Když klesají ceny...

Autor

Máme nejvyšší čas zhodnotit současnou situaci v zemědělství, protože nám jaksi přichází zima a až do jara se na velkých širých rodných lánech už nic neodehraje. Zemědělská sezóna skončila, ozimy jsou v zemi, sklizeň je pod střechou. Do konce roku už se bude jen pobíhat s lejstry, smlouvami a nabídkami. Většina obilí sice zůstane ležet v silech, ale několikrát změní majitele. Pojďme si tedy říci, jak to dopadlo a co nám to přinese.

Nejprve informace pro všechny, kteří se rozhodli, že nebudou čekat na jarní ceny potravin a rozhodli se, že si připraví nějaký ten záhumenek či záhonek, protože i malý skrojek půdy umí dát neuvěřitelné množství zeleniny. Dával jsem vám návod, že máte lehce obrátit půdu, zasít na ní řepku, počkat do listopadu a pak si plivnout do dlaní a zrýt to pořádně. Ideálně tak, aby drn skončil na dně brázdy. A pokud seženete hnůj, máte ho pěkně zarýt.

Tož doufám, že to máte všichni hotové.

Pokud ano, nesahejte na to až do jara. Nechte pracovat přírodu. Mráz vám rozpuká hroudy, v půdě se napojí kapiláry, žížaly se vzpamatují a zkonzumují mrvu, krtci budou konzumovat žížaly a pokud zjara najdete na vašem krásném záhonku krtinec, budiž vám to odměnou – půdu jste připravili dobře. Hlavně na záhonek nešlapejte, nedovolte to ani vašemu psovi, nehrabejte tam, nic neuklízejte, prostě nechte to být. Maximálně, pokud jste použili čerstvý hnůj, tak počkejte na sníh a pak záhonek lehce pocukrujte vápnem. Ale jen lehce. Čerstvý hnůj je kyselý, vápno je zásadité. Jasné?

A teď pár informací o tom zemědělství, které živí tento národ:

Přišel čas klesajících cen. Víte, co to znamená? Že se obchod prakticky úplně zastavil. Komu by se také chtělo nakupovat, když ceny klesají a stejná věc bude mít za měsíc ještě nižší cenu, že? Když je výhled na pokles cen, tak se nenakupuje a ceny klesají ještě rychleji. Tohle se samozřejmě dělo i dřív, ale tentokrát je rozdíl v tom, že docházejí prachy…

Ono je to vůbec hrozně zajímavé, protože je obtížné podchytit všechny vlivy. Na jedné straně jsou potraviny drahé, ale mohly být ještě dražší, kdyby se neprojevil pokles koupěschopnosti. To je podobné jako u stavebních materiálů – v září a říjnu poklesl zájem o hypotéky skoro o 80%. Tím pádem se méně staví, méně se nakupují cihly a výrobci by sice rádi zdražili, protože jim zdražil plyn do pecí, ale nemohou, protože najednou to nikdo nekupuje. A tak si výrobci uřezávají z marží, hledají úspory ve výrobě a v zaměstnancích… a začínají snižovat ceny, aby byli levnější než konkurence a prodali tomu poslednímu zbytku solventních. Ti solventní samozřejmě čekají, protože ostatní také brzy zlevní a tak to bude pokračovat, dokud ceny nenarazí na dno, protože už nebude na čem šetřit.

Stejné je to teď s hnojivy. V létě se hnojiva nevyráběla, protože plyn byl extrémně drahý a musel se cpát do zásobníků. Když se pak zásobníky naplnily, začali všichni výrobci horem pádem vyrábět čpavek (a z něj ledek), dokud nějaký plyn je. Rychle rychle se vyrábělo a skladovalo… ale neprodávalo, protože rakouský Borealis také podrazil ceny a všichni zemědělci teď čekají, že Agrofert bude muset podrazit pod ceny Borealisu atd. atd. Takže sklady jsou plné hnojiv za poměrně vysoké ceny, ale nikdo je nekupuje, protože do jara je času víc než dost a čeká se, až ceny narazí na dno. Pak najednou koupí všichni, protože když cena roste, je to obchodníkův ráj. Levně koupí a dráže prodá. Jednoduše.

V podstatě se úplně zasekly obvyklé obchodní řetězce ve všem. Ale takhle už to dávno nemůže fungovat, protože celý svět jede na dodávky just in time s minimem skladových zásob. Na jedné straně to tedy vypadá, jak nám sklady přetékají hnojivy, ale když víte, že na Znojemsku potřebujete ročně sto tisíc tun a ve skladech je s bídou pětina, tak je prostě jasné, že na někoho se nedostane a vyhrají ti, kteří včas chytnou vlnu. Ti ostatní pak všechno to současné zlevnění zaplatí mnohem vyšším zdražením.

