Slyšíte to ticho?

Autor
Štítky

Spletl jsem se. Turci skutečně na severu Sýrie zaútočili. Teď schválně, jestli se spletu také v Kurdském houževnatém odporu. Například takový Hizbaláh si dokázal v Libanonu zbudovat takový systém polního opevnění, že se nejlepší armáda světa - ta Izraelská nedsotala dál než pár kilometrů za hranice.  Na co spoléhali Kurdové? Na Trumpa? Na americké vojáky? Nebo sami na sebe a svoje samopaly a lopaty? Osobně doufám, že Turci dostanou na frak... Poznáme to tak, že se jejich postup za pár dní zastaví, pak vyhlásí vítězství a stáhnou se zpátky. 

Jemenci se také dokážou ubránit Saúdům, kteří mají ještě násobně víc peněz než Turci... A Kurdové mají zase násobně víc peněz než Jemenci... Kdyby dvě ambiciózní, ale jinak hnusné zemičky dostaly výprask zároveň, světu by to jen prospělo. 

Každopádně... slyšíte to ticho? Včera vydal na Echu článek Mikuláš Kroupa o tom, proč je Nohavica hajzl - to víte, neomluvil se za "donášení STB" nehodlá odporošovat takové jako je Kroupa a  ještě syčák jeden si vzal medaili od  Putina....  proto je to jeden druh komouše... 

První co mě napadlo, jeslipak se takový Kroupa ozve, když se teď děje nějaké to bezpráví nejen v Rusku, ale třeba v té Sýrii. Když náš spojenec v NATO útočí na Kurdy - spojence v boji proti islámskému terorismu. To je totiž dilema jako prase... Za hajzly jsou tu bohužel ti naši. Navíc ausgerechnet ti, kteří Kroupu platí. Takže samozřejmě bude dále mlčet, uplatňovat dvojí metr a bojovat jen proti těm, kteří mají celého Kroupu u zádele. 

Němci a Francouzi se alespoň ozvali a Erdoganovu invazi "ostře odsoudili". Čili udělali asi to, co Chamberlain za Mnichova a nebo když to otočíme... udělali to co Beneš těsně po Mnichovu... Pronesli pár vzletných frází a smířili se s nevyhnutelným. Samozřejmě sankcemi se bojuje jen proti Rusku. 

Ale máme tu nadějného kandidáta na prezidenta - generála Petra Pavla, co je prý podle Kroupy pro Nohavicu zhářným příkladem a inspirací pro celý náš národ. Jestlipak nám prozradí, co si myslí o NATO a svých amerických kamarádech teď? Koneckonců... neměli bychom jít těm Turkům vlastně a pomoc? Když jsme z jedné aliance? 

A je to NATO ještě hodná nebo zlá organizace? Když jeden její člen dělá invazi a ti ostatní ho nedokážou ani z této aliance vyhodit, ani tomu zabránit a vlastně jen  spoustou keců zakrývají svoji neschopnost? V podstatě teď NATO útočí na včerejší spojence, kteří NATO vždycky pomáhali.... 

Kroupovi to vůbec nezávidím... může se v přímém přenosu podívat, jak končí američtí spojenci a velcí bojovníci za americké zájmy. Doufám že stejně bedlivě se dívá Kolář i jeho synáček z Prahy 6. Jakub Janda také nějak zapomněl twítovat a fejsbůkovat ohledně zrádného amerického jednání. Na druhou stranu on má dostatečně odolný žaludek, třeba už balí. Koneckonců i u těch amerikanofilů musí být alespoň tu a tam někdo se zdravým rozumem, komu teď právě dochází, jak to s ním jednou nejspíš dopadne. Žádný čech nezůstane spojencem do statků a hrdel... 

My ostatní se dívejme stejně bedlivě... bohužel my se s těmi amerikanofily svezeme také... Nedej Bože mi jednou moho Turecko v rámci NATo zasahovat i u nás... 

 

PS. Čmoude, váš další díl  vyjde ihned jak to bude možné. 

PPS. JakuPe tento článek je také dezinfo? 

