Víc se vyplatí drancovat třetí svět

Autor
Štítky

Včera jsem vzal svojí dcerku, její kamarádku a mého kamaráda na lodičky... Nic vážného, žádná divoká voda, normální výlet... když splouváte řeku, která je už minimálně tisíc let propojená s člověkem a jeho činností, tak to ani jinak být nemůže. Splouvali jsme Dyji. Start ve Znojmě, konec v Hrádku nad Dyjí. Pětadvacet kilometrů po řece, čtyři jezy, zachovalé části meandrů, trocha lužního lesa, ledňáčci, volavky, slepá ramena s bobry, labutě... čistá voda, u dna se míhají štiky. 

Místy řeka odemílá čtyřmetrový břeh čisté hlíny... Ani kamínek, nic. Až člověk přemýšlí, kolik práce tam udělala voda a vítr za ty desetitisíce let, kdy se tam nanášel materiál, aby dneska bylo co ukrajovat. Jsou tam ještě přirozené tůně, kam se stahují ryby za sucha, kde nedosáhnete pádlem na dno. Místy je Dyje tak úzká, že plujete v tunelu větvoví a to je také jediné nebezpečí, které vás tam čeká - občas si nějaké silnější větve nevšimnete včas a ona vás hodí do vody. 

Největší fór na Dyji je to, že i když si místy zachovala přirozený tok, vlastně by mohla být klidně narovnaná jak Labe. Už v temném středověku právě tam existovaly zavlažovací kanály dlouhé desítky kilometrů. Dnešní jezy, které jsme sjížděli na skluzavkách, tam byly už odnepaměti. A v nedávné minulosti vznikly na Dyji dvě přehrady, které zařizují, že řeka má stálý tok i v létě právě proto, aby fungovaly ty závlahy. Letos je to jedno, vody je tolik, že se vodáci topí i tam, kde je normálně klidno, ale v suchých letech je Dyje celkem spolehlivá - poteče celý červen a kus července, dokud se nesklidí zelenina. Pak vypnou čerpadla na závlahách, zavřou stavidla na kanálech a začnou přehrady zase plnit. 

Dalším plusem je to, že Dyje ještě není zkomerčněná. Není problém si ve Znojmě pujčit lodičku, ale tábořiště jsou od sebe daleko, kempy asi jen tři a máte v nich pocit, že jste se vrátili na začátek devadesátých let. Za těch včerejších pětadvacet kilometrů jsme nepotkali nikoho. Ideální řeka na líbánky... Nikdo vás nebude rušit, zastavit se může kdekoliv a pokud nebudete dělat oheň, jste každému ukradení. Po celou dobu máte pocit, že jste v divočině, ale stačí kdekoliv vystoupit na břeh a ujít padesát metrů... a jste zpátky v moravské krajině, která je obdělávaná už od přelomu letopočtu a už tisíc let tam každý skrojek půdy někomu patří. 

Proč to všechno píšu... 

Víte, já jsem tam včera plul poprvé. Dřív nebyl čas. Všude na mě z lesa koukaly pozůstatky čerpacích stanic a prázdných kanálů, kde se prostě jen demokraticky rozkradly čerpadla a trubky... protože při budování svobodného státu jaksi nikdo nemyslel na to, že stovky kilometrů kanálů se komerčně moc dělat nedají. 

Celé ty dyjské závlahy, to byl tak komplexní projekt... od přehrad, co udržovaly zásobu vody, přes jezy, které zajistily vzdutí a kanály, které vedly vodu desítky kilometrů od řeky. K tomu pak čerpací stanice, které obsluhovaly výše položená místa.... Dnešní firma Závlahy Dyjákovice je jen droboučkým pohrobkem dávné slávy, kdy se tam nedaleko hranice pěstovala exotická zelenina v nejsušší krajině v republice, ale ničemu to nevadilo, protože Dyje... 

Z minulého režimu jsme prostě nedrancovali třetí svět. Pěstovali jsme si sami a byli jsme schopní dělat neuvěřitelně komplexní projekty, které se plánovaly na desítky let dopředu. Pak padla železná opona a tohle všechno bylo najednou zbytečné. Banány jsou levnější než domáci jablka a cibule a brambory z Egypta jsou tak laciné, že se prostě nevyplatí žádný z těch kanálů obnovit. Možná jednou... až tu Afriku definitivně rozdrbeme, až bude plodit už jen lidi na útěku, až začne být moře zase nebezpečné, pak možná budou v krajině s úžasem chodit geometři a objevovat dávné kanály, které bude stačit vyčistit a ono to zase pojede. 

