Turci a Turkmeni

Autor

Tak nám Erdogan v Sýrii dostal co chtěl.  Kurdové se stáhli třicet kilometrů od hranic a ti, kteří tak ještě neučinili, ti budou promtně odejíti pomocí kulometů. Zdá se ovšem, že Kurdové to chápou a hodlají dnes bojovat tak, aby mohli bojovat i zítra. Což je chvályhodná taktika, kterou budeme nejspíše brzy muset zkusit také.  Většina kurdských sil tak odpochodovala z dosahu turecké armády. 

Samozřejmě to neplatí pro kurdské civilisty, kterým se teď stane přesně to, co se stalo sudetským němcům. Několik let se radovali, jací jsou gerojové mezi místnimi araby, byli na koni, tu a tam si zaudávali, tu a tam se obohatili, tu a tam dělali nevhodná gesta a nenapadlo je, že se situace může otočit. V tureckém předvoji teď přicházejí arabští džihádisté a provádějí něco jako divoký odsun říznutý blízkým východem, to znamená že je to méně organizované, ale více krvavé. Vzhledem k tomu, jak muslimové postupují všude, kde se jim podaří zvítězit, zřejmě bude ono třicetikilometrové území zcela Kurdenrein. 

Jinak je informací kupodivu pomálu. Opět je nutné číst konspirační média, aby se člověk vůbec ozvěděl, jaké vraždění se tam vlastně odehrává. Tu a tam vlastně potěší pár fotek, jak kurdové házejí kamení na odjíždějící americké vojáky. 

Svým způsobem je ale dobojováno, bylo to rychlé a jednoznačné. Navíc mě docela překvapilo, kolik veřejnoprávních a bakalomédií přetřásá myšlenku amerických jaderných hlavic v Incirkliku. Dokonce jsme se dozvědeděli, jak málo mají amíci tuto základnu pod kontrolou. Vsadím se, že hodně se změnilo díky systémům S 400 díky kterým už americké leetadlové lodě nemohou přijít svým kamarádům na základně na pomoc. Letecké krytí je poněkud v háji. A na zemi je Erdogan mnohem mnohem silnější. Tanky, vojáci... elektrické vedení, voda... 

Zdá se, že Trump neměl ohledně Kurdů moc na výběr. Turecký sultán ho měl jak přitlačit ke zdi. 

Co teď bude dál? 

1. Obsadí syrská armáda ono odkurděné pohraničí? Převezme od Turků hranici, demilitarizuje ji a pod dohledem ruských mírotvorců se situace časem uklidní? Vydají Turci i Idlíb a další obsazené oblasti? 

2. Nebo tam budou usazeni ti syrští uprchlíci, kteří vůbec nejsou syřané, ale turkmeni a jiní podobní turečtí bratranci? Těch v Sýrii také žilo před válkou hodně. A ti všichni utekli do Turecka, kde mají příbuzné... a mají syrský pas. Docela by mi to na Erdogana sedělo. Syřané jsou zpátky, ale jsou to takoví sudetští syřané, kteří se jednou zase budou hodit...

3. Ti ostatní syrští syřané, ti mohou do Evropy... nebo alespoň Evropu strašit. Mezi ně bude vhodné přimíchat všechny nepohodlé džihádisty - v Londýně, Paříži a Malmo je pro ně místa dost. 

Všimněte si také, jak moc se čeká na jednání Erdogana s Putinem. A pokud sultána ten největší světový zloduch trochu zklidní, to si všichni oddechnou... 

 

 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

A pokud sultána ten největší světový zloduch trochu zklidní, to si všichni oddechnou...
Zklidnil, jak také jinak. Je největší (a umí judo i šachy).
Jen tak pod čarou, zajímalo by mně, zda také stahuje králíky.

Zatím bez slepic

bez povolenia Ruska sa v danje oblasti nepohne ani mys. :D
6.5 hodiny rokovania - vacsina len tete-a-tete.
Turci urobili spinavu robotu na ktoru dostali povolenku. Zostrelenim stihacky Erdogan prisiel o strategicku vyhodu a tak cil chodi ziadat o povolenky do Soci. Na upratane pasmo napochoduje ruska vojenska policia a riadna syrska armada. Co by syrcanom trvalo roky maju za...tyzden?? :D :D :D Kde je vola tma je cesta :D
Ako som u zpisal - je to win win win win situacia pre Trumpa, Erdogana, Asada i Putina. Ak to mali rusi takto nejak naplanovane - tak klobuk dole. Jediny, kto hodil papuliaka na beton su Kurdi.

