Neutopické zemědělství - teď je ta pravá chvíle

Autor

Náš dědeček (dej mu Pánbu věčnou slávu) říkával jedno důležité zemědělské rčení, které podle mě platí celkem absolutně. 

Příroda má ráda rovnováhu

Podle tohoto rčení platí, že mírná zima bude mít drsný konec, tuhá zima bude krátká, suché jaro skončí velkým slejvákem, mokré a studené léto přinese dlouhý teplý podzim, špatný výnos na pšenici znamená nadprůměrný výnos v kukuřici a podobně. Prostě v zemědělství nikdy nesázet na jednu kartu, nikdy nepředpokládat jen jeden trend. 

Když se podíváte na dlouhodobé statistiky, zjistíte, že všechno je pořád stejné. Mění se krátkodobé trendy - neprší málo a pravidelně, ale prší hodně a nepravidelně. Nemáme pomalé nárůsty a poklesy teplot, ale náhlé zvraty. V průměru je ale všechno pořád víceméně stejné. Většina našich problémů není způsobená žádnou klimatickou změnou, ale námi samotnými, naší tupostí, omezeností a vědeckým přístupem, který si z množsví faktorů vytipuje jeden a pak na něm rajtuje. 

Ve světle dědečkova rčení bych řekl, že letošní suché jaro s výraznými mrazy skončí pořádnou průtrží mračen a delším teplým, ale deštivým obdobím. Za měsíc si můžeme říci, jak moc jsem se spletl. 

Každopádně, nebylo kam spěchat. Správný čas pro vidláky nastává právě teď. My, co jsme na podzim kvalitně zorali a hnojili, v zimě naváželi močůvku a v první možnou chvíli jsme svá políčka ještě v únoru usmykovali, nám teď nastává čas. Příští týden nasadím rotavátor, nakypřím pět centimetrů hlíny pro setí a sázení a když to dobře půjde, do půlky dubna bude všechno v zemi. Začnu ředkvičkami, špenátem, hráškem a kořenovou zeleninou, pak přijdou na řadu brambory, pak krmná i červená řepa, pak fazole. Pak pro jistotu počkám do půlky května a vytasím se s rajčaty, cuketami, lilky a paprikami. Nějaké místo se najde i pro dýně. 

Meruňek letos moc nebude, protože mrazíky - ale vzhledem k tomu, že loňská úroda byla obrovská, stejně by toho letos moc nebylo. Stromy jsou vyčerpané. 

Na Pravém prostoru jakýsi komentující minule tvrdil, že o zemědělství nic nevím, protože tvrdím, že mám zásoby jedu na myši a přitom koupě se eviduje u prodávajícího. Ano, to je pravda. Ale my vidláci umíme nakupovat i jinde. A ty dnešní slaboučké Stutoxy stejně nic nezabijou. 

Jo, kdyby někdo prošel vidlácké chalupy, našel by spoustu zajímavých věcí. Leckdo má ještě zásoby rtuti či Uragánu z Draslovky, dokonce není problém sehnat karbid vápníku, chlorečnan draselný neboli Travex a dokonce jsou ještě i zásoby čistého dusičnanu amonného tedy ledku v původní značně výbušné podobě. Dneska se ledek nechá slinout dohromady s vápnem a už nevybuchuje, ale kdysi byl každý sklad hnojiv potenciální atomová bomba. Proto se stavěly uprostřed polí mimo vesnice a mají kolem sebe navršené kopce hlíny pro odstínění exploze. Zkrátka a dobře, vidláci jsou zásobení... Když se rozpadala privatizovaná družstva, původní družstevníci si ledacos vzali domů, protože už tušili, že to brzy jen tak neseženou. 

U mě myšičky zimu nepřežily. Samozřejmě proto, že jsem každých deset centimetrů kolem pole zatloukl posed pro káňata a svolával volavky a racky tancem slunce. 

Můj tchán má už delší dobu zasetý ječmen (takže bude čím krmit a budou i kroupy), pšenice zimu přežila velmi dobře, řepku děláme jen jako zelené hnojení, takže teď jen vzpomínáme, jak nám krásně nakypřila půdu před orbou. 

Víno zřejmě mrazíky přežilo, protože Vidlákov je přece jen dost vysoko a víno u nás vypučí o čtrnáct dní později než na Pálavě, což se v posledních letech ukazuje jako klad. 

V chlívě mám čtyři selátka - svá vlastní, která jsem osobně odrodil, osobně jsem jim zaštípal zuby, podvázal pupeční šňůru a osobně jsem je i vykastroval. Ve výběhu pobíhá březí prasnice Xénie, další selata budou v červenci. To už bude po zemi všeobecná bída i drahota, tak se když tak ozvěte... pro věrné čtenáře i diskutéry třeba něco i udělám. 

Mimochodem - včera jsem koukal na obilnou burzu - cena řepky jde volným pádem dolů. Aby ne, při současné spotřebě pohonných hmot má Preol už teď dost řepky na dlouhou dobu, tak jde Andrej s cenou dolů. Jeden ilustrativní příklad... Můj kolega z práce, kterého rád uvádím, protože je šelma sedlák a fakt umí (to je ten, co obdělává 150 hektarů s otcem v důchodu a bratrem, který také ještě normálně chodí do práce) - tak tihle hoši měli řepku na cca 24 hektarech ze 150ti. Čili na cca 16% plochy. Je to hodně? Řekl bych, že byste podle žlutých lánů tipovali víc... ale u nás je opravdu řepkou osetých max 20% plochy. 