A nebo až ty zavládne ta elektromobilita díky které si nikdo nebudeme moci dovolit auto a kdy ceny za "ekologickou" dopravu rapidně vzrostou, ono to vlastně bude mít i výhody. Vrátíme se k tomu, že tam mezi Znojmem a Hevlínem máme nádherné zahradnictví, které bez problémů zásobí celou republiku základní zeleninou.

Jednou budeme na celu tu Sametovku a jejích čtyřicet následjujících let brát jako omyl. Jako díru v dějinách, kdy jsme uvěřili medovým slibům o svobodě a demokracii, ale ve skutečnosti to byla doba předávání všeho několika bohatým a několika vykukům. Jednou se na dnešek budeme dívat jako na dobu šíleného úpadku zakrývaného kořistěním u ještě chudších než jsme my. Jednou přijdeme na to, že doba komunistická možná nebyla tak naplněná pozlátky a plnými regály zboží, ale byla to doba skutečně udržitelného rozvoje bez drancování třetího světa. možná to nebyla doba svobody, ale byla to doba, kdy jsme měli to, co jsme sami zvládli vypěstovat a vyrobit. Byla to doba, kdy jsme dělali na svém a ze svého a jaké jsme si to udělali, takové jsme to měli. 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (195 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

MEMENTO obsahující vše potřebné:
Jednou budeme na celu tu Sametovku a jejích čtyřicet následjujících let brát jako omyl. Jako díru v dějinách, kdy jsme uvěřili medovým slibům o svobodě a demokracii, ale ve skutečnosti to byla doba předávání všeho několika bohatým a několika vykukům. Jednou se na dnešek budeme dívat jako na dobu šíleného úpadku zakrývaného kořistěním u ještě chudších než jsme my. Jednou přijdeme na to, že doba komunistická možná nebyla tak naplněná pozlátky a plnými regály zboží, ale byla to doba skutečně udržitelného rozvoje bez drancování třetího světa. možná to nebyla doba svobody, ale byla to doba, kdy jsme měli to, co jsme sami zvládli vypěstovat a vyrobit. Byla to doba, kdy jsme dělali na svém a ze svého a jaké jsme si to udělali, takové jsme to měli.

Průměrný počet slepic: 4.8 (83 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Díra v dějinách která nás přinejmenším technologicky pozvedla.
Díra v dějinách která nám umožnila navázat doslova miliony vazeb se svobodnější částí světa ať už na osobní nebo firemní úrovni.
Díra v dějinách, která nám dala možnost poznávat i jiná místa než Artěk a Baltskou riviéru.
Díra v dějinách díky které můžeme srovnávat realitu v jiných zemích a nejsme již odkázáni na filmové bláboly.
Každý převrat má plusy a minusy.

Průměrný počet slepic: 1.9 (53 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Prý, že "Díra v dějinách která nás přinejmenším technologicky pozvedla."
1.
Konkrétně prosím.
2.
A potom ještě bych se zeptal, kterými technologiemi nedisponuje Čínská lidová republika, řízená komunisty dnes???

Průměrný počet slepic: 4.6 (46 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Prý, že "Díra v dějinách která nás přinejmenším technologicky pozvedla."
1.
Konkrétně prosím.
2.
A potom ještě bych se zeptal, kterými technologiemi nedisponuje Čínská lidová republika, řízená komunisty dnes???

Průměrný počet slepic: 4.3 (19 hlasů)

ad 1) výčet technologií které jsme po převratu absorbovali ze Západu by se sem těžko vešel.
Pokud jste natolik technologicky mimo, abych tento fakt musel dokazovat na konkrétních příkladech, tak promiňte, ale nejste na úrovni která by nám dvěma umožnila další smysluplnou diskuzi.
ad 2) konkrétní příklad technologie kterou Čína neumí a v dohledné době ani umět nebude jsou nejmodernější čipy z továrny TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) které je Čína nucena hromadně nakupovat a osazovat jimi své výrobky. Mimochodem tahle fabrika jede 56 procent světové výroby čipů a jejich technologii nemá ani žádná evropská fabrika. Je to také jeden z důvodů, proč si Čína zatím Tchajwan nevzala, riskovali by masivní výpadek vlastního exportu.
Dalším příkladem technologie kde Čína zaostává (a to i za Ruskem) jsou proudové letecké motory s vektorováním tahu a možností supercruise.