Zatím bez slepic

In reply to by Zvedavec (neověřeno)

Trvalý odkaz

A Obama, Hillary, EU, bankeri a vojensko-prumyslovy komplex atd

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

je Turkmenistán. Hnedke vedle Turecka - jenom Jerevan a Baku překáží ke zcelení pozemků, i s kaspickým rybníkem.

Zatím bez slepic

Nejen Turkménci ale také Kazaši, Azerbájdžánci a Uzbeci jsou turkiti. Podívejte na mapu, co by to udělalo, kdyby se s Tureckem spojili. Akorát ti Arméni je oddělují. Naštěstí ve všech těch turkitských zemích existuje velikášství vůdců, žádný z nich se nepodřídí velení jiného, takže spojení je nepravděpodobné. Ale kdoví...

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zapomela jste na ten nejdulezitejsi.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chazarsk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e
chazari co pozdeji prijali ruzna nabozenstvi z nich nejslavnejsi je zidovske a tak jsou z nich askenasti obyvatele Izraele - odtud zcela prirozene sklony ke spojenectvi Izrael - Turecko

Zatím bez slepic

V syrském kontextu se slovem "Turkmen" nemyslí Turkmeni z Turkmenistánu. Jak jsem pochopil, je to shluk etnických skupin blízce příbuzných Turkům. Někdy jsou nazývání jako Turkmeni, Turkomani, nebo možná jednoduše jako Turci. Vyskytují se roztříštěně v Iráku, Sýrii a taky v samotném Turecku. Nevypadá to, že by jich bylo nějak hodně nebo že by byli nějak moc významní. Vypadá to, že jsou to turecké skupinky v Osmanské říši zanechané za hranicemi Turecka.

Turkmeni z Turkmenistánu jsou Turkům a "Turkmenům" příbuzní, ale ne zas tak moc.

Spíš budou na sever Sýrie nasáčkovaní Arabi odevšad. A koneckonců Kurdové se tam kompaktně nevyskytují na všech územích.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Kurdové jedním tahem zase přišly o sny na samostatný Kurdistán, i když bych jim jej přál. Slíbili jim jej už před 100 lety - a kde nic, tu nic. Po odsunu zase nic. Ale pochybuji, že by Kurdové dělali gesta na své sousedy, když předtím dělal gesta IS na ně. taková, až jim hlavy zůstávaly na plotech. Nebo podle jednoho zdroje nechali matku sníst vlastní dítě. https://www.info.cz/svet/hruzne-svedectvi-zrudnosti-islamskeho-statu-ra…
Členové IS jsou na úrovni nacistů a ti evropští islamisté na úrovni členů Waffen SS. To jen pro všechny ty útlocitné evropské humanisty, kteří lkají nad osudem bývalých bojovníků, žen zbylých po IS, a jejich dětí. Všichni jsou navždy morálně narušení a hrozbou pro společnost.
Je to jako s amnestií Václava Klause staršího. Osvobodila všechny, které se s velkým úsilím podařilo chytit a odsoudit. Teď Erdogan vlastně omilostnil členy IS, ostatně k nim má díky obchodům jeho rodiny dost blízko.
Turecko, náš spojenec v NATO, záruce míru a demokracie v Evropě, se spolčil s naším nejhorším nepřítelem, IS, úspěšně vydírá Američany s jadernými zbraněmi a ukázal, že USA už dávno nejsou supervelmocí.
Co nám to turecké zabírání Sudet ukázalo?
1. Jediné spolehnutí na Angličany a Francouze je stejné jako v Mnichově 1938. Prodají kohokoliv.
2. Koloniální myšlení převládá i u největších humanistů v EU, národy Blízkého Východu považují za podřadné na vlastní stát (Kurdové), ale stačí jim k likvidaci jednotných evropských národů.
3. USA symbolicky ukončily epochu své nadvlády. Už jim s úspěchem čelil syrský Asad, severokorejský Kim Čong un, Írán, turecký Erdogan. Nově se o totéž pokusí všichni další.
4. Turecko se už dávno stalo členem jaderného klubu. Skrytě zmařilo plány na odvoz jaderných hlavic (skvělá práce tureckých diplomatů a mizerná amerických), nákupem S-400 si Erdogan koupil i jaderné hlavice. Zatím ještě všichni předstírají, že hlavice má pod kontrolou USA, ale ve skutečnosti je má Erdogan. Ani nemusel provádět výzkum, prostě je od USA dostal. https://www.denik.cz/ze_sveta/new-yorker-turecka-zakladna-incirlik-skry… Erdogan nyní vlastní čtvrtinu jaderných bomb NATO.
5. Stvůry z IS jsou naším spojencem, protože jsou spojencem Turecka a my je omlouváme jako syrskou demokratickou opozici. Možná je tam pár demokratů, ale moc jich nebude, a převládají stvůry. Dá se na to parafrázovat jeden výrok: "Co se stane, když se dostane jeptiška do bordelu? Buď se z bordelu stane klášter nebo z jeptišky prostitutka."
6. NATO se rozpadá. Buď teď vyloučí svého člena Turecko a vžene jej do náruče Putina, nebo musíme mlčet k zabírání pohraničí Erdoganem. Jo, takhle podobně argumentovali Britové a Francouzi v září 1938. Dali Hitlerovi Sudety, a on je o půl roku později podvedl.

