŽDY o důvěře v směnnou jednotku. Tedy i zlato. Pouze u barterového obchodu toto není v takové míře, i když i u toho "musíte důvěřovat", že dostáváte to, na čem jste se skutečně dohodli (kvalita, ne přímo viditelné vlastnoti ap.)
Prostě v obchodě je to o důvěře úplně vždy. Zlato jen určitým způsobem těží z historické role, která ale také není nijak "přikázána" a je to, stejně jako u bretonwoodské dohody, jen o dohodě a jejím dodržování.
Čína může zrušit USD maximálně na svém území, a dopadne jako každý bývalý socialistický stát. Který valuty také odmítal a reguloval. Právě proto, že to Čína neudělala, je kde je.
V případě jaké války a jak?
Včera jsme na posledním článku poslal link a ozlatě a ČNB. Zkoukněte ho. Dozvíte se tam i jak strašně nás okradl Tošovský a že by za to měl dostat 100 let galejí.
O obchodu na burze píšete jako kdyby tam byla jen jedna strana obchodu. A navíc jste se zřejmě nepodíval na to, na co jsme se vás ptal, jestli víte, co je "vypořádaví centrum burzy". Které právě jistí vešekré obchody s futures. Čili zjednodušeně : pokud by někdo odmítl dodat, vypořádací centrum kupci vrátí zaplacené a ten, co nedodal, si na žádné burze už ani neškrtne.
Čína budiž, ale Rusko tolik zákazníků zase nemá.

Zatím bez slepic

PS : jak jsem už zmínil, 10 % oběživa jtvoří reálné peníze v bankách. Každá banka smí půjčit jen 9 jedotek na 1, co má fyzicky v sejfu.

Jinak všechno za co se směňuej musí být podloženo důvěrou v i budoucí přínos. To neplatí jen o papírcích, ale i o zlatě. I vy se zlatem musíte věřit, že ho s vámi v budoucnu někdo případně smění a za tolik a tolik. Zlatý standard byl o něčem úplně jiném, pokud "všude okolo" ve vašich zmínkách o zlatě myslíte na tohle.
Důvěru musíte mít V KAŽDÉ SMĚNIDLO. Mnohdy můžete mít větší v papírek než valoun. Např. státní dluhopis.

Zatím bez slepic

Taky jsem si jako kluk myslel, že peníze MUSÍ být něčím podložené. Nejdříve zlatem, pak aktivy banky, pak prací, dnes už ničím. Převody se se dělají bez těch papírků. A jestli je jich 100x víc podle uloženého zlata je právě o tom co píšu. Ale přesto to funguje už 50 let. Je skoro lepší si půjčit než o úspory přicházet. Kdyby se všichni najednou rozhodli zlato vybrat, na někoho se nedostane. Kdyby se všichni rozhodli zaplatit dluhy, co by se stalo? Nic. K tomu nedojde. A Paroubek měl pravdu: Velké dluhy se nesplácí. A ještě co je to ta reálná hodnota. Něco podle Směrnic, podle nabídky a poptávky, podle stáří majetku, podle majitele, podle zájemce,podle potřeby atd....? Nebojím se, protože jsem přežil
vázaný vklad po protektorátu, kterým mě tata chtěl zajistit a nevyšlo to, rodinný domek, který byl za bolševiků zbourán pro potřebu státu za tzv. tržní tehdy velmi malou cenu, měnovou reformu 1:10, 1:100, úžasné snížení úspor po demokratizaci společnosti, stálou inflaci...... A furt ještě žiju s jakýmsi reálným majetkem a jen se divím na co "ekonomové" přicházejí.

Zatím bez slepic

Všechny dnešní měny jsou virtuální a jsou podložené dvěma věcmi:
1. důvěrou uživatele měny (obyvatele), že za ten potištěný papír dostane nějakou hodnotu - věří tomu slibu
2. organizovaným násilím státu, který vymáhá poplatky zásadně ve své měně a tak nutí obyvatele si je obstarat
I kdyby někdo přešel na samozásobitelský systém a na svém statku si vypěstoval dostatek potravin a nic dalšího nepotřeboval, stát vždy přijde s daněmi a bude požadovat svou měnu. Tak stát lidi nutí, aby si jeho měnu obstarali a užívali.
Funguje to i mezinárodně. Saddám Husajn se rozhodl ropu obchodovat za EUR. Muammar Kaddáfí zase chtěl ropu obchodovat za zlato (chtěl zavést nějaký zlatý dinár). Dva měsíce po invazi do Iráku se irácká ropa zase obchodovala za USD. A Saúdi obchodují svou ropu především za USD, výjimku udělali jen poměrně nedávno u Číny.

Zatím bez slepic

1, Částečně viz kousek výš. Snad ještě

2, pokud byste si koupil pozemek a postavil dům a pak už se živil jen z vlastní zahrádky a nic jiného nekupoval (vůbec nic jiného), a nepracoval byste jinde než na zahrádce - jaké daně byste platil, kromě z nemovitosti?

Saddám, Irán a další mohli a mohou ropu prodávat za jakou měnu chtějí. A vždy si vyberou tu pro sebe výhodnější (kurz). Udělal by to každý.

Zatím bez slepic

Ne, potřebujete peníze státu na daně z nemovitosti. Takže musíte nějak legálně ty peníze na daň z nemovitosti získat. Prací, prodejem svých výpěstků - a už jste v tom kolečku státu, kdy vás nutí používat jeho peníze.

