Vidlácky pragmatická...

Autor

… a trochu ironická úvaha

Předevčírem měla strana PRO svojí dlouho avizovanou tiskovku na které svolala na 11.3.2023 velkou demonstraci na Václavák. Spustili k tomu příslušné stránky, budou to propagovat jak to jen půjde, Jindra Rajchl i Jana Zwyrtek Hamplová kolem toho budou pořádně hopkat, v PRO je celá řada aktivních členů, kteří to znají a vědí, jak se roznášejí letáky, jak se dávají bannery na profily, ba dokonce i vědí, jak se organizují autobusy a pokud vím, mají domluvené i nějaké sponzory.

Proti Rajchlovi je možné mít lecjaké výhrady, ale nikdo mu nemůže upřít aktivitu. Zrovna dneska se potkáme ve Šlapanicích u Brna, v sále bude natřískáno, o demonstraci se tam bude hodně mluvit… A než přijde březen, nebude mezi dezoláty nikdo, kdo by o demonstraci nevěděl. Nějaká Česká televize na to nebude mít žádný vliv. Jejich perpetum silentium už dávno nefunguje.

Samozřejmě nevím, jestli se podaří znovu navrtat stejný pramen nadšení, jaký tu byl na začátku září. Ale tenkrát také byla celá řada škarohlídů, kteří předpovídali fiasko, aby pak po úspěšné demonstraci začali radit, jak toho nejlépe využít. Dnes jsme všichni o něco zkušenější a Rajchlův (i můj vlastní) dosah se s tím tehdejším nedá vůbec srovnat. Od té doby navíc přibylo i spolupracovníků, kteří také vědí, jak se dělá propagace. Ať to v březnu dopadne jakkoliv, rozhodně se ale nestane, že by někdo o demonstraci nevěděl. Pokud lidé nepřijdou, tak jen proto, že přijít nechtějí.

To se dá brát jako fakt, ne?

Dalším faktem je to, že Jindra Rajchl má plné sály, má plné sokolovny, má opravdu velký dosah na fejsbůku a tím pádem má opravdu hodně příznivců, kteří na tu demonstraci pojedou už jen proto, že je svolal Jindra Rajchl. Prázdno na Václaváku rozhodně nebude. Navíc se leckdo ztotožní s mojí tezí, že je to možná poslední pokus něco udělat, než přijdou ty náhubkové zákony a i když nebude věřit, že by demonstrace mohly něco změnit, prostě si řekne, že je to naposled, že to minule byl krásný výbuch sounáležitosti, že to chce ještě zažít, než nastane normalizační bezčasí… a prostě pojede. Na Václaváku možná nebude narváno, ale bude tam hodně lidí, kteří jsou aktivní, kteří to umějí s fejsbůkem, kteří chodí k volbám a kteří se o politice baví se svými sousedy.

Dál bych bral jako fakt, že Rajchl přivede na pódium dost lidí, kteří mají národu co říct. Kteří jsou známí. Bude je ohlašovat v příštích týdnech a každý z těchto hostů přivede nějakou skupinu svých příznivců, kteří dále rozmnoží dav pod tribunou, protože důležitý je hlavně počet. Množství… Největší demonstrace dezolátů všech dob. To jediné hraje roli. Plné náměstí a okolní ulice. Kolaps dopravy, přetížené vlaky, narvané autobusy. Ne, nevím, jestli to bude stačit, ale vím, že bude ke komu mluvit a půjde o lidi, kteří neseděli na gauči silní jen na hubě, ale „zvedli prdele,“ popadli české vlajky a šli alespoň zahulákat vládě do oken.

Navíc, leckdo Rajchlovi už vyjádřil podporu, fejsbůk se naplnil odezvou… ne, prázdno rozhodně nebude.

Hele, já rozumím tomu, když se proti Rajchlovi někdo vymezuje. Nikdo se nezavděčí všem a jen ten, kdo nic nedělal, nic nezkazí. Rozumím tomu, že ho někdo nemá rád, jde mu to proti srsti, považuje stranu PRO za nesmysl… a tak se na Rajchlovu akci zlákat nenechá. To tak prostě je, ještě pořád tu máme svobodu a každý se rozhoduje podle svého vědomí i svědomí.

Ale co nechápu, že se proti tomu už vymezují i ti, kteří chtějí také uspět v politice. Prý je to propagace strany PRO… no samozřejmě, že je! Strana PRO chce uspět ve volbách a potřebuje nabrat příznivce, kteří uvěří, že to Rajchl fakt může dokázat… Zatím se nemůže předvést ani výkonem ve funkci ministra, ani jako řečník u pultíku ve Sněmovně a tak se předvádí jako řečník v sokolovnách, bojovník u soudů a jako organizátor demonstrací. Jak jinak to má dělat, aby mohl uspět? Novináři k němu nepřijdou jako k Petru Pavlovi, aby si s ním přátelsky popovídali. Pokud s ním vůbec budou dělat rozhovor, tak jen, aby ho nachytali na švestkách a pak znemožnili.

Takhle se to prostě dělá. Chcete uspět ve volbách? Tož se musí politicky makat. Nestačí se scházet na ideových konferencích a napsat program. Je zapotřebí ho dostat mezi lidi. Je zapotřebí o něm s lidmi mluvit, je zapotřebí si lidi získat. Jindra Rajchl teď zúročí svojí roční práci. Za měsíc na Václaváku bude na první pohled jasné, jestli byl a nebo nebyl dobrej.

Strana PRO teď zve víceméně každého, aby se přidal. No jasně, řekli jsme si, že roli hraje množství. Rajchl se nezavděčí všem, byť tam nebude mít málo lidí. Proto vyzývá i další, aby se přidali a přišli. Aby přivedli své věrné. Nebylo by rozumné se prostě přidat, protože bude možné mluvit k opravdu hodně lidem? Protože bude možné říct něco chytrého, něco, co vezme za srdce, bude možné tam stát a říci: „podívej národe, my jsme tu také a také se ucházíme o tvojí přízeň. Také máme nápady, jak to tu zachránit.“ Pamatujete po první demonstraci, kolik nových jmen se národ naučil?

Fakt chcete někdo udělat stejnou chybu, jakou udělal loni Okamura? Že nenechal vystoupit nikoho za SPD na akci, kde bylo sto padesát tisíc lidí? Protože přece nebude pomáhat konkurenční straně, ne? Výsledek jste viděli teď v prezidentské volbě… a ve včerejší tiskové konferenci hnutí ANO, ke které se zítra vrátím samostatným článkem.

Uvědomujete si, že by Rajchl mohl uspět a vy u toho nebudete? Pro nějakou dávnou křivdu, která už teď fakt nemá žádnou relevanci…

Je lepší mít deset procent podílu v dobrém kšeftu, než mít sto procent v propadáku. Jasně, že úspěšná demonstrace pomůže straně PRO, ale pomůže také i všem, kdo tam vystoupí.

