O těch faktech

Autor

Když se střílí z houfnice, tak granáty prakticky nikdy nedopadnou na stejné místo. Dopadají do cílového prostoru s určitou odchylkou. Existuje na to celá věda, která se jmenuje balistika. Z jejích pouček je možné vydefinovat určitý prostor do kterého dopadne většinové procento všech střel, ale stále některé letí i mimo. Válka pak znamená především zajistit, aby bylo dost střel na to, aby onen prostor dostatečně rozstřílely na hadry. 

Stejně to moc nefunguje. Za První světové války, než zahájili ofenzívu na řece Somně, stříleli Britové sedm dní a sedm nocí do německých zákopů mnoha tisíci děly.  Statisticky na každý čtvereční metr dopadly kilogramy trhaviny. A když pak Tomíci vyběhli na zteč, byly z toho největší denní ztráty v dějinách, dodnes nepřekonané. 

Proč dělo nestřílí přesně? Inu jsou tu drobné odchylky. Mění se vítr, prachové náplně granátů nejsou úplně stejné, ani granáty nejsou obrobené úplně přesně stejně. Dělová hlavěň se zahřívá a chladí vlivem změny počasí, mění se tlak vzduchu, slunce vykukuje za mraky a zase mizí, v hlavni děla se usazují různé zbytky a učebnice balistiky by vyjmenovala ještě řadu dalších důvodů. Pokud se střílí na pohyblivý cíl, je to ještě mnohem komplikovanější. I přes všechny  střelecké počítače, laserové zaměřovače, měřiče větru i vlhkosti, dostatečná přesnost funguje na mnohem menší vzdálenost než je dostřel. Čím větší vzdálenost, tím nižší přesnost.  Střelba na cíl  je tak vždycky spíš statistika - střílet rychleji a víckrát je základ úspěchu. Říká se tomu palebná převaha. 

Proč to všechno píšu... 

Vidlácky si myslím, že stejně se to má i s jinými obory našeho života. Ano, umíme s určitou pravděpodobností předpovědět počasí. Ale vždy jen pravděpodobně, nikdy ne jistě. Proč? Protože to má hodně faktorů, které se mění a má to dokonce i faktory, kterých jsme si zatím ani nevšimli. 

Podobné je to v ekonomice - máme vysokoškolsky vzdělané ekonomy, ale i oni umějí vysledovat jen určité trendy, ale také nedokáží předpovídat všechny jevy. Jednoduše proto, že nedokáží v reálném čase vzít v potaz všechny faktory a některých faktorů si zatím ještě ani nevšimli a další faktory vznikají nově. 

Ano, jsme schopni navrhnout dům na základě matematických a stavařských pouček. Jsme schopni ho spočítat. Ale jen tehdy, když si přidáme celou řadu bezpečnostních koeficientů, kterými překonáváme různé drobné faktory, které vše také ovlivňují. Stejné je to s auty a dalšími technickými prostředky. Jakmile se dotkneme něčeho, co musí být navrženo na hraně parametrů, tak se to občas nepovede ani špičkovým vědeckým týmům přes mnohonásobné kontroly. Konstruktéři kosmických sond by mohli vyprávět. 

Přes všechnu racionalitu, přes matematiku, přes konstruktérské poučky, přes kontrolu, přes všechen um, prostě někdy to nefunguje, protože se něco opomene, nebo prostě se něco vůbec nevzalo v potaz, ačkoliv mělo.  Někdy to má dalekosáhlé důsledky... u Fukušimy také nikdo nečekal, že by se mohla objevit tak velká vlna. A jak se přihnala, byla práce tisíců vědců a inženýrů najednou k ničemu a mezi stovkami odborníků nebyl ani jeden, který by si dovedl představit co dokáže jedno zemětřesení.  

Stejně tak neexistují univerzální rady do života i když je dávají promovaní psychologové. A rozhodně nefungují jako univerzální recepty. Psycholog si musí s pacientem sednout a dlouho se s ním povídat, než mu může pomoci. A opět existuje nezanedbatelné procento, kterým ani vzdělaný a zkušený psycholog nepomůže. To co u jiných fungovalo, to v tomto případě nejde a nejde. Proč? Protože lidé jsou různí, procházejí si různými zkušenostmi, zažívají různé zvraty i radosti a některé důležité ba rozhodující faktory se o nich psycholog třeba ani nedozví. 

