O myších a lidech

Autor

Aneb zprávy z první linie letošního boje o zrno. 

Před třiceti lety se objevili ekologičtí aktivisté a začali bojovat za naši matičku zemi, aby se neplundrovala, aby ji nehyzdily komíny, aby nás neohrožovala jaderná energie, aby chleba byl zdravý, aby obilí bylo zdravé, aby se nikam nesypaly průmyslová hnojiva a nepoužívaly se postřiky a další chemie a aby se používlaly permakulturní a bezorebné postupy, kvůli biodiverzitě a zvířátkům v půdě.  Po třiceti letech jejich snaha dospěla tak daleko, že se na pole sypou v podstatě jen umělá hnojiva, protože živočišná výroba je zlikvidovaná, všechna pole se stříkají vší možnou chemií, protože nové odrůdy sice dávají výnos, ale jsou choulostivé, pole se doopravdy neorají, protože nafta je drahá a kde to jde, používají se totální herbicidy, protože i ty jsou levnější než nafta. 

Ale tohle všechno víte, psal jsem o tom už mockrát. 

Nikdy jsem se netajil tím, že české zemědělství se dá zachránit především tím, co tu už bylo. Je třeba mít živočišnou výrobu, aby se na pole dával hnůj, je třeba pole rozdělit na menší celky, přidat větrolamy, zakládat meze, ucpat meliorační trubky.... a orat. Orbu jsem vždycky vyzdvihoval, protože kdysi byla tak důležitá, že ministerstvo zemědělství se jmenovalo ministerstvo orby. Orba řešila odlehčení a provzdušnění půdy, tím půda dokáže absorbovat vodu, zároveň není nutné plevel otrávit, ale je možné ho zaorat, půda se obrátí, což jí prospěje atd, atd. 

I zde na Kydech jsem v komentářích dostal tavbu, že orba je špatná a sice mám ve všem pravdu, ale orba je špatná, zlo, neměla by se dělat, protože půda je živý organismus a orba ji ničí. 

Letos jsem s překvapením zjistil, že bezorebné technologie byly skokově navýšené a už se používají skoro na padesáti procentech půdy. Asi na to je další nenároková dotace. Půda se prostě jen poškrábe diskovým pluhem, projede kombinátorem a hotovo. Existují už secí stroje, které udělají vše v jednom kroku. Na jedné straně stroje je strniště a na druhé straně je už rovnou zaseto. Zřejmě si někdo spočítal, jak ohromně výhodné to bude. 

Letos se dostavil výsledek. Novým hitem sezóny jsou myši. Tedy oni jsou to především hraboši polní, křečci a další potvory, ale zemědělským žargonem jsou to myši a tak se toho přidržíme. Myší je tolik, že si toho všimly i Novinky.cz a udělaly o nich článek. Myší je tolik, že káňata přestala lovit ze vzduchu, sedla na pole a prostě jen zobou. Jsou tak přežraná že teď neumějí vzlétnout před kombajnem. Čápi, volavky, všechno sedí na polích a žere to myši. A myší je tolik, že všichni dravci už nedokážou ani snížit jejich přírůstek porodnosti. Žerou úrodu tak rychle, že zemědělci vjeli i do nedozrálého obilí, protože hrozí, že jim myši sklidí pole rychleji než nejmodernější kombajn. 

Fakt nekecám. 

Neoraná pole mají stále se zvětšijící oblasti myší urpostřed a oraná pole mají tyto mší oblasti na kraji. Ony ty potvory umějí docela běhat a i když je konzervativní orající staříci oráním zdecimovali, na těch neoraných se rozmnožily a teď se nastěhovaly vedle. Ekologickým organizacím se navíc podařilo snížit množství účinné látky u myších návnad. Kdysi se myš nažrala otráveného obilí, za pár dní se jí spustilo vnitřní krvácení a bylo po ní. Dneska se z toho docela celké procento myší vylíže. Takže i ti drobní zemědělsci, kteří posílali své důchodce staříčky na jaře do polí, aby k myším dírám sypali jed, tak to dělali zbytečně. 