Lu-lina o mě před časem napsal, že jsem Henry Kisinger české alternativy střižený Broukem Pytlíkem. Tož si to dovolím Kisingerovsko-Pytlíkovské shrnutí:

Bude demonstrace.

Její úspěch záleží na množství lidí… takže jsou otevřené dveře, tam vystoupit. Kdokoliv, kdo má za sebou nějakou skupinu lidí, ten je potřebný.

Kdo tam vystoupí, osloví hodně lidí za pár minut. Pokud bude dobře mluvit, otevře mu to spoustu dveří. Prakticky zadarmo a bez poklonkování pravdomluvným novinářům.

Kdo bude stát opodál, ten sice nepomůže tomu šmejdovi Rajchlovi… ale sobě taky nepomůže.

Je váš spor s Rajchlem tak vážný a tak důležitý, abyste kvůli němu zahodili takovou příležitost? Dovedete si představit tu jízlivost v mých článcích, pokud Rajchl uspěje a vy budete koukat na to nadělení, jak si tam pro statisícový dav pěkně mluvil sám? Fakt to takhle chcete?

Politika, Halík… myslete politicky.

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (248 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Vidlák: "Prázdno na Václaváku rozhodně nebude"...."Na Václaváku možná nebude narváno".....

Průměrný počet slepic: 3.2 (9 hlasů)

Prázdno jako ve tvý makovici tam fakt určitě nebude. :-D

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

No, on má Vidlák vcelku problém s logickou konzistencí svých článků. Stává se mu opakovaně, že v rámci jednoho odstavce napíše dvě rozcházející se tvrzení. Asi se učí od Babiše. Ten je schopen na konci věty popřít to, co řekl na jejím začátku.

Průměrný počet slepic: 1.8 (5 hlasů)

že presentuje názory a často z různých, tedy i protichůdných úhlů, aby měli přemýšliví čtenáři ( nebojte to se vás netýká ) podněty k úvahám.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

To už tady padlo asi stokrát "o úhlech k zamyšlení, posouzení", přesto se stále někteří dál a dál diví jako divizny:-)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

kde na CNN Prima News vystupuje ve věci povinného očkování vybraných profesí státních zaměstnanců proti Covid-19 na jedné straně obhájce, imunolog profesor Václav Hořejší a na straně druhé mu oponuje

zástupce Trikolóry právník JUDr. Jindřich Rajchl,

https://www.youtube.com/watch?v=SwiQOa6bNpo 

V této zemi jsem si už zvykl na ledacos. Na volby organizované mezi žáky a studenty, dotazy redaktorů na otázky vnitrostátní politiky pokládané žákům mateřských škol, redaktora Řezníčka při debatě uchazečů o prezidentský úřad, atd. a tak podobně. Ale aby právník mluvil do problematiky očkování jsem ještě nezažil.

Už zbývá jenom, aby se pan Rajchl dal na nové metody operování pacientů na pediatrii.

Chraň nás Ruka Páně před tímto demagogem!

Ale pokud se mu podaří zblbnout stejně jako antivaxery, také 11. 3. 2023 pár tisíc lidí demonstrovat proti vládě, nemám nic proti tomu. Ona se pravda stejně vždycky ukáže.

Rajchl mi připomíná Petrův list o falešných prorocích. https://www.biblegateway.com/passage/?search=2.list%20Petr%C5%AFv%202&version=B21

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

Ale v tomto případě ví o očkování právník víc, než imunolog. Výsledky už jsou známy. Stačí nahlédnout do oficiálních dat

Průměrný počet slepic: 2.8 (6 hlasů)

na vědecky uznávaný zdroj, je Vaše sdělení pouze lživý žvást.

Průměrný počet slepic: 2.8 (5 hlasů)

máte tam logickou chybu -nemyslím, že proto, že jsem nedal odkaz, to musí být lež
a vědecky uznávaný zdroj ještě nemusí být v pořádku
Tak tady máte oficiální statistiku:
https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

In reply to by Rad (neověřeno)

Trvalý odkaz

psanému textu. Napsal jsem "POKUD nedodáte zdroj", je to lež jako věž.

Průměrný počet slepic: 2.7 (3 hlasů)

Tady nejde jen o ten zdroj, ale i o to že se dostal do rozporu (Raichl) se destetiletými zkušenostmi medicíny, stačí se podívat do učebnice klinické proipedeutiky pro zdravotní sestry či do zásad jak eliminovat infekční onemocnění v populaci.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

To púatřilo k polemice Laca mlynáře.

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Tak proč ne taky s fašisty? Ti také potlačují práva a svobodu.

Průměrný počet slepic: 3.3 (6 hlasů)

Celkem jasně přece dávají najevo svůj nesouhlas s Ukrajinci a jejich loutkovodiči.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

Když zničit svobodu, tak pro přežití národa, ne pro jeho zničení, to je rozdíl mezi fašistou domácím obecným a mezi neomarxistou obecným internacionálním.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Protože ten první ti sem nepřitáhne za pár let statisíce čmoudů... ten druhý ano...

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Rajchl: Vládu České republiky vyzýváme, aby vyloučila z programů veřejnoprávních médií tzv. názorové pořady, jejichž cílem je propagace konkrétního názorového proudu v oblasti politiky i vědy.

Průměrný počet slepic: 2.7 (7 hlasů)

Naše veřejnoprávní média nejsou státní média...vláda České republiky proto nemůže z jejich programu něco vylučovat.

Průměrný počet slepic: 3 (8 hlasů)

zrušit ,anebo rozdělit jeho LUP koncesionářských NASICH poplatků fifty fifty a rozbít jeho monopol na informace tak,aby jsme si mohli vytvořit sami konkurenci v internetové daleko levnější konkurenci,která je prozatím v plenkách!
No ni?

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Na demonstraci samozřejmě přijdu, neboť každé šance na to, aby byly zastaveny hrůzy, do nichž je schopná nás současná politická reprezentace přivést, je nutné využít.

Dnešní článek pana Daniela mne přivedl také k tomu, že jsem si konečně přečetl stránky politické strany PRO.
Musím - ač nerad - přiznat, že jsem čekal více, možná daleko více.

Nikterak mne neoslovil onen vysloveně technokratický slovník, který jako by vypadl z dílny TOP 09, či jiné vyloženě pravicové strany. S řadou myšlenek se rád ztotožňuji, jenže mnohé z nich najdeme v prohlášení stran, vůči nimž se PRO musí logicky vymezovat, také.

Co mne však v ideovém obsahu strany PRO chybí, je odkaz na duchovní hodnoty. A to není věc zanedbatelná.