Jsme v zajímavé situaci. Máme hájit univerzální lidská práva, ale v reálné politice ta práva platí jen pro někoho. Pokrytectví takového rozsahu bylo viditelné před rozpadem RVHP. Ještě bude Trump někomu tvrdit, že americké rakety jsou nové, krásné a chytré? Navíc není zcela původní, inspiroval se u Targuse.

Prezident Trump oslavuje krásu amerických raket. Naštval se, když Rusko pohrozilo, že sestřelí jakoukoli raketu vypálenou na Sýrii. „Tak se, Rusko, připrav, protože přiletí, budou krásné, nové a sofistikované. Nemělo by ses paktovat s plynovým zabijáckým zvířetem,” napsal Trump na Twitteru. Zvířetem myslel Trump syrského prezidenta Bašára Asada. https://www.byznysnoviny.cz/gallery/mame-krasne-chytre-rakety-radoval-s…
Není nad to být mladý, krásný a chytrý.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Členové IS jsou na úrovni nacistů a ti evropští islamisté na úrovni členů Waffen SS. - Spis bych rekl ze islamiste jsou na urovni SS a evropsti na urovni multikulturnich bojovniku z divizi Wiking, Handschar, Nederland, Skanderbeg, Charlemagne, Langemarck atd

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

K 4. Po puči v Turecku 2016 se objevila také informace, že Amíci jaderné zbraně přemístili na svou základnu do Rumunska.
https://www.securitymagazin.cz/security/usa-zahajily-prevoz-jadernych-z…
Poté si prý vyčistili Amíci rumunskou politickou scénu, tedy rumunských lid vyšel v únoru 2017 do ulic.
https://plus.rozhlas.cz/rumunska-vlada-legalizovala-korupci-statisice-l…
A dnes Rumunsko s Ruskem statečně bojuje.
https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/denne-celime-agresivite-r…

Zatím bez slepic

Akce s Rumunskem nebyla dotažena do konce pro odpor Turků. Jaderné bomby B61 jsou pořád v Incirliku, k odvozu nedošlo. I když v srpnu 2016 se o odvozu jaderných zbraní z Turecka do Rumunska mnoho hovořilo. Je tu ještě varianta, že k převozu došlo potají, a USA Turkům řekly, že zbraně v Incirliku pořád jsou.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

O výsledcích jednání v Soči jsem našel zatím jediný souhrnný výstup na Iděsu:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/recep-tayyip-erdogan-vladimir-pu…
Docela věcné, příznačná je stížnost Macrona, že se s ním v podstatě Erdogan nechtěl vůbec bavit. Holt výsledek uvážlivé, předvídavé, principiální politiky za poslední dekády.

Zatím bez slepic

Snad ta přítomnost Ruských a Syrských vojsk,zabrání tomu nejhoršímu.
Sice moc Erdoganovi nevěřím,když to sleduji,tak vlastně má určitou podporu od států.které se angažovaly proti Assadovi.
Trump to docela dobře vysvětlil,ropa,plyn je jen zaujímá,na lidi kašlou.