Myším navíc nebývale pomohla mírná zima bez dlouhých sychravých časů. Myš nejsnáze zajde, když je mokrá. To dostane kašlíček, chřipečku a je po ní. Loni pomohlo sucho - prostě jich hodně zahynulo žízní. Letos sice není vody moc, ale dost na to, aby přežily. Spojte si všechny faktory dohromady a hurá - máme tu něco, co už hodně dlouho nebyl problém. 

Popišme si ještě jednou celou řadu příčin a následků... Neoře se... ale alespoň pomohlo počasí. Když nepomohlo počasí, daly se myši alespoň otrávit. Teď se nedají ani otrávit a tak se množí. A když se množí, tak žerou náš budoucí chleba. 

K tomu rovnou hlásím, že příští rok pojde strašně moc mladých káňat. Letos jich dravci vyvedou hodně a stačí aby příští rok pomohlo počasí a dravci zase pomřou nedostatkem potravy. Samozřejmě si to nikdo nespojí a bude se mluvit o tom, jak za to mohou plasty, chemie a tak vůbec. 

Mimochodem... letos u nás nebyl nijak extrémní rok. Sucho bylo, ale ne dlouhé. Zima byla, ale ne velká. K tomu byl studený máj - v stodole ráj, v červnu bylo teplo a v pravou chvíli napršelo. Letošek není na rekordní úrodu, ale na průměr by to bez problémů mělo stačit. Řepky opět ubylo - to jsem říkal už loni a protože se nic nezměnilo na jejích světových cenách, příští rok jí ubude zas. Pokud zemědělec nemá dlouhodobou smlouvu (třeba od Agrofertu) tak je s výdělkem pod náklady a nebude ji dělat. 

Ovšem co je letos vidět na první pohled, to je způsob pěstování. Jak jsem řekl, na jaře sice bylo sucho i horko, ale netrvalo dlouho. Pšnice je tráva a podobné věci by jí neměly vůbec rozhodit. Ale rozhodily. Jen od pohledu se letos dalo říci, kdo oral, kdo má ještě nějaký ten prasečák s čuníky a tak alespoň občas hnojí, kdo slámu rovnou kombajdem podrtí a zaoře ji a kdo má štěstí na pole u řeky. Na průměrném poli už není půda. Jen substrát.  Směs jílu a písku v nějakém poměru. Ale život už v tom není. Od Sahary se to liší jen tím, že jíl zatím neodnesl vítr, aby zůstal jen písek. 

Kdo alespoň tu slámu drtí, nebo občas pohnojí, nebo je u řeky a před deseti lety mu tam povodeň doplnila půdu, ten letos sklidil hezké zrno. ti ostatní, i když nebyl nijak strašný rok, mají zrno poškozené, protože na rostlině se podepisují už i malé nepodstatné extrémy. 

Já osobně jsem letos ani jednou nemusel zalévat brambory, ani jednou mi nedošla voda v jímce pod hnojištěm, zalévám teď jen rajčata a papriky, ty to totiž potřebují vždycky. Všechno mi dobře roste, moje úroda bude vysoce nadprůměrná i když ne rekordní. Letošek je dobrý rok, ale pro průměrného zemědělce už teď bude každý rok špatný. Dokud nebude nafta levnější než Roudup, dokud pluh nebude cennější než kombinátor a dokud se nenaplní kravíny a vepříny, dokud se na pole nebudou vracet rostlinné zbytky, dokud se nebudou dělat meze a větrolamy, dokud se neucpou meliorace, nic se nezmění. Teď už nepomůže žádný greening, ani rozmanitější osevní postup. Půda je mrtvá. A kde nic není, ani čert nebere. 

A pokud se teď ještě bude sláma využívat na biopaliva, jak nám vyhrožují ekologové, bude to jen rychlejší závod ke dnu. 

PS. Staří agronomové říkávali, že jižní morava je barometr zemědělství v celé republice. Co se stane u nás, to se brzy objeví i jinde.

PPS. Víte jak český statistický úřad zjišťuje informace o letošní úrodě? Teď už vydal zprávu, že úroda bude o 8% lepší než loni. Zemědělci v květnu vyplní povinný dotazník. Myslíte, že vědí, jaká bude úroda? Nevědí. A tak si to cucají z prstu. Podívají se na loňský dotazník, maličko poupraví čísla a pošlou nový. Skutečnost budeme vědět někdy koncem srpna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

jsem si všiml taky.
A všiml jsem si taky, že je naprosto nebývalé množství potkanů.
Všude.
Nicméně vůbec nevěřím, že se v dohledné době něco změní a sedláci začnou orat a hnojit. K tomu dojde, až se rozpadne EU na kusy, resp. jednotlivé státy a ty začnou chránit své zemědělství před levnými dovozy.