Stejné je to v politice. Někdo dělá skandály každý den a s jeho preferencemi to nehne, jiný se jednou trošku odkope a voliči mu to neodpustí. Proč? Hodně faktorů... propaganda, marketing, charisma, správný čas na správném místě, hezký ksicht, apod. 

Snažím se tu na různých příkladech ukázat, že sice existují fakta, existují měřitelné veličiny a existuje matematika, která platí všude a vždycky. Ale málokdy dokážeme do našeho vzorce zahrnout všechno potřebné. A jsou maličkosti, které nejsme schopni ani rozpoznat, ale ony přesto (velmi podstatně) mohou ovlivňovat výsledek. 

Ano, existují fakta. Ale málokdy existují lidé, kteří je dokáží do svých životních receptů zahrnout všechny. Existují dominantní jevy, které ovlivňují výsledek téměř ze sta procent, ale mnohem častěji se pohybujeme ve světě bez dominantních faktorů a naší realitu utváří velká řada malých, ale spolu souvisejících jevů, které snadno přehlédneme. 

Proto si dávám pozor, když mi někdo předkládá fakta, ale ony jsou to ve skutečnossti spíše teze.  Ne, nepochybuji o tom, co naměřil, nepochybuji o tom, že se jedná o reálnou hodnotu. Ale pochybuji o tom, že vzal v úvahu všechno. Navíc je ještě dosti časté, že přes všechny racionální poučky, člověk stejně racionálně nejedná, protože má v sobě i jiné mechanismy než mozek a logiku.

Tento článek není filipika proti logice nebo proti racionálnímu měření a počítání. Jen upozorněním, že přes všechno měření, počítání, plánování a vymýšlení, stejně se dělají chyby a nejčastěji proto, že se na něco zapomene.

Homogenita betonu samozřejmě vykazuje mnohem menší chybovost než odhadování volebních výsledků a všechny ty komunismy, nacismy i kapitalismy ukazují, že něco tak složitého jako je lidská společnost se nedá řídit ani když na to máte večerní univerzitu Marxismu-Leninismu. Dokonce i když máte svatou knihu přímo od Boha, tak to není o nic snazší a nezlepší se to ani s pojednáními od Adama Smithe nebo Bernarda Bolzána. 

Svět je prostě složitý a je stále méně v lidských možnostech ho pochopit natolik zeširoka, aby se v něm dalo něco řídit. Lze to na určitou dobu. Dokonce je možné tu a tam udělat i velký skok dopředu. Je možné uplatnit logiku, fakta, měřitelné výsledky, fyziku, matematiku. Ale nikdy to nebude fungovat trvale. Prostě proto, že nedokážeme postihnout všechny aspekty. 

Mnohokrát jsme se v diskusi probírali, třeba jak různé EDUiny ničí naše školství. Snaží se z něj dostat všechno smysluplné a pracují na našem ohupování. Jenže to není jediný fakt. Druhý fakt je, že tu máme uvědomělé rodiče, kteří si ohýbají realitu zase podle sebe a křivý pohled učitele na jejich dítě je málem na žalobu. Pak jsou tu i učitelé, kteří by nikdy učit neměli, protože jsou to sadisti vyžívající se ve verbální šikaně. Jsou tu učitelé, kteří jsou dobří a na úrovni, jsou školy, které se s programem EDUinu nikdy nepotkaly.  

Máme ohlupující neziskovky, ale vůbec není jisté, nakolik jim jednotlivci podléhají. Kdysi jsme tu měli milion členů KSČ a ti také měli propagandu. A nakonec se ukázalo, že tomu nikdo nevěřil i když hodně hodně lidí nás ujišťovalo o opaku. 

Nepochybuji o matematice a faktech. Ale dost pochybuji o jejich interpretech. Pochybuji o tom, že je jejich rozhled dostatečný, pochybuji o tom, že vzali do úvahy všechno podstatné.