Průměrný počet slepic: 3.1 (7 hlasů)

ale někteří zdejší mudrlanti, kteří jenom melou hubou na webu a nikdy nic nevymyslí a nepřipraví, hledají jenom hnidy. A to, že se snad PRO v něčem podobá fašistické sebrance z vlády, může napsat jen bez prominutí úplný trouba. Text Česka proti bídě je v absolutním protikladu k textům a činům fialového hnusu, proti kterým se snad Rajchl a PRO nemohou vyjadřovat více a příkřeji. A absence odkazu na duchovní hodnoty? Rajchl skoro v každém příspěvku a rozhovoru připomíná po vzoru Bati, že naše hospodářská a politická bída je především důsledkem bídy mravní. SPD prostřednictvím Okamury jenom tlachá a vedení přesně vyhovuje to, že mají svých 10 %. Dost na to, aby je tlachání uživilo, ale málo na to, aby museli převzít vládní odpovědnost. ANO se v ničem podstatném neliší od pětihnusu, viz jejich společné bouřlivé aplaudování vrchnímu banderovci. Sice jsem byl na všech demonstracích Ládi Vrabela, ale jde to do kopru, se všemi okolo včetně nejbližších spolupracovníků se rozhádal. Je třeba, aby se odpor soustředil kolem nějaké politické síly. Program Babiše není programem národním, politickému podnikateli Okamurovi vyhovuje status quo, policajt Šlachta je neschopný a jeho program také není národní. Svobodní za dlouhá léta neukázali nic a hrají si na jakousi čistou pravicovou sektu, což je v dnešní době staví na vedlejší maximálně dvouprocentní kolej. No a Majerová pohřbila Trikoloru. Z toho všeho mi Rajchl vychází zdaleka nejlíp. Inteligentní člověk s rozhledem, navíc zdatný rétor a ambiciózní člověk s ostrými lokty, možná trochu takový hajzlík. Jinak to asi nejde a nepůjde.

Průměrný počet slepic: 3.1 (7 hlasů)

Ano, s tím se dá souhlasit. Bohužel se často každá taková povedená akce, jako byla demonstrace v září, scvrkne na "osobní uspokojení" vůdců ze sebe samých.

Mají kolem sebe dav lidí, kteří je poplácávají po ramenou..., komu by se to nelíbilo.., jenomže to je přízemní a je to málo.
Moje doporučení by znělo - "Nehrát si na hvězdy, přestat milovat ten vlastní sebeuspokojující pocit euforie..., focení, obdiv své osoby..,
od toho je šoubyznys", tam to chápu - i když "světská sláva polní tráva".

Vrabelovi se to taky zalíbilo. Stačila mi věta, když řekl, že si to (tu euforii uspokojení a náklonnosti davu) bude pamatovat na celý život.
Nedělat to kvůli nějakému vlastnímu pomíjivému pocitu (a spíš na sebe zapomenout),
ale dělat to kvůli těm lidem, kteří přišli.

Zdůrazňovat potřebu změny a zapomenout na sebe.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

In reply to by včelka Mája (neověřeno)

Trvalý odkaz

Se objevila snad nová citlivá božska prozatim virtualni politická formace KSH tj Kresťansko Sociální Hnuti ,dyt ti vladni neznabozi taahhaji své věřící mezi nová KOLA HRUZY rabování peněz na odpustky z komína pro ty co je zvolili!Copak nikdo z věřících to nevidí?Fuj,fuj ,fuj to je vládní hnůj!Co tak založit fakt tady a hned VIRTUALNI konkurenci a těm satanistum branit obírat ubohé babičky a dědečky bo je teď bude nový maršal prý bude stahovat s kůže!A všichni domorodci republiky se mu chystají za to tleskat jako pominuti!!
No ni!?

Průměrný počet slepic: 2.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Pragmaticky...
Tak vo cem konkretne bude mluvit p.Rajchl. Smi se to vedet?
Uvede nejaka fakta , vsechny aktery dneska?
Pro velky neuspech opakovat? Neni jina cesta ?
Ucast na podiu zarucena. Na sebe propagandu . Kompars ,pocetny ,je dulezity na tyhle ucely.
O demonstraci se bude hodne mluvit. O cem ? Kdyz jeste nebyla.
Nejedna se o upozorneni na ty vybrane? Kdyz se v demokracii stridaji vlady a na kazdeho skoro akademika dojde rada. Na uradech ,kancelari je taky hodne..
Vybrani se ve vladach stridaji , jako spinave zasmradle ponozky ,vymeni se za jine zasmradle ponozky a je hur.
Bude mozne na podiu se dovidame, mluvit chytrosti. Jaky.
Zase obvykle ,nekonkretni akademicke ,povsechnosti.?
Co je mysleny tema dverma ,kdyz se slibuje a ktere se ve velkem mnozstvi zacnou po demo p.Rajchlovi otevirat , ktere a kde jsou..
A kdo je bude otevirat a proc? Nevysvetlitelnosti a nekonkretni se mnozi..
Ani jedny dvere se neotevrely p. Vrabelovi.
Potiz je ,co, p. Vrabel nemohl.
Daleko nejdulezitejsi jsou konkretni skutky a neco udelat , po demonstraci..
Kterou veci zacinaji..A musi.
Tedy vznest pozadavky, ktere lide chteji a zacit je po demonstraci uplatnovat na vlade?
Nekompromisne..
Tak se ti , co delaji KONKRETNI skutky ,stanou opravdovi vudci naroda.
Na rozdil od mluvicich hlav..
Kdyz nedojde k dohode ,pokracuje se /uz davno jsem o tom psal /s narodem pracujicich v dalsich akcich.
Akademikove aspirujici na kresla ministru ,projevy na podiu , vzdy od nas oddeleni v izolaci ,nemuzou uspet..
Musi mit za sebou sjednoceny narod..A nejen pocetny kompars na sebeoslavy..
A aby byly prvni u dalsich koryt a predbehli kazdeho../Co se nedostane a nesmi ,na jejich podium/.
Zase na zacatek. O cem bude p.Rajchl mluvit.
Vznese pozadavky naroda a bude je vymahat osobne a neustupne na vlade?
Umi sjednotit narod ,aby prosadil PRAGMATICKY ,zmeny k lepsimu.Zatim nic nedokazal.
A proc mi tady vymazavate prispevky bez vysvetleni ?
Libivy kecy tady a za nimi spatny skutky.
Coz hrozna vlada jeste nedela??

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Jak Amerika zlikvidovala plynovod Nord Stream
Seymour Hersh - nezávislý investigativní novinář, 8. února 2023, přeloženo (kráceno) z Internationalist 360°

"Bidenovo rozhodnutí sabotovat plynovody přišlo po více než devíti měsících přísně tajné debaty ve washingtonské komunitě národní bezpečnosti...".

