Přímo z Vidlákova dvorku I. Základní pomocník

Autor

Krátký Afghánský úvodník: 

Tak to přátelé vypadá, že Tálibán udělá se všemi těmi diplomaty, kteří se teď nemohou dostat z Kábulského letiště jednoduchý obchod... My vám pustíme domů diplomaty a vy uznáte oficiálně naší existenci. 

Nepochybuju o tom, že nějaký hlupák to nepochopí a odsoudí svoje lidi k smrti a díky tomu to ti ostatní pochopí o to lépe. Takže se můžeme těšit na moc hezkou debatu naší vlády a opozice o tom, jak je zapotřebí uznat teroristickou entitu jako stát, protože jinak nám zabijou velvyslance... 

Přátelé

Mám dovoleným stále není konec. Tento týden jsem tradičně s dětmi na táboře. Užíváme se trochu divočiny, děti se učí žít s málem a nic nepotřebovat. Není tu wifi, není tu elektrika. Světlo dělá slunce a hvězdy, voda je v potoce. A já budu on-line jen občas. A tak jsem si řekl, že po dobu mého táboření poběží na Kydech seriál o mně - Vidlákovi, který skutečně existuje, skutečně hospodaří a který chce inspirovat následníky. 

Už více než rok jsem přetiskován i na jiných serverech a tamní čtenáři  v diskusích rádi spekulují o tom, že jsem Babišův marketingový produkt, že jsem výtvor Máry Prchala  a tak podobně. Vždycky se u toho dobře pobavím.  Proto pustím pár fotek ze svého života. Nic osobního. Jen takový drobný důkaz, že Vidlák skutečně existuje a má s Andrejem společné jen to, že pracuje v jeho firmě. Chci v tomto týdnu ukázat, co mě tvoří a z čeho čerpám své sebevědomí a můj optimismus.  V tomto týdnu se projdeme po mém gruntě a řekneme si, co správný jihomoravský vidlák v tuto dobu dělá. Chtěl bych, abyste si udělali představu o rozsahu prací, plochy i financí, které ze mě dělají Vidláka.

Takže pro začátek pár údajů: 

Vlastním pozemek o ploše 1000m2. Polovinu tvoří dlážděný dvůr s domem, hospodářskými budovami a několika skrojky trávníku. Na této ploše je jedna třešeň, cukrový javor a každé volné místo je osazeno vinnou révou. Druhých 500m2 tvoří produkční zahrada. Z ní je zhruba 100m2 vinohrad a 100m2 tvoří sad o šesti meruňkových stromech. Zhruba 300m2 obdělávám na zeleninu a brambory. Celý můj pozemek je cca 14m široký a zhruba 80m dlouhý. Převýšení zahrady je víc než tři metry. 

Spolu s tchánem obděláváme ještě další záhumenky o celkové ploše asi dvou hektarů, ale těch se tento výklad týkat nebude. Chci vám v tomto týdnu ukázat, že uvedená plocha kolem mého domu bohatě stačí na to, aby se z ní základním způsobem uživila moje sedmičlenná rodina. 

Ne netvrdím, že na této ploše vypěstuju všechno. Ale chci vám dokázat, že vypěstuju dost. 

Dnes začnu svým nejdůležitějším pomocníkem. Zde je: 

Agzat

Představuji vám svůj malotraktor Agzat o kterém jsem už kdysi psal a pěl na něj chválu. Koupil jsem ho na Slovensku přímo od výrobce a nemohu si ho vynachválit. Na obrázku ho vidíte se zapřaženým vyorávačem brambor, protože o tom bude zítřejší povídání. Na stroji vpředu je třicetikilové závaží a k tomu čtyři menší pětikilová. Dalších dvacet kilo je v každém kole. Celková váha stroje asi 200 kg. Je to tak akorát, aby měl dostatečnou adhezi pro všechny polní práce. 

