Vrchol ve tvaru hýždí

Autor
Štítky

I když se to nehodí k dnešnímu nadpisu, první myšlenka dnešního článku nechť patří Tereze Spencerové, která nás navždy opustila. Dodala mému psaní nespočet námětů i postřehů, uměla jít na dřeň a rozuměla Blízkému východu, který je pro nás všechny španělskou vesnicí. Pro můj rozhled po světě byla nepostradatelná a její ztráty želím už teď. Pochybuju, že ji někdo dokáže nahradit, tím spíš v době která nás nejspíš čeká. Vidlák stojí v pozoru u zapíchnutých vidlí a drží minutu ticha. 

......................................

A teď k dnešnímu článku: 

Můj bratr Master mě ohledně Koroňáku upozornil na jednu zajímavou věcičku, kterou před ním ještě nikdo neokecával. Tož jsme jednou světově první a máme sólokapra se kterým ještě nikdo nepřišel. Po včerejším odkazu na skvělý článek na Oslu je tento textík spíš hloupost, ale snad se vám bude líbit alespoň na odlehčení. 

Když se podíváte na grafy denních přírůstků koroňácky nakažených v kontinentální Evropě, dojdete k zajímavému zjištění.  Jako by si koroňák naráz v celé ojrópě řekl, že má dost a takřka všude se podepsal stejným logem. 28. března + - jeden den prakticky na celém našem kontinentu došlo k poklesu denních případů. Následoval pak další nárůst, který trval dva až tři dny a od té doby následuje prakticky všude pokles.  

Graf denní přírůstků tak vytvořil charakteristickou vlnovku ve tvaru zadnice. Takhle mi bratr nařídil, že to mám napsat. Stalo se to skoro všude. Máme to my, Slováci, Němci, Italové, Španělé, Rakušáci, Mají to Norové, Holanďani, Belgičani, Rumuni, Srbové, Chorvati. Nemají to Švédové, ale oni dost divně testují. Nemají to Britové,  nemají to v USA a nemají to Poláci.  

Všude to sedí plus mínus jeden den, což v podstatě může být jen posun mezi odebraným výtěrem a výsledkem. Jako kdyby se statistici v celé EU dohodli, že už to stačilo, koroňák už populaci dost vystrašil a je zapotřebí jít s čísly dolů. Jako kdyby zasáhl jiný faktor, který ale platil prakticky všude s několika výjimkami. 

Co se stalo týden či čtrnáct dní před osmadvacátým? Jako kdyby si lidi dali dovolenou, pak ještě jednou šli všichni nakoupit, leckdo se nakazil a od té doby jsou všichni ukáznění a tak to klesá. Nezáleží na tom, jak moc to danou zemi zasáhlo. Nezáleží ani na počtu případů, přehlcenosti nebo naopak malém napadení. Jak to řekl před pár dny Občan v jednom komentáři? Jako by se aktivovalo kurvítko?

Jaký faktor jsme přehlédli? Co prostupuje napříč Evropou? Jsou to mediální obrázky plných márnic, které zapůsobily naráz všude kromě Britů, Švédů a Poláků, kteří víc věří svým vládám a málo se obávají smrti? Že bychom byli tak inegrovaní a koukali na ty stejné zprávy a proto to jaksi došlo všem evropanům ve stejnou dobu? 

 Nebo se udělalo hezky, přišlo sluníčko, lidi vyrazili ven, nadýchali se čistého vzduchu a zlepšila se jim imunita? Britové mají pořád hnusně, Poláci na Baltu také a proto to u nich neplatí? 

Nebo si ta čísla cucají z prstu od začátku, jeden opisuje od druhého a nejdůležitější pro zveřejnění počtu nakažených je večerní telefonát mezi mocipány, jak to vyšlo jinde  a podle toho to posílají do médií? 

Nebo si z nás Koroňák prostě dělá prdel? 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.4 (54 hlasů)

Komentáře

https://www.pokec24.cz/politika/pandemie-skoncila-zapomente/

..."Venku hezky, nemocnice prazdne a hospody tež. Že su nemocnice prazdne, to je dobre.
Že su prazdne hospody, školy, to už začina byt podezřele.

Určitě dostavate statystycka data. A jestli je umite čist, tak určitě vysvětlite, jak je možne, že ve statystyce mrtvych lidi je letos situace lepši jak loňsku, nebo předloňsku sezonu. No ja, ale celosvětova pandemija bez mrtvych, tu je jakasik chyba ve scenařu, ni?

