Ukrajinské obilí

Autor

Vposledních dnech se množí zprávy o tom, jak do EU přichází velké množství ukrajinského obilí, které nesplňuje evropské předpisy, kazí ceny zdejším zemědělcům a vůbec tu převrací naruby trh a nikdo vlastně neví, co z toho bude. Nedávno se objevila zpráva, že Maďarsko zadrželo náklad, který byl plný pesticidů a vrátili ho zpátky. Množí se mi dotazy, co o tom vím a jestli bych se k tomu mohl vyjádřit. Dnešní sobota se pro to hodí a tak se dnes pokusím vysvětlit, co se na společném evropském trhu (který zvýhodňuje velké hráče) vlastně děje.

Musím začít loni ve žních. To válka na Ukrajině jela na plné obrátky a nikdo doopravdy nevěděl, jak budou vypadat protiruské sankce. Nikdo netušil, co se bude moci vozit a co naopak ne, nevědělo se, jestli přes Černé moře bude někdo vozit obilniny, hledaly se cesty, jak komodity vozit pomocí vlaků do Evropy, jistě si vzpomenete na obrázky čekajících lodí u dunajských přístavů… do toho se nevědělo, jak to doopravdy bude s ruským plynem, Nordstrýmy ještě jely… také klidně mohla být Třetí světová válka, Putin i Biden se mohli blbě vyspat… Prostě ceny obilnin byly vysoké.

Ceny byly tak vysoké, že po žních se pšenice dala prodat i za devět tisíc korun tuna. Jen pro srovnání, o rok dřív to byly sotva čtyři tisíce za tunu. Zároveň ceny hnojiv byly skoro čtyřnásobné, nikdo nevěděl, jestli jeho výrobní linka nejede poslední sezónu a většina zemědělců se připravovala, že na hnojiva prostě nebudou mít.

V takové atmosféře ne nakupovalo a prodávalo. Na jednu stranu to bylo opojné. Obilí vyrostlo za staré nízké ceny a prodávalo se za nové vysoké ceny. Téměř všichni na tom v podstatě vydělali a v jejich účetní uzávěrce se to projevilo. To jsou ty vysoké zisky, kterých zemědělství dosáhlo. Ale na druhou stranu, nikdo nejásal, protože nevěděl, kolik doopravdy budou letos hnojiva stát. Dopadlo to nakonec tak, že ti, co opravdu dobře vydělali, ti nakoupili hnojiva loni a za velmi vysoké ceny, protože reálně hrozilo, že budou ještě dražší. Ti, kteří tolik nevydělali, ti počkali do letoška a měli štěstí, ceny začaly klesat, protože trhy si zvykly a přestaly věřit na Třetí světovou válku.

Zhruba od prosince vysoké ceny klesají. Podařilo se to vymyslet s plynem i elektřinou, napojily se nové logistické řetězce a od února se ceny komodit i hnojiv začaly přibližovat předválečným cenám. Jsou pořád ještě o něco vyšší, ale už ne o tolik.

Jenže… u zemědělců i u výkupců stále leží pšenice, kterou koupili loni za hentěch devět tisíc korun za tunu, ale nikdo to od nich teď nechce koupit a zpracovat. Kšeft je vždycky ýbr ales a když máte kousek za hranicemi EU obrovskou obilnářskou velmoc, která má velmi solidní úrodu a nemá úplně kam vyvážet, protože sice udělala s Ruskem dohodu o vývozu obilí, ale zároveň Lavrov jezdil po Africe a nabízel ruskou pšenici místo ukrajinské, tak jí prostě hodně zbylo. Rusové loni měli tak rekordní úrodu, že dokonce budou Africe nějakou pšenici dávat darem, aby vůbec měli skladovací místo na letošní úrodu.

Ukrajinská pšenice tak nakonec šla do světa o dost méně, než se plánovalo. A protože je levná, kšeft nakonec vždycky zvítězí nad předpisy a tak nám teď ta nadbytečná pšenice jde do EU. K nám do ČR jí moc nepřijde, ale hodně jí jde do Polska i Německa. Německo má velkou mlynářskou kapacitu a teď s moukou v podstatě podtrhli celý východounijní trh. Německá mouka je teď podstatně levnější než česká, protože se dělá z levné ukrajinské pšenice.

Na Ukrajině se nedodržují unijní předpisy pro pěstování, hnojení i agrochemii. Ale když jde o kšeft, tak jdou nakonec předpisy stranou a „nějak se to udělá.“ Zpravidla tak, že se ta nadlimitní pšenice smíchá s nějakou jinou a voila, už to vyhovuje. Navíc i na Ukrajině umějí pěstovat pšenici tak, aby unijním předpisům vyhovovala. Není to tak, že bychom byli zaplaveni nějakým sajrajtem, jsme prostě zahlceni levným zbožím, které nevyhovuje ve větší míře, než jak jsme tady zvyklí.

Evropský trh samozřejmě stojí. Drahou evropskou pšenici nikdo nechce. Té ukrajinské je tolik, že cena neustále klesá. Většina obchodníků to řeší tak, že také kupují ukrajinskou pšenici a míchají ji s tou naší, aby výsledná cena nebyla tak ztrátová nebo dokonce byla trochu zisková. Když smícháte pšenici za devět tisíc s pšenicí za tři tisíce, dostanete pšenici za šest tisíc a to se už třeba prodat dá… Na nějaké pesticidy se kašle, protože to se naředí.

Většiny českých zemědělců se to netýká… oni prodali už loni v období vysokých cen a teď jsou až do žní v klidu. Ceny hnojiv klesly, nakonec všichni svojí situaci víceméně vyřešili. Ale pokud někdo svojí úrodu ještě neprodal, tak splakal nad výdělkem. U nás mají Černého Petra obchodníci. Ti draze nakoupili a teď musejí levně prodávat. Tak jak loni pohádkově vydělali, tak letos zase podobně pohádkově prodělávají. Nedokážu zatím říci, jestli letošní ztráta bude větší nebo menší než loňský zisk.

Hůř jsou na tom třeba Poláci. Tam vypadá zemědělská struktura trochu jinak a tamní polský ministr zemědělství loni radil, aby producenti obilí neprodávali, že půjde nahoru. Teď skončil, protože ho poslechlo nadkritické množství zemědělců a mají teď existenční problémy. Obdobná situace je prý i v Maďarsku, ale neberte mě úplně za slovo.

