Evropské hodnoty v zemědělské praxi

Autor

Tak nám začaly jarní zemědělské práce. Tady na teplé jižní Moravě traktory jezdily po poli už minulý týden. Ozimy to letos měly snadné, stačilo přežít jeden mrazivý týden. Pod mínus deset stupňů klesla teplota snad jen po dvě noci. Nebyly žádné prudké výkyvy, kdy by jeden den bylo deset nad nulou a druhý deset pod nulou. Sněhu bylo málo, ale vydatně pršelo. Letošní zima byla na srážky nejbohatší za dlouhé roky. Já například stále ještě nemám usmykováno. Můj pozemek je na severním svahu a od začátku roku ani na chvíli neoschly hroudy.

Problémy budou s hraboši. Ti si v mírné zimě lebedili a zemědělci mohou používat jed jen tak, že jdou a sypou ho do myších děr. Když máte pět set hektarů a jste na to dvě rodiny, tak nemáte šanci. Rozmetadla sice existují, ale to se evropsky hodnotně nesmí, protože to občas sežere nějaký zajíček co mu hapruje zdraví a taky umře (normálního zdravého zajíce trocha Stutoxu nezabije). Až letos obilí povyroste a káňata přestanou vidět na zem, nastanou mezi hraboši ničím nerušené rozmnožovací orgie, kterým padne za oběť více než malé množství obilí.

Ale po žních budou na těch myškách hodovat nejen dravci, ale i čápi, volavky a labutě. Bude to líné lítat i chodit, jak budou přežraní od myší, které budou přežrané od obilí… Až budete dětem vysvětlovat evropské hodnoty v praxi, tak přesně takhle to vypadá. Ani orat zemědělci nesmějí, aby hrabošům alespoň trochu poničili doupátka.

Nicméně, letos je to vlastně tak trochu jedno. Sklady jsou totiž plné loňského obilí. Málokdo ho kupuje. Na trhu je levnější pšenice. Z Ukrajiny. Je jí víc než dost, protože Ukrajina přes své přístavy v Černém moři exportuje mnohem méně než dřív. Jediná alternativní cesta vede přes Evropu. Ukrajinské obilí je tak laciné, že to stojí za úplatky celých vlád, stojí to za podvádění, ba i za vraždu. Je to byznys jako prase.

A tak české obilí leží v silech. Prodej za cenu ukrajinského, nebo si to nech. Nabídka rapidně převyšuje poptávku.

Ukrajinské zemědělství by totiž celou Evropu bez problémů uživilo. Tedy… pokud nám nebude vadit větší množství pesticidů, plošné trávení myší (i zajíčků a srn) pomocí fakt řádných jedů a nebude nám vadit GMO. A samozřejmě nám nesmí vadit, že my tady žádné vlastní zemědělství mít nebudeme. Můžeme nechat krajinu zarůst nebo z polí nadělat golfová hřiště, Volodymyr nám všechno levně dodá. Není problém. Co nedodá Volodymyr, to dodá Lula la Silva nebo Javier Milei z jižní Ameriky.

Všechno bude v pořádku, korporace si nahrabou a my budeme mít levnější chleba a budeme šťastní, dokud ze dne na den nezjistíme, že zmíněné země si jaksi zvolily vládu, která odporuje evropským hodnotám a najednou bude v bytostném zájmu eurohodnot se od nich okamžitě odstřihnout. Případně, dokud se nezjistí, že plout po moři je příliš rizikové a lodě s masem jaksi do Hamburku nedorazily.

Pak náš Blyštivý Péťa překvapeně zkonstatuje, že je možné lidem vysvětlit, aby používali dva svetry, ale myslím, že ho nepochválí, až jim bude říkat, že mají vynechat oběd… Navíc, ničení zemědělství je celoevropské… nebo lépe, celounijní. Pokud si chceme udržet partnery v Africe či jižní Americe a nechceme, aby všichni zdrhli do BRICS, tak jim musíme otevřít trh se zemědělskými produkty, oni nic jiného totiž nemají.