Koneckonců většina skutečně špičkových vědců se v rozhovorech o svých výzkumech  vyjadřovala krajně nejistě a opatrně. 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.2 (57 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

udělat nějakou"neveřejnou část systému" zřejmě:-)))
Vidlák to evidentně dělá dobře, když jim stojí za takovou námahu:-)

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Další hnůj k roznimrání. Jak by řekl starej scholastikus. Si-li dobrý, vstup chutě. Muheeeeee

Průměrný počet slepic: 1.4 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Myslím si, že lidé většinou podvědomě touží po jistotě. Jenže ona žádná není.
Někdo se s tím naučí žít, jiný to raději z mysli vytěsní.
Vidlákův dnešní text je vlastně také o důvěře. Jak praví filmový klasik: "Věř, ale komu věříš, měř".
P.S.: Čistě osobně, já tak úplně nevěřím nikomu a ničemu. Ani sám sobě.... :-)

Průměrný počet slepic: 4.8 (12 hlasů)
Trvalý odkaz

No vidláku, právě si popsal i rozdíl mezi absolventem vs člověkem co má praxi, hlavní rozdíl je ve znalosti oněch "drobností/výjimek" co v učebnicích nejsou :D

Průměrný počet slepic: 4.7 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Jen výkřik k ohlupování plátců.

Průměrný počet slepic: 3.4 (11 hlasů)

Pozor na chyby! Správně je Pravda vítězi!

Průměrný počet slepic: 4.7 (11 hlasů)

In reply to by Nick512 (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale nakonec po 50 letech zvítězí, když vymřou 2 generace.

Průměrný počet slepic: 2.7 (7 hlasů)

No jo, ale pak prijde dalsi generace co jim rekne, ze ta jejich pravda neni pravdou ale bludem a na duchod je jejich deti nasreou, sdelenim ze sou blbci co musi vymrit ;) :D

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

Obecně to chodí spíš tak, že blboni se přiklánějí k vykrmené, naleštěné pravdě, nejlépe schválené a úředně orazítkované. Mají s ní pak méně střevních potíží než by se hrabali v haldách sraček a lží kvůli zrnku pravdy, keré blbě vypadá.

Průměrný počet slepic: 4.2 (6 hlasů)

In reply to by Nick512 (neověřeno)

Trvalý odkaz

A není to "Pravda vyděsí"?

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

In reply to by Nick512 (neověřeno)

Trvalý odkaz

Šla Pravda světem a na chudý duchem se smála
pro blahoslavený navlíkla honosný šat
v zákoutí špinavým drzá Lež ve stínu stála
ta Pravdu pozvala k sobě přenocovat
A Pravda znavená usnula jen co si sedla
ze sna se culila naivka důvěřivá
jen oči zavřela už se Lež z postele zvedla
a začla si pokradmu zkoušet ten její háv

S Pravdou mi můžete leda tak políbit záda
ženská je ženská, tak jakýpak cavyky s ní
kdopak tu rozpozná která je Lež, která Pravda
až budou obě dvě donaha vysvlečený
Na její blůzku si její brož fešácky připla
pod paží stříkla si jejím dezodorem
peníze, hodinky, doklady, všechno jí štípla
odplivla, odporně zaklela, vypadla ven

K ránu až zjistila Pravda, co všechno jí schází
před zrcadlem se pak notně podivila
někdo už odněkud donesl hrst černých sazí
aby se ta čistá Pravda tak nelišila
Pravda se smála že na ni kameny házejí
vždyť lež je to všechno a Lež taky mý šaty má
blahoslavení s ní protokol sepsali rázem
byla to rozmluva dost málo přívětivá

Vyfásla pokutu a ještě mohla bejt ráda
ostatně cizí šmouhy přišili jí
nějaká mrcha tu tvrdí že je prej Pravda
a zatím se potlouká nahá a po škarpách spí
Ubohá Pravda se brání a přiznat se nechce
to máš holka marný, jak chceš se dušuj a křič
Lež zatím potvora ukradla vzrostlýho hřebce
a dlouhý a pěstěný nohy ji odnesly pryč

Leckterej hlupák se dodneška za Pravdu hádá
pravdy se ovšem v těch řečičkách nedobereš
jistěže že na světě nakonec zvítězí Pravda
ale až dokáže to, co dokáže Lež
Často je k mání vodky jen půl litru na tři
a ani nevíš s kým dneska přenocuješ
někdo tě vysvlíkne řeknou ti, že ti to patří
a dřív než se naděješ, nosí tvé kalhoty Lež

Průměrný počet slepic: 4.9 (27 hlasů)

In reply to by dexx (neověřeno)