Já osobně tvrdím, že do žní je to víceméně jedno. Kšefty nějak dopadly, prvovýroby mají svoje jisté, obchodníci letošní ztráty vyrovnávají loňskými zisky, ceny hnojiv se alespoň trochu ustálily a to, co bylo zapotřebí pro budoucí úrodu, to už bylo vykonáno i zaplaceno. Do žní se už nic významného nestane. Ukrajinská pšenice sem bude proudit dál a záležet bude na tom, co bude v létě. Až žně ukáží, co se bude dál. Tam se bude lámat situace.

Revoluční situace nastane až tím, jestli nízké ceny obilnin budou trvat i dál. Jestli je ukrajinské obilí novou stálicí, nebo jen dalším výkyvem, jakých jsme loni zažili celou řadu. Ale ať tak či tak, my u nás na to nebudeme mít vliv. Tohle bude boj Polska s Německem.

 

 

 
Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.5 (172 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

že by byl průšvih pro naše zemědělství, pokud by Rusové vyplnili svou současnou hrozbu že jako odvetu nepustí letos ukrajinské obilí přes Černé moře. Je to tak ?

Průměrný počet slepic: 3.6 (11 hlasů)

a bylo řečeno mužeme schrnout do tohoto vtipu který se tu už psal ,, Zlikviduj RUSA a zachráníš svět - ten nápis je u nás na stálo jen to R je sundávací, to podle toho, komu lezeme zrovna do zadku,,. Zase zafungovala lidská tvořivost.
Jen bych dodal vše je v nás pokud se sami nezměníme k lepšímu bude se tohle celosvětové bláto prohlubovat až nás pohltí.

Průměrný počet slepic: 4.5 (38 hlasů)

In reply to by včelka Mája (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kunderův Valčík na rozloučenou je znovu aktuální pro desítky tisíc Čechů, kteří se chystají k emigraci!

Země prostoupená zlem a nenávistí ke svobodě, kterou si národ sám vypěstoval a zušlechtil jako všepožírající plevel ke zdrcující podobě totality, která se již neměla vrátit! Dokonce i Karel Schwarzenberg už varuje před stavěním učitelek před soud a jejich posíláním do kriminálu za to, že řekly slovo stranou! Útěk do svobody už je zase variantou budoucnosti!
Český národ je jako améba, která se mění podle prostředí, okolních vlivů, teroru a působení médií a politických sil, které přetváří celý národ ke své podobě a ochota lidu měnit se je totožná a shodná opravdu jen s měňavkou, s amébou. Deziluze z národa, který tak snadno zahazuje svobodu a nahrazuje ji totalitou, byla hlavní příčinou toho, že mnoho emigrantů z roku 1968 a po tomto roce se už do Československa nevrátilo, případně pouze na krátkou dobu, aby poté se znovu vrátili do exilu, jako např. Karel Kryl.

Deziluzi z českého schizmatu svobody a totality, která se střídá s železnou pravidelností, nejlépe vystihl Milan Kundera, exilový spisovatel, který nikdy nezanevřel na český domov, ale nebyl schopen se už vrátit, protože by neodkázal v tom prostředí přežít. Svobodu do Československa přinesli estébáci svým zinscenovaným státním převratem 17. listopadu 1989 za asistence komunistických chlapců a děvčat z řad SSM. Nebýt estébáků, režim by se nezměnil. Národ žil v nesnesitelné lehkosti bytí. Žít bylo snadné, ale život byl těžký jinak, v jiném smyslu. Ve smyslu toho, že se o lid starala strana. Strana se postarala, a to tak, že na konci roku 1989 se sama vzdala kormidla. Přišlo krátké období nadechnutí.

Národ, který na sebe bere podoby svých tyranů a pánů jako améba
Lidé pocítili svobodu, hlavně tu v cestování. Autoři a aktivisté zjistili, že mohou svobodně psát a publikovat. Ale už krátce poté se začalo ukazovat, že ta svoboda nebude mít dlouhého trvání. Konec Týdeníku Politika, který napsal sérii článku o zednářských lóžích a o tom, jak úzké rodinné kruhy napojené na židozednářské svatavy si rozdělily moc v zemi, pouze předznamenal proces nového utahování šroubů.

Disident Miroslav Dolejší se stal krátce po revoluci znovu disidentem, když vydal přelomovou knihu Analýza událostí 17. listopadu 1989. Postupně zmizela z obrazovek televize satirická a nekorektní Česká soda, do škol se začala vracet indoktrinace, inkluze a propaganda, která tentokrát měla opačnou polaritu a vyzdvihovala Západ a USA, zatímco v hrozivých barvách vykreslovala Rusko.

Miroslav Dolejší
Znovu začala média a politici přetvářet společnost a ta se jako améba začala znovu přizpůsobovat a brát na sebe tvar něčeho, čím není, nechce být, ale není vyhnutí. Společnost Švejků najednou v roce 2023 žene národ do války proti Rusku, ministryně obrany ujišťuje z televizní obrazovky, že exploze jaderných taktických zbraní na Ukrajině nebudou mít na ČR vliv [1] a před soudem stojí učitelka, kterou udal synek jistého novináře za to, že měla o Ukrajině “blbé kecy“. Vyhazovem z armády je vyhrožováno olympijskému vítězi v moderním pětiboji za to, že řekl, že by ruským sportovcům nemělo být bráněno v účasti na Olympiádě.

Ochota národa přizpůsobit se v zájmu přežití
Všechny tyto procesy popsal Milan Kundera ve svých dílech, je to charakter českého národa, který se snaží v historických staletích o jediné, o přežití. A je ochotný pro to své přežití udělat vše, změnit se, přizpůsobit se a vzít na sebe podobu čehokoliv, co umožní přežití a relativně snesitelnou lehkost bytí v teroru a totalitě. Je to forma přežití národa, měnit se na amébu a přebírat tvary a pózy, které nejsou naše, nejsou české, ale ty tvary a zaujaté postoje na sebe národ bere pořád dokola, s přestávkami na nadechnutí, změny tvarů národu umožňují přežít za každého režimu, který na český národ působí zvenčí.

Vůdcovy zásluhy
Bohužel, nejen na úkor vlastní identity a integrity charakteru národa, ale i na úkor vlastních spoluobčanů, kteří tuto proměnu sebe samých odmítnou a postaví se na odpor. Měňavka na to zareaguje útokem, ohrožuje to její přežití a pokusí se zničit vedlejší amorfní amébu, která ztratila schopnost proměny. Česká veřejnost se chová stejně.