A řekněme si to zcela otevřeně, cenou za podporu Ukrajiny je zničení evropského zemědělství. V tom lepším případě si půdu koupí ty stejné nadnárodní korporace jako na Ukrajině a budou produkovat levně jako na Ukrajině, díky GMO a benevolenci ohledně hnojiv a postřiků… a nebo existuje ještě horší varianta, že tu nebude žádné zemědělství. Kdyby se pak tenhle náš skvělý sluníčkový svět plný báječných lidí poněkud sesypal, budeme ohryzávat kůru ze stromů…

Již letos ve vašich kinech… Sklady jsou plné, je opět zaděláno na velmi solidní úrodu, sákryš, to půjdou ceny dolů… To zkrachuje zemědělců…

Mimochodem… kukuřice docela dobře hoří. Letos bude levnější než plyn i uhlí. Fungovalo by to i s pšenicí, ale ta se docela spéká a potřebujete na to speciální kotel. Je to sice zvěrstvo, ale letos budou naši zemědělci rádi, když od nich někdo něco koupí… Jíst budeme mouku z ukrajinské pšenice, ta bude levnější, Prouza bude spokojený, marže hytlermarketů budou stále vysoké, Výborný bude dál tvrdit, že dělá všechno co může… jen na traktorech začnou být cizokrajné názvy firem…

Evropské hodnoty v zemědělské praxi… přeji nám všem, příjemné křeče.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (352 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Video na podporu českých zemědělců a proti zelenému šílenství se stalo virálním na sociálních sítích. Video zveřejnil bloger Vidlák.

video+zdroj zde: https://t.me/neCT24/52030

Průměrný počet slepic: 4.6 (83 hlasů)

SILNÉ!!! Za to musíme bojovat!!! Je to naše povinnost!

Průměrný počet slepic: 4.8 (65 hlasů)

In reply to by Itkica

Trvalý odkaz

Tady dotaz. A to hodlají papalášští také žrát jedovatou pšenici, nebo mají nějaké své vybrané protekční zemědělce se zdravými políčky, vepři, krávami, kuřaty… Nebo snad dobrovolně onemocní s námi…? To mi na ně nesedí.

 

Průměrný počet slepic: 4.9 (94 hlasů)

Předpokládám, že mají zajištěno své bio:-)

To jedovaté žrádélko z celého světa je určeno jen pro nás, pro plebs:-)! Rozkaz zněl jasně, stavy se musí snižovat:-)

 

Průměrný počet slepic: 4.9 (87 hlasů)

Jednou (doufám, že brzy) z nich bude taky jen plebs a odpadnou výhody, které dnes mají. Budou moct být rádi, jestli to neskončí krimem..., tam se jim na BIO vykašlou :-)

Průměrný počet slepic: 4.8 (64 hlasů)

Včera bylo pozdě! Tolik devastace. Ale možná mají ti v krimu leckdy lepší než my:-)

Jen na vědomí. Zítra je na Václaváku akce pořádaná iniciativou Ne základnám  (o nás bez nás, vstup do NATO) od 17,00 hod

 

 

Průměrný počet slepic: 4.6 (48 hlasů)

Jen zas na vědomí. Že se snažíme... Akci pořádala iniciativa Ne základnám.

Byla to malá akce, ale potřebná (záznam Raptor). Byly proslovy, byly petice. Promluvili doktor Skála, doktorka Vítová, pan Foldyna, pan Krajčo a další. Všichni působivě a k věci a doufám, že též s posunem k lepším zítřkům a časům!

 

 

Průměrný počet slepic: 4.4 (5 hlasů)

už jste viděli bio které vyroste na tom humusu, který se sype z oblohy? Já tedy ne, bio jsou jen ceny a prostoduši si bio produkty kupují v domnění, že se stravují zdravě. Týden u nás byla obloha jako vymetená a večer mělo začít pršet. To jste měli vidět to svinstvo, co se valilo od letadel, která křižovala oblohu semo-tamo a během hodiny byla obloha šedá, bez sluníčka. Večer začalo pršet a prší stále a ten humus nám všem padá na hlavu. A stejné je to po celé Evropě, tak proboha jaké bio?

Průměrný počet slepic: 4.4 (27 hlasů)

In reply to by menhira

Trvalý odkaz

jdou jak slepice po flusu především pitomé maminy (krávy bych urazil) a tzv. samoživitelky. Nikdo v celém věkovém a genderovém spektru nemá tak vygumované mozky, jako dívky a ženy do cca 50let věku. Čest výjimkám!

