Řemesla II

Autor
Štítky

Dnes budeme pokračovat ve včerejším tématu. V diskusi se nahromadilo dost otázek k vysvětlení a ledacos budu muset vidlácky dovysvětlit a uvést na pravou míru.

Na začátek bych měl asi říci, že nejsem nijak zaujatý proti vysokoškolákům a skutečně bych nechtěl, aby mě operoval chirurg samouk. Ale na druhou stranu nevidím rozdíl v tom, jestli mi odebírá krev sestřička s bakalářem, diplomovaná specialistka, sestra s maturitou a nebo sestra s učňákem. Všechny tyto kategorie existují a opravdu nechápu, proč musí mít dnešní sestra vysokoškolský titul, aby dělala totéž co její starší kolegyně, které stačila maturita. Nemluvě o tom, že plat sestry zůstal blíž úrovni toho učňáku než vysoké škole. A krev se bere pořád stejně.

Svým včerejším článkem jsem chtěl především říci, že nevěřím v záchranu našeho průmyslu, zemědělství a hospodářství chrlením inženýrů. A to ani tehdy, když budou chytří. Prostě se tu neuplatní. Maximálně utečou do ciziny. Jediní inženýři, kteří se uplatní jsou ti, co míří do Škodovky, pár jich může jít do zbrojovek nebo hutí, ale ruku na srdce, jaderné strojírenství zmírá na úbytě, doly se zavírají, nedělají se geologické průzkumy, neotevírají se ložiska, lokomotivy se skoro nedělají, ani tramvaje, ani trolejbusy. Ještě se uplatní programátoři, pokud jsou schopní, ale i v tomto oboru už se ukazuje strop a konkurence v Indii.  A i kdybychom nakrásně pro všechny ty obory inženýry měli, nemáme ty továrny ve kterých se to bude vyrábět, protože jsme je už dávno prodali, nechali rozkrást a zbořit. Stejně tak nemáme ty horníky, slévače, zámečníky, hutníky, soustružníky. 

V Číně na začátku jejich hospodářského zázraku nebyli automobiloví a elektroničtí inženýři, ale americké a jiné zahraniční firmy a čínská levná pracovní síla. Ovšem pracovitá síla schopná se něco naučit. Ani to nemuseli být lidi pracovitější a schopnější než tady u nás, ale je jich tam hóóódně a tak prostě měli z čeho vybírat. Ti schopnější se pak stali předáky, mistry, pak postoupili i do managementu a za pár let už učili na čínských univerzitách další generaci. Na začátku nebyli geniální vysokoškoláci ani prestižní čínské univerzity. Na začátku byla skromná pracovní síla a mezi nimi dostatek schopných lidí, co se něco uměli v práci naučit. Až teď je z toho Huawei... Až teď se dělají investiční celky, až teď chrlí jejich univerzity vysokoškoláky. A jejich vnitrozemí stále chrlí skromnou a schopnou pracovní sílu. 

Nemá smysl stavět špičku pyramidy, když pod ní chybí široká základna. Máme sice absolventy, maturanty i vysokoškoláky, ale hodně z nich se hodí tak někam k pásu opakovat jednu činnost. Zpovykaní blahobytem, neschopní ani přijít včas do práce. Nejvíc dnešních pracovních míst je právě pro tu pásovou výrobu. Pak pro mistry u pásové výroby a pak pro jejich šéfy. Pro inženýry není o moc víc práce než bylo před deseti roky. Dokonce jestli jí není méně. Dovážíme cizince, protože ti naši nemají ani návyk pracovat a za pár šupů přece dělat nebudou. A tak máme třicátníky, kteří co rok mění práci, protože přece nebudou dělat za pakatel, ale nikdy se nic nenaučí, nikdy nepostoupí, nikdy se v ničem nestanou odborníky, nikdy nebudou zruční a nebude nic, čemu by opravdu rozuměli. 

Měli bychom ty dnešní děti naučit pracovat. Tak, aby se v té korporaci při výrobě obrazovek uměli naučit něco dalšího. Aby za pár šupů na páse dělali jen pár let. Aby pak mohli jít dělat mistry. Nebo aby si otevřeli vlastní pobočku, kde budou jiné mladé řadit do pásu dělat obrazovky. 

Jak má u nás nějaký inženýr otevřít moderní firmu, když nesežene nikoho, kdo by ty jeho nápady uměl sestrojit? 

 

Jsme na tom stejně jako ta Čína v sedmdesátých letech. Klausův "Velký skok" a Kalouskova "Kulturní revoluce"  taky zničily co se dalo. A máme to, co udělali oni - otevřenost světu. A máme třetinové platy oproti Německu, zároveň se s nimi snadno domluvíme... Máme tu jejich korporace, ale na rozdíl od Číny nevidím ani pokusy o Joint Venture, ani nevidím snahu připravit kvalifikovanou pracovní sílu jako základnu ze které pak vzejdou české firmy. Ano, ať české firmy klidně vzniknou ukradením německých a amerických nápadů s přidáním deseti procent českých ručiček a hlaviček. Jenže nevidím statisíce mlaďochů, kteří se jen třesou na to, aby Siemensu ukradli knowhow a pak to zkusili sami. Jo, máme takové, ale máme jich sakra málo. 

Nejdřív musí být alespoň důvod sem dávat pobočky německých firem a v nich musejí dělat mlaďoši, kteří po práci budou spřádat plány, jak si pronesou součástky a postaví si v garáži (ve startupu) vlastní linku, místo aby chodili chlastat.  Můžeme jim pomoci pořádnými základy. Aby uměli ze základky jazyk, z učňáku obsluhovat stroje a řezat rovně a z průmyslovky pár základních výpočtů. Koneckonců, ví někdo z nás, jakým směrem se budou vyvíjet obory budoucnosti? 

A hlavně - musíme to dělat masově. Tam dole. Aby bylo z čeho vybírat ty vysokoškoláky. My místo toho děláme masově vysokoškoláky, kteří jdou na univerzity v podstatě bez základů. Někteří se uplatní. Ale dvě třetiny otitulovaných se neuplatní, protože v normálním systému by se na vejšku nikdy nedostali. A tak máme pár schopných, kteří by se uplatnili vždycky a všude, pak hromadu neschopných, ale s titulem a pak ještě větší hromadu nevzdělaných bez titulu. Přitom tam dole učňák trvá jen tři nebo čtyři roky a to v době, kdy jsou to ještě děti a dají se formovat. Ale to by samozřejmě musela škola učit a ne naslouchat neziskovkám o rovných šancích.

Místo abychom poslouchali o univerzitním vzdělání, měli bychom se zaměřit na to, aby co nejvíc mladých blbých a vysokoškolsky nevzdělatelných lidí alespoň umělo míchat maltu, nebo řezat závity.  Aby měli šanci i na jiné uplatnění než jen obracet hamburgery. Možná skutečně jinou práci na začátku nedostanou. Ale pokud nebudou umět složit motor nebo vydrátkovat rozvaděč, tak od těch hamburgerů nikdy nepovýší. Ale pokud to umět budou, dostane se z Mekáče na lepší práci alespoň někdo. A tu a tam si nějaký český schopný inženýr bude moci vybrat české schopné soustružníky a budou třeba vyrábět něco jednoduššího, ale lepšího než malotraktor Vari. Zrovna do tohoto mám chuť se pustit sám. Ale nejsem soustružník a neznám nikoho dvacetiletého, který by do toho se mnou šel. 

Nemám starosti o ty schopné a pracovité. Ti se probojují vždycky ať začnou na jakkoliv nízkém postu. Mám starosti o ty, které nikdo nenaučil ani dělat ani myslet, jen na všechno kašlat a říkat tomu budoucnost. 

Pokud budeme mít dostatek firmiček, které něco dělají a budeme mít dostatek soustružníků a dalších profesí, pak budeme potřebovat i ty inženýry. Ale také potřebujeme otevírat ložiska, umožňovat lidem začít podnikat na zelené louce bez buzerace a starat se, aby každý nebyl jednou nohou v kriminále, protože porušil nařízení číslo 56584. 