Deník New York Times to označil za "záhadu", ale Spojené státy provedly námořní operaci, která byla utajena - až dosud

NORD STREAM

Potápěčské a záchranné centrum amerického námořnictva najdete ve venkovském Panama City, nyní vzkvétajícím letovisku v jihozápadní části Panhandle na Floridě, 70 mil jižně od hranic s Alabamou. Komplex centra je stejně nenápadný jako jeho umístění - šedivá betonová stavba z doby po druhé světové válce, která má vzhled střední školy v západní části Chicaga. Středisko už desítky let školí vysoce kvalifikované hlubinné potápěče, kteří se kdysi přidělovali k americkým vojenským jednotkám po celém světě a jsou schopni potápění do velkých hloubek, aby mohli dělat dobré věci - používat výbušniny C4 k čištění přístavů a pláží od trosek a nevybuchlé munice - i ty špatné, jako je vyhazování do vzduchu cizích ropných plošin, znečišťování přívodních ventilů podmořských elektráren nebo ničení zdymadel na důležitých lodních kanálech. Středisko v Panama City, které se pyšní druhým největším krytým bazénem v Americe, bylo ideálním místem pro nábor nejlepších a nejmlčenlivějších absolventů potápěčské školy, kteří loni v létě úspěšně vykonali to, k čemu byli pověřeni a co se odehrálo 90 m pod hladinou Baltského moře.

Loni v červnu potápěči námořnictva, operující pod rouškou široce medializovaného cvičení NATO, známého jako BALTOPS 22, nastražili dálkově spouštěné výbušniny, které o tři měsíce později zničily tři ze čtyř plynovodů Nord Stream, jak tvrdí zdroj přímo obeznámený s operačním plánováním.
Dva z plynovodů, které byly známé pod souhrnným názvem Nord Stream 1, dodávaly Německu a velké části západní Evropy levný ruský zemní plyn po více než deset let. Druhá dvojice plynovodů, nazvaná Nord Stream 2, byla postavena, ale ještě nebyla v provozu. Nyní, kdy se ruská vojska hromadí na ukrajinských hranicích a hrozí nejkrvavější válka v Evropě od roku 1945, viděl prezident Biden v plynovodech prostředek, jak může Vladimir Putin využít zemní plyn pro své politické a územní ambice.

Mluvčí Bílého domu Adrienne Watsonová, v e-mailu uvedla: "To je nepravdivé a naprostá fikce." Tammy Thorpová, mluvčí Ústřední zpravodajské služby, napsala podobně: "Toto tvrzení je zcela a naprosto nepravdivé."

Bidenovo rozhodnutí sabotovat ropovody přišlo po více než devíti měsících přísně tajných debat ve washingtonské komunitě národní bezpečnosti o tom, jak nejlépe dosáhnout tohoto cíle. Po většinu této doby se neřešilo, zda misi provést, ale jak ji provést a utajit, kdo je za ni zodpovědný. Existoval zásadní byrokratický důvod, proč se spoléhat na absolventy tvrdé potápěčské školy centra v Panama City. Potápěči byli pouze příslušníky námořnictva, nikoliv amerického velitelství speciálních sil, jehož tajné operace musí být hlášeny Kongresu a předem informovány vedení Senátu a Sněmovny reprezentantů - takzvaného Gangu osmi. Bidenova administrativa dělala vše pro to, aby se vyhnula únikům informací, protože plánování probíhalo koncem roku 2021 a v prvních měsících roku 2022.

Prezident Biden a jeho zahraničněpolitický tým - poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, ministr zahraničí Tony Blinken a Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí pro politiku - byli hlasitě a důsledně nepřátelští vůči oběma plynovodům, které vedly vedle sebe 1200 km pod Baltským mořem ze dvou různých přístavů na severovýchodě Ruska poblíž estonských hranic, procházely poblíž dánského ostrova Bornholm a končily v severním Německu. Přímá trasa, která obcházela jakýkoli tranzit přes Ukrajinu, byla přínosem pro německou ekonomiku, která měla k dispozici dostatek levného ruského zemního plynu - dostatek pro provoz továren a vytápění domácností a zároveň umožňovala německým distributorům prodávat přebytečný plyn se ziskem do celé západní Evropy. Opatření, která by bylo možné vysledovat na straně administrativy, by porušila sliby USA minimalizovat přímý konflikt s Ruskem. Utajení bylo nezbytné.

Od prvních dnů byl Nord Stream 1 Washingtonem a jeho protiruskými partnery v NATO vnímán jako hrozba pro západní dominanci. Holdingová společnost, která za ním stojí, Nord Stream AG, byla založena ve Švýcarsku v roce 2005 ve spolupráci s Gazpromem, veřejně obchodovanou ruskou společností produkující obrovské zisky pro akcionáře, kterou ovládají oligarchové, o nichž je známo, že jsou v přízni Putina. Gazprom kontroloval 51 % společnosti a čtyři evropské energetické firmy - jedna ve Francii, jedna v Nizozemsku a dvě v Německu - se podílely na zbývajících 49 % akcií a měly právo kontrolovat následný prodej levného zemního plynu místním distributorům v Německu a západní Evropě. O zisky Gazpromu se dělila ruská vláda a příjmy státu z prodeje plynu a ropy se v některých letech odhadovaly až na 45 % ročního ruského rozpočtu.

Americké politické obavy byly reálné: Putin by nyní získal další a velmi potřebný hlavní zdroj příjmů a Německo a zbytek západní Evropy by se staly závislými na levném zemním plynu dodávaném z Ruska - a zároveň by se snížila závislost Evropy na Americe. Ve skutečnosti se přesně to stalo. Mnozí Němci považovali Nord Stream 1 za součást naplnění proslulé teorie Ostpolitik bývalého kancléře Willyho Brandta, která měla poválečnému Německu umožnit ozdravit sebe i další evropské národy zničené ve druhé světové válce, mimo jiné využitím levného ruského plynu pro prosperující západoevropský trh a obchodní ekonomiku.

Nord Stream 1 byl podle názoru NATO a Washingtonu dostatečně nebezpečný, ale Nord Stream 2, jehož výstavba byla dokončena v září 2021, by v případě schválení německými regulačními orgány zdvojnásobil množství levného plynu, které by bylo k dispozici Německu a západní Evropě. Druhý plynovod by také zajistil dostatek plynu pro více než 50 procent roční spotřeby Německa. Napětí mezi Ruskem a NATO bylo neustále stupňováno agresivní zahraniční politikou Bidenovy administrativy. Odpor proti Nord Streamu 2 se rozhořel v předvečer Bidenovy inaugurace v lednu 2021, kdy republikáni v Senátu v čele s Tedem Cruzem z Texasu opakovaně vznesli politickou hrozbu levného ruského zemního plynu během schvalovacího slyšení Blinkena do funkce ministra zahraničí. Do té doby se sjednocenému Senátu podařilo schválit zákon, který, jak Cruz řekl Blinkenovi, "zastaví [plynovod] v jeho počátcích". Na zprovoznění druhého plynovodu byl vyvíjen obrovský politický a ekonomický tlak ze strany německé vlády, v jejímž čele tehdy stála Angela Merkelová.
Když se výstavba druhého plynovodu blížila k dokončení, Biden zamrkal. V květnu tohoto roku administrativa ohromujícím způsobem upustila od sankcí proti společnosti Nord Stream AG, přičemž jeden z úředníků ministerstva zahraničí připustil, že snaha zastavit plynovod prostřednictvím sankcí a diplomacie byla "vždycky běh na dlouhou trať". V zákulisí prý úředníci administrativy naléhali na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v té době čelil hrozbě ruské invaze, aby tento krok nekritizoval. To mělo okamžité následky. Republikáni v Senátu v čele s Cruzem vyhlásili okamžitou blokádu všech Bidenových zahraničněpolitických nominantů a schválení ročního zákona o obraně odložili o několik měsíců, hluboko do podzimu. Politico později vylíčil Bidenův obrat v otázce druhého ruského plynovodu jako "jediné rozhodnutí, které pravděpodobně více než chaotické stažení armády z Afghánistánu ohrozilo Bidenovu agendu".