 

 

 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

vyjma toho od Ewy Farné.
https://www.youtube.com/watch?v=uN_eYHQ_Kc8
Jinak všichni "prý" soudruzi z aliance vyslovili s tureckou akci důrazný nesouhlas. Erdogan se z toho určitě posral, tomu všichni věříme.

Stran Vidlákova přání, aby dostali Osmani na prdel, bych si dovolil lehce upozornit, že je určitě nemůžeme srovnávat se Saúdy. Řekl bych, že jsou vycvičeni násobně lépe a netuším, jak daleko jsou v nasazování dronů a podobných nesmyslů. Každopádně je jasné, že tank je stále nejzranitelnější při přesunu v koloně. Pokud se tanky rozvinou do formace a zadky jim kryje pěchota, je to bez dělostřelectva dost velký problém... A neslyšel jsem tom, že by Kurdové něco takového měli a využívali... Namísto drahého a technicky i logisticky náročného těžkého vojska používali mobily k navádění letecké podpory na cíle IS...
Je ovšem fakt, že soudruzi dodali zprávu již před 24 hodinami a doposud je ticho po pěšině, což by mohlo znamenat, že všechno nejde, jak by mělo. Jinak bych čekal vítězná fota a velkohubé deklarace o velikosti vyčištěného území a počtu kurdských mrtvol. Ale mohu se samozřejmě plést...

Zatím bez slepic

Opravdu to stojí za klidné přečtení bez emocí a za zamyšlení:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Putin-zase-Putin-Utok-T…

Nic navíc ani nemusí být tak, jak nám podávají média (nejen naše)!
Jak píše Tereza, ten Turek se tam nemotá s vojáčkama sám (bez pozvání Sýrie) a ti všichni tam nemají co dělat!
Takže když někdo USA včetně, kdo tam má taky své vojáky bez pozvání, se pohoršuje nad jiným stejným, tak je to minimálně pokrytec(licoměrník, farizej), můžete si název vybrat....A Turek si v Sýrii nezačal....
Že je Erdogan nebezpečný nejen Turecku, není pochyb, jenomže vrchnost EU je nám původním "evropanům" snad ještě nebezpečnější a nezdá se, že by se blýskalo na lepší časy....

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Na webu izraelské zpravodajské služby DEBKA je uvedená mapka Sýrie s vyznačením území, které chtějí Turci "vyčistit".
https://www.debka.com/__trashed-8/
Někde jsem zahlédla zprávu, že zatímco na Kurdy ze severu útočí Turci, tak z jihu na ně zaútočil Daeš (ISIS).

Zhruba v tuhle dobu před 100 roky se Turci věnovali genocidě Arménů, takže jistou zkušenost s národním "čištěním" už mají.

A takhle to vidí dvě české novinářky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová, které mezi bojujícími Kurdy strávily spoustu času:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Turecky-Hitler-vyde…

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Kurdové především sklízejí to co zaseli. Rozhodli se, že svoje zájmy (vytvoření vlastního území, což je v této době turbulentní téma, které si každý vysvětluje po svém viz Kosovo, Doněcko, Kypr, Katalánsko atd atd ) budou řešit výhradně vojenskou silou za podpory USA. S nikým jiným nejednali, jednání odmítali, spoléhali se jen na zbraně. Na zabraných arabských území se taky chovali tak, jak nechtějí od jiných (zdroje viz články Terezy S.) .
Mimochodem, naše NATO náboje, které jim poslal Stropnický teď budou zabíjet naše NATO druhy? No to je maglajz.
Dobré ráno

Zatím bez slepic

Josefka.
Přesně tak.
Ještě uvažuji,že některým vedoucím Kurdů,USA zamávali dolary před nosem a slíbili vytvoření vlastního území,když jim pomůžou porazit Assada.To se nestalo,takže všechno padá a Kurdy zapláčou nad spojenectvím s USA.Assad je nechá klidně ztrestat,když bojovali proti němu,to samé Rusko,asi nevidí důvod,angažovat se k takovým zrádcům.Jen mě napadá takové přirovnání,Kurdové jsou na tom podobně,jako Palestinci,také bojují o svoje území hodně dlouho.

