Traktor je jako Raffaelo

Autor

Řekne víc než tisíc slov... 

Dnes se ještě vátíme k sobotní Letné. tedy k té velké demonstraci na 30té výročí Plyšáku, kde jsme se dozvěděli, jak je Babiš zlý, Zeman nebezpečný a jak to Minář vyřeší pomocí svého ultimáta do konce roku... Ale o to dnes nejde. Já jsem se totiž speciálně zajímal o ty avizované sedláky, co měli přijet podpořit Chvilkaře proti Agrofertu a drancování krajiny. To víte, moje profesní deformace. Český zemědělský sektor je malý jak podle HDP, tak podle lidských pracovníků. V podstatě se všichni známe se všemi. Tak mě prostě zajímalo, kdo přijel. 

Musím říci, že jsem jich čekal, víc. Nakonec to bylo jen pár traktorů a kolem pár lidí. Sdělovací prostředky přinesly několik málo rozhovorů, ba dokonce spíše útržky z nich. Zatím jsem nenašel žádný rozhovor s Bohumírkem - tedy s Bohumírem Radou, protože toho znám osobně a dodnes po něm likviduju různé ropné laguny, ekologické škody pod silážními žlaby, uklízím kosti krav, které místo do kafilérky zahrabávali na polích, sbírám pařátky po jeho kuřatech, které také skončily pod pluhem místo v peci. 

Rozhvory sedláků s novináři byly prakticky jak přes kopírák... Tradiční zemědělci s historií do roku 1700, pracují ekologicky šetrným způsobem, Agrofert jim to kazí, bojí se komunismu, Babiš od nich nedostane ani hlas. Devastace krajiny nesmí pokračovat, apod, apod. 

Všichni měli velké traktory. 

Zdá se, že i ti sedláci co se nechali zlanařit na Letnou mají pocit, že všichni jsme už totálně blbí. Přitom stačí alespoň trochu něco vědět o dnešním způsobu obdělávání půdy a poznáte z traktoru úplně všechno. Když jsem to viděl, vypadalo to tam jako na polním dni nějaké korporace, která představuje novou zemědělskou techniku. 

Všichni měli obrovské nablejskané mašiny. Žádná snad nebyla starší než pět let, skoro všechno bylo v plné výbavě včetně předních zvedáků, vývodových hřídelí, plné elektriky i hydrauliky.  Když se podíváte na pár foteček, zjistíte, že naši ekologicky šetrní zemědělci mají stroje, které svou váhou dusají půdu jak to jen jde.  Za podobným traktorem se tahají ty nejtěžší kobinátory, kultivátory a secí superstroje. 

Vláda nebrání ničení krajiny, řekli tihle hejhulové a za nimi stály obrovské stroje na ničení krajiny. Nemusím být žádný myslitel, abych z jejich traktoru poznal co přesně mají za předmět podnikání. 

Všichni obdělávají pár set hektarů, ale přijeli novými stroji, které mají smysl tak od tisíce hektarů výš.  Všichni na svoje ekozemědělství musejí mít dotace jako blázen. Dotace které jsou dosažitelné jediným způsobem - předstírat ekologii co nejlevněji. To znamená dělat rybníky beze smyslu, louky beze smyslu, přehánět krávy z místa na místo, aby to vypadalo jako velké stádo... a pak samozřejmě na zbylých plochách pěkně dělat řepku kukuřici a pšenici a to pořád dokolečka. Jednoho jsem poznal - ten si za dotace a státní podporu udělal bioplynovou elektrárnu, která jede jen díky tomu, že mu stát dotuje každou kilowatthodinu.  Docela bych si pokecal s lidmi v jejich okolí. Hlavně se starosty v obcích. Všichni vypadali, že jsou nasraní především proto, že jim co týden někdo klepe na dveře a chce po nich, aby z jejich polí neteklo bláto na silnice a z jejich prasečáků aby se nelinul smrad na sto honů. 