V pozadí na fotografii  můžete vidět mého dalšího pomocníka - je to můj jedenáctiletý syn. Druhý nejstarší. 

Motor má výkon cca 4 koňské síly, má to zamykatelný diferenciál a kromě tohoto kousku vlastním  ještě jedenstejný malotraktor s menšími koly, který používám na mulčování trávy. Vlastní převodovka i motor jsou ale stejné a navzájem zaměnitelné. Stroji, který vidíte, jsou tři roky. 

Tento stroj pracuje u mě na zahradě průměrně třicet hodin ročně. Nic moc. Ale během těchto třiceti hodin zoře zhruba 300m2 plochy, několikrát celou plochu uvláčí, projede plečkou a kombinátorem, zasadí brambory, udělá hrobky, po uzrání zase brambory vyorá. K malotraktoru mám i vozík a zhruba polovinu z uvedené doby něco někam vezu, manipuluju, vysypávám a podobně.  Ten druhý stroj k tomu zmulčuje několikrát cca 200m2 trávy a zmulčuje také všechno zelené, co mi na políčku vyroste. 

Pokud byste se někdy rozhodli pokusit se stejně jako já o co největší soběstačnost, budete potřebovat něco podobného. Nahradí to čtyři tažné koně, spotřebuje to za celý rok asi dvacet litrů benzínu a oba dva traktory se vším aktivním i pasivním nářadím stály dohromady asi 160 tisíc. Všechno koupené nové, žádná bazarovka. Pokud by vám stačily starší stroje, seženete to všechno za méně než polovinu. 

Traktor na fotce právě vyoral všechny mé letošní brambory a přijel jsem zapřáhnout brány, abych po bramborách srovnal půdu, aby vylezly i zapomenuté brambory a abych připravil půdu pro zelené hnojení. Zde ještě jedna fotečka s branami: 

brány

Teď stroj stojí na kraji svého bramborového políčka, za strojem vidíte řádek krmné řepy a za řepou pak obrovské lupeny cuket a dýní hokaidó.  Za chvíli se pustím do práce a po deseti minutách bude zhruba stometrová plocha po bramborách uvláčená a protože je letos dost vody, mohu do uvláčeného rovnou rozházet osivo hořčice. 

Pokud se ze soběstačnosti nechcete zbláznit a nechcete se udřít, nechcete to mít jako úděl k neunesení, budete potřebovat v první řadě takovýto jednoosý malotraktor. Nekupujte si šmejda z Mountfieldu a nekupujte si ani sexy stroj Lamborghini nebo Agria. Vsaďte na starou dobrou komunistickou konstrukci a kupte si české Vari nebo slovenský Agzat. Oba mají stejné kořeny. Oba stroje používají stejné upínání a nářadí na ně je zaměnitelné. 

|Slováci ovšem jsou se svým strojem o krok dál. Jejich stroj má tři vývodové hřídele pro aktivní nářadí a hlavně má diferenciál, takže se taháním za řídítka  moc nenadřete. 

Pokud máte podobně velkou zahradu a chcete si na ní udržovat hezký trávník, zaplatíte za nějaký ten zahradní traktůrek, sekačku, křovinořez, vertikutátor, odmechovač a podobně zhruba stejné peníze a také vás údržba trávníku bude stát podobné množství času i sil. Pokud budete zahradu obdělávat, nic neztratíte, ale ještě mnohé získáte. Zítra si povíme o té nejzákladnější obživě. 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (102 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Dakr FD3-500.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

Zdravím Ladiku, já jsem koupil bubnovku od dakru- totiž Panthera FD cosi. Zatím je stroj tkaový náladový. a na ostatní práce starou 4011

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

A

Průměrný počet slepic: 1.7 (17 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ten pán si svoje odpracoval, když řekl nahlas a veřejně, že "tato země je naše" a "nikdo je jsem nezval". Jasně, objektivně vzato na těch slovech nic moc převratného není, ale tím spíš bylo potřeba, aby je konečně někdo vyslovil a tím nám všem ukázal, že pořád ještě mohou a smějí být vyslovena. I kdyby se po zbytek funkčního období už akorát kýval jak starý Brůna, za mě má splněno.