Z uvedených 24 hekatrů čtyři velmi špatně přezimovaly. Myši, sucho, nevhodná chvíle zasetí, nevhodná chvíle na ošetření, apod. Tož už to mají od pojišťovny oceněné, teď to budou zaorávat a zasejí tam kukuřici nebo slunečnici. Vzhledem k tomu, že kukuřici zaseje každý, zřejmě oni zasejí tu slunečnici, protože tu letos seje málokdo. Aneb jak se dělá bohatství postaru? Když všichni kupují, já prodávám a když všichni prodávají, já kupuju. Tohle je stejné. A pokud bude šance ještě něco "prodat pojišťovně," rozhodně to udělají. Řepka bude letos propadák. 

Pokusím se teď o vzdálenější zemědělský výhled... 

Všechna levná jablka jsou z Polska. Všechno levné vepřové je z Dánska. Všechno levné kuřecí je z Německa. Všechna levná zelenina je ze Španělska a Itálie. V tomto jídle jsme u nás značně pozadu. Dokonce i ty levné párky od Andrejova Vodňanského kuřete se dělají z drůběžího separátu z Pádské nížiny.  Pokud všechny zmíněné vlády nepředvedou vskutku husarské kousky a všichni zazobaní ezmědělští oligarchové neukáží organizační zázraky, tak bych si na kvanta levného zboží v hytlermarketech moc nevsadil. Zasazené a zaseté to je, ale on to někdo musí také sklidit, zpracovat a dovézt. Zmíněné země a leckteré další zatím nevypadají, že by tam také mohly být normální žně, ale po nákupu zásob by se mohly nakupovat zásobníky. 

Na vašem místě bych raději počítal s tím, že zelenina i maso budou krutě drahé. Chleba ani tak ne, obilí je u nás dost, takže nouzi mít nebudete, ale lukulské hody za pár kaček asi letos dělat moc nebudete. A na zimní rajčata či lednové jahody bych si také moc nevsadil. 

Proto vás znovu vybízím... najděte si svého vidláka. Domluvte se s ním už teď dopředu, že si přijdete načesat a nakopat. Budete to mít za normální ceny a mnohem kvalitnější než z Alberta. 

Pokud se bojíte následné ekonomické krize, která se může projevit vysokou inflací a tak přemýšlíte za co hodnotně utratit své peníze raději včas, kupte si velký mrazák. Aby se vám do něj vešla půlka prasete. Domluvte se se sousedem a nějakým vidlákem a udělejte si na podzim zabijačku. Možná zjistíte, že ceny vepřového v masnách poskočí natolik, že se vám ten mrazák zaplatí po prvním naporcovaném čuníkovi. 

Teď je ta pravá chvíle... pro vidláky na jarní práce a pro ostatní na hledání vidláků. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.4 (54 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

FAO (specializovaná agentura OSN pro zemědělství) varuje před možným nárůstem cen potravin.
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/potraviny-polsko-ministerstvo…
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/neomezujte-volny-trh-zpusobite-potra…
Chybí totiž sezónní pracovníci ze zahraničí. Na polích může být dost potravin, jen je nebude mít kdo sklidit. Řešením může být samosběr. Hlady určitě nikdo v ČR neumře, ale ceny potravin porostou.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

Polska chtějí stropovat ceny žrádla...
Samozřejmě, že v odkazech docela fest melou hovna Rajčata určitě nejsou v této době polská, takže maloobchod určitě neždímá chudáčka polského rolníka, potažmo spotřebitele. Totéž jablka.
Bych chtěl vidět, který polský maloobchodníček má sklad s jablky.
Stran těch rajčat bych to viděl na neschopnost je sebrat z pole a přivézt ze Špánu, nebo ze které prdele se to dováží..., ... všechny lopaty zdrhly dom...

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

Evropské „zeleninové ráje“ (stav 2017)
Přibližně 0,8 milionu farem pěstovalo na ploše 2,2 milionu hektarů půdy čerstvou zeleninu. Největší pěstební plochu zeleniny o rozloze 0,4 milionu hektarů zaujímala Itálie (17,8 % v rámci EU).
Rajčata rostla na 241 000 hektarech půdy (10,8 % celkové pěstební plochy zeleniny v EU). Největší pěstební plocha rajčat v rámci EU (38,4 %) patřila Itálii, následovalo Španělsko (25,2 %), Rumunsko (9,2 %) a Portugalsko (8,7 %). Na dalších 181 tisících hektarech (8,1 % celkové pěstební plochy zeleniny v EU) rostla cibule. Evropským „královstvím cibule“ se stalo Nizozemsko, které zaujímalo téměř pětinu (19,0 %) pěstebních ploch cibule v EU. Další v pořadí byly Polsko (14,7 %) a Španělsko (14,1 %).

Nejvíce zeleniny dovážíme ze Španělska (124,2 tis. tun), Nizozemska (121,1 tis. tun), Polska (95,4 tis. tun), Německa (85,2 tis. tun) a Itálie (50,1 tis. tun).