Može mi kdosik z tych chytrych synku od Zemana, keři umi aji žrat přes roušku, vysvětlit, jak je možne, že aji v nejohroženějši skupině přes 65 roku je letos lepši situace než v jinych chřipkovych obdobich?

Može mi kdosik z tych vladnich agentu od Prymuly přes Al Hamačka až po Babiša vysvětlit, čemu su zavřene školy, když to na děcka evidentně nema žaden vliv?

Takže jako pandemija skončila a vy fčil nevite, jak to ukončit? Anebo žadna vubec nebyla?"...

Průměrný počet slepic: 2.6 (11 hlasů)

Dědeček v Mrazíku : "kdybys nebyl hlupákem nebyl bys teď medvědem".
Roušky a karanténa způsobily, že se také řádně nerozjela chřipková epidemie, s její mortalitou u seniorů. Předtím ve školkách a nižších třídách škol byla spousta dětí nemocných.
Konečně jsi poodkryl masku, fialko či blboni.

Průměrný počet slepic: 4 (11 hlasů)

In reply to by Pek (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jednou, asi v Izraelu, stávkovali dochtoři a ve statistikách jim vyšlo, že se snížila úmrtnost o 80%. Ofšem i to mohla být mediální lež. Obecně platí, že gdo je od dochtorů dál, žije šťastněji a zdravěji.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

Já tomu věřím, když neordinují, tak máš nulové vstupy do statistik, není kde vzít data, že někdo umřel ;)

Zatím bez slepic

To je ofšem taky možný. Vracíme se tím ale ke statistikám obecně.
Statistiky pak přesahují do dějin a to je potom mazec, že?

A pak že gdo nezná statistiky z dějin musí si statistiky znovu prožít.

A proto piště blboni svoje potřeby a vražte je komukoliv do ruky, kerej bude říkat, že vás má rád a bude přísahat na re-publikum, že bude sloužit podle svýho svědomí dokud mu budete královsky platit falešnými směnkami, za keré si oni zkoupí u nás celej váš majlant. A dají vám k temu prémii, právo mluvit. Heh

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

Jo a blboni co jim rostou v hlavách fialky mi můžou víte co.., protože pravda vítězí. Muheeeeee

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)
Trvalý odkaz

po česku prdel.
Já ne.
Já vidím na grafech vidím sinusový průběh křivky se třemi, čtyřmi vrcholy.
(Ovšem zde je nutné abych zodpovědně prohlásil, že je nutno se bavit o stejném grafu. Tedy já beru graf denních přírůstků)
Podle mě jsou tato vysvětlení pro zmíněnou nelinearitu, přesto pravidelnost, asi tato:
První je v nárůstu počtu odběrových míst a jejich geografického rozmístění. A s tím související, jak říkal kamarád rybář, "vybrání revíru".
Další vysvětlení je v cyklu brebery. Ten časově tak nějak koreluje s minimy a maximy grafu. Protože se testuje až se projeví příznaky.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

máš jednodušší vysvětlení, prostě se čas od času dostane do místa, kde někdo kašle na pravidla jak by se měl chovat a tam je explosivní rozšíření, které se objeví a lidi začnou dodržovat pravidla.
Když vidím jak docela dost novinářů, ale i "odborníků na epidemii" (jako jsou zubaři, psychiatri) rikaji, ze lidi vlastne nemusi "dodrzovat nic", že to je přehnané a totalitní, tak čekám další skok v místě kde jsou "milionkáři/sluníčkáři" co přestanou mít "strach" a zase bude nové ohnisko.

Průměrný počet slepic: 4.6 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

Jsem bez nálady. Umřela nám paní novinářka a já smutním. Po Petránkovi zbylo prázdno a pocit zmaru, po Terezce mě už ani káva nebude nikdy tak chutnat jako s ní. Moc vzpomínám a ať je jí zem lehká.

Průměrný počet slepic: 4.9 (46 hlasů)

In reply to by Hnidopich (neověřeno)

Trvalý odkaz

Mám stejné pocity jako Vidlák a Hnidopich, byla moje neojoblíbenější, opravdová, statečná, znalá, uměla se elegantně sarkasticky vyjádřit, bude mi moc chybět. Krásně napsali p. Polanský -PL, ing. Pavel -LN a náš milý Vidlák

Průměrný počet slepic: 4.8 (26 hlasů)

In reply to by insegnante (neověřeno)

Trvalý odkaz

a představuji si, že teď někde sedí u kávičky s Petránkem a Kramerem a komentují cvrkot.