Ovšem na začátku je základ. A základ je skromná a schopná pracovní síla. Hned nad tím jsou schopní řemeslníci, kteří mají zlaté ručičky (ale i hlavu - třeba programátoři). Na ně se pak nabalují vysokoškoláci, ne naopak.  Bez pracovitého základu nám vysokoškoláci budou jedině utíkat. 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

Vidláku, vy si stěžujete na Gaussovu křivku výskytu. Ne, tak jak to popisujete se to dalo použít v předchozím století. Dnes k naší škodě NE. Nechci se zabývat příčinami současného narasmu jak ve školství, tak v pracovních podmínkách.
Ujišťuji vás, že to co chcete "rozjet" (VARI) se vám nemůže zdařit. Čímž vás nechci odrazovat od natlučení si vlastní hubičky.
Nemáte to podstatné a to jsou zkušenosti. Můžete si koupit jeden výrobek, ten "opálit", tak jak to dělala Čína před dvaceti léty, ale jen vyrobit technickou dokumentaci, technologické postupy a nakonec to nejtěžší TO prodat je nad síly toho pověstného "domácího žvýkání". Tím základním kriteriem je jak jistě tušíte CENA a vám se to za žádných okolností nemůže podařit vyrobit laciněji než se to zdaří v Číně. Musíte vyrobit jisté množství, aby to bylo rentabilní, tudíž konkurenceschopné.
Tímto jsem se zabýval značnou část svého života a tak mohu posuzovat, čímž nechci tvrdit, že je to pravda pravdoucí. Zjednoduším to globalizace posunula technologii do úrovní na kterou nemůžete s tím "domácím žvýkáním" stačit. Jsme malý trh, bez kapitálu, tudíž se můžeme snažit jen o to, nebýt onomu velkému kapitálu úplnými služkami.
Přirozeně smyslem vlády není politikařit, ale podporovat to, co by nás jako malou zemi posunulo z montovny k zemi jež je schopna vytvořit i onu politiky tolik omílanou přidanou hodnotu.
To se může zdařit jen a jen za jedné podmínky, změny systému výuky ve školství, což narazí na neprostupnou zeď politikaření a liberálních manter demokracie.
Je mi líto, ale jsme odsouzeni pokračovat v tom, co oprávněně kritizujete, do úplného a hořkého konce a montovat a montovat a m......

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Mám dojem, že poslední dva články o řemeslech se zoufale a křečovitě - a také neúspěšně - snaží za každou cenu udělat nějaký obecný závěr.

***

Ok, potřebujeme lidi, co jsou ochotní pracovat. Mladé. No dobře, fajn, ale to tu bylo v 90. letech. Pracovitých a kvalifikovaných lidí, co se nebojí máknout bylo plné Československo. Obrovský počet mladých i starých toužil založit svou firmu - tu farmu, tu své vlastní Silicon Valley jako v Seatle, tu účetní firmu, tu pekařství, truhlářství, ...

Jak to dopadlo? S pracovitými lidmi si manažeři podle západního vzoru vytírali zadek. "Jestli se vám to nelíbí, ve frontě čeká 100 dalších, klidně můžete vypadnout." Takto manažeři a podnikatelé v Československu a později po pomlčkové válce a Havlo-Klausovo-Mečiarovo konfliktu v České republice zacházeli s pracovitými a kvalifikovanými lidmi. S dělníky, odborníky, řemeslníky, techniky, fachmany - prostě se všemi.

Mladí lidé nebyli hloupí, prostě to viděli jak se zachází s kvalifikovanými a pracovitými lidmi. A nechtěli takto dopadnout. Zde chybí Vidlákovi retrospektiva k příčině v čase zpět.

Zažil jsem to mimochodem na vlastní kůži. Naposledy jsem pracoval v ČR před cca 20 lety. V České republice si se mnou vytírali zaměstnavatelé hadr, v zahraničí si mě předcházejí. Mimo jiné jsem měl tu čest pracovat pro Izrael nebo Čínu - a jediné co mohu říci, že Vidlák si Čínu nechutně idealizuje. Měl by se tam na nějaký čas infiltrovat.

Jediný skutečný rozdíl mezi Čínou, USA, Ruskem, atd. a Českou republikou je, že první kopou za sebe a za svůj stát. Česká republika se rochní a vyžívá v tom, že největší machr ve veřejné sféře je ten, kdo co nejvíce uškodí České republice, kdo nejvíce urazí Čechy, kdo co nejvíce pohrdá Čechy a Českou republikou. To je hlavní příčina, proč to tu jde k rozkladu. Chybí to základní - hrdost na sebe, na národ, na stát. Ta hrdost je velice nakažlivá a zbytek je důsledek.

Mladá generace je tu učena, že Čechy a Česko jsou fuj. Slyší a vidí to všude kolem sebe. Všem se tluče do hlavy, že jejich budoucnost je v přisátí se na penězovody Evropské unie, nebo v tom, že se něco naučí a emigrují do zahraničí. Když se mluví o jiných národech, mluví se o nich jako o vznešených, civilizovaných Němcích, Francouzích, Britech, Američanech vůči českých křovákům, co slezli včera z větve. Plus to, že mladá generace viděla a dobře si uvědomuje, jak se zacházelo s pracovitými a kvalifikovanými lidmi (viz předchozí odstavce).

***

V současné době Česko rychle chudne. Číslíčko HDP je k ničemu, protože většina z toho číslíčka jako peníze odteče do zahraničí. Česká republika je z finančního hlediska jako jezero, ze kterého se mohutně odčerpává voda do zahraničí, ale přítok do jezero je asi 10 x menší než odtok. Co to dělá s tím finančním jezerem si umíte představit sami.

Je to opět důsledek sebemrskačství Čechů. Jakmile nějaký cizák postaví montovnu, stát mu dá pozemek za 1 Kč, daňoví prázdniny, a mnohamiliónové dotace. Česká firma nedostane nic, jenom pokutu od Babiše - a má tomu konkurovat.

To samé v zemědělství: Vozí se sem zemědělské produkty ze zahraničí, kde jsou dotace mnohonásobně vyšší než v České republice. Čech má konkurovat cenou bez většiny dotací. A Česká republika nepostaví proti tomu ani clo pro produkty s dumpingovou cenou - ani se nepokusí.

***

Pokud nebude hrdost na ČR, na Čechy, na naši zem - tak mladí to opíší.

Další věc je, že díky mohutnému odtoku peněz do zahraničí, a podkuřování zahraničním korporacím, si nedokáže většina mladých dost dobře představit, jak by se mohla uspět. A mají vcelku pravdu.

Rok od roku je čím dál těžší získat vlastní byt/dům. Ceny všeho rostou mnohem rychleji než výdělky.

Rok od roku je čím dál těžší začít podnikat. Mladý kluk nemá moc šancí, protože předpisů, daní, papírů a povinností je tolik, že jeden člověk nedělá skoro nic jiného - na vlastní podnikání mu nazbývá čas.

Já sám mladým radím, aby si založili firmu třeba rozumném zahraničním státě, byť budou pracovat v České republice.

***

Ale mladí prostě vidí skutečnou situaci.

Vidí to, jak všichni dospělí plivou na národ, stát - a veřejné instituce dokonce vlastenectví považují za neonacismus. Zkuste Číňanovi říci je zaprděný debilní Číňánek z křovákova, jak to zde slyšíme od lidé i médií téměř mnohokrát denně! Zkuste něco podobného říci Američanovi, Rusovi!

Mladí lidé vidí, že pracovitost, odbornost - nemá šanci uspět ve většině případů. Ekonomové tomu tuším říkají prekariát - práce, která vás udrží ve stavu, že nezemřete hlady, a už o moc více ne. Z ruky do huby. Rok od roku je to těžší a náročnější. Jinak to vypadá z pohledu lidí, co už mají něco vybudováno jako Vidlák, jinak z pohledu lidí, co začínají od píky. Pro ně je opravdu lepší naučit se cizí jazyk, a prchnout a už nikdy nevidět Českou republiku, šance se jim zmnohonásobují.

Zatím bez slepic

Od lidí ve svém okolí jsem nikdy neslyšela žádné vyjádření o ubohosti či "zaprděnosti" Čechů v porovnání se skvělými západoevropany a Američany. To slyším pouze a jedině z televizní obrazovky, především z ČT. Do různých besed a ke komentářům si tam zvou téměř výhradně lidi s takovýmto názorem. Bůhví proč to dělají.

Zatím bez slepic

babaluba.
Přesně.
Jen D.T.zapomněl,že se schody zametají od shora dolu.
Prvé řadě máme prodejné politiky,prodejné zákonodárce,média atd.a vůbec bych do toho neřadil všichni občany.
Jenže i to školství,celkové hospodářství,směruje k vymazání státnosti,vlastenectví,hrdosti k vlastním schopnostem.
Mám obavu,že názor pana Vidláka nemá na úspěch,nejen brzděním Bruselu,ale i naší státní buzerací,když spíš stát podporuje cizí investory a domácí snahu nepodporuje,jak zákony,tak i dotacemi.