Čechy, kteří chtějí svobodu a protiválečnou politiku, označují za proruské agenty, mírové štváče, žádají jejich zavření a likvidaci. Proměna majoritní společnosti v amébu vyznávající válečné tažení proti Rusku vyžaduje likvidaci Švejků, likvidaci Chcimírů a dalších opozičníků. Proměněný národ chce válku, už nechce Švejka. Nadechnutí ke svobodě stačilo, národ se rozhodl pro další děsivou přeměnu, pro další iteraci totality.

Svoboda umírá a stává se nežádoucí, protože umožňuje sdělovat jiný než vládní názor

https://aeronet.news/kunderuv-valcik-na-rozloucenou-je-znovu-aktualni-p…

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

AA,teamu SV a radši si pospéste nez to i tam vláda nyní stále jasnějších obrysu digitálního koncentraku taky zavře!CO JE MOC to je moc a teprve uvidíte dále co za režim si cinkalisti a ODS pesidentovi vycinkali a proč se ho budeme muset zbavit a to Sjednocení programem PNZ nic jiného prozatím neexistuje.!
No ni?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

díky

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

KOLAPS MODERNÍ CIVILIZACE A BUDOUCNOST LIDSTVA - 2.část
Michael Hudson, Příspěvek přednesený 11. července 2022 na Devátém fóru Jih-Jih o udržitelnosti.

Oligarchické demokracie nedokáží ochránit obyvatelstvo před zadlužením.
To, co učinilo západní ekonomiky oligarchickými, je jejich neschopnost ochránit občany před tím, aby se stali závislými na věřitelské třídě vlastníků majetku. Tyto ekonomiky si zachovaly zákony starověkého Říma, kde při neschopnosti splácet dluh stálo právo na straně věřitelů a pohledávky věřitelů měly přednost před majetkem dlužníků. Jedno procento věřitelů se stalo politicky mocnou oligarchií navzdory demokratickým politickým reformám rozšiřujícím volební práva. Vládní regulační orgány byly podmaněny elitou a daňová moc se ubránila změnám, proto ekonomická kontrola a plánování zůstaly v rukou rentiérské elity.
Řím nikdy nebyl demokracií. I Aristoteles rozpoznal, že demokracie se víceméně přirozeně transformují v oligarchie - které se potom za demokratické pouze prohlašují pro účely public relations a zároveň předstírají, že jejich stále silnější přesun bohatství na vrchol pyramidy je pro dobro věci. Dnešní rétorika " prosakování bohatství dolů " (trickle-down) líčí banky a finanční manažery jako ty, kteří řídí úspory tak, aby co nejefektivněji vytvářely prosperitu pro celou ekonomiku, nejen pro ně samotné.

Prezident Biden a jeho neoliberálové z ministerstva zahraničí obviňují Čínu a všechny ostatní země, které se snaží udržet si ekonomickou nezávislost a soběstačnost, z "autokratičnosti". Jejich rétorická obratnost staví demokracii do protikladu k autokracii. To, co nazývají "autokracií", je vláda dostatečně silná na to, aby zabránila finanční oligarchii zadlužit obyvatelstvo - a pak odcizit jeho půdu a další majetek do svých rukou a do rukou svých amerických a dalších zahraničních sponzorů. Orwellovský jazyk, který nazývá oligarchie "demokraciemi", je následován definicí volného trhu jako trhu, který je volný pro finanční rentiérství. Diplomacie podporovaná Spojenými státy zadlužuje země, nutí je prodávat kontrolu nad svojí veřejnou infrastrukturou. Potom veřejné služby země a její přírodní zdroje se stávají místy, kde je dobývána monopolní renta.

Tato rétorika autokracie vs. demokracie je podobná rétorice, kterou používali řečtí a římští oligarchové, když obviňovali demokratické reformátory ze snahy o "tyranii" (v Řecku) nebo "kralování" (v Římě). Byli to právě řečtí "tyrani", kteří v 7. a 6. století př. n. l. svrhli mafiánské autokracie a připravili tak půdu pro ekonomický a demokratický rozmach Sparty, Korintu a Athén. A byli to římští králové, kteří vybudovali svůj městský stát tím, že nabídli občanům svépomocnou držbu půdy. Tato politika přilákala přistěhovalce ze sousedních italských městských států, kde obyvatelstvo bylo nuceno k zadlužování.

Problém je v tom, že západní demokracie nikdy nedokázaly zabránit vzniku oligarchií a velmi nerovnoměrnému rozdělování příjmů a bohatství. Již od dob Říma oligarchické "demokracie" nedokázaly ochránit své občany před věřiteli, kteří se snažili přivlastnit si půdu, výnosy z jejího pronájmu a veřejný majetek.

Ptáme-li se, kdo právě dnes přijímá a prosazuje politiku, která se snaží kontrolovat oligarchii, aby chránila živobytí občanů, odpověď zní, že to dělají socialistické státy. Pouze silný stát má sílu kontrolovat finanční a rentiérskou oligarchii. USA se drží mentality studené války a logiky hegemona, vymýšlejí narativ "demokracie versus autoritářství" ... a posilují bilaterální vojenské aliance, což je jasná snaha čelit Číně.

Téměř všechny rané nezápadní společnosti měly ochranu proti vzniku obchodních a rentiérských oligarchií. Proto je tak důležité si uvědomit, že to, co se stalo v západní civilizací, představuje odklon od Blízkého východu, jižní a východní Asie. Každý z těchto regionů měl svůj vlastní systém veřejné správy, který chránil jeho sociální rovnováhu před obchodním a peněžním bohatstvím, jež hrozilo zničit ekonomickou rovnováhu, pokud by nebylo kontrolováno. Naopak hospodářský charakter Západu utvářely rentiérské oligarchie. Starověká Římská republika obohatila svou oligarchii tím, že zbavila bohatství regiony, které si podmanila, a zanechala je chudé. To zůstalo strategií pozdějšího evropského kolonialismu a v poslední době i neoliberální globalizace zaměřené na USA. Cílem vždy bylo prosadit, aby oligarchie nebyla omezována ve své rozpínavosti.

Velkou otázkou je, "svoboda" a "volnost" pro koho? Klasická politická ekonomie 18. a počátku 19. století definovala svobodný trh jako trh bez nezasloužených příjmů, bez pozemkové renty a renty z jiných přírodních zdrojů, monopolní renty, finančních úroků a souvisejících privilegií věřitelů. Na konci 19. století však rentiérská oligarchie sponzorovala daňovou a ideologickou kontrarevoluci, která znovu definovala volný trh jako trh, na němž rentiéři mohou získávat ekonomickou rentu - nezasloužený příjem.
Toto odmítnutí klasické kritiky rentiérského příjmu bylo doprovázeno novou definicí "demokracie" tak, aby vyžadovala existenci "volného trhu", který umožňuje oligarchické a rentiérské praktiky. Místo toho, aby vláda byla ekonomickým regulátorem ve veřejném zájmu, dochází k odstranění veřejné regulace úvěrů a monopolů. To umožňuje společnostem účtovat si za poskytované úvěry a prodávané výrobky, co chtějí. Privatizace výsady vytvářet úvěrové peníze umožňuje finančnímu sektoru převzít úlohu přidělování vlastnictví.