Další viz https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/odkud-pochazi-evropska-zeleni…

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

které svítí v noci tak, že si na to stěžuje celé Trojmezí (Hrádek nad Nisou, Zittau...)
A tam jedou celoročně jenom rajčata.
Kdo je sklízí, lépe nevědět. Ale Poláci to určitě nejsou. Ani Češi a už vůbec ne Němci.

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

Podobný komplex skleníků je nově postaven v Dolní Lutyni. Pohání jej zbytkové teplo Dětmarovické elektrárny. Zde si samozřejmě nestěžuje nikdo, bo ostravský lid je tvrdý a razovity. Trochu světla nemože přeci nikamu vadit, no ni? Pro ostraváky a přilehlé okolí:Probíhá tam v pracovní dny a v sobotu prakticky non stop prodej rajčat a paprik. Chuťové jsou velmi dobré, i když jsou ze skleníků. Na prodej trhají zralé nikoliv zelené.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

i ty naše skleníkové kuličky - hydroponicky pěstované, maji lepší chuť a asi méně chemie než ty dovážené - kdo ví odkud. Vždyť jsou sice červená, mají EU předepsanou míru, ale zcela bez chuti - samá chemie. Fujtajxl

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

My, městští kavárenští povaleči seniorského věku, naopak zastáváme aktuálně metodu "žádné prudké pohyby".
Že nastane inflace se zdá téměř jisté, ale o to zase stoupne hodnota jiné komodity - fyzického zlata.
Jak to bude s nemovitostmi se teprve uvidí, ale pokud nejsou zatížené hypotékou, svou hodnotu (i když třeba ne cenu) si udrží.
Všechny ty lahve kvalitního bordeaux v certifikovaném skladu hodnotu také neztratí a když bude nejhůř, holt se nevypijí, ale prodají (to bych fakt nerad). Když ne u nás, tak jinde.
O knihovnu asi nikdo stát nebude, leda na topení - jak to tak vypadá.
Život je také rovnovážný, jako ta Vidlákova příroda. A tak na jedné straně roky přibývají (ty už prožité), a na druhé ubývají (ty budoucí).
Ještě není tma, ale stmívá se.... Nu, nic netrvá věčně.

P.S.: Do svého arzenálu přikupuji brokovnici. Bude se hodit, až budeme dobývat nějaký ten krecht na brambory... :-)

Průměrný počet slepic: 4.4 (14 hlasů)

abyste při dobývání "krechtů" nebyli pak zaskočeni:-) Byl jsem sám nedávno obrovsky překvapen, když jsme zjistil co je u nás na vesnici mezi obyvateli řečeno technickou terminologií "dlouhých samonabíjecích zbraní" splňujících Zákon o střelních zbraních a střelivu č.199/2002 Sb.
Pokud by se někdy v budoucnu byla nucena vytvářet domobrana bude to tu "druhé Švýcarsko".

Průměrný počet slepic: 4.8 (12 hlasů)

Godote,
zaznamenal jsme existenci papírového zlata, tedy obchod s certifikátem, že je zlato někde uloženo (např. ve Fort Knoxu) a prodávající a kupující tomu věří, ač ani jeden z nich to zlato fyzicky neviděl. Ale ono existuje už i papírové víno! Tedy certifikát, že ve skladu existuje lahev vína, která říká Godotovi pane.
Potíž je jen se skladníkem. Co když v případě problémů obsluha certifikovaného skladu začne vypíjet zásoby?

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

No to víte, že je to starost. On každý majetek trochu obtěžuje, to je známá věc. O nemovitost se musíte starat, o auto se musíte starat, i o ty zbraně se musíte starat. S vínem je to podobné.
Já ho v tom "skladu" kontroluji celkem pravidelně, neb jsem se dostal do "rovnovážného stavu" (jako ta Vidlákova příroda). Už tam mám více než desetiletou zásobu a tak už co každý rok en primeur nakoupím/doplním, tolik jaksi (odspoda) odeberu. Naposledy jsem tam byl před dvěma týdny, kdy jsem vyzvedl karton/12 ks Chateau Beaumont 2016 (to je víno spíše obyčejné k relativně rychlému vypití, celkem levné) a bedničku (krásnou dřevěnou, jako všechny s kvalitním bordeaux)/12 ks Chateau Chasse - Spleen 2010, což už je jiná klasa (Cru Bourgeois, Moulis - Medoc).
To Chasse - Spleen je symbolické, neb v překladu znamená cosi jako "Zahnat chmury". On na tom zámečku nějakou dobu prodléval prokletý básník Charles Baudelaire, autor mj. básně Spleen. Tak zaháním chmury.... včera s daňkem na kořenové zelenině.
Nu a když vyzvedávám, tak i kontroluji. Zatím to víno není "papírové". Zcizit ho je sice možné, ale s pravděpodobností o řád nižší, než jak umí zcizit bankéři a stát.
P.S.: Zlato je samozřejmě v trezoru v podobě slitků ze Švýcarska. Hrdě se tomu říká "cihličky", ale ona ta unce je kousek jako prd. S tím zlatem .9999 mám jednu krátkou veselou historku. Chcete ji?

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Podívejte se sem https://www.trhknih.cz/, nebo na Aukro, tam se vesele s knihami obchoduje, navíc Vám tam z historie napoví, jaká je aktuální tržní hodnota té které knihy. U těch starších mnohdy násobná oproti pořizovací ceně před i 20ti lety.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jasně, že chceme! :-)

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Historku, prosím!

