Alzheimerová civilizace

Autor
Štítky

Alzheimerová civilizace – litterate.cz

Přátelé, také máte pocit, že se naše EU začíná podobat starci nad hrobem? Svým způsobem je to vlastně docela přesný příměr. Stáří je stav, kdy různé tělesné orgány přestávají stíhat, dodávají méně toho, co by dodávat měly, mozek to přestává zvládat koordinovat, různé vnější nepohodlí, které tělo kdysi snadno zvládlo, je najednou takřka fatální… a nakonec to dojde tak daleko, že orgány začnou vlastně bojovat proti sobě a ničit společné tělo.

Navenek je víceméně všechno v pořádku. Ano, člověk je k stáru už trochu pocuchaný, ale pořád má hlavu, ruce, nohy. Pořád má ve skříňce diplomy, pořád má nějakou paměť v v ní má uchováno ledacos z toho, co ho dostalo na jeho osobní a profesní vrchol. Pořád má ještě spoustu zkušeností, pořád má v sobě fundamentální zásady, které ho hnaly kupředu a učinily ho úspěšným. Stále je schopen přemýšlet. Ale… už to nějak nejde dohromady. Už se to nepotkává. Člověk má pořád spoustu chytrých myšlenek, ale už je neudrží všechny naráz. Všechno vlastně funguje, ale nefunguje spolupráce.

Takhle nějak teď vypadá naše vaše EU. Pořád v ní jsou obsažené věci, které vybudovaly sociální Evropu. Pořád v ní jsou špičkové firmy, pořád jsou tu velké konglomeráty, pořád jsou tu logistické trasy, univerzity a zdravotnictví. Jen… mozek dostal alzheimera. Přestává to koordinovat. Jednotlivé části začínají pracovat proti sobě, protože po mnoha letech neblahých zkušeností ztratily víru, ve společný postup…

Můj dnešní text má být trochu polemikou s Marianem Kechlibarem, který ve svém posledním článku psal, že USA své válečné úsilí na Ukrajině rozhodně neopouští, naopak ho posiluje, protože dodali Ukrajincům ty slavné raketomety HIMARS a nikdo by nedělal tak velkolepou operaci s napojením válečné logistiky, kdyby Ukrajina prohrávala. To by nemělo žádný smysl tam ty raketomety posílat. Vždyť jejich válečné použití je nesmírně náročné na výcvik, koordinaci, maskování, doplňování munice a opravy.

Já si touto věcí právě nejsem vůbec jistý a nechápu, z čeho Marian Kechlibar čerpá svůj optimismus ohledně toho, že naše západní civilizace funguje. Ano, i on připouští, že jsou zde jisté problémy v podobě woke kultury, cancel kultury, že jsme si zadělali na problémy. Ale z jeho textů v podstatě plyne, že Západ je pořád racionální, pragmatický a technologický. Pořád umíme rakety, pořád máme ty univerzity, pořád dostáváme nobelovky. Ano, to je jistě pravda.

Ale poté, co Američani odešli z Afghanistánu a nechali tam výzbroj pro Tálibán o které se vousáčům v turbanech nikdy ani nesnilo, proč si Marian Kechlibar myslí, že americká armáda a americká administrativa jedná racionálně a dodání raketometů HIMARS je důkazem, že ukrajinská fronta je stabilizovaná a Ukrajina má šanci vyhrát? Je důvod se domnívat, že současné rozhodnutí o amerických dodávkách zbraní na Ukrajinu je promyšlenější než stažení z Afghanistánu? Jsou dodávky západních zbraní na Ukrajinu chladným technokratickým kalkulem? Dělají to Američané proto, že vědí, že Ukrajina může vyhrát? Mají to spočítané a vědí, že Rusku brzy dojdou zbraně i možnosti? Je na takovou úvahu po afghánském debaklu spoleh?

Nebo i v USA už jen zoufale lavírují, využívají nahromaděného bohatství, ale už dávno jsou přání otcem myšlenek? Nejsou ti, co rozhodují, už příliš odtrženi od reality? Nejsou v pozici Hitlera v bunkru, kterému se nedá říct pravda?