Zatím bez slepic

Neudělali chybu tim, že něco chtěli, státy jsou založeny na ideálech a vůly za ně padnout, ale jaksi státy se netvoří cestou co si zvolili, ale postupně, musí nejprve získat "řídící aparát", který ale nemají, mají pouze armádu bojovníků, měli jít stylem Iráku, kde to chápou a bojují proti Kurdům, aby jim sebrali autonomii, a v Sýrii, kde ju mohli dostat raděj šli přímoé=špatně.
Autonomie by jim dala "ralativní pokoj od damaškku", který má problém se sunity, takže by stačilo "se spolčit proti sunitum", vybudovali si správu státu, vybudovali pararelní silové struktury, vlastní průmysl a hlavně obchodní vztahy. Za 20-30 pri dalsich turbulencich, by vyhlasili vlastní stat, ale uz jako stabilni ekonomicky prostor, s vlastníma silovyma strukturama, mozhnosti pripojit okolní "menšinove oblasti"=lidske zdroje+uzemi pro jiz exitující sturktury.

Posrtali to, jak píšeš, vsadili na špatného koně a špatné rady. Kdy podlehli vabeni siren, ktere slibovali vsechno a nakonec nebudou mit nic...

Zatím bez slepic

šly Kurdům, měly ráži "varšavskou", tedy 7,62 x 39 mm a šly tam spolu se zásobami "nevhodné" útočné pušky Sa 58.
Standard NATO je 5,56 mm

Zatím bez slepic

Pak je tu ovšem otázka, jestli komunista soudruh gen. Petr Pavel je či není podle standardů NATO a neměl by být také odeslán ke Kurdům.
Je na tom nemlich stejně jak ty náboje.

Zatím bez slepic

překalibrován v Bruselu, takže požadovaným NATO standardům odpovídá.
Neboli poturčenec horší Turka, jak praví přísloví...
Ovšem poslat do Sýrie by ho mohli, o tom žádná...

Zatím bez slepic

že ty patrony a kvéry došly skutečně Kurdům? Jestli si to správně pamatuji, tak jsem viděl na TyTrubce video, kde s nimi, stejně jako se starými dobrými RPG Nh-75, neohroženě mávali příslušníci jakési obskurní frakce osvobozenecké syrské armády, což byli mj. také uřezávači hlav, ale tak nějak ti "naši".

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

lebo su kokoti.
Najskor sa spoja s USA. Dostanu podporu na to, aby okopavali do clenkov turkov. Nasledne dostanu nejake prisluby opat od USA, mraky zbrani a sluzia ako zoldaci. Na koho im ukazu USA - na toho strielaju. S nikym sa nebavia, bo za zadkom maju USA.

Srali na Rusko i Damask, bo mali za prdelou USA. Len USA ich v ramci handlu podhodilo turkom. Kissinger povedal?? ze byt nepriatelom USA je nebezpecne ale byt priatelom USA je smrtelne?? Doplatili na naivitu a nejednotnost.

Turci nehodlaju robit to co Saudi. Na rusoch vsera ukazovali mapku, co vlastne turci planuju. V jednom cipe Syrie, co je vklineny do turecka to proste etnicky asi vyhladia. Tam ziadnie biiele prilby nebudu a zrejme tam uz nie su ani ziadne detske nemocnice. :D
A len tak mimochodom...rusi skonstatovali, ze tym, ze si turci nasli novu hracku, Idlib je hracka uz nezaujimava a Damask dostava prilezitost to tam vycistit.

Toto proste je geopolitika v praxi. Putinovi to vyhovuje - lebo Idlib. Erdoganovi to vyhovuje, lebo nakope Kurdov. Trumpovi to vyhovuje, lebo mal dovod stiahnut tych par vojakov, co mu tam pobehovalo a malo na prilbe napisane - nestrielat, su tu USMC :D :D :D. Win win win situacia. Okrem kurdov.....