Ano, až tak málo mi stačí ke štěstí.

Průměrný počet slepic: 4.8 (34 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

S Tálibánem ale jednal, protože to nejsou teroristé, ale rovnocenní partneři amíků.

Průměrný počet slepic: 4.7 (28 hlasů)

A proč by s Tálibánem USA nevyjednávaly, když jej v 80. letech pomohly založit a především jej vyzbrojily? A protože od té doby už uběhla desetiletí, je třeba je vyzbrojit zase. Třeba teď potáhnou na Írán.

Průměrný počet slepic: 5 (22 hlasů)
Trvalý odkaz

Zprávy jsou zatím nejasný. Jedno letadlo s českými občany je už na cestě z Kábulu. Jestli se bude fakt opakovat situace jako teheránská ambasadáda před 40 lety, Bidena to může stát křeslo. Tehdy za to Američani proklínali Cartera a potom volili Reagana.

Průměrný počet slepic: 4.8 (12 hlasů)

zelených mužíčků, kteří obsadili kabulské letiště, zablokovali všechny ostatní uprchlíky a usurpovali si poslední únikovou cestu pro sebe.
Sporadicky pouští vojenská letadla "spojenců", protože s úplnou blokádou by mohli mít US soudruzi přece jen decánko problémeček.

Kolikrát ještě budu muset opakovat, že letiště NEblokuje Taliban, nýbrž US army?

Průměrný počet slepic: 4.9 (32 hlasů)

Americká armáda střílí do vzduchu

Americká armáda, která zajišťuje pořádek při evakuaci občanů z Afghánistánu, začala střílet varovné výstřely do vzduchu poté, co na letiště vtrhl početný dav. S odvoláním na očité svědky o tom v pondělí informovala agentura France-Presse.

Průměrný počet slepic: 4.4 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

Správně, zahrádka má být k jídlu. Tráva má smysl jenom v případě, když vám ji něco pase... a na takovou trávu zase nepotřebujete odmechovač a vertikutátor, takže Mountfield nebude mít co žrát.

Vari jsme měli v práci. Báječná věc. Nesmírně jednoduché a bytelné, a páru to mělo jak bejk. Přežilo to dokonce i mé zacházení, a to je co říct, protože jsem netechnické hovado a obvykle zničím všechno, co má pohyblivé součásti, jen co se na to podívám. My s tím hlavně vozili věci na valníčku a v zimě s tím běhali s radlicí a sněžnou frézou, protože orat a vláčet u nás nebylo co. Nejblíž orbě jsem se dostal, když jsem tou sněžnou frézou prodřel kus chodníku až na pískové lůžko (no ano, vždyť to říkám, že jsem netechnické hovado).

Průměrný počet slepic: 4.5 (22 hlasů)
Trvalý odkaz

Na volném záhonu (hlavně po česneku) používám po loňské diskuzi jako rostlinu obyčejnou řepku. Letos mi po čtyřech dnech vzešla ze semene a už vytlačuje plevel. Před chvílí tady byla řádná bouřka i s přívalovým deštěm, což se jistě projeví i v lese, kde se letos probudily jehličnany s úrodou hub. Už mám nasušenou polovinu velké sklenice, ale co mne nesmírně potěšílo, tak v pátek jsem nasbíral (kromě smrkových hříbků) pět nádherných plodnic syrůvky, což je náramná pochoutka (na sádle a posoleno a nakmínováno).
Jsem na chalupě na okrese Třebíč.

Průměrný počet slepic: 4.6 (14 hlasů)
Trvalý odkaz

https://twitter.com/search?q=%23kabulevacuation
Průběžně to aktualizují.