Administrativa se potácela, přestože v polovině listopadu dostala v otázce krize odklad, když německé energetické regulační orgány pozastavily schválení druhého plynovodu Nord Stream. Ceny zemního plynu během několika dní prudce vzrostly o 8 % v důsledku rostoucích obav v Německu a Evropě, že pozastavení plynovodu a rostoucí možnost války mezi Ruskem a Ukrajinou povede k velmi nechtěné studené zimě. Washingtonu nebylo jasné, jak se k tomu postaví Olaf Scholz, nově jmenovaný německý kancléř. O několik měsíců dříve, po pádu Afghánistánu, Scholtz ve svém projevu v Praze veřejně podpořil výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k samostatnější evropské zahraniční politice - což jasně naznačovalo menší závislost na Washingtonu a jeho rtuťovitých akcích.

Během toho všeho se na hranicích Ukrajiny neustále a zlověstně hromadily ruské jednotky a koncem prosince bylo více než 100 000 vojáků připraveno udeřit z Běloruska a Krymu. Ve Washingtonu rostlo znepokojení, včetně Blinkenova odhadu, že tyto počty vojáků mohou být "v krátké době zdvojnásobeny".
Pozornost administrativy se opět soustředila na Nord Stream. Dokud bude Evropa závislá na plynovodech pro levný zemní plyn, Washington se obával, že země jako Německo se budou zdráhat dodávat Ukrajině peníze a zbraně potřebné k porážce Ruska.
Právě v této neklidné chvíli Biden pověřil Jakea Sullivana, aby dal dohromady meziagenturní skupinu, která by vymyslela plán. Na stole měly být všechny možnosti. Nakonec se však byla zvolena pouze jedna.

PLÁNOVÁNÍ
V prosinci 2021, dva měsíce předtím, než na Ukrajinu vjely první ruské tanky, svolal Jake Sullivan schůzku nově vytvořené pracovní skupiny - mužů a žen ze sboru náčelníků štábů, CIA a ministerstev zahraničí a financí - a požádal je o doporučení, jak reagovat na blížící se Putinovu invazi. Podle zdroje přímo obeznámeného s procesem bylo účastníkům jasné, že Sullivan měl v úmyslu, aby skupina přišla s plánem na zničení obou plynovodů Nord Stream - s tím, že plní přání prezidenta.
Během několika následujících schůzek účastníci debatovali o možnostech útoku. Námořnictvo navrhovalo použít k přímému útoku na plynovod nově spuštěnou ponorku. Letectvo diskutovalo o svržení bomb se zpožděnými rozbuškami, které by bylo možné odpálit na dálku. CIA tvrdila, že ať už se provede cokoli, musí to být tajné. Všichni zúčastnění chápali, co je v sázce. "Tohle není žádná dětská záležitost," řekl zdroj. Pokud by byl útok vystopovatelný ve Spojených státech, "je to válečný akt".

V té době řídil CIA William Burns, bývalý velvyslanec v Rusku, který v Obamově administrativě působil jako náměstek ministra zahraničí. Burns rychle svolal pracovní skupinu. Během několika následujících týdnů začali členové pracovní skupiny CIA připravovat plán tajné operace, která by pomocí hlubinných potápěčů vyvolala explozi podél plynovodu.
Něco podobného se již dříve podařilo. V roce 1971 se americká zpravodajská komunita z dosud nezveřejněných zdrojů dozvěděla, že dvě důležité jednotky ruského námořnictva komunikují prostřednictvím podmořského kabelu zakopaného v Ochotském moři na ruském dálněvýchodním pobřeží. Kabel spojoval regionální velitelství námořnictva s velitelstvím na pevnině ve Vladivostoku. Potápěči na kabel umístili důmyslné odposlouchávací zařízení, které úspěšně zachytilo ruský provoz a zaznamenalo jej na nahrávací systém.
NSA zjistila, že vysocí důstojníci ruského námořnictva, přesvědčení o bezpečnosti svého komunikačního spojení, si bez šifrování povídali se svými kolegy. Záznamové zařízení a jeho pásku bylo nutné každý měsíc vyměňovat a projekt vesele pokračoval deset let, dokud jej neohrozil čtyřiačtyřicetiletý civilní technik NSA jménem Ronald Pelton, který plynně hovořil rusky. Pelton byl v roce 1985 prozrazen ruským přeběhlíkem a odsouzen do vězení. Tato úspěšná podvodní operace s krycím názvem Ivy Bells byla inovativní a riskantní, ale přinesla neocenitelné informace o záměrech a plánech ruského námořnictva.

Přesto byla meziagenturní skupina zpočátku skeptická k nadšení CIA pro tajný hlubokomořský útok. Existovalo příliš mnoho nezodpovězených otázek. Vody Baltského moře byly silně hlídány ruským námořnictvem a nenacházely se zde žádné ropné plošiny, které by mohly být použity jako krytí pro potápěčskou operaci.
Během "celého toho intrikaření," řekl zdroj, "někteří pracující lidé v CIA a na ministerstvu zahraničí říkali: 'Nedělejte to. Je to hloupost a bude to politická noční můra, pokud se to provalí'." Nicméně počátkem roku 2022 pracovní skupina CIA podala Sullivanově meziagenturní skupině zprávu: "Máme způsob, jak vyhodit ropovody do povětří."

To, co následovalo, bylo ohromující. Sedmého února, necelé tři týdny před zdánlivě nevyhnutelnou ruskou invazí na Ukrajinu, se Biden setkal ve své kanceláři v Bílém domě s německým kancléřem Olafem Scholzem, který byl po jistém váhání nyní pevně na straně amerického týmu. Na následném tiskovém brífinku Biden vzdorovitě prohlásil: "Pokud Rusko napadne..., Nord Stream 2 už nebude. Ukončíme ho." O dvacet dní dříve přednesla náměstkyně ministra Nulandová na brífinku ministerstva zahraničí v podstatě stejné poselství, o němž tisk příliš neinformoval. "Chci vám to dnes říci zcela jasně," řekla v odpovědi na otázku. "Pokud Rusko napadne Ukrajinu, tak či onak se Nord Stream 2 nepohne kupředu."