Já plně chápu, že stále je v naší civilizaci hodně dobrého a cenného. Stále máme vitríny plné diplomů, stále umíme přijít se zajímavými myšlenkami, stále umíme ledacos postavit. Ale je to jako ten alzheimerový stařík – někdy jsme úplně normální a použitelní, ale stačí lusknout prsty, v mozku se něco přepne a děláme kravinu za kravinou. Viz můj článek o evropských ekonomických výhledech. Ano, pořád ještě ledacos máme, pořád ledacos umíme. Ale už to neumíme koordinovat. Náš západní mozek už neudrží plné souvislosti.

Všimněte si, že přesně to odlišuje nás tady na Kydech od majnstrýmu. My se tu snažíme o široké souvislosti. Ne, nejsme chytřejší než ostatní, nemáme lepší informace, ale snažíme se do úvah zahrnovat co nejširší spektrum událostí. Neradi něco pomíjíme. Ovšem pokud k nám zavítá nějaký majstrýmový mileniál, tak se zaměří na jednu jedinou věc a na ní rajtuje pořád dokolečka. Za čtrnáct dní pak nahodí něco jiného, co to první úplně popírá, ale zase na tom rajtuje bez jakýchkoliv souvislostí.

Tohle teď vidíme všude. Naše slavné bruselské orgány přesně takto fungují. Zaměří se na jednu věc a vůbec neřeší nějaké návaznosti. Proč bychom si měli myslet, že to technokratické, pragmatické a racionální jádro naší kultury má ještě navrch? Kde jsou nějaké náznaky nebo důkazy, že naše demokraticky zvolené vedení ještě jedná racionálně a rozumně?

Například poslední případ – USA zabránily Rusku zaplatit své závazky. Od včerejška se majnstrým tetelí blahem, jak jsme to Rusům nandali. Jak nemohou platit a díky tomu si nemohou půjčit. To jako fakt? Fakt to někdo z bohatých a mocných chápe tak jak nám to popisují? Fakt to nikdo nechápe jako já – že měna pod vedením USA už není důvěryhodná a může být použita kdykoliv proti komukoliv, dokonce i proti těm, kteří kdysi dávno Rusku půjčili, aby na tom dnes vydělali? Fakt to znamená, že se od Ruska odvrátí jeho východní přátelé? Není to spíš obráceně – že si Rusko prostě bude půjčovat jinde a v jiných měnách, někde, kam nesahají prsty amerických sankcí?

Nepochybuji, že se můj text k Marianovi Kechlibarovi donese. Chtěl bych ho tímto poprosit o polemiku. Má nějaké důvody se domnívat, že reakce západu na ukrajinskou válku jsou promyšlené? Že Západ skutečně chce dosáhnout toho, o čem píše? Já si tím vůbec nejsem jist a naopak mám stále větší pocit, že se střílíme do vlastní nohy a že už nás nikdo neposlouchá, protože přicházejí k názoru, že už pro svět nejsme přínosní. Nějak nevidím, že by ty slavné sankce Rusku opravdu vážně uškodily a včerejší kecy o ruském bankrotu mi fakt nepomáhají ve víře, že Západ jedná racionálně a smysluplně. Naopak mám pocit, že jsem se ocitl v Bohnicích na pavilonu nejtěžších případů.

 

 
Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (43 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

EU je projekt sionistů a na to mají v EU dost slouhů a když jste pane Vidlák psal o podpoře oligarchů v Rusku,ale i na Ukrajině,čteme slyšíme.lak si platí své slouhy v Bruselu.Válka proti Rusku,je pro USA existenční a proto udělají všechno možné,aby docílili porážku RuskaJe otázka jestli se jim to povede,protože se proti tomuto cíli zvedá odpor i mezi spojenci USA.V případě prohry USA,ovládne světovou ekonomiku,Rusko,Čína,Indie plus další menší státy.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Kritika je to pěkná, pane Vidláku. Moc pěkná. Učili jsme se kdysi, že kritika je správná, je-li konstruktivní. Podle mne to znamená, že by kritiku měl následovat nějaký podnět k návrhu řešení. 