Já vím, Pražáci jsou už tak mimo realitu, že jim to nedochází. Ale na mě by udělalo mnohem větší dojem, kdyby tam přijel někdo se starým Zetorem a mluvil o tom, jak v důchodu obdělává svých sto hektarů, protože mladí to nechtějí dělat. Že v okolí všichni stříkají roundup a sypou jedy proti myším, ale on se na to nemůže dívat a tak pokaždé orá i když je to drahé jak čert. Že nechápe, proč by měl mít velkého John Deera, když je to drahé, na provoz i náhradní díly a je to těžké, že by se s tím dala válcovat přistávací plocha pro letadla.  

Jsou takoví zemědělci. Ti skutečně ekologičtí.  Ale ti mají co dělat aby se protloukli. Jsou sice skutečně šetrní ke krajině, ale nikdy na to nedostanou certifikát. A rozhodně si nemohou dovolit takové krásné mašinky, které každých pět let obměňují za dotace a pak pokračují v ničení krajiny a obviňují vládu, že to dopouští. 

Kdyby teď Babiš zavedl skuečně účinná opatření proti ničení krajiny, tak tihle letenští lháři budou první protestovat, protože jim to zničí jejich lukrativní byznys o ničem. 

Jo a úplně nejlepší byl traktor New Holland na kterém byla cedule že sedlákům s Babišem rozhodně není líp. Babiš je totiž pro New Hollandy výhradní distributor. Možná sedláčka naštvalo, že po něm Babišova firma chce splátky za naprosto naddimenzovanou mašinu. 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

Komentáře

Trvalý odkaz

rozlítilo, že mu Babiš nedal k tomu traktoru ještě jeden menší grátis. To jsem nedávno viděl v jedné reklamě.
Aby byli zdejší kydači v obraze, ty nové a chytré traktory jsou némlich stejné sračky, jako nové náklaďáky, nebo nové osobáky. Všecko z plastu, na nic se nesmí šahat, nic se nesmí umývat. A když něco nepremáva, hezky zavoláte mobilem soudruhy opraváře a oni přijedou až na pole. A samozřejmě si to nechají hodně dobře zaplatit. A občas se jim podaří i něco spravit. Nečekaně.
Jinak co znám dva tři hnojaře, bez dotací by byli už dávno v prdeli. Ne že by neutáhli splátky, ale neměli by do slova a do písmene co žrát.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

taky mě to s těmi traktory napadlo. Třeba se někdo z diskutujících s někým z těch Babišem ultačovanejch jezeďáků zná a podělí se. Už to jejich minulý vystoupení byl jeden děs. Příště dorazí Miller s kolbeňáky, možná přijde i kouzelník.

Zatím bez slepic

In reply to by SaturniN (neověřeno)

Trvalý odkaz

"Příště dorazí Miller s kolbeňáky…… ".
Dotaz: S jakými kolbeňáky? Oni nějací zbyli? V množství větším, než malém?

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

V množství minimálně stejném, co bylo těch traktoristů, leč ve věku už povětšině důchodovém.
Stačí, když budou mít transparenty v angličtině a v plamenném projevu k letenskému lidu stať, jak ježibabiš zničil jejich ČKD.

Zatím bez slepic

In reply to by SaturniN (neověřeno)

Trvalý odkaz

Z kabiny tam sledoval demonstraci také Václav Čtrnáctý ze středočeských Velkých Číčovic, kde jeho rodina začala s rolničením zhruba v roce 1720. „Vadí mi, jak se premiérův byznys chová ke krajině. Velké podniky s manažery, kteří dojíždějí z měst, k ní logicky nemohou mít takový vztah jako my, kteří žijeme na vesnici. Také v systému zemědělských dotací vidím značný nepoměr ve prospěch velkých a v neprospěch malých firem. I proto jsem tady,“ svěřil se Václav Čtrnáctý.