Průměrný počet slepic: 2.5 (27 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ta fabrika na výrobu čipů z Tchaj wanu má pobočky po celém světě, mimo jiné také v ČLR.
Každopádně, ale Čína si klíčové věci nakonec vyrobí sama, viz. https://forbes.cz/nejvetsi-cinsky-vyrobce-cipu-postavi-tovarnu-za-24-mi…

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

In reply to by Laco G. Mlynář (neověřeno)

Trvalý odkaz

Laco lžete, vlastní výroba čipů probíhá na Tchjwanu, v pobočkách to maximálně dají vlastní samolepku zabalí dají do své krabičky.
Alespoň AMD nebo ATHLON to tak s čipy z Tchajwanu dělají.
Opakuji, že Čína čipy s tímto výkonem a velikostí dělat neumí a dlouho umět nebude (5,5 × 5,9 mm2 se 130 tisíci logických prvků).
Neumí to ani žádná evropská fabrika. Konkrétně se bavíme o technologii 6nm a dnes nejmodernější sériovce 5nm.
Nemusí se Vám to líbit, nemusíte s tím souhlasit, můžete proti tomu dokonce i protestovat, ale to je asi tak vše co s tím naděláte.
odkaz např. zde : https://cs.wikipedia.org/wiki/TSMC

Průměrný počet slepic: 3.5 (17 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dokonce ani drogy jsme tu masivně neměli. Tedy kromě piva, že ano, ale je ještě nyní naše?

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

možná jediná společnost která umí 5nanometrový proces je nizozemská ASML, která je zatím licencuje applu

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

No nejsem kandidát věd, ale myslím, že obecně si dovedu představit co která technologie umí.
Jenže já se neptal, které technologie jsme po roce 1989 absorbovali, ale ptal jsem se, kterými technologiemi jsme v roce 1989 nedisponovali.
Z uvedeného je vidět, že pomaleji chápete psaný text. Ale nevadí mi to. Stále čekám, s čím převratným přijdete.

Průměrný počet slepic: 3.9 (18 hlasů)

Hádáte se o dílčí nepodstatnosti.
Proč se Západ zemí RVHP tak hrozně bál, že nechtěl spolupracovat a raději rozjel závody ve zbrojení a uzbrojil nás. Proč na steroidech dluhu a na náklady zemí třetího světa přezásobil většinu svých lidí výrobky lehkého průmyslu?
Jinak země RVHP dokázaly, ač mnohem menší, za své, bez dluhů a tedy trvale udržitelně, zabezpečit své lidi tak, že skuteční pamětníci většinově litují při srovnání (a to jsme o 30 let vývoje dále a měli by jsme se mít mnohem lépe, stačí srovnat s Čínou).

Průměrný počet slepic: 4.5 (28 hlasů)

Komunistický blok, potažmo RVHP byl natolik skvělý a výkonný že v ekonomicko mocenské soutěži s prohnilým Západem prohrál a rozpadl se.
Přitom měl jak suroviny tak trhy. Chyběly konkurenceschopné technologie a motivace zaměstnanců.
Prohnilý Západ naopak pokračuje a díky vlastní mocensko ekonomické převaze na sebe nabalil drtivou většinu evropských post-komunistických zemí včetně naší kotlinky.
Čekám, kdy zdejší diskuze o důvodech pádu naší velké bolševické říše začne připomínat německé meziválečné pohádky o tom jak vlastně Německo válku prohrálo jenom díky Dolchstoss od židů.

Průměrný počet slepic: 2.3 (16 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak ještě jednou. Východ byl Západem uzbrojen přesně dle plánu Reagana. Západ vynaložil takové finance na zbrojení (tisk dolaru na dluh a drancování zemí třetího světa), že mnohem menší Východ to finančně neutáhl. Otázka je proč se Západ tak hrozně bál a normálně nespolupracoval?