Zatím bez slepic

Skvělé, jen doplním stejně jako zmiňovaným to vyhovuje i Sýrii, Kurdové nejspíše přijdou s prosíkem k Damašku. Navíc se dnes i u nás odvařila Syrská osvobozenecká armáda a to je jako bonus pro Asada

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Turci osvobodí zajaté členy Islámského státu (IS), momentálně internované v kurdských táborech.https://www.lidovky.cz/svet/turecko-zahajilo-ofenzivu-na-severu-syrie-o… Těch bojovníků je asi 10 000 a k nim ještě patří nějakých 40 000 žen a dětí z IS.
Průšvih je, že pokud se Turkům podaří osvobodit zajaté příslušníky IS, buď je využijí na etnické čistky proti Kurdům, Jezídům, apod., nebo je nechají infiltrovat jako své agenty do zemí EU a Erdogan bude někdy později hrozit, že je aktivuje.
Psal jsem to zde už jednou a napíši znovu. Chování Erdogana připomíná chování Adolfa Hitlera v 1938. Napřed zabral Rakousko, pak chtěl české pohraničí. Erdogan se rozhodl pod záminkou boje proti teroristům etnicky zlikvidovat Kurdy. Turci se rozpakovat nebudou, podobný masakr už zkusily na Arménech před 100 lety - a bohužel ta genocida Turkům prošla.

Bude to probíhat podobně jako útok USA proti Iráku pod vylhanou záminkou zbraní hromadného ničení. Turci vyhrají v prvním kroku, protože proti tureckým tankům, dělům a letectvu nemají Kurdové šanci. V další etapě ovšem Turci buď spustí genocidu nebo budou krvácet v útocích Kurdů proti vojenským hlídkám Turků.

Svět se bude na události v Kurdistánu jen dívat podobně jako ve Rwandě nebo Jemenu. Maximálně tam za 30 let přijede nějaký hlavoun z EU a při ceremoniálu jim tam zkusí podpálit manželku prezidenta jako Juncker ve Rwandě https://echo24.cz/a/SvPfP/video-juncker-horici-pochodni-malem-zasahl-pr…

Evropské firmy masivně investovaly v Turecku (viz např. VW a přesun výroby do Turecka https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/vyrobu-skody-karoq-a-seatu-chce…). Erdogan si toho je vědom a má investice jako rukojmí. Erdogan si chce vítěznou válkou proti kurdům naklonit turecké voliče.

Uvidíme další vývoj, ale je to hodně špatná situace. Kurdové by měli zajaté příslušníky IS urychleně odeslat mimo dosah Turků, jinak jim hrozí, že zrovna IS Turkové osvobodí a utvoří z nich Einsatzgruppen proti Kurdům.
V našem vlastním zájmu bychom měli zabránit Turkům, aby zmasakrovali Kurdy. Jinak se totiž stane, že za pár generací Turkové provedou podobnou akci v Německu a potom v celé Evropě.
Erdogan je nebezpečný pro celý demokratický svět, zkouší, co mu projde, a my se na to díváme nepoučeni z Mnichova 1938. Postoj EU, Francie a Německa - pouhé slovní odsouzení. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-invaze-do-syrie-zacala-r… Bezzubost EU není překvapením. Německo a Francie už se stejně zachovali v 1938 v Mnichově - a už je to tu zas!

Pokud Erdogana nezastavíme nyní, budeme nuceni jej zastavit později. Svět se z nástupu Adolfa Hitlera k moci vůbec nepoučil. Za ČR rozhodne EU, tedy se nestane vůbec nic a Erdoganovi vše projde, včetně budoucí genocidy Kurdů.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

O zajatých islámistech jsem ráno slyšel v rádiu, říklali 10-12 tisíc (nebo 10 + 12 tisíc?) v táborech plus 74 tisíc rodinných příslušníků. Jestli jsem se nepřeslechl. Mě by zajímalo, jak mají zajištěno ža cca 50-90 tis lidí denně 1-3x nakrmí. To je ohromná logistika, nad kterou nejde mávnou rukou. Vždycky si představuji, jak jim pěstují jídlo v poušti nebo ho dováží (a platí) z okolních států (Turecka?) a pak si jdu přečíst tu o Budulínkovi.
Bez vysvětlení jak to vlastně funguje, je to poněkud nedůvěryhodné.