Průměrný počet slepic: 4.4 (10 hlasů)

In reply to by Hnidopich (neověřeno)

Trvalý odkaz

Terezu Spencerovou jsem poznala až tady na dvorku z vašich odkazů na její články, které jsem postupně začala číst.
My tady sice ranní kávičku mít nebudeme, ale z toho mála, co o ní zatím vím, je jisté, že jakmile jí svatý Petr odemkl nebeskou bránu, mají ranní kávičku v nebi už dnes.

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)
Trvalý odkaz

Pokud docházejí testy, testují se především těžší případy. Když přijdou, tak se to dotestuje. O víkendu ti co mohou, nechávají níávštěvu lékaře na všední den. Pokud budeme sledovat poměr provedých testů a pozitivních, je to dost jasně vidět.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

spojit s kontrolou kalendáře, resp. rozložením víkendových dnů, případných svátků, blablabla.
Taky bych lehce prozkoumal, zda se v dobách poklesu náhodou nezasekly dodávky testovacích sad, ... třeba...

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

Zaseknuté dodávky sad třeba v Německu, kam Petříček volá pro rozkazy prakticky každý den?

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

Testy jsou základním údajem, od kterého se odvozuje vše ostatní. Proto statistiky nakažených bez porovnání s počtem testovaných nemají valný smysl. Stejně tak nejsou relevantní počty zemřelých, protože nepředstavují úmrtí na kovid19, ale s kovidem19. Jediná relevantní statistika je srovnání úmrtí na respirační choroby letos a v předchozích letech. Testování není s čím srovnat.

Na Worldometers nedávno přidali do tabulky počítadlo testů:
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

Průměrný počet slepic: 4 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

v Gorolistánu "ani v řiť, ani v oko" je pod minulým článkem. Dopsal jsem to už po půlnoci., tak tam je dnešní datum.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

ten první je hilux, druhý d-max, oba mají 2 tuny - v benzinu je jenom 5,7hemi. Žádná prdel.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

V čem jezdí pasáci koz na středním východě?

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Anonym (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale nová má chcanky.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nissan?

Průměrný počet slepic: 2 (2 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

je nízký.

Zatím bez slepic

v našich podmínkách nepříliš rozšířené. Osobně bych velmi zvažoval, jestli je pořízení tak velkého kočáru nezbytně nutné.

Ještě k MÉMU názoru, který rozhodně NEMÍNÍM nikomu vnucovat.
Co LPG? Je faktem, že se hůř skladuje, ale jde to a existují pumpy k domácímu přečerpání. Případná přestavba stojí v porovnání s pořizovací cenou (bavím se o novém voze) pakatelní částku a celý systém je mnohem méně zatěžován karbonovými emisemi. Odpadá pakárna s EGR ventilem a odcházejícím turbem.
Auta na plyn jsem měl taky a zásadní problém byl nalézt odpovídající svíčky, nicméně bylo to řešitelné i před nějakými 25 lety.

A ještě jedno mé oblíbené téma - daleko menší, daleko úspornější a daleko pracovitější by se mi jevila Niva. Už sice dávno nestojí nějakých 200 000 Kč, jak stála ještě před nedávnem v Dojčlandu, ale je vyzkoušená, člověk ví, do čeho jde. Na Ukradině jsem ji viděl v kabátě Urban a tvářila se přívětivě (5 dveří).
A k cenové laťce Hiluxu by se dal pořídit ještě jeden "normální" osobák.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

pak mi vezmou papíry za oči nebo hlavu, tak potřebuju blbuvzdorné (základní verze, "basic", úplně holé). Spotřeba mě nesere, klidně ať žere 10-12/100, bo nebudu už šetřit na nové a omezím jízdy, budu jemom přibližovat a krást. Vystříkám mu dutiny a děj se vůle aláha. Víc se mi líbí Isuzu, ve FM má zastoupení a je to takové hovado, jako já a prý má vyšší zůstatkovou hodnotu, než hilux - aby bylo na dědickou daň.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

byla asi to poslední, co by mě ovlivňovalo při koupi poslední káry v životě.
Jinak kraksny velikosti Hiluxu se na 12 litrů dostanou leda z kopce, to ano.