Co byste navrhnul pane Vidláku?

Dovolíte-li, V.Č. navrhuje: Vystoupit, ne-li utéct z EU! Vystoupit z NATO. Obnovit přátelské vztahy se všemi zeměmi, kde to jen trochu jde. Nenechat si od nikoho poroučet co se smí a co se nesmí. Na první místo stavět svůj národ, svůj stát. ... etc., etc., etc....

A teď do mě!

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

I mě poslední dobou připadá chování politický reprezentace Západu silně schizofrenní. Občas se mi honí, jestli už ta civilizace zdegenerovala natolik že neví co činí, nebo se naopak hraje tak vysoká hra, že jí prostě jenom nerozumím. Faktem je, že už tomu bude víc než osm let co jsem zaregistroval různý predikce krachu a rozpadu ty naší slavný civilizace, a zatím zvládá veškerý nástrahy současnosti celkem obstojně.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Rada je tu!
Miglanc,to nevite,že na vaše přani plati,že je třeba zvolit do prdlamentu nasi HBS většinu?
Přiznejte se,že jste zvolil pětikolku vy zločinče!

Průměrný počet slepic: 1.5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

HBS je Hnuti Btatrstva Solidarity
AH je Agrarni hnuti
KSH jsou Kresťansko Socialni Hodnoty jako posledni koruna Solidarity s Programem Narodni Zachrany PNZ a ne,že ne ANO!
No ni Čech?Co vy na to vlastenče?Je to OK?

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Pokiaľ ide o vtipnosť sankcií na ruský dlh, len by som chcel uviesť ako to funguje a naozaj to nie je tak nelogické ako to na povrchu vyzerá. Investor ktorý kupuje dlhopis pochopiteľne pozerá len na výnos vs riziko, politika je mu fuk. Ak ale Rusko nemôže splácať z technických príčin, je to nové a veľmi nepredvídateľné riziko ktoré musí investor započítať (vyšší úrok na ruskom dlhu). Zároveň veľa inštitucionálnych investorov (asi tak 99% reálneho trhu pre dlhopisy) nemôže zo zákona investovať do dlhopisov ktoré sú klasifikované ako junk (C-). To platí všade vrátane Činy. Samozrejme, je možné upraviť legislatívu a čo ja viem čo ešte, ale to nejde hneď a kvôli dlhu ekonomiky s 2% podielom na svetovom HDP to nikto robiť nebude. Záverom je to sankcia ktorá limituje financovanie Ruska na kapitálovom trhu. Zatiaľ je to fuk lebo príjmy z ropy a plynu to zakryjú kým sú ceny vysoko, ale to nemusí trvať navždy. Vidlák správne podotkol že to znižuje dôveru vo finančný systém na SWIFT-e, čo je dosť vysoká cena.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Luptak (neověřeno)

Trvalý odkaz

dne 29.3.2019 a když ano nemohl by jste to tady dat na sklo?My z AA teamu jsme to dali hned našim zpupnym komunistům ješte pedtim než je neomarxisti vystrčcili z Parlamentu a upozornili jsme je,že když to nevyužiji k propagaci proti kapitalistům puknou jak žaludl

No a oni pukli a hodlaji tak zstat,nebot je niči jejich vadné stanovy,ktere nam tu nechtji dat!!
Jejich lentilka totiž lita v krabičce a rozval teto kdysi slavne strany odmita zastavit,tim pohybem z ni padaji dřevěna kolca a můj děda řikal,e by měla jit na krancetlu!!

Průměrný počet slepic: 2 (2 hlasů)

In reply to by Luptak (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jaksi jste ticho,Luptak !VOVA z te sankce ma prču a hloupym kapitalistům okamžitě vypaluje rybnik slegantnim tahem na branku!
Vite jak studente Luptaku?