Zatím bez slepic

O memorandu mezi Tureckem a Ruskem píše také Slobodný výber. Turci uznávají syrskou územní integritu, jde vlastně o potvrzení Adanské dohody, jen se Turecku rozšiřuje možnost místo pěti operovat na deseti kilometrech. Rusko souhlasí, že kurdské vojenské oddíly YPG jsou teroristické organizace. Pro nás je důležitá dohoda o vytvoření mírového prostředí na severu Sýrie, kam se mají přemístit syrští uprchlíci.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=464257850863115&substory_in…

Zatím bez slepic

To jde jistě o zlovolnou propagandu. USA obětovaly 3 miliony syrských Kurdů, ale za 10 milionů Čechů by šly klidně do války! :-) Na příkladu Krudů v Sýrii je jasně vidět, že menší národy jsou přáteli těch velkých národů jen do doby, dokud se to hodí velkým národům. Není zde reciprocita.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

„Všichni američtí vojáci, kteří se stáhli ze Sýrie, dostali povolení vstoupit do iráckého Kurdistánu, aby mohli být odvezeni mimo Irák. Nemají povolení zůstat v Iráku,“ uvedla armáda. (idnes)

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Z jiného soudku:
http://nonserviam.cz/voda-tu-huci-po-lucinach-bory-sumi-po-skalinach-a-…
Autor komentuje trefně megaodhalení zločinné protistátní sítě ruských Putinovských agentů.

Připojuji se k jeho hodnocení:
"S touhle imbecilní hrou na slavnostní odhalování výhradně ruských špionů, jejímž nejvýznačnějším znakem je, kromě silného mediálního pokrytí, pokaždé vágní mlhavost a dokonalá absence jakýchkoliv hmatatelných důkazů o čemkoliv, už jděte do prdele."

Zatím bez slepic

To se mame, ze tu nejsou zadni nemecti americti a izraelsti agenti

Zatím bez slepic

A
R. Valenčík si také vzpomněl, uveřejnil článek z loňského prosince a ten současný o ruských špiónech, jsou jak přes kopírák.
A Ondřej Kundra je zřejmě "Koudelkův James Bond" podle toho, jak o tom zasvěceně hovoří v médiích.
http://radimvalencik.pise.cz/7246-mainstream-se-pomatl-bis-take-z-prdu-…
https://ct24.ceskatelevize.cz/2956151-udalosti-komentare-komentator-res…

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

proč se stále na kydech řeší něco o čem toho víme zatraceně málo, a co nemůže ČR ovlivnit. A která konspirační media jsou vlastně ta pravdivá? Proč nediskutovat o něčem co se nás týká bezprostředně a co bychom možná mohli ovlivnit. Co třeba rozpočet

Zatím bez slepic

Tak se pohodlně usaďte ke klábosnici a napište nám něco na téma rozpočet. Pokud bude mít váš článek ty tři věci, které Vidlák požaduje (úvod, stať a závěr), tento vám jistě rád váš náhled uveřejní a můžeme jej tady všichni veribus unitis (silami spojenými) probrat a prokydat.

Zatím bez slepic

In reply to by dragel (neověřeno)

Trvalý odkaz

toho se trochu bojím. Zatím tady je samý ministr zahraničí a hned by tady byl samý ministr financí.

Zatím bez slepic

Tak co tedy vlastně chcete? Chcete diskutovat o rozpočtu a o tom, jak bychom jej mohli případně ovlivnit? OK. Tak začněte nějakou tézí, ať je o čem diskutovat.
Jinak vám nezbývá nic jiného, než nechat řešení rozpočtu na vládě a parlamentu ČR.

Zatím bez slepic

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nebojte se konkurence - nebojte se vidláckých stínových ministrů financí!
Všichni víme, že na rozdíl od Vás nemůžeme co se týče rozpočtu změnit vůbec nic (podobně jako na vývoji v Turecku).
Většinu z nás pohání ryzí zvědavost, kdo a jakými prostředky z nás dělal, dělá a bude dělat voly.