Zatím bez slepic

Myší i potkaní roky se zřejmě opakují cyklicky.
Vzpomínám na jeden potkaní rok, kdy jsem se bála jít do chlívka nebo okopávat růže na dvorku. Sousedé nechtěli bez dozoru na dvorek ani pustit malé děti.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

jako pochoutka.

Zatím bez slepic

měl jsem na mysli nějaký myší mix (na kůže jsme zvyklí) nebo balené myšky vcelku, třeba už předvařené, spařené nebo nějak průmyslově předzpracované, jako náplň do mouseburgeru, či na co máme chuť. Kremlička žral brouky a hamáček by klidně udělal klip na mouseburger.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Tady jsou ty statistiky mimochodem: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/odhady-sklizni-cervenec-2018 Jako člověku, který neví o zemědělství zhola nic, tak mi to nic neřekne. Ještěže nás tady vidlák takhle vzdělává. Donedávna jsem ani nevěděl, co jsou to ty meliorace, jako že v polích jsou skryté trubky a často se ani neví, zda tam jsou a jestli ano, tak kde.

Myší jsem si teda taky všiml. Byli jsem na jižní Moravě na kolech, jedeme po polňačce v řepkovém poli (asfaltové povrchy jsou moc civilizované a tedy tupé a nudné) a pod koly nám sem tam proběhla myš, jednu jsme dokonce přejeli a už to chudina nerozchodila).

Zatím bez slepic

zarůstají samy. Jsou plné kořenů.

Zatím bez slepic

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

jestli se jedná o klasické meliorační trubky z pálené hlíny či děrovaného plastu, které mají jímat a odvádět vodu na jiné místo v podmáčené krajině, anebo betonové roury, které jímanou už svedenou vodu odvádějí někam do pryč, povětšině do řeky.
U nás vpodstatě nic jiného není. protože vody tu bylo vždycky až moc, resp, naši předkové už dávno před érou soudruhů poroučejících dešti a větru změnili koryto řeky. A neudělali vůbec dobře, stejně jako jistý soudruh rostlinář v jisté střediskové vesničce. Vody se nezbavili, namísto úrodné půdy obdrželi bažinaté území, kterého se zbavili až ti opravdoví soudruzi po zřízení jezírka a pracného vybudování zmíněných betonových potrubí. A stejně tam kdysi seděl traktor každou chvíli.
Dnes už tam traktory nesedí, páč už se tam nic nepěstuje. Sem tam si někdo vzpomene a pokosí blbou trávu, aby tu nebylo moc plevele.
Zas to má výhodu, že nezkurví další ornou půdu, která u nás ovšem stejně nikdy nebyla, jen samé šutry, jíl a písek.

Zatím bez slepic

Targus, nepiš pohádky, meliorace se dělají od CaK, soudruzy to jenom měli jako PR... Je to stejné jako rušení rybníků a rovnání toků.
A nekončí to ani dneska, kdy hlavní by mělo být spomalení odtoku, ale za posledních 30let se nadělalo kanalizace (km) jaké nebylo uděláno za posleních "100let" a všechna voda co se prohnala "záchodem/koupelkou" co šla do trativodu je dnes v potoku a to nemluvím o děšťové vodě.

Všechno je to o tom jak v jinéím článku napsal Vidlák, po každé změně "politického systému" se začalo "myslet", ale tak nějak se to do 10-15let vrátilo vždy k selskému rozumu, bohužel po 89 na vrácení čekáme 30let, ale protože peníze, tak budeme muset dál čekat :(

P.S. Nejvíc rybníků nezaniklo za komančů, ale za CaK..., rypákuju propto, že mě nebaví furt poslouchat co všechno se dělo za komančů, že můžou za všechno špatné, porotože někdo místo rozumu/znalostí použije city, a proč mě to vadí, protože palk se vyvozujou na základě špatných informací nápravy, ale protože někdo píše dokola pohádky, tak pomocí pohádek nápravu nikdy nikdo neuděla :(