Jeho rodinný podnik pěstuje obilí a jak sám zdůrazňuje „šetrným způsobem“ i řepku na zhruba 260 hektarech. Cesta na Letnou s traktorem z nedaleké obce mu trvala v neděli dopoledne díky volným silnicím pouhých 45 minut. Trochu větší obavy měl Václav z návratu za tmy. Na průjezd metropolí dal traktorům zvláštní povolení pražský magistrát.
Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/demonstrace-proti-andreji-babiso…

Zatím bez slepic

Vidite tu fotku? - Jeden traktor ma ceduli SEDLACI PROTI KOMUNISMU.

Tak je Babis oligarcha nebo komunista.

Zatím bez slepic

A to si pan Čtrnáctý nevšiml za třicet let, v jakém žije systému? Nemůže přece své neúspěchy přehazovat na někoho jiného, musí být pracovitější nebo se přestěhovat jinam, kde mu pokvete lepší pšenka nebo může založit politickou stranu a zkusit s ní uspět ve volbách. Přece komu se nelení, tomu se zelení.

Zatím bez slepic

Základní nároková dotace je přímá platba na obhospodařovanou půdu v ha (SAPS). Je logické že na 260 ha se bere menší dotace než na 2000 ha. To si snad proboha sedlák sedlákující od r.1720 spočítat umí. Některé "nárokové" dotace (Zelená nafta - vratka spotřební daně) už vyvolávají diskuse o zvýhodňování zemědělců, když jedou s traktorem po silnici, třeba na demošku. Další velká skupina dotací už má projektový charakter (např. Program rozvoje venkova), kde jsou podstatně omezeny možnosti účasti velkých podniků.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Já se vám divím.
Ale jedno podotknutí.
Měl jsem Zetora a hooodně rychle šel z baráku. Koupil ho chlapík co měl pod přístřeškem další čtyři a tak mu nevadilo, že tři z nich stojí pro poruchy.
Zase jsem se s pokorou vrátil ke Case.
Jo a k těm "sedlákům" oni doufají, že když budou aktivní, tak je někdo vezme do vyjednávací party o rozdělení zem dotací

Zatím bez slepic

Kdy, jak starého a jaký typ? Máme jednoho zmetka v práci a nedá se číci, že by to byla totální mrdka, i když už je taky mladý, chytrý a krásný. Zásadní problém ovšem tkví v tom, že nikdo z osazenstva dílny o traktorech nic neví a ten zmetek musí denodenně vyjet, páč nemáme za něj náhradu.

Zatím bez slepic

Mladej, krásnej, technicky vyšperkovanej a taky příslušně drahej.
Sranda s tímhle vehiklem začala už při předání, abych zařadil, musel jsem tak tlačit na řadící páku, až jsem ji ulomil.( Ti blbci nesplňovali hladinu hluku v kabině, tak je nenapadlo vrazit nad kulisu řazení další kousek plechu jako podložku a ta se samo zaprášila a už bylo)
Pak to šlo jedno po druhém, zablokované brzdy, nejlépe se zapřaženým naloženým vlekem ( což obnášelo vypustit brzd kapalinu a pokračovat bez brzd) Pravidelně každý měsíc.. Vyhořelá elektrika. Prostě na mrtvici. Největší sranda byla, když mi koncovkou na vzduch utekl tlakový vzduch ( povolila gumička v koncovce) a traktor se stál jako vosel u bodláku a nešlo zařadit. Což odborní pracovníci Zetoru vehementně popírali, traktor se měl podle nich bez vzduchu přestavět do režimu "želva" a dál fungovat.
Tak mě nasrali, že jsem jim na výstavišti v Brně proříznul právě tu gumičku a sledoval jak začali kmitat. Kmitali, kmitali traktor bez tlakového vzduchu prostě neřadil

Zatím bez slepic

krám. S těmi brzdami se potýkáme taky, za elektriku Zetoráci nemůžou, to je subdodávka a pokud je mi známo z jiných zdrojů, prakticky nelze nalézt firmu schopnou vyrobit normální kabeláž, která by fungovala aspoň několik let bez závad.
Je to z důvodu existence velkých odběratelů, kteří zkurvili zajetou praxi tlakem na cenu a snížením požadavků na kvalitu.
Neboli dostaneš přesně to, co sis objednal. Jenže menší odběratelé jsou pak nuceni akceptovat onen vzniklý velkošajs.