Průměrný počet slepic: 3.8 (14 hlasů)

Psychopati neradi spolupracuji. Neberou druhe jako sobe rovne. Ale moc radi vyhravaji. I v pripadech, kdy vyhra je vlastne prohra.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

naučili se je ovládat. To je velký rozdíl. A dokáže to kdekterá opice nebo papoušek. Krom ještě zbývajících pár výjimek jsme opravdu u mladých ve stavu 2+2=22. Dřív se vědělo jak a proč to funguje, jak co opravit - včil jen vyhodit a koupit nové. Ju a ještě něco

Veledůležitý mladík jdoucí po pláži sám od sebe začne vysvětlovat staršímu občanovi odpočívajícímu
na schodech, proč nedokáže starší generace pochopit mladou:
" Vy jste vyrostli v jiném světě, všeobecně vzato, ve velmi primitivním světě", řekl mladík dost nahlas, aby ho všichni okolo slyšeli.
Mladí lidé dnes vyrostli s televizí, tryskáčema, cestováním ve vesmíru, člověkem chodícím po Měsíci.
My máme atomovou energii, lodě, mobily, počítače s rychlostí světla... a mnohé další.
Po chvíli ticha starý občan odpověděl takto: " Máš pravdu synku. My jsme neměli tyto věci, když j
jsme byli mladí...- tak jsme je alespoň vymysleli".
No, a teď mě ty arogantní "chlapečku " řekni, "co ty děláš,neb jsi udělal pro následující generaci ?"
Tak asi takhle, A týká se to kdečeho, vč. umění. Nedokáží to co předchozí generace, tak to hnusně "zjednodušují" což ukazuje na co mají a co chápou. Jít dneska na klasiku / ať divadlo, koncerty či kino/ je bída a zmar. Akorát ty nahotinky jim jdou... pro asi ten pád do ničeho......

Průměrný počet slepic: 4.9 (21 hlas)

Znám podobný :
Mladík prochází kolem činžovního domu na jehož schodech sedí starý pán a kouří.
Cucák mu začne vysvětlovat, že kdyby si odpustil cigarety, v důchodu by na ten dům měl.
Starý mu odpovídá : "já si nic odpouštět nemusím, já jsem majitel."

Průměrný počet slepic: 3.5 (11 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

... a jak se tato technologie "projevuje" v životě obyčejných lídí, respektivně v potřebě pro naši republiku ?!

Průměrný počet slepic: 3.9 (9 hlasů)

pokud budeme pokračovat s nadzvukovými stíhačkami, budeme nuceni tuto technologii částečně splatit firmě, od které budeme stroje kupovat nebo pronajímat.
pokud budeme schopni vyvinout, vyrobit a v neposlední řadě prodat - bude placeno nám.
Motory výše uvedených charakteristik v současné době z našich sousedů užívá Německo, Rakousko a Polsko, chystá se k tomu Slovensko a Maďarsko.
Výrobci : Státy (F-22, F-35), Britové s Francouzy (BAE Systems), Rusové (Izdělije)

Průměrný počet slepic: 3 (6 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

1989, nikoli o dnesku.
Pokud mne pamet nemyli, mydlili jsme tehdy podzvukove Albatrosy a vcelku solidni stihacky jsme meli od Rusa potrebnem poctu.
Dnes mame 14 predrazenych krapu dobrych tak akorat na hovno. Bratia Slovaci to maji jeste lepsi. Ze vsech 2 Migu 29 jim lita jeden.

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

Targusi, bratia slováci nemají jen jeden funkční Mig29. Ve skutečnosti přezbrojují na nejnovejší verzi F-šestnáctek (F-16 Block 70/72).
V současnosti je k dispozici osm kousků, v roce 2023 jich budou mít 14.
To je ohledně nadzvukových mašin síla srovnatelná s Maďary a výrazně převyšující naše Gripeny v rychlosti, dostupu, doletu, únosnosti i výkonu palubního radaru.
Proč si proboha nezjistíte fakta předtím, než plácnete kokotinu (somárinu) o jednom funkčním migu ?

Průměrný počet slepic: 3.4 (9 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

ten nejprve píše a až pak přemýšlí...

Průměrný počet slepic: 1.8 (4 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ano Čína neumí hodně věcí, ale konkrétně letecké motory neumí ani Němci, Italové. Francouzi to dali dohromady s RR. Ale jinak rychle směřuje k totálnímu technologickému debaklu.