Zatím bez slepic

In reply to by dragel (neověřeno)

Trvalý odkaz

hovno!
Žádné prokydání a probírání. Vy to hezky půjdete ovlivňovat.
Moje představa je asi taková.
Erkáčko nám tu sepíše návrh nějakého rozpočtu (jaký a čeho, to pozapomněl sdělit), my to s Vidlákem vyhodnotíme a vzápětí předáme oficiální pověření nicku "dragel", aby sdělil celému kydacímu klubu, že chov laciných a chutných Vidlákovo prasátek je ohrožen, pročež mají všichni kydači - každý jeden - neprodleně zaslat Targusovi deset tisíců Káčé, bo chlast je drahý, jak cyp a práce kolem prasátek je velmi vysilující.
A chytrý, mladý a krásný Targus za to vystaví každému přispěvateli oficiální certifikát, že přispěl na ekologii a neutralizaci uhlíkové stopy.

Nu a pokud Erkáčko myslel(a) rozpočet erární, pomoc je snadná. Mám známého dochtora, který má příbuznou (švagrovou), ana se přiživuje coby zdravotní sestra v Bohnicích a je schopna zařídit protekčního fleka na hospitalizaci. Pochopitelně, že dnes zadáčo nehrabe ani to pověstné kuře, tak se obětuju a něco málo z těch zaslaných desetitisícovek obětuju, abych byl tenhle ten filantrop.

Zatím bez slepic

nasrat!

Je vidět, že jste starý, škaredý a hloupý. A váš návrh podle toho i vypadá.
Já jsem sice taky starý a škaredý, ale na rozdíl od vás moderně neoliberálně přemýšlející.
My - Vidlák, vy a já založíme NGO neboli (ne)ziskovou organizaci a nebudeme na tuto bohulibou činnost dojit místní kydače, ale přisajeme se pěkně na státní cecík a pokud vše Targusi korektně politicky zdůvodníte (což vy umíte), určitě nás neminou podporý i z fondů EU, Norska, USA, OSN aj. A to potom bude jinej vejvar, než vašich upocených "Targusovi deset tisíců Káčé". To budou valuty!! Mnoho valut.
Targusi, dejte se do práce na cílech a stanovách naší neziskové organizace.To není přání, to je rozkaz. Nechci umřít jako škaredý, hloupý a CHUDÝ. A vy jistě také ne!

Zatím bez slepic

jste ziskuchtivý, závistivý, hrabivý, a tak všelijak podobně. A vůbec vám jaksi nejde o univerzální páchání dobra, že, jaksi ehm.
Já jsem srostlý se svým prostředím a styděl bych se před svými bližními být bohat, když oni třou bídu s nouzí namísto těsta na bábovku.
A já poučen svým kamarádem, jenž se věnuje strojení těch nejposlednějších cest pro všechny dobře platící zájemce (tzn. je pohřebák), že ještě za nikým nevezli na vozíčku jeho hříšně i nehříšně nabytý mamon, jsem věren obrázku s básní, již jsem obdržel k narozeninám před dávnými časy, kdy jsem trávil mnohé hodiny pozorováním beskydské přírody u bečky s pivem.
Byl jsem tam zobrazen s půllitrem, zaparkován u hekťáku, kterak pronáším historické věty - něco jako Libuše (Vidím město veliké - blablabla...):
Slavnější než Diogenes,
stal jsem se hrou osudu.
Onen strávil život v sudu
a já pouze u sudu.

Zatím bez slepic

Vymyslíme Diogenovu cenu a budeme ji udělovat místním čtenářům. Hezky to zní. Tomáš Halík dostal jakousi Templetonovu cenu. Předával mu ji údajně člen britské královské rodiny jménem Filip. O laureátech rozhoduje „panel členů poroty, významných představitelů různých akademických oblastí a náboženství“. Nominace předkládají představitelé teologických či vědeckých institucí z celého světa.
Tady by bylo možné, aby cenu předával majitel místních kydů nad hromadou hnoje nebo v prasečím chlívku.

Zatím bez slepic

Nó, nešlo by to u vinohradu? Zobali bychom jak slípky zrnka vinných hroznů :-)

Zatím bez slepic

Jó rozpočet, to je ještě větší Augiášův chlív, který by bylo třeba vykydat, teda spíš do chlívu pustit vodu, aby potopa vše odnesla i s lidma, kteří ho sestavují a nikdo jim do toho nemá co kecat.