Zatím bez slepic

a len dodavam, ze je obdivuhodne, ked Samsung dostane danove prazdniny na 10 rokov (rozumej neodvadza statu dane, odvody - cize to uhradza stat z odvodov inych ludi a firiem) a akonahle sa prazdniny skoncia - Samsung sa porucal a zanechal za sebou nieco cez 2000 nezamestnanych. Prazdnu halu.
Osobne by ma zaujimalo, keby niektory potentat z ministerstva nakreslil graf vyhodnosti takejto chujoviny. Aky to malo prinos pre spolocnost.
Sme mali, sme ponizeni, sme prd. Adekvatne k tomu su zrejme male aj uplatky, motivacne, ci ine lobisticke dary. A ideme do kytek.

Zatím bez slepic

Oni by asi argumentovali tím, že jde stále o menší ztrátu, než mít po dobu 10 let těch 2000lidí na pracáku. Takhle nemusejí platit podporu, sociální a zdravotní pojištění lidí na pracáku a naopak mají alespoň daň z příjmu těch dvou tisíc zaměstnanců. Chybějící daně pak označí za "ne zisk" (ztráta je něco, co mám a přijdu o to, ne-zisk je něco, co stejně nemám...)

Pravdou je, že jsem tuhle v nějakém případě dumal nad tím, zda vůbec investice do přípravy průmyslové zóny a další pobídky dané náklady skutečně převýší, či nikoliv. Zda by nebylo v důsledku levnější zaměstnat ty lidi na stavbu hladových dálnic státem. Ale to zase rozhodují jiné zájmy...

Zatím bez slepic

Tentokrát souhlasím, Donalde. On je ten úslužnej zamindrákovanej sebemrskač vždycky poslušnější než člověk s hrdostí. (Nejvíc mě fascinuje, když právě ti lokajové vyčítají ostatním, že jsou zaprdění, malí, bez sebevědomí...)

Zatím bez slepic

Velmi zajimavy nazor.
Velmi milny nazor.

Odpovedi rozdelim do nekolika bodu.
1) Sikovnost, odpovednost, pristup.

Lide, znali sveho remesla, nejsou. Delam navrh prototypu (ve strucnosti - mix hliniku a plexi)/ Potreboval jsem udelat par veci na frezce.
Nikoho jsem nedokazal najit:
- v duchodu, frezovani maji na privydelek, nemeli zajem (prace s hlinikem a plastem je specificka)
- nezvladli by to znalostmi (udelali na me tento dojem), kapacitne (jsou kua dobri, ale pro zakazky pod 1M a takto slozite vyrobky nemaji zajem), a pokud by to byli ochotni udelat, tak za cenu, ktera je neprijatelna.

Vysledek? Nakup frezky za 120K a vybaveni za cca 100K (a dalsi vybava porad prirusta). Tet jeste uvazuji o CNC Router. Bylo by lepsi, kdybych se mohl venovat primo memu oboru, ale nemam na vyber. Co si neudelam, to nemam (a to i v mem oboru, rozvedu dal).

Stejny pripad pri pujceni auta. Neschopnost vystavit doklady podle zakona "O dani z přidané hodnoty č. 235/2004 Sb.", pricemz jim podle tohoto zakona, pri opakovanem prekroceni, hrozi az nekolika milionova pokuta.

Pri oprave motorky v zarucni dobe (Ceska republika), poskladali motorku, ne nejlepe. Zavolal jsem majitele a ten pak mechanika. Odpoved technika - to lepe nejde. Lehl jsem si pod motorku a ukazal, ze to jde. To se stalo v Ceske republice.
V Anglii neco podobneho - zapomeli par sroubku. Nastesti jsem paranoidni (my ass is going to be on the road) a vse jsem si pred prevzetim alespon vizualne zkontroloval. Obrovsky rozdil byl v pristupu technika - postavil se k tomu celem a omlouvil se - a to nekolikrat.
V nemecku jim motorka (prvni servis po 1.000Km. BMW, service Frankfurt) spadla z plosiny - skoda za 8.000 euro. Motorka opravena a nechal jsem se ukecat, protoze mi majitel nabidl odskodneni (kecal). Stalo se to, protoze s technika tahlo, jak s palirny. Doporuceni, pokud se neco takoveho stane, chtejte okamzite novou motorku - jsou na to pojisteni a navic v takovem pripade jim hrozi, ze BMW s nimi rozvaze spolupraci.
Kdyz jsem byl v jinem servisu v nemecku - Mnichov, tak o te prihode vedeli (davali to jako historku k dobru, ten je presel, kdyz zjistili, ze se to stalo me)

Takovych prikladu, prihod, zazitku mam nekonecne.
Maji spolecny jmenovatel. Neochota, nezajem, netecnost, blbost....

2) Nekolikrat jste narazel na cenu prace v Indii a Cine. Muzu dat pohled jedine z pohledu IT.

Indove jsou zvlastni. Pokud jim date presny postup, budou se ho drzet krok za krokem (pokud budete mit stesti). V pripade jakehokoliv problemu, jsou nahrani. Absolutne zadna invence z jejich strany. Pokud ano, tak bez znalosti problemu, procesu, zavislosti a vlastnich znalosti.
Ne nadarmo se na ne presouva otrocka prace (neustale se opakujici manualni prace, ktera se neda zautomatizovat, ci tato automatizace by byla extreme narocna a draha).
Je tam takovy hlad po lidech v IT, ze pokud umite zapnout PC, najmou Vas. Jste tam 2 - 4 tydny, a uz jdete za lepsim. Obrovska fluktuace.

Verte ci ne, od urcite urovne, by si jen idiot najmul nekoho takoveho. V pripade progamovani ci SW projektu, by jste spachal sebevrazdu.

Pokud ten clovek opravdu neco umi, uz je davno v USA :) Pri nejhorim v Evrope.

3) Podnikani v Ceske republice.
V mem pripade, jsem se musel seznamit s ucetnictvim, i kdyz ho nedelam - ale podle zakona za nej odpovidam. Paradox. Takze, nez poslu (vykaz DPH, kontrolni hlaseni o DPH), uzavru ucetnictvi, tak ho jeste kontroluji. Ma ucetni je vynikajici, a i pres to, jsem odhalil nekolik chyb, za ktere bych nesl odpovednost.

Znolost ucetnictvi je vynikajici vec. I kdyz je popsane a specifikovane v zakone, financni urad si ho vyklada po svem. Navic, kazdy urad jinak. To co date do odpisu, Vam muze financni urad v Praze akceptovat, ale napr. Uherskem Brodu ne. Neexistuje "zavazny vyklad" ktery by museli vsechny oblastni financni urady akceptovat - pokud podate zadost o vyjadreni k nejakemu problemu, skonci to tak, ze Vam odepisi, ze nemaji moznost se k tomu vyjadrit a doporuci Vam se obratit na ministerstvo financi. To Vam zase rekne, at se obratite na ne...
Pokud nebudete souhlasit s finnacnim uradem, podniknete kolecko, na kterem vam Generalni finiancni urad oznami, ze oblastni financni urad postupoval v souladu ze zakonem, a Ty obcane, si trhni (slusne receno). A Vam nezbyva, nez se obratit na soud. I pokud se dockate vysledku, tak financni urad Vam to da zezrat i s navijakem. Takze se snazite v tom bruslit a musite mit ucetniho poradce, ktery zna mentalitu lokalni financniho uradu.

4) Podnikani v Ceske republice pres zahranicni spolecnost.
Pokud budete podnikat v Ceske republice s firmou ze zahranicim sidelm, celite nekolika problemum.
a) budete mit problem uzavrit smlouvu s mistnimi firmou. Ani se nedivim.
Vzhledem k "Zakon o DPH 235/2004 Sb", se v tomto pripade dostal do
pekne slamastiky, ktera muze koncit az nucenou spravou ze strany
financniho uradu. Mel by jste si otevrit konto pro tuto zahranicni firmu
i v Ceske republice - "Good luck". Osobne bych do spluprace ze zahranicni
firmou, ktera nema pobocku ci sidlo v Ceske republice, take nesel.
b) zakladaji se spolecnosti se sidlem v Ceske republice (a pak pro Vas nema
cenu zakladat spolecnost v zahranici), ktere jsou 100% vlastne
zahranicnim subjektem.
c) zakladaji se "odstepne spolecnosti". Celkem zajimava problematika.
Nestaci, aby to bylo cele "legalni" podle zakona, musi to byt i
"legitimni" podle financniho uradu.