Výsledkem je centralizace ekonomického plánování na Wall Street, v londýnské City, na pařížské burze a v dalších imperiálních finančních centrech. Právě o to jde v dnešní nové studené válce: chránit tento systém neoliberálního finančního kapitalismu soustředěného v USA tím, že se zničí nebo izolují alternativní systémy Číny, Ruska a jejich spojenců, a zároveň budou usilovat o další financializaci bývalého kolonialistického systému sponzorujícího věřitelskou moc namísto ochrany dlužníků. Finančních prostředky se odčerpávají pro splácení dluhu místo aby podporovaly hospodářský růst, dochází k nevratné ztrátě majetku, který je zabaven nebo nuceně prodáván.

Západní civilizace prochází dlouhou okliku ve srovnání s tím, kam směřovala antika.
Na ekonomické polarizaci a kolapsu Říma, který byl důsledkem dynamiky úročeného dluhu v dravých rukou jeho věřitelské třídy, je důležité, jak radikálně se jeho oligarchický právní systém lišil od zákonů předcházejících společností, které měly pod kontrolou věřitele i šíření dluhů.
Na celém Blízkém východě a v dalších asijských zemích bylo po tisíce let zabráněno vzestupu věřitelské oligarchie, která by využívala svého bohatství k monopolizaci půdy a ovládnutí vlády a soudů. Středomořská periferie však postrádala ekonomickou kontrolu a rovnováhu, které zajišťovaly odolnost zemí na Blízkém východě. To, čím se Západ od počátku vyznačoval, byla absence dostatečně silné vlády, která by bránila vzniku a dominanci věřitelské oligarchie.

Všechny starověké ekonomiky fungovaly na úvěr a během zemědělského roku se zadlužovaly. Války, sucha nebo záplavy, nemoci a další poruchy často zabránily tomu, aby byly dluhy splaceny. Blízkovýchodní vládci však za těchto podmínek dluhy rušili. Tím zachránili své občany-vojáky, dělníky a zemědělce před ztrátou své samozásobitelské půdy ve prospěch věřitelů, kteří byli bráni jako konkurenční mocnost vůči paláci. V polovině prvního tisíciletí př. n. l. se dluhové otroctví v Babylónii, Persii a dalších blízkovýchodních říších smrsklo pouze na okrajový jev. V Řecku a Římě během pěti-set let opakovala lidová povstání požadující zrušení dluhů a osvobození od dluhového otroctví a ztráty půdy určené pro vlastní potřebu. Byli to pouze římští králové a řečtí "tyrani", kteří na chvíli dokázali ochránit své poddané před dluhovým otroctvím. Nakonec však prohráli s válečnickými věřitelskými oligarchiemi. Poučení z historie tedy zní, že je zapotřebí silné vládní regulační moci, aby se zabránilo vzniku oligarchií, které by pomocí věřitelských pohledávek a záboru půdy udělaly z občanů dlužníky, nájemce, klienty a nakonec nevolníky.

Vzestup kontroly věřitelů nad moderními vládami
Paláce a chrámy v celém starověkém světě poskytovaly úvěry. Teprve na Západě vznikla třída soukromých věřitelů. Tisíciletí po pádu Říma donutila nová bankovní třída středověká království k zadlužování. Mezinárodní bankovní rodiny využily své věřitelské moci k získání kontroly nad veřejnými monopoly a přírodními zdroji, podobně jako věřitelé získali kontrolu nad jednotlivými pozemky v klasickém starověku.

Za první světové války se západní ekonomiky dostaly do bezprecedentní krize v důsledku dluhů mezi státy Dohody a německých reparací. Obchod se zhroutil a západní ekonomiky upadly do deprese. To, co je z ní vytáhlo, byla druhá světová válka a tentokrát po jejím skončení nebyly zavedeny žádné reparace. Místo válečných dluhů byla Anglie jednoduše povinna otevřít svůj šterlinková prostor americkým vývozcům a zdržet se oživení svých průmyslových trhů devalvací libry šterlinků, a to podle podmínek Lend-Lease (půjčky a pronájmu) a britské půjčky z roku 1946, jak bylo uvedeno výše.
Západ vyšel z druhé světové války relativně bez soukromých dluhů - a důkladně pod nadvládou USA. Od roku 1945 se však objem dluhu exponenciálně zvětšoval a v roce 2008 dosáhl krizových rozměrů, když explodovala bublina junk-mortgage (vícenásobné a neočekávané poplatky u hypoték učtované při uzavření smlouvy), masivní bankovní podvody a pyramida finančního dluhu, která přetížila ekonomiky USA i Evropy a zemí globálního Jihu.
Americká Federální rezervní banka vydala 8 bilionů dolarů, aby zachránila majetek finanční elity v podobě akcií, dluhopisů a balíků hypoték na nemovitosti, místo aby zachránila oběti šmejdských hypoték a předlužené zahraniční země. Evropská centrální banka udělala téměř totéž, aby zachránila nejbohatší Evropany před ztrátou tržní hodnoty jejich finančního bohatství.

Na záchranu americké a evropské ekonomiky však bylo již pozdě. Dlouhé hromadění dluhů po roce 1945 se vyčerpalo. Americká ekonomika byla deindustrializována, její infrastruktura se hroutí a její obyvatelstvo je tak hluboce zadluženo, že na podporu životní úrovně zbývá jen málo disponibilního příjmu (příjem po odečtení daní, soc. a zdrav. pojištění a o splátky půjček a hypoték - to co zbývá na nákup zboží a služeb). Podobně jako tomu bylo v případě Římské říše, je americkou reakcí snaha udržet prosperitu vlastní finanční elity vykořisťováním cizích zemí. To je cílem dnešní diplomacie nové studené války. Spočívá ve vymáhání ekonomické úlitby tím, že zahraniční ekonomiky tlačí do dalšího zadlužování v dolarech, které mají splácet tím, že na sebe uvalí depresi a úsporná opatření.
Toto podrobení je mainstreamovými ekonomy líčeno jako přírodní zákon, a tedy jako nevyhnutelná forma rovnováhy, v níž ekonomika každého národa dostává "to, co má cenu". Dnešní ekonomické modely hlavního proudu vycházejí z nerealistického předpokladu, že všechny dluhy lze splatit, aniž by došlo k polarizaci příjmů a bohatství. Předpokládá se, že všechny ekonomické problémy se samy vyléčí "kouzlem trhu", aniž by bylo nutné, aby do nich zasahovala občanská autorita. Státní regulace jsou považovány za neúčinné a neefektivní, a tudíž zbytečné. To ponechává věřitelům, záborům půdy a privatizátorům volnou ruku k tomu, aby připravili ostatní o jejich svobodu. To je vykresleno jako konečný osud dnešní globalizace i samotných dějin.