Trvalý odkaz

Komu a proč vadí Babiš?
Sluníčkáři a chvilkaři chtějí odstranit Babiše. Někdo je platí. Kdo a proč?
Platí je Soros, bankéři, ( jedním slovem Židé) nebo vojensko průmyslový komplex USA. Pomocí migrantů chtějí rozvrátit jednotlivé státy v Evropě, aby mohli lépe ovládat svět.
Babiš jim v tom brání. Tohle je názor většiny vidláků. (Neberte to vidláci urážlivě, je to jen zkratka pro čtenáře kydů.)
Muslímové jsou největší nepřátelé Židů, že by si tedy Židé přáli Evropu plnou Muslimu?
Babiš vadí voj.prům. komplexu, to si asi nemyslíte ani ze srandy.
Babiš vadí bankéřům, asi sotva ,o jejich zdanění nechce ani slyšet.
Babiš vadí svobodným zednářům, Židům nebo někomu kdo by chtěl ovládat a řídit tento svět. Ale ten už podle vidláků někdo stejně ovládá a řídí.
Babiš vadí ostatním politickým stranám. To jistě, ale mají tolik peněz pro tak nejistý podnik? Třeba pro ODS je nadějnější se s Babišem spojit.
Mně se zdá nejpravděpodobnější, že Babiš si svým vstupem do politiky zabral příliš velký claim a překáží ostatním miliardářům.
Doufám, že mně s využitím vašich analitických vědomostí uvedená vysvětlíte.
O vysvětlení od Anonyma příliš nestojím.

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)

vložil.
Babiš nikomu a ničemu nebrání. To jsou jen pivní kecy. Neboli folklór. A vaše další úvahy jdou od této premisy zcela mimo mísu.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

z Vaši odpovědi jsem se dozvěděl jenom to, že jsem blbec. Na to jsem se ale neptal.

Zatím bez slepic

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

No vidite, jak rychle moudrite. Znate odpovedi na otazky, co jste si jeste ani nepolozil.

Muzete nam popsat vase vzdelavani treba. VS, samostudium, prirucka z neziskovky, zjeveni, vlastni objevy?

Vetsine lidi tady nestojite za odpoved...

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Tohle je názor většiny vidláků. - Podtrkujete svy nazory jinym a pak proti nim bojujete.

Vetsina vidlaku je rada za to, ze Babis odstrihl Kalouska a spol.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Většian vidláků umí rozlišovat na mnoho směrů. 

Ano je ráda že Babiš odstřihl Kalouska. Ne, není ráda že Babiš poklonkuje USA a kupuje od nich zbytečné vrtulníky. Ano, je ráda, že zavedeným firmám v politice porušil zavedené kruhy, Ne není ráda, že si natáhl zase svoje kamarády. Ano je ráda, že přidal učitelům a zvedl důchody. Ne není ráda, že mu nejdou silnice. Ano je ráda že se kloní k jaderné energii, ne není ráda, že příliš leze do zadnice Němcům s jejich zeleným údělem. Adtd, atd. 

Zatím z toho vidlákům vychází, že Babiš je se skřípajícími zuby použitelný.  

 

Průměrný počet slepic: 4.9 (14 hlasů)
Trvalý odkaz

Střelec měl lovecký lístek bez jména.

Průměrný počet slepic: 3.8 (10 hlasů)

Byl to bílý heteráč
co jiného moh být zač.
Je třeba jim zatnout tipec
nebo natáhnou na skřipec
a vyšetřit co tu chtějí,
když jsou stejně bez nadějí
na budoucí přežití.
Nebo budou přešití.

Průměrný počet slepic: 3.9 (11 hlasů)

Ten newspeak je ovšem boží "terčem útoku stal v centru města bar, kam lidé chodí kouřit vodní dýmky."
Na to snad musí existovat nějaký večerní kurz ušlechtilé mluvy.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

je typická německá tradice, pocházející z okolí Frankfurtu nad Mohamedem.

Průměrný počet slepic: 4.1 (15 hlasů)

Nejspíš je to vlastenec a začátky ilegálního odboje. :-)
Mohli by se poučit v naší historii - národní hosty u nás také nikdo nemiloval a jejich (naštěstí jen dočasné) umístění zde umožňovala jen grandiózní represe.
Onehdy jsem tu tvrdil, že není radno aplikovat/spojovat tak úplně zákony přírodní/fyzikální/matematické/chemické s těmi společenskými. Teď si budu protiřečit a vzpomenu na Newtona a jeho akci a reakci.
V Říši, tehdy třetí, byl taky jeden co chtěl, aby mu svěřili zemi na 12 let a uvidí nové Německo - nu, po dvanácti letech dost čuměli. Tak trochu se jim to opakuje.
A včera prý tvrdila v ČT nějaká eurokomisařská (notabene švédská!) kravka něco o solidaritě v přijímání imigrantů.
Spolu s francouzskými granátníky volám: "HOVNO!"