Nedošla vam para,když už tu dale nepokračujete a vedete bobřika mlčeni,oblibeny trik to nami zvolenych kedluben politiků včetne KSČM!
No ni?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Podle toho, co se v širém světě děje mne ze souvislostí napadlo, jestli opravdu těch "náhod" není nějak podezřele moc. Navíc se mi zdá, že následky těch "náhod" mají společný, stejný, nebo alespoň podobný efekt. Podobný výsledek. Vždycky vedou k horšímu. Někdo si vymyslel takovou hloupost, že rasy (plemena) jsou si rovny. Škoda, že ten někdo to nevyzkoušel. Zapřáhnout čivavu do saní a chrta poslat do jezevčí nory.... Nu a černochy ze země, kde je střední IQ obyvatel okolo 70, poslat obsluhovat atomový reaktor, zatímco Eskymáci budou sklízet banány.

Každé změna je k horšímu. Stalo se ve světě v poslední době něco positivního? Nějaká šťastná náhoda, nějaká změna k lepšímu?

Průměrný počet slepic: 4 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Do čela komise EU byla pry strejdou Putinů posazeno prostřednictvim jeho kámošky kancléřky to lejno,které zpusobilo bundeswehru vice škod než Žukov wehrmachtu!
Je tu nadeje,že z EU uděla stejnou sračku!
NATO prave strejda Putin odzbrojuje, přemistuje jejich šrot do peca a misto,aby nas chranili , budou pry teď do tanku montovat nasady od košťat!
Valka bude mir!
No ni?

Průměrný počet slepic: 4.2 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Kdesi jsem viděla,že pry existuje!Kdo vi co jsou to snad za lidi a co maji v programu?Ja je nikde nevidim,nehodil by se jim PNZ,zna je fak někdo z vidlaků nebo si u nas rezervli platz?
Naše AH brzo kdosi bude kritizovat,že to znamená Adol Hitler a bude ho volit cela pětikolka a to omylem!

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Agrarni hnuti je nazev jen z prvni vody,abychom se oddělili od pražsklych křiklounů ODS,TOP Čarodějnic ,slizskeho KDU,podrazaků ze
S
T
A
N
U
a zločcinnych Piratů, tak by se jsme se mohli jmenovat i HVS neboli Hnuti Vesnice Sobě nebo i treba by to i mohlo znamenat i Hnuti Vidlaci Sobě, tedy rovnež HVS . Nezapomente,e dnešni strany vznikaji a zanikaji ,ale SV Společnost voličů,kde jste všichni členy může byt věčne i kdyby se přejmenovala jakkoliv ji to i vy navrhnete!
No ni?

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Agrarni hnuti je nazev jen z prvni vody,abychom se oddělili od pražsklych křiklounů ODS,TOP Čarodějnic ,slizskeho KDU,podrazaků ze
S
T
A
N
U
a zločcinnych Piratů, ktere už volit ve svem zsjmu nesmime a to pokud mono nikdy,tak by se jsme se mohli jmenovat i HVS neboli Hnuti Vesnice Sobě nebo i treba by to i mohlo znamenat i Hnuti Vidlaci Sobě, tedy rovnež HVS . Nezapomente,že dnešni strany vznikaji a zanikaji ,ale SV Společnost voličů,kde jste všichni členy může byt věčne i kdyby se přejmenovala jakkoliv ji to i vy sami navrhnete a může existovat prozatim i mimo prdlament!
No ni?

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Tedy mlčeni znamená souhlas !HVS může tedy znamenat hezkou sumu a to
Hnuti Vesnice Sobě
Hnuti Voliči Sobě nebo taky
Hnuti Vidlaci Sobě!
No co dnes je každému jasné,že kakofonie nazoru voličů nejde sjednotit!NIKDY!
Sektorově však pod Programem bodů Narodni Zachrany PNZ to půjde!Rozuměl nekdo z mé mlčici vetšiny voličů co tim basnik chtěl řici?
Tak co selsky rozume vyball to, nebo se tu poseru smichem,že na to nikdo ze zdejšich miglanců doposud nepřišel nebo ANO,nebo Ni nebo co?

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.