Konec dějin? Nebo jen financializace a privatizace Západu?
Neoliberální přetvářka spočívá v tom, že privatizace veřejné sféry a umožnění finančnímu sektoru převzít ekonomické a sociální plánování v cílových zemích přinese oboustranně výhodnou prosperitu. Díky tomu má být podřízení se zahraničních zemí světovému řádu zaměřenému na USA dobrovolné. Skutečným důsledkem neoliberální politiky je však polarizace ekonomik zemí globálního Jihu a jejich zadlužení vlivem úsporných opatřeními.
Americký neoliberalismus tvrdí, že americká privatizace, financializace a přesun ekonomického plánování z vlád na Wall Street a další finanční centra je výsledkem darwinovského vítězství, které dosáhlo takové dokonalosti, že je "koncem dějin". Zbytek světa jako by neměl jinou možnost než přijmout americkou kontrolu nad globálním (tedy neokoloniálním) finančním systémem, obchodem a společenským uspořádáním. A pro jistotu se americká diplomacie snaží svou finanční a diplomatickou kontrolu podpořit vojenskou silou.

Jednadvacáté století začalo tím, že si američtí neoliberálové představovali, že jejich financializace a privatizace s využitím dluhové páky završí dlouhý vzestup lidských dějin jako dědictví klasického Řecka a Říma. Neoliberální pohled na antické dějiny je ozvěnou pohledu antických oligarchů, kteří očerňovali římské krále a řecké reformátory-"tyrany" jako hrozbu příliš silného veřejného zásahu, když se snažili udržet občany bez dluhového otroctví a zajistit jim svépomocnou držbu půdy. To, co je považováno za rozhodující výchozí bod, je právní podpora oligarchie, která dává věřitelům právo vyvlastnit dlužníky. To skutečně zůstalo určujícím znakem západních právních systémů po dobu posledních dvou tisíc let.

Skutečný konec dějin by znamenal, že se reforma zastaví v každé zemi. Tento sen se zdál být blízko, když američtí neoliberálové dostali volnou ruku k přetvoření Ruska a dalších postsovětských států poté, když se Sovětský svaz v roce 1991 sám rozpadl, počínaje šokovou terapií privatizací přírodních zdrojů a dalších veřejných statků do rukou kleptokratů orientovaných na Západ, kteří registrovali veřejné bohatství na své vlastní jméno - a zpeněžili své výdobytky prodejem americkým a dalším západním investorům.
Konec dějin Sovětského svazu měl upevnit americký konec dějin tím, že ukázal, jak marné by bylo, kdyby se národy pokoušely vytvořit alternativní ekonomický řád založený na veřejné kontrole peněz a bankovnictví, veřejném zdravotnictví, bezplatném školství a dalších dotacích základních potřeb, osvobozených od dluhového financování. Přijetí Číny do Světové obchodní organizace v roce 2001 bylo vnímáno jako potvrzení tvrzení Margaret Thatcherové, že k novému neoliberálnímu řádu sponzorovanému americkou diplomacií neexistuje žádná alternativa.

Ekonomická alternativa samozřejmě existuje. Když se podíváme na celou šíři starověkých dějin, vidíme, že hlavním cílem starověkých vládců od Babylonie po jižní a východní Asii bylo zabránit obchodní a věřitelské oligarchii, aby zredukovala široké vrstvy obyvatelstva na klientelu, dluhové otroctví a nevolnictví. Pokud by se neamerický euroasijský svět nyní řídil tímto základním cílem, obnovil by tok dějin do jeho předzápadního běhu. Neznamenalo by to konec dějin, ale vrátil by se tím nezápadní svět k základním ideálům hospodářské rovnováhy, spravedlnosti a rovnosti.
Čína, Indie, Írán a další euroasijské ekonomiky dnes učinily první krok jako předpoklad pro multipolární svět tím, že odmítly americké naléhání, aby se připojily k americkým obchodním a finančním sankcím proti Rusku. Tyto země si uvědomují, že pokud by Spojené státy dokázaly zničit ruskou ekonomiku a nahradit její vládu na USA orientovanými zmocněnci podobnými Jelcinovi, další na řadě by byly zbývající země Eurasie.

Jediným možným způsobem, jak by dějiny skutečně skončily, by bylo, kdyby americká armáda zničila všechny národy, které hledají alternativu k neoliberální privatizaci a financializaci. Americká diplomacie trvá na tom, že dějiny se nesmí ubírat žádnou cestou, která by neskončila jejím vlastním finančním impériem vládnoucím prostřednictvím klientských oligarchií. Američtí diplomaté doufají, že jejich vojenské hrozby a podpora zástupných armád přimějí ostatní země, aby se podřídily neoliberálním požadavkům - aby se vyhnuly bombardování nebo "barevným revolucím", politickým vraždám a armádním převratům v pinochetovském stylu. Jediným skutečným způsobem, jak ukončit dějiny, by však byla atomová válka, která by ukončila lidský život na této planetě.
Nová studená válka rozděluje svět na dva protichůdné ekonomické systémy

Zástupná válka NATO na Ukrajině proti Rusku je katalyzátorem štěpícím svět na dvě protichůdné sféry s neslučitelnými ekonomickými filozofiemi. Čína, nejrychleji rostoucí země, považuje peníze a úvěr za veřejnou službu v kompetenci vlády, místo aby přenechala privátním bankám monopolní privilegium tvorby úvěrů, což vede k tomu, že vláda přebírá funkci hospodářského a sociálního plánovače. Tato měnová nezávislost, spoléhání se na vlastní domácí tvorbu peněz namísto půjčování amerických elektronických dolarů a provozování zahraničního obchodu a investic ve vlastní měně namísto v dolarech, je vnímána jako existenční hrozba pro americkou kontrolu nad globální ekonomikou.