Zatím bez slepic

In reply to by insegnante (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bylo by škoda si nepřečíst. Přečetla jsem.
Balení peněz do vznešených idejí se vyplácelo vždycky, než „ bojím se Danaů, byť přicházeli v dárkovém balení“.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Erdogan a Hitler
23. 10. 2019 - EB

Vzdělaný informovaný Čech může prožít celý svůj život, aniž by se setkal s jedinou narážkou na roli Spojených států při podpisu Mnichovské dohody. Leč historické skutečnosti jsou jednoduše dohledatelné; to jenom jejich připomínání se považuje za nevhodné. Je jednodušší všechno svalit na Edvarda Beneše, Nevilla Chamberlaina a samozřejmě na Adolfa Hitlera. Jenom 15 hodin po podepsání dohody ji Franklin D. Roosevelt oslavoval jako „velký úspěch“ a „výbornou práci“ americké diplomacie. Nálada ve Washingtonu dle New York Times z daného dne byla „plná radosti a uspokojení... nad mírovým řešením Mnichovské konference“. Noviny dodaly, že „československé návrhy, že by prezident Roosevelt mohl zprostředkovat nějakou změnu situace, padla na neúrodnou půdu“. „Výborná“ Mnichovská dohoda dala Čechům 10 dní na opuštění Sudet. Turecký prezident Recep Tyyip Erdogan dává Kurdům 11 dní na opuštění severní Sýrie

Zatím bez slepic

doba změnila a jak se dojemně starají jak američtí, tak i sovětští - pardon - Putinovi soudruzi o lidská práva utlačovaných menšin.
Je jedenadvacáté století, a proto lhůta na výběr /vystěhování, anebo uříznutí hlavy/ nebude deset, nýbrž rovnou jedenáct dní. Co více si přát?

Zatím bez slepic

No jo. Kdyz se trosku pocka, tak je ten mir pak jeste trosku krvavejsi a vynosnejsi.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Annegret Krampová-Karrenbauerová, nynější předsedkyně CDU a budoucí ministryně obrany po Uršule von der Leyen, zkráceně nazývaná AKK, předevčírem, podle ARD prohlásila, že se SRN uchází o mezinárodní účast v patrolování v bezpečnostní zóně na severu Sýrie a to jednotkami Bundeswehru, včetně Luftwaffe letadel Tornado. Zajímavé je, že okamžitě vystartovali koaliční socani z SPD, že tato iniciativa s nimi nebyl předem konzultována (asi nebyl čas před jednáním Putin - Erdogan).
Stejně je Putin poprvé od roku 2000 zasklil a tím i celou EU.
Tím je řečeno vše o tom, kdo je tu šéf. Věru špatná zpráva pro Ukrajinu, také když vezmeme v úvahu, že EU odmítla zahájit rozhovory o rozšíření o Severní Makedonii a Albánii, prý až za 15 až 20 let mají šanci se do EU dostat. Tak kdy se Ukři asi tak mají šanci do EU dostat? Za 30 let?
Fakt jim ten Putin pořádně zavařil.

Zatím bez slepic

No ale nedivte se Putinovi, že zavařuje!
Před několika málo lety přece navrhl, že by do NATO mohlo a mělo vstoupit Rusko!

Vypadalo to podivně. Ale když srovnáte, jak moc jsou dnes pro VĚTŠINU členských států NATO spolehliví spojenci Turecko (druhá největší armáda) a USA (úplně největší armáda), domnívám se, že dnes nad tímto ruským návrhem sedí nejeden bývalý západoevropský politik v tichém zadumání.

Naštěstí to neplatí pro nás a pro Polsko. My jsme dvě nepotopitelné zaoceánské letadlové lodi uprostřed Evropy !

Zatím bez slepic

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Rusko odmítlo pokračovat v rozhovorech v normanském formátu o Ukrajině, protože Ukrajina stále mění svoje názory. A mají to. Capo di tutti capi jim to vysvětlil.

Zatím bez slepic

Ona Ukrajina furt ještě jako stát existuje?
Já slyšel, že bude měnit název na SNM (Sdružení nezávislých mafií).

Zatím bez slepic

slepic.
Bez diskuzí.

Zatím bez slepic

Kdysi jsem tam na otočku byla. Ono totiž snadno se jim chlubilo: "To nám vybudovali Němci, tamto Češi, to zas XY." Bývalo pro ně výhodné měnit názory jak na obrtlíku, ale Rusy moc rádi neměli, i když je za úplatu přijímali v lázeňských místech do soukromí na ubytování.