Teď mě napadalo: jestlipak vám někdo popřál k MDŽ? Květinářka v naší ulici říkala, že to je vždy největší kšeft v roce. Prý "zaplaťpánbůh za těch pět, šest svátků, jinak bychom nepřežili". Za retro kytici 5karafiálů s asparágusem jsem dal 310 Kč.

Průměrný počet slepic: 4.8 (16 hlasů)

Biomatky jsou diagnóza! A v Praze se jich obzvlášť urodilo:-). Ale to jsou většinou protějšky liboušů (libtardi) a i oni bývají bioživotem posedlí! I oni musí mít své náboženství:-)! Prostě gryndýl! Je to takový druh živočicha:-)

 

 

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

In reply to by menhira

Trvalý odkaz

Předpokládám, že mají zajištěno své bio:-)...

To bio byla samozřejmě částečná nadsázka a humor:-).

Ani já si nedělám iluze, že by zde bylo příliš míst, kde by bylo vše "zdravé" a čisté! "Bio" to bylo, když jsme si to trhali u nás ze stromů a brali na zahradě v dávných dobách socialismu!

Nicméně předpokládám, že pětiduna se nekrmí tím, čím jsme krmeni my, plebs,  odpadem z celého světa, tzv. odpadové hospodářství:-)!

Napadá mě, že oni budou mít vybranější krmivo:-), samozřejmě též ale v mezích možností:-)

 

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

Vytvořil jsem ho spolu s mými kluky... :-)

Průměrný počet slepic: 4.9 (93 hlasů)

Opravdu silné! Potlesk a díky:-)

 

 

Průměrný počet slepic: 5 (45 hlasů)

Povedené video Danieli, máš šikovné kluky. Je vidět že jablko nepadá daleko od stromu.

Průměrný počet slepic: 4.8 (52 hlasů)

a dostalo se ke mě z nečekané strany, takže se zdá se úspěšně šíří.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Když bylo mému dědovi 19 let poslali ho na italskou frontu. Před tím prošel zdravotnickým kurzem, takže tam sloužil jako "lapiduch". Sbírali v poli raněné a odnášeli je do polního lazaretu. Někdy asistovali i u operací, většinou se jednalo o amputace. Hodně silné kafe na mladýho kluka. Došel k názoru, že kdyby existoval bůh nemohl by taková zvěrstva dopustit. A tak děda vystoupil z církve.
Za První světové války byli v první linii pěšáci a za nimi dělostřelci. Dnes ve válce na Ukrajině to je v zásadě podobné. Existují sofistikované zbraně, ale linii fronty drží pěšáci a největší spoušť dělají dělostřelci. Pěšáka vyrobíte nejrychleji, stačí ho naučit kázni, trochu střílet a může jít na frontu. Mezi čerstvými nováčky jsou největší ztráty.
Kdyby, nedej bůh, se rukovalo i u nás, tak to bude jeden pěšák vedle druhého. Ke zbraním do zázemí jdou pouze vyškolení profíci.
Mezi běžnými vojáky je asi málo výjimek, které jdou na frontu dobrovolně a s nadšením. Většina je tam nahnána proti svoji vůli. Z lidského pohledu to je jedno je-li to Ukrajinec nebo Rus, škoda každého života. A nejhorší je stále to, s čím se nemohl vyrovnat můj děda - zmrzačení mladí kluci. Ono to lidské tělo je strašně křehké a kulky a střepiny si nevybírají, kde ho zasáhnou, co rozdrtí a co utrhnou. Válka je pořád stejně strašná, před 100 lety jako dnes.
Průměrný počet slepic: 5 (150 hlasů)

Miroslav Kavij: Nikdo politickým chciválkům nastoupit do první linie nebrání!

PePa

Také máte dojem, že se nám váleční štváči z nejvyšších politických pater , podporováni kým jiným než chameleonskými umělci začínají množit geometrickou řadou ? Malou útěchou jest, že na rozdíl od premiéra Fialy , u kterého NE znamená ANO a ANO znamená NE, své názory neskrývají a říkají naplno, aby voliči věděli s kým mají tu čest a jaké svoloči mnozí z nich dali ve skutečnosti svůj hlas.