Zatím bez slepic

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

A cena za to vše? Naprosto neúměrná a likvidační. Bohužel to nejhorší není zdaleka za námi. Již je v plném běhu program GBW(Green Blue World), zatím dost skrytě.
A nakonec se velkým obloukem vrátíme tam, kde jsme byli, ale s řízenou spotřebou a mnohem méně svobodni.

Průměrný počet slepic: 4.5 (20 hlasů)

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

V zásadě souhlas. Cena byla neůměrná - ne však likvidační.
Otázkou je zda pokud by k převratu nedošlo bychom do toho kolapsu nespadli společně s rusáky a nezažili svinskou jelzinovskou éru se všemi minusy.
A to minusy zela reálnými, na rozdíl od toho kolapsu který tu někteří už čtyřicet let soustavně věští a který nenastal.

Průměrný počet slepic: 3.6 (14 hlasů)
Trvalý odkaz

...nesmeruje ke spolecenskemu zrizeni presne usitemu na miru mentalite svych obyvatel. Pro nas nektere neprijatelne prvky, ale kdo kouka na videa cestovatelu po soucasne Cine, vidi moderni stat ktery milovymi kroky dohani nas vysneny Zapad a to za vicemene spokojeneneho konsenzu svych lidi...

Průměrný počet slepic: 4.8 (30 hlasů)

Si myslím, že Čína doběhne sama sebe a RAmcha ústy Konfucia jim řekne, vidíte, vidíte, já vám to říkal. Neber od cizáků bankocetle ani jejich rozum. Muheeeeee

Průměrný počet slepic: 3.8 (14 hlasů)

Brát bankocetle? Oni dávají západu bankocetle, čína už západ dávno předběhla, jenom zápas to stála zakrývá přes hodnotu dolaru a HDP nafukuje, před objemy co se jedou přes prodeje akcií apod., když se porovná reálná ekonomika, tak nad západem objemem pomalu začíná konkurovat i ten rus i když každý tvrdí, že ekonomicky HPD je za Británií, kde nic nevyrábí :D

Průměrný počet slepic: 4.1 (19 hlasů)

V Británii nic nevyrábí? Musíte žít v paralelním vesmíru kde je jakási jiná Británie.

Průměrný počet slepic: 3.3 (15 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak jasně, když to budeš brát otrocky doslova, tak i kmen v pralese vyrábí "šípy", ale když to porovnáme s tím co vyrábí rusko, tak jaksi se dá přehnaným vyjádřením říci "že kmen v pralese nevyrobí nic" ;)

Ale otázka je zda chceš vést diklusi o poentě nebo chytat za slovo a protože chceš vést trolll diskusi, že jesem napsal, něco co se ti nelíbí ;)

P.S. Kdybys mi napsal, Británie 50 let vs dnešní rusko, tak se omluvím, ale dnešní Británie je stínem toho co byla, stejně jako ČR je ničím oproti kapacitám a shopnostem něco vyrobit jako v roce 1989... (kecy, stylu dneska bychom dokázali vyrobit OLED televizor jenom vždy dokáže že došli fakta... )

Průměrný počet slepic: 4 (21 hlas)

budiž, nechme tedy hovořit fakta o současném britském průmyslu :

Letecký průmysl- druhé místo ve světovém žebříčku, 100 tisíc pracovních míst, 75 % obratu z exportu, podíl na světovém trhu 17 %.
Automobilový průmysl - oční produkce 1,5 milionu vozů, z nichž 81 % jde na export, 2,5 milionu motorů, z toho 62 % se exportuje. V oboru působí 3000 společností včetně světoznámých značek Bentley, Jaguar Land Rover, Rolls-Royce a MINI a 2300 dodavatelů. Odvětví zaměstnává přes 80 tisíc lidí. V zemi je registrováno 2,6 milionu aut, dva z deseti nejprodávanějších modelů byly vyrobeny ve Velké Británii – Vauxhall Astra a Nissan Qashqai.
Chemický a farmaceutický průmysl - denně přispívá 20 miliony liber k obchodní bilanci, představuje 600 tisíc pracovních míst a 15 % přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu. Mezi nejvýznamnější patří impérium v chemii a petrochemii INEOS, Tennants, Nelson & Russell – zakladatel homeopatie, Thornton & Ross, Nova Laboratories. Ve farmaceutickém průmyslu je třeba zmínit giganty GlaxoSmithKline a AstraZeneca.
Stavební průmysl- Zaměstnává na 2 miliony lidí (35 % z nich pracuje v MSP).
Obranný průmysl - země je druhým největším exportérem po USA, operuje zde 9 tisíc firem a sektor tvoří 10 % zpracovatelského průmyslu. Britský BAE Systems je největším evropským zbrojním koncernem.
Elektronický průmysl - pátý největší výrobce na světě.
Těžební průmysl - čtvrtý největší producent zemního plynu a patnáctý největší producent ropy.
Potravinářský průmysl - obrat činí 76 miliard liber, zaměstnává 400 tisíc lidí, exporty přesahují 12 miliard liber, z toho 77 % objemu směřuje do států EU, investice překračují jednu miliardu liber.
Nábytkářský, plastikářský a ocelářský průmysl - Zaujímají čelná místa mezi světovou konkurencí.