Zatím bez slepic

Jo, tohle mě taky bavilo. Chodil jsem na jisté přednášky nebo spíš debatní kroužky, kde se ukazoval stav různých "zajímavých" nemovitostí v kraji. Byly to nemovitosti typu zámeček z 18. stol., nebo různé sýpky, vesnické školy, pivovary, apod. A všichni (tedy kromě mě) si tam svorně notovali, jak byli ti komunisti hrozní, když to nechali všechno zpustnout. Že ty nemovitosti pustnou dalších třicet let, za to samozřejmě můžou taky komunisti. A za to, že některé ty nemovitosti jejich nový porevoluční majitel zboural, nebo přestavěl do nepodobna, za to samozřejmě můžou taky komanči.
Jó je to fajn mít univerzálního viníka za všechno špatné.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Statistika je úžasná věda a prognózy se s její pomocí dělat dají. Ale pod jednou podmínkou - musí sedět vstupní údaje. Jinak platí to, co jsme tvrdili už za minulého režimu - naprosto přesný souhrn zcela nepřesných údajů.

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak problém není statistika, ani ta co kritizuje Vidlák, ono se musí říci B, pokud to použije někdo kdo umí, tak to bere jako předpoklad, jestli je průser/není průser.
Jenomže¨už nejenom novináři nemají znalosti/schopnosti, ale i na ministerstvech sedí lidé co neví co ta čísla znamenají a vyvozují s toho závěry jako by to byli konečná čísla a to je hlavní průser.

Není problém ve statistice, ale v lidech, kteří ji neumí a nerozumí :(

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Takovou myší invazi pamatuji jako kluk někdy v první polovině 60.let minulého století. Bydlel jsem tenkrát na vsi, Kačice se ta díra jmenovala, je to nedaleko Kladna.
Na polích byly úplně vyběhané cestičky od myší díry k myší díře a bylo jich neskutečné množství. Měl jsem tenkrát novou vzduchovku a pořád jsem z táty mámil další a další diabolky, protože tomu lovu se tenkrát nedalo odolat. Ale trefit tu myš nebylo tak úplně jednoduché, jsou rychlé a obratné, mrchy.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Velice dobře napsané.
Jen bych to jinak pojmenoval,zemědělské peněžní žně.
Jednou na tu chamtivost doplatíme všichni.Jistě hluboká orba vyžaduje více nákladů,jenže ty náklady se vrátí v jiné podobě.Někteří menší zemědělci na tu zelenou naftu nedosáhnou,ale hlubokou orbu provádějí.Právě i ty myši se hlubokou orbou likvidují.Jak víme u okopanin se půda čechrá častěji,myši tam hůře dělají chodbičky,kdežto u obilovin ,kde se neprovádí hluboká orba,mají neporušené chodbičky a klid od všeho,až se obilí sklidí,pak vidíme,co je tam spoučť.

Zatím bez slepic

nekope ani krtek, a to má lopaty. Hryzec nemá vůbec šanci, suchá jílovitá půda je požehnáním, žádný škůdec si v ní neprdne. Na druhou stranu na ní zase nic neroste, ale nemůžu chtít všecko, že. Podle leteckých fotek zažila orbu v 50. letech, kdy jezdily stalince. Kůň by si neškrtl. Nebo u táty v Jeseníkách... meliorace dynamitem a potom na horskou louku nadělil ječmen (800 m n. m.). V říjnu to dozrálo, ale přišel sníh, tak se ušetřilo za žně.

Zatím bez slepic

Ládik!!!
To není tím,že je tvrdá zem,ale tím co roste na té louce,co může být dobrou potravou pro myši.

Zatím bez slepic

je pod sněhem. Samá chodbička a hnízdo. Zkouším občas vyhodit myš do vzduchu, co nejvíc můžu. Zatím žádná dopad nepřežila, ač jsou lehké.

Zatím bez slepic

Pak je otázka pro Vidláka, jaktože se přemnožili, když podle tebe mají mít teď nejhorší podmínky?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

hodnou nobelovky za techniku. Když nafta je drahá, nemohly by pole orat elektrotraktory? E-traktor je pole neorané a zemědělská mobilita jistě půjde tímto směrem. Nebo práškovací ečmelák... já bych tady rozhýbal průmysl!