Celkem zajimava cesta je podle bodu 4.c . Po nahledu do teto problematiky, jsem zjistil, ze bruslite na tenkem ledu. Bohuzel se mi nepodarilo najit nekoho, kdo by byl ochotny mi s touto problematikou pomoci (tedy, pokud neprekrocim alespon 100M rocni prijem). Kazdy mel spustu rad, jak danovy tak ucetni poradce, ale kazdy to odmitl dat na papir a podepsat.

5) Nastin duvodu tohoto stavu.
Neprehlednost (a s ni vychazejici slozitost), nesystematicnost zakonu a vyjimek z vyjimek.
Rozpad klasickych hodnot (rodina, nabozenstvi - nahrazovano nahrazkami, jako FaceBook, YouTube, spotrebou).
Zmizeni klasickych vzoru - otec, matka, hrdinu (napr. kdo z mladsi generace cetl Z Buzulku do Prahy?, Old Shatterhand - ke Karel May me privedla babicka)
Prepisovani chovani - vse zadarmo, na vse je prece narok. Same vymluvy. Zadna zodpovednost.

Zatím bez slepic

In reply to by Richard (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nástin důvodu tohoto stavu je prostý a primitivně jednoduchý.

V určitém stavu se rodiče přestaly zajímat o výchovu svých dětí. Společnost došla k závěru, že vše opanuje vědecko.technický pokrok, naposledy počítače. Proto není už třeba děti vychovávat, vštěpovat jim hodnoty, hodnotové žebříčky, připravovat je na morálku, pracovistost, život. Hlavní co děti potřebují je naučit se dělat s technikou a více není třeba.

Zároveň společnost - se souhlasem rodičů - sebekriticky uznala, že generace rodičů a prarodičů počítače nezná, a nejsou sto držet krok. Proto výchovu svých dětí "outsourcovaly" na školy, instituce, média. Jinak řečeno, přestaly je vychovávat.

Prarodiče a senioři, tedy dědečkové a babičky byli odstaveni rovnou. Nejdůležitější je umět něco rychle namačkat na kompjůtru nebo na mobilu - a tak prarodiče neměli co dát.

Celá společnost se připravovala na technickou společnost. A zapomněli na vše ostatní. Vzdali se výchovy svých dětí. Děti nebyly vychovávány. Zbytek je jen důsledek.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Budoucnost bude patřit lidem kreativním a pokud budou mít ještě schopnost rukodělné šikovnosti, tak tím lépe. Příkladem budiž scénograf, národní umělec, profesor Josef Svoboda (1920 – 2002). Ačkoliv byl primus na základní škole, zatímco jeho obdobně nadaní spolužáci šli na střední školy, jeho otec jej vedl k tomu, aby se u něj vyučil truhlářem a později si udělal mistrovskou truhlářskou školu. Poté teprve studoval další vyšší školy. To, že byl mistr truhlář mu později hodně pomohlo, když si sám vyráběl modely divadelních scén. Dnes o něm téměř nikdo neví, ale stačí se podívat do Wiki, jaká to byla kapacita. Mlčí se o něm, protože nezahodil titul národní umělec z roku 1968 a taky nebyl disident. A nepatřil k těm, co po 89 na předchozí režim nadávali.
Z těch současných mne napadají zakladatelé firmy Kiwi, která vznikla na jedinečném nápadu propojit různé jízdní řády dopravních firem celosvětově. Dnes jednička na světovém trhu. Zaměstnává 2.000 lidí a trh ČR je prý pro ni zlomkem procenta.
Takže nápad, kreativita, pracovitost a globální působení (někdy i manuální zručnost) je základem velkého, ale i malého úspěchu i v dnešní době. A může se začínat i v garáži.

Zatím bez slepic

...a kopec stastia

Zatím bez slepic

In reply to by Zvedavec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Souhlas, je to tak

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Vidlák zde v podstatě řeší důsledky globalizace. Není šance, jsme příliš malá země v soukolí daleko větších dějin. Kromě toho jsme se stali německou kolonií, práce českých, slovenských, polských a maďarských obyvatel (V4 obyvatel) platí sociální experimenty v Německu (Wir schaffen das Angely Merkelové) a Francii (francouzský socialistický zemědělský skanzen), daňový ráj v Nizozemí, sociální experimenty v Norsku a Švédsku - to vše je placeno z práce V4 obyvatel. Značná část je tvořena odlivem dividend do zahraničí v řádu cca. 300 mld. Kč ročně ze státních výdajů 1505,3 mld. Kč na 2019 (plán), což tvoří přibližně 20% ročních státních výdajů, a to je jen špička ledovce. Dalším odlivem peněz jsou vnitropodnikové ceny, kdy ty z V4 ponechávají velmi malý zisk doma, ale nadprůměrně velký v mateřské centrále, a pak všechny možné obskurní poplatky předepisované centrálami domácí pobočce (IT služby centrály - nepotřebné a nekvalitní, poplatek za užívání jména a značky, příspěvek na marketingové a režijní služby centrály, povinné platby na "odborníky" na centrálách nebo mateřská výzkumná centra, atd.), takže reálně jde o odliv nějakých 600 mld. Kč ročně, což už je negativní vliv 40% výdajů státního rozpočtu.
Ovšem nemysleme si, že tomu bylo někdy jindy jinak. Už po založení v 1918 ČSR platila Francii za vojenskou pomoc (francouzské velení české armády), dále velkou část reparací zaniklého Rakouska - Uherska (asi 40%), když podobná částka byla Německu dvakrát snížena, aby potom byla odpuštěna úplně - takže na rozdíl od Němců nebo Rakušanů museli Češi a Slováci zaplatit vše do haléře a odpuštěno jim nebylo nic. Pak ČSR odírali nacisté, dokonce natolik, že majetek odsunutých sudetských Němců ani nepokryl všechny pohledávky za Německem (a to ceny byly silně podhodnocené), pak povinné platby SSSR a na internacionální pomoc, dnes transfery do EU a platby za důsledky západoevropského kolonialismu.
Neexistují na světě více odírané národy než národy zemí V4 - a přesto hospodářsky rostou. Teorie o větší pracovitosti Němců nebo Rakušanů se nezakládají na pravdě, srovnejme situaci 1918 - 1938. Německo se pod tíhou válečných reparací zhroutilo, Rakousko také, ČSR to těžce přežila a zaplatila všechny reparace na rozdíl od Němců.
Německý hospodářský zázrak byl po 2. světové válce vybudován částečně pracovitostí Němců, ale z ekonomického hlediska především Marshallovým plánem a pak faktem, že Němci nemuseli živit armádu tak velkou.
Ne nadarmo mají západoevropské firmy pobočky v zemích V4, jde o unikátní mix vlivu píle, znalostí a inteligence místních pracovníků, nízké ceny práce a nízkých logistických nákladů (vliv geografické polohy a krátkých dopravních tras).
Časem se české hospodářství pozvedne za jakékoliv vlády vyjma těch proevropsky příliš eurohujerských, které nutí obyvateke ČR přijmout globální koncept viny bílého muže za otroctví, a přitom Čechy byly po první staletí našeho letopočtu zdrojem otroků (ještě Ibrahím ibn Jákub popisuje Prahu let 965 - 966 jako středisko obchodu s otroky, cínem a kožešinami). Přesto podle představ bruselských úředníků mají obyvatelé ČR platit ještě víc za vinu líných Francouzů a jiných koloniálních národů západní Evropy (Portugalci, Španělé, Italové, Britové, Švédové, Dánové, Němci, Holanďané, Belgičané, Italové - ti všichni měli kolonie a hospodářsky z nich nějakou dobu profitovali) a živit línou populaci Afriky a Asie natahanou do Evropy natrvalo.
Nejsou v historii více odírané národy než národy V4, snad kromě polabských Slovanů, jejichž osud je ještě tragičtější. Přesto obyvatelé V4 dosud vše přežili a znovu se zvedají navzdory všem morálním flagelantům.
Bohužel jsme zatím určeni jako kolonie EU k odírání a podstatně nižší životní úrovni než v západních zemích EU, které země V4 nemilosrdně okrádají za účelem udržení sociálního smíru západních zemí EU - a ani to jim nestačí. Mladá populace to vidí, tak ti s menší vazbou k rodné hroudě utíkají za lepším a snazším životem na západ EU, zatímco v zemích V4 zůstává trvale nižší životní úroveň. Sliby politiků o dohnání Západu se nenaplnily. Tedy pracovníci podávají výkony větší než v západní části EU (mám možnost srovnat, pracovníci v ČR pracují s horším vybavením mnohem tvrději než Němci nebo Francouzi), ale ten výsledek odplynul na západ.
Vidlákovy vize o "VARI" výrobě se mohou naplnit jen za splnění následujících podmínek:

1. Vzrostou ceny zboží z jiných trhů, dnes především Číny. Nárůst může být dán vlivem vyšších nákladů ceny dopravy nebo ceny práce v Číně.
2. Netarifní překážky obchodu, které chrání evropské výrobce (různé certifikace, audity, atesty) budou odstraněny, protože přímo brání vzniku nových a malých firem (sice si dnes založíte malou firmu, ale její zboží např. v automobilovém průmyslu neprodáte, protože automobilky vyžadují certifikaci ISO 9001 nebo IATF certifikaci u všech výrobců, takže nová firma by platila nepotřebný audit, aniž by ještě něco prodala nebo nového vyrobila, dále pak nezbytné atesty různých certifikovaných zkušeben). To vše brání vzniku malých firem.
3. Potom neskutečná byrokracie a pokřivené tržní prostředí, kdy dotace sice dávají nějakou výhodu novým firmám, pokud na ně dosáhnou, ale v důsledku na žádost o dotace a kontrolu jejích podmínek firma vynaloží více prostředků, které jí potom chybí v rozjezdu. Podpora malého a středního podnikání stojí a padá s byrokracií a nikoliv s dotacemi, ty jsou jen nejvíce viditelný důsledek pokřiveného trhu.
4. Výzkum je již dnes na takové úrovni, že jej malá začínající firma (moderně start up) nemůže ufinancovat. Např. vlaky, konstrukční princip proudových sběračů - pantografů je známý. Ale jednotlivá technická řešení jsou obsazena patenty několika velkých výrobců. Lze vyvinout vlastní sběrač, který však musí absolvovat drážní zkoušky. A tak firma vydá 1 milion Kč, aniž by ještě prodala jediný sběrač.

Za daných podmínek je situace skoro neřešitelná a jen občas prorazí dostatečně tvrdohlavý jedinec, který má unikátní směs vlastností píle, ochoty se uskromnit on i jeho rodina, technické a obchodní dovednosti, manuální zručnost a je ochotný snášet zvůli tupé byrokracie. Žádní bratranci Veverkové s ruchadlem by dnes nic nevyrobili, tak maximálně pro svoji potřebu.
Až po kolapsu civilizace ve smyslu zdražení dopravy a dováženého zboží, kolapsu byrokracie státní a evropské správy, rozpadu zákonů a jejich vymáhání (nutná podmínka) se otevřou podmínky pro nové firmy a jejich nápady. Za našich životů nereálné, možná tak po roce 2100.
Jak píše Zvedavec, jdeme do kytek. A nedá se to zastavit při současné úrovni evropské byrokracie. Budeme svědky pozvolného úpadku, už teď se Evropa ani sama neubrání.
Ovšem naše vlastní startovací pozice vůči E15 byla natolik nízká, že naše životní úroveň stále roste při klesající konkurenceschopnosti celé EU.
Ti mladší to vidí a vidí, že možnost nastartovat vlastní podnikání je překvapivě větší v USA nebo západní Evropě než v ČR. Kdysi jsem četl výzkum z USA, kde hledali příčiny a pravděpodobnost úspěchu. Zjistili, že z 80% za úspěch mohou sociální vazby (tedy rodina, do které se dotyčný narodí a její známí, kdy ruka ruku myje) nebo náhoda typu výhry v loterii, jen z 20% schopnosti (úplní blbci tam být nemohou, ale zase žádní vynikající myslitelé mezi těmi úspěšnými nejsou), přičemž pravděpodobnost úspěchu je 1:247. Za takových podmínek dají mnozí lidé přednost okamžité spotřebě před odloženými investicemi (tedy např. 30 letům neskutečného šetření, aby v závěru života třeba 10 let užívali toho, co předtím našetřili) a lidé zákonitě dali přednost 30 letům života bez šetření oproti zbytku života neskutečného šetření. Důsledkem je neúspěch jakýchkoliv penzijních plánů shora diktovaných, a příčinou je stav odírané společnosti.

Dokud budou peníze plynout z ČR na západ Evropy, situace se nezlepší. Jednou se zlepší, ale bude to až tehdy, kdy se v EU buď narovnají pravidla a zavládne spravedlnost (tedy EK a ECB potrestá Francii a Německo za jejich rozpočtové schodky místo pochopení nebo např. německý eurokomisař Günther Oettinger prohlásí, že si Němci musí sami postavit dálková vvn vedení ze severního Německa do Bavorska nebo platit poplatek za přenos přes soustavu v ČR- nereálné, když ji ti samí ovládají) nebo se EU rozpadne (a to bude za dlouho). Další možností je kolaps světového hegemona USA a především kolaps USD. Zatím je bonita dluhopisů podložena jen silou armády USA a ochotou ji použít. Clintonovic klika deep state přes veškeré válečnické nadšení pracuje plnou silou ke konci hegemonie USA, přičemž si geronti řídící světové finance a jejich rodinné klany naivně myslí, že důsledkům krize jimi vyvolané utečou jako světoobčané někam do bunkrů, bezpečných zemí nebo na ostrovy daňových rájů. Až tam zjistí, že už nemají, co nabídnout, jejich život nebude stát za zlámanou grešli a nahradí je buď nějaký místní šéf gangu nebo šéf jejich ochranky. Např. takový Soros jako nejviditelnější figurka pracuje ze všech sil na tom, aby se stal vedle Hitlera a Stalina nejvíce nenáviděnou postavou posledních 150 let. Vytváří nebezpečné vášně, které se vymstí jeho potomkům stejně, jako se přezíravost francouzské šlechty 18. století podepsala na tom, že její potomci byli likvidováni jakobínskou diktaturou po 1789.

Ty vlivy jsou globální a nedají se zastavit. Jejich viditelným příznakem úpadku bude rozpad sociálních a zdravotních systémů. Nakonec pracující populace bude sama volat po omezení sociálního a zdravotního systému a přechodu každý za své, když uvidí, že jen platí na líné příživníky z Afriky, jejichž jedinou kvalifikací do konce života bude pasení koz. Přesně proto je sem EK dováží, na likvidaci sociálních a zdravotních systémů v EU, snížení ceny práce a jako budoucí vojáky evropské armády bez vazby na domácí populaci a poslušné jen rozkazům z Bruselu.

Dochází ke globálnímu vyrovnávání životní úrovně. My jsme se dostali do té části lidstva, které je přisouzen ten horší životní úděl postupného úpadku. Nezbývá než zatnout zuby, přizpůsobit se a nějak to přežít. Čeká nás ještě několik desetiletí relativní prosperity, ale potomci dnešních vítačů ekonomických imigrantů jednou své předky proklejí. Tedy jen ti, kteří přežijí budoucí události. zbytek totiž bude potomky těch imigrantů. ČR ještě nějakou dobu ekonomicky poroste bez ohledu na vládu (Tedy pokud se zase k moci nedostane Kalousek, protože ten jediný by dokázal úroveň významně snížit, jak už jednou ukázal ve 2009, kdy okolní státy V4 rostly, jen ten náš hospodářsky stále klesal). A nějaké důchody? Žádné nebudou a nebudou ani úspory těch, kdo si naivně spoří na budoucí důchod v penzijních fondech. Stát je ve chvíli nouze sebere.

Jak žít? Nějaké rozumné menší samozásobitelské možnosti typu záhumenek, slepice, králíci, prase, koza, sad, řádky brambor, a žít dále v možnostech dnešní doby, pracovat bez lámání rekordů, mírně šetřit, užívat si dne a být připraven na nejhorší události, které nepřijdou zlomem, spíše postupně a plíživě jako forma stagnace nebo pozvolného úpadku státu, růstu byrokracie a korupce ve státní správě. Budoucnost mají větší soudržné rodinné klany.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Shrnuto: Naše afinita k Západu je něco, co nám byl čert dlužen. Bývalé socialistické státy si potřebují totálně nabít ústa, a to pokud možno drsně - aby ztratili naivitu. Jinak se zkušenost nezískává. Pak se budou řadu desetiletí z toho dostávat. A pak teprve možná bude dobře.

Zatím si drsně ve zkušenosti se Západem nabili ústa: Rusko, Srbsko, Ukrajina, řada arabských států. Každý je v jiné fázi deziluze, a reaguje na to jinou reakcí.