možná by bylo lepší si nejdřív o Británii něco zjistit než začneš psát bláboly o domorodcích a šípech

Průměrný počet slepic: 2.7 (18 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zapadlo napsal jsi mi cituji "možná by bylo lepší si nejdřív o Británii něco zjistit než začneš psát bláboly o domorodcích a šípech"

Když mi odpovíš, že když se podívám na finance.cz, kde dostanu úplyně jiné informace jak sji napsal a proč finance napsali lež a ty pravdu, tak klidně se budeme bavit o dalších číslech co jsi napsal, ale abchom to neměli na 10.000 slov každý příspěvek, tak pojedeme jedno po druhém,

takže začínáme s tvrzením cituji: "Obranný průmysl - země je druhým největším exportérem po USA, "
Na finance.cz je :
Pořadí Země Hodnota vyvezených zbraní
1. Spojené státy americké 12,4 miliardy
2. rusko 6,1miliard
3. francie 2,2 miliardy
4. německo 1,7 miliardy
5. čína 1,1 miliardy
6. Izrael 1,43 miliardy dolar
7. Velká Británie 1,37 miliardy dolarů
8. Itálie 0,67 miliardy dolarů
9. Jižní Korea 0,59 miliardy dolarů
10. Ukrajina 0,53 miliardy dolarů

Proč na druhém místě není Británie, ale Rusko? A Británie je na místě 7. , kdy oproti rusku má 6,7 vs 1,37 miliardy?

Průměrný počet slepic: 4 (22 hlasů)

Ne ty osmdesátkový, ale ty zapálený, propagandisty a agitátory?
Proti nim s logikou a faktama nemáte šanci...

Průměrný počet slepic: 4.2 (15 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

...průmyslem britským v plynoucích dekádách je britský průmysl finanční.
Je to možné zejména " díky" tomu, že nejen domácnosti či firmy, ale i celé státy uvykly si žít v otroctví, důtky má v ruce vlastenectvo (od slova " vlastnit, srovnej také slovo " vlast" ) globálního finančního kasina - což je dnes vlastně velký soubor předlužených monster, chránících se před svým totálním kolapsem produkováním dalších a dalších dluhů.

Průmysl finanční, kdo jím vládne, ten také i rozhoduje o těch kupách železa , dřeva, nebo mědi, ale i o gejzírech ropy či lánech řepky (nebo o hodnotě státních aktiv, zbyla -li ještě vůbec nějaká) . Jestli budou - nebo nebudou. A kde budou, a kde ne.
I na to otroci slyší, ba dokonce spínají ruce a žádostivě upínají zraky k pokynům oněch svých otrokářů, aby něco hodili i jim.
-------------------------------------------------
Technická - není např. ten " britský" ocelářský průmysl spíše "čínsko - španělsko -indickým ocelářským průmyslem" ? Obdobně jako např. " náš" finanční průmysl je rakouským, francouzským, americkým, britským či japonským finančním průmyslem ?

Průměrný počet slepic: 4.9 (14 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

zda opravdu vyrábí, nebo se dělají jen štítky na to co vyrobí jiní a jinde. Vždyť většina fabrik byla za žel lady zrušena a přesunuta,/byl to tenkrát pěknej rambajs, ale zvykli si a hlavním "Výrobním místem" jsou banky na City.. to už ví kdekterej prcek

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Assi, a komu by Čína vyráběla, gdyby "Československo", potažmo zbytek Jewropy, nebyl v úpadku? Podle mého názoru dělá Číma jen co má, zbytek důvodů a příčin předbíhání, ve frontě k výdejnímu okýnku, je vykládán kazately jako dycky.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

já se na ni takhle díval v 89. Díval jsem se a necinkal.