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kde je ta historka?

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

Godote,
vězte, že v případě "prudkých pohybů" v plotem vymezeném okolí mého "krechtu" Vás brokovnice opravdu neuchrání. A taky by mi to bylo líto. Lépe zkusit obchod směnou např. bordeaux v lahvích za vepřové ve vlastní šťávě nebo brambory v pytli.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Dobře už bylo.

Průměrný počet slepic: 4.2 (11 hlasů)

co svými kšefty a vyváděním peněz ze státního rozpočtu snědl se svou partou všehoschopných, krám. A nevěděl, co dělat. Z lidí vyždímal nějaké peníze, ale podvázala tak ekonomiku. Že by se s partou vzdal svých kšeftů, na které vyváděli peníze ze státního rozpočtu, na to nepomyslel ani náhodou.

Říkalo se mu mezi lidem Kradousek.

Průměrný počet slepic: 4.9 (17 hlasů)

V kuponové privatizaci jsem získal pár akcií Omnipolu. Třikrát vyplatili slušnou dividendu a pak zkrachovali. Tehdy jsem poprvé slyšel jméno Kalousek, a bylo to podstatně dříve než většina lidí. Podruhé jsem o něm slyšel v souvislosti s výběrovým řízením na padáky, které vyhrála firma, co vznikla 3 týdny předtím. Třem vojákům se při seskoku padák neotevřel. Zbyly po nich už jen křížky. Dovedete si představit, co by se dnes dělo za poprask, kdyby něco podobného udělal Babiš?
Od té doby Kalouska nepovažuji za poctivého člověka.

Průměrný počet slepic: 5 (23 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vy mě ponoukáte, abych se k té Kalouskově modernizaci T 72 opravdu vrátil.
:-)

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

A co Kalouskův ekotendr za 115 miliard Kč? Sice se neuskutečnil, ale vyšla mu jiná jeho akce zvaná církevní restituce. Kalousek sám říká, že úsměvů není nikdy dost a neusmát se na někoho je zločin. Takže až jednou Kalousek zemře stářím, plakat pro něj nebudu. Do té doby mu přeji, aby ve volbách přišel o mandát poslance a dále žil životem obyčejného důchodce ve světě, který pomáhal vytvořit v míře větší než malé. I když ten asi už nikdy chudý nebude, jak sdělil Čunkovi za přítomnosti Langera a Bursíka, co raději nic neslyšeli. Pro neznalé, tehdy Čunkovi řekl, že vyvedl ze státního rozpočtu několik miliard a nikdo si toho ani nevšiml, zatímco Čunek položil stranu kvůli pár milionům z poslaneckých náhrad.
Kde se vyskytuje Kalousek, tam je nebezpečno a jeho doporučení mě nutí k volbě přesně opačného názoru, než Kalousek doporučuje.

Průměrný počet slepic: 4.6 (20 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

JJ, mně se na těch církevních restitucích nejvíc líbilo, že se začaly tak vehementně prosazovat až poté, co ekotendr nevyšel. Prostě náhradní plán. Do té doby stejné nic, jako dneska o ekotendru.

Průměrný počet slepic: 4.5 (10 hlasů)

O ekotendru se začalo mluvit krátce poté, co se stal Kalousek ministrem financí v 2007.
On ale tíhnul k odpadům už od konce devadesátek. Možná protože (nebo proto) měl jeho švára na likvidaci odpadů firmu. A možná je jen velký ochránce životního prostředí.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Když vyhrála po Paroubkově ČSSD volby volby ODS, nově založená TOP a VV (Kubiceho zpráva, aneb komplot bez důkazů, kterou "překvapivě" okamžitě jako nezpochybnitelnou pravdu převzal celý mainstream), tak Kalousek jako jednu z prvních věcí zajistil zrušení trestního stíhání Bakaly. Který financoval volební kampaň TOP a VV, tuším že 33 mega. Kromě padáků od neexistující! firmy to byly i pouzdra na pistole a pistole samotné pro policii ČR. Pandury, prý 3x předražené a nepotřebné letouny Casa. Tehdy byla ministryně Parkanová, ale kdo věří, že ministerstvo skutečně řídila ona? ;) Pak se střílelo v bytě Kalouskova švagra, údajně, když si raketýři dělili kořist. Už ty zmíněné padáky byla síla. Za ministrování na zamini Trautenberg ( byl jen maskot, co na to neměl, skutečný šéf byl v pozadí) jsme poslali do Gruzie naše předtím nákladně modernizované tanky, raketomety Grad a vlaky munice za celou 1 Kč!. Kalousek tvrdil, že to nepotřebujeme (předtím v 90 tkách byl ve skupině, která nákladnou modernizaci propagovala a prosadila jako pro stát nezbytnou) a pomáhat je naše povinnost. Gruzínský diktátor Saakashvili, (později zvaný kravatožrout) tyto zbraně zanedlouho poté použil při vpádu do Osetie, který jsme takto financovali. Grady ostřeloval sídliště plné lidí, což je podle mezinárodních smluv válečný zločin.
Parkanová zrušila civilní obranu. Byl hřích nechat ležet materiál ladem, když se mohl zprivatizovat se ziskem. Jak by se nám civilní obrana dnes hodila! https://www.euportal.cz/Articles/42498-pamatujete-na-civilni-obranu-ura…