Zatím bez slepic

zbytky rozumu, páč by jinak nic nesklidili, takže e-traktor se bude prosazovat poněkud hůře.
Zato jsem mohl včera obdivovat nádhernou e-loď na Slezské Hartě. Nádherná práce, soudruzi nám tady uplácali lodičku ověšenou soláry, určitě to bylo velmi levné a je to dozajista velmi účinné. A určitě bude taková ta chytrá loď, která už umí jezdit sama, a tak všelijak podobně.
A jako vylepšení vzhledu krajiny zřídili v Leskovci přístav, kde je co pět merů na úhledném dvoumetrovém sloupku trojice zásuvek pro elektrojachty. Soudruzi milionáři se tam o fleky přímo perou! Rovnou na ulici! Já to viděl! Čestné podnikatelské!
No neber to!
A nejvíc se mi líbily ty oranžové prodlužováky jak se krásně a chytře koupaly v jezerní vodě. To bude určitě podle nějaké nové euro-elektro-normy a bude to velmi ekologické.

Zatím bez slepic

Leskovec je pod vodou. Jezdil jsem po Moravici na kole, než začala stoupat hladina.

Zatím bez slepic

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

ty statky a stodoly na záda a vynesli je na kopeček. Asi byli krásní, mladí a chytří už tenkrát.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Myslím, že zatím neobjevili ani ruchadlo, možná někde v pakistánu, tam jsou o krok napřed. Jestli se neoraná půda nepřipravuje pro ně, mohli by se orby leknout a utéct.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Postupy, jak hospodařit s půdou, jsou známy. Tak proč se nedodržují?
Které opatření na hospodaření s půdou prosazované městskými liberály kdy přírodě prospělo?
Co když se statistici spoléhají na odhad úrody od veřejnosti, který je lepší expertů? Viz Robejškův příklad s odhadem hmotnosti býka http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=27483. A co když cílem statistiky je jen zjistit, zda bude úroda lepší nebo horší než loni?
Kolik potravin budeme moci posílat Africe, když nám bude úroda chybět v budoucnu?
Dnešní počasí suché a teplé se zase tolik neliší od toho, které zde už bylo ve středověku. Tedy podle záznamů z kronik a pěstovaných plodin. Celé strašení klimatickou změnou jen prospívá některým lidem. Místo abychom změnu přijali a připravili se na ni. Co se káňat týká, jde o pravidelný cyklus zvíře a jeho predátor. To by se měli také namnožit predátoři kůrovce, pokud jsme je už neotrávili bojem proti kůrovci. Proti kůrovci zasahovat, to ano, ale jen včas. Protože pak už boj proti kůrovci ničí jen jeho predátory, kteří přilétli za ním. Totéž u myší a káňat. Když budeme příliš horlivě trávit myši, otrávíme i káňata. Nakonec nejrozumnější bude orat a orat.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Přemysl soráč jako:
myslíš, že jsem pako?
Proč bych tady oral?
Hambáč by mi koral
kola chytla teplotu
já se na tu robotu...
Kde je kua Libuše?
Ať sem rychle nakluše
a už pěkně v burce
já jsem tady tvůrce
hodnot atlantiku,
já jsem přes logiku.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Tak včera jsme sklidili a obilí máme z toho kousku pole pod střechou. Je toho opravdu trošku více jak loni, ale žádná rekordní úroda to teda není.
Slámu rozdrtíme, zaoráme, protože máme z minula ještě dost balíků na půdě.
Ale jinak jsme nazývání debily, dobytky, idioty,... protože máme v chlívku 1 vepře, pár králíků, slepic, broilery jsme koupili hotové již na zabití a sousedé nemohou při jejich paření smradem vydržet u bazénu a je jim i z hnojiště na blití.
Ale že vůně je cítit i z nedalekého družstva, když pohne s močůvkou, či čím, od ovcí na kopci za barákama,...jo aha, byl si ztěžovat na MNV i v družstvu, tam jen kroutili hlavou, co vlastně chce,...
A pak vyvážejte byť jen močku na pole, nebo nedejbóóóže, totiž matko přírodo, hnůj,... to raději ty dreky na pole. Že si kopeme hrob, či řežeme pod sebou pro trochu smradu, větev? Nezájem, že ano. Hlavně libá vůně chloru z bazénu....