Posledním podporovatelem vyslání našich vojáků na Ukrajinu je senátor Láska, který zřejmě vůbec neakceptuje skutečnost, že válka je následkem selhání politiky a diplomacie. Pokud by senátor Láska přijal za své, že ČR je vykonavatelem pokynů amerického zadání v ukrajinském konfliktu, těžké by bylo jeho doznání, jak dlouhá je řada našich vrcholných politických představitelů , kteří diplomaticky selhali ! Od agenta Pávka, přes pana profesůrka, jehož vláda obdržela minulý týden od zemědělců úplatek v podobě pořádné kupy hnoje ( ve skutečnosti prý spíše kompost), až po Lipánka a šéfy obou komor Parlamentu. Jen tak na okraj, neměli bychom kromě premiéra Fica závidět našim východním sousedům například i jednoho z kandidátů blížících se prezidentských voleb SR, Štefána Harabína , který v jednom ze svých videí se nebojí konstatovat , že podle rozhodnutí soudu v Haagu, Rusko není agresor ?

video Štefána Harabína -Rusko není agresor  zde : https://www.youtube.com/watch?v=5LbngXfBFQQ

Je ale dost možné, že senátor Láska a jemu podobní, doposud nepochopil, že Zelenskyj ukrajinského prezidenta pouze hraje, ale celý konflikt režírují USA. Naše společnost je dnes maximálně rozdělena, čemuž můžeme poděkovat demoliční Fialově vládě, které dnes věří a podporují jen fanatičtí liberální zoufalci a různé zbabělé politické krysy, které by do ukrajinského masomlýnku tak rádi hnali naše občany. I když zatím to na domácí scéně na žádný, ani malý zázrak nevypadá, možná právě tyto zcela otevřené snahy zatáhnout ČR do otevřené války s Ruskou federací bude znamenat konec vlády, která již nyní se zapsala do historie samostatné České republiky jako vláda nejhorší !

AUTOR: MIROSLAV KAVIJ

zdroj zde: https://cz24.news/miroslav-kavij-nikdo-politickym-chcivalkum-nastoupit-do-prvni-linie-nebrani/

 

Průměrný počet slepic: 4.9 (67 hlasů)

Ian DeMartino, dnešní článek

Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné se v pátek v Litvě setkal se svými pobaltskými a ukrajinskými protějšky. Návštěva přichází několik dní poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron nadnesl možnost nasazení francouzských vojáků na Ukrajině, čímž rozzlobil některé své mocnější spojence v Evropě.
Fantazie amerického Pentagonu na Ukrajině se rozpadá, uvedl včera bývalý zbrojní inspektor OSN a komentátor Scott Ritter v pořadu Fault Lines.
V souvislosti se zprávami v amerických médiích, podle nichž roste napětí mezi Kyjevem a Washingtonem, protože Ukrajina údajně neposlouchala taktické rady Pentagonu, Ritter uvedl, že podle jeho názoru se tato tvrzení nezakládají na realitě, ale jejich cílem je zbavit viny Spojené státy.
"Pentagon se rozhodně snaží vytvořit si politické krytí, protože jejich obrovská ukrajinská fantazie se rozpadá," tvrdil Ritter a již dříve vysvětlil, že Ukrajina neměla jinou možnost než držet Avdějevku co nejdéle, aby za ní mohly být vybudovány obranné linie, nicméně poznamenal, že ruská letecká síla zabránila i tomuto cíli.
"Je snadné hrát si na rozehrávače v křesle a jen tak sedět a rozebírat. Ale skutečnost je taková, že Ukrajinci neměli jinou možnost, než se pokusit udržet poslední obranyschopnou pozici, kterou měli."
Kyjevský režim se "probouzí do reality, že ho jeho takzvaní přátelé a spojenci opouštějí a ponechávají Ukrajinu jejímu vlastnímu osudu," vysvětlil Ritter již dříve, když diskutoval o Macronových výrocích, že by na Ukrajině mohly být rozmístěny francouzské jednotky, což je hypotetická možnost, těšínská jablíčka, o níž hovoří Macron pouze kvůli situaci, v níž se Ukrajina nachází.
"Abyste pochopili, proč o tom Macron vůbec mluví, musíte pochopit, v jak zoufalé situaci se Ukrajina nyní nachází. Hrozí jim vojenský kolaps, právě teď, když spolu mluvíme, jsou poslední ukrajinské rezervy vrženy do boje u obce Orlovka," vysvětlil Ritter. "To má získat čas, aby se stal zázrak, a Ukrajinci doufají, že tím zázrakem bude příchod francouzských bojových jednotek."
Tento případný "zázrak" by však vyhlídky na bojišti nezměnil, tvrdí Ritter s tím, že jejich schopnost "nasadit na Ukrajině smysluplnou vojenskou sílu je velmi malá", ať už se připojí spojenci z pobaltských států, o které Macron údajně usiluje, nebo bez nich.
Mezitím Ritter tvrdí, že volební období nutí Spojené státy od konfliktu ustoupit. "Biden je v období prezidentských voleb, blíží se závěrečný sprint, který potrvá až do listopadu. ... Biden udělá maximum, aby zvítězil, a tak se vyhnul odhalení svých politických praktik."
"Vyhodili jsme náměstkyni ministra zahraničí pro politické záležitosti Victorii Nulandovou, architektku ukrajinské politiky, a udělali jsme krok zpět. Teď  Evropa sedí a uvědomuje si, že, upřímně řečeno, bez amerických peněz není ničím. To je těžká pilulka ke spolknutí a mezitím se ukrajinská armáda na bojišti nachází v naprosto zoufalé situaci."