Zatím bez slepic

In reply to by VAHY (neověřeno)

Trvalý odkaz

kdyby Šnajdr dostal společnou celu s Rathem, ale nic z toho asi nebude. Stavět obžaobu na svědectví patalogického lháře (začínal jako nákupčí volebních hlasů od cikánu pro socany)je dost nejisté.
A koukám, je tady nový třídní nepřítel- sedlák.

Zatím bez slepic

Aktivní, uvědomělý, zcela v souladu s úhlem pohledu určeným z brusele. Míra chápání psaného textu blízká nule. Takové mají mazlíčci rádi.

Zatím bez slepic

In reply to by Martin V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

hloupý, starý a škaredý.
I když jste ho popsal dokonale, dovolíte si naťukat do textu shluk písmenek "Míra". A ten blbec si zas bude myslet, že urážíte pánbíčka Kalouska.

Zatím bez slepic

písmenek ve falešných větičkách, jak pravil Tuneldědek Václav Druhý, zvaný Veliký a Největší.
Jste naprosto protivné stvoření a když budete takto pokračovat, skončíte, jako ten zmíněný soudruh na alpské sjezdovce. Nakonec budete umřen a bude po ftákách.

Zatím bez slepic

Máte pravdu je to jako v italském filmu ze sedmdesátých let.
VYŠETŘOVÁNÍ SKONČILO-ZAPOMEŃTE !
Ve vzduchu jen zůstala otázka. Kde jsou ty miliony ?

Zatím bez slepic

In reply to by VAHY (neověřeno)

Trvalý odkaz

V prdeli. Ale ne v té vaší. V té se nachází pouze hov... ééé, tak dobrá, tedy výtrus.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Co to je sedlák? Ten co jezdí na traktoru? To slovo neznám, my máme přece farmáře. I trhy jsou farmářské, ceny jsou farmářské a tuhle jsem dokonce četl, že první farmáři do naší kotliny přišli asi před dvěma tisíci lety. Ještě před Čechem.

Zatím bez slepic

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

A zustaly to po nich obydli 7000 stare.

Zatím bez slepic

Proč ne, když neolitičtí farmáři u Kutné Hory před 6000 lety pěstovali ječmen, pšenici, hrách, hrách, proso a chovali zvířata.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

U nás na vsi jsou sedláci dva, morálně i lidsky naprostá zoufalost, v podstatě s tím jedním, který je místní se nikdo nebaví a všichni čekají až zemře, tak je to milé děti zlý člověk, na lidi řve, udává nemá problém dát v zimě na komunikaci ohradník, aby se nemohlo hrnout, vyhrožuje otrávením studny a jiné pikantérie. Sedláci byli vždy oportunisti a nedalo se na ně spolehnout (že nepůjdou proti společnosti), proto vcelku už dnes chápu Stalina, který věděl, že lidi musí především dostat najíst a na sedláky není žádný spoleh, tak to raději vyřešil z jedné vody načisto. A bohužel měl pravdu.
Mimochodem, víte, že územní změny - katastru v krajině smí navrhovat (případně schvalovat) největší majitel zemědělské půdy a ne obec, které katastr přísluší?

Zatím bez slepic

In reply to by josefka (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nevím, kde jste to četla, ale ve stavebník může změnu narvhnout každý vlasntík půdy a schvaluje to pouue a jenom zastupitelstvo;)

Zatím bez slepic

To se netýká územního plánu, ale Pozemkové úpravy a tvorba krajiny, které zařizuje Státní pozemkový úřad. Mám to přímo od vedoucího odboru zmiňované instituce, taky jsem byl překvapen. Navíc ÚP neřeší vlastnické vztahy a nemusí to navrhovat vlastník půdy, ale v podstatě kdokoli (např. úřad ŽP vám může navrnout koridor pro zvířátka na vašem pozemku a nenaděláte nic).