Průměrný počet slepic: 4.5 (28 hlasů)
Trvalý odkaz

Retro nákupy: Unikátní snímky ukazují bídu socialistického zásobování

Průměrný počet slepic: 2.5 (31 hlas)

In reply to by Nazdar (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na to si vpomenu, když dojdu do oplu a chci auto a je mi řečeno "kapacity na tento rok už nejsou, a objednavky na příští rok budou až od poloviny roku, ale to neni jiste" :D
Včem je rozdíl mezi tím, jak otec objenal jeden rok škodovkua druhej mu ju dodali, nějak Nazdar nepoberu onen rozdíl ;) Je rozdíl tažný sis mohl udělat doma, jasně kulu si musel mít certifikovanou, sváry od maníka co na to má papíry (ale těch bylo, ne jako dnes)...
Neměl si v autě start/stop, nebál si se, že další rok zavedou do auto omezovač, který pozná značky aauto pak podle nich bude udrzovat rychlost :D

Jinak řečeno v době "nesvobody", když si dodržel základní pravidla, tak si si mohl dělat co jsi chtěl, každej na tebe prděl, stačilo nazaměnovat svobodu za "svobodu říkat druhému chípni/jsi kokot/apod.".

Průměrný počet slepic: 4.5 (39 hlasů)

Start-stop je v autě čistě kvůli emisím CO2. Žádný jiný důvod není, štve to řidiče i výrobce. Ale bez něj není možné splnit emise CO2 v městském provozu. Většina lidí čeká, až uteče záruka na auto, a pak si to nechají vypnout = vyřadí jeden potenciometr.

Průměrný počet slepic: 4 (13 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak ono hodně věcí je "protože někdo sedl a napsal MUSÍ" a přitom to 90 procent lidí nechce, ale platí pak o 50-100kKč víc... Ber teď auto Dacia za 400kKč, když tam budou muset namontovat omezovač=elektronika= okolik desítek kKč víc a přitom je to nahovno...

Fakt začínám vzpomínat na auto, kde proti dnešku "nic nebylo" a když si něco chtěl musel jsi domontovat...

Průměrný počet slepic: 4.2 (20 hlasů)

Ale to predsa robili ti zli komunisti, ze na UV dali stempel a 'musi', a ubohy lud trpel pod natlakom ... ci?

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)

Já říkám, že to nědělali, já říkám, že dělali to samé jako ti demokrati, že není rozdíl komunista v ČSSR/ demokrat-republikán v USA, jenom ty mi podsouváš, že říkám , že je, tedy lžeš ;)

A že mi to podsouváš vytváří otázku, ty chceš napsat, že osobnostně je mezi politiky rozdíl? :D Za politikem let v USA byli výsledky, za komunisty let taky, dneska už komunisti jsou jenom v číně a mají výsledky, v evropě a v USA už zůstalo pouze "musím", ale nějaké hodnoty (když se nebudeme bavit o LGBT) žádné nejsou ;)

Takže co nepodsouvat tvoje slova mě a pak se ptát, jelikož jsi to napsala a vymyslela ty, nevidím ti do hlavy, takže si musíš odpovědět sama na to co jsi napsala ty ;)

Průměrný počet slepic: 3.8 (5 hlasů)

Nie, mne to prislo ako obhajoba dnesneho stavu proti tomu komunistickemu ... ze sice dnes je to spatne, ale to preto, ze chranime klima, a tak holt musime ... priznavam, som trosku predpojata, az prilis casto sa stretavam s tym, ze dnes sice obcas nieco musime, ale je to dan za demokraciu, kym za komunistov sa muselo, z cistej zlovole komunistov ...

Kym pre mna je musime z rozhodnutia vyssej moci rovnake jak tenkrat, tak dnes ... dnes mozno horsie, pretoze oboje sa sice muselo v zaujme svetlejsich zajtrajskov, lenze komunisticke svetlejsie zajtrajsky bol lahsi a pohodlnejsi zivot, kym dnesne svetlejsie zajtrajsky su bez auta, bez elektriny, bez deti ...