Americká neoliberální doktrína požaduje, aby dějiny skončily tím, že bohaté vrstvy budou "osvobozeny" od dohledu silné vlády, která by zabránila velmi nerovnoměrnému rozdělení bohatství a konečnému úpadku a pádu. Uvalení obchodních a finančních sankcí proti Rusku, Íránu, Venezuele a dalším zemím, které vzdorují americké diplomacii, a nakonec i vojenská konfrontace, je způsob, jakým Amerika hodlá prostřednictvím NATO "šířit demokracii" od Ukrajiny až po čínská moře.
Zdá se, že Západ ve svém americkém neoliberálním pokusu pokouší zopakovat úpadek a pád starověkého Říma. Koncentrace bohatství v rukou jednoho procenta byla vždy trajektorií západní civilizace. Je to důsledek toho, že klasická antika se vydala špatnou cestou, když Řecko a Řím umožnily neúprosný růst zadlužování, což vedlo k vyvlastnění velké části občanů a jejich zotročení věřitelskou oligarchií vlastnící půdu. To je dynamika zabudovaná do DNA toho, čemu se říká Západ, bez jakéhokoli státního dohledu, který by byl ve veřejném zájmu. Tím, že se zbavuje prosperity doma, vyžaduje tato dynamika neustálé natahování rukou k získání ekonomické hojnosti (doslova "přílivu") na úkor kolonií nebo zadlužených zemí.
Spojené státy prostřednictvím své nové studené války usilují o výběr právě takového ekonomického tributu od závislých zemí. Nadcházející konflikt může trvat možná deset let a rozhodne o tom, jaký bude mít svět politický a hospodářský systém. Nejde jen o hegemonii Spojených států a jejich dolarovou kontrolu nad mezinárodními financemi a tvorbou peněz. Z politického hlediska jde o myšlenku "demokracie", která se stala zástěrkou pro agresivní finanční oligarchii, jež se snaží prosadit v celosvětovém měřítku prostřednictvím predátorské finanční, hospodářské a politické kontroly podporované vojenskou silou.

Jak jsem se snažil zdůraznit, oligarchická kontrola vlády je hlavním charakteristickým rysem západní civilizace již od klasického starověku. A klíčem k této kontrole byla opozice vůči silné vládě - tj. občanské vládě dostatečně silné na to, aby zabránila vzniku věřitelské oligarchie, která by si monopolizovala kontrolu nad půdou a bohatstvím a vytvořila ze sebe dědičnou aristokracii, rentiérskou třídu žijící z pozemkové renty, úroků a monopolních privilegií, které omezují široké vrstvy obyvatelstva na minimum.
Unipolární uspořádání zaměřené na USA, které doufalo, že "ukončí dějiny", odráželo základní ekonomickou a politickou dynamiku, která byla charakteristická pro západní civilizaci od doby, kdy se klasické Řecko a Řím vydaly po jiné cestě než blízkovýchodní země v prvním tisíciletí před naším letopočtem.

Aby se země v rychle rostoucím jádru světa v Eurasii zachránily před tím, že budou strženy do víru ekonomické destrukce, která nyní pohlcuje Západ, vyvíjejí nové ekonomické instituce založené na alternativní sociální a ekonomické filozofii. Vzhledem k tomu, že Čína je největší a nejrychleji rostoucí ekonomikou v regionu, bude mít její politika pravděpodobně vliv na utváření tohoto vznikajícího nezápadního finančního a obchodního systému.
Západ privatizoval základní ekonomické infrastruktury za účelem vytváření soukromého bohatství prostřednictvím monopolního získávání renty. Naopak Čína udržuje tuto infrastrukturu ve veřejných rukou. Její velkou výhodou oproti Západu je, že peníze a úvěry považuje za veřejnou službu, kterou přiděluje vláda, místo aby nechala soukromé banky vytvářet úvěry, nechávaly je růst, aniž by se rozšiřovala výroba, která by zvyšovala životní úroveň. Čína také udržuje zdravotnictví a školství, dopravu a komunikace ve veřejných rukou, aby mohly být poskytovány jako základní lidská práva.
Čínská politika je v mnoha ohledech návratem k základním myšlenkám odolnosti, které charakterizovaly většinu civilizací před klasickým Řeckem a Římem. Vytvořila stát dostatečně silný na to, aby odolal vzniku finanční oligarchie, která by získala kontrolu nad půdou a majetkem přinášejícím rentu. Dnešní západní ekonomiky naopak opakují právě onu oligarchickou snahu, která polarizovala a zničila ekonomiky klasického Řecka a Říma, přičemž Spojené státy slouží jako moderní obdoba Říma.

Průměrný počet slepic: 4.8 (44 hlasů)

Dnes 84-letý Michael Hudson je přední americký ekonom. Dodnes píše knihy, ale jeho nejslavnější kniha "Super-imperialismus" pochází z roku 1968. První vydání prakticky rozebrala CIA, jako učebnici ekonomie pro své agenty. Druhé vydání z roku 2003 se prý stalo povinnou učebnicí v Číně pro všechny vysokoškoláky a třetí aktualizované vydání z loňského roku je učebnicí pro projektanty Multipolárního světa.
Tato druhá část Hudsonova projevu se zabývá tím, že ve starověkých civilizacích sice existovaly úročené půjčky, ale ty poskytovaly paláce a chrámy, které byly součásti správy země a měly prioritní zájem na tom, aby hospodářství plynule fungovalo. Když došlo k tomu, že dluh nemohl být uhrazen byly postihy poměrně měkké, které dlužníky nerujnovaly. Když se později ve Středomoří objevily Řecká a Římská civilizace, osvojily si také metody půjčování peněz, jenže zde nebyli věřiteli státní instituce, ale soukromí investoři, právo se postavilo na jejich stranu a dluhy byly vymáhány bez slitování. Postupem času došlo k přesouvání majetku na stranu věřitelů. Vznikla rentierská oligarchie a na druhé straně dluhové otroctví. Přesun bohatství do majetku oligarchie škrtil ekonomiku říše, která musela expandovat a zajistit si přísun bohatsví z podrobených zemí. Přesto se Řím nevyhnul úpadku a později kolapsu. Ve stopách Říma, kráčely všechny evropské státy ve středověku i dnes. V jeho toleranci k neomezené moci finanční oligarchie a silně nerovnoměrnému rozdělení bohatsví se vzhledly i Spojené státy. V jejich historii lze sledovat obdobné momenty, kterými procházel i starověký Řím. Dnes se zdá, že i jejich osud bude podobný.
První část projevu je umístěna na 1. straně "Kidů" z 6.4.