Zatím bez slepic

Právě proto si myslím, že je to blábol a nic takového neexistuje.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kurdové nebyli a nejsou homogenní síla !
Je tam spousta frakcí, jednotných asi tak jako naše současná politická jelita.
S přibližně stejnou politickou představivostí.
Přibližně stejně infiltrovaná (no, snad trochu méně, to bych jim asi křivdil) jako tuzemský patlament zahraničními loutkami. zde asi hledejme jejich (objednaný?)náběh na vidle s nápadem na brzkou samostatnost.

Proti turecké armádě by neměli šanci nejen Kurdové ale ani Evropa.
Pokud by hypoteticky nezasáhly jaderné zbraně Francie nebo (nyní odpojené a amerikanizované) Británie.
Turecká armáda je druhá nejsilnější po USA. Evropská armáda NEEXISTUJE. Velitelský sbor petrapavlů z evropských států podléhá velení a bude plnit zadání zaoceánských šéfů.

Armáda USA (přesněji - její vedení) bude plnit zadání - nechat vzájemně co nejvíce oslabit Evropu a mocensky nejambicióznější SKUTEČNÝ islámský stát - tj. Turecko. Dva konkurenty, překážející globální Americe first.
Amerika (resp. její skuteční vládci) nahradili heslo Rozděl a panuj! heslem Nech je vzájemně se vraždit a exploatuj!

(Hitler, Hitler... to myslíte toho pošahaného malíře, co zakládal bez jakékoli reálné síly po hospodách tu svou srandovní partaj ? No tak jeho srandovní startovní pozici bych s Erdoganem fakt nepoměřoval! )

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

žádný strach z nějaké levárny.

“Erdogan zdůrazňuje, že pro Turecko zůstává hlavním cílem vytvoření „mírového koridoru“ po návrat uprchlíků na severu Sýrie.

Český premiér Andrej Babiš minulý měsíc při schůzce s tureckým prezidentem v New Yorku podpořil Erdoganův mírový plán pro Sýrii, kde chce turecký prezident vytvořit bezpečnostní zónu, kam se vrátí syrští uprchlíci. “. (Idnes dříve)

Slovensko naopak na tento plán pohlíží odmítavě.

Zatím bez slepic

Je vidět, že co se týče zahraniční politiky, je Babiš neználek. Chtěl zachránit peníze z investice do elektrárny postavené v Turecku a dostat domů ty dva blbečky co tam jsou ve vězení a naběhl Erdoganovi na vidle. Navíc za ministra zahraničí má úplného troubu, který do té hry co se hraje nevidí, nemá nato mozek. Ten mu nic smysluplného nedoporučil. Zajímalo by mne, zda se o té cestě do Turecka předem zmínil před Zemanem a zda to diskutovali. Nebo teď bude povídat o tom, že si pod Erdoganovým "mírovým plánem" představoval něco jiného.
Také bude zajímavé, jak se se vzniklou situací na hranicích mezi Tureckem a Sýrií vypořádá ČT. Tipuji, že budou pouze přebírat data od jiných a stanovisko kdo je ten zlý a kdo dobrý převezmou od USA nebo z Brusele.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

dnes u Soukupa může být zajímavý.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bureš turka poštívá
kreatura dychtivá
krve a majetku
nevidí důsledků.
Už tam kopou hroby
je to jejich hobby?
Kdyby radši držel pysk
nejraději bych ho lísk.
Erdogan je gentleman,
který není nakrmen.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

architekta té mnohamiliardové díry do peněz daňových poplatníků (aka elektrárny) za zásluhy o stát.

Babiš se teď provádí názorovou piruetku ohledně podpory Erdogana.

Ale největší bídák je pro Vás Petříček, že? Ten toho sice nejmíň uvítal, ale ... no prostě schopni lidé jsou u nás po zásluze potrestání.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Mikulas Kroupa - je český novinář, spolupracovník Českého rozhlasu, ředitel o. p. s. Post Bellum a vedoucí projektu Paměť národa.

Jinak je to dite disidenta, cili protekcni fracek. Je dnesni ekvivalent predsedy muzea delnickoho hnuti, svazu za mir, prispevovatel Rudeho prava a Ceskoslovenskeho Rozhlasu.

