A co jste čekali?

Autor
Štítky

Mým dnešním článkem zareaguji na včerejší text v diskusi, který vložila Maneca. Ivan David tam dává na vědomí horkou novinku z ojroparlamentu (a ojrokomise) o tom, že v Evropě se má vyrábět méně potravin, což má být kompenzováno dovozem. Evropští zemědělci jsou určeni na odpis...

Upřímně... opět s křížkem po funuse.

Začnu jedním poučným příběhem. Sedím si takhle na sile nedaleko Vidlákova a poslouchám zemědělskou veřejnost, kterak přijeli koordinovat žně, zároveň podepisovali smlouvy na koupi jejich úrody, dělaly se dobropisy, přepočítávaly se jejich dosavadní nákupy a tak vůbec. Běžná věc... 

A tak jsem se dozvěděl, že letos dostaneme o zhruba pět tisíc tun řepky méně než loni a příští rok dostaneme ještě méně. Zatímco cena pšenice roste, cena řepky stagnuje a spíše klesá. Zároveň EU zakázala další přípravky na ošetřování rostlin a moření osiva a díky tomu vypadají letošní porosty řepky děsně. Nebude výnos, nebude cena, náklady ale šly nahoru, prtože místo jednoho postřiku se teď musejí aplikovat tři. Do toho není zapotřebí MEŘO do nafty, protože se méně jezdí a tak Andrejův Preol nedává smlouvy a pokud dává, tak je cena vysloveně směšná. Tak směšná, že čekám kdy si toho všimnou naši pravdoláskařští, ale jinak tupí novináři a začnou Andrejka tepat tenokrát za to, že řepku nevykupuje čím zhoršuje ekonomickou situaci chudáků poctivých zemědělců, především pak Bohumírka Rady. 

Podobná situace ale začíná být i v ostatních plodinách. Každý rok se omezuje používání chemie, každý rok EU zakáže nějaký ten postřik. K tomu zakazuje mořidla na osiva. A tak rostou náklady a klesají výnosy. Ani dotacemi to už nejde vykompenzovat. Zemědělec zaseje, náklady jdou nahoru a výnosy jsdou dolů. 

Samozřejmě každý rok se postaví nějaká nová obrovská loď na přepravu obilnin a nafta je teď levná. Směšně levná. Dovézt obilí odkudkoliv je skoro zadarmo. 

Všude jinde se samozřejmě na použití pesticidů nekouká tak přísně a všechno to, co Bayer v Německu vymyslel a v Německu aplikoval, to teď aplikují ve velkém a takřka bez kontroly v Indii. Proto také vypadá delta Gangy tak jak vypadá. 

Vlastně je to stejné jako s těmi továrnami. Lid si přeje čisté ovzduší bez exhalací, lecjaký politik si na tom udělá kariéru, pak přijde k moci a zjistí, že bez kouře ocel vyrobit nejde. Tož outsorcujeme výrobu do Číny. Samozřejmě to neřekneme tak natvrdo, ale uděláme emisní povolenky, zpřísníme legislativu a továrníky vysloveně donutíme výrobu odstěhovat.  Postupně uděláme totéž prakticky se všemi obory, lidi necháme v mekáči obracet hamburgry a živit se budeme tisknutím peněz. 

Teď děláme totéž i se zemědělstvím. Lid si přeje zemědělství bez chemie a lecjaký politik si na tom udělá kariéru. Pak přijde k moci, zjistí, že bez chemie není výnos a použije osvědčenou metodu svých předchůdců - outsorcuje výrobu. V Brazílii je ještě velký kus amazonského pralesa na vykácení... 

Na závěr pak roníme krokodýlí slzy nad údělem čínského proletáře a nad údělem malajsijského orangutana, ale je to jen taková hra. Jíst se musí a oni tam dělají potraviny i oblečení tak levně... 

A tak máme přesně co jsme chtěli... Sice máme čistý vzduch, ale nekvalitní výrobky. V řekách je méně chemie, ale obilí nám přiezou mnohem otrávenější než jsme kdy měli. Jen se o tom tolik nemluví. Místo rozumného tlaku na inovace a pozvolného zlepšování průmyslu i zemědělství jsme to vzali zkratkou a otravujeme vzduch vodu i půdu někde jinde, jako by tahle planeta vlastně ani nebyla kulatá. 

Putin tohle bude určitě podporovat. Každý rok mu díky oteplování přibývají ohromné plochy deset tisíc let odpočinuté půdy. Rád nám prodá. Rád bude naším zemědělcem, Čína bude naším průmyslníkem spolu budou našimi věřiteli. Armádu, aby se domohli dlužných závazků, mají slušnou. 

