Volič Kobliha to (zatím ještě) dělá dobře

Autor
Štítky

ale není všem dnům konec... 

Tento článek jsem napsal pro Vlkovu Kosu, kde vyšel 22.6.2017.

Můj tatínek je prostý člověk. Elektrikář s učňákem, ale poměrně sečtělý, v podstatě písmák. Jeho rozhled ovšem nikdy nepřekračoval jeho možnosti. počítač dodnes neovládá, s mobilem vede válku, neposlouchá cizí rozhlasové ani televizní stanice, v podstatě má informace zprostředkované Českým rozhlasem, Českou televizí a Novou. Přesto je to velmi moudrý člověk na jehož rady se mi mnohokrát vyplatilo dbát. Nebyl jsem sám, komu v životě dobře poradil a ve svém okolí je znám jako člověk, kterému stojí za to naslouchat. 

Je to ale takový typický volič Kobliha, který navíc ještě často tvrdí, že volby nemají vůbec cenu, Babiše se neobává, spíš z něj má legraci, totéž má se Zemanem, kterého nevolil kvůli jeho státnickým schopnostem (cha, cha, Zeman a státník), ale prostě proto, že s ním bude sranda. Pokaždé, když si přečtu termín volič Kobliha, vzpomenu si na tatínka a prsty u nohou se mi zatínají v pěst, protože si takové úsloví táta ani v nejmenším nezaslouží. 

Když jsem se táty kdysi dávno ptal, jak se ke své moudrosti dopracoval, nemluvil o vysoké škole, ani o sečtělosti. Neřešil dobrou paměť nebo schopnost analyzovat drobné detaily. Zdůrazňoval mi jen jedno... nelpět na svých názorech za každou cenu a nebát se přiznat, když člověk udělá chybu. Nikdo, žádná elita, žádný prezident, vládce, ekonom, Halík nebo jiný pošuk prostě není bez chyby. Dokonce by se možná ukázalo, že elitář chybuje naprosto stejně často jako jakýkoliv volič Kobliha. Ovšem výhodu má ten, kdo si to dokáže přiznat.  Pokud si člověk přizná, že udělal chybu, může se jí příště vyvarovat.

Myslím si to i o českém voliči Koblihovi. Není nikde řečeno, že bude Andreje Babiše volit do roztrhání těla. Není žádná jistota, že za další čtyři roky nebude Andrej přesně tam, kde je dneska ČSSD. Volič tu totiž není od toho, aby měl pravdu a vždycky se dobře rozhodl. Takovou schopnost volič nikdy neměl a nikdy mít nebude a žádné koblihování na tom nic nezmění. A nezmění na tom nic ani jiná výchova, jiné apely i kdyby hovořil padre Halík. Volič má oproti jiným systémům dělby moci tu výhodu, že si to v dalších volbách může rozmyslet. Nic víc, nic míň. 

Žádný politický komentátor nerozhoduje o tom, zda to volič udělal dobře nebo blbě. O tom rozhoduje jen a jen volič a ten nemá k dispozici ty nejlepší informace ani nemá to nejlepší vzdělání a navíc do něj hučí permanentně nějaký demagog. Volič si to jen může rozmyslet. A také to dělá.  ODS už měla přes třicet procent a Havel byl velké zvíře. I ČSSD byla velmi velká strana. A Kalousek byl ve své době vší pravdy futrál. A kde dneska všichni jsou? Kde jsou ty Paroubkovské volební výsledky? Volič si to rozmyslel.

I Andreje si volič rozmyslí jen co se ukáže, že je to jinak, než se slibovalo. I ve Francii může za pár let vyhrát LePennová s takovým výsledkem, proti kterému bude dnešní Macron jen stínem. A že se už nadělají chyby,které nejdou vzít zpátky? Ale zlatý voči... všechno se dá vzít zpátky. pořád vznikají nové státy, mění se smlouvy, mění se politické mapy a ani ty globální koncerny už nejsou co bývaly. Před sto lety vypadalo Německo úplně jinak a žádná Česká republika neexistovala. Budoucí problémy nebudou řešeny dnešní rétorikou, ale tou budoucí. Žádná smlouva ani zákon nejsou definitivní, ani ústava ne. Ba ani ta Americká ne.

Proto bych se přimlouval, aby volič nebyl označován za Koblihu. Ono by ho to mohlo naštvat. Tak moc, že by mohl začít volit na truc a zkusit si svoje preference nerozmyslet. Jen tak, aby naštval ty, co mu radí, jak to má dělat.  Spokojil bych se s tím, že dneska je Andrej Babiš za krále a za čtyři roky může sedět v base. Ale pokud budeme voliči neustále opakovat, že není dostatečně moudrý, může se nám brzy stát, že budeme na Andreje ještě s nostalgií vzpomínat.

Komentáře

Trvalý odkaz

<b>"často tvrdí, že volby nemají vůbec cenu,"</b>
I když se to často traduje(volby nic nezmění), tak se v posledních volbách přece jen ukazuje, že se něco změnit dá. No a to je pro stávající politickou garnituru přímo pohroma, tudíž musí přijít ke slovu něco, co by ukázalo, že to s těmi volbami myslíme opravdu vážně. No a tak přišla bohulibá iniciativa, Úřad pro kontrolu hospodařeni politických stran, jenž ztížil, hlavně administrativně a přirozeně i ekonomicky vstup nových politických stran. Na chvíli je od nových politických poblouzněnců, co by přece jen zaujali, pokoj.
První krok je tedy dobrý, ale nebude stačit. Ve vynalézání hovadin je stávající politická reprezentace mistrem, tudíž pro blaho nových zítřků bude třeba přitvrdit.

Trvalý odkaz

Volič není hloupý a bude volit tak, aby už konečně (berme to jako zlom) ty menší plazy začaly požírat ty větší a tak jsme se jednou dobrali k tomu světlu na konci tunelu -- to až ve vládě zbudou už jen malí neškodní červíčkové, co slouží občanům.

Trvalý odkaz

Zadny volic kobliha neexistuje, to je jen Vlkuv novotvar, protoze vubec nechape o co jde a namlouva si, ze Babise lidi volili kvuli koblize za 6 korun, co dostali zadarmo. Volili ho kazdej z jinejch duvodu, ale kazdej ze svejch. Ono neni moc koho volit. ODS se znemoznili, TOP 09 se znemoznila, CSSD pacha sebevrazdu, zeleni jsou umela pastrana, co se prihodi jako leno jedny ci druhy loutce, KSC je konsistentni sama se sebou, ale pekne uvelebena ve vecne opozici. Okamura ma skvelej napad s primou demokracii a pak nic moc program.
Babis aspon nejak korectne dela praci ministra financi. Lidi ho volej na tuhle praci, jako Americani volili pracujiciho Clintona i kdyz mel na (vlastne ne na krku ale na penisu) skandal s Lewisnkou. S koblihama to nijak nesouvisi.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.