Samozrejme ze kadruje Nohavicu, z toho zije, jinak se jim to zhrouti. Je to jen namezdni devka

Zatím bez slepic

Pokud nějaký Kroupa, Paměť národa, hází hnůj na Nohavicu, velké plusové body pro Nohavicu.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Vraždy dal na internet jako střelec z Christchurch - takze to je dost mozna dalsi false flag operation. Jeste nam muzou rict, kde byl tou dobou Podesta.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

USA rozbily celý BV a teď ze slávou by měly opustit,zatím Sýrii,nemělo by se spíš zatlačit na USA,ať to napraví?
Jak už bylo někde napsáno teroristi IS,jsou nepravidelná armáda USA a už vůbec nejsou vězni u spojenců Kurdů,jen se tam schovali před Sýrskou armádou.Erdogan moc dobře ví odkud pocházejí,tak je potřebuje zachránit.
Nelze tohle všechno přejít mlčením,nárůst běženců,migrantů,nastal až po bombardování Afghánistánu.Iráku,Libye,Sýrie,takže kdo je viníkem současných problémů.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Stejně tak jako zdůrazňované rozdělení na sunnity a šíty, před přepadením Iráku o tom nikdo nic neříkal. Nebylo to důležité a najednou je to problém numero uno.

Zatím bez slepic

Inu, říkal a neříkal. V této souvislosti je dost zajímavá pasáž z knihy Boží pěst od Fredericka Forsytha z roku 1994. Jde o fiktivní zprávu britské politické rozvědky ministerstvu zahraničí. Je to tam uvedeno jako zdůvodnění, proč se Spojenci v první Válce v Zálivu zastavili na hranicích Iráku a při pohledu zpět v kontextu toho, co se stalo v roce 2003, mi to přijde neuvěřitelně jasnozřivé. Původně jsem to sem chtěla nakopírovat, ale pak jsem zkusila Google a našla tenhle odkaz, kde je ten citát online dostupný: https://vladimirkroupa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=415897

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

USA nic spravovat nechtějí, resp. nemohou. Spravit (míněno dohodnout se) si to budou muset místní a USA / EU je k tomu mohou pomocí pozitivních / negativních pobídek postrkovat. První krok by byl kdyby se USA / EU přestaly do regionu vrtat a nechaly ho jít svou cestou.

IS byl (vy)zneužit stejně jako Kurdi. Oby byli / jsou karty USA proti Asadovi a Iráku pod Íránským vlivem. Erdoganovi by se IS karta hodila proti Asadovi a Kurdům. Po integraci do Turky řízené "umírněné protiasadovské opozice".

EU je totálně neschopná akce. Roztříštěnost zájmů + vlezdoprdelství vůči USA, které (zatím) neukazují kterým směrem se vydat. O to více se ale bude snažit zakrýt vlastní impotenci halsitým požadováním čehosi a peskováním ostatních že nic nedělají a nebo že to dělají špatně. Nakonec se vše hodí na Orbána, který znemožnil společné prohlášení které mělo na Erdogana udělat bu bu bu a pohrozit mu, že od EU nebude dostávat tolik peněz jako dřív. Tedy pokud si to vše ještě nerozmyslíme.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Ale pořád se jedná o území, které patří Sýrii. Co na to říká Asád ?
Američané byli v Sýrii nelegálně, takže tam opravdu nemají co dělat.

Erdogan má doma několik miliónů lidí ze Sýrie. Tvrdí, že potřebuije udělat koridor, aby mohli zpátky. Nemusí to být jen záminka.

Zatím bych nikoho neodsuzoval, zásadní by měl být postoj Asáda, na jehož území operace probíhají.

Zatím bez slepic

Sýrie - Nechce samostatné Kurdy a s Turky si nerozumí -> Cílem Asada je obnovení územní celistvosti, proto turecký postup rozhodně odsoudí, vojensky ale nemůže podniknout nic. Asad bude ve skrytu rád, že Kurdům - kteří se s ním nechtěli dohodnout - někdo zatne tipec. A bude doufat, že mezinárodní tlak nakonec Turky donutí "sanitární kordon" opustit. Pokud tam Erdogan mezitím usadí statisíce/miliony syrských uprchlíků, jenom to zkomplikuje národnostní situaci a oslabí Kurdy. Možná budou kurdové ochotnější se s Asadem dohodnout ohledně ostatních jimi ovládaných území (hlavně těch, kde je ropa :-).