Několik osob, které se podílely na plánování mise týkající se plynovodu, bylo zděšeno tím, co považovali za nepřímé náznaky útoku.
"Bylo to jako položit atomovou bombu na zem v Tokiu a říct Japoncům, že ji odpálíme," uvedl zdroj. "Podle plánu měly být možnosti provedeny až po invazi a neměly být veřejně inzerovány. Biden to prostě nepochopil nebo to ignoroval."
Bidenova a Nulandové indiskrétnost, mohla některé z plánovačů frustrovat. Vytvořila však také příležitost. Podle tohoto zdroje někteří vysocí představitelé CIA usoudili, že vyhození ropovodu do povětří "už nelze považovat za tajnou možnost, protože prezident právě oznámil, že víme, jak to udělat".
Členové pracovní skupiny Agentury neměli přímý kontakt s Bílým domem a dychtivě se snažili zjistit, zda prezident myslel svá slova vážně - tedy zda je nyní mise v plném proudu. Zdroj vzpomínal: "Bill Burns se vrátil a řekl: 'Udělejte to'."

OPERACE
Norsko bylo ideálním místem pro základnu mise.
V posledních několika letech krize mezi Východem a Západem americká armáda značně rozšířila svou přítomnost uvnitř Norska, jehož západní hranice se táhne 1 400 mil podél severního Atlantiku a spojuje se za polárním kruhem s Ruskem. Norsko bylo jedním z původních signatářů smlouvy o NATO v roce 1949, na počátku studené války. Dnes je vrchním velitelem NATO Jens Stoltenberg, přesvědčený antikomunista, který byl osm let norským premiérem, než se v roce 2014 s americkou podporou přesunul do své vysoké funkce v NATO. Byl zastáncem tvrdého postoje ke všemu, co se týká Putina a Ruska, který spolupracoval s americkou zpravodajskou komunitou již od vietnamské války. Od té doby se mu zcela důvěřuje. "Je to rukavice, která padne na americkou ruku," uvedl zdroj.

Zpátky ve Washingtonu plánovači věděli, že se musí vydat do Norska. "Nenáviděli Rusy a norské námořnictvo bylo plné vynikajících námořníků a potápěčů, kteří měli po generace zkušenosti s vysoce výnosným hlubinným průzkumem ropy a plynu," uvedl zdroj. Také se jim dalo věřit, že misi udrží v tajnosti. (Norové mohli mít i jiné zájmy. Zničení Nord Streamu - pokud by se to Američanům podařilo - by Norsku umožnilo prodávat do Evropy mnohem více vlastního zemního plynu).

Někdy v březnu odletělo několik členů týmu do Norska, aby se setkali s norskou tajnou službou a námořnictvem. Jednou z klíčových otázek bylo, kde přesně v Baltském moři je nejlepší umístit výbušniny. Plynovody Nord Stream 1 a 2, každý se dvěma sadami potrubí, dělilo po většinu cesty jen něco málo přes kilometr, když směřovaly do přístavu Greifswald na dalekém severovýchodě Německa. Norské námořnictvo rychle našlo správné místo, a to v mělkých vodách Baltského moře několik kilometrů od dánského ostrova Bornholm. Potrubí vedlo více než kilometr od sebe podél mořského dna, které bylo hluboké pouhých 90 m. To by bylo v dosahu potápěčů, kteří by se z norského minolovky třídy Alta potápěli ke čtyřem potrubím s betonovými ochrannými kryty a umístili na ně tvarované nálože C4. Byla by to zdlouhavá, časově náročná a nebezpečná práce, ale vody u Bornholmu měly ještě jednu výhodu: nebyly zde žádné velké přílivové proudy, které by potápění ztěžovaly.

V tomto okamžiku opět vstoupila do hry obskurní skupina námořnictva pro hloubkové potápění v Panama City. Hlubinné školy v Panama City, jejichž frekventanti se účastnili Ivy Bells. "Nejlepší potápěči s kvalifikací pro hloubkové potápění tvoří úzkou komunitu a pro tuto operaci se rekrutují jen ti nejlepší, kterým se řekne, aby byli připraveni na předvolání do CIA ve Washingtonu," uvedl zdroj.
Norové a Američané měli místo i operativce, ale existovala ještě jedna obava: jakákoli neobvyklá podmořská aktivita ve vodách u Bornholmu by mohla přitáhnout pozornost švédského nebo dánského námořnictva, které by ji mohly nahlásit. Norové se připojili k Američanům a trvali na tom, že někteří vysocí úředníci v Dánsku a Švédsku musí být obecně informováni o možné potápěčské aktivitě v oblasti. Tímto způsobem by mohl zasáhnout někdo z vyšších míst a udržet zprávu mimo řetězec velení, čímž by se izolovala potápěčská operace.
Norové byli klíčem k vyřešení dalších překážek. Bylo známo, že ruské námořnictvo disponuje sledovací technologií schopnou odhalit a spustit podmořské miny. Americká výbušná zařízení bylo třeba zamaskovat tak, aby se ruskému systému jevila jako součást přírodního pozadí - což vyžadovalo přizpůsobení specifické salinitě vody. Norové měli řešení. Norové měli také řešení zásadní otázky, kdy by se operace měla uskutečnit. Již 21 let sponzoruje americká šestá flotila, jejíž vlajková loď sídlí v italské Gaetě jižně od Říma, každý červen velké cvičení NATO v Baltském moři, kterého se účastní desítky spojeneckých lodí z celého regionu. Současné cvičení, které se koná v červnu, je známé pod názvem Baltic Operations 22 neboli BALTOPS 22. Norové navrhli, že to bude ideální zástěrka pro nastražení min. Bylo to užitečné cvičení a zároveň důmyslné krytí. Chlapci z Panama City by udělali svou práci a výbušniny C4 by byly na místě do konce BALTOPS22, s připojeným 48hodinovým časovačem. Všichni Američané a Norové by byli do prvního výbuchu dávno pryč.
Dny se odpočítávaly. "Hodiny tikaly a my jsme se blížili ke splnění mise," řekl zdroj.

A pak: Washington si to rozmyslel. Bomby by byly nastraženy ještě během BALTOPS, ale Bílý dům se obával, že dvoudenní lhůta pro jejich odpálení by byla příliš blízko konci cvičení a bylo by zřejmé, že se na něm podílela Amerika. Místo toho měl Bílý dům nový požadavek: "Mohli by hoši v terénu přijít na nějaký způsob, jak potrubí vyhodit do povětří později na povel?". Některé členy plánovacího týmu prezidentova zdánlivá nerozhodnost rozzlobila a frustrovala. Potápěči v Panamě opakovaně nacvičovali nastražení C4 na potrubí, jak to bude během BALTOPSu, ale nyní musel tým v Norsku vymyslet způsob, jak dát Bidenovi to, co chtěl - možnost vydat úspěšný rozkaz k provedení v době, kterou si sám zvolí.
Američané pracující v Norsku poslušně začali pracovat na novém problému - jak na Bidenův příkaz dálkově odpálit výbušninu C4. Byl to mnohem náročnější úkol, než si ti ve Washingtonu uvědomovali. Tým v Norsku nemohl vědět, kdy prezident stiskne tlačítko. Bude to za několik týdnů, za mnoho měsíců, za půl roku nebo déle?