Průměrný počet slepic: 4.4 (23 hlasů)

Dávat tady sahodlouhe puoučne članky,které vyvolávají snad dojem,že autor umí snad kritizovat,což předpokládá že zná i návrh řešení a ono na konci komentu TO není jasné navrhnuto vyvolává otázku,kdo má ty nepravosti řesit máme to snad být my z SV ,kteří si platí tzv"zástupce" dokonce námi zvolene a oni se namísto,aby "zastupovali" obrátí metodou satanistum, CHUCPE proti svým volitelicum a na pr.KDU obere kostelní babičky tak, že nebudou mít peníze ani na své svičky, aby ty jimi zvolené nyní už jasné "satanistické "zástupce poslal pan Satan k sobě do pekla!
No ni?

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Kdy přijde doba ,aby jste jste i vy probral *náś*vzor tj sousedy ,kteří vałku prohráli a zas se chystají pustit ty udály do Evropy a jak je možné ze tam v tom nęmc\ćoursku jsou o dvě tretiny vyßśi płaty a to přesto ze jsou to oni kteří tam nemají dřevní kapitalizmie,který je povinen rabovat peníze na př.nss těch ohłupenych občanů ,nyní uź Bidniku a sám velký doktor Reichl neví čím to je a neumí navrhnout nápravu a jen nařizuje davu neśtasťastniku DEMISI tj výměnu lidí u koryt a řecćni horký vzduch,že se pak prý něco změní,coź je samozřejmě łeż jako komin a lidí pod tribunou tomu radosti bez sebe TŁESKAJI jako pominuti a chtějí být omyl żpüsobem Lumiky za každou cenu a śup skokem do pasti pekelne a záchranu vidí v płacenia odpustků za zelný úděl.
No ni?

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

In reply to by Inza (neověřeno)

Trvalý odkaz

Stáhla jsem si obě části. Podle mně zasluhují, aby si je šlověk přečetl několikrát a důkladně je pochopil. Děkuji, že jste te sem vložil.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

na dlouhodobé, v řádu alespoň vysokých desítek let, bychom potřebovali buď nějakého aristokrata nebo výborně vzdělanou většinu populace, navíc se zajímající o dění ve státě. No to máme dost blbé.

Průměrný počet slepic: 4.8 (24 hlasů)

Když je vložen odkaz youtube, a vůbec se nenaznačí o čem je, jak je dlouhý, pak tam jde méně čtenářů. :-(

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

To snad ani ne, spíš banky do rukou státu, aby přestaly být kasinem a poskytovaly úvěry pro průmysl a zemědělství a pro všechno, co vytváří reálné hodnoty. A zákony, které by neumožňovaly zprivatizovat celonárodní vlastnictví přírodních zdrojů a taky přírodních krás a potom z nich těžit rentu. Zkrátit ochrannou dobu u patentů a autorských práv. Ten pokus s tou aristokracií již proběhl v době před průmyslovou revolucí a výsledek přece dobře známe, výběr zemědělské renty rozdělil společnost na ty co žijou v zámku a ty co žijou v podzámčí jako nevolníci s povinnou robotou. To by asi bylo z bláta do louže.

Průměrný počet slepic: 4.6 (14 hlasů)

a dát je do rukou naší dnešní vlády by nebylo o mnoho lepší než tam, kde jsou teď. Proto se obávám, že to máme v horisontu let dosti blbé. Zase by pomoc a změna musela přijít zvenčí. Uvidíme jak dopadneme při mírových rozhovorech.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

Vidlákova sonda ukázala, že na naše revoluční nadšení se spoléhat nedá, takže doopravdy musíme doufat ve změnu vnějších podmínek. Socialismus tady vydržel 40 let a pak se tak nějak sám rozdrolil. Za pár let bude mít ten současný chaos podobné kulatiny. To co se dnes rozjíždí na globálním Jihu by se za pět let mohlo přenést i do Evropy. Nakonec v plánech Nové hedvábné stezky končí ty dopravní koridory v Hamburku a v Rotterdamu a v Benátkách, chce to trochu času a ono se to vyplní. My zase otočíme mezi posledními, ale bude to opět s velikou slávou. Vždyť to známe! :-)))

Průměrný počet slepic: 4.9 (11 hlasů)

A to bankstery.Ten devastačni proces nejde zastavit, ale jen odkládat a je to //A.Inflace,B.hyperinflace C.VALKA💥!
To rozhodnutí zná pan PUTIN a už začal proti němu jednat!
Co rozhodli banksteři bylo přesně hned na Protiproudu a nikdo z čtenaru si ho nevšiml ,bylo to totiž v jejich bankster "hantecu",Pokusili jsme se ho dát komunistum a vyložit jim že nejen vyletí z parlamentu ,ale budou rozšlapnuti i potom na prašek!
Oni nereagovali a domníváme se .že tzv "zasloužili" členove funkcionáři se stali buržoazii a dobili tuto stranu svoji naprostou nečinnosti a rozbíjejí dál na příklad tím že usilují voliče zastavením jakéholiv komunikace s voliči na jejich webu zničeni diskuzních rubrik a ani tak chytrý doktor Skála se tu prý nesmí .mezi námi objevit,neboť by ho v dusledku vadných stanov z té invalidní strany prý vyhodili .
No ni🤣🍒?

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Re Inza:
opět vynikající článek, děkuji. Je to mimo jiné vysvětlení, proč právě přicházíme o Českou poštu ...

Re Tymákovan:
bohužel je to jak píšete. Případný vládnoucí aristokrat by musel být dostatečně osvícený. A většinová populace chce již po tisíce let ( nebo od nepaměti?) jen "chléb a hry". Tedy takřka neřešitelné překážky ....

Průměrný počet slepic: 5 (17 hlasů)

In reply to by BoBo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Šéf české diplomacie Jan Lipavský
v minulých dnech vyjádřil lítost nad tím, že se Česká republika nepřipojí k evropské žalobě proti maďarskému zákonu o LGBTI+ komunitě, který podle Evropské komise tuto komunitu diskriminuje. „Ruce pryč od maďarských dětí“ reagoval ve čtvrtek na sociální síti náměstek maďarského ministra zahraničí Tamás Menczer...