Jo a mezi námi... ono to s tím potíráním zemědělství nebude tak snadné. Ve Francii jsou zemědělci největší lobbystická skupina a Polsko je na zemědělství pořád ještě založené. Takže bych si myslel, že výsledkem bude další pokus, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Pokud by se to EU ale podařilo, hladomor se zase o něco přiblíží. Takže až vám v zimě bude kručet v žaludku a v obchodě bude stát zelenina dvě stovky za kilo, běžte do přírody a dýchejte zhluboka. Vzduch bude čistý. 

A až budete bránit své rodiny před drancujícími tlupami, můžete se napít z řeky. Také bude čistá. 

Závěrem mi pak dovolte vám všem popřát hodně štěstí.  A pokud by někdo z vás věděl, jak dělat zemědělství bez chemie a průmyslových hnojiv, aby zásobilo obyvatelstvo a nezpůsobilo to drahotu a nakonec revoluci, sem s tím. Okamžitě to začnu dělat. Do té doby si udělám nějakou zásobu mořidel, pesticidů i dusičnanu amonného. 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (92 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Kde se dá koupit metrák jedlé pšenice?

Průměrný počet slepic: 4.3 (10 hlasů)

Našla jsem odkaz na soukromého zemědělce, který nabízí pšenici, ječmen, modrý mák a kmín.
Zde je jejich email: maky.n@email.cz.
Mák po kg, kmín od 0,5 kg. ostatní si dohodněte. Jarka

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

...ale tohle mě leží v hlavě a mozaika se !možná! pomalu skládá....
Trumph před časem zarazil přísun peněz do WHO. Škoda, že ordinuje takovou léčbu jakou je např. dezinfekce nitrožilně a dost často se chová jako senilní idiot: Patrně nevraživost mezi Gatesem, který do WHO ve velkém investuje do výzkumu vakcinace a skoro jistě tudíž i do genetického inženýrství. Neb tam má svou ženu a do těch se investovat musí, jinak je zle :)
Už profláklá zprava týkající se Gatese, že budoucí vakcína bude i jako očipování, kdo je vyvolený a kdo ne. Vůbec bych se nedivil, kdyby to byla pravda. Vždyť co nejvíc utrpělo za koronaviru byl pohyb a ten je podstatně provázán se světovou ekonomikou postavenou na obchodu a turistickém ruchu, např. Už čekám rajčata z NL za 130/kg anebo rybí prsty za 300. Co bylo zdravé bylo vždy drahé a pro nás zbytečné Pražáky bude ještě dražší, samozřejmě našemu srdci. Dopady na ekonomiku se podle mne teprve plně začnou projevovat a to i na té potravinové soběstačnosti. Aneb vazalové budou ještě více "vazalovitější a chudák k ještě větší bídě přijde", jak z klasiky známo.. RF zavedlo embargo na vývoz obilí a Čína skupovala komodity související s obživou jejího obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno...
A poslední perlička http://www.czechfreepress.cz/rusko/bill-gates-dostal-v-rusku-padaka.html a Němci loni žádali Microsoft o prodloužení licence na Windows7. Patrně to ještě nebyl takový šmírák jako W10. Jakmile jsem si koupil licenci na antivir od fy Emisoft (která vůbec nebyla drahá, je funkční, nezatěžuje PC a má hlavně chránit před únosem dat a následným vydíráním přes platbu a tohle není reklama :D), přišlo mě od nich upozornění, že W10 je v podstatě spyware! Dost jsem se nasmál a napadlo mě, proč je asi možné, že Microsoft povoluje různým prodejcům prodávat tzv. licence s "prošlou dobou trvanlivosti" za hubičku. O tom, že další programy v minulosti bez Widlí nefungovaly jak měly nebo vůbec, asi většina z vás ví. Pokud by se někdo na ten odkaz nedostal, tak ve stručnosti se údajně RF zbavuje veškerého software společnosti Microsoft a nahrazuje ho svými adekvátními programy a v podstatě dává Microsoft na černou listinu. Hlavně, že ruští hackeři ovlivňují celosvětové sucho a sázejí palmy v Grónsku. No proč ne, oni stíhají fšecko :-)
Myslím, že Gerd mě kdysi patřičně (nebo snad gdysi?)doplnil ohledně prodeje SS400 Turkům. Bylo to označováno jako Putinův majstrštych a jak Gerd napsal, systém měl ruskou "vnitřní pojistku". Zajímalo by mě, jak moc programátorsky neprůstřelnou v současné kyberválce. Jinou pojistku jsem zaznamenal na cizojazyčném webu, kdy podle ruských tajných služeb jeden z nejvrchnějších porybných us válečného štábu umístil před svým odchodem do systému pojistku, díky které nebyl uskutečněn "částečný jaderný úder" na RF. Místním elfským pochybovačům sděluji, že termín v úvozovkách byl loni oficiálně parafován us kongresem! Tenkrát byla jen perzekuována a arestována vysoká vojenská důstojnice za to, že díky té pojistce nedokázala spojit letecké síly s us atomovými ponorkami. A na to konto RF obnovila provoz PVO, který byl do té doby kvůli několika planým poplachům vypnut. Ale to jen tak na okraj té zámořské demokratury....
Ohledně zisku na vakcínách jsem tu dával odkazy, ale spíš jsem měl na mysli možnost dvojího ostří vakcín o čemž se obyčejný a přemnožený "blboň obecný" nemá šanci nic podstatného dozvědět.
"Okolo Prágloně pasou se blboně,
plné jsou lochy, kradou se sochy,
zrádcům se staví pomníky,
pěstujem na to správné koníky...
A Rusko už staletí chátrá,
tohle se musí dozvědět chátra.
Dalších slov asi netřeba,
trápí mě velká potřeba!