Průměrný počet slepic: 4.1 (14 hlasů)

Nekecej... Já psal opakovaně, že musíme porovnávat a ptal jse se zde někoho, "jaký je kurva rozdíl mezi komunistama co odsoudili nevinnýho a politika v USA co udělali to samé"... Opakovaně píšu dost často "neohajuju že před 89 byl ráj na zemi, ale psát, že se lezlop po stromech je kokotina"...

Takže takto hodnotit to můžeš, jenom když řečteš jednu větu....

Já říkám, hodnotit se má podle výsledků, co za vládou je, ne kecama že mluví o lidských právech demokracii... Ty práýva podepsaslo komunisti taky, republika byl lidově demokratická...
Takže jaký výsledek po nich byl? A za jakých podmínek se dosáhl?
Jasně lze napsat "byla fronta na hajzl papír", ale steně pravdivý je, že v "USA byla fronta na bezin a byl na příděl"... Takže lze napsat "ideologikcy o každém, že měl nedostatek", což beru v diskusi jako podraz...

Za mě, já vidím, že za 30 let nejsou výsledky žádné, když nebudeme jako výhru brát, že dneska máme 3barevné televize doma i když vyrobené komunsitama v číně...

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

Měl jsem pár jednoduchých aut, měly plusy i minusy. Mám Dacii Duster s příslušnými současnými vifikundacemi.
Start-stop je v mém voze vyřazen z funkce pomocí jedné kancelářské sponky v konektoru, úprava je vratná v řádu dvou minut bez pomoci nářadí.
V případě nákupu nového vozu je třeba méně naříkat nad zlým a nepřátelským světem a více se věnovat výběru, popř. si nechat poradit.
S vozem jsem spokojen, za ty staré jednoduché škatule bych už dnes neměnil.

Průměrný počet slepic: 3.8 (14 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já chtěl Duster taky, ale bohužel když jsem vzal kočárek, tak sem ho sotva dal do kufru, tak jsem chtěl Opel life, který je taky za 400k, ale kufr má velkej a na zdaní sedadla dám 3 autosedačky, ale těch pi... co tam je navíc co jsou zbytečný...
Vybírám 6 měsíců a když jsem pak obešel předvybrané tak všude "už jenom skladové, nelze objednat co chcete vy a další objednávky až povolí na další rok nové sestavy, kdy nove bude to, že změnili tvar světla..."

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

před rokem jsem koupil nového Dokkra v naftě, 55 kw. (302.000 Kč)
Jezdím sám, nebo s manželkou, tak mi kufr po sklopení zadních sedaček 3 000litrů stačí.
Nemusím vyndavat věci na ryby a různé jiné.
Start - stop jsem vyřadil vytažením konektoru u minus polu na baterce.
Najeto skoro 50.000 km, spotřeba okolo 4l. Spokojenost.
Jen mám strach, že až budu potřebovat další auto, tak už ty ,,moderní systémy" které tam budou nepůjdou vypnout.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

In reply to by Jan z Helvajzu (neověřeno)

Trvalý odkaz

To sem chtěl taky, a když jsem došel do dacie, tak mi řekli, přestal se vyrábět, protože konkuroval mateřskému koncernu, který za to chtěl v té samé výbavě víc jak 100k navíc...

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

U mnoha aut není třeba ani tak brutální zásah. Stačí vyndat pojistku inteligentního dobíjení autobaterie, která se nechází u pojistek v motorovém prostoru. Je to čisté a kdykoliv uživatelsky vratné. Tím se vyřadí i ta ne moc chtěná funkce, kdy se do baterie posílá menší napětí (pod 14V), což také baterce nedělá dobře. Udělal jsem to takto u svého Ford Kuga a protože je to funkčně auto velmi podobné Ford Focus, okopíroval jsem ten postup z fóra pro Focus. Myslím, že se jedná o F22. Dokonce má kryt pojistek v sobě držáky na několik záložních pojistek, tak se ta pojistka přestěhovala jen o pár centimetrů výše do toho krytu. Podobně se mi to podařili vyřešit i u firemní Škoda Scala. Tam je to tuším F11 nebo něco podobného. V manuálech se do dá dobře identifikovat. A protože Scala má podobný základ jako Kamiq, počítám, že to půjde obdobně i tam.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Jedinečné snímky z vesnic z let 1965 až 1990. Jindřich Štreit vydal novou knih

Průměrný počet slepic: 2.7 (26 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.