Turecko - Erdoganovi poslední dobou nešlape ekonomika, voličská podpora klesá a tak je potřeba vnější nepřítel. Také obava, že sousedící kurdský státní útvar by mohl jeho domácí kurdy animovat k nějaké akci má reálný základ. Stejně tak reálná je Erdoganova snaha o vybudování / posílení Turecka jako regionální mocnosti. Urvat si kus Sýrie, ať na krátko nebo (nejlépe) na pořád by se mu líbilo. Když tam vysídlí miliony syrských utečenců, tak pozbírá body na domácí polit. scéně. Pokud bude zahraniční tlak moc velký, může to území např. velkoryse v rámci nějakého handlu vrátit Asadovi.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Poslední schůzka Ruska, Turecka a Iránu se konala v Ankaře. (16.9.19), Předtím jich bylo několik Astana, Vídeň, ... i za účasti syrských zástupců.
Erdogan na poslední v Ankaře prohlásil :
"Turecko, Rusko a Írán musí převzít větší díl odpovědnosti za nastolení míru v Sýrii."
Píše o tom dokonce naše ČT 24, která nikdy nelže :
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2926049-turecko-rusko-a-iran-maji-od…
Se zásahem Turecka v Sýrii asi prezidenti souhlasí. USA asi uznaly, že nemají šanci.

Zatím bez slepic

(Částečná) porážka Kurdů znamená omezení vlivu USA, jako jejíž pozemní jednotky Kurdové jednají. Minimálně to je společný zájem všech Vámi jmenovaných států. Z (geo)politického hlediska USA potřebují Turecko víc, než Turecko USA a víc než USA Kurdy.

Zatím bez slepic

Pokud mi paměť slouží, tak vstup Turecka do NATO protlačily USA, protože v Turecku chtěly mít svoji vojenskou základnu. Jestli se nepletu, tak ji tam pořád mají. Je to z ní blízko do Ruska, takže se uvidí jak to sehrají, aby o ni nepřišly.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Turecko čelilo ruským nárokům na Bospor a proto se samo snažili o členství v nato.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Spencerová k Kurdům a Sýrii:
https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-terezy-spencerove-hraje-trum… spencerová&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Osobně jsem v hodnocení celé věci opatrný, je spousta zájmů a stran, počkám, kam celé to angažmá Turků v Sýrii povede. Pokud to tam přiblíží celkové urovnání a nastolení míru a normálních podmínek k životu, tak dobře.

Podle stejných kritérií budu hodnotit Ježibabišovu podporu Turkům. budou li z toho následně ještě kšefty pro české firmy, dobře tak.

Nic to ale nemění na tom, že na Bosporu roste silná regionální velmoc s autoritativním vůdcem, obrovskou, dobře vyzbrojenou armádou disponující bůhví čím (psal o tom vlk) a my MÁME HOLOU PRDEL a stále tu naši cvičení blbové melou, že největší nebezpečí je Rusko.

Zatím bez slepic

tak akorát vy, páč jste hloupý, starý a škaredý, tudíž jste si nestihl nakrást, nebo aspoň založit nějakou neziskovku.
A Rusko je nebezpečné, protože si dovoluje držet velkou armádu a dokonce pořádat manévry ve svém pohraničí (pohraničí je 100 km od hranice, kdybyste nevěděl) a nikoli jen v Moskvě na Krásné ploščadi.

Zatím bez slepic

Také nezapomínejme, že Rusko dodalo Turkům něco na ochranu a nešlo jistě jen o kšeft...
Nezapomínejme na ten vojenský? puč na Erdogana...
Nezapomínejme, že Erdogan má v listopadu letět jako Babiš na návštěvu k Trumpovi..
Staví se také v Langley, či dokonce v Dallasu...?

A možná nejde i o nic menšího, než o existenci NATO, jak ho známe!