Průměrný počet slepic: 4.7 (47 hlasů)

Jenom malá oprava Trump neřekl co mu podsouvají, ale něco ve stylu:
„Když se podíváte jak desinfkece ten virus hned zlikviduje, tak se ptám, jestli by něco podobného nešlo taky vpravit do nakaženého člověka."

Takže jak psali novináři "trump řekl pichnou si savo" a pod. lži, když se podíváš co skutečně řekl, nechcu být hnusne, ale co nepapuškovat co napsal pražský novinář co nemá rád Trumpa, ale papouškovat co řekl Trump? ;)

Průměrný počet slepic: 4.8 (30 hlasů)

breberku podle návodu Bílého domu a jak se potom vykrucoval, když z něj po právu udělali blba. ZDE https://www.youtube.com/watch?v=aNxd2WvIOnA&t=202s

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

Mě Trump nepřipdal, že se vykrucuje (to dělal třeba Standa Gross, když došlo na byt). Já tam vidím Trumpa dotyčnou spíš odpálkovávat, tak jak to dělá vždy.

Nepřipadá mi, že by nevěděl, jak z toho ven.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

A jistě dobře věděl, proč to říká. Prezidentským úřadem proplouvá velmi zdatně a spolu s nemnohými dalšími udržuje svět zatím jakž takž v pořádku.

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

není jen vynález ruských soudruhů, ale do zbraní ji dávají všechny státy, které zbraně prodávají do světa. Je to kvůli tomu, aby se nějaký stát nemohl vyzbrojit např. tanky Leopardy 2 a pak s nimi nenapadl Germanistán. Takže když Turci překračovali hranice do Sýrie, museli se dotázat v KMW na povolení, aby jim automaticky nevypnuli veškerý zbraňový software. Po vypnutí softwaru se ze zbraně stává hromada šrotu. Proto jsou v třetích zemích tak oblíbené levnější zbraně čínské nebo sovětské/ruské, které pro tamní trhy počítají s manuálním ovládáním. Je hezké mít tank, co umí taky uvařit čaj o páté (Angličané/Velkobritové mají ve svých tancích Challenger 2 varnou konvici https://www.armadninoviny.cz/wc-v-tancich-aneb-kam-chodi-posadky-tanku-…), ale když jej nepřítel vypne, je z něj jen nepohyblivá hromada šrotu. Takže s podobnou pojistkou počítejme u zbraní britských amerických, francouzských, německých, ruských i čínských. U S-400 je to pojištěno způsobem, že učité GPS souřadnice prostě nelze zadat do systému střel. Proto také Erdogan pořízením S-400 dává najevo, že nehodlá útočit na Rusko, že jeho PVO je proti Rusům v podstatě bezbranná, a Erdogan má mnohem větší strach ze spojenců v NATO než z Rusů. Poté, kdy viděl, jak dopadli Saddám Husajn, Muammar Kaddáfí nebo Bašár Asad, se mu nelze moc divit. Může být kdykoliv na řadě.

Průměrný počet slepic: 4.8 (30 hlasů)

Erďochův nákup ruského systému PVO opravdu majstrštyk. Pokud uhlídá aspoň trochu vnitřní odpor, je nesesaditelný. Úplně postačí, když nechá rotovat u obsluhy ruských zbraní dostatečně velký kontingent vojáků, aby nezískali pocit výjimečnosti a všemohoucnosti.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

A současně radary, které jsou součástí PVO, posílají data o letadlech, která se nacházejí v bráněném vzdušném prostoru. Proto taky USA zastavily Turkům dodávku stealth stíhaček, když koupili S-400 i přes důrazné prosby z USA. Tedy časem se Rusové k letovým záznamům o amerických stíhačkách stejně dostanou, ale USA se jim to rozhodly neulehčit. Zajímavý je fakt, že aby si Erdogan pořídil S-400, klidně oželel už zaplacenou zálohu za americké stíhačky 1 miliarda USD. Asi se ten puč ve jménu Fetullaha Güllena odehrál poněkud jinak, než jsme zde informováni, a USA v něm vůči Erdoganovi sehrály větší roli, než víme. Jiný důvod, proč by Erdogan tak okatě odstoupil ze spolupráce s USA, nevím.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Už jste se někdy dohadoval s dvaceti lidma najednou, co vám chtěj vnutit nějakou pitomost, vy musíte v reálném čase hledat jakou chybu udělali, jakej trik na vás zkoušej, předvídat, co jak nepochopěj, překroutěj, zmeužijou, odpovídat jim lusknutím prstů a dávat jim šach mat.