Z nových aut není už blbuvzdorné žádné, bo všecky už mají elektriku místo karburátoru. A samozřejmě ABS, které je přimontované k dalším jednotkám, takže v "ideálním" případě to třeba pošle motor do nouzáku a člověk taktak dobelhá čtyřicítkou do servisu, bo "nejde" ABS.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

bejsik ani náhodou, ani omylem.
Kdybych zešílel a chtěl si něco takového koupit, nechal bych si to vytáhnout na rampu a HODNĚ dobře bych se podíval, kde jsou čidla a kudy je k nim vedená kabeláž.
Tedy v případě, že to nebude jezdit jen po městě, jak vidím kolem sebe docela často, tedy vlastně furt.

Proč bych nekoupil.
Jestli to má být "bejsik", mělo by se řadit klackem, nikoli žebrat u řídící jednotky točením knoflíku o zařazení předního náhonu. Ale řekl bych, že kromě Nivy tohle to už dnes neumí asi nikdo, možná vyjma nějakých vojáků.
Druhá věc, před kterou bych ještě varoval, je dvouspojkový náhon z motoru na převodovku. Klasika stojí mnohem méně peněz při výměně lamely a v převodovkách, které jsou určeny pro dvouspojkové ovládání se užívají docela drahé oleje, které JE NUTNO (!!!) měnit, i když dealer i servisní knížka tvrdí pravý opak.
Jinak přeju šťastnou ruku při výběru.

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

jakou spojku má zrovna tenhle křáp. To bylo jen takové povšechné varováníčko, že DS je sice na jízdu bomba, ale stokrát (třikrát nestačí) běda, když se něco posere, jako že závady na tomto konstrukčním uzlu nebývají právě zřídkavé.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Německý tuningový specialista Lorinser se běžně zabývá úpravami luxusních aut, jako jsou Mercedesy vyšších tříd, nyní ale vyrukoval s něčím úplně jiným - obří nabídkou vyřazených Mercedesů třídy G sloužících dříve pod vlajkou švýcarské armády
Web prodejce nabízí celkem 37 kusů hranatých teréňáků s 2,3litrovým motorem o výkonu 85 kW (116 koní). Zájemci mají na výběr z několika verzí, k mání jsou čtyřmístné nebo osmimístné exempláře, s pevnou střechou i plátěným přehozem, najde se dlouhý nebo krátký rozvor a nejrychlejší zákazník si bude moci zvolit mezi čerstvě zajetým Mercedesem i řádně prověřeným služebníkem alpského státu.

Všechna vozidla mají registraci z let 1989 až 1996, kdy byla doplněna zadní uzávěrkou diferenciálu, zeleným lakem a strohým interiérem bez komfortních prvků. Před prodejem německému překupníkovi proběhlo odstranění symbolů vojenského zařazení, čistokrevné off-roady jsou dále nabízeny za relativně nízké ceny od 19 500 Eur (393 tisíc Kč).
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/upravce-luxusnich-aut-rozprodava-v…

Zatím bez slepic

dotáhnout sem starou mrdku ze státu mimo EU asi nebude tak jednoduché, jak by se zdálo.
Takže pak by se úkol "vylepšil" na shánění dokladů z mrchy, která už má registraci v některém ze států EU.
A cena roste skokově..
... nemluvě o těch starostech s čachrováním při změně VIN-u v dokladech, blablabla...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Nikdy nezapomenu na paní NOVINÁŘKU, analytičku, milovníka lidí i zvířat, s vzácnou duší člověka.
Budu smutný dlouho, dlouho.
Snad to časem přebolí.
Jsou lidé, které nelze nahradit, ač prý jsme všichni nahraditelní.
Sbohem paní Terezo.

Průměrný počet slepic: 4.8 (21 hlas)
Trvalý odkaz

budou z Aspenu a s realitou nesouvisí.

Průměrný počet slepic: 4.1 (11 hlasů)

Ládik!!!
Také si myslím,že nám z Aspenu vystrčili prdel.
Jak se někde uvádí,kdo nejvíc radí,řádí v krizovém štábu,Šmucler.
Také tím,že Prymula byl spíš přemožen,než přemořen.
Také mě bude chybět T.Spencerová,upřimnou soustrast příbuzným a přátelům.