Jinak je to napsané v zákoně:
Zákon č. 139/2002 Sb.
§6
(3) Pozemkový úřad zahájí řízení o pozemkových úpravách vždy, pokud se pro to vysloví vlastníci pozemků nadpoloviční výměry zemědělské půdy v dotčeném katastrálním území.

Zdraví Josef K.

Zatím bez slepic

In reply to by josefka (neověřeno)

Trvalý odkaz

Českej sedlák svlékl českýho dělníka třikrát do naha: za 1. světový války, za krize a za protektorátu. Zn.: kilo mouky za zlatý prsten.

Zatím bez slepic

"svatba"?
To se tak sejdou dva člověci, občas dokonce i s rozdílnými pohlavími, a vyrazí do kostela, anebo na městský úřad.
Tam dají pokec, řeknou jeden druhému ano a vymění si zlaté prstýnky.
Třeba jeden můj děda měl holou prdel a babi rovněž, protože si vzala člověka, kterého neschválil fotr. Ale děda šel po příbuzenstvu, něco málo peněz měl, nějaké zlato vyžebral od své kmotry (víte vůbec, kdo to je kmotr?) a dalších příbuzných a tak ty dva prstýnky nějak splácal dohromady. A byli spolu skoro šedesát let.
Jinak my jsme dávali dcerám prstýnky po našich prarodičích, víte? Protože ženiši měli taky hovno a ne prachy.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Včera mladý Klaus mítinkoval v baště PAL v Bílovicích. Snaží se být v kontaktu. Podle mně boduje.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

i jedna ulice se jmenuje Chłopska (Sedlácká). Mají traktor Deutz Fahr a ten si půjčují od nějakého zemědělského výzkumného střediska, které ale nemá zemědělskou půdu. Orá se fest a všude, kde se zrovna nepasou býci. Býci jsou tu hodně, i hokejový klub se jmenuje HC Býci Karviná. Pěstuje se hodně zelí, baby ho ručně jednotí celé jaro a chlapi ho na podzim projedou rotavátorem a zaorají. Soused Eda má traktor Yanmar a letos měl v každém řádku 1 brambor, ale bio, bez dotace. Říkal, že bude prodávat kilo za 500, ale má letos jenom 2 kila. Já jsem koupil Dakr FD3-500 s mulčovákem a ušetřil jsem za 90tis. trochu ostří na kose a čas, bo kamenuju. V zemědělství se nevyznám, ze sazečky mi vyrostla sazečka a tak jenom lihovarničím. Ale pilu mám farmářku, nevím, proč není lesačka, když váží 10 kilo.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

a dneska jsou na Letné. Zdá se mi, že to nejsou naši. Že to jsou nějací jiní lidi, co vždycky dostanou po rypáku a pak se opět zglajchšajtují. Podvědomě cítím ruku sedláka ve své kapse a on blbec neví, že tam mám díru.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

traktorů, já bych si dovolil připomenout pořekadlo "čím blbější sedlák, tím větší brambory."
Doba se jaksi mění, že ano, ale lidská blbost nikoli.

Zatím bez slepic

Targusi,
to pořekadlo má reálný základ. Blbý sedlák dal větší prostor přírodě, proto měl větší brambory. Ovšem vždy je v nevýhodě oproti sedlákovi chytrému, který se v zemědělství vyzná. Takže chytrý sedlák má lepší úrodu než sedlák blbý.

Zatím bez slepic

In reply to by Nobody (neověřeno)

Trvalý odkaz

"Čím větší traktor, tím větší dotace."

Zatím bez slepic

In reply to by Nobody (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vidlákovy včerejší citace. Ale mám dojem, že to tu psalo povícero lidí.