Je to jak maturita na pátou, která ale trvá pro Trumpa už 4 roky.

Je to intelektuální výkon, kterej vy nejste schopen podávat. Nikdo tady. Označit Trumpa za senilního je úplně mimo mísu a moc jste toho nenamyslel, když jste to psal a doufám pro vás, že to byla jen prázdná nadávka a ne váš skutečnej názor.

Já jsem zatím ještě napadl na všechno, co bylo na tý inkriminovaný konferenci řečeno, mám velké pochybnosti o důvěryhodnosti, co nám pouští média, ale i tak, když dám vedle sebe vše v čem obstál a to v čem neobstál, tak mi nevychází ani jako idiot, ani jako senilní.

Za voleb byla karikatura, kde novináři zkoumali mikroskopem hromádku jeho hříchů a přehlíželi horu hříchů Clintonový.

Průměrný počet slepic: 4.7 (9 hlasů)

Mně Trump posledního tak půl roku stále víc připadá jako rozmazlený vztekající se kluk, kterého máma vleče ze sámošky. A čím blíž jsou k východu, tím víc vříská a panikaří, protože se mu vzdaluje mlska, kterou si chtěl vynutit.
Ten chlápek se dostal do vleku událostí, na které nemá vliv. A jeho snaha z toho nějak uniknout, získat zase vliv a vytřískat alespoň něco, je stále křečovitější a agresivnější.

Průměrný počet slepic: 2.6 (7 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

Čtete jeho tweety?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Ohledně toho us podrazu ve vlastních řadách...k té informaci jsem přišel v době ukr. krize, aby bylo jasným elfům jasno. Gdyž jsem viděl ty šílené výrazy v us kongresu a viděl zmetka Porošenka škemrající o zbraně hromadného ničení pokřižoval jsem se a říkal si, ještě že se tam najde pár lidí, kteří si vidí dál než na špičku nosu. Stačilo málo k stvoření ukr. Hitlera...

Průměrný počet slepic: 4.4 (18 hlasů)
Trvalý odkaz

...ke Covidu 2. Píšu to tak schválně, protože byl Covid 1 a trval cca 1,5 roku a zasáhl "jen" 30 zemí...tenhle bude dokonalejší, tamto se soudruhům ze Západu moc nepovedlo. A až budeme všichni vegani, patrně dostaneme obilnou sněť, na někoho se to svést muší :) já nic já homo sapiens
Viděl jsem mapku Evropy se stručným komentářem (odkaz už nemám, nevyjadřoval bych se k tomu). Byla o rozdílném "promoření" západní a východní Evropy a doplněná čísly. Výjimkou ze západní Evropy bylo bývalé NDR a Portugalsko. Jinak totiž nikdo v minulosti tak pravidelně neočkoval proti TBC jako východní sektor a také nějakou měrou to Portugalsko. Pokud přistoupím na heslo že "všechno souvisí se vším" lze tomu věřit víc než kmenové odolnosti. A lze tomu věřit o něco víc než kmenové genetické vlastnosti z bůhvíjak daleké minulosti, aspoň co se týká mne. Mezi NSR a bývalou NDR byla na mapce výrazná hranice a to Portugalsko tu teorii podpořilo.
Ono čemu vlastně věřit? Kašlu na čísla, když mám pocit, že nejsou relevantní, protože pak nemohou být relevantní ani grafy! A pokud je San Marino první v počtu mrtvých/mio nemohu si myslet něco o idiotech, ale musím zakalkulovat např. její geografickou polohu. Pokud mělo NSR o den později stejný nárůst jako my, tak patrně čekali na naší statistiku k okopírování, jinak se mě to jeví jako irelevantní informace. Spíš by mě např. zajímalo, proč Turci podle "statistiky" onemocněli tak pozdě a proč má teď RF takový nárůst infekce, když RF a Čína uzavřeli hranice už v počátku ledna!? A jsem jen línej to v tuhle hodinu studovat na mapě. Jen mi irelevantně napadlo, že vedle něj je stát debil... a pendleři?
Pro Sasina a jeho potřebách....nejlepší by bylo, kdyby se už dětem říkala pravda a nedělal se ze všeho false flag. To je moje potřeba! Zjednodušilo by to spoustu věcí a neučili by účelové blbosti jako dnes na UK! Proto je spousta těch blboňů, včetně.....?
Čemu vlastně věřit? Jedině snad intuici, jestli je Šmucler kabaretní zubař a ing. Peková "pravá genetička", Máte na výběr :) To byl úvod k tomuhle a doufám že odkaz bude ještě funkční - zvukový záznam neveřejné schůze zdravotního výboru v senátu. Panika umělá nebo oprávněná.....? Za poslech nikdo nic nedá, vlastně cca 20 min vlastního času a ten je drahý :)
https://podcasts.google.com/?feed=aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob…

Průměrný počet slepic: 4.5 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

Krásné připomenutí reality těm kdo si myslí že jim pro přežití bude stačit vlastnit kousek zemědělské půdy, motyčku, pluh a krecht na brambory.
Jak to bylo v Sedmi statečných? V reálné kapitalistické společnosti bohužel nejsou žádní Stateční, jen ti nájezdníci a vesničané.