Zatím bez slepic

Snad jen ještě k tomu zaorávání slámy - pokud se špatně rozdrtí a špatně zaoře, tak se tam může také dařit myším.
Co jsem dnes viděla na poli, tak je ve strništi plno myších děr, ale také jetel, trávě pod meruňkami je toho plná a myši přebíhají sem a tam,... Jestli se tam již dostali místní sysli ze starého letiště, netuším, ale prý jsou již blizoučko ve vinohradu,...
Nevím, co s touto drobotinou dělá řepka,....
Jo a krtci k tomu všemu - je jich letos také dost. Daří se jim. Zatím co žáby neslyšet, i když jednu ropuchu ve sklepě jsme již viděli,...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

ako to vyzera, ak si nejaky vykuk vymysli zjednoduseny plan mysliac si, ze tych par tisic rokov to pred nim robili nahovno.
To ze sa do vypoctov o usporach nezaratali mysi znamena, ze sa to robilo bez znalosti systemu do hlbky.
Kadejake vydobytky VaT sa nam v dosledkoch vratia castokrat v strednodobych alebo v dlhodobych horizontoch. A nie vzdy si to potom clovek pospaja, cim to je, ze to tak je....
Opat krasny priklad - ked cinania odpovedali, ze na hodnotenie velkej francuzkej revolucie je este priskoro (to bolo len 200 rokov po :D )

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pamatuji se, že v 78 bylo taky plno myší, pod každým balíkem tak 3-4, jako blbá děcka jsme je chodili "lovit". Také si vzpomínám jak za orajícím traktorem poletovala hejna ptáků a myši (některé už porcované) za pluhem rovnou konzumovala. U nás (střední Krušné hory) jsem si myší nevšiml, protože na bývalých polí je jen tráva, kterou "zemědělci" za dotace sekají. Balíků vozí dost.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

byla kdysi, před 25 lety fabrika, dobře zdokumentovaná ve filmu Marečku, podejte mi pero. Součástí fabriky byl provoz č. 4 - Zemědělské stroje. Tam se ten film točil. Provoz vyráběl pluhy, většinou šesteráky jištěné hydraulikou, kombinátory a bezorebné sečky, nic nového od sluncem. Ve filmu byl šéfem provozu Sovák, ten skutečný provoz měl také svého šéfa. Jen si nepamatuji, že by si na kovárně ve výhni opékal buřty ke svačině. Fabrika zkrachovala a tak plouhy, které se tu vyráběly snad 150 let zarůstá trávou. Nedávno jsem se na Zahradě Čech ptal obchodníka nabízejícího komplet traktor John Deery s plouhem, taky šesterákem, taky jištěným hydraulikou, jenom obracákem, na rozdíl od toho z dob socíku, co tak asi stojí. Tak plouh prý koštuje asi 800.000 Kč, no nekupte to. Ten podřipský stál, co vím z doslechu asi 40.000 a jezdí jich dost dodneška. Jenom to know how, budované po generace je v háji. No revoluce tu byla, že?

Zatím bez slepic

Pane Laco G.
Tak jako většina strojního průmyslu,tak zemědělského průmyslu,byla účelově zlikvidována.
Ano Roudnice nad/Labem se specializovala na přípravu půdy,byly to ještě tažené pluhy,ovládané táhlem s kabiny traktoru,nesené hydraulikou.Brandýs nad/Labem vyráběl vlečky různých tonáží.Zetor Brno,škoda mluvit,Agrostroj Jičín,Prostějov,rozmetadla hnoje někde u Benešova.Kde jsou ti zaměstnanci,odborníci.

Zatím bez slepic

zas až tak ty slavné Brandýsáky neadoroval. Modernizace v čase nula nic, technika těžká jak kráva, uplácaná ze socprc svařitelného bláta, kterému - dodnes nechápu, proč - říkali ocel. Ohýbalo se to a lámalo, jak na běžícím pásu a nové vlečky šly rovnou do dílny na předělávku, aby se nedokurv..y hned první šichtu.
Prostě když si vzpomenu na BSS, hned mě bolí ruce.