To teď platí ve všem. V mase, obilí, krmivech… Koupěschopnost poklesla, takže ceny nerostou, ba dokonce klesají, realizují se jen úplně minimální nákupy a čeká se, až se ceny odrazí ode dna a bude nejlevněji. Pak se na to všichni vrhnou a ceny vystřelí během krátké chvíle do nebetyčných výšin, což nám vygeneruje vítěze a poražené. A co si budeme nalhávat, zvítězí ti, kteří budou mít k dispozici dost peněz a mohou si dovolit zaplatit analytické informace. Tedy velcí hráči. Ti, kteří nejvíce potřebují zlevnění – ti malí a kapitálově slabí, ti to zřejmě zase nestihnou, protože každý obchodní manažer se bude raději zabývat zakázkou na tisíc tun, než na jeden kamion.

Proč to tak je? Inu, protože se nevyřešil ani jeden z problémů, kvůli kterým je drahota. Pořád se válčí na Ukrajině a to drží vysokou cenu nafty. Pořád se dělají embarga na ruské suroviny, pořád se odstřiháváme od ruského plynu a to způsobuje, že hnojiva děláme z přebytků LNG díky teplému podzimu. Ale jinak jsou energie pořád pekelně drahé a suroviny také.

Nemám sice žádné informace, ale nedivil bych se, kdyby hnojiváři už zase výrobu tlumili, protože teploty klesly a pokud vím, polovina naší současné denní spotřeby plynu šla už ze zásobníků. Všechny ty továrny byly už dávno zoptimalizované tak, aby za rok zhruba vyrobily roční spotřebu hnojiv. Teď najednou jsou v tom několikatýdenní i měsíční výpadky. Co to udělá? To jediné, co může. Ceny brzy vystřelí vzhůru, protože není dost pro všechny.

A všichni ti chytrolíni na vládě budou jen sedět, koukat a maximálně se toho kasína zúčastní. Někdo na tom ohromně vydělá, někoho to ekonomicky zničí a vy spotřebitelé to všechno zaplatíte na vysokých cenách potravin. Vajíčka už stojí sedm korun – čili malochov slepic je najednou naprosto zisková investice. Kolem vánoc či nového roku se to projeví v ceně vepřového i hovězího. Máslo už je také skoro o 100% dražší, než bylo a až ceny obilnin klesnou na dno, tak pak uvidíte ten fičák, jak poletí vzhůru. Kolik dneska stojí chleba? 45,- Kč? Kolik stál před rokem?

Na druhou stranu, regulační stupně spotřeby plynu se ještě nezavedly, takže do jara se zásobníky asi fakt vystačíme. To nám říkal náš distributor – pokud v listopadu zavedou regulační stupně a dojde na čtyřku, tak plyn prostě nebude. Zdá se, že tomuto scénáři jsme zatím utekli… ale pokud by v prosinci došlo na pětku, tak to také dopadne blbě. Naštěstí máme dost krachujících firem, které už plyn nepotřebují a tak jsme tím ušetřili o dost víc než studenými byty. Bohužel krachy se také brzy projeví.

Podle mě bude po Novém roce docela slušná chuť demonstrovat. To začne skutečná kocovina. Pánbůh nám teplým počasím poskytl odklad na vyřešení problémů. Nic se pro to neudělalo. I když mám pocit, že se o Ukrajině začíná mezi Ruskem a USA mluvit, tak k míru je ještě hodně daleko. Pořád platí, že se přestane nakupovat ruská ropa. Pořád se střílíme do nohy tím, že ze zlých ruských surovin děláme hodné demokratické suroviny nákupem přes americké prostředníky. Do toho si Arabové podepsali dlouhodobé kontrakty na plyn s Čínou…

Ukrajina je bez proudu a zřejmě i bez plynu, takže se dá čekat nový nápor uprchlíků. Evropa bude muset posílat elektřinu na Ukrajinu, takže se tu budou dít velmi zajímavé věci… Takže po Novém roce to bude docela darda. To už se ukáže, že dezoláti nejspíš nekecali…

Vy, kluci od demonstrací! Vláda nic neudělala, tak je hlavně nenapodobujte a využijte ten čas do ledna telefonováním jeden druhému a připravte jednu jedinou velkou společnou demonstraci. Ať se Pánbůh nenaštve i na vás, tak jako se Štěpán Cháb naštval na Láďu Vrábela. Je třeba se připravovat. Současné zklidnění situace nepotrvá dlouho a pokud nepřipravíte demonstraci vy, připraví ji někdo jiný. Chuť bude.

 

Odkaz na nemoderovanou diskusi: 

https://www.vidlakovykydy.net/clanky/kdyz-klesaji-ceny

 

Odkaz na moderovanou diskusi

https://www.litterate.cz/kdyz-klesaji-ceny/

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (105 hlasů)