Nemysli.
Když myslíš, nic nemluv.
Když mluvíš, nic nepiš.
Když píšeš, nic nepodpisuj.
Když to podpíšeš, tak se pak nediv.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Tak jako všechny obory podnikání,bylo i zemědělství zdevastováno.
Ani Babišíci nejsou andílci a Babiš tomu nerozumí vůbec,jen přes položku má dáti.
Také jsem se podivoval,co tam dělají tito zemědělci,ale jen to dosvědčuje,něco za něco.
Znám několik opravdových zemědělců,ti nemají na manifestace čas a kolem dotací,je také dost byrokracie,proto ti větší mají různé poradce,aby na vše dosáhli.Už jsem někdy psal,že některý ty dotace dokáží využít dost dobře,dotace na obdělaný ha,zelená nafta,dotace na bioplynku,přemrštěný nákup energie z těchto zdrojů,zajištěný po dobu 15 let.
Mirek 58.
V současnosti by si při hluboké orbě Zetor 30-40-50-70 ani neškrtl.
Tu udusanou půdu jenom těžký traktor,tak potřebuje těžký traktor na polní práce a nějaký lehčí na drobné práce.

Zatím bez slepic

Jaký smysl má vyhazovat jíl z hloubky 40 cm nahoru ?

Zatím bez slepic

zničíte myší hnízda, syslí nory a kořeny plevele.
Takže můžete použít méně chemie.
Jenže ta chemie vyjde levněji.
A pak se divíme, že nejsou včely, ani žádný jiný hmyz.

A když jste úplně blbej, můžete do té oračky rozmetat hnůj a zase ušetříte za chemii.
Ale ta chemie je furt levnější, než hovna. Takže krávy můžem zabít a sežrat, stejně jenom prdí a ničí tak životní prostředí.
A pak se zas jak idioti divíme, že nejsou včely, ani žádný jiný hmyz.

A půda bez hoven nedrží vodu, pískovatí.
A udusaná půda nepropustí dešťovku, takže je pak sucho, protože voda odteče do Německa.
Ale Dobrou vodu si můžem koupit v supermarketu a sladkosti nejsou zdravé, takže včely jsou k hovnu a všechno je furt v pohodě.
A Babiš musí odstoupit a my jsme krásní, mladí a hlavně chytří.
Aleluja...

Zatím bez slepic

V žádné chalupě nechyběla kočka. A ty měly docela lepší zábavu než poléhávat na gauči.

Zatím bez slepic

In reply to by Puck (neověřeno)

Trvalý odkaz

Orá se kvůlivá myším a příbuzné havěti NA POLI!!!!!!!!!
NÉ-É V OBÝVÁKU A VE ŠPAJZU!!!

A orba koňmi či voly (kráva hovno utáhne a je moc blbá) má zcela jiná specifika. Tam záleží na hmotnosti a síle oráče.
A když už chcete porovnávat orbu traktorem a koňmi, musíte porovnat i následné výnosy, víme? Ty dnešní jsou až dvacetinásobné.

Zatím bez slepic

nahlas, ale nasadil tam vůbec někdo nějaké brambory, anebo to jsou zbytky z předešlého roku?
A slyšel už někdo z těch velkofarmářů něco o hnojení, pletí a přihrnování?
Nás babina honila na přihrnování aji čtyřikrát, to už jsme měli vršky brázd málem až po kolena.

A táhne ten malý červený zmetek vůbec nějaký pluh, anebo tam někdo jenom švajsnul nějaké účko ukradené z werku? O radlici mám teda trochu jiné představy...

Zatím bez slepic

to je vyorávač brambor. Pluhem to Eda projel na jaře, mezi kola měl 2 řádky, spon mezi hlízami 30cm. Je to bio - tak žádné hnojení, stejně by to s tím jílem nešlo smíchat. A není to zmetek, ale naftový Yanmar, přivezený z Říše přes Ojčyznu v dukatu, má 900 kilo. Za 60 tisíc nepojízdný, bo měl ucpaný palivový filtr. Přihrnování opominul a sklizeň provedl v netradiční agrotechnické lhůtě - koncem října.

Zatím bez slepic

jsem teda ještě neviděl. Bez komentu, bo bydlíte moc blízko. A jestli se bio nehnojí a neokopávají, tak potěš koště. To bude potrřebovat tak tři sta hektarů, aby nechcípl hladem a naftu musí někde ukrást...

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.