***

Mocné rody, které ovládají světovou situaci, samozřejmě vyváznou. Oni nekonkurují žádnému členu gangu kdekoli na světě. Jejich strategie je jiná - mířící z jiné úrovně. Prostě se přesunou, kde je bezpečno.

***

Pokrok přinášel a vždy přináší tvrdohlavý a schopný jednotlivec. Tak tomu bylo vždy, a tak je tomu i dnes.

***

V této zemi to nebude lepší, dokud Čechům nepřijde naprosto přirozené a samozřejmé, že mají preferovat dobro České republiky a Čechů před dobrem kohokoli ze zahraničí. Momentálně se to děje přesně naopak, to je mindset většiny lidí. Západ (západní média, EU, ...) samozřejmě tento postoj v Češích maximálně podporuje.

***

K tomu by měla patřit i pravdivá historie. Z mnoha národů se dělají svatoušci, což způsobuje velice chybnou českou zahraniční politiku (Němci, Britové, Židé), z jiných se zase dělají satanáši (Rusové, ...).

Zatím bez slepic

Afinita k jakékoliv mocnosti se nám nikdy nevyplatila. Ať už šlo o Rakousko - Uhersko, Francii a Británii (29.- 30. září 1938), Německo a Itálii (tamtéž a 15.3.1939, 17.11.1939, a celé období do 8.5.1945), SSSR (do 1989), nyní USA a EU. Národy nejsou satanáši, mají své zájmy a politiky, kteří ty zájmy prosazují bez ohledu na nějakou spravedlnost a zájmy malých národů. Jsme jen figurkou ve hře o trůny.
A jak správně píšete, politici ČR mají mít na mysli jedině zájem obyvatel ČR a ne nějaké Brusele (viz např. Tomáš Prouza a Tomáš Petříček za ČSSD bojují výhradně za Brusel). Mnoho z těch, kdo do roztrhání těla bojovali za Brusel, se nakonec dočkalo vděku pro mouřenína (že, Bohuslave Sobotko, který jsi vidině teplého fleku v Bruselu obětoval ČR i premiérský úřad?). Většinu těch českých flagelantů spojují dvě jména Zdeněk Bakala (např. dvojka Sobotka + Kalousek) a George Soros.

Zatím bez slepic

No jo, ale už jsme si ji nabyli s komunistama a reálsocialismem, tak až si ji nabijeme s kapitalismem, kam se všichni vrtneme? .-))))

Zatím bez slepic

In reply to by Sartre (neověřeno)

Trvalý odkaz

Komunismus a reál socialismus byl přímým důsledkem 2. světové války. Něbýt německého (a zdaleka nejenom německého) daru Evropě v podoobě Adolfa Hitlera, 2. světové války a něco přes 60 miliónů mrtvol - tak neexistuje žádný socialistický blok států. A neexistovalo by 40 let komunismus v Ćeskoslovensku.

Ve své podstatě je celý komunismus v podstatě západní výrobek. Marx a Engels byli Němci a byli Židé. Základní komunistické bible od těchto autorů se jmenovaly "Das Kapital" a "Manifest der Kommunistischen Partei". Můžete si tipnout, kolik v těch knihách bylo azbuky, a kolik švabachu. Hegel a Hegelovci, kteří poskytli filozofické zázemí komunismu byl Němec jako poleno. Filozofický idealista Hegel navazoval třeba na Kanta.

Mimochodem existencialista a Pařížan Sartre, jehož jménem se zašťiťujete se velice inspiroval u Marxe i Hegela, a byl jedním z nejvýznačnějších marxistických filozofů, který rok po roku se více a více ztotožňoval s komunistickými myšlenkami. Je divné, pokud se jménem Sartre si stěžujete na komunismus a reálsocialismus. Dejte si bacha, aby se Sartre v záhrobí nenaštval, a nechodil vás po nocích strašit za to, co provozujete pod jeho jménem. :-)

Když Německo darovalo Leninovi 20 miliónů marek, aby udělal v Rusku barevnou revoluci, tak Rusové z toho zrovna radost neměli. Tím spíše když USA přihodili k tomu Bronštejna alias Trockého, což byl jeden z největších sviní, co kdy Země vyplodila - omluvám se za toto expresivní vyjadřování, ale i to je slabé vyjádření toho, co byl Trockij zač.

Západu se komunismus velice zalíbil. Proto byla založena už na počátku 20. století fakulta na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se marxismus vyučoval a šířil. A dělá tak dodnes. Postupně to přebraly univerzity celého světa - do humanistického vzdělání, do filozofie, sociologie, atd. patří na univerzitě v první řadě marxismus. Podívejte se to osnov. České univerzity to pod heslem "co Západ dělá dobře dělá" převzal i s chlupama, a tak dnešní univerzity chrlí marxisty a komunisty ve svých ideálech - což na dnešních studentech a jejich světonázoru vidíte. Posametová doba je v šíření marxismu daleko úspěšnější než doba před rokem 1989.

V západní Evropě humanističtí "vzdělanci" seděli po kavárnách, a dodnes sedí - a sní o tom, jak by bylo krásné, kdyby byl zaveden u nich komunismus. Pravda, trochu ochladli, ale ne nadlouho, když v srpnu 1968 vyjela vojska Varšavské smlouvy do Československa, ale nic co by je zviklalo. A proto v květnu 2018 odhalují Němci nadživotní sochu "velikána" Marxe v Trevíru. A polovina vrchnosti Evropské Unie u toho nemohla chybět, byla to pro ně důležitá udáslost, které se museli zúčastnit.

Komunismus je západní dar celému světu. I když se to hystericky média snaží napasovat na Rusy.

Zatím bez slepic

Myslím, že komunismus je spíše důsledkem rozporů lapitalismu, o kterých se dnes nesmí mluvit a pochybovat, obdobně jako o vedoucí úloze KS za bolševika. Ma Marxově kapitálu, který se zabývá pouze výrobními vztahy a oběhem peněz, zboží a kapitálu na konci 19 století nevídím nic závadného, naopak. Dnes se vůbec nešíří marxismus, ale fašizace společnosti falešně zabalená (nejen) do marxistického obalu - viz zcela nesmyslný pojem "neomarxismus", který je hojně používán a ve skutečnosti znamená jen že "zloděj křičí chyťtě zloděje".

Zatím bez slepic

Josefko, vy jste to trefila.

Nicméně celý ten komunismus a marxismus 20. a 21. století není nic jiného, než filkozofie moderních německých a francouzských filozofů. Tedy ten "největší poklad" moderní filozofie je téměř dokonalý marxismus-leninismus a jeho odnože jak jej dnes považujeme za zlo. Moderní filozofie z 80 % komunismus jen lehce a ledabyle přetřený slabým nátěrem rádoby filozofie.

A proč je do toho namočený Marx? Protože byl řečníkem a písařem komunistů. On prostě uměl mluvit, psát, vyjadřovat se - a tak byl najímám velice často komunisty. Navíc komunisté kromě filozofických ideálů komunismu, což jim dodala drtivá většina moderních německých a francouzských filozofů, potřebovali také nějaký ekonomický základ - a ten dodal Marx. Takže Hegel a mnoho dalších dodali ideje, Marx dodal materii.

Zatím bez slepic

No nevím, úplně to takto nevidím, "komunismus" prakticky neměl šanci a čas být komunismem, sověti před válkou měli mraky starostí samy se sebou a s nebezpečím invaze (která přišla) a po válce zase s budováním zničeného hospodářství a doháněním západu ve zbrojení až z toho začali blbnout a z jejich ideálů se stala jen parodie, někdy trochu násilnická. Potlačováním základních svobod pak ztratili podporu a brzy skončili a vyjímkou Číny, která pochopila, že s kapitalismem se nebojuje, ale že se využívá dle marxovy politické ekonomie.
Nemyslím, že by komunisti kdy jednali podle nějaké filozofie, ale spíše jen reagovali na tlak západu (někdy docela hystericky) a víc toho nestihli.

Zatím bez slepic

Rusko na začátku 20. století mělo našlápnuto stát se nejbohatším státem na světě. To se samozřejmě nelíbilo Německu, Francii, Velké Británii, a přemýšleli, co udělají. A vymysleli, že rozloží Rusko pomocí komunismu. Zároveň Rudko vytunelují.

Komunismu byl do Ruska exportován ze západních vod. Navíc i tam byly třenice. Německo exportovala Lenina, USA exportovalo Trockého. Tyhle dvě frakce se nesnášely.