Na letišti jsou tisíce lidí všemožných národností a státních příslušností, kteří marně čekají na jakékoli letadlo. Absolutní prioritu mají vojenské lety USA, po nich UK, pak s velkým odstupem Indie a nakonec JEDEN italský vojenský let. Nikdo další za posledních 8 hodin nedostal ani povolení k přistání, ani povolení k odletu.
Jestli se Babišovi podařilo vydržkovat alespoň jeden let, dá se hovořit o zázraku. Demodebilové, kteří ho kritizují, by zasloužili odvézt do některého z hindúkušských průsmyků, tam vykopnout na afghánskou stranu a ponechat osudu a Talibanu napospas.

Průměrný počet slepic: 4.8 (32 hlasů)

od rozbitého okna. Za náma pantáta s holí a synáček, co tam byl s námi, to večer schytá.

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)

Mělo odletět z Kábulu, aspoň to pisal iděs. Včera na Rossia 24 hovořili že Kábul hoří, ale né od bojů, ambasádoři pálí už přímo počítače.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

v podhůří je jinak úrodné, než sypká zem moravských nížin a úvalů. Nebo jílovitá zem, kde člověk za sucha zlomí krumpáč. Nebo horské pole, kde pluh se ucpe křemeny a obilí v říjnu zapadá sníh. Na třešně v září ve škole blbě čuměli. Není každá oblast stejná. Všude není ornice, kterou převrátí malotraktor. Ne všude každý rok dozrají švestky nebo jabka. Zato sněhu může být přes metr a hladový jelen spase na zahradě všechno pod 3cm, když zmizí ohrada nebo plot.

Průměrný počet slepic: 4.3 (21 hlas)

Všecko pod průměr dřeva 3cm. Zejména koruny ovocných stromků, zbudou jenom kmeny. Sice mám shozy (asi 20), ale ty práci nenahradí. To ve Vidlákově taky není, že by révu něco přes noc sežralo málem od země.

Průměrný počet slepic: 4.2 (12 hlasů)

Takhle nějak vypadají políčka v mém rodném kraji. Dříve se kamení sbíralo, buďto úplně ručně (rojnice, a kamení se házelo na vůz), později se sedělo na mašině tažené traktorem, jež nabírala pás půdy, který pak šel na vytřásadla; hlína propadla a zbylé kamení se zase ručně vybíralo.

https://uloz.to/tamhle/oRcsQmoCcBGd#!ZGx0LGR1AQywBTZ1LGEyBTH4ZGMyMRqPLm…

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Po 2 měsících absolutního sucha a úmorných veder sice minulý týden vydatně zapršelo, ale v lese se to neprojevilo. Nikde ani pšorka, od 400 po 1083 m n.v.

Průměrný počet slepic: 3.8 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Na 0,75ha 1 válec slámy. Stejně jsou dobytci na roštech, tak na co podestýlka.

Průměrný počet slepic: 4.1 (12 hlasů)
Trvalý odkaz

Opium má Tálibán
pirátem je zulíbán.
To je kámoš do party,
do doupěte, do charty!
Hlavy plné dredů, vešek
kapsy plné jedů, flešek,
v mozku smělé plány
na makové lány.

Průměrný počet slepic: 4.7 (28 hlasů)
Trvalý odkaz

Živě ak to vypadá v Kábulu - poslední zprávy ze včerejší 23. hodiny.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/online-afghanistan/r~4095fc60fdaa1…

(Kosovo a Albánie se snaží vytlačit nás z pozice nejsnaživějších rektálních alpinistů, spojené demokratické Emiráty sekundují. Nebojme se - tlumočníků bude dost, na všechny se dostane!)

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

18:56

Radikální islamistické hnutí Tálibán očekává, že v Afghánistánu plně převezme vládu, s avizovanou přechodnou vládou nepočítá. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na dva činitele Tálibánu.

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)