Průměrný počet slepic: 4.9 (32 hlasů)

k iniciativnímu boji rozumový a citový motiv! I ti odvedenci do první války, dobrovolníci ve druhé válce i většina vojáků ČSLA takový motiv měli. Vlastenectví se totiž pěstovalo, byli k němu lidé vedeni od narození výchovou v rodinách, ve škole, uměním a kulturou i propagandou. Nikdo v něm nehledal rasismus ani nacionalismus.

Bránit vlast, národ, republiku i svoji rodinu bylo považováno za morální čestnou povinnost! Muži k tomu byli systematicky cvičeni, armáda vybavena, vystrojena, vyzbrojena a vycvičena.

Servilní a pokrytečtí Havel, Klaus, Zeman i Pavel, disidenti, sluníčkáři, dobrosráči, pacifisté a libtardi nás ve jménu "pravdy, lásky, svobody a demokracie" nejen materiálně, ale i mentálně odzbrojili. Ti všichni by měli být pochytáni, obviněni z vlastizrady a velezrady, souzeni a odsouzeni! Dnešní doba definitivně potvrdila, že žádní Blaničtí rytíři neexistují. To už by vyjeli, protože hůř už být nemůže!

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

Malé špinavé tajemství v pozadí dramatické debaty o raketách Taurus pro Ukrajinu

Ilya Tsukanov, Sputnik 11. března 2024
Německá vláda se zdá být beznadějně rozpolcená v otázce, zda poslat Kyjevu střely Taurus, či nikoliv, přičemž ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v neděli navrhla, že by Berlín mohl dát Taurusy Británii a Londýn by na oplátku mohl poslat Ukrajině střely Storm Shadow. Ale je třeba doplnit pár slov, které ve většině analýz tohoto příběhu Taurus chybí.
Možná dodávka raket německé výroby s plochou dráhou letu na Ukrajinu vyvolala v Berlíně na začátku března skandál, kdy unikl důvěrný rozhovor mezi veliteli Bundeswehru, v němž se diskutovalo o možném použití zbraní proti ruské infrastruktuře na Krymu. Vyvolal otázky, kdo v Německu skutečně velí - zda armáda, nebo vláda, která prohlásila, že nemá v plánu poslat rakety do Kyjeva.
Olej do ohně v neděli přilila ministryně zahraničí a předsedkyně strany Zelených Annalena Baerbocková, která uvedla, že je nakloněna možnosti navržené jejím britským protějškem Davidem Cameronem. Rakety Taurus by byly zaslány do Spojeného království, a Londýn by tak mohl na Ukrajinu dodat více svých řízených střel Storm Shadow.
"Výměna je německý nápad. Už jsme to před časem udělali s jiným vybavením," řekla Baerbocková.
Mluvčí vlády Steffen Hebestreit v pondělí 11.3. tyto výroky rychle dementoval a na brífinku uvedl, že vláda svůj postoj k této otázce nezměnila, což naznačuje neshody mezi Baerbockovou a kancléřem.
"Baerbocková říká, že chce, aby se to stalo, ale to není totéž jako 'stane se to', protože poslední slovo má kancléř Scholz, a ten nesouhlasí s vysláním zbraní pro další eskalaci situace na Ukrajině jako Baerbocková. Ale šance se zvýšila. Německá vláda je velmi rozpolcená," zdůraznil Valtersson, švédský politik a vojenský analytik.
Skutečným problémem, který mnozí pozorovatelé sledující debatu o raketách přehlíželi, je, že složité zbraňové systémy, jako je německý Taurus, britský Storm Shadow a francouzská varianta SCALP-EG, vyžadují k obsluze podpůrný personál, přičemž tento úkol není možné předat Ukrajincům.