Z Omnipolu Kaldovi parťáci vyváděli peníze...
Největší počin Kalouskova génia se projevil ihned po jeho nástupu na ministerstvo. Snížil nebo úplně zrušil daně nadnárodním subjektům a tvrdil, že TOHLE úžasně zvedne do roka ekonomiku. Výpadek příjmů ve státním rozpočtu kryl tím, že vybral peníze ze Stabilizačního fondu ČR ( tento fond založila Zemanova vláda jako reakci na katastrofální povodně v roce 97 a 2002. Měly se z něj hradit náklady na nepředvídatelné události typu živelných pohrom - nebo třeba dnešního koronaviru! a v té době v něm byly desítky miliard korun) a rozpustil je v rozpočtu. Že po ekonomickém zázraku v příštích letech peníze vrátí. Zavázal se tehdy
na svou čest nebo tak něco... Ekonomicky zázrak se nekonal a Kalousek do fondu nic nevrátil !!! Takže krádež. (Bylo zajímavé, že mainstreamový tisk a TV na to vůbec neupozorňovali a náš "nejlepší ministr financí", podle ČT myšlena doba po druhé světové válce, byl v médiích pořád pečený vařený. (Stejně jako už před volbami, když založil s nespokojenci od lidovců, na které nezbyla koryta, TOP... Bylo vy zajímavé vědět, co nebo kdo umožnilo Kalouskovi, do té doby v pozadí, exkluzivní přístup do mainstreamových médií. Z té doby je prokázáno jeho spojení s Bakalou, kterému zajistil beztrestnost. Vládě ODS, TOP a VV se podle pána, co jim financoval kampaň, říkalo Bakalice. Je také zajímavé, že Kalousek se dostal k moci díky tzv. Kubiceho zprávě, která vyšachovala Paroubkovu ČSSD. Kterou naprosto nekriticky převzal těsně před volbami veškerý mainstream. Později se ukázalo, že šlo o předem připravený umělý komplot. Kdo za tím byl, už média nezajímalo a hlavní aktér Kubice ani nikdo další nebyl potrestán. Výsledky voleb samozřejmě platily.)

Co se týče toho fondu, mám dokonce dojem, že fond pak s ODSáky v tichosti zrušili. Peníze od velkých hráčů v rozpočtu chyběly dál, takže nás génius začal rekordně finančně zadlužovat.
A začala hrozit ekonomická krize, která se přelila z USA. Byla zapříčiněna zrušením dohledu nad bankovním trhem tamtéž. (V čím zájmu to v USA asi prosadili??) Což byla prima pobídka pro tunneling. Začalo to v soukromém finančním sektoru, takže to vyvrátilo tezi našich modrých privatizátorů, že stát je nejhorší hospodář, kteří kryti tímto sloganem, bezhlavě privatizovali vše, z čeho měli bokem nebo i přímo, prachy.
Náš nejlepší génius Kalousek vykřikoval, že nás se krize nedotkne, že máme ekonomiku v dobrém stavu a oddlužené podniky a zdravý bankovní sektor. Že to, co začalo v USA, jsme už vyřešili... Měl pravdu.

Trošku se vrátíme v čase... Po druhé vládě ODS a Lidovců byla ekonomika na kolenou. Denně krachovaly banky a podniky. Lidé přicházeli o celoživotní úspory... Pravicové jednoduché poučky a hesla zjevně neplatily, tehdejší vláda nevěděla, co dělat. Přes "výnosy z privatizace" poprvé naši ekonomiku poslali do červených čísel. Sám jsem tu zkázu viděl bledě a beznadějně a připravoval se emigrovat ze země. Sdělovadla plná servilních moderátorů, hlasatelů a zabetonovaných starých známých kmotrů, kteří nechápali nebo to zdařile předstírali a pořád se, bez ohledu na skutečnost, ujišťovali o své pravdě. Kdo neprivatizoval, byl pro modré kmotry póvl. Vypadalo to neprůstřelně. Naštěstí, přes odpor mainstreamu, vyhrála volby Zemanova ČSSD. A podařilo se jí nemožné. Oddlužila a stabilizovala ekonomiku. Zachránila nás všechny! Po totálním zmaru zase přišel růst. A hlavní slovo v tom měl Zeman. A taky na rozdíl od předchozí vlády, kladl důraz na zájmy normálních lidí. (K tomu se modří kmotři NIKDY nesnížili. Ani prezident Havel. Ten řešil jiné věci. Třeba "morálně" zdůvodňoval přepadení Jugoslávie, později psal "zvací dopis" do Íránu a bojoval za lidská práva. Jenže ve světě, ne doma. V USA za to sbíral čestné tituly. Jakby ne, když jeho selektivní "humanitární" pohled na svět, kdy vždy jednu stranu (zrovínka tu podporovanou USA) hájil a druhou hanil, se čirou náhodou shodoval s pohledem US jestřábů! A doma ticho po pěšině. Jakoby ani nebyl. Vzletných projevů, napsaných Špačkem nebo Michalem Žantovským a dalšími, se nikdo nenají. Ideální prezident. Jak pro koho. Pro nás, bohužel, ne.)
Takže Zemanova vláda naši zemi vyvedla z marastu. Ekonomického, morálního a zčásti i politického. Kdyby za nic, za TOHLE mu vděčíme sakra moc...