Zatím bez slepic

Pane Targus.
Neměl jsem problémy s vleky BSS.jde vždy o zkušenost řidiče a nepřetěžovat.
Jak se to jedno zkroutilo,už to není možné dát do původního stavu.
Vy jako kamioňák víte moc dobře,jak si náklad rozložit,kdežto v zemědělství v terénu,tam stačí malá chyba a je zle,hůře v horských oblastech.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

sklopkař, takže nějaké nepřetěžování a rozkládání nákladu nepadalo v úvahu. A jak jsem psal výše, tolik nedodělků a konstrukčních chyb, se kterými nikdo nic nedělal, co měly Brandýsy, to snad byl světový unikát.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pokud se budete zajímat o nákup a zjistíte ceny, budou se vám protáčet bulvy.
Něco se ještě zachovalo z výroby v Zemích koruny české.
Např valník pro svoz sena.
Poláci ten dvounápravový zázrak prodávají do 360 000 kč, to český výrobek z Veselí je "lepší" rovnou o maličkost ve výši 200 000 kč.
Tedy za 560 000 kč Tak jsem problém vyřešil nákupem 12t vleku za NA, přepsal ho do kategorie traktor vlek a vyšlo to na celých 56 000 kč, navařilo se čelo, zadek a už se drandilo.

Zatím bez slepic

sedláci zrychtované rovnou ze starších návěsů. Délka 13,7 m. Teda pokud je neřežou na povolených 12 m, ale jen tak baj laj fik mi to zkracované nepřipadá.

Zatím bez slepic

Tyhle vehikly se prodávají za fantastické ceny.
Když se jeden zamyslí nad cenou a začne dumat, nasere se.
Není divu.
Kdysi jsem kupoval nápravu na vlek BSS 7t stála 10 000. Na vleku jsou dvě, kolik vyjde tak primitivní konstrukce ze železa jako je rám?
Brzdy, pár metrů kabelů, světýlka?
Kde je zbytek do oněch 560 000?
Jestli zde někde existuje zlodějina a tupost, je to v tomto ranku.
(Každej trouba kupuje co nejdelší vlek, "aby uvezl co nejvíc". Jenže pak se zapřáhne, přijdou kopce a je v labrdonu. Traktor to prostě neubrzdí, vlek nevybere zatáčky, táhnou ho po pangejtech a za dva roky mají v háji brzdy, konstrukci popraskanou)
Takže zlodějina kombinovaná s hloupostí kupujících.

Zatím bez slepic

mirek58.
Mám k těm cenám za zemědělskou techniku jiný názor.
Nakousl jste to tou přemrštěnou cenou a to kvůli dotacím.
Stát,ministerstvo se kaše,jaké jsou velké dotace do zemědělství,ale každý zaplatí skutečnou cenu,dostanete dotace,které vlastně vezme stát zpět.všem budou tvrdit,jaké jsou výhodné dotace.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jistě, že v týhle zlodějině hrají roli dotace.
A když se na jejich vliv podíváme zblízka je to především nastavení těchto dotací.
Podpora velkých..
Když ten má 3 000 ha může si dovolit dát do techniky ročně deset milionů a je v pohodě. Když má ale kolem 100 ha už se bude škubat dát do techniky blbejch 300 000.
Já měl něco přes 300 ha, tak moc dobře vím jak jsem zvažoval investice a provozní náklady.

Zatím bez slepic

pokud chcete bezproblémový vlek či návěs, kupujte zásadně nýtovanou konstrukci, nikoli svařenec. Ten vám dříve nebo později začne praskat.
Já vím, on je skoro nikdo nedělá, protože svařuje automat...
A taky jsou dražší...
Ale životnost je mnohem delší, dá se říci neomezená...
Ad ty nápravy - kdysi bylo kdysi a dnes je dnes. Dnes jsou ceny někde jinde, darmo vzpomínat.
Brzdy mají na svědomí nakládací čety a samozřejmě zejména řidiči. Mí zaměstnanci najížděli na brzdových deskách při stejné práci polovinu km oproti mé maličkosti.
A ještě jednou brzdy - pokud na nich není EBS, musíte je seřídit s jedním tahačem a pak nepřepínat do jiné soupravy, jinak odejdou do kytek buď na tahači, nebo na přívěsu/ návěsu.
A taky se vyplatí připlatit za pořádnou motorovou brzdu na tahači, pokud není v základu. Šetří to prachy a prostoje, i když ty nejsou v sezónním provozu tak znát, jako v celoroku...