Průměrný počet slepic: 4.8 (17 hlasů)

...skvělá klasika, tedy ti první s hvězdným obsazením a vesnickým stařešinou oplývajícím "selskými" moudry! A pravidlo, že blázni jsou neprůstřelní, dokud je do ruky nedostane pěkná kůstka :) Jinak pro pamětníky, originál je tuším jen pro zajímavost "Sedm samurajů" natočených Japonci ještě černobíle.
Já bych ale nic nepřeceňoval. Pokud dostane na zadek logistika, posere se to fšude, hra na nájezdníky a opevněné ostrůvky civilizace mlékem a strdím oplývajícími je zatím virtuální MMORG a doufám, že zůstane. Co jsem měl možnost jako dítě vidět ještě v době přechodu na bolškolchoz, tak by přežily jen větší hospodářské celky a ostatní by dopadly jako malé soukromé firmy dnes, pokud by účastníci dramatu neskončili kulkou. Ono při malém počtu lidí je to fungující hospodářství pěkná dřina a to si dovoluji říct jako obyčejnej práglovskej blboň. A bez nafty a benzinu je to jen návrat do pravěku....vycházím z doporučené scifistické literatury, kterou se prolíná vize ozbrojených skupin polo nebo zcela armádního ražení a oblíbené "gdo nejde s námi je blboň" :)

Průměrný počet slepic: 4.3 (13 hlasů)

In reply to by robertík (neověřeno)

Trvalý odkaz

je film Akira Kurosawy z 1954, a jednu z hlavních rolí hraje slavný herec Toširo Mifune. Je tam zajímavá scéna, kdy vesničané napřed bědují, že nemají potraviny a raději se nechají mlátit, aby pak na oslavu vytáhli skryté zásoby potravin.
Pokud by došlo ke kolapsu civilizace a vrátili bychom se k původním způsobům zemědělství před naftou, rázem by v zemědělství pracovaly tak 3/4 obyvatel a výnosnost klesla na třetinu pro nedostatek průmyslových hnojiv.
Může se ale stát, že nám klesnou výnosy, jakmile dojdou ložiska fosfátů v Maroku. Očekává se tak kolem roků 204|0 až 2050. Fosforu je celkem dost, ale velmi málo toho, který není v ložiscích společně s kadmiem. A vyčistit jej od kadmia je dost nákladné. Takže mít vlastní pole je dost výhodné zajištění. A kolik je třeba? Při žďárovém hospodaření na širé Rusi mužik potřeboval asi hektar pole, aby z něj nějak uživil rodinu.
Pro městské obyvatele fungovali za pozdního R-U tzv. parceláři, kteří skupovali zkrachovalé statky a části polí prodávali jednotlivým kovozemědělcům z měst na obživu. Obvykle si kupovali tak 2500 až 3000 m2, na tom živili kozu, pár králíků a menší hejno slepic. Sázeli brambory a něco zeleniny a ovoce.

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na Rusko-Mongolském pomezí jsou z obou stran takřka nedotčená ložiska kvalitních fosforitů, samozřejmě bez kadmia. Proč se momentálně netěží nemám zdání, ale dříve nebo později se těžit budou...
Jinak v Rusku na poloostrově Kola jsou stále velká ložiska apatitu, což je fosforečnan vápnitý. Zde sdružený s prvky vzácných zemin, které z něj jdou celkem snadno dostat pryč.
Nedostatku fosforu bych se tedy nebál...

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Však to taky Madla nemůže vydejchat

Průměrný počet slepic: 4.8 (10 hlasů)

Kdyby jste objevil Vámi zmiňovaný fosforečnan vápnitý, máte Nobelovu cenu za důkaz vápníku Ca ve třetím mocenství.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Za Velké vlastenecké války dosahoval sinus elevačního úhlu u sovětských dělostřelců hodnot AŽ 3,00 !!! (výkřičníky jsou příznak interpunkce, nikoli faktoriálu - pozn. aut.).
Na vojenské katedře UJEP nám to prozradil soudruh podplukovník Selič.
---
Za normálních okolností bych se i podepsal, ale nejsem si jist, zda jsem právě nevyzradil vojenské tajemství. Raději tedy zůstanu v nepoznánu.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Přes 80% světových zásob fosfátů leží na území Západní Sahary, Číny, Alžíru a Sýrie- Zbytek obstarává Rusko na poloostrově Kola. O fosfátech na mongolské hranici nevím, ale značným zdrojem fosfátů jsou kosti dobytka z jatek. https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fosfaty-nam-zacinaji-dochaze…

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Každý druhý den objevuje pod nohama nový klacek. Zaplevelný systém výmyslů, blbostí a nařízení, v němž zemědělec žije, je horší, než zaplevelné pole.