Menczer odpověděl, že děti jsou zranitelné, nedokážou se ochránit, proto je zapotřebí chránit je zákony před LGBT+ propagandou a pedofily.
„To, co se děje v českých školkách a školách, je záležitostí Čechů, nic mi do toho není.
Ani do toho, jak Jan Lipavský vychovává své dítě, pokud nějaké má,“ uvedl Menczer.
„Ale český ministr zahraničí by měl vědět, že v Maďarsku platí pouze rozhodnutí Maďarů a ti jednoznačně rozhodli, že děti je potřeba ochránit,“ dodal náměstek ministra...

Průměrný počet slepic: 5 (20 hlasů)

Podívejte se proč byl vytvořen zákon že se president nesmí kritizovat.Nsvrhl totiž,jak vyhrát atomovou válku už ve funkci v NATU 2015 musím to.tu dat,jestli se mi to podaří .
https://www.ontvtime.ru/

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Protože trvá na tom ,aby funkce GŘ tv nebyla nikdy zrušena!On totiž odmítá dát na sklo všem koncesionářům,ze po zmizení ďelniku banksteři modifikovałi chybu v ućeni strejdy Marxe a na místo dęłniku nacpałi násilím ty jejich LGBT a spustił řev pak ,że jsou prý +utlačování+ Tak vyvolali.zcela záměrně nenávist a z ní tężi jejich vláda NEOmarxistü!
Občane nepochopiłi,ze vlezłi do pasti a zvolili si sami nejhorší spodinu spolećnosti,která je nyní vadnými zákony a Gruppengryndylem ohłupena a volí sama své vsšehoschopne puste LHAŘE rvoucí se śpinavymi triky vadných zákonů k moci a s tim nikdy neprestanou !
No ni!?

Průměrný počet slepic: 3 (5 hlasů)

Pro vás je zcela postačující informace že je to dobrý postup a že v Maďarsku nikdo homosexuály nediskriminuje.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Nemáte pravdu.

"On the parliamentary session of 15 June 2021, Fidesz MP Csaba Hende, Chairman of the Legislative Committee in the Hungarian Parliament and Deputy Speaker for Legislation, submitted legislative amendments to the law that banned sharing information with minors that are considered to be promoting homosexuality or gender reassignment and to restrict LGBT representation in the media by banning content depicting LGBT topics from daytime television and prohibiting companies from running campaigns in solidarity with the LGBT community."

https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_anti-LGBT_law

Průměrný počet slepic: 2 (3 hlasů)

nerozumíte slovu diskriminace. Někdo onálepkoval Maďarsko a to je pro vás postačující. To co uvádíte je přesně ta ochrana dětí, naprosto správná věc, žádná diskriminace.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Přečtěte si znovu můj příspěvek. Ta diskriminace ja jasná.

"to restrict LGBT representation in the media by banning content depicting LGBT topics from daytime television and prohibiting companies from running campaigns in solidarity with the LGBT community".

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

o žádnou diskriminaci se nejedná, jde o správnou ochranu dětí. Pokud tomu nerozumíte, tak to zkuste vzít jako fakt, prostě děti nemají ještě plně vyvinuté chápání a proto se musejí chránit.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Spíše se jedná o snahu skrýt diskriminaci pod záminku ochrany dětí.

Pokud zakazujete reprezentaci LGBT postav v televizi před devátou hodinou jenom na základě sexuální orientace, tak o diskriminaci jednoduše jde bez ohledu na Váš názor.

Průměrný počet slepic: 1 (2 hlasů)

Uhni, úchyle.

Průměrný počet slepic: 3.4 (8 hlasů)

případě nejde o diskriminaci, pokud dotyční smějí vystoupit, pouze nesmějí propagovat svou sexualní orientaci. Tomu se říka rovnoprávnost, vite ? Před desatou je zakázáno, také oprávněně, daleko více věcí, pravě aby se nenarušila mravní výchova dětí. Mimochodem můžete si přečíst poslední článek paní Bornové, kde zmiňuje hospodářské výsledky Disney právě díky cpaní homosexuálů dětem. Rodičům to vadí, tedy těm zodpovědným.

Průměrný počet slepic: 2.5 (4 hlasů)

>Zaprvé je to před desátou
Máte pravdu a o to je to horší. Do kategorie od devíti spadá obsah hodnocený na 16+.

>případě nejde o diskriminaci, pokud dotyční smějí vystoupit, pouze nesmějí propagovat svou sexualní orientaci.
Pletete se. Zákon omezuje "portrayal or promotion". Tedy jak propagaci, tak samotné zobrazování.

>Mimochodem můžete si přečíst poslední článek paní Bornové, kde zmiňuje hospodářské výsledky Disney právě díky cpaní homosexuálů dětem.
Korelace neimplikuje kauzalitu.

Průměrný počet slepic: 1 (2 hlasů)

po desété není "ještě hůře" nýbrž správně. Nesmysl, nesmějí vystupovat jako homosexuálové, ale pokud vystupují normálně, nemají problém.
Oni v Americe se ti rodiče nechávají dost slyšet, například skrz církev, školy a různé jiné organisace, tak se o tu kausalitu vůbec nemusíte obávat, většinová příčina je jasná.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

>Nesmysl, nesmějí vystupovat jako homosexuálové, ale pokud vystupují normálně, nemají problém.
To je přesně ta diskriminace. Buď skrývat svoji sexuální orientaci nebo mít zákaz objevovat se v TV před desátou hodinou.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Nikdo nesmí projevovat sexuální orientaci ve sdělovacích prostředcích do deseti večer. Tedy ani homosexuálové.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

A to je právě ta diskriminace :)

Pokud jsou ve sdělovacích prostředcích cenzurovány postavy na základě jejich sexuální orientace, tak je to jasné.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

nebo jste úplně hloupý. Nikdo nesmí projevovat sexuální orientaci ve sdělovacích prostředcích do deseti večer. Tedy ani homosexuálové. Nikdo, je to tedy rovnoprávné, protože pro všechny platí stejné pravidlo.

Průměrný počet slepic: 2.8 (6 hlasů)

Takže se v TV nebudou objevovat ani žádné heterosexuální vztahy? Žádná manželství, rodiny, atd. :)

Sám víte, že lžete.

Zatím bez slepic

nic co by ukazovalo sexualitu. Maďarský zákon neznáte, jen tu lžete jak se vám hodí, abyste trollil a ničil diskusi. Můžete se přidat k blbcům jako je bc. Lipavský, jemu již Maďaři moc pěkně odpověděli.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

Piš česky, vole, tady jsi v Česku, placený blbe.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

myslí si jak je světový, že umí kopírovat anglicky. Přitom neustále dokazuje, že podstatě nerozumí.
To jsou ti věčně zalezlí v cizích zadních otvorech, slydí se že jsou česi jako my se stydíme za ně.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)