Z5 ke Kaldovi. Tehdy tvrdil, že se nás krize nedotkne, viz výše... Jenže, jak už bylo řečeno, měl výpadky v rozpočtu. Dividendy plynuly z republiky pryč bez zdanění. Tak začal škrtat dolním 10 000 000. A zvyšovat rovné daně, jako DPH. Odstupňovaná daň z příjmu byla zapovězena, protože nebude sebe ani jiné "trestat za úspěch". A škrtat ve státním rozpočtu. Škrty byly, jak jinak, velmi selektivní. Hlavně matkam s dětmi, invalidům a důchodcům. (A zase útočili na obyčejné lidi, např. nějaká MUDr. z TOP v parlamentu tvrdila, že důchodce škrty nepostihnou, že zažili válku a jsou zvyklí přežívat.) Zdravotnictví, školství i místní státní správě. (Např. Ústava ČR garantuje bezplatné zdravotnictví. Tak Kalousek vymyslel, že platbu u lékaře nazve nějak jinak...a náhle to v rozporu nebylo :) A když lidi neměli peníze, neutráceli, to pocítily obchody a následně výrobci... Dominový efekt jako vedlejší produkt nejlepšího ministra. Když škrtali, odhlasovali si ve sněmovně 13 tý a 14 tý plat.
Trautenberg dostal od Kaldy dotaci na rybníky. On naše peníze nutně potřeboval, aby je nemusel škrtnout, ne? Ale nesprávně je použil a měl je vrátit. Kalousek mu je odpustil. Komu z dolních 10 milionů odpustil třeba 13 mega? On Trautoš je chudák. Za jeho působení na zamini zmizela 1,2 miliardy Kč. Hlavní ajťák, co na to přišel a Trautenberga na to upozornil, byl vyhozen. Když jenom na zalévání kytek jsou smlouvy za desítky mega; asi měli těch kytek dost... Krize nekrize.

Všechny škrty dolním 10 milionům bohužel nedokázaly ani zdaleka zalepit díru ve státním rozpočtu. Kluci a holky z Kalouskovo party byli byli ve vyvádění peněz výkonnější. Ekonomika to nevydržela. Právě tehdy pronesl ono památné "DOBŘE UŽ BYLO!"
Je pravděpodobné až jisté, že ani na chvíli nezauvažoval o možnosti skoncovat s vyváděním peněz z rozpočtu. To je alternativa pro něj nepředstavitelná.

Něco Kaldovi nevyšlo. Druhé a třetí pilíře důchodového pojištění, zato zavedl superhrubou mzdu. Ale to byly malé vlny. Chtěl privatizovat školství (od středních škol platby cash) zdravotnictví (podle US vzoru) a důchodový systém. Vše už bylo zprivatizováno, ale zde jsou stále rychlý prachy. Je hřích je nechat zbůhdarma ladem a neprivatizoval to do našich (svých) kapes. Naštěstí padla vláda a nedošlo k tomu. Málo lidí si uvědomuje, před čím jsme stáli a čemu jsme unikli! Jan Keller k tomu řekl "První vláda ODS rozkradla minulost, druhá přítomnost. Tato vláda chce vytunelovat budoucnost." Naštěstí k tomu nedošlo. Génius taky někdy zklame...

A byly další věci... V Gruzii, kam jsme dali zbraně za tehdejší desítky a desítky miliard Kč x 1Kč, to nevyšlo, ale zpoza oceánu nás úkolovali jinak. Chtěli tu US základnu. Topolánek ihned po volbách telefonoval do jú es ej, že je to v richtigu. Ve volební kampani ODS žádná US základna samozřejmě nefigurovala. Což se mu trochu vyčítalo. Jeho výrok "Kdyby lidi znali náš skutečný program, tak by nás nikdy nevolili!" vešel do dějin. A Kalousek byl pro tu základnu také, samozřejmě...
A byla spousta dalších a dalších věcí.......

Jo Kalousek byl a je, geniální. Od doby Komančů, kdy byl v národní frontě, do dnes. Za všech režimů. Vždy měl čuch na peníze, které dokázal vždy vydojit ze státního a polostátního sektoru a neohlížel se na lidi. Čulík, než radikálně otočil, Kalouska nazýval nejschopnějším českým pravicovým politikem. Dojem na něj tehdy udělala Kalouskova politická strategie v kalných vodách. Odvádět od sebe pozornost. Pokud se něco nepovede, odnese to ten, co je vidět. (Tuto strategii, řízení z pozadí, používá od doby, kdy mu po volbách nebylo proti mysli, vládnout za podpory komunistů, načež ho za to Lidovci později suspendovali.) Ačkoliv byl (a je) faktickým vůdcem své pidistrany, formálním šéfem je někdo jiný. Tehdy byl maskotem Trautenberg. A na zamini Trautenberg, na obraně Parkanová, která neviděla zblízka ani vzduchovku. (Kalousek byl tehdy na financích. Vydupal si to a věděl proč.) Kšefty na zamini, jako zbraně pro Gruzii a jiné rozkrádačky nebo rozkrádačky na obraně, tak nejdou na vrub přímo Kaldovi. Tak byla trestně stíhána Parkanová (myslím, že to šlo doztracena), která jako naprostý laik, neměla v branži kontakty ani schopnosti domluvit rozkrádačku v desítkách miliard. Prostě podepsala jako bílý kůň, co jí předložili. Cokoliv se jim povede si Kalousek přivlastní, cokoliv pokazí, cokoliv na ně praskne, Kalouskovi neublíží.
A kdo si myslí, že nevýrazná Pekarová Adamová je dnes suverénním vůdcem TOP, je přinejmenším naivní...
____________