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

solidarita - stejně jako kdysi dobrovolně povinně?
Jak se to kolo točí zpět... nu, toč se a vrť můj kolovrátku
"fond solidořiti" vytvářej.
Sorry za vulgarismus, tak se to dříve nazývalo,
ty příspěvky na zlatý postele jakýchsi místních afrických králíčků,
mnohdy se živících lidským masem z mrazáků, či lednic...

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

Dějiny prý nejsou zcela lineární, občas se vracejí se v cyklech. Člověk má někdy dojem, že cyklus, který byl završen v roce 89, se zase, tentokrát že Západu, vrací...

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

silnější cyklus bych řekla

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

Snad ten cyklus přežijem :-)

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

Těm "cyklům" se dříve říkalo "bludný krih"... :-)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Co se s nama solidarene rozdelit o svoje prijmy. Najmy ve ctvrti kam imigranti neprijdou jsou vysoke.

Zatím bez slepic

Když střílí čmoud, ozvou se slušní občané požadující bezpečnost pro své děti.

Když střílí tradiční Evropan, ozvou se slušní občané protestující proti regulaci zbraní.

Když střílí čmoud, může za to čmoud. Když střílí tradiční vrah, může za to ... taky čmoud.

Průměrný počet slepic: 2 (7 hlasů)

ještě že vrásky přidělovat nikdo nemůže,
představa mi říká,
mnozí by mnohým přidělili,
kdo káže vodu a sám víno pije....

Průměrný počet slepic: 4.5 (4 hlasů)

jeden náhled teď v nás bude žít: Když střílí čmoud, může za to čmoud. Když střílí "tradiční vrah", může za to taky čmoud.
Vynechal jsem ty tři tečky a doplnil uvozovky tam, kam podle mne rozhodně patří. - A vida, jak se nečekaně shodujeme!
---
Dlouhodobě propaguju názor, že ačkoli lze inteligenci měřit mnoha různými způsoby, existuje jeden, který mezi všemi vyniká. Je to posouzení schopnosti brát do úvahy dostatečně dlouhý příčinný řetězec. - Není to příliš složité? Pro názornost dám příklad.
Mějme dva pračlověky, Kopčema a Mečpoka. Šaman kmene dá každému z nich pytel zrní. Sledujme, jak ti dva se svými pytlíky naloží.
Mečpok, náhle bohatý pytlem zrní, sbalí kmenovou krasavici, společně natlučou mouku a celý měsíc pečou placky a žerou jak prajzi, dokud není pytel prázdný.
Kopčem, rovněž náhle bohatý pytlem zrní, sbalí méně atraktivní pračlověkyni. Společně taky napečou nějaké placky, ale něco zrní si ponechají. Zatímco se mladá Mečpoková na podzim zdobí jeřabinami, mladá Kopčemová zrýpe klackem rovný plácek nad potokem a zbytek zrní tam rozhází a udusá; po zimě na plácku vyrazí jař (píšu to správně? nejsa vidlák, nejsem si jist). - Já myslím, že pokračovat v příkladu dále netřeba: Kopčemovi jsou zjevně o něco chytřejší než Mečpokovi, poněvadž viděli a mysleli o něco (o dost) dál. Viděli dál než k plnému břichu, věděli, že z dobré setby vzejde (snad) dobrá úroda.

Vidlácký příklad jsem zvolil zcela záměrně a zištně, abych si, jsa zde nový, naklonil místní vidláky. Ale pojďme dál. Kromě lichocení zdejším vidlákům má můj příklad ještě jeden účel, a k tomu se hned dostanu.

Když vyhodnocujeme a porovnáváme stav nějakých veličin, měnících se s časem, je dobře brát do úvahy nejen okamžitou hodnotu, ale také trendy změn v různých časových intervalech. Člověk tak objeví spoustu souvislostí, které by na první pohled nemusely být tak zřetelné. My třeba z médií víme, že nic nesouvisí s ničím, ale při pohledu na časový graf násilných trestných činů a na časový graf přírůstku nezletilých syrských inženýrů z Afghánistánu v jedné nejmenované zemi, která kdysi bývala Německem, mohlo by nás přece jen napadnout, že něco s něčím vykazuje korelaci až podezřele blízkou.