Pokud jde o řešení systémová, nabízí se různé logicé možnosti, které ovšem nebudou realizovány, protože se to někomu nehodí. Například zrušit zemědělské dotace a narovnat trh. Nebo se podívat na zoubek chráněné kontejnerové lodní dopravě. A tak dále, je velmi velmi mnoho socialistických netržních privilegií v našem moderním liberálně tržním kapitalismu. Důsledkem je nefunkční a nespravedlivý zmetek.

Vedle toho existuje snadné řešení umělého nedostatku potravin.
Jíst střídmě
Neplýtvat potravinami
Nevyrábět v továrnách nepoživatelné nezdravé náhražky skutečné živé přírodní výživné stravy

Průměrný počet slepic: 4.6 (22 hlasů)

Systém jimi plýtvá za vás.

Dneska jsem kupoval okurku salátovku, jedna rovnější než druhá, říkal jsem si, kam asi tak zmizely všechny ty zakroucené. Vedle měly krabice s rukolou, už začínala hnít. Koukal jsem na připravený saláty (pár lísku salátu, tuňák, vejce, rajče a pár dalších kousků zeleniny. V lístcích salátu už byly hnědý žilky a nikdo si ho nekoupí.)

Průměrný počet slepic: 4.8 (9 hlasů)

Probíhá ve velkém v hytlermarketech (tam dohlédnu) a jiných provozech (kam nedohlédnu). To znamená, že neplýtvat znamená změnit systém. Nyní to probíhá tak, že do marketu se naveze přetlak. Pár dní před expirací se ohrožené položky zlevní o 30% a po expiraci se odvezou neznámo kam. A že jich není málo - každý večer jsou regály plné oranžových ceduliček.

Probíhá v malém v domácnostech. To už záleží na každém, jak nakupuje a spotřebovává. Kdysi jsem taky jezdil na týdenní nákup s narvaným košem na kolečkách. Devaesátky a vůně nepoznaného konzumu mě rychle zkazila. Na svoji obranu snad mohu říct, že tehdá ještě problémy nebyly tolik vidět jako dnes. Dnes nakupuji každý den a navštěvuji nejrůznější obchody a obchůdky. V každém obchodě mám oblíbené položky. A nekupuju na dýl než 2 dny dopředu, když nepočítám rejži a tak. Nehromadím žádné zásoby.

Já vím, lidi nemají na vaření čas. Většina musí x hodin denně makat na hypotéku, alimenty, úroky, daně atd atd. A pak v poklusu kupujou předražené zvadlé saláty a jedovaté mnohokrát přetvořené polotovary a celotovary.

Průměrný počet slepic: 3.9 (10 hlasů)

Jako osvíceného diktátora? Něco jako Grétu, Mináře a pro jejich bezpečnost pirátskou gardu?

Systém plýtvá, ale vyplatí se to - finančně.

Zboží po expiraci se buď vyhazuje do kontejneru nebo jako právě prošlé konzervy se dává do potravinových bank, kde se tím deptají sociálně slabí, kteří si uvědomují, že se jim dává prošlé jídlo a prožívají to jako další ponižování systémem.

Chleba se prý někdy stahuje zpátky do pekáren, kde s ním prý provádí nějaká kouzla a vrací se v podobě podivných žmolků v nových bochnících.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

bylo jich v minulosti jako šafránu. Měnit systém lze jedině zdola, pokud je to proti finančním zájmům nahoře, jak správně píšete. Chce to jediné - narůstající počet zájemců o změnu. Jako když z jedné kapky je na konci široká řeka, kterou už nic nezastaví.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Svrhnout komunismus chtělo jen jediné... abychom se všichni trochu zamysleli.