Kalousek dokázal, že umí. A pořád má za sebou mainstream. Už dlouho neporcoval medvěda a má hlad. Pustit ho do vlády dnes je jako pustit hladovou kunu do kurníku a zavřít dvířka. Dovedu si představit ty kšefty, zvláště v dnešní době... Kalousek, s oporou za zády v mainstreamu, se nezakecá...
Ať máme proti Babišovi tisíc výhrad, zaplaťpánbu za Babiše!!

Průměrný počet slepic: 5 (23 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Je to dobrý příběh, s těmi tanky. Dejte ho, prosím, do placu. Kalousek je moje oblíbená postavička

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

když jsem do na začátku devadesátek slyšela od Horníčka, tak mne to krapítko rozhodilo. Jak byli moudří a zkušení...ukázal až čas

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by ema (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kalousek onemocněl koronavirem.
"Ach jo, proč zrovna na mě vyjde taková swině?" povzdychne si koronavir.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

omezím práci a budu se věnovat baráku. Pohonných hmot bude dost, pojezdím republiku, pojím co nejdu a seberu a zaběhnu si horský maraton nebo dva (BKB a LMG - běh k blázinci a lesy markýze Gera). Na rýpání v hlíně se zvysoka, bo neúrodná moréna. 4 měsíce budu pít jenom mošt, 3-4 litry denně. Vloni nebylo ani jedno jabko a ani 1 švestka, tak letos bude dost. Horší to bude s vodou - nebyla už 6 let a letos nebude zase, hladina spodní vody je 3 m pod normálem a to už příroda nedožene, i kdyby se posrala. Vodu si opatřím jako vždy. A dřevo na zimu mi zbylo z letoška. Bude to dobrý rok. Jako zatím všechny, co byly po Zápotockěm.

Průměrný počet slepic: 3.7 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

Bude to dobrý rok
budu si vařit grog
opékat klobásy
vzpomínat na časy
co byly nahovno.
Bude víc duchovno
bude víc času
vínečko k masu
naklepu kosu
mátu dám k nosu
zajdu si na túru
takou mám náturu.

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

A to doslova.
Bo Homo Kotlinkensis vodjaktěživa fungoval na obilninách, kořenové a listové zelenině. Už jako lovec-sběrač si takhle doplňoval masitou stravu a když se začal usazovat, jal se to pěstovat a šlechtit (a konzervovat).
Leckomu to zpočátku nebude chutnat, ale hlad - ten opravdový - to rychle spraví.

Kaše všeho druhu - hlavně slané a kyselé, ale i sladké, husté polévky, placky a chléb. Vše ostatní byla zbytná nadstavba, kterou si dopřával ve svátek nebo pro radost.
Žádné bifteky a filety, žádné minutky, žádné "raw", vegetariánské, veganské a podobné srágory, nýbrž "vařeniny"; to byla po několik tisíc let pohonná hmota obyvatel Kotlinky i moravských plání. Na jahody v lednu a jablka v červnu člověk kotlinkový ani nepomýšlel. Leda tak sušené, kvašené, nebo zalité v medu.
A klima je zde stále ještě tak laskavé, že nám i přes sucho umožňuje vrátit se ke kořenům a kořínkům.
Mnohým z nás ostatně brzy nic jiného nezbude, protože když nebude práce, nebudou ani peníze na nákupy v hytlermarketech. Ti šťastnější využijí každý centimetr dříve anglického trávníčku svých zahrádek, ti méně šťastní holt vezmou kárku a budou chodit paběrkovat na pole a sbírat kolem silnic. A společně si pak budou klajmovat místečka pod "veřejnými" ořešáky, hrušněmi a mirabelkami, a v houbových a borůvkových lesích. Nebo si naopak budou navzájem rozbíjet hlavy klackem; ono se to nakonec nějak usadí.

Možná zase vzniknou obecní vápenice, sýpky a skládky na ledek, odkud si bude moci každý vzít trošku pro sebe za to, že přiloží ruku ke společnému dílu. Někde už dnes mají obecní pece na vlastní chleba.
Na venkově to prostě nějak půjde, byť i tam budou mnozí přežívat ve skutečné bídě (ano, skutečně je významný rozdíl mezi "chudobou" a "bídou"). Ale pořád budou mít střechu nad hlavou a co do huby.
Zato ve městech může nastat peklo, protože městská chudina nebude mít možnost okopat zahrádku a nasbírat si v lese a v álejích. Začínám chápat navýšení nákupu ručních palných zbraní MO ČR...