Máte naprostou pravdu Admirále v tom, že EU vojensky(obranně) je hotová tragedie, a nejen vojensky.....
Co jiného je přece tajný islamista přímo u tajných ve Francii, co jiného je odcházení-neodcházení Anglie z EU, co jiného je "migrační krize" a masová infiltrace jiné kultury a ideologie do EU, co jiného jsou ty útoky na civilní obyvatelstvo v EU.

Ještě budeme u Putina a Ruska prstíčkem hrabat.....

Amerikanofilové i u nás by se měli pozorně dívat, protože jsou pro USA stejně zbytným nástrojem, jako ti Kurdi...."Spojenci" je na západě už dávno jen slovo bez obsahu....
(to si myslím, že je zejména obsahem dnešních Vidlákových slov)

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

a potom uvidíme, co se s tím dá dělat. Spoléhal bych na Petříčka a jeho vodiče Pocheho. To je v pohodě.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Kurdové nebyli a nejsou homogenní síla !
Je tam spousta frakcí, jednotných asi tak jako naše současná politická jelita.
S přibližně stejnou politickou představivostí.
Přibližně stejně infiltrovaná (no, snad trochu méně, to bych jim asi křivdil) jako tuzemský patlament zahraničními loutkami. zde asi hledejme jejich (objednaný?)náběh na vidle s nápadem na brzkou samostatnost.

Proti turecké armádě by neměli šanci nejen Kurdové ale ani Evropa.
Pokud by hypoteticky nezasáhly jaderné zbraně Francie nebo (nyní odpojené a amerikanizované) Británie.
Turecká armáda je druhá nejsilnější po USA. Evropská armáda NEEXISTUJE. Velitelský sbor petrapavlů z evropských států podléhá velení a bude plnit zadání zaoceánských šéfů.

Armáda USA (přesněji - její vedení) bude plnit zadání - nechat vzájemně co nejvíce oslabit Evropu a mocensky nejambicióznější SKUTEČNÝ islámský stát - tj. Turecko. Dva konkurenty, překážející globální Americe first.
Amerika (resp. její skuteční vládci) nahradili heslo Rozděl a panuj! heslem Nech je vzájemně se vraždit a exploatuj!

(Hitler, Hitler... to myslíte toho pošahaného malíře, co zakládal bez jakékoli reálné síly po hospodách tu svou srandovní partaj ? No tak jeho srandovní startovní pozici bych s Erdoganem fakt nepoměřoval! )

Zatím bez slepic

Erdopotkana je možno srovnávat s Ádou v začátcích expanze, tedy dejme tomu od anšlusu Rakouska, které je v kritizovaném příspěvku zmíněno. Tedy rok 1938 (zabráno celé Rakousko + čs. Sudety + Klaipeda), pokud vynecháme zábor Sárska a části Porýní v r. 1936.

Zatím bez slepic

Srovnání s Hitlerem v začátku jeho expanze je na místě - stejně jako s Putinem v době expanze na Ukrajinu.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

mají brannou povinnost i baby (podle wikiny), takže ta armáda je poněkud větší, než jsme doufali.
Dál bych upozornil, že u tureckých hranic existují i proturečtí povstalci, kteří měli pomáhat turecké armádě při prvních útocích. O tom se prozatím pilně mčelo.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2946869-turecka-armada-zahajila-oper…

To dosti mění pohled na tenhle další potenciální mlýnek na maso.
V zásadě je podstatné, jaké ekonomické zdroje mají Kurdové k dispozici, a jakou část z nich jsou ochotni investovat do nadcházející války. Motivaci k boji mají, jako už dlouho ne. Opravdu reálnou šanci na vznik vlastního státu.

Turci se jim snažili rozbít zásobovací trasy, nicméně na to bych nespoléhal. Kurdové mohou použít jistě ne nevýznamné zbytky výzbroje od IS, které jsou již na místě.
Pokud se Turci nechají zlákat do bojů v městských aglomeracích, může se Erdogan, který potřebuje vzhledem k prohraným volbám a ekonomice směřující ke dnu rychlý a výrazný úspěch, ocitnout poměrně brzy v nesnázích.

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.