No a teď přichází ke slovu fenomén, zvaný inteligence: někdo vidí přímou souvislost, vedoucí, dejme tomu, od G do H. Někdo jiný ale vnímá, že do G se přišlo z F, a někdo další dokonce vidí, že celá ta řada začala už v B, ne-li dříve. A to není to nejhorší: jsou tací, kteří ti, scallope, řeknou, že celý ten průser nemíří jen do Z, ale s jistotou blízkou 1 skončí v prdeli. - Tyhlety vizionáře je samozřejmě možno prohlásit za xenofoby, dát jim nálepku židobolševických klerofašistů a já nevím co ještě... Taky je možno dát v parlamentu odhlasovat, že gravitační konstanta je 3,14 a z komína že vyletují čarodějnice, a Tabery nebo Kund(r)a z Respektu o tom napíšou a otevřou tak nové Overtonovo okno.

Já nevím, scallope, co bych ti tak honem na tvé problémy poradil. V době, kdy já jsem byl dítě a ty ses ještě vznášel v bardu před zrozením, vyprávěli (či spíše pobaveně šeptali) jsme si tento vtip:

- Víš, kdy řekl Lenin své slavné "učit se, učit se, učit se"?
- ???
- ... když viděl Stalinovo vysvědčení! :-DDD

---
Na stráž, scallope, na stráž - a buď dobré mysli!
A vzpomeň si občas na Josipa Vissarionoviče :-)

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)

Vissarionovič porazil Hitlera, ziskal atomovou bombu a udelal ze SSSR supervelmoc.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Ale továryšč Džugašvili, řečený Stalin, udělal opravdu, ale opravdu hodně pro to, aby se to nepovedlo - i když to primárně nebyl jeho záměr.
Toho Dolfu, A-bombu a supervelmoc totiž nedělal Stalin osobně. To přes veškeré jeho paranoidní trojčení zvládli "Rusáci". Ti obyčejní i neobyčejní, zapomenutí.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

In reply to by Alef Nula (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ano, současná propaganda líčí Stalina takto, jako paranoidního masového vraha. Nicméně pokud se o různé detaily začnete zajímat, tak můžete získat pocit, že tu něco nesedí a u některých dokonce, že jsou to nesmysly (u hledista toho co tvrdí současná propaganda). S určitostí můžeme říct, že už se pravdu asi ani nedozvíme, nikdo na tom nemá zájem. Rozhodně však Stalin paranoicky netrojčil a když tak rozhodně ne více než Vilém II, který nikdy není uveden mezi "největší vrahy XX století".

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)

Že Stalin dal (zbytečně) popravit své nejlepší generály, je známo celkem dlouho - od doby, kdy po současné propagandě (kterou mám na háku) nebylo ani vidu, ani slechu. To byla z jeho strany jednoznačná chyba, a moc nechybělo, a mohla to být chyba osudová. Každopádně a zbytečně stála životy mnoha lidí; kdyby ji Stalin neudělal, mohl zahnat Dolfu až do moře - možná. Proč Stalin likvidoval své nejlepí vojevůdce, ne-li z paranoie, fakt nevím; možná ten důvod znáte, ale já ne. Proto jeho zásahy (to je opravdu, ale opravdu obrovský eufemismus) do vedení války, hlavně zpočátku, vnímám jako paranoidní trojčení.

Koneckonců, Dolfa taky chyboval, a ne málo. Svým generálům taky kecal do válčení, taky mu hovno rozuměl. Stačilo jednu z těch chyb neudělat a možná dnes Evropa vypadala jinak.

V kostce: Stalina nemusím, současnému Rusku nepokrytě fandím. Asi tak.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)

Dá se dohledat, ale hledat to večer nebudu, Stalin prý vybil generalitu na základě informace Edvarda Beneše, kterou mu přišoupli Němci.
O jeho paranoie, tedy mocenské, asi není třeba pochybovat.Taky nedostudovaný klerik :-))

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Kdybyste byl na vojně, tak byste věděl že Stalin udělal jednu velkou chybu - že s Tuchačevským nedal popravit ještě Vorošilova a Buďonného. Stará garda se totiž ukázala jako neschopná vést moderní válku. Své by o tom mohli vyprávět Francouzi!