Kdyby nám to nezařídila StB/KGB/CIA, tak se ještě zamýšlíme.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vlastně jsme v souladu. Svrhnutí komunismu proběhlo v souladu se zájmy shora. Těm dole to bylo ve většině tak nějak jedno. Ostatně, měli se docela dobře. Bydlení bez hypotéky a k tomu navrch chalupa nebo chata, dovolená v Jugošce, žádné velké povinnosti, slovo exekutor snad ani nebylo ve slovníku. Zboží ze západu pod pultem, cigára a chlast neomezeně. Hlas Ameriky byl zajímavější než dnes. Komunisti neotravovali, když si jich člověk nevšímal. Skoro ráj na zemi.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Mák dotaz na Vidláka, jak stavěli onehdá skleníky na rajčata (v čr) tak se chlubili, že právě uzevřeným systémem zajistili nulovou potřebu pesticidů, tedy chemie a zůstalo pouze hnojivo.
Mají "pokus o uzavřený cyklus vody" (reálně podle mě minimalizovali potřebu vody, až se blíží izrealskemu zemedelství ve spotřebě vody)

Na základě toho, není cesta betonováním? Zničí se tím země, zvýší stavební výroba, dá to celoroční výnosy, ale chápu, to lze u zeleniny, obilí to už asi ne, možná brambory?

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

Ano, to všechno funguje. Už jsem to tu několikrát psal, že většina zeleniny se dá pěstovat ve sklenících s uzavřeným koloběhem, kde se to víc podobá automobilce než poli. Dokonce se připravují odrůdy obilnin, které by bylo možné pěstovat stejným způsobem. Skleník není závislý na dešti, není závislý ani na půdě, protože všechno se do něj dá dovézt. Stačí mu relativně malé množství vody (na výnos) a potřebuje jen slunce a to co nejvíc. 

A teď obráceně... 

Pořádný skleník stojí miliardu. Kdo na to má? Jen oligarchové. Žádné družstvo nebo malý zemědělec nit takového mít nikdy nebude. Skleníky vznikají, ale je to záležitost Monsanta, Agrofertu a a dalších korporací. 

Další věc... když už má Agrofert nebo Monsanto investovat do skleníku, tak to udělá tam, kde jsou levné pracovní síly, kde je hodně slunce a levné pozemky. Maroko, Tunisko, Španělsko, Itálie... Kde jim nebudou dělat potíže se stavebním řízením a kde je nechají čerpat vodu (většinou z vrtů). U nás už moc dalších míst na podobné provozy volných není. 

Takže ano... zemědělství se  dá dělat s minimem pesticidů, ale jen ve skleníku, který stojí miliardy peněz a návratnost investice se počítá stejně jaké návratnost investice do továrny.  

 

Průměrný počet slepic: 4.7 (17 hlasů)

Díky za odpověď, je hezké si občas potvrdit, že občas dokážu vidět i za roh, i když zde jsem spíše citoval co řekl někdo jiný a já mu uvěřil a ptal se tebe.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Zpětně mě napadlo, když by se změnil urbanisticko/architektonický ráz měst, jinak řečeno vyprdnout se v Brně na "historické budovy" a řekli bysmě, v této části bude tento jednolitý velký blok budov co mají stejnou výšku a místo půdních prostor se tam nasází skleníky (což odraz od skla by hodně otravoval), ale by se získalo tolik prostor,že by prakticky z vesnic zmizelo pěstování zeleniny :D

Navíc, jak z Brna vyhnali pregresivní piráti toho borečka z mořskýma rybama nějak do jižních čech, tak to spojit s chovem slatkovodních a mořských ryb, tak vlastně nebudeme "potřebovat" k pěstování a chovu ani pobřežní národy a kromě obylí ani dědiny :D

Vše je to, ale jako vždy o dlouhodobé vizi vůdců národa a vuli ji realizovat, ty miliardy? No, nechcu byt hnusnej, staci udelat cyklickou spolecnost ala bible, že by se sekali dluhy a každých 40 let prostě vynulovali a jelo odznovu..., šak válka je to samý, jenom použití formátová disku je lepší než umírat za cisaře pána...

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Aby se to nepochopilo špatně "hodně bloků budov", ale jeden blok by měl byt velký tak aby tam mohl byt sklenik "co muze fungovat relativne samostatne"...
Takze by 100 bloků dalo 100 skleniku ;)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Přesně...
Chybí tomu normální vzduch a vítr a přímé slunce... A proto ta rajčata/cokoliv chutnají jako nějaká umělá hmota a vůbec ne jako to, co by to vlastně mělo být.

Průměrný počet slepic: 4.4 (13 hlasů)

Rajčata z Maroka a Španělska se sklízí nedozrala, aby vydržela dopravu přes celou Evropu, proto chutnají nebo spis nechutnaji. Zkuste si zajet a koupit rajčata v nekterem ze skleníku napr. Mutenice nebo foliovniku brněnská farma Ráječek a zjistíte, ze ta rajčata chutnají jako ty vaše ze zahrady, protože se sklízí zralá.

