Hybridní rok

Autor

Krátký válečný úvodník:

Včera se objevily záběry sestřelení dronu nad Kremlem. Rusové řekli, že to byli Ukrajinci, ti to popírají. Zřejmě šlo o malý dron, který rozhodně neletěl z Ukrajiny až do Moskvy.

Bez ohledu na to, kdo za tím stojí, mám pocit, že válka se nám dostává do nové fáze.

 

A teď už dnešní text:

Unás na suché jižní Moravě napršelo za duben víc než sto milimetrů strážek. Běžně jsme tady rádi, když spadne alespoň třicet. Zima byla sice suchá, ale mírná a dlouhá, bez holomrazů. Na zemědělské sucho letos zatím vůbec nedošlo. Ozimy nejsou vůbec poškozené, už dlouho jsem neviděl tolik odnoží na pšenici a dubnová voda zařídila tak vysoké porosty, že v nich nemizí jen zajíci či bažanti, ale i srnky. Půda už je zakrytá, takže ani teplo, slunce a vítr už ji tak snadno nevysuší. Včera jsem viděl první ozimný ječmen, jak už metá klasy. Navíc má stále ještě pršet, takže už začínám slyšet hlasy, že letošní úroda už je vyhraná.

Samozřejmě to tak nemusí být. Do července je ještě daleko. Stačí aby bylo dál spíše chladno a ve chvíli, kdy bude mít pšenice zelená zrna v takzvané mléčné zralosti, aby udeřila tropická vedra a zrníčka se v klasu tak nějak „uvaří.“ Ale zatím je zaděláno na rekordní výnosy.

V minulých týdnech jsem viděl, jak zemědělci aplikují na porosty regulátory růstu. To už tu dlouho nebylo. Vody je tolik, že je zapotřebí rostlinky trochu přitlumit, aby nevyháněly klasy moc vysoko. To pak může snadno polehat a těžko se to sklízí.

Zdá se mi také, že kauza ukrajinské pesticidové pšenice otevřela leckomu oči, změnily se nákupní preference a na to je i zahraniční hytlermarket krátký… a tak se mnohem víc rozjely návozy českého obilí z českých skladů a mele se česká mouka. I když se loňské obilí vykupovalo draze, tak se to teď „nějak dělá,“ aby to cenově vyšlo a nikdo úplně neprodělal. Sice všichni brblají a nadávají, že se navzájem berou na hůl, ale náklaďáky jezdí a minimálně u nás na Znojemsku budeme mít sklady standardně prázdné a připravené na novou úrodu. Naplněnost bude trochu větší než jindy, ale nijak dramaticky. Předpokládám, že u polských hranic to bude asi trochu jinak až se něco dozvím, tak poreferuji, ale troufám si tvrdit, že 80% českého zemědělského území na tom bude podobně jako jižní Morava.

Po mnoha letech poklesu je vidět, že přibylo řepky. Nedivte se, je žádaná, zemědělec za ni dostane dobrou cenu a nemusí se sušit, což je dneska velmi významná nákladová položka. Z toho důvodu také vidím na polích mnohem více slunečnice a méně kukuřice. Hrášku je také větší množství než obvykle.

Letošní zemědělský rok podle mě bude takový… hybridní.

Na jedné straně bude hojná úroda, ale na straně druhé bude velmi nízká cena. Ukrajinská pšenice má celní výjimku (tuším) do léta 2024, je velmi levná, protože EU údajně dotuje její dopravu. Ohledně pesticidů se to vždycky nějak ojebe, protože peníze nesmrdí a koncentrace se zjistí jen v laboratoři a běžný konzument je nevidí. A i kdyby se pesticidy našly, stačí to smíchat s jinou pšenici a koncentrace budou hned v normě. Naše vláda samozřejmě Ukrajině pomůže a import nezastaví.

Ať přijedu kamkoliv a mluvím s kterýmkoliv zemědělcem, všichni mají z ukrajinského importu obavy. Doteď turbulentní dobu nějak zvládli. Ti, co loni vydělali, ti nakoupili drahá hnojiva, protože se báli, že budou ještě dražší. Ti, co loni vydělali méně a neměli peníze na drahá hnojiva, ti počkali a koupili si je letos, když jejich cena klesla. Pánbůh tak byl letos úplně komunisticky spravedlivý a startovní pozice do letošní zemědělské sezóny se všem producentům v podstatě vyrovnaly. Samozřejmě jsou na tom nejlépe velké koncerny… ale tak je to vždycky.

Hojná úroda a politicky preferovaný hojný import… tohle bude podle mě pro letošní žně naprosto určující. Navíc, pokud import zůstane otevřený, zřejmě cena v druhém pololetí nijak nestoupne. Teď se ještě všichni konzumenti bojí pesticidů, tak jsou ochotni kupovat dražší mouku, ale člověk si zvykne i na šibenici a cena je největší diktátor. Za půl roku už pesticidy nebudou nikoho zajímat… především ty chudší ne, protože budou mít hluboko do kapsy.

Osobně bych se nedivil, kdyby cena pšenice klesla někam ke třem tisícovkám za tunu… Když si představím, že ve stejnou dobu se loni dala prodat za osm až devět tisíc…

Tři tisíce za tunu, to je teď levnější než uhlí, ba dokonce než palivové dříví. Pšenice je určující pro cenu ostatních komodit, takže jestli podobně dopadne i kukuřice, tak všichni, kdo mají kotel na dřevěné peletky, mohou kupovat kukuřici. Dobře hoří a dělá málo popela.

Nikdo samozřejmě nevíme, jak se situace na Ukrajině bude vyvíjet dál. Většina naznačených vlivů je ryze politických, nikoliv tržních. Stačí jeden podpis Leyenové, pár nových zákazů v Polsku či na Slovensku a bude všechno jinak. Ale osobně zatím nevidím žádné přípravy velkých hráčů, že by se něco mělo změnit. Že by ceny měly v dohledné době stoupnout. To by nevyprazdňovali sklady klidně i za nulu nebo dokonce lehce pod nákupní cenou, ale čekali by. Jestliže teď raději prodávají s malou ztrátou, tak tuší, že v blízké budoucnosti to bude horší. Zdráhám se to vyslovit, ale jsem ten apoštol apokalypsy, takže to řeknu – ceny pšenice možná spadnou i pod tři tisíce za tunu a zůstanou nízko.

Já letos hodlám nakupovat hodně ječmene. Při trošce štěstí bude krásně buclatý, úplně ideální na krmení prasatům a výrobu krup. Loupačku na kroupy už mám, takže to vypadá, že budu mít dostatečnou zásobu té základní a nejjednodušší potraviny. Jeden z prvních workshopů Institutu českého venkova se bude týkat právě tohoto.

Jo, a že by klesla cena rohlíků, s tím bych moc nepočítal… ale bude docela legrace sledovat, jak Nekula manévruje, aby nám vysvětlil, že obilí je za hubičku, ale pečiva se to netýká.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.4 (246 hlasů)