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

Já jsem byl na parníku. Pil jste někdy bourbonskou whisky? To vám takhle jednou přišel průvodčí popelářského vozu do návštěvní místnosti a když zjistil, že už nejsou čerstvé rohlíky... co vám mám povídat! To si nikdo neumí ani představit.

Zatím bez slepic

Stalin se dlouho s Ádou kamarádil. Němci v Rusku zkoušeli nové zbraně, nebylo tam na ně z Anglie tak vidět. Ruští generálové se bratřili s německými. No a najednou se Stalin dozvěděl, že ho jeho generálové chtějí prodat Ádovi za vodku. Jenže Koba nebyl úplně blbý, takže je předešel, i když si tím nechal vystřílet elitu. Jo - jenže elitu, která se i nechávala přejmenovat německy (Bljuchěr) a byla s Germány jedna ruka. Že pak válku zachraňovali čerství poručíčci, sotva vyšlí z oficírského kursu? Že neměli za mák zkušeností a proto měli děsivé ztráty, podstatně převyšující německé? Nas mnogo... Klika (naše!) byla, že to "nas mnogo" nakonec převážilo. Jak to vyjádřili Angličané: Zaplaťpámbu za Hitlera! Protože ten nadělal těch bot neskonale víc.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

Scallop nemusí být mladík,... může to jen tak působit, protože Scallop asi není Čech. Asi bude muslim.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Alef Nula. A nebo třeba není muslim, ale jiný cizinec, to samozřejmě nevím ...ale může být klidně mnohem starší, proto ho sem stále baví chodit, ne? Když tedy píšete, jako kdyby mu bylo 18 .

Zatím bez slepic

jako ve všem, i tady se mohu mýlit. Ale je řada indicií, které na scallopovu neopeřenost ukazují. - Tipuju, že mu není 18, ale cca 22-24 let, a studuje nějakou VŠ. Věřící nejspíš nebude, muslim? to už vůbec ne, ale třeba jednou přestoupí - ani ne tak z víry, jako spíš z trucu, "na just". I takoví pitomci totiž existují. Samozřejmě mu to nepřeju, nic špatného mu nepřeju. Mám děti a umím si představit, jak by bylo jeho rodičům v takovém případě.
Cizinec to taky nebude, to by bylo na jazyce, jímž se vyjadřuje, jinak poznat. Že prasí gramatiku a nedbá na stylistiku, to je spíš generační záležitost - styl těch, co evidentně mají v plánu čuměním do mobilu strávit celý život. Je to další indicie k těm, co uvádím níže.

Svůj odhad opírám o několik zdrojů:
- sám jsem několikanásobným rodičem a celkem dost mých dětí tímhle věkem i stavem studentským prošlo, takže vím, jak lidé tohoto věku a stavu reagují
- ve zmíněném stavu a věku mám pár známých/přátel/spolupracovníků, s kterými samozřejmě občas vedu disputace, poněvadž někdy se fakt neubráním, a vím, jakým způsobem argumentují
- nějakou dobu jsem působil jako VŠ učitel, také nyní mne život postavil mimo jiné i do jakési role učitele, takže dtto

Ať se scallopovi daří, a oceňuju Vidláka, že mu dal prostor, dal mi tím (Vidlák) totiž lekci. Nevím, zda já bych byl schopen takové velkorysosti.

Ale jak jsem předeslal: mohu se mýlit :-)

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

https://www.bild.de/news/2020/news/terror-in-hanau-schiesserei-tote-ver…

Obětí už je deset, protože Rathjen povraždil nejen devět lidí ve dvou čajovnách, ale i svou mámu!!!
A jedna z jeho obětí byla těhotná ženská, máma dvou dětí. To je moc zlý :-((

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

To je ne za pět slepic, to je za pět Říšských Orlic!!!

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Tu střeleckou přípravu,jde spojit i na dezinformace,lži i na elfy,trollové.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Kde se kouří vaserpfajde
tam si každý němec zajde
posedět u hašiše
třeba v baru U šiše.
Pobaví se o aláhu
jak je velký, kolik sáhů,
kolik kapes má mít vesta
co se může, co se trestá
jestli bolí bebí
a jak bude v nebi.

Průměrný počet slepic: 4.2 (16 hlasů)

jako ten Balda.
Tam končí každá sranda.

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)