Trhaviny C4 připojené k potrubí by se aktivovaly pomocí sonarové bóje, kterou by v krátké době shodilo letadlo, ale postup by zahrnoval nejmodernější technologii zpracování signálu. Jakmile by byla zařízení se zpožděným časováním připevněná k jakémukoli ze čtyř potrubí, mohla by být náhodně spuštěna složitou směsicí zvuků oceánského pozadí v celém silně frekventovaném Baltském moři - od blízkých i vzdálených lodí, podmořských vrtů, seismických událostí, vln a dokonce i mořských živočichů. Aby se tomu předešlo, sonarová bóje by po umístění na místo vydávala sekvenci jedinečných nízkofrekvenčních tónů - podobně jako je vydává flétna nebo klavír - které by časovací zařízení rozpoznalo a po předem nastaveném hodinovém zpoždění by spustilo výbušniny.

Dne 26. září 2022 uskutečnilo pozorovací letadlo P8 norského námořnictva zdánlivě rutinní let a shodilo sonarovou bóji. Signál se šířil pod vodou, nejprve do Nord Stream 2 a poté do Nord Stream 1. O několik hodin později došlo k odpálení vysoce výkonné výbušniny C4 a tři ze čtyř potrubí byla vyřazena z provozu. Během několika minut bylo možné na vodní hladině pozorovat šířící se kaluže metanu, které zůstaly v odstavených potrubích, a svět se dozvěděl, že se stalo něco nevratného.

DOZVUKY
Bezprostředně po výbuchu plynovodu se k němu americká média stavěla jako k nevyřešené záhadě. Jako pravděpodobný viník bylo opakovaně uváděno Rusko, což bylo podněcováno vypočítavými úniky informací z Bílého domu - aniž by však byl zjištěn jasný motiv takového aktu sebepoškozování, kromě prosté odplaty. O několik měsíců později, když vyšlo najevo, že ruské úřady v tichosti získávaly odhady nákladů na opravu potrubí, New York Times tuto zprávu popsaly jako "komplikující teorie o tom, kdo za útokem stojí". Žádné velké americké noviny se nepídily po dřívějších výhrůžkách Bidena a náměstkyně ministra zahraničí Nulandové, které se týkaly plynovodů.
I když nikdy nebylo jasné, proč by Rusko usilovalo o zničení vlastního lukrativního ropovodu, výmluvnější zdůvodnění prezidentovy akce přinesl ministr zahraničí Blinken.
Na tiskové konferenci v září loňského roku, kde byl Blinken dotázán na důsledky zhoršující se energetické krize v západní Evropě, označil tento okamžik za potenciálně dobrý:
"Je to obrovská příležitost, jak jednou provždy odstranit závislost na ruské energii, a tím vzít Vladimiru Putinovi možnost vyzbrojit se energií jako prostředkem k prosazování jeho imperiálních záměrů. To je velmi významné a nabízí to obrovskou strategickou příležitost pro nadcházející roky, ale mezitím jsme odhodláni udělat vše pro to, aby důsledky toho všeho nenesli občané v našich zemích, respektive na celém světě."
Nedávno Victoria Nulandová vyjádřila uspokojení nad zánikem nejnovějšího z plynovodů. Při svědectví na slyšení v senátním výboru pro zahraniční vztahy koncem ledna řekla senátorovi Tedu Cruzovi: "Stejně jako vy jsem, a myslím, že i administrativa, velmi potěšena, že Nord Stream 2 je nyní, jak s oblibou říkáte, kusem kovu na dně moře."

Na Bidenovo rozhodnutí sabotovat více než 2400 km plynovodu Gazpromu s blížící se zimou měl zdroj mnohem uličnický pohled. "No," řekl, když mluvil o prezidentovi, "musím uznat, že ten chlap má koule. Řekl, že to udělá, a udělal to." "Byla to krásná krycí historka," pokračoval. "Stála za tím tajná operace, při níž byli do terénu nasazeni odborníci a zařízení, které fungovalo na utajeném signálu. Jedinou chybou, která se stala bylo samotné rozhodnutí to udělat."

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

Když usvědčený (mnohokrát usvědčený) lhář (v tomto případě americké vládní kruhy) o něčem prohlásí, že je to nepravda, není to sice důkaz pravdivosti popřeného tvrzení, ale existuje nenulová a poměrně vysoká, často až k jedničce se plížící pravděpodobnost, že to, co lhář popírá, ve skutečnosti bude pravda pravdoucí.
Zvlášť když se to v minulosti mnohokrát potvrdilo.

Takže:
- když na jedné straně ostřílený a zkušený novinář tvrdí, že amíci vyhodili NS do luftu (vlastně do vody)
- a na druhé straně totálně prolhaná americká vláda tvrdí, že to tak vůbec nebylo (a dokonce i ta použitá výbušnina byla něco jiného, než píše investigativec)

tak já mám jasno - a co si o tom myslíš ty, osobnost zaražená až po bradavice na patách do amerického zadku, to mně fakt, ale opravdu a fakt zajímá nanejvýš jako aprílový žert.

Hezký den!

Průměrný počet slepic: 4.1 (13 hlasů)

To je ale nesmysl ... ale budiž. Pokud se chcete bavit o pravděpodobnostech.

>ale existuje nenulová a poměrně vysoká, často až k jedničce se plížící pravděpodobnost, že to, co lhář popírá, ve skutečnosti bude pravda pravdoucí.
A jaká je tedy konkrétně ta pravděpodobnost? A jak jste k tomu číslu došel?

Pravdou je, že nevíte. Váš příspěvek je krásná ukázka konfirmačního zkreslení v praxi.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Konfirma%C4%8Dn%C3%AD_zkreslen%C3%AD

Průměrný počet slepic: 1.4 (9 hlasů)

víš opravdu ho... - málem jsem napsal "hodně", ale to by nebylo to pravé slovo.

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

A odpověď?

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

In reply to by Jarin (neověřeno)

Trvalý odkaz

prohlídni si toaletní papír, než ho spláchneš. Bude tam napsaná.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

Dětinské.

Průměrný počet slepic: 1.8 (6 hlasů)

In reply to by Jarin (neověřeno)

Trvalý odkaz

dyť to píšu pro tebe.
Hezký den!

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

Spíše tím dokazujete vlastní neschopnost poskytnout důkazy pro tvrzení v článku. Hezký večer i Vám.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

nekrmte toho trola.

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)

Moc výstižné!!! A vtipné... :-)))

Průměrný počet slepic: 3.2 (9 hlasů)

Použiji vaši logiku: mnohokrát usvědčený lhář Putin tvrdí, že za sabotáží Nordstreamu stojí USA. Existuje tedy poměrně vysoká pravděpodobnost, možná blížící se jedničce, že za tím nejsou USA.

