Tak už je to zase tady

Autor

Od pondělka sekáme. Žně jsou tady. Zatím máme jen takový pozvolný rozjezd, protože všechno ještě není zralé, ale do pšenic už se vjelo. Stejně jako loni, začátek žní se vrátil na předrevoluční úroveň. Nějak nám to globální oteplování ustoupilo... K tomu si připočtěte studený květen a také to, že letos žádné pětatřicítkové teploty netrvaly dlouho. 

Srážky jsou podle mě spíše podprůměrné, ale v půdě to není znát. Není slunce, není odpar. Předběžné výnosy jsou poměrně vysoké. Zdráhám se tvrdit, že budeme mít letos rekordní úrodu, ale rozhodně od ní nebudeme daleko. 

Loni dávaly výkupy za obilí téměř jakoukoliv cenu, kterou si zemědělci řekli. Cena během podzimu a zimy rapidně stoupla a tak nakonec vydělali všichni a spotřebitelé to zaplatili. Letos jsou ceny vysoké už teď, takže obchody nepůjdou tak hladce. Opět se budou všichni handrkovat o každou korunu a obezřetně sledovat situaci. Pokud ceny klesnou, budou mít obchodníci spíše ztráty než zisky. Zemědělci se ale budou tetelit blahem. Jejich úroda je o dost větší lež loni a ceny jsou o tisícovku na tuně výš. 

Protože teď v červenci dost napršelo, pole jsou zase docela dost polehlá. Po silnicích se proto už přesouvají staré východoněmecké kombajny s malými žacími lištami, protože moderní kombajn je sice větší, úspornější, má GPS a souvraťovou automatiku, umí najíždět přesně na hranu posečeného... ale dvanáctimetrová lišta na polehlém poli je úplně k ničemu.  Nejstarší kombajn, který jsem letos viděl v provozu je Claas z roku 1952.  Bez kabinky, s dýchavičným motorem... ale jak jsou hoši rádi, že ho mají. Třímetrová lišta může brát úplně při zemi. 

 

V příštích čtrnácti dnech budu psát ve střípcích a možná i nepravidelně. To víte, každý teď chce sklidit co nejdřív než mu deště vymyjí ze zrnek dusík. Teď to čerstvě dozrálo a rozdíl mezi cenou dnes a cenou po nějaké bouřce může být i tři stovky na tuně. Takže jsem od nevidím do nevidím v práci. 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (98 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Ať se daří!

Průměrný počet slepic: 5 (20 hlasů)
Trvalý odkaz

u paleni koralky. Vidlak bojuje o kazde zrno, ja budu bojovat o kazdou kapku.

Průměrný počet slepic: 4 (25 hlasů)

Tím hoby je myšleno něco na úrovni vlastních králíků/slepic/prasátek/zeleniny/pálenky co svépomocí produkuje navzdor utahování šroubů, aby nemusel kupovat průmyslovou sračku?

Průměrný počet slepic: 4.4 (10 hlasů)

u mne je to jen od "nevidím do vidím", neb sousedi jsou závistiví, mají telefony a "financové" nedočkaví ... ten "kampf" o kažkou kapku zůstává ...

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

J

Průměrný počet slepic: 1.7 (12 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

z jednotky scallop, ale dnes je to obzvlášť znát.
Takže bez EU nezaprší, Slunce nevysvitne, ani kombajn nevyjede. Ještě že tu EU zemědělci mají. (A nejen oni, ona se EU stará o meteorology, pumpaře a další,bez EU by nebylo žádné počasí, žádná nafta, žádný kombajn, žádná sklizeň. Jen a jenom díky EU můžeme chléb náš vezdejší pojídati, jak nás učí BIStorie.)
Díky, třikrát díky scalopáčkovi sudeťáčkovi (to šídlo v pytli prostě neutajíš :-))) za další názorné odkopání. Ještě přidat nějakou pirátskou agitku a bude to komplet:-))
Jste zábavní, referenti.

Průměrný počet slepic: 4.8 (25 hlasů)

Čau lidi!
Radkin Honzák 19. 07. 2021 | 17:05 Přečteno 6488 krát
Pokud mi Brusel nechce dál posílat peníze, odnesete to vy!
...........
Uživatel Andrej Babiš retweetnul
Alena Schillerová
@alenaschillerov

Národní plán obnovy pomůže nastartovat hospodářské oživení a modernizovat českou ekonomiku. Ze 180 miliard korun půjde zhruba 42 % prostředků na zelenou transformaci a 22 % na digitalizaci. Peníze budou také směřovat do školství a zdravotnictví .

Průměrný počet slepic: 1.8 (9 hlasů)

...ukrýt mnohé hovadství , včetně rozkrádaček. Možná ještě více jak pro ty minulé či běžící dotační programy.

To je jak za bolševika, taky svazáci a spol. věřili heslům, ba je sami produkovali. Nic se v tom nezměnilo.

Ale vypadá to dobře, ostatně jako takřka každé heslo.
Jenže realita je pak někdy jiná.
Prostě rozumný zemědělec si ponechá traktor. Rozumný kantor je rozumným už tak, možná až přerozumným. No a zdravotníkům by také mohlo např. osm nemovitostí stačit, jen tím zvyšujou ceny ostatním lidem, už tak dost vysoké.

Babiš už je taky levičák ? Nejen Fiala ? (onehdá se tento pravicový politik /byť téměř celý život placený erárem/rozčiloval, že státní investice jsou pomalé a nízké...)
To jsou mi ale věci....takoví to byli volnotržní lidé, pravicoví....a ejhle....no, v případě AB to může být nějaká recidiva, to se s věkem stává....

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)

pokračující devastace. Digitalizace totální špiclování lidí. Pěkně po bolševicku: vzhůru k zářným zítřkům.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

J

Průměrný počet slepic: 1.5 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Děcka neblbněte, máme si nechat od vlády vykopat moře a krmit se krabama, piraňama a píchat do teho čínskejma hůlkama a komu se to nebude líbit může pré chodit k frantíkům na lanýže a platit drakonické pokuty za svobodnej průchod tam nebo se za to nechat rovnou na leta zabásnout. Tak pokračujte ve volbách dutých hlav a dočkáte se taky. Blboňi vám ukážou cestu. Muiheeeee

Průměrný počet slepic: 3.5 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

Vidláci prodaj EU obilí, stát to zdaní a odvede do EU, a blboni si to pak koupí v cizáckejch márketech s přirážkou a s další daní odhubného. Popisovat doomrzení tyto stavy dokáže jen imbecil, kerej nemá jiné volby. Hotové

Průměrný počet slepic: 3.3 (16 hlasů)

Tož ale sasine abych si kupoval v malém od zemědělca zrní po pár kilech a to si sám doma mlel, to fakt ne. Nehledě na to že na takový kšefty se každej .. kdo by se taky crcal po drobnejch když toho má stovky tun, že.

Průměrný počet slepic: 3.2 (9 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Většině lidí by to zrní doma zplesnivělo.

Průměrný počet slepic: 4.4 (14 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.