Stalin likvidoval Trockého a trockisty co to šlo. Ale po jeho smrti od Chruščova se zase trockisti rozhodli zlikvidovat leninisty. Což je přesně důvod čistek v 50. letech 20. století u nás - nebyl to boj komunistů vůči lidu, ale trockistické frakce vůči leninské frakci.

Mimochodem, jako lék proti unáhleným soudům doporučuji cestovat. Ne turisticky, ale třeba v nějaké zemi být, pobývat, chodit tam do hospod. Asijská povaha je proradná. Stejně jako proradný Asiat Stalin zlikvidoval vliv Lenina i Trockého a postupně i většiny Západu, tak zcela stejně Čína postupuje proti Západu. Není to o komunismu, jsou to prachsprostá kulturní klišé a národní povahy toho kterého kontinentu a národů. Genius loci bych nepodceňoval.

Zatím bez slepic

O tom našláputí pochybuju (proto by Stalin nemusel dělat velký skok jako mao v číně), je to stejná pohádka jako o super rozvinutém státu ČSR vs Německo, ale jaksi počet nákladních a osobních aut byl v německu na osobu někde jinde, jasně je to o tom, že nemuseli pralit reparace apod., ale to jenom více poukazuje na ony pohádky...

Že se německo a USA nesnášelo nebo si pouze konkurovala a vůči rusku jenali v souladě...

A proradná povaha? Že když se pak bojuje za stát, že ti vrazí kudlu do zad, protože jdeš proti němu? Zaměnuješ proradnost rusa/číňana, za to že si nenechá s...át nahlavu jako čech...

Zatím bez slepic

Neomarxismus je po staru trockismus a dnes se milně nazívá synonymicky taky bolševismus...
Ono celkově, obsah názvů co znamenali kdysi=před 89 nebo 20letech se dnes jaksi pod tíhou oněch "studií" mění...

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Osobně se obávám ještě jedné věci - až to na Západě půjde totálně do kytek, zjistíme my doma, tedy v Čechách a na Slovensku, že nám nepatří ani naše vlastní půda, ani naše vlastní domy. Protože si je jako útočiště vykoupí ti ze Západu, kteří před tím pomohli rozvrátit svou zemi. A Čech tomu Holanďanovi na českém trhu s nemovitostmi konkurovat jednoduše nebude moci. Přestože patří do stejné třídy a dělají třeba stejnou práci.

Zatím bez slepic

Dokud bude přesun obyvatel ze Západu malý, tak si zde skutečně koupí, co budou moci. Jenže k tomu jsou zapotřebí dva, jeden, který chce koupit (Holanďan) a druhý, který má nemovitost, kterou může prodat (Čech, Moravan, Slezan). Dokud nebude nabídka, může si Holanďan se svými penězi maximálně vytřít. Ale nebojme se, ani ti lidé ze Západu se sem tolik nepohrnou, protože zdejší platy je k tomu nelákají.

Zatím bez slepic

Pane Gerd.
Tady bych upozornil na exekuce,kolik už je nemovitostí zabavených,kolik jich ještě bude.
Proto tvrdím,že tento systém exekucí,má připravit mnoho občanů o majetek o nemovitosti.
Věřte tomu,že exekutor raději prodá nemovitost majetnému kupci.

Zatím bez slepic

Pane zemědělče,
věřím. Drang nach Osten nikdy nepřestal a po chvíli útlumu po 2. světové válce zase nabral obrátky.

Zatím bez slepic

Takže si tu nemovitost klidně koupí. Pracovat tu jako dělník za pár šupů nechce. V Teplicích, a nejen tam, si ale cizinci nemovitosti kupují. Klidně se bojme,

Zatím bez slepic

O Teplice se začnu bát, až si tam ti noví kupci postaví mešitu.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

ISLÁMSKÉ CENTRUM V TEPLICÍCH - pobočka Islámské nadace v Praze; Kollárova 2807/8 (naproti ČSOB), 3. patro, Teplice; Tel.: 777 048 128 , 776 319 533 , 776 003 329; otevřeno denně 12:00 - 21:00 hod.; páteční kázání (arabsky + česky), lekce, přednášky

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teplick%C3%A1_me%C5%A1ita

Zatím bez slepic

Tak to je čas začít se bát.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dočetl jsme jen k těm dividendám a raději jsme to ukončil. Je sice moc hezké porovnávat dividendy a státní rozpočet, ale je to trochu úplně mimo.
1. Dividendy nejdou ze státního rozpoštu. Jdou z HDP, tedy nějakých 5300 mld. Už jen to motání daní pro stát se soukromými dividendami
2. A nejdou jen do zahraničí.
3. Tak jako tak odcházejí po zdanění a to tu zanechaly násobně víc stovek miliard na platech a investicích.
4. Přepočtěte si těch 300 mld na Eura a srovnejte se státními rozpočty západních zemí.
5. Poděkujme komunistům. Nebýt těch, tak jsme na tom dnes byly minimálně hodně, hodně podobně, jako se mají v Německu.
6. I čeští investoři už odvážejí dividendy z jiných zemí a nejen chudších, ale i těch, kam proudí těch vašich 300 mld

Zatím bez slepic

Ad 1) Předřečník udělal evidentní překlep, vy jste zajásal.

Ad 2) Irelevantní.

Ad 3) Váš výmysl a výcuc z prstu.

Ad 4) Irelevantní.

Ad 5) Sartre lže jako když tiskne. Kdyby tu nebyli komunisté, tak nás Západ vytuneluje mnohem dříve. Tak jak začal činit v naprosto všech státech bez výjimky od první sekundy, co se začali k Západu hlásit.

Ad 6) Čeští investoři odvádějí dividendy z cizích zemí ve výši nmožná nějakých mrzkých promile řči pár procent proti tomu, co odtéká z České republiky.

Zatím bez slepic

Jestliže do zahraničí odtéká 40% státního rozpočtu, je to už velmi znát. Kdyby těch 600 mld. Kč zůstalo v české ekonomice, HDP by vzrostl a tím by vzrostly i příjmy státního rozpočtu. Vaše argumentace se nezakládá na pravdě, ale co chtít od elfů, kteří v propagandě používají metody na úrovni svazáků z let 1950 a jejich morální profil odpovídá cenzorům Hlavní správa tiskového dohledu, z nichž třetina měla jen základní vzdělání. Stejné svazácké nadšení, stejný deficit demokracie a ochoty respektovat odlišné názory.
HDP je parametr celkem na nic, bohatství státu se měří podle HNP a tam jsme se dostali do rozvojového světa.
Ale nešť, vyjdu z HDP a jak nám prospívá členství EU. Zatímco ČR dostává díky dotacím 1,9% HDP navíc, díky dotacím z ní odtéká 15% HDP do zahraničí.
http://www.skrytapravda.cz/ekonomika/2109-je-na-tom-rusko-skutecne-tak-…
Přepočet na eura je zbytečný, to je měna odsouzená k budoucímu úpadku, protože státní dluhy v EU se už nedají splatit bez drastického propadu životní úrovně. Nebo války. Tak jakékoliv počty v eurech jsou jen virtuální hromadou čísel podložených pouze dluhem.
Odkaz na české investory, kteří odvádí peníze do daňových rájů, je zbytečný. Prostě ty prachy jdou pryč z české ekonomiky a je jich hodně. A citelně chybí. Kdyby tolik peněz odtékalo každý rok z Německa, už dávno by se zhroutilo. Německý hospodářský zázrak je od roku 1990 založen na ekonomickém vysávání okolních států. Francie dělá po vzoru Německa totéž, ale protože jsou ještě horší hospodáři, ani tak masivní vysávání jim nestačí k pokrytí životní úrovně.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pane Vidláku, o jakých řemeslech to píšete? Ruční prací se dnes moc lidí neuživí. A ti co opravdu pracují rukama většinou opravdu moc škol nepotřebují. Jak si může český inženýr rozjet svou, svou, svou českou továrnu pro české inženýry, techniky a možná pár řemeslníků? Vždyť ty továrny, o kterých píšete jsou převážně cizí. Pomalu přichází robotizace, tím bude potřeba řemeslníků ještě snížena. Inženýři se stanou námezdními dělníky. Střední vrstva končí a skončí. Zbudou jen příjemci sociálních dávek, dělníci a oligarchové - a více a více úředníků a státních zaměstnanců, ale to žádní řemeslníci nebudou.
Ale jestli jednou přijde průšvih, např. stav totálně bez elektriky, to opravdu bude problém s lidmi, kteří už neumí ani sčítat a většinu toho co neví, hledají na internetu.
P.S. A zedník co chce udělat maltu najde už dnes na každém, každém, každém pytli směsi přesný návod. Už nehasí vápno, nemíchá jednotlivé frakce. Už všechno má v těch pytlích. Totéž je o cihlách, taškách, oknech. kachličkách, tmelech. Ale kdo je nešikovný, musí studovat filozofii.