Průměrný počet slepic: 4.9 (14 hlasů)

Ten se do plodu/rajčete dostává z rostliny. Čím déle je rajče na rostlině, tím větší dávka lykopenu=vetší rajčatová chuť. Rajče "dozraje" i mimo rostlinu do červena, ale má málo lykopenu, proto nechutná rajčatově. Proto se mají na podzim poslední ještě nedozrala rajčata vyndat i s rostlinou a zavěsit k dozrání do sklepa. Nepotřebují k dozrání světlo, ale teplo.
Přesně jak píšete, rajčata se sklízí nedozralá, zrají cestou, proto jsou červená, ale bez chuti. Proto pokud kupuju v obchodě, tak česká, že skleníků, i když jsou dražší. A není to primárně proto, že jsem vlastenec :-), ale protože jsem mlsná koza. V létě mám svoje vlastní. Předloňskou sezónu jsem měla odhadem asi 250kg, rodina už byla prerajcatovaná, dělala jsem kečup a rajský protlak. Loni jsem radši dala míň keříků :-))

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

nedozrála mi ani jedna.
V chlaďáku, kde je teplota +4°C taková rajčata opravdu nemají šanci dozrát. To jsou opravdu jen kecy.
A vozit takové věci pod plachtou nám EU zakázala už dost dávno...
Čímž nechci tvrdit, že se rajčata netrhají nedozrálá. Ale v autech vám fakt nedozrajou...

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Rajčata dozrávají ve skladech.

Dozrávání dělá etylén. V podstatě asi pro všechno ovoce.
https://www.zahradaweb.cz/etylenova-atmosfera-ve-skladovacich-technolog…

Doma to uděláte tak, že k tomu díváte jablka, která ho vylučují.
https://www.google.com/search?source=hp&ei=VSzIXvzbNsz6kwXE9LewBw&q=doz…

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

z krasnych a chytrych vysvetlit, proc nadnarodni korporace, ktere maji vseho nadbytek, od muzu v cernem az po penize, nejsou schopny srovnat do late zdivocele bruselske uredniky ???
At uz v oblasti zemedelstvi, nebo v oblasti automobilismu ?
Mam to chapat tak, ze zniceni Evropy je v zajmu onech nadnarodnich korporaci ?

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

Bruselští úředníci jen plní zadání nadnárodních korporací a ty hory předpisů vytváří jako netarifní obchodní překážky pro ochranu těch nadnárodních korporací především před čínskou konkurencí. Přímá cla nemohou použít, protože k tomu nemají odvahu a hrají si na dodržování pravidel WTO. Vedlejším efektem těch bruselských blbostí je skutečnost, že nelze podnikat, aniž by nedošlo k porušení nějakého předpisu. A to znamená pokuty a daně, úřady a konference, sjezdy, summity, meetingy, rozvojové programy, dotace, spousty keců, a hlavně peníze!

Průměrný počet slepic: 4.9 (12 hlasů)

In reply to by Homer (neověřeno)

Trvalý odkaz

pochopil...
Abych nebyl zas tak velká SFIŇA s velkým "F", dovysvětlím.
K likvidaci rozumného hospodaření zbylého po ČSSR bylo potřeba nasadit do boje "standardy".Jakékoli, na které jsme tehdy nebyli schopni dosáhnout. Neboli postavily nás s cenou výroby, anebo adminstrativními překážkami (viz certifikace úplně všeho) na tzv. "kusou kolej" (nechápu, proč se slepé koleji říká kusá). Ty už byly rozjeté dříve, bo z bandy blbců toužících se nechat zotročit jsme nebyli ti nejprvnější.
Takže se "vymyslel" Bruselistán.
OK.
Podívejme se, co se stalo v Afghanistánu, když soudruzi UŠÁ-ci potřebovali vysouložit se soudruhy Moskaly. Nejdřív dali Afgháncům zbraně a výcvik, pak je naučili tuhle legraci financovat z makových polí, aby sami nemuseli tisknout tolik barevných papírků, nu a ovoce svého "očkování" sklízejí dnes, kdy tak nějak nenápadně balí kufry a hledají, kde nechal tesař díru.
Vpodstatě totéž se nyní děje v Bruselu.
Neboli citát z klasika (Š&G): Zachraň se kdo můžeš, hroch se utrhl!
Bruselínský moloch je zlikvidovatelný pouze ozbrojenou silou, neboli vtrhnout do do Belgie a všechny, kdo nestihnou utéct, pro výstrahu pověsit na kandelábry.
Sám uznáte,že to nyní v době polkorektnosti prostě není průchodné.
Zbývá jediné - vypadnout z tohoto spolku, což je rovněž nemožné, protože tento spolek by nás zlikvidoval ekonomicky pro výstrahu všem ostatním. A to tak, že bychom tu chcípali hladem a zimou.

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

Nejefektivnější formou likvidace EU je její okázalá oslava a podpora a důsledné provádění všech bruselských směrnic. Spolehlivě to zastaví celý byrokratický moloch. Metoda byla mnohokráte odzkoušena v podmínkách podnikových směrnic. Obvykle jich ej takové množství a natolik si protiřečících, že mezi nimi lze pro každou situaci najít správnou směrnici.

Průměrný počet slepic: 4.7 (14 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

u toho chcípnem hladem.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.