Pokud by byl zájem, mohl bych sepsat krátké pojednání o stravování našich dávných předků.
Abyste měli představu, do čeho možná jdeme (ale třeba ne; třeba to dopadne "dobře" a za cenu dalšího astronomického zadlužení nám zůstane možnost lednových nákupů umělohmotných "jahod" v Kaufech a Peňácích).
A nebo si přečtěte "Legendu o Ostojovi" od Zdenka Smetanky. To je vynikající knížka o "řaďákovi" z 12. století, jejíž součástí je i kapitola o tom, co celý rok jedl a jak to získával. Může se brzy hodit...

Průměrný počet slepic: 4.2 (13 hlasů)

z lopuchu, ten je veliký. Třeba se dá i naklepat a obalit.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)

Změnily to až brambory - vařené ve slupce byly k dispozici celý den. Často se jedly místo chleba i k ranní nebo večerní "culifindě". Když bylo sádlo, tak se oloupaly, ohřály a řádně omastily.
Brambory mají tu nevýhodu, že jsou hladové. Zasytí jen na chvíli, na rozdíl od chleba nebo placky.

On ten venkov nebyl taková romantika, jak si to dnes leckdo představuje; hlavně ten kopcovitý.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

byl by tatarský biftek a z toho se dá vydržet. 200g zasytí na 8 hodin.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

budou se muset spokojit s českým biftekem z umletého českého důchodce.
Mladší kusy už se tou dobou vzájemně sežerou v demokratické kulinární soutěži O nejlepší Chvilku demokracie.

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)

Knížka je vyprodaná, ale lze požádat nakladatelství o dotisk. Zatím to udělalo jen 24 lidí.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Ostoj to měl dobré, hospodařil na úrodné půdě. Ale návrat do doby téměř před 1000 lety snad nehrozí ;)
Snad jen, kdyby byla taková katastrofa, že by přežily jen skupinky lidí a neměly nic k dispozici. Ale zase by bylo půdy habaděj a to Ostoj neměl.

Když, tak bych to viděl na návrat do doby před 150 lety.

A když už o tom návratu Z5, doporučuji mrknout na Tam, kde teče Sukpaj.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

V edici Kolumbus vycházely většinou zajímavé věci, "Ostoj" není výjimkou.
Vzhledem k současné katastrofické náladě je tam zajímavá i kapitola 15 (str.189) "Obklíčení strachem".

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

taky dost, takže pohoda. Beru motyku a jdu sadit kamení, ať ještě něco přiroste. Co kdyby pochybělo...

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

Pane Targusi, s těmi kameny jste mi připomněl knihu Patricka Ryana, Jak jsem vyhrál válku: "... ukázal jsem na Araba jedoucího na oslu stezkou v našem týlu. Jeho žena se zavazadlem kráčela před ním — v bojovém prostoru se tradiční pořadí obrátilo, aby choť mohla sloužit jako předsunutý hledač min. Náhodní kočovní Arabové bloudili zemí nikoho v údolí patrně proto, aby vykopávali kameny."

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Já vidím všechny rady pana Vidláka,jako dobré,ale kdo se může vrátit k tomu aspoň malému hospodaření.
Snad dvě generace lidí se z něčím podobným nesetkalo,neví jak a kde začít,nářadí,stroje v kovošrotě,stáje stodoly z bourané,všude Anglický trávník,bazény.Jen opravdu,ti starší si udržuji zahrádku,kousek pro zeleninu,řádek brambor.
Proto hodím sem otázku,neměl by proběhnout další komas?

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)

Výborný postřeh, pane zemědělče, většina lidí ztratila znalosti o chovu, protože domácí zvířata ani neměli kde chovat. Obnovení těch znalostí bude obtížné.

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pane Gerd.
Jak se říkalo,dovednosti se předávali z generace na generaci u zemědělců to byla podstata dalšího hospodaření.
Dříve zemědělec musel toho ovládat mnoho,učené knihy nebyly,jen zkušenosti.
Táta dokázal i otočit tele v krávě,když poznal,že jde špatně ven.
Nebo jak popisuje pan Vidlák,když měla rodit prasnice,tak sedlák neusnul,hlídal,kontroloval i celou noc.
Hodně byl rozšířen chov králíků,ale nemoci to dost zlikvidovali.Pokud byla v kurzu ovčí vlna,tak se dost chovalo i ovcí,pak to opadlo také.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Teď pěstujeme lidskoprávní agendu nebo českou a bruselskou eurobyrokracii. A utěšeně nám rostou.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zemědělče, před vice jak 30 léty jsem skončil s agronomováním. Teď si rád něco málo vypěstuju na zahrádce, ale to nestačí ani do jara pro 4člennou rodinu. Ve službách o víkendech v zem.podniku jsem párkrát i odrodil kravičku - ženské z kravína holt k tomu museli mít "chlapa". Jen jednou jsem musel rovnat nožičky telátka "uvnitř". To jsou vzpomínky - s tím, že pokud v okolí alespoň někdo mluvící bude vědět co a jak, tak i nyní se najdou mladí čí v nejlepších letech, kteří se do starých dovedností pustí a zvládnou je - viz. vidlák.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by kulajda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pane Kulajda.
A když jste měl školu rostlinář,nebo přímo ing.agronom,tak jste se k vědomostem dostal i kolem živočišní výroby.
Když problematicky rodila kráva,zvěrolékař daleko,tak kdo byl po ruce a trochu tomu rozuměl,tak se pomáhal,také nás jednou bylo u telení pět.Proto ty znalosti,ale také zájem pracovat v zemědělství.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.