Zatím bez slepic

Za dob národního obrození snili čeští studenti o místech lékařů a učitelů, tehdy špatně placených. Jejich němečtí vrstevníci studovali obchodní akademii a technické fakulty, aby pak zakládali svoje podniky. Dnes je kladen přehnaný význam na humanitní obory oproti technickým, přičemž v humanitních oborech nalezne uplatnění jen hrstka absolventů. A tak přišel stát, který další bruselské sociální inženýrství o VŠ diplomu pro většinu populace dovedl ad absurdum. Školy chrlí tisíce nepoužitelných genderových specialistů a stát pro ně vytváří místa k uplatnění. Cesta do pekel.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

ze niekto nielen nazval tento bordel po 89tom bordelom, ale sa snazi najst aj cestu z neho von. A naozaj. Jedna z potrebnych veci su dobri remeselnici ktori sa neboja odviest dobru pracu. Bez nich to nepojde. Ale je potrebne toho viac.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Když jsem po plyšáku poprvé dorazil do Dánska, překvapilo mne, že nikde široko daleko na té placce nebylo vidět tovární komín. Široko daleko jen placka a placka a pasoucí se dobytek. Jak si můžou bez fabrik vydělávat na živobytí ptal jsem se zaostale.
Potom jsem se dostal k systému firmy TMI, což byl v podstatě plánovací systém diářů složený z nejrůznějších formulářů. Myšlenka a potištěné papíry formulářů. A ono to řídilo týmy britských jaderných ponorek, aerolinky a samozřejmě různé další pracovní týmy a zase globálně. Firma TMI nedělala nic jiného, než že potiskovala papír a expedovala formuláře + školila systém. Dnes v éře Outlooku už nemají takový obrat, tak asi vymýšlejí něco jiného.
Nebo jiný příklad, malá firma na dánském venkově vymyslela balení kávy do papírového sáčku, do kterého se jen napustí teplá voda a pijete kávu i ve 4.000 metrech nad mořem. Zase expeduje celosvětově.
Prostě kreativita, pracovitost, nápad. Továrních komínů z 19. století netřeba. Šanci má každý komu to myslí a není líný. A nemusí mít do začátků miliardy.
Nebo druhý příklad.

Zatím bez slepic

Ano, jako v Dánsku to také jde, ale někde přeci jen ten komín stát musí. Co na tom, že není v Dánsku, někde se ten nápad vyrobit musí, jinak zůstane pouhým nápadem.

Zatím bez slepic

Možná máte pravdu, ale mě tak napadlo, kdo vyrábí ty papírové sáčky. Asi nějaké papírna. V té papírně asi jsou nějaké stroje. Někdo je asi musel vyrobit. Nejspíš asi v nějaké továrně. Tu továrnu asi musel někdo postavit, hodně betonu a oceli nejspíš. Ty stroje budou nejspíš taky hodně z oceli. Asi ji vyrobili někde v železárnách.
Ty papírové sáčky musel někdo dopravit do obchodu. V současných podmínkách nejspíš kamionem. Ten kamion musel, asi, někdo vyrobit. Kamion má mj. motor, docela velký..... a tak dále.
Pes jitrničku sežral..... Bez těch továren to tak úplně asi nepůjde.

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo a pardon, ještě drobnost - pít kávu z papírového sáčku.... no děkuju pěkně :-(

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jenže ono když jste horolezec a šplháte se do třetího tábora v 5.000 metrech nad mořem jaksi nikde porcelán Henrietta není k dispozici a i na takové kávě si rád smlsnete. Důležité je, zda si tyto produkty našly trh, t.j. zákazníky a ony jó. S těmi továrními komíny máte pravdu, papírna je musí mít, ale není nutné, aby byla zrovna v Dánsku, kde moc lesy nemají. Holt ať dělají papír ve Švédsku, že? Na provozování papírny moc jiskrného rozumu netřeba. Vydělat miliony na zpracování papíru z papírny, jako to dělala TMI ano. A o to jde.
Udělat papír umí od renesance každý lepší řemeslník. Vymyslet organizační systém pro řízení korporací a vtělit myšlenku do formulářů už vyžaduje trochu víc. Před 30ti lety to šlo pomocí formulářů TMI, dnes je na to SAP soft produkt a zase globální. Mimochodem poradci pro moduly SAP berou od 100.000 měsíčně výš.

Zatím bez slepic

Záleží na tom, v jaké měně. Sto tisíc v korunách není žádný zázrak. Čtyři tisíce éček..... Mimochodem velikost trhu pro horolezce nad 5000 tisíc metrů si moc představit neumím. Asi jako Přeštice?

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

a je to v CZK. Takže třeba 150.000 CZK měsíčně není zas taková bída jako výplata hrubého na jednoho člověka, ne fakturace,

Zatím bez slepic

Dělám v SAP, samotný systém i když an něj lidi nadávaj dobrý, ale co leze s těch poradců co ty prachy berou je za trest...

Opsal bych to asi takto, ty lidi nastavují procesy, ale bohužel ví úplný h... o těch procesech... Tím nemyslím, že by je teoreticky neměli nadrilovany, ale jaksi teorie se vždy ukázala naprd a tak pak vypadá řízení většiny firem a jejich efiktivita...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

1)musí vyrábět finální produkty (systémy, investiční celky) které všichni chtějí kupovat, my jsme jen přeborníci ve výrobě součástek pro automobilový i jiný průmysl nebo v montování těchto do celků které prodá nakonec zahraniční kapitalista
2)musí umět kšeftovat, prodat ten finální výrobek či investiční celek a shrábnout zisk
To uměl v Československu akorát Baťa a pak ČKD, Škoda (bylo jich víc...)
S příchodem "věku křemíku" tj počítače, internet, mobily, se najednou stala výroba (hardware) extrémně komplikovaná a náročná na obrovské investice. Už to není svět Vidláků a řemeslné zručnosti, svět mého dědy, ale svět velkého kapitálu, rozsáhlého trhu a extrémně složitých technologií. My máme šance akorát v software a pak v tvorbě systémů=produktů s inovativním nápadem, postavených z globálně dostupných součástek, finálních produktů s dobrým marketingem.
Naše bohatství v ČR už není zlato a stříbro (to už králové vytěžili) ani starý průmysl (ten už Klaus úspěšně z 95% zlikvidoval) ale vzdělání řemeslné, technické, obchodní a vědecké (ne gender, LGBT+ a podobné studia) a stále ještě existující (??) vlastnictví půdy.

Zatím bez slepic

Nepodceňujte elektroniku. Elektronika pokročila tak daleko, že například dnes si já sám můžu třeba navrhnout a vyrobit vlastní procesor - je to pro mě cenově i časově dostupné. Možnosti i pro obyčejného jednotlivce jsou v elektronice tak obrovské, že jednotlivec může dělat s velice malými náklady to, co dřív bylo na horní hranici možností pro obrovské fabriky. Náklady i na velice odvážné elektronické projekty dnes uplatíte i z běžné dělnické výplaty.

Co se ovšem prudce zvýšilo v elektronice, tak je potřeba znalostí. Ta laťka je mnohem vyšší než dříve. Tedy Vidlák má v elektronice jako podnikání utrum. Ideální je univerzita a rozsáhlé teoretické znalosti. Ale pokud je máte, tak za relativně nízký peníze jsou v elektronice obrovské možnosti - jako zaměstnanec i jako vlastní firma.

***

Software naproti tomu už 20 let stagnuje. Nic nového se tam neděje, kromě toho, že je software barevnější, rozežranější, a běží na mnohem rychlejších počítačích.

Operační systémy (Windows, Unix/Linux, apod.) jsou v zásadě koncepty cca 50 let staré. Je to asi jako kdyby se dnes oprašovalo ruchadlo s volem jako pohonem - jen by se udělalo ruchadlo designově hezké, bylo by z moderních karbonových materiálů, a tvar ruchadla by byl optimalizován tak, aby byl aerodynamický. Ale stále by to bylo ruchadlo.

Programovací jazyky jsou také staré jako metuzalém, a dokonce bych řekl i horší než byly dříve. Současné mainstreamové programovací jazyky jsou konceptuálně desetiletí staré, a je spíše na vztek s nimi pracovat.

Atd. atd. atd.

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.