Průměrný počet slepic: 3 (8 hlasů)

Americký novinář napíše něco proti americké vládě, buďte si jist, že to má náležitě vyfutrované spolehlivými zdroji a důkazy. Ale obdivovatelé USA samozřejmě nikdy nepřijmou, že jejich idol je normální terorista, který chce ovládat a vysávat celý svět a je ochoten kvůli tomu organizovat státní převraty, jak o tom nedávno veřejně mluvil poradce pro národní bezpečnost John Bolton, a vojensky přepadávat cizí země pod smyšlenou záminkou viz Irák a ZHN, Sýrie, Lucie atd. atd.

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

In reply to by Jaroslav (neověřeno)

Trvalý odkaz

Lybie

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Jaroslav (neověřeno)

Trvalý odkaz

Přečtěte si laskavě ten článek o kterém mluvíte. Vyfutrovaný spolehlivými zdroji a důkazy není.

Průměrný počet slepic: 2.1 (7 hlasů)

"Nejprve bych rád připomněl, kdo je Seymour Hersh. To jméno je pojem. Jde o vzor americké investigativní žurnalistiky, která už téměř zmizela. Má velmi rozsáhlé kontakty na americkou bezpečnostní komunitu. Před lety velmi zajímavým způsobem rozkryl zabití Usámy bin Ládina. Šlo o velmi věrohodný článek opírající se o zdroje v bezpečnostní komunitě, kde ukázal, že ta operace proběhla jinak, než říkala Obamova administrativa. Ukázal například na dohodu s Pákistánem. Neříkal, že by to bylo nějak převratně jinak, ale fakta byla trochu jiná, než to podával Bílý dům. Jediné, čeho se Hersh dočkal, byly výtky o nedostatku patriotismu, že tím podrývá americké úsilí v Afghánistánu. To samé se podle mých předpokladů proti němu otočí u rozkrytí Nord Streamu. Jeho podání toho celého zní dost věrohodně a já sám víc věřím Seymouru Hershovi než komunikačnímu oddělení Bílého domu. Dává smysl celé akci. Chápu samozřejmě, proč to Bílý dům dementuje, protože kdyby to přiznali, jde o útok nejen na Rusko, ale také na Německo, jednoho z hlavních amerických spojenců v Evropě. Proto Bílý dům nikdy nemůže přiznat, že to bylo tak, jak popisuje Seymour Hersh. Ten člověk má svoji stopu a nelze ho označit za Putinova agenta, všechno si důsledně ověřuje, má kontakty. Jeho verze mi přijde nejvěrohodnější ze všech verzí. Každý se může mýlit, ale z toho, co máme k dispozici, mi tato verze dává největší věrohodnost. V případě Hershe víme, že to není čistá spekulace. My, co nemáme kontakty na americký hluboký stát, se můžeme jen dohadovat. Kdežto Hersh má všechno podložené."

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)

Toto není důkaz pro žádné tvrzení v článku.

Průměrný počet slepic: 1 (4 hlasů)

Není. Stejně jako tvoje pindy předmětná tvrzení nevyvracejí.

Už sis nastudoval, co je pravděpodobnost?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Jaroslav (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kde tedy jsou ty zdroje a důkazy?

Průměrný počet slepic: 2.2 (5 hlasů)

Hledej, šmudlo. Zdroje jsou, říkal soudruh Špydla.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Zřejmě je to tady stejné, jako s těmi Špidlovymi zdroji.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

WASHINGTON - Novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, tvrdí, že potápěči amerického námořnictva položili bomby, které loni v září zničily plynovod Nord Stream 2 pod Baltským mořem, což Pentagon ve středu popřel.
Hersh, který před více než pěti desetiletími získal nejvyšší novinářské ocenění za odhalení masakru vietnamských civilistů v My Lai, který v roce 1968 spáchali američtí vojáci, se ve své zprávě pro server Substack odvolává na nejmenovaný zdroj, podle něhož Američané nastražili dálkově ovládané výbušniny, které zničily tři ze čtyř plynovodů postavených za účelem přepravy zemního plynu z Ruska do Evropy.
Hersh, 85 let, dále tvrdil, že námořnictvo provedlo operaci pod záminkou námořního cvičení NATO BALTOPS 22.

V krátkém prohlášení mluvčí Pentagonu podplukovník námořní pěchoty Garron J. Garn listu The Post sdělil, že "Spojené státy se na výbuchu v Nord Streamu nepodílely", čímž zopakoval říjnovou odpověď ministerstva obrany na stejnou otázku.

Švédští představitelé měli podezření, že výbuchy byly výsledkem "hrubé sabotáže", a někteří západní představitelé z útoků rychle obvinili Moskvu, která v reakci na sankce kvůli loňské invazi na Ukrajinu zablokovala dodávky plynu do Evropy.
"Jedná se o úmyslné akce, nikoli o nehodu," uvedla tehdy dánská premiérka Mette Frederiksenová. "Situace je tak vážná, jak jen může být."
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v reakci na Hershovu zprávu uvedla, že Moskva "opakovaně vyjádřila" své přesvědčení, že se na explozích podílely USA a NATO.

Před invazí prezident Biden pohrozil, že projekt Nord Stream 2 spojující Rusko a Německo nebude pokračovat, pokud dojde k útoku, což vyvolalo podezření některých z účasti USA, když o sedm měsíců později potrubí explodovalo.
Švédsko našlo stopy výbušnin u poškozeného plynovodu Nord Stream: "Hrubá sabotáž

"Pokud Rusko zaútočí - to znamená, že tanky nebo vojáci opět překročí hranice Ukrajiny - pak už Nord Stream 2 nebude," řekl Biden 7. února 2022. "Ukončíme to."
Německo se sice zpočátku zrušení projektu bránilo, ale dva dny před ruskou invazí zastavilo certifikaci plynovodu v poslední snaze zabránit válce.
Hershova zpráva naznačovala, že Biden nařídil výbuchy, aby zabránil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi "vyzbrojit zemní plyn pro své politické a územní ambice", protože Německo - a zbytek Evropy - na ruském zemním plynu do značné míry záviselo.

Bez plynovodů by Evropa byla nucena ukončit svou závislost na Moskvě, čímž by Rusko přišlo o miliardy dolarů, které by mohlo věnovat na své válečné úsilí, tvrdí zpráva.

Hersh, bývalý reportér Associated Press a New York Times a dlouholetý přispěvatel časopisu New Yorker, citoval mluvčí Bílého domu Adrienne Watsonovou, která jeho zprávu označila za "nepravdivou a naprostou fikci". Hersh také citoval mluvčí CIA Tammy Thorpovou, která v e-mailu napsala: "Víte, že to není pravda? "Toto tvrzení je zcela a naprosto nepravdivé."

Průměrný počet slepic: 3.7 (9 hlasů)

Inzo, dala jsem ještě včera večer na to odkaz - ale mám to taky tak, odkazy moc nečtu, raději rovnou přečtu :-)
To že prý není žádoucí... Taky jsem ten text včera hltala :-)

Průměrný počet slepic: 3.3 (8 hlasů)