Průměrný počet slepic: 4.2 (11 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

vůbec ohroženi.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

P.S. vysvětlí mi někdo třeba proč u nás i na hlavní poště mají otevřeno jen do 16 hodin (jindy do 19)?

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Asi nemají dost lidí, ale s koronavirem to nesouvisí.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Je mi moc smutno, umřel člověk, který pomáhal vidět svět bez příkras a ideologických brýlí a co jsem na Tereze měla nejraději, to byl její nadhled, její schopnost jít až na dřeň problémů a přesto všechno jsem v nich vždy našla víru v lidi a život.At je jí země lehká.

Průměrný počet slepic: 4.8 (22 hlasů)

Jsem na tom s paní Spencerovou podobně - před pár dny jsem si smáznul už zbytečného zástupce její Kávičku ze svých Oblíbených a teď se dozvím, že už si od ní ani žádný článek, glosu, zprávu nepřečtu ...
Proč musela odejít zrovna ona, když na světě je tolik hajzlů? Čest její památce.

Průměrný počet slepic: 4.8 (17 hlasů)

Je nás asi dost, co zasáhla zpráva o náhlém sklonu paní novinářky. Sbohem fascinující Terezo Spencerová...
Upřímnou soustrast pozůstalým.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Graf ve tvaru dvou vrcholů je jen složenina několika sinusových křivek do jedné. Vliv na to má příliv nakažených ze zahraničí (lyžařská sezona a školní prázdniny), cyklus viru (týden až dva), dodržování opatření u nás a v zahraničí, dostupnost testů, ochota pacientů se testovat, rozhodnutí jednotlivých států o karanténách a opatřeních proti koronaviru, ochota obyvatel opatření dodržovat, zkreslované statistiky.
Třeba s těmi statistikami je to tak, že se asi politici dívají na čísla z jiných států a jakmile se někdo občas utrhne a předá horší čísla, ostatní státy také najednou přiznají nějaké horší výsledky a postupně se nastaví nová všeobecně akceptovatelná úroveň situace. Tedy jeden den je normou 10 mrtvých, za týden třeba 100.
Nebo může jít o negativní zpětnou smyčku populace predátora a jeho kořisti v daném ekosystému. Aby se predátor mohl úspěšně množit, spotřebovává kořist, čímž snižuje její populaci. V určitém momentě tedy populace predátora stoupá, protože má dostatek potravy v podobě svojí kořisti – v určitém momentě později však přijde bod, kdy je kořisti tak málo, že populace predátora začne opět klesat. V reakci na to však začne stoupat populace kořisti a v tu chvíli má predátor dost potravy na to, aby jeho populace začala zase stoupat – a cyklus se opakuje. Idealizovaně pak vypadá takovýto vztah jako dvě sinusové vlny.

https://bezfaulu.net/statisticke-fauly/korelace-neni-nutne-kauzalita/

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Považuji za jeden z nejvhodnějších nástrojů pro posouzení toho, jak se viru u nás daří, počet lidí s koroňákem na přístrojích.
24.3. -21
25.3. - 35
26.3. -36
27.3. -45
28.3. -56
29.3. -52
30.3. -64
31.3. -70
1.4. -72
2.4. -77
3.4. - 87
4.4. -86
5.4. -84
6.4. -86
To abych věděla, jestli bude pro mne místo.

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

7.4. -103 Od 3.4. to vypadalo na stagnaci a houby houby.
PS.: Tiše předpokládám, že kritéria pro připojování na přístroje jsou zhruba u všech nemocnic stejná. Pro odpojování taky.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pro odpojování jsou určitě stejná kriteria. Připojení bude na rozhodnutí lékařů

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Kde je tenhle graf k mání (jinde než citát ve zdejší diskusi)?

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

In reply to by Kadlas (neověřeno)

Trvalý odkaz

uvidíte počet hospitalizovaných i lidí v kritickém stavu za každý den. Nahoře je aktualizovaný údaj o procentu využití kapacity intenzívní péče.

https://koronavirusvcr.cz/

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

In reply to by veverka (neověřeno)

Trvalý odkaz

Super stránka. Já pořád koukal jenom sem: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Kadlas (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na Vámi uvedené stránce dolů jsou čísla lidí hospitalizovaných a z toho na přístrojích.

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.