Zatím bez slepic

Spravne technologicky navrhnuty zvar by nemal praskat za ziadnych okolnosti, ak praská znamena to bud zly navrh technologie zvaru alebo nedodrzianie postupu odporucaneho technologom, Normalne sa zvar navrhuje tak ze sa potom vyreze pasik ocele so zvarom, a ohne sa do U a napriek tomu zvar ani okolie nesmie prasknut. Je mozne ze nitovane spoje byvaju lepsie navrhnute a odolnejsie voci nedodrzaniu technologie. Ale svoje moze hrat aj to ze nitovane spoje maju vacsiu vôlu a teda znesu lepsie namahanie na skrut a ohyb a ine deformacie z rolnickej praxe

Zatím bez slepic

vzduchařinu k brzdám kříženou s elektrikou (EBS) nepořídíte pod stovku ani náhodou. Výrobky nesou pouze loga německých firem a ty si to nechají sakra dobře zaplatit.
Ventil, který se dal kdysi opravit nebo seřídit a stál jednotky tisíc, dnes koupíte s jistotou desetinásobku. Amozřejmě s elektickou přípojkou k řídící jednotce tahače...
... a máte další a skvělý zdroj poruch...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Nemohu podat fundovaný pohled na velkozemědělství. Takže jen k tomu zalévání plodové zeleniny (rajčata, paprika, okurky). Rajčata zalévám velmi sporadicky, jednou za 14 dní, a to za použití mykorhízy, je to ekologický způsob.
Více na této stránce :
https://www.symbiom.cz/cs/m-4-jak-funguje-mykorhiza

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Tady s Neffem souhlasím:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/mloci-ve-chvaleticich-0to-/p_cirkus.as…
Je zajímavé, jakou to mělo mediální podporu - na ČR1 to omílali každou čtvrt hodinu, jak vybírají marginální akce, které je třeba omílat každou čtvrt hodinu?
Proč se raději nevyjadřují k zalévání rajčat?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Myším navíc nebývale pomohla mírná zima bez dlouhých sychravých časů.
https://spanishdictionary.cc/

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Měl jsem s manželem vážné problémy a vedlo to k tomu, že se přestěhoval do bytu ke svým přátelům. Všechno se zhoršilo, protože se svými přáteli začal chodit do barů a klubů, opil se a omdlel. Vždy mi vyhrožoval po telefonu, kdykoli mu zavolám kvůli špatné radě, kterou mu jeho přátelé dávali. Miluji ho a byli jsme spolu 8 let před náhlou změnou, nemohl jsem otěhotnět a zjistil jsem, že je to moje chyba. Byl jsem tak smutný a frustrovaný až jednoho dne jsem procházel internet a viděl jsem lady, jak sdílí svědectví o mocném kouzelném kouzlu DR, SUNNY, které jí pomohlo přivést jejího manžela zpět kouzlem, takže jsem se rozhodl to dát taky vyzkoušejte a kontaktoval jsem DR. SUNNY e-mailem na drsunnydsolution1@gmail.com a vysvětlil jsem mu všechny své problémy a DR. SUNNY mi řekl, že bych se neměl bát, že mi pomůže vyřešit mé problémy, můj manžel se vrátí domů a DR. SUNNY mi také řekla, že by také mohl udělat kouzlo těhotenství. Také mi řekl, že kouzlo není pro mě škodlivé ani pro mého manžela. Rozhodl jsem se to zkusit a udělal jsem vše, co mi řekl, abych okamžitě udělal a udělal pro mě kouzlo. O dva dny později se můj manžel vrátil domů a omluvil se, že mu bylo líto, co mě to stálo, a teď jsme šťastní a šťastně žijeme spolu. O dva měsíce později jsem si uvědomil, že jsem těhotná. Jsem teď opravdu šťastný, protože už nevím, co říci, ale pokud jste tam venku, číst to a mít stejný problém se vztahem nebo máte potíže s otěhotněním manžela nebo přítele nebo problém jakéhokoli druhu, který je mimo lékařská síla, prosím, kontaktujte DR, SUNNY na jeho e-mailu je: drsunnydsolution1@gmail.com nebo Whatsapp ho +2349030731985 a být 100% jistý, že má řešení vašich problémů.

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.