"Jak Velká Británie, tak Francie mají na místě vlastní personál, a to je důvod, proč Německo nechce poslat Taurusy na Ukrajinu - protože nechce posílat na Ukrajinu vojenský personál," zdůraznil Valtersson.
Pokud Baerbocková dosáhne svého a výměna se uskuteční, nejpravděpodobnějším výsledkem bude, že Německo pošle možná 100 raket Taurus do Spojeného království a Británie na oplátku pošle asi 100 svých zbývajících Storm Shadow na Ukrajinu, kde stávající personál a infrastruktura mohou následně pomoci při jejich použití proti Rusku.
V každém případě, pokud k výměně dojde, bude to podle Valterssona ze strany Londýna upřímně řečeno "velmi hloupý" krok, který by podle něj svědčil "mnohem více o zoufalé snaze Spojeného království dostat zbraně na Ukrajinu" než o posílení schopností Kyjeva.
"Je to od Spojeného království velmi hloupé, protože mít tyto rakety je velmi komplikované. Velká Británie už má velké mezery v obranném rozpočtu, zvažuje prodej jedné ze svých letadlových lodí, protože si to už nemůže finančně dovolit. A pořídit si dva raketové systémy dlouhého doletu bude velmi drahé a velmi těžko zvládnutelné, protože bude zapotřebí mít dva specializované týmy techniků. Takže pro Velkou Británii je to naprosto nehospodárná metoda," zdůraznil Valtersson.

Pokud výměna proběhne, ke všem technickým problémům spojeným s jejich nasazením přibudou ještě praktická omezení Kyjeva pro rozmístění Storm Shadows.
"Ukrajině to pomůže na krátkou dobu. Střely budou poměrně rychle spotřebovány. Ale Ukrajina má velmi velké problémy. Jediný typ letadla, které může Storm Shadows používat, je Su-24 - taktický bombardér ze sovětské éry. Tato letadla byla přizpůsobena na západní výzbroj, takže mohou nést Storm Shadows. Ale nevíme, kolik Su-24 Ukrajině zbylo; pravděpodobně je to možná deset. A to je velmi malý počet," řekl Valtersson.
Jinými slovy, rakety by mohly "na krátkou dobu pomoci Ukrajině, aby neztratila více území, ale z dlouhodobého hlediska to válku nezmění," shrnul pozorovatel.

Taurus je německo-švédská střela s plochou dráhou letu zavedená v polovině roku 2000, kterou provozují Německo, Španělsko a Jižní Korea. Zbraň o hmotnosti 1 400 kg má délku 5,1 metru, rozpětí křídel 2 metry a dvoustupňovou 480kg hlavici s tandemovým penetrátorem. Taurus má operační dolet 500 km a maximální rychlost asi 1100 km/h a navádění pomocí inerciálního systému, GPS, obrazu a radarového výškoměru.
Střela Storm Shadow/SCALP-EG, vytvořená koncem 90. let a zavedená do služby v roce 2003, je 1 300 kg těžká, 5,1 m dlouhá řízená střela s třímetrovým rozpětím křídel a 450 kg bojovou hlavicí. Střela má operační dolet 550 km, zrychluje na rychlost až 1100 km/h Mach a je vybavena naváděním pomocí GPS, inerciální a infračervené termografie. Výrobcem raketového systému je evropský obranný gigant MDBA.
Británie a Francie dosud dodaly Ukrajině nejméně 100 střel s plochou dráhou letu Storm Shadow/SCALP-EG, přičemž Paříž v lednu oznámila, že v roce 2024 pošle dalších asi 40 těchto střel. Ruské síly loni ukořistily téměř zcela neporušenou střelu Storm Shadow, aby mohly studovat její tajemství.

Průměrný počet slepic: 4.9 (39 hlasů)

raket mezi Reichem a Albionem je zcela v duchu blbců z EU

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)