Saddám prodával ropu za EUR jen chvíli. Kam by USA přišly, kdyby nikdo nepotřeboval jejich měnu v mezinárodních transakcích? Nějaké menší obchody tomu dodají zdání nezávislosti, ale kdyby už nikdo nepotřeboval USD v mezinárodních transakcích, čím by Američané platili za dovážené zboží? Buď by museli omezit svůj životní styl na polovinu, nebo by museli ostatní donutit přijímat jejich sliby. Co je více pravděpodobné?

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

"2, pokud byste si koupil pozemek a postavil dům a pak už se živil jen z vlastní zahrádky a nic jiného nekupoval (vůbec nic jiného), a nepracoval byste jinde než na zahrádce - jaké daně byste platil, kromě z nemovitosti?"

Kolik činí daň z nemovistosti? Základní 2 Kč/m2 u stavby i pozemku. Samozřejmě jsou tam pak navýšení podle lokality, účelu atd atp. Když budet mít domek 120 m2 a pozemek 880 m2 někde v zapadákově, zaplatíte kolem 2000,- Kč ročně. Pošlete děti do města, za den ty peníze najdou na zemi.

Čím by Američané platili? Eurem, remninbi, rublem, českou korunou .... čímkoli, co i pro ně bude nejvýhodnější. I každý americký obchodník je především obchodník. Vůbec nic by nemuseli kvůli změně platidla omezit. proboha proč by? Vy, když půjdete dělat do Německa za Rura, a budete mít jen tolik Eur, že to po přepočtu dá Váš stejný plat v Kč, tak budete muset něco omezit na půl? Jen proto, že jste změnil platidlo????
USD se drží jako světová měna právě proto, že je stále ještě nejdůvěryhodnější nejdůvěryhodnější země světěa co se týče plnění závazků (a vidíte, přesto se ostatní měny začínají pomalu ale jistě prosazovat).

Zatím bez slepic

Zlatem dolar podložejný není od doby, kdy se odposlocuval hotel v hlavnim mesta USA...
Jo násladující president, chtel alespon dolar podepreny stribrem, ktery vydává vláda jak říká zákon, ne centralni soukroma banka, jak zakon zakazuje, ale nekdo v texasu zaridil, ze neee...

Zatím bez slepic

Zlatem dolar podložejný není od doby, kdy se odposlocuval hotel v hlavnim mesta USA...
Jo násladující president, chtel alespon dolar podepreny stribrem, ktery vydává vláda jak říká zákon, ne centralni soukroma banka, jak zakon zakazuje, ale nekdo v texasu zaridil, ze neee...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pod tímto titulem napsal profesor Václav Hořejší blogový článek na Aktualne.cz, před tím 10.4.19 mu vyšel text v LN s titulkem "Přestaňte strašit s říší zla". Okamžitě se do něj pustili ti praví, jakýsi redaktor Zídek a lampasák Petr Pavel. Pavel prý chce napsat článek o imunologii, oboru profesora. Neskutečná drzá arogance zelené gumy. I diskuse pod blogem stojí za to.

Zatím bez slepic

In reply to by Laco G. Mlynář (neověřeno)

Trvalý odkaz

U PP je to možná v rámci přípravy na kandidaturu na prezidenta. Měl by se vyfotit v uniformě na bílém koni à la Masaryk, fešák a státník v jednom, to na mladé voličky zapůsobí víc než tyhle jeho fráze, které stejně nečtou. Určitá část lidí volí hlavně vizuálně.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Kdyby jen to ! Jak píše vidlák, i ty papírky se jeví jako přepych. Docela stačí úprava čisílek v těch správných počítačích, tedy v bankách.
Proč tak soudím ?
Měli jsme zlatý poklad. Opravdu fyzický poklad, mnoho tun zlata, které si zčásti národ dal dohromady, aby bylo na horší časy.
Kde je ?
Asi v německých bankách. Naši moudří bankéři prý ho vyměnili za německé papírky. Kdo by se také o tuny zlata pořád staral, že ?
Co překvapuje nejvíc ? Nikdo neprotestoval ! Nikdo nežádal solidní vysvětlení ! Nikdo neřekl, že zlatý poklad je součástí české státnosti.
A co se z toho dá usoudit ?
Důvěra národa v papírky je úžasná ! Protože národ se necítí ošizen !

Zatím bez slepic

Někde jsem četla, že jeden z požadavků Žlutých vest je, aby jejich centrální banka vrátila zlato do rukou lidu. Tak jsem se koukla, jak je to u nás. Stejně jako ve Francii je české zlato v držení ČNB, je jejím majetkem. Tedy ČNB nemusí odpovídat na otázku, komu, kam a za kolik hlavně v letech 97 a 98 zlato, patřící českému lidu, prodala.
https://www.novinky.cz/ekonomika/428919-cnb-rozpousti-zlaty-poklad.htm

Státní rezervy zlata podle množství - USA, Německo, MMF, Itálie, Francie, Rusko, Čína, Švýcarsko, Japonsko, Nizozemí... 27. Polsko, 52. Slovensko, 72. Česká republika
https://infografiky.ihned.cz/extra-zlato/r~1a36f49e2df411e9aaa70cc47ab5…

Zatím bez slepic

Němci zdvořile požádali USA o vydání cca 10% zlata, které mají "v úschově" ve Fort Knox. (Celkem ho měli cca 3000 tun). Američané jim odpověděli, že to zlato tam zcela jistě leží, ale vydat to Německu nemohou. Němci srazili kufry a pochopili, že tam "zcela jistě" není ani zlatá náušnice. Jak se mohlo 3000 tun zlata vypařit? (Vietnam, Sýrie, Libye, Afghánistán, Irák, Ukrajina... doplňte si sami...)

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.