Zatím bez slepic

Neměla by se AKK zeptat na stav německé armády Flinten Uschi, neboli nynější předsedkyně EK? Podle všech názorů má Německo funkčních jen několik stíhaček. Loni měli funkční 4 ze 128. https://www.denik.cz/ze_sveta/bundeswehr-ma-problem-jen-par-jeho-stihac… Kolik letos? A vyšle AKK všechny funkční stíhačky, nebo jen půlku?

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak už neplatí, že bundeswehr nesmí působit mimo území Německa?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

→ zásahy proti akcím ekoradikálů z Extinct Rebellion už letos přišly londýnskou policii na 37 milionů liber, přičemž jen za poslední dva týdny suma dosáhla
21 milionů… a podle všeho poroste
… a boj s bující násilnou zločinností přitom londýnská policie vynakládá
15 milionů
… fascinující…
-----
Vítězný boj našich řetězových stromových připoutávačů za celorepublikové vítězství šumavského kůrovce má následovníky!

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Chtěla bych zde připomenout rozhovor našeho redaktora Michala Kubala s Bašárem Assadem v prosinci 2015.

I v současnosti nebo možná právě v těchto dnech je ten rozhovor zajímavý. A také je možné si osvěžit představu o vyjadřování "krvavého diktátora".

https://www.youtube.com/watch?v=-HFXJH9oWZ4
------------------------------------

No a před Michalem Kubalem dělala rozhovor s Bašárem Assadem i Tereza Spencerová:

Tereza Spencerová exluzivně s Bašárem Asadem
http://www.novarepublika.cz/2015/10/tereza-spencerova-exluzivne-s-basar…

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Dík Manece za ten rozhovor s Assadem!

Zajímavý je její nejčerstvější komentář.
Nakolik se její hodnocení ukáže jako přesné, záleží na úsilí (a zbraních) mnoha aktérů s několika odlišnými zájmy.
(Jediné, na co bych vsadil ,jsou brzké útoky pod falešnými vlajkami a další odhalení Bílých přileb o bombardování dalších posledních nemocnic Rusy a Assadem)
****

https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-terezy-spencerove-rusko-ovla…

o šesti hodinách rozhovorů, během nichž Vladimir Putin s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem jednali převážně sami, jen s tlumočníky, bylo dosaženo, Erdoganovými slovy, „historické dohody“. Jejich společné desetibodové memorandum v mnoha ohledech jen kopíruje dohodu mezi Tureckem a USA z minulého týdne, kdy Spojené státy stáhly své vojáky z „kurdského“ severovýchodu Sýrie a vpustily do oblasti tureckou armádu s džihádisty po boku. Klíčovými jsou přitom ale první dva body rusko-tureckého memoranda, které zachovávají současnou severní hranici mezi Sýrií a Tureckem, zaručují další krok k uchování syrské územní integrity a fakticky „boří“ případné Erdoganovy plány na obnovu Osmanské říše. Původní dohoda mezi Erdoganem a Trumpovým viceprezidentem Mikem Pencem totiž počítala s „bezpečnostním pásmem“ táhnoucím se 444 kilometrů na syrské straně hranice, do hloubky 30 kilometrů. Nyní ale Turecko kývlo, že svou působnost omezí jen na 120 kilometrů mezi městy Tal Abjád a Rás al Ajn, a co víc, z oblasti budou sice muset do pěti dnů odejít ozbrojenci kurdských Lidových obranných oddílů (YPG), ale nikoli například kurdští farmáři nebo civilisté obecně. Bezpečnostní záležitosti od YPG přebírá syrská vládní armáda a ruská vojenská policie, takže „etnická čistka“ syrského příhraničí, která je jedním z hlavních argumentů všech aktuálních kritiků Turecka, nebude tak rozsáhlá, jak ji Erdogan – přinejmenším svými proklamacemi o přestěhování milionů syrských uprchlíků z Turecka – plánoval.

Dohoda navíc výslovně uvádí, že Rusko a Sýrie jsou odpovědné za to, že do Turecka nebudou pronikat žádní bojovníci YPG a pomáhat na tureckém území v boji svým „bratřím“ ze Strany kurdských pracujících (PKK). Může to být samozřejmě v praxi problém, ale s výjimkou tureckých médií neexistují důvěryhodné zprávy, že by se něco takového opravdu dělo, natož ve velkém. Že by jen turecká paranoia, na jejíž „řešení“ mohlo Rusko (se Sýrií) kývnout o to snáz? Ostatně, obě strany se zavázaly „bojovat proti teroristům“. Přitom je ale jasné, že Turci proti „svým“ džihádistům, které na severovýchod Sýrie přivedli, válčit nebudou, ale Rusové a Syřané ano, z čehož pro změnu plyne, že proturecký džihád nebude mít velký prostor k dalšímu pronásledování Kurdů. Na druhu stranu platí, že syrsko-kurdská dohoda z minulého týdne mluví i o možném začlenění oddílů YPG i „amerických“ SDF do 5. brigády syrské vládní armády, a tak případně budou moci Kurdové proti džihádu bojovat dál.

Rusko-turecká dohoda v každém případě jasně ukazuje na Rusko coby na hegemona v Sýrii, ať si o tom kdokoli myslí cokoli, zatímco Turecku byla přisouzena role jednoho ze sice významných, ale přesto jen vedlejších hráčů, jemuž bylo povoleno získat jen zlomek toho, co původně chtěl. A lze takřka s jistotou předpokládat, že bude v blíže neurčeném časovém horizontu následovat oficiální obnovení turecko-syrské dohody z Adany, načež turecké jednotky odejdou ze Sýrie úplně.

Je příznačné, že Spojené státy svým odsunem ze severovýchodu Sýrie otevřely Rusku dveře k rychlému zaplnění mocenského vakua, a samy se v syrském konfliktu stávají irelevantními. Aktuálně totiž s novou dohodou mizí pro USA i většina manévrovacího prostoru, ať už se budou washingtonské diskuse o ponechání „stovek“ vojáků k „ochraně syrské ropy“ v okolí Dejrizoru, „kam syrská armáda ještě nedošla“ odvíjet jakkoli. „Můžeme si podobně fantazírovat, jak dlouho chceme,“ konstatoval pro Al Monitor šéf amerického Foreign Policy Research Institute Aaron Stein. „Ve skutečnosti už ale v Sýrii žádnou roli nemáme.“ „Američtí vojáci, kteří původně sloužili v Sýrii, připomínají Bludné Holanďany, kteří bezcílně putují světem,“ dokresluje situaci americký expert na Blízký východ Juan Cole. „Ministr obrany Mark Esper tvrdil, že budou přesunuti na základny v západním Iráku, ale Bagdád okamžitě oznámil, že žádné takové povolení nevydal.“

Rojava končí. Sýrie se o další krok vrací do svých původních hranic. Na jihu země je stále ještě americká základna Al Tanf a kolem ní „bezpečnostní pásmo“. Většina syrských Kurdů nebude zabita v bojích s tureckou armádou, druhou nejsilnější v NATO. A přežije. Mnozí z nich to nejspíš jednou i ocení jako nejlepší ze všech špatných řešení. Vesměs emocionální diskuse o plusech a minusech takové situace se samozřejmě povedou ještě dlouho, ale...

A teď může pomalu začít rusko-syrská ofenzíva proti kajdistickému Idlíbu. A více než osmiletá syrská válka může pomalu skončit.

Tereza Spencerová

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Paroubek má u mně 5 slepic:
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/svet-je-nadherny-vladimir-…
"To, co Erdogan odmítl splnit Macronovi, Merkelové, EU, Lize arabských států, tj zastavení bojů, či alespoň prodloužení lhůt k odchodu Kurdů od tureckých hranic, bylo naplněno na 150 %. Ale pro seriózní čtenáře připojuji celý text memoranda, který dokazuje Putinovu důkladnost a snahu po jednoznačné vyváženosti.

Zcela nesporně si Putin s Erdoganem EU i NATO vychutnávají a zcela nesporně ví, že jak EU, tak NATO jsou vůči nim bezmocné. Poslanci všech Parlamentů členských zemí EU a NATO, stejně jako europoslanci mohou přijímat jakákoliv usnesení a mohou vymýšlet další sankce a to je tak všechno. Navíc je složité je vyhlašovat, když samo NATO i EU prezidenta Asada jako válečného zločince odmítá uznat a bývalí „umírnění rebelové“ se nyní přidali k Erdoganovi stali se rovněž zločinci. Evropské